Ultimele subiecte
»  Masinile noastre de cusut (6)
Astazi la 8:32 am Scris de elenyka

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 5:19 am Scris de piciul

» Ce gatim azi? (10)
Astazi la 5:15 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 5:09 am Scris de piciul

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Astazi la 5:06 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ieri la 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 5:37 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 3:46 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 3:42 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ieri la 3:39 pm Scris de LRodica

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Ieri la 3:15 pm Scris de LRodica

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 6:30 am Scris de piciul

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 01 Dec 2016, 6:45 pm Scris de gabriela1554

» Quilt - Arta de a imbina bucatile de materiale - II
Joi 01 Dec 2016, 12:58 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Mar 29 Noi 2016, 11:50 am Scris de valentinadof

» Cute Embroidery
Mar 29 Noi 2016, 11:42 am Scris de mlizeta

» Semnati-va fotografiile!
Mar 29 Noi 2016, 7:07 am Scris de raluk0182

» Bijuterii din materiale reciclabile
Dum 27 Noi 2016, 9:05 pm Scris de vlad_mom

» Sacouri, paltoane, jachete (5)
Dum 27 Noi 2016, 3:26 pm Scris de MihaelaT

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Sam 26 Noi 2016, 1:45 pm Scris de anex07maia

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cine stie? Modele tricotate

Pagina 2 din 12 Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cine stie? Modele tricotate

Mesaj Scris de julix_2007 la data de Dum 22 Feb 2009, 5:54 pm

Ar fi o idee... Am sa incerc pe un esantion sa vad cum se aseaza.

julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Dum 22 Feb 2009, 6:40 pm

succes mult, julix!

irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de sayuri la data de Lun 23 Feb 2009, 7:21 am

buna!! am venit si eu cu o problema si as vrea sa va cer ajutorul . Eu sunt incepatoare in ale tricotatului asa ca m-am cam poticnit oleaca. Ma gandeam ca daca am schema nu e nici o problema dar totusi este. De cateva zile tot fac si desfac si nu-mi iese deloc. Vreau sa fac o bluzita pentru copii, am sa postez pozele si am sa scriu si care e problema,sa vedeti poate intelege cineva.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]aceasta este poza cu schema (e un piept), si aici am intampinat problema. La randurile de jos unde se adauga ata de culoare alba pentru modelul respectiv imi iese gaura intre acele randuri si margine (cea pe care trebuiesc cusuti nasturii). Din pozele cu bluzita lucrata si din diagrama ar reiesi ca se face totul dintr-o bucata si nu sunt gauri, insa mie nu-mi iese. Am incercat mai multe variante, pe ultima chiar am pozat-o si vo postez aici , dar nu e bine.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]originalul pozat din carte ,varianta fara maneci pe care o fac eu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]original pozat din carte, varianta cu maneci
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]ultima incercate pe care am facut-o eu, binenteles ca nu e buna, dupa cum se vede ca sa nu-mi iasa gaurile respectine a trebuit sa scot cate 2 randuri din marginuta si astfel acesta s-a micsorat ceea ce se observa. Stie cineva cum as putea face.

sayuri
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 26
Localizare : japonia
Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de cleo la data de Mar 10 Mar 2009, 7:58 am

sayuri a scris:buna!! am venit si eu cu o problema si as vrea sa va cer ajutorul . Eu sunt incepatoare in ale tricotatului asa ca m-am cam poticnit oleaca. Ma gandeam ca daca am schema nu e nici o problema dar totusi este. De cateva zile tot fac si desfac si nu-mi iese deloc. Vreau sa fac o bluzita pentru copii, am sa postez pozele si am sa scriu si care e problema,sa vedeti poate intelege cineva.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]aceasta este poza cu schema (e un piept), si aici am intampinat problema. La randurile de jos unde se adauga ata de culoare alba pentru modelul respectiv imi iese gaura intre acele randuri si margine (cea pe care trebuiesc cusuti nasturii). Din pozele cu bluzita lucrata si din diagrama ar reiesi ca se face totul dintr-o bucata si nu sunt gauri, insa mie nu-mi iese. Am incercat mai multe variante, pe ultima chiar am pozat-o si vo postez aici , dar nu e bine.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]originalul pozat din carte ,varianta fara maneci pe care o fac eu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]original pozat din carte, varianta cu maneci
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]ultima incercate pe care am facut-o eu, binenteles ca nu e buna, dupa cum se vede ca sa nu-mi iasa gaurile respectine a trebuit sa scot cate 2 randuri din marginuta si astfel acesta s-a micsorat ceea ce se observa. Stie cineva cum as putea face.

nu stiu cum... Sad

cleo
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dariaoana la data de Mar 10 Mar 2009, 10:23 am

buna cleo .dragut modelul.ca sa nu-ti mai iasa acele gauri de care spui fii atenta la fire cand le schimbi.sa fie unul dupa altul (ca rasucite).nu prea le am cu explicatul dar pe lucru sper ca intelegi cand pui in practica.

dariaoana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Localizare : botosani
Data de inscriere : 08/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mar 10 Mar 2009, 4:33 pm

da, cleo. trebuie sa "petreci" firele de culori diferite. si tb sa pastrezi "tensiunea" firului.
adica la fel de intins peste tot.

irish05
Senior
Senior

Sus In jos

cine stie?

Mesaj Scris de Mimi la data de Mar 10 Mar 2009, 10:56 pm

La bolero dupa ce se lucreaza de la umar pana la rascroiala se lucreaza normal.Pe portiunea de rascroiala se impart ochii la trei si se lucreaza o treime din ochiuri,te intorci,se lucreaza doua randuri normal si apoi a doua treime si tot asa,se repeta modul de lucru pana se obtine portiunea aceea rotunda.pe spate se lucreaza normal.Este simplu,doar cand lucrezi iti dai seama.

Mimi
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de sayuri la data de Mier 11 Mar 2009, 4:18 am

Multumesc fetele !!! nu prea m-am descurcat cu explicatiile voastre , eu is mai grea de cap , insa pana la urma am terminat asa vestuta, iar la urma am inchis gaurile cu un fir de ata separat cu acul . Nu se cunoste aproape deloc. voi face poze si va voi arata.
Insa mai am o intrebare : cum se introduce in centrul impletiturii un desen sau un scris fara ca sa apara atele acelea intinse pe dos(care apar prin succesiunea impletirii atelor in cazul a doua sau mai multe ate) . Alea tot timpul se agata.
M-am uitat la alte impletituri si am vazut ca firele introduse merg la fel ca si firul principal adica impletitura e curata pe spate.
Sau acest lucru nu e posibil decat la impletituri industriale??!!Va pop!!! si spor la lucru!!! hug

sayuri
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de cleo la data de Mier 11 Mar 2009, 7:56 am

sayuri a scris:Multumesc fetele !!! nu prea m-am descurcat cu explicatiile voastre , eu is mai grea de cap , insa pana la urma am terminat asa vestuta, iar la urma am inchis gaurile cu un fir de ata separat cu acul . Nu se cunoste aproape deloc. voi face poze si va voi arata.
Insa mai am o intrebare : cum se introduce in centrul impletiturii un desen sau un scris fara ca sa apara atele acelea intinse pe dos(care apar prin succesiunea impletirii atelor in cazul a doua sau mai multe ate) . Alea tot timpul se agata.
M-am uitat la alte impletituri si am vazut ca firele introduse merg la fel ca si firul principal adica impletitura e curata pe spate.
Sau acest lucru nu e posibil decat la impletituri industriale??!!Va pop!!! si spor la lucru!!! hug

depinde de modelul desenului.
Ca sa nu intinzi multe fire pe spate, poti sa lucrezi cu mai multe gheme. Dar asta complica mult lucrul.

cleo
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de sayuri la data de Mier 11 Mar 2009, 8:53 am

da , asa e cleo si apar si o gramada de capete pe care nu stiu apoi pe unde sa le ascund.
acuma nu ar fi problema daca distantele intre ochiuri ar fi mici, insa apar si distante mai mari cele care sunt de la 5 ochiuri in sus si alea se vad urat, iar la copii mici de axemplu, isi agata degetelele cand se imbraca si trag de ele pana le rup, si se destrama toata hainuta. pupi

sayuri
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de cleo la data de Mier 11 Mar 2009, 9:32 am

sayuri a scris:da , asa e cleo si apar si o gramada de capete pe care nu stiu apoi pe unde sa le ascund.
acuma nu ar fi problema daca distantele intre ochiuri ar fi mici, insa apar si distante mai mari cele care sunt de la 5 ochiuri in sus si alea se vad urat, iar la copii mici de axemplu, isi agata degetelele cand se imbraca si trag de ele pana le rup, si se destrama toata hainuta. pupi

deci de aia nu ma omor dupa desene. Prea sofisticat.

cleo
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dariaoana la data de Joi 12 Mar 2009, 11:04 am

fetelor!ajutati-ma si pe mine cu niste explicati.cum faceti voi borul la palariute de va iese intors un pic in sus.intelegeti ce vreau sa spun?

dariaoana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Localizare : botosani
Data de inscriere : 08/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de kittygreeneyed la data de Vin 13 Mar 2009, 11:01 am

sayuri a scris:da , asa e cleo si apar si o gramada de capete pe care nu stiu apoi pe unde sa le ascund.

Eu am incercat alta tehnica: sa cos modelul pe deasupra. Secretul e sa fie firul cel putin la fel de gros ca si cel "de baza" si sa nu lucrezi strans. Iar pe dos e chiar "artistic" wink
Asa am lucrat un model cu catelus de pe o bluzita si a iesit foarte bine. love
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

kittygreeneyed
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 311
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 13 Mar 2009, 11:24 am

Ca si cum ai dubla ochiurile, nu? Adica desenul va arata ca si cum ar fi fost tot impletit, nu?

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3871
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de kittygreeneyed la data de Vin 13 Mar 2009, 12:06 pm

Da, asa arata! Pentru cele care au revista "Lucru de mana" - pe paginile din urma, printre altele, parca arata si cum se coase modelul pe deasupra.

kittygreeneyed
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 311
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 27 Mar 2009, 3:46 pm

As vrea sa va intreb ceva. Ati vazut cumva prin mercerii andrele drepte de 12mm? Eu tot caut si nu gasesc.
sunny

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de little_light la data de Lun 27 Apr 2009, 10:27 pm

Cine ma ajuta cu o schema pentru Poncho-ul acesta? Modelul dantelat il stiu, dar nu stiu cum sa inmultesc..... zid

little_light
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 44
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 28 Apr 2009, 1:07 pm

Luminita eu nu vad prea bine ca trebuie sa-mi pun ochelari, dar mi se pare ca jeteurile sunt mai mici sus si mai mari jos.
Nu se vede forma pentru ca ii atarna lateralele pe langa marginea scaunului, dar ar putea sa fie inmultite ochiurile doar pana se obtine latimea necesara pentru umeri, apoi lucrat drept.

Daca ar fi sa-l fac eu, as inmulti cate un ochi de o parte si de alta a mijlocului fiecarei bucati lucrata jerseu fata (aflata intre doua parti dantelate). Si cred ca as inmulti pe randul lucrat jerseu dos (inserat o data la cateva randuri acolo, iarasi daca vad bine).

Ai cumva posibilitatea sa il vezi de aproape? Sau tot ce ai e poza? Ca cel mai simplu ar fi sa numeri ochiurile si asa sa iti dai seama exact unde anume s-a inmultit.

sunny

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de little_light la data de Mar 28 Apr 2009, 8:15 pm

Am mai gasit ceva asemanator, adica modelul e aproximativ la fel...si are si explicatii...o sa incerc sa vad ce iese.

Acesta este ceva mai scurt...eu o sa-l fac mai lung

little_light
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 44
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Joi 23 Iul 2009, 9:48 pm

pentru ca nu stiu sa lucrez un raglan, am cautat pe net si am gasit urmatoarea explicatie .
cine poate face o traducere buna?

MANICHE RAGLAN

Le maniche raglan sono le piu' usate per capi sportivi e piuttosto pesanti. Per calcolare le maglie da diminuire sottrarre del numero totale delle maglie le maglie necessarie per lo scollo. Dividere a meta' il numero risultante ottenendo cosi' il numero esatto delle diminuzioni da eseguire per ciascuno scalfo. Iniziare intrecciando in una volta 3 o 4 maglie, quindi procedere diminuendo 1 maglia per parte, all'interno delle prime 2 o 3 maglie, in modo regolare, cosi' da aver esaurito tutte le maglie al termine dello scollo. Eseguire le maniche nello stesso modo: in alto dovra' rimanere il numero di maglie corrispondente a 3-4 cm. Queste maglie possono essere intrecciate in una sola volta o in piu' riprese. In questo ultimo caso gli intrecci si eseguono iniziando dalla parte davanti della manica: quindi la parte dietro risultera' piu' lunga, di conseguenza anche il raglan del dietro dovra' essere piu' lungo.

irish05
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Vin 07 Aug 2009, 12:47 pm

salut
am o mare rugaminte, imi poate traduce cineva modelul acesta
va rog mult

BACK
With straight needles, cast on 98 (114, 126, 158, 174) sts. Work in k2, p2 rib for 4 in. [10 cm], end with a RS row.
Next Row: *P2, p2tog; rep from*, end p2 –74 (86, 95, 119, 131) sts.
Next Row: Work in Seed st, AT THE SAME TIME, dec 11 (15, 18, 26, 24) sts evenly across row – 63 (71, 77, 93, 107) sts.
Work in Seed st for 7 rows.
Next Row: Dec 1 st at each end of row – 61 (69, 75, 91, 105) sts.
Continue in Seed st, dec 1 st at each end of every 8th row twice more – 57 (65, 71, 87, 101) sts. Work even until piece measures 11 in. [28 cm] from beg.
Next Row: Inc 1 st at each end of row – 59 (67, 73, 89, 103) sts.
Continue in Seed st, inc 1 st at each end of every 8th row twice more – 63 (71, 77, 93, 107) sts. Work even until piece measures 13 1/2 in. [34.25 cm] from beg.
Shape Sleeves
Inc 1 st each side every other row 3 times – 69 (77, 83, 99, 113) sts. Cast on 12 sts at beg of next 2 rows – 93 (101, 107, 123, 137) sts. Work even until sleeves measure 7 (7 1/2, 8, 8, 9) in. [17.75 (19, 20.25, 20.25, 23) cm] from beg of sleeve shaping.
Shape Shoulders
Bind off 5 (5, 6, 7, Cool sts at beg of next 12 (8, 10, 8, 10) rows, 0 (7, 7, 8, 11) sts at the beg of next 0 (4, 2, 4, 2) rows. Bind off remaining 33 (33, 33, 35, 35) sts for back neck.
FRONT
Work same as for Back until piece measures 13 1/2 in. [34.25 cm] from beg, end with a WS row. Shape V-neck as follows and, AT THE SAME TIME, when piece measures same as Back, work sleeve and shoulder shaping as for Back.
Shape V-Neck
Next Row (RS): Work to 3 sts before center st, work 2 sts tog in pattern, k1, place next st (center st) on holder, place rem sts on second holder for right side.
Row 1 (WS): Sl 1, work to end of row.
Row 2: Work to last st, k1.
Row 3: Repeat Row 2.
Row 4: Work to last 3 sts, work 2 sts tog in pattern, k1.
Repeat last 4 rows 15 (15, 15, 16, 16) times more.
Complete shoulder shaping as for Back.
Attach yarn and work right side as for left, reversing shaping.
FINISHING
Sew shoulder seams. Sew side and sleeve seams.
Neckband
From RS with circular needle, beg at left shoulder seam, pick up and k30 (33, 36, 36, 39) sts along left front neck edge, place marker, slip center st from holder to needle, place marker, pick up and k30 (33, 36, 36, 39) sts along right front neck edge, pick up and k 33 (33, 33, 36, 36) sts across back neck – 94 (100, 106, 109, 115) sts. Place different color marker as beg of rnd marker. Join.
Rnd 1: Purl.
Rnd 2: (K2, p into front and back of next st) to 1 stitch before front marker, p1, slip marker, k1, slip marker, p1, (k2, p into front and back of next st) to end of rnd.
Rnd 3: Work in k2, p2 rib to 1 stitch before marker, insert needle into the next 2 sts as if to k and sl them to the right needle, k1, pass both slipped sts over the k st, work in k2, p2 rib to end of rnd.
Repeat last rnd until neckband measures 2 in. [5 cm] from beg. Bind off in rib. Weave in ends.
ABBREVIATIONS / REFERENCES
Click for explanation and illustration
beg = begin(s)(ning)
dec = decreas(e)(s)(ing)
inc = increas(e)(s)(ing)
k = knit
p = purl
p2tog = purl 2 together
rem = remain(s)(ing)
rep = repeat(s)(ing)
rnd(s) = round(s)
RS = right side
sl = slip
st(s) = stitch(es)

tog = together
WS = wrong side
as vrea sa va atasez si poza cu vesta dar nu stiu cum sa procedez

bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 07 Aug 2009, 1:44 pm

Ai [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] un tutorial de atasare al pozelor. Mult succes!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Vin 07 Aug 2009, 1:56 pm

mersi

bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

traducere

Mesaj Scris de costi_iacob la data de Mier 12 Aug 2009, 1:34 pm

Daca stii un pic engleza, ai multa rabdare, si modelul in fata, poti incerca cu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
daca nu, atunci nu incerca, google translator pentru romana e mai mult orientativ

costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 17 Aug 2009, 11:37 am

Cosmina sper sa nu fie prea tarziu cu traducerea

SPATE
Cu andrelele drepte montati 98 (114, 126, 158, 174) de ochiuri . Lucrati 4 inch (10 centimetri) de model elastic - 2 pe fata doua pe dos si terminati cu un rand fata.
Randul urmator(rand dos): *2ochiuri pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna pe dos, repetati de la * pana la sfarsitul randului si terminati cu 2 ochiuri pe dos. Rezulta 74 (86, 95, 119, 131) ochiuri.
Randul urmator: Lucrati model bob de orez si IN ACELASI TIMP scadeti 11 (15, 18, 26, 24) ochiuri uniform de-a lungul randului. Rezulta 63 (71, 77, 93, 107) ochiuri.
Lucrati 7 randuri de model bob de orez
Urmatorul rand: Scadeti cate 1 ochi la fiecare margine. Rezulta 61 (69, 75, 91, 105) ochiuri.
Continuati sa lucrati model bob de orez si scadeti cate 1 ochi la fiecare margine de rand la fiecare al -8-lea rand de inca 2 ori. Rezulta 57 (65, 71, 87, 101) de ochiuri. Lucrati drept pana cand lucrul masoara 11 inch[28 cm] de la inceput.
Randul urmator: Inmultiti cate 1 ochi la fiecare margine a randului. Rezulta 59 (67, 73, 89, 103) ochiuri.
Continuati sa lucrati model bob de orez si inmultiti cate 1 ochi la fiecare margine a randului, la fiecare al-8-lea rand de inca 2 ori. Rezulta 63 (71, 77, 93, 107) ochiuri. Lucrati drept pana cand lucrul masoara 13 1/2 in. [34.25 cm] de la inceput.
Modelati manecile:
Inmultiti cate 1 ochi de fiecare parte la fiecare al-2-lea rand de 3 ori. Rezulta 69 (77, 83, 99, 113) ochiuri. Montati 12 ochiuri la inceputul urmatoarelor 2 randuri. Rezulta 93 (101, 107, 123, 137) ochiuri. Lucrati drept pana cand manecile masoara 7 (7 1/2, 8, 8, 9) in. [17.75 (19, 20.25, 20.25, 23) cm] de cand ati inceput modelarea acestora.
Modelati umerii
Incheiati 5 (5, 6, 7, ochiuri la inceputul urmatoarelor 12 (8, 10, 8, 10) randuri si 0 (7, 7, 8, 11) ochiuri la inceputul urmatoarelor 0 (4, 2, 4, 2) randuri. Incheiati cele 33 (33, 33, 35, 35) de ochiuri ramase pentru gat.
FATA
Lucrati la fel ca pentru spate pana cand lucrul masoara 13 1/2 in. [34.25 cm] de la inceput, terminati cu un rand dos. Modelati decolteul in V dupa cum urmeaza si IN ACELASI TIMP cand lucrul masoara la fel ca si spatele, modelati manecile si umerii la fel ca pentru spate.
Modelati decolteul in forma de V
Randul urmator(rand fata): Lucrati pana cu 3 ochiuri inainte de ochiul central, lucrati 2 ochiuri impreuna in model, lucrati 1 ochi pe fata, puneti urmatorul ochi(ochiul central) pe o andrea de rezerva(un ac de siguranta), plasati urmatoarele ochiuri pe o alta andrea de rezerva pentru partea dreapta a decolteului.
Randul 1(rand dos): Treceti 1 ochi pe andreaua din dreapta fara sa il lucrati, lucrati pana la sfarsitul randului.
Randul 2: Lucrati pana inainte de ultimul ochi, lucrati ultimul ochi pe fata.
Randul 3: Repetati randul 2
Randul 4: Lucrati pana inainte de ultimele 3 ochiuri,lucrati 2 ochiuri impreuna in model, lucrati ultimul ochi pe fata.
Repetati ultimele 4 randuri de inca 15 (15, 15, 16, 16) ori.
Completati modelarea umerilor la fel ca pentru spate.
Atasati firul la partea dreapta si lucrati ca pentru partea stanga, in oglinda.
Finisare:
Coaseti umerii. Coaseti lateralele si manecile.
Bentita de la gat:
Dinspre fata lucrului, cu andreaua circulara, incepand de la cusatura umarului stang, ridicati si lucrati pe fata 30 (33, 36, 36, 39) de ochiuri de-a lungul partii stangi a decolteului din fata,plasati un marker,puneti ochiul central de pe acul de siguranta pe andrea, plasati un marker, ridicati si lucrati pe fata 30 (33, 36, 36, 39) de ochiuri de-a lungul partii dreptee a decolteului din fata, ridicati si lucrati pe fata 33 (33, 33, 36, 36) de ochiuri de-a lungul partii din spate. Rezulta 94 (100, 106, 109, 115) de ochiuri. Plasati un marker de culoare diferita pentru a marca inceputul randului. Uniti si incepeti sa lucrati circular.
Randul 1: Lucrati toate ochiurile pe dos.
Randul 2: [2 ochiuri pe fata, lucrati ochiul urmator pe dos, de doua ori(prima oara cu ajutorul firului din fata si a doua oara cu ajutorul firului din spate al ochiului)]repetati ce este intre parantezele patrate pana cu 1 ochi inainte de markerul din fata, 1 ochi pe dos, mutati markerul pe andreaua dreapta, 1 ochi pe fata, mutati markerul pe andreaua drapta,1 ochi pe dos, [2 ochiuri pe fata,lucrati ochiul urmator pe dos, de doua ori(prima oara cu ajutorul firului din fata si a doua oara cu ajutorul firului din spate al ochiului)] repetati ce e intre parantezele patrate pana la sfarsitul randului.
Randul 3: Lucrati model elastic- (2 pe fata 2 pe dos) pana cu 1 ochi inainte de markerul din fata,treceti urmatoarele 2 ochiuri pe andreaua dreapta fara sa le lucrati, 1 ochi pe fata, treceti cele 2 ochiuri nelucrate peste acest ochi si dati-le drumul, lucrati model elastic(2 pe fata 2 pe dos) pana la sfarsitul randului.
Repetati ultimul rand pana cand bentita de la gat masoara 2 in. [5 cm] from beg. Incheiati toate ochiurile 2 pe fata 2 pe dos. Ascundeti capetele de fir.
Pentru abrevieri vezi subiectul "Index de termeni"

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 8:43 am