Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Medicina alternativa: da sau nu?

+27
Carmencyta
MagdaMarin
AlinaJ.Bijoux
noki
danabarbu2007
valentinadof
Gabica
ema
mnarcisa
michelinebeaulieu
Greteledelweiss
piciul
ismi3ismi
oliviamar
da-mely
amnro
corina corina
Gianina4ever
aurishta
ghita
danniela
CCristinaC
diada
mykya
SilviaDumitrescu
aba
Admina
31 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Medicina alternativa: da sau nu?

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap33%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 33% 
[ 20 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap23%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 23% 
[ 14 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap7%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap0%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap8%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 8% 
[ 5 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap25%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 25% 
[ 15 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_lcap4%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Vote_rcap 4% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 61
 
 

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Sam 22 Oct 2011, 9:17 pm

Am inceput si eu sa merg la tratament prin acupunctura Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Sam 22 Oct 2011, 10:51 pm

si? cum este? nu ti-e frica de ace? vrem mai multe detalii.

Eu sunt super incantata de homeopatie si inforenergetica, afli lucruri nebanuite. Am reusit de cateva ori sa nu dau antibiotic la copil si asa vreau sa ramana cat pot de mult.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Dum 23 Oct 2011, 10:40 am

Nu mi-e frica deloc Smile Sunt destul de neplacute intepaturile fiindca medicul cauta anumite puncte care indica probleme si care sunt dureroase , dar dupa aceea stau vreo 30 de min la huzur Smile Am un inceput de gonartroza si vechile mele probleme de circulatie, adica o recidiva a varicelor Sad Mi-a prescris si un tratament homeopatic,, si niste unguente ... sa vedem cum va fi. Pana acum este bine, am fost deja de doua ori.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de oliviamar Dum 23 Iun 2013, 10:37 pm

Dragelor, stiu cat de informate sunteti in toate domeniile, de aceea va intreb, sperand sa fiu si la subiect, nu stiti cumva un tratament naturist sau homeopat pentru stafilococ auriu? Fetita mea are in gat, iar eu am o infectie in san cu minunea asta.
Va multumesc!
oliviamar
oliviamar
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : ludus
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Dum 23 Iun 2013, 10:45 pm

Incearca o cura cu produse apicole, in special tinctura de propolis. Exista un complex de plante, de la Fares, numit Biosept, un fel de antibiotic natural. Si capsule de usturoi sunt foarte bune in infectii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Dum 23 Iun 2013, 11:10 pm

Eu iti recomand sa te duci la un medic homeopat. El face o schema si stie sigur ce sa-ti dea. Garantat trece, a avut si baiatul meu si i-a trecut, dupa 3 luni i-am facut exudatul si nu mai avea nimic.

Al meu copil a avut staphiloccocinum CH 30 3 granule duminica + gemoterapic parca nuc si alte granule combinate, nu mai tin minte....

Chiar vroiam sa va povestesc: copii mei au mancat duminica 3 inghetate (o sa ziceti ca sunt nebuna, nu asta conteaza) Noaptea, cel mic... urlete... urechea/gatul nici el nu stia, dar fara febra. Am inceput sa-i dau gemoterapicele dar la somnul de pranz incepuse sa-mi face un 38 in somn. Am sunat repede medicul de familie sa-l vada sa vad daca-i administrez corect tratamentul (ca si diagnostic). Mi-a zis ca are puncte de puroi pe o amigdala si in ureche colecteaza. I-am bagat tratament de otita + macesul pentru gat si salcia pentru febra si miercuri mergea la camin fara nici o problema!!! Copilul meu abia inghite nurofenul, ma bucur cand nu-l vomita. Asta pentru ca lui nu i-am dat antibiotic decat o data la 5 luni jumatate, si bolnav a tot fost, dar eu antibiotic nu le-am mai dat de-atunci la niciunul si nici nu le mai dau. Vorbeam cu o doamna respectabila, fosta asistenta si imi spunea ca este o prostie sa bagi antibiotic pe vena, mai ales la copii, el ar trebui mult mai diluat decat o fac asistentele. Oricum, la noi se da antibiotic pentru orice, din pacate. Daca te tii tare ca si parinte ca nu le dai antibiotic unii doctori chiar te admira. Eu o spun din experienta. Merita sa incercati.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de oliviamar Dum 23 Iun 2013, 11:31 pm

Ei Diada, asta e problema... La mine in oras nu exista nici un homeopat, iar in alta parte... nu prea stiu pe cineva care sa fie ok, sa nu dea tratamente doar asa ca sa aiba de lucru. Daca stiti cumva in Mures - Cluj pe cineva, o adresa un nr de telefon, dar verificat testat, as ramane datoare.
oliviamar
oliviamar
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : ludus
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 24 Iun 2013, 9:45 am

" I-am bagat tratament de otita + macesul pentru gat si salcia pentru febra"
 Tratamentul pt otita  nu e cu antibiotic?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Lun 24 Iun 2013, 1:34 pm

Nuuuu, tratamentul gemoterapic este fara antibiotic. Daca m-am dus cu antibiograma la dr homeopat si nu mi-a dat antibiotic, dar la otita. Tratamentul a constat in: gemoterapic de Arin negru dimineata, la pranz coacaz negru si seara nuc. Cel mic are 3 ani si ii dau 20 picaturi in apa. Mullein oil in ureche la durere. Scoarta de salcie i-o dadeam la nevoie de 3 ori pe zi si macesul de 2 ori pe zi. Ideia este sa i le dai la diferenta de o ora intre ele sa isi faca efectul. Eu am cartea gemoterapia de la A la Z in care sunt facute scheme de tratament, trebuie doar sa stii diagnosticul.

Olivia, te inteleg perfect, este greu cand nu ai o baza, un doctor de incredere. Asa am fost si noi la inceput, desi homeopata exista in oras lumea era sceptica si nu o recomanda nimeni!!!! "norocul" nostru ca fi-miu a facut o alergie foarte urata de numai medicul homeopat i-a dat de cap. Si de-atunci, iata sunt 3 ani, eu ma duc cu ei la control o data la 3 luni si le este foarte bine. Noua femeia asta ne-a dat mare incredere in noi, copii sunt puternici, nu sariti pe ei cu nurofen la prima febra. Pana in 38.5 dat scoarta de salcie, dupa 38.5 nurofen sau panadol, exclus supozitoarele, impachetari. Nu ma intrebati de ce nu supozitoare... am inteles ca fac rau local, lezeaza cumva... nu am inteles, doar nu le-am pus. Cine ma aude ca-mi las copii sa faca febra zic ca sunt nebuna Smile))). Dar am observat ca din 40 cat imi facea cel mare, acum face si el mai putin, cel mic a stat o noapte numai in 38,2-38,4 si asa l-am lasat pana dimineata cand i-am dat scoarta de salcie. 

Intr-adevar, altul este stresul, pentru ca trebuie pazit copilul noaptea, ziua, dat din ora-n ora picaturile dar eu zic ca se merita. Atat timp cat nu ii dau antibiotic eu sunt cea mai fericita. Rezistam la presiuni mari, sau mai bine zis am rezistat, pentru ca acum nu ne mai intereseaza ce zice unul si altul. Am vazut rezultatele favorabile si asta este tot ce conteaza.

Olivia, daca ai gasi un homeopat chiar si in alta parte doar sa fie aproape cat sa va puteti descurca cu transportul, sa stii ca iti da tratament la telefon, noi asa am dus-o in primul an, o sunam pe biata femeie de a zis ca asa ceva nu e posibil :laugh:fi-miu avea laringita, si noi de laringita intram in spital 5 zile. Bineinteles ca eram atat de stresata si ii asculatm fiecare suflu, eram pregatiti sa fugim la spital. Laringita a trecut in 2 saptamani, cum mi-ar fi trecut si daca eram la spital, doar ca acum, copilul si-a revenit mult mai repede si nu s-au mai repetat fazele. Toate asistentele/doctorii spun ca un copil care a a facut laringita o sa tot faca pana la 7 ani!!! e, fi-miu a facut de la 1 n si jumatate si ultimul episod de laringita l-a facut pe la 3 ani. S-a mai imunizat si el, raceste, dar nu asa, sa ajungem la spital. Plus increderea pe care ne-a dat-o doamna doctor, este de nepretuit.

Poate v-am mai povestit, s-a intamplat sa-mi faca convulsii cel mare duminica, a trebuit sa ne internam, vineri i-a dat drumul din spital fara nici un diagnostic, nu se stie de la ce a facut febra aia mare. Am plecat din spital, i-a scos branula si direct la homeopat m-am oprit, i-a schimbat tratamentul, scrisul indescifrabil pe scrisoarea de iesire din spital = chinuit copil degeaba.... La consultatioe mi-a zis ca nu cerede ca ar fi fost convulsii totusi. Din spital mi-au dat sa-i pun la febra, chiar si 38 supozitoare cu ceva foarte tare, imi scapa acum, chiar periculos pentru copii, te face sa delirezi, mi-a zis sa nu cumva sa-i pun copilului asa ceva. Si cate si mai cate nu sunt care nu trebuiesc administrate copiilor...

Eu nu vreau sa conving pe nimeni, doar va spun din experienta mea, asa de vie... din pacate. Vreau doar sa va arat ca se poate si altfel. Voi decideti daca doriti sa va duceti la asa un doctor.

Am dat o cautare si clinica asta are doar cabinet doar in Bucuresti, Buzau si Cluj Napoca. Pana la urma nu stiu cat ajuta clinica, conteaza foarte mult si doctorul!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 10 Aug 2014, 4:08 pm

"Am inceput si eu sa merg la tratament prin acupunctura"
Aurishta,te-rog,spune-mi,si,mie,cum-a-fost-dupa-acupunctura;daca,are,efect...am,un,inceput,de,hernie,de.disc,si,am,citit,ca,s-ar,putea,rezolva,cu,acupunctura...Ai,fost,la,dr,roman,sau,chinez!!
ps.scuze,tastatura,mea,e,defecta.. zid 
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Aug 2014, 5:36 pm

La mine a functionat, as apela din nou la astfel de terapie daca asa avea nevoie!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Sam 23 Aug 2014, 8:02 pm

Am fost astazi la clubul de cultura coreeana pe care il frecventeaza copiii mei si am aflat ca au venit niste medici din Coreea care practica terapii alternative si care ofera tratament gratuit. Terapiile folosite sunt gua-sha,chiropractica , acupunctura electrica  si recuperare medicala privind durerile de spate si ale coloanei vertebrale!. Am facut si eu  prima sedinta  Smile ...sa vad pe pielea mea cum este!
Daca vreti sa va duceti, va trebuie programare (am inteles ca nu pot accepta mai mult de 10 pacienti pe zi fiindca o sedinta dureaza cam 20 de min.
Nu stiu daca este ok sa pun programul si datele de contact public, dar pe privat vi le dau cu placere!
L.E. Sper sa nu fie considerat reclama....daca este, anuntati-ma si il sterg imediat, cu scuzele de rigoare Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Sam 23 Aug 2014, 9:07 pm

E ok. Astfel de ocazii nu sunt foarte mediatizate si pentru cine e dispus sa incerce, e bine venita stirea. Mai ales ca e gratis! ura 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de piciul Dum 24 Aug 2014, 7:33 am

Aurishta, daca ai timp, poti sa imi trimiti si mie adresa; am o colega cu hernie de disc..a facut deja doua operatii..si la un picior are inca crize de durere...de 5 ani. Poate o ajuta o consultatie la ei! Multumesc anticipat
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Greteledelweiss Dum 24 Aug 2014, 7:47 am

Aurishta poti sa-mi spui in ce a constat sedinta ta si ce ai simtit dupa ea? Ma intereseaza si pe mine pt ca am coloana praf facuta si dureri insuportabile cu tot cu membrul drept superior (in ultima vreme abia pot sa-mi mai folosesc mana dreapta) si cum sunt adepta medicinei alternative vreau sa incerc si eu.
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Dum 24 Aug 2014, 10:29 am

Piciul, desigur, iti voi trimite datele! kiss 
Fiore, daca ai idee cum se face acupunctura, stii ca actioneaza asupra anumitor puncte care corespund unor anumite organe sau functii. Ei folosesc niste electrozi, cred, cu care aplica in acele puncte un semnal electric pulsatoriu! Nu este dureros  Smile , simti doar un tremurat, o vibratie, ca sa zic asa!
Terapia gua sha este si mai simpla, se face o manevra asemanatoare cu pieptanatul folosind o placuta de os....ei spun ca ajuta mult de detoxifiere! Pe piele apar niste pete rosii, intensitatea lor fiind corelata cu cantitatea de toxine care se elimina....sunt cam inestetice, dar dipar in 2-3 zile. Nici acestea nu sunt dureroase si, aflandu-se pe spate, nu ma afecteaza aspectul lor! Dupa tratament, pe locul respectiv am simtit o fierbinteala, asemanatoare cu cea produsa de masajul cu creme gen BEN-GAY.
Marti am din nou programare....am inteles ca sunt necesare mai multe sedinte si ca tratamentul vizeaza cauza profunda a afectiunii, nu doar efectul!
Cu durerile de spate eu n-am probleme, de aceea nu stiu ce presupune, dar sper sa va dau mai multe detalii marti!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 30 Aug 2014, 3:18 pm

Eu am facut personal radiestezie la greu (radiestezia foloseste ceea ce se numeste inforenergetica),dar am practicat-o doar pentru familia mea,strict sot si copil(si doar atat cat au dorit),nu pe parinti,nici vorba pe alte rude pentru ca am constatat ca starea umanitatii cere asa atitudine.Oamenii asteapta miracole,fara sa vrea sa stie de ce anume se intampla un anumit lucru sau,mai grav,fara sa ia in calcul tot ce au facut in viata,in moarte...
A practica radiestezia pe cel care vrea inseamna sa-i dai din destinul propriu si il dai peste cap,chiar daca obtine rezultate pe moment iar a practica pe cel care care nu vrea ar insemna manipulare si e tare-tare urat si penal.
Pe mine practic,in masura in care m-am setat sa simt ce e strain de destinul meu si sa nu accept decat ceea ce este cinstit,nu mosmondeli mai mult sau mai putin intentionate.Stiti cum e,fiecare cu ograda lui! Daca toata lumea ar proceda asa,fara amestecuri in treburile interne ale altora,am fi sanatosi cu totii.
Cam radiestezie se practica in biserica,prin preot curge,de regula,ceea ce considera el-aceasta este forma...legala(??!) a interferentei energetice.

Masajul nu-l suport,mai bine ma relaxez eu daca atipesc...radiestezic 10 minute.
Plante,da,am cateva pe care le ador-busuiocul,nalba mica,cimbrul,ceapa...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de danniela Sam 30 Aug 2014, 4:41 pm

Cum adica atipesti radiestezic???
Vrei sa dezvolti putin te rog??
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 30 Aug 2014, 7:06 pm

Pai trebuie sa ai notiuni ca sa intelegi.Senzatia finala e ca sunt ca un pietroi si dorm.Sa zicem ca poate fi yoga(habar n-am,eu am descoperit metoda dupa ce am facut radiestezie,n-am facut-o la cursuri,e o concluzie pe care am tras-o dupa ce am studiat fenomenul).Riscul metodei este ca te poti trezi cu...musafiri nepoftiti la trezire,insa eu n-am patit-o pentru ca tin taare mult la identitatea personala.
Am mai facut ceva de genul asta,dar superficial la Iasi,la casa sindicatelor,cu un actor de la National,ca tehnica de relaxare inainte de repetitii.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de danniela Dum 31 Aug 2014, 9:52 am

Am citit aici despre
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Dum 31 Aug 2014, 7:53 pm

Pai daca este asa, cum se aplica asta in terapie? Shocked scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de danniela Lun 01 Sept 2014, 3:09 pm

Da un google radiestezia in terapie si o sa vezi!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Sept 2014, 7:18 pm

"Cam radiestezie se practica in biserica,prin preot curge,de regula,ceea ce considera el-aceasta este forma...legala(??!) a interferentei energetice."
Desi inforenergetica e mana in mana cu religia ortodoxa, mi se pare ca biserica reneaga aceasta legatura unilaterala. Nu sunt multi preoti care spun sus si tare ca ei practica "lucrari cu energii" si ca au vreo legatura cu radiestezia sau altele de gen.
Inforenergetica mi s-a parut mult prea restrictiva si cand am auzit ca au fost cazuri de divorturi, dupa anumite masuratori, intre practicantii de inforenergetica, m-am convins ca e ceva dubios la mijloc. Ceva adevarat este, totusi. Dar fiind fan Reiki, probabil ca nu pot fi impartiala. wink
Toate aceste metode alternative de tratament, merg foarte bine (asa cum zici si tu, Micheline) pe persoane deschise spre asa ceva. Totusi, mi s-a intamplat sa se aplice cu succes si asupra copiilor, animalelor sau plantelor, unde factorul psihologic (sugestia: te tratez, te vindec), nu functioneaza. In inforenergetica e nevoie de acordul divinitatii ca sa accesezi energia Universala (de aceea practicantii trebuie sa fie bisericosi, sa posteasca, sa incerce sa-si reduca pacatele si actiunile negative), pe cand in Reiki e considerat ca practicantul e doar o usa de trecere a energiei, nu o influenteaza cu nimic, doar o canalizeaza catre locul care are nevoie de tratament si energia se duce acolo, in mod automat, in ce cantitate e nevoie.
Daca treci de nivelul fizic al acestor practici, intelegi ca de fapt avem de invatat anumite lectii in viata (sau moarte, vorba ta) si fie le repetam pana ne invatam lectia, fie trecem mai departe. Deci daca boala apare in corp, o metoda buna (cu initieri sau fara) e sa ne auto-investigam si sa vedem de unde a pornit. Un dezechilibru in digestie vine din stres, alimentatie nesanatoasa, obiceiuri dezorganizate de a manca, etc.; probleme la ficat de la stres, medicamentatie excesiva, alcool, etc. Multe ni le facem cu mana noastra si stim asta. Zicem ca ne schimbam si nu reusim sau nu incercam indeajuns de mult. La fel si cu alte "lectii" din viata noastra. Daca aveti timp sa vedeti ca multe se intorc ciclic sau oricum, de mai multe ori, sub diverse forme. Daca ne e greu sa acceptam o situatie, alta asemanatoare va reveni, pana invatam sa toleram; daca nu putem ierta cand gresesc altii, la fel. Deci ideea de vindecare (fizica sau psihica) e cam inutila, cu sau fara acord divin, pentru ca scopul e schimbarea, pana nu actionam sa schimbam cauzele, nu se inlatura efectele, decat temporar sau partial. Orice vindecator care pretinde sau crede ca poate sterge definitiv o boala sau o dependenta sau o problema din viata unui om, mai are de invatat. Parerea mea. peace

In alta ordine de idei, ca intrasem sa intreb ceva. Socrela zicea ca a fost la un chiropractician si pe langa masaj si alte tehnici, i s-a facut o baie la picioare, apa era curata cand le-a bagat si cand le-a scos era neagra (nu radeti, ca nu are legatura cu igiena rade ). Cica scoate metalele grele si zicea ca intr-adevar, s-a simtit mult mai bine, cam vreo luna, dupa. Stiti ceva, ati incercat? Zicea ca ar fi acoperit de asigurare (care te cocoseaza in State) si as vrea sa profit, la maxim, daca se poate.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 01 Sept 2014, 11:18 pm

Admina am auzit cate ceva despre aceasta metoda. Cred ca este vorba despre asta:
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 06 Sept 2014, 12:09 pm

aurishta a scris:Pai daca este asa, cum se aplica asta in terapie? Shocked scratch

Nu se aplica,este frectie diana la picior de lemn.
Ar putea functiona pentru curatarea unui om bun de atacurile(furturile unui om rau),dar acela care curata tot prostii face,pentru ca nu spune divinitatii ca cineva fura pe altcineva,deci...isi face un SRL pe cont propriu si se dovedeste astfel mana in mana cu hotii,in fata divinitatii.
Radiestezia este,dupa cum ii e si numele,stiinta de a simti energii.Terapia pentru un om rau poate fi,in acord cu divinitatea,in masura in care i se ia ce a luat de la altii si de a lasa sa se duca catre cei furati.E munca de haiduc,pentru ca un om rau simte ca i s-a luat...chestia aia si se revolta draceste. Flowers
Reiki e mai sanatos,pentru ca la fiecare vine energia care ii corespunde,nu alta.
Explicatii,in ceea ce a spus Admina,temeinic si profund.

Admina,baia la picioare care scoate metale grele suna bine,atata ca produce furtuni in organism,si ce ramane dupa furtuna,ca si componenta si organizare...Si mi-e ca scoate si ce e necesar...Si totusi,intoxicat nu se poate trai.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 2 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB