Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Paranormal: Credeti in vise? Dar in premonitii?

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Paranormal: Credeti in vise? Dar in premonitii?

Mesaj Scris de Andata la data de Vin 06 Apr 2012, 3:26 pm

Admina, superbe pozele. Si chiar dau de gandit.
Acum, sa nu dati cu pietre in mine, ca eu nu prea sunt de acord cu toate studiile pe tema viselor. Pai cum sa se relaxeze corpul atunci cand ai un cosmar si te trezesti speriat, cu pumnii stransi si tremurand din tot corpul? Eu am patit-o doar de 2 ori insa in 40 de ani...
Cred in paranormal impotriva a ceea ce au incercat sa ma convinga si pe mine profesorii (mda, si eu sunt printre aia care au terminat psihologia).
Sa va povestesc si eu doar una din multele intamplari care mi-au dat de gandit la faptul ca exista si altceva decat ceea ce poate fi explicat stiintific.
Acum mai bine de douazeci de ani, pe cand inca nu eram casatoriti, sotul meu (preiten atunci), facea karate. La unul dintre antrenamente, intr-o clipa de neatentie, a reusit sa incaseze un picior zdravan in coaste, fapt ce a dus la fisurarea a 2 dintre ele. Am fost de urgenta la spital, i s-a facut radiografie. Abia se misca, abia respira, trebuia sa stea la pat cat maimult si sa evite orice fel de efort. In a doua noapte de la incident, bunica lui a murit.
Mi-a spus ca a visat-o, ca a venit la el noaptea si i-a spus sa nu fie trist ca ea s-a dus, dar ca vrea ca el sa fie unul din cei care ii cara sicriul.
In dimineata urmatoare, cand s-a trezit, al meu nu mai avea nici o durere. Nu l-am crezut si ca sa ma convinga, si-a dat cativa pumni in coaste razand. Pana la inmormantare nu a mai avut nici o durere. A fost unul din cei 4 care au carat sicriul bunicii.
In momentul in care insa primul pumn de pamant a fost aruncat pe sicriul coborat, durerea l-a sagetat din nou atat de rau ca a cazut din picioare si a avut nevoie de 2 saptamani sa isi revina.
Acesta e doar unul din incidentele care ni s-au intamplat, dar deja va fac parul cret.

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita la data de Vin 06 Apr 2012, 3:37 pm

Admina, poate era fum de tigare in partea aceea...??!! Shocked
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 44
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 06 Apr 2012, 3:47 pm

Emmaaaaaa, la biserica nu se fumeaza!!!
Eu ma uitam pe un serial de la indieni, tot ceva cu paranormal. Erau intr-un loc unde pe vremuri fuses o puscarie si acolo se inmormantasera oamenii care murise in puscarie. Pe jos mai gaseau cate o urna in care fuse-se pusa cenusa. Nu au gasit , filmat sau simtit nimic, desi localnicii sustineau ca li s-a intamplat sa vada umbre si sa le simta destul de des. Insa spuneau ca simt frica, erau oameni care nu o data faceau treaba asta, nu se simteau in voie, facand comparatie cu alte locuri.
Probabil exista destule lucruri neexplicabile in lumea asta.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita la data de Vin 06 Apr 2012, 5:03 pm

Ma gandeam ca e afara, destul de departe de biserica...si e posibil da fie fumator cameramanul.
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 44
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Vin 06 Apr 2012, 5:10 pm

Nu asa se vede fumul, mai ales noaptea. Acesta e de-a dreptul ciudat

Andata
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 06 Apr 2012, 5:37 pm

Nu era fum de tigara, noi nu fumam. Eram doar eu si sotul in curtea bisericii, fiind spre seara. Nu e trucata, nu vad rostul, doar nu am vandut-o vreunui site. Smile Mi-am amintit de poze ca am vazut pe un alt forum o poza mai putin interesanta decat astea. Ca fapt divers, eu apar in poze si eram gravida in cateva luni. Aparatul era un Samsung obisnuit, dar cum se vede in ordinea pozelor, nu e defect de la lentila, aburire sau ceva de gen. Ciudat e ca a disparut dintr-o data, in ultima poza, desi in penultima se vedea, cu cateva secunde inainte.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 23 Apr 2012, 3:12 pm

Vin sa va spun si eu ce am visat azi noapte ... de obicei visele mele sunt cam pe dos , dar asta deja m a dat peste cap si nu am dormit decat vreo 2 ore azi noapte .
Se facea ca eram intr-un spital parca unde erau femei gravide si eu venisem in vizita la cineva . Dintr-o data nu stiu ce mi a venit si am dus mana in cap si m-am trezit cu o suvita in mana , si am tot tras pana cand mi s a smuls o suvita groasa alba ( parca era vata ) si avea pe ea cativa viermisori mici. Apoi m-am dus la oglinda si cum puneam mama in cap parul imi tot cadea pana am ramas aproape cheala , era ca si cum tot parul imi cazuse ( cel lung ) si ramasesem doar cu firisoarele mici care abia crestea si eram periuta in cap . O doamna mai in varsta cu care am lucrat la spital m a intrebat cum am dintii si uitandu ma in oglinda am vazut ca gingiile erau rosii . Am plecat acasa bulverasata gandindu ma la sotul meu ca trebuia sa i spun ca sunt bolnava . La iesire trebuia sa cobor niste scari care erau verticale ( cum sunt scarile acelea de te urci pe bloc ) si aveau cateva trepte dar una dintre ele era lipsa si mi a fost frica sa sar 2 trepte asa ca am ocolit si am coborat pe alte trepte tot verticale pana am pus piciorul pe pamant . Atunci ma trezi speriata si nu mai putui dormi deloc .
Eu inainte daca visam o femeia gravida auzeam de moartea cuiva si daca visam un mort auzeam ca cineva a nascut.
A mai visat cineva ceva asemanator ? Sau ce naiba sa insemne asta ? zid
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de LORIMAR la data de Lun 23 Apr 2012, 3:32 pm

Eu stiu ca atunci cand visezi ca-ti cade parul sau te tunzi nu e bine pt tine,adica o sa ai o problema iar de visezi ca-ti cade un dinte si nu te doare su nu curge sange inseamna ca-ti moare un cunoscut si daca te doare sau curge sange atunci e cineva apropiat.Mie mi se adeveresc visele in proportie de 60% in zilele urmatoare deci nu intotdeauna a doua zi dupa vis.Cand au cazut zapezile alea in ianuarie am visat intr-o noapte ca mi-am gasit masina botita rau pe o alta strada si plangeam,ca dupa doua zile intr-o noapte cu cadere masiva de zapada si vant puternic sa se rupa un brat al scheletului de fier ce sustine copertina si sa cada peste masina;nu va zic ce sperietura am tras cand m-a trezit tata la 6jum sa dau zapada care era pana la genunchi pe langa masina sa putem ridica copertina de pe masina.Din fericire e doar o mica adancitura deasupra usii din spate dreapta.Cand visez noaptea serpi a doua zi e un vant uracios,daca visez ca ma ataca caini sigur ma cert cu cineva iar daca visez ca tin in brate copil mic,a doua zi am o problema de sanatate eu sau cei din familie.Mai visez si ca vine postasul si a doua zi chiar vine,visez persoane cu care nu m-am mai intalnit de saptamani sau luni si in zilele urmatoare ori le vad ori aflu vesti despre ei;nu sunt o prezicatoare wink dar mi se adeveresc visele...iar am scris muuult... kiss
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 38
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de iulia sevcenco la data de Lun 23 Apr 2012, 4:48 pm

Umila mea parere de om batran , desi nu le am cu aceste treburi ,cred ca esti stresata tare dar tare rau de unele investitii sau cheltuieli facute recent si de care iti pare rau , in subconstientul tau crezand ca afectezi situatia copiilor pe care' ii ai pe cap'' teama de reprosurile sotului ,etc deci cred ca este vorba de ceva restrictie de buget un timp pana la refacerea lui , ai vazut lipsa acelei trepte .tu ai ocolit-o dar intr-un final ai pus piciorul pe pamant deci ai rezolvat problema .si atat prin asa ceva mai trecem toate .Dar trebuie sa nu va incatusati grijile ci discutati cu familia chiar daca este gresit pentru ca altfel devin cosmaruri iti doresc multa lumina adela kiss

iulia sevcenco
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 86
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de iulia sevcenco la data de Lun 23 Apr 2012, 5:01 pm

Vai daca pozele Adminei sunt reale neajustate ,nimic nu este de mirare si nici sperietoare . Tot universul este compus din energii de tot felul . pentru ca si Terra are energia ei si Luna, Soarele si chiar sufletele imbracate in corp sau cele dezbracate de mantia terestra ,adica doar energii iar daca era la biserica la vecernie adica slujba de seara fii sigura ca erau energii pozitive pentru ca mai sun si di celelalte . aceste lucruri nu trebuie sa ne sperie ci din contra sa fim siguri ca nu suntem singuri nici o clipa , oricand o energie buna care a apartinut celor dragi se afla langa noi si ne calauzeste O rog pe Admina sa ne spuna daca stie ce era in biserica in acea perioada de timp si asa lucrurile se vor lamuri

iulia sevcenco
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 86
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de tinap la data de Lun 23 Apr 2012, 8:18 pm

Dupa umila mea parere,din punct de vedere medical,inca nu s-a reusit sa se explice dinamica,logica si procesul care se produce in creerul nostru in starea de somn.Visele a fascinat intotdeauna pe oameni,iar omul in dorinta lui de a stii viitorul a incercat sa "traduca visul"ca pe o realitate viitoare.
Eu una stiu sigur ca:
1.Dumnezeu nu a gasit potrivit ca omul sa stie propiul viitor.Daca omul ar sti dinainte ce i se va intimpla,s-ar imbolnavi de inima,n-ar putea supravietui.
2.Visele numai Dumnezeu le poate tilcui!
Biblia ne spune clar acest lucru,citi-ti Daniel,cind i-a tilcuit imparatului Nabucadnetar visul cu copacul cel mare.Daniel spune ca Dumnezeu i-a descoperit ce inseamna visul,si ca nu este cu putinta la om.
Daniel 2:26-28
A ne hazarda sa transpunem in realitate ce visam noaptea,e ca si cum am pasi pe un teren interzis noua.
Eu una,daca am nevoie sa stiu ceva,cum sa procedez intr-o anume problema,ma duc la Tata,stau de vorba cu El in rugaciune si cer sfatul Lui.
Pentru ca sint sigura ca atunci cind eu nu mai am nici o solutie,El are 1000!
Aceasta a fost doar umila mea parere de om limitat. kiss

tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 57
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Mar 24 Apr 2012, 9:45 am

iulia sevcenco a scris: Umila mea parere de om batran , desi nu le am cu aceste treburi ,cred ca esti stresata tare dar tare rau de unele investitii sau cheltuieli facute recent si de care iti pare rau , in subconstientul tau crezand ca afectezi situatia copiilor pe care' ii ai pe cap'' teama de reprosurile sotului ,etc deci cred ca este vorba de ceva restrictie de buget un timp pana la refacerea lui , ai vazut lipsa acelei trepte .tu ai ocolit-o dar intr-un final ai pus piciorul pe pamant deci ai rezolvat problema .si atat prin asa ceva mai trecem toate .Dar trebuie sa nu va incatusati grijile ci discutati cu familia chiar daca este gresit pentru ca altfel devin cosmaruri iti doresc multa lumina adela kiss

Iulia nu sunt stresata deloc de probleme banesti si nu am facut nici o investitie. Dupa Florii cand sotul a primit telefoane pt urari , unul dintre telefoane a fost de la o verisoara cu care nu mai vorbise de la nunta ( de vreo 3 ani ) , niste oameni care nu au vrut ca noi sa ne casatorim deoarece de atunci nu l-am mai lasat sa se duca la ei , de atunci am inceput sa ma simt cam rau si acum visul asta . Am visat-o de mai multe oei inainte de nunta ca ma inchisese intr-o casa parasita si incercam sa fug si cand ieseam afara am gasit numai un papuc , apoi imi luasera un copil si plangeam pe stazi si il cautam ... cred ca au inceput iar sa umble cu lucruri necurate ( viermii de pe parul alb ).
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 24 Apr 2012, 10:13 am

Daniela, un mic sfat, in ceea ce priveste "lucrurile necurate". Gandeste inalt, inlatura-ti toate gandurile de teama (catre persoana si evenimentul respectiv), nu te lasa injosita de ideea ca ti-ar putea face rau. Imagineaza-ti ca pe tine si familia ta, va protejeaza ceva bun: un sfant, Sf. Fecioara, lumina calda, bunatatea voastra, orice te face pe tine sa te simti in siguranta. Daca esti credincioasa stropeste cu aghiazma si tamaiaza casa, daca nu, fa putina ordine, fa casa stralucitoare si fi convinsa ca un camin nu este zdruncinat de orice cioara care caraie pe gard. Gandirea noastra ne face mult rau, daca o sa credem ca ni se fac vraji, ca ni se trimit deochi, blesteme si argint viu, ne vom prinde singuri in capcana si ne vom imbolnavi.
Cat despre vise, nu le subestimati. Sunt trimise de subconstinet (parte a nostra mult mai vasta si mai puternica decat gandirea constienta, din timpul zilei), de sinele nostru superior, farama divina din noi. Faptul ca nu trebuie sa-i dam o conotatie anume si mai ales una negativa, e adevarat. Cum am zis, daca te temi de un eveniment, o persoana, daca lasi raul in viata ta, acesta se va intampla si-ti va influenta si visele, iti va scoate din cotloanele memoriei, amintiri si imagini, de mult uitate, lucruri ciudate, negative. Cum am zis, ganditi si simtiti inalt: iubire, impacare, compasiune, altruism si nimic nu va poate atinge. Daca se intampla evenimente neplacute in jurul vostru, acceptati-le ca parte a procesului de evolutie, ca o lectie invatata, nu ca pe ceva menit sa va pedepseasca, sa va chinuie.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 24 Apr 2012, 10:46 am

Admina a scris: Daca esti credincioasa stropeste cu aghiazma si tamaiaza casa,

ahhhhhhhhhhaaaaaa, te-am prins, si eu cand am zis asta m-ati pus la zid!!!! relelor! rade inganfat

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 24 Apr 2012, 11:37 am

"Daca esti credincioasa" era expresia cheie. wink Degeaba ii spui unui ateu sau unui hinduist sa stropeasca cu aghiazma, ca nu o sa faca sau nu o sa creada ca-l ajuta. Spre exemplu eu am apa sfintita in casa si tamaie, dar nu le prea folosesc. Stiu si alte metode de purificare a incaperilor, dar nici pe acelea nu le prea practic. Cum am zis, Raiul si Iadul sunt aici pe Pamant si multi ni le facem cu mana noastra. wink Cine are ochi sa citeasca, sa analizeze bine, daca nu cumva asa e.
Ritualurile crestine, pagane, sataniste (nu da cu pietre, e alta fata a monedei) chiar sunt facute de oameni, pentru oameni si pentru linistea sau nelinistea lor. Religia e un mod de a ne invinui (vezi Decalogul, ideea ca Dumnezeu e foc si arde, ca pedepseste, ca trebuie sa te temi de El), un mod de a ne simti protejati (incepind de la Inger, ingerasul meu si pana la Rugaciunile Sf. Ciprian si altele de gen, molifte si acatiste, etc.), un mod de a ne simti uniti si recunoscuti in fata lui Dumnezeu (cununie si botez). Deci, superstitiile si religia/ credinta sunt facute de oameni, Dumnezeu e mai presus de atat, nu s-ar cobori la jocurile noastre de copii mici. Da, normal ca rezonam cu ceea ce vrem, cu ceea ce gandim. De acolo, daca te temi de deochi, vei atrage gandurile rele si energiile negative trimise de altii (prin gandirea lor), asupra ta sau a copiilor tai. Sau daca te simti protejat, crezi ca un inger te vegheaza, ca esti copilul Universului sau ca Allah te are in paza, iti va fi mult mai usor sa treci prin viata. De asemenea daca esti ateu, vei crede ca totul e la voia intamplarii si nici o fapta de-a ta nu determina o consecinta pe alt plan decat cel terestru, pentru ca nu crezi ca exista alt plan, decat ceea ce poti vedea si simti cu simturile si perceptia ta actuala. Cred ca e bine oricum ai fi, adevarul e oricum la mijloc.

p.s. Iulia Sevcenco, era intr-adevar pe seara, la Manastirea Sinaia. Din cate stiu nu era slujba, biserica era inchisa. Eu eram gravida, probabil as fi intrat putin in biserica, mai ales ca era liber, nu erau turisti. Mai mult ca sigur exista multe entitati pe care noi nu le putem percepe, nu ne lasa ratiunea, gandirea si constientul sa le vedem. Ce m-a surprins sunt pozele, cred ca rar se pot surprinde cu aparate foto, mai ales ca stiu clar ca nu e trucata. Sotul meu e sceptic din fire, totusi nu a gasit o explicatie pentru pozele astea. wink

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tinap la data de Mar 24 Apr 2012, 11:56 am

Adela,roaga-te lui Dumnezeu!Spune-i Lui temerile tale,visele care te tulbura,framintarile tale.Vorbeste cu El deschis,asa cum ai vorbi cu un prieten de incredere,El oricum stie ce e in inima ta.El stie cum sa-ti linisteasca mintea si sufletul pentru ca te iubeste pupi kiss .Aminteste-ti mereu ca nu este nici o forta pe acest pamint,sau in ceruri care se poate atinge de un copil al lui Dumnezeu!
"Pentru ca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea(lumea,adica toti,nu zice cei "credinciosi"?!?!)ca a dat pe singurul lui Fiu,pentru ca oricine crede in El, sa nu piara,si sa aibe viata vesnica!"
Ioan 3:16

"Cit despre voi,pina si perii din cap,toti va sint numarati."
Matei10:30

"Ma incred in Dumnezeu,si nu ma tem de nimic:
Ce pot sa-mi faca niste oameni?"
Psalmi 56:11

Asa ca sa nu-ti fie teama de nimeni.Chiar asa,ce putere are omul??
kiss

tinap
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Mar 24 Apr 2012, 1:04 pm

Fetele mele dragi , eu am trecut prin multe la viata mea ( ce batrana sunt ) rade , Dumnezeu m-a ajutat in tot ceea ce am facut zi de zi tot timpul cand am avut nevoie de El a fost langa mine , dar cu toate acestea am avut parte si de oameni rai care ne-au facut rau . Din cauza unor astfel de persoane a murit si sora mea la numai 20 ani . Poate ca multa lume nu crede in chetiile acestea dar eu m-am lovit de ele .
Si ca sa va mai zic un vis avut acum 9 ani : ramasesem gravida cu Luiza dar nimeni nu o vroia ( Florin era prea tanar si nelinistit wink , soacra mea prea tanara la 40 ani ca sa fie bunica , iar parintii mei nu l vroiau pe Florin si nici nu stiau ca eram gravida , de fapt nimeni nu stia in afara de noi 2 ) asa ca ne am certat si intr-un final am hotarat ca trebuia sa renuntam la el ( copil) si astfel ne am despartit si noi. Noaptea inainte sa merg la control am visat ca eram cu sora mea in oras si a inceput sa ploua . Mam uitat spre cer si l-am vazut pe Dumnezeu care a inceput sa ma certe . Am inceput sa plang , intre timp ploaia s a oprit si a iesit soarele iar Dumnezeu imi zambea. Dimineata mi am dat seama ca Dumnezeu ma certa pentru ceea ce vroiam sa fac si nu am mai facut nimic. am pastrat copilul doar pt mine . hug pupi
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 24 Apr 2012, 1:33 pm

Adela, ma sperii!!!
Apropo daca credem sau nu in magie neagra, sotul meu imi povestea de intamplari, cum gaseau sarmale pe pervazul geamului si alte prostii. Si nu am intrebat prea multe dar soacra mea a mers la "cineva" sa ii descante/desfaca farmece, soacra care eu am cunoscut-o ca pe o femeie foarte religioasa, si care intre timp a devenit si mai religioasa decat era. Mda, ce nu face omul in viata lui!!! Sotul meu crede , e convins ca se fac astfel de lucruri, eu sunt asa si asa, am auzit de multe dar nu am vazut!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de tinap la data de Mar 24 Apr 2012, 1:49 pm

Adela,ce bine e ca te increzi in Dumnezeu!Eu stiu ca exista si "astfel"de lucruri,dar nu uita nici o clipa ca "el" are limita.
Cind iti este teama,uita-te la Dumnezeu si aminteste-ti tot ce-a facut El pt. tine,de-alungul vietii,si atunci vei vedea lucrurile altfel,vei capata curaj.Teama se va risipi.
Cind ochii nostri sint deschisi la ceva sau cineva,automat vor fi inchisi in partea opusa.De exemplu:daca iti pui toata nadejdea in Dumnezeu,vei vedea si simti curaj si speranta,si automat Nu vei mai vedea si simti teama si descurajare!Nu avem cum sa vedeam aceste lucruri impreuna,in acelasi timp, in ceva sau cineva.
Teama si descurajarea vine de la cel rau.Dumnezeu nu vrea sa ne vada bolnavi de frica,El vrea sa ne vada fericiti,pentru ca ne iubeste si Si-a dat viata ca sa demonstreze asta,si sa traim in eternitate cu El,nu in tarina pamintului.
Acum cind citesc ce-am scris,imi dau seama ca mi-a facut bine mie insumi,nici nu ne dam seama ce mare nevoie avem sa ne amintim iarasi si iarasi de tot cea facut Dumnezeu pentru noi.Asta ne da curaj si putere sa putem merge mai departe.
Imi pare rau ca ti-a murit sora,si asa de tinara.Daca nu ti-e greu,spune-ne si noua cum s-a intimplat,asta daca tu vrei.Imi cer scuze dinainte daca te-am suparat.
Iti doresc numai bine! pupi
tinap
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Mar 24 Apr 2012, 2:11 pm

Si eu cred in vraji si in puterea lor. Ideea ca daca nu crezi nu te pot atinge mi se pare partial eronata. Nici eu nu am crezut pana cand nu mi s-a intamplat. Si cand s-a intamplat, a fost destul de rau incat sa imi reconfigureze toata gandirea atee si sa-mi arate calea spre DD, desi inainte luasem totul in ras.
Parerea mea e ca asa cum exista Dumnezeu si puterea rugaciunii, asa exista si rau si ce pot face puterile raului conjurate e mai bine sa fie departe de tine.
Nu va plictisesc cu ce am patimit eu din cauza vrajilor, ci va povestesc altceva, despre un vis pe care l-am avut cand eram insarcinata cu baiatul. Am visat intr-o noapte o voce, daca pot sa ii spun asa, pt ca era intr-o lumina si nu auzeam decat vocea. Si mi-a spus sa tin post 3 zile doar cu paine si nuci. Am intrebat in vis daca in loc de nuci pot sa tin cu pepene, nu imi placeau nucile deloc, si vocea a fost de acord. Sa tin atunci post 3 zile cu paine si pepene si la sfarsitul celor 3 zile sa ma duc in biserica si sa rog pe primul preot pe care il gasesc sa imi citeasca din Biblie.
Eu am tinut partea mea de invoiala, am tinut post (numai eu stiu cum ca pofteam la toate alea) si a patra zi m-am prezentat la biserica de care apartineam. Primul preot intalnit era unul batran caruia i-am spus de ce am venit la el, iar el a inceput sa rada de mine si sa ma intrebe "crezi in prostiile astea? Du-te, fata mea, ca nu am de ce sa iti citesc!" Si nu mi-a citit!
Am parasit biserica dezamagita, pentru mine si visul si postul au fost reale, nu intelegeam de ce un om al bisericii ma ia in ras. Si chiar sa nu fi fost vis si sa fi vrut doar sa imi citeasca, ce era rau in asta?
Pentru mine insa e cale lunga de la biserica si oamenii ei pana la adevaratul Dumnezeu.

Andata
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 24 Apr 2012, 2:25 pm

Chiar asta voiam sa te intreb si eu Andata, de ce nu a vrut sa iti citeasca?? Putea sa iti spuna ca iti citeste o rugaciune, nu neaparat din biblie, ca doar stia pe de rost, putea doar sa spuna o rugaciune pentru tine in ideea de a te linisti.
Cand eu si sotul meu ne-am cunoscut, el divortase, eu vaduva, sotul meu era convins ca trebuie sa is se "desfaca" casatoria de prima Shocked Shocked , no ok, si i-am zis eu sa mergem la un prieten de al meu preot, il vedeti la posturile de tv din C-ta des. Intre timp eu l-am sunat si l-am intrebat ce e asta ca eu nu am auzit de asa ceva. Insa el mi-a spus sa venim la el ca stie el sa ne desfaca tot, nu numai cununia rade . Ajunsi la el, i-a explicat sotului meu ce si cum si pentru linistea lui sufleteasca chiar ne-a citit o rugaciune. Eu cu urechi de elefant am observat ca in rugaciune doar ruga pe D-zeu sa ne fereasca de rele, sa ne ajute in ce vrem sa facem si sa ne dea sanatate! Sotul meu a fost asa de convins ca am facut ce trebuia incat a si uitat ca preotul nu ne-a "desfacut" nimic rade
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de tinap la data de Mar 24 Apr 2012, 2:28 pm

Andata,de ce nu ai citit TU din Biblie??El vroia ca tu sa auzi ce scrie acolo,nu popa!Dar cine stie?Poate mesajul era de fapt pt. parinte,si l-a refuzat.
Eu daca eram in locul tau si eram asa de convinsa ca visul e de la Dumnezeu(chiar,de ce esti sigura ca era de la Dumnezeu?),iL rugam sa-mi arate ce anume vrea ca eu sa citesc din Biblie,sa inteleg mesajul,caci daca visul era de la Dumnezeu,nu te lasa fara sa intelegi mesajul,nu?Nu ar fi avut nici o logica!Iar Dumnezeu e suprema inteligenta si logica!
tinap
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 24 Apr 2012, 3:24 pm

Fetelor, eu cred in Dumnezeu, dar nu in biserica. Cred ca exista ceva mai mare decat noi si mai puternic dar biserica e facuta de oameni si din oameni. Nu vreau sa intru prea mult in polemica pentru ca mi se pare irelevant de cate ori se duce cineva sa pupe icoane la biserica si de fapt sa nu prea creada si care e credinta adevarata. Nu cred ca avem nevoie de palate ca sa ne rugam, dar in fine.
Ce vroiam sa va spun e ca nu prea cred in semne si vraji, dar anul trecut mi s-a intamplat ceva la care nici sotul meu nu a gasit explicatie, si credeti-ma ca ar gasi o explicatie si pentru prezenta unui elefant in hol. Anul trecut, pe 28 aprilie, o schim de haine pe cea mica, avea 2 luni si jumatate, si ii dau p reche de pantalonasi albi, pe care ii spalasem la 90 de grade si ii calcasem si nu aveau nimic. O pusesem pe pat langa mine si ma uit pe pantalonii ei si mi se parea ca aveau un gunoi mic. Il iau pe deget si avea cam 3 mm/5 mm. Il apropii de ochi si vad ca de fapt era fata Maicii Domnului rugandu-se. Mi s-a facut parul maciuca. Parea sa fie o poza de la bratarile acelea care se vand la biserica, dar eu nu am asa ceva, nimeni nu a venit la mine cu asa ceva si va repet, pantalonii erau calcati de mine si nu aveau nimic pe ei. La doar 2 zile distanta, pe 30 aprilie, la mama acasa, Bia, cea mare, a gasit acelasi fel de poza, dar este cu Isus, pe gresia din hol care este o imitatie de piatra naturala, cu multe culori, in conditiile in care mama aspirase cu jumatate de ora inainte si daduse si cu mopul. Care ar fi sansele? Am fost si am vorbit cu un preot, prieten de familie, si mi-a spus ca dupa parerea lui este mesajul Domnului ca o vrea pe cea mica botezata.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 24 Apr 2012, 4:11 pm

Ce ma bucur ca ai preot cu care sa vorbesti! si l-ai crezut?

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 24 Apr 2012, 4:16 pm

Sincer, nu cred ca putea sa imi dea alta explicatie. Totusi este o persoana foarte desteapta, este si profesor si il cred.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB