Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Paranormal: Credeti in vise? Dar in premonitii?

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Paranormal: Credeti in vise? Dar in premonitii?

Mesaj Scris de mykya la data de Lun 16 Mai 2011, 12:14 am

Cris si noua ne-a fost dor de tine. Sper sa reusesti sa iti faci timp sa mai postezi cate ceva. Cuvintele tale de mai sus mi-au mers la suflet... pupi
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 41
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristache la data de Lun 16 Mai 2011, 9:47 am

si eu cred in vise. nu prea stiu sa le interpretez dar aproape mereu imi dau seama ce-a semnificat visul dupa ce se intampla ce-ar fi prevestit. rade
si saptamana trecuta am avut un vis interesant. m-am trezit pe la 3 dimineata fara sa-mi aduc aminte ce-am visat, nu mai puteam adormi si ma tot intrebam de ce. Mi-am zis singura: pai daca mananci dulciuri noaptea- si instantaneu mi-am adus aminte ca de fapt visam ca mancam bombone de ciocolata; la un "dineu" cu Regina Angliei; bomboane fondante - diverse sortimente - facute de cofetarul reginei. erau extrem de bune si mancam intr-una; la un moment dat am intrebat cat ar costa o cutie, mi s-a spus ca 150 de euro - si mie mi se pareau chiar ieftine... Smile ho ho ho - eu cumpar foarte rar bomboane, dar n-as da mai mult de 15 de lei pe o cutie
acum astept sa vad ce-ar insemna.
in principiu cred ca e legat de servici, la noi se produc niste permutari de personal... si se pare ca sunt si eu vizata; si cred ca munca imi este apreciata... Smile
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 08 Iul 2011, 9:35 am

Eu noaptea trecuta am visat mult.Iar spre dimineata am visat ca a venit un curier cu un triplock industrial cu masa cu tot ,trimis de o buna prietena de a mea. Iar cand sa-l dea jos din masina m-a trezit Vio ca pleca la munca
zid
Si asa am pierdut eu un triplock. rade
Adica sa astept curierul?
Eu am obiceiul sa visez mult cu detalii clare iar dimineata ma trezesc obosita dupa atata actiune in vis.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 08 Iul 2011, 9:39 am

Eu castigasem un frigider azi noapte. Stateam la rand sa-mi ridic premiul si a sunat telefonul sa ma scol wink rade

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 08 Iul 2011, 9:40 am

Eu le mai castig asa ca nu e vis e realitate. rade

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 08 Iul 2011, 9:44 am

Mai sunteti tari rade rade
Sa spun ca mie mi s-a zbatut un ochi muuulta vreme.Cand eram copil, mama spunea mereu ca e semn rau, dar niciodata nu m-am gandit profund. Ei bine, chiar mi s-au intamplat niste lucruri groaznice. Deci premonitia a fost adevarata zid zid zid
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 08 Iul 2011, 10:04 am

referitor la zbatutul ochiului eu stiam asa: daca e dreptul e de bine daca e stangul e de rau, dar si pe unul si pe altul sa il inchini si si sa spui "daca se zbate de bine sa mai se zbata ,daca se zbate de rau sa nu se mai zbata" De cele mai multe ori se zbate in continuare pentru ca muschiul care se contracta nu are treaba cu inchinarea noastra, dar psihicul reactioneaza pozitiv prin zbaterea dupa inchinare si automat credem
ca e de bine. Acum si daca se intampla sa nu se mai zbata dupa inchinare nu trebuie sa credem ca va veni sfarsitul lumii, ca va cadea drobul de sare. wink Daca primul lucru neplacut care ni se intampla il vom asocia cu zbatutul ochiului stang atunci sigur vom scapa "drobul de sare" wink hug

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 08 Iul 2011, 10:09 am

Nope Silvia, la mine fu dreptul, si nici nu stiam asta cu de bine si de rau, doar am asociat intamplarea mea cu zbatutul ochiului. Sincer asta am gandit "nu mi s-a zbatut ochiul degeaba, a fost semn rau"!!! Acum ce sa zic D-zeu are grija de mine, pe asta chiar o cred !!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 08 Iul 2011, 10:11 am

danniela a scris: .......D-zeu are grija de mine, pe asta chiar o cred !!!!
E cel mai bun si important lucru pupi

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 17 Oct 2011, 9:50 am

Am avut un vis ciudat si profund......
Se facea ca soacra mea era la puscarie fiind acuzata ca l-a omorat pe socrul meu sau l-a ajutat sa moara (ceva sinucidere cred ca era!!!). Eu am mers sa o vizitez la puscarie si culmea acolo era si socrul meu cu ea. Ma tot gandeam cum de e acuzata cand ei sunt amandoi acolo si parca ea trebuia sa stea 40 de ani iar eu ii faceam deja calculul (are 61 + 40...hmmm). In fine parca ea se straduia sa isi tina celula curata (era o camaroaie mare si cam goala) si baia, unde avea un wc groaznic, cu bazinul ruginit, apap abia curgea desi parca ea se strduise sa curete vana wc-ului cata de cat. Soacra mea e o femeie curata in realitate. No.... ce mai inseamna si asta????
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de georgeta.prnic la data de Vin 18 Noi 2011, 12:58 am

Eu cred ca visele au legatura cu ceea ce traim in viata de zi cu zi.Am avut perioade in care credeam cu adevarat ca visele prevestesc intodeauna raul ,dar in cazul meu erau legate (cosmarurile)de depresie.Acum visez foarte rar ,dar chestii care nu ma mai urmaresc toata ziua.Totul tine de autosugestie.Ultima data cand am fost in orasul meu natal(am fost nevoita sa plec,altfel ajungem stirea de la ora 19"tanara ucisa de fostul sot")mi-am vizitat familia.Ma jucam fericita cu nepotelul meu,care m-a placut repede,desi sunt o straina pt. el,cand mama a intrat panicata in camera si mi-a spus ca fostul meu sot se afla in parcarea din fata blocului si face scandal.Noi stiam ca el este inchis(fusese arestat in urma cu 3 ani,in direct la aceleasi stiri de la ora 19)si astfel am reusit(am avut curajul,stiind ca este inchis)sa-mi vizitez familia.Nu s-a intamplat nimic ,dar a doua zi dimineata eram pe drumul de intoarcere.Si in ultima noapte petrecuta acolo,si in urmatoarea saptamana,cum reuseam sa adorm si pana ma trezeam(asa aveam eu senzatia)imi bintuia visele,dar treptat cosmarurile s-au "domolit"cand sufletul s-a mai linistit.De atunci nu am mai visat nimic. Nu cred in vise,dar cu premonitiile,alta"mancare de peste"si aici nu intru in detalii,nu ma simt in stare sa ma fac inteleasa (probabil stau prost cu comunicarea) dar cred cu convingere. Embarassed
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina_Ionela la data de Mier 28 Dec 2011, 10:31 am

Daca doriti sa auziti si o parere stiintifica despre vise ,am invatat la cursurile de la master in anul 2 ,(am facut masterul pe consiliere psihologica cu niste profesori universitari de foarte buna calitate,care s-au specializat in strainatate)
Acolo ne spuneau ca visele sunt manifestari din subconstient dar care uneori au legatura cu ceea ce traim in viata de zii cu zii . De ex avem o teama de ceva si visam ca ni se intampla acel lucru. In timpul somnului activitatea cerebrala nu inceteaza si visam ceea ce se deruleaza acolo ....ceea ce am vazut ,auzit , nu neaparat in ziua respectiva ci poate chiar acum multi ani. Puteti observa ca in vis toate trairile sunt exact asa cum ar trebui sa le simtim(frica ,iubirea , bucuria , necazul)ele nu trec prin filtrul ratiuni ,de aceea le traim la o intensitate maxima. In vis traim situatiile real exact asa cum am vrea sa le traim in realitate si nu ne putem impotrivii rational starilor sau sentimentelor. Prin urmare poti trage unele concluzii in evaluarea pacientului si prin prisma viselor pe care le are.
Interpretarea viselor din alta prisma in genul "mamei omida si ceata ei " este pura fictiune si nu are nici cea mai mica legatura cu realitatea . Uneori din pura intamplare se poate sa se nimereasca o situatie asa cum prevede "manualul de vise" sau o atragi chiar tu prin simplul fapt ca crezi in ea cu o aorecare intensitate.

Pe de alta parte visul este manifestarea activitatii cerebrale de a se elibera de unele tensiuni ,iar somnul fara vise este un somn neodihnitor.

Va doresc din suflet vise cat mai placute si sper ca nu v-am bagat intr-o si mai mare ceata.
Cristina_Ionela
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 34
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 28 Dec 2011, 10:45 am

visul este o realitate a sufletului si se interpreteaza conform cu ceea ce simte sufletul despre trairea din vis.

danniela a scris:Am avut un vis ciudat si profund......
Se facea ca soacra mea era la puscarie fiind acuzata ca l-a omorat pe socrul meu sau l-a ajutat sa moara (ceva sinucidere cred ca era!!!). Eu am mers sa o vizitez la puscarie si culmea acolo era si socrul meu cu ea. Ma tot gandeam cum de e acuzata cand ei sunt amandoi acolo si parca ea trebuia sa stea 40 de ani iar eu ii faceam deja calculul (are 61 + 40...hmmm). In fine parca ea se straduia sa isi tina celula curata (era o camaroaie mare si cam goala) si baia, unde avea un wc groaznic, cu bazinul ruginit, apap abia curgea desi parca ea se strduise sa curete vana wc-ului cata de cat. Soacra mea e o femeie curata in realitate. No.... ce mai inseamna si asta????

dupa intelegerea mea inseamna ca socrul tau este de acord intr-o privinta anume(mai revolutionara fata de ce se practica acum pe lume)cu soacra ta,dar sint condamnati de societate cand ar vrea sa faca asta.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina_Ionela la data de Mier 28 Dec 2011, 10:58 am

Interpretare ar fi asa , undeva in subconstientul tau crezi ca daca ar fi cazul soacra ta ar fi in stare sa contribuie la omorarea propriului sot si/sau ca el ar fi in stare chiar sa se sinucida la un moment dat .
Sunt amandoi la puscarie (chiar daca in vis el e mort)pentru ca subconstientul tau nu ii poate percepe despartiti daca ei inca traiesc amandoi si nu ai trait real despartirea dintre ei ....iar faza cu curatenia pe care o face soacra in celula este exact parerea ta din subconstient ca soacra ta e o femeie curata.
Asta e o interpretare generala dar ar putea fi disecata mult mai mult .
Cristina_Ionela
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 28 Dec 2011, 11:05 am

Cristina,tu repeti ceea ce a spus danniela,doar ca ea nu a spus ca soacra ar avea pulsiuni si apucaturi criminale...Atunci ar fi fost patologic,intr-adevar!

Un psiholog nu face din hiperbola o realitate pentru ca atunci ar degrada viata omului care a avut incredere in el.

Nu zic ca un psiholog uzeaza de gandirea magica,dar de cea simbolica e absolut necesar sa o faca.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 28 Dec 2011, 12:36 pm

Dragele mele, nu cred ca soacra mea ar fi in stare de asa ceva, doamne fereste!!! Da e o femeie curata, asta pot sa aprob. Insa ca eu cred ca soacra mea ar putea sau ....brrrr, no way. Nici prin gand nu imi trece asa ceva.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 28 Dec 2011, 1:20 pm

danniela,dupa cum vezi mai sus,nu e nevoie sa-mi spui mie asta.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina_Ionela la data de Mier 28 Dec 2011, 1:42 pm

Inca sustin ca in subconstient se deruleaza lucruri de care nici macar nu suntem constienti. Bineinteles ca nu o zic eu asta ,nu am descoperit eu asta ,asa redau studiile de specialitate. Nu zic doamne fereste ca soacra ar fi in stare de asa ceva ...si in nici un caz ca nora ar crede rational asta ci aceasta posibilitate s-a manifestat in subconstient, sper sa nu va suparati pe mine pentru asta.
Cristina_Ionela
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 28 Dec 2011, 2:18 pm

Eu cred ca poate fi mai subtila treaba, visele sunt mai indirecte decat par. Poate ai avut vreodata o discutie cu soacra privind o oarecare nemultumire privitoare la sotul ei (socru), o posibilitate de divort, de despartire. Moartea e despartirea finala, dar poate era vorba de o despartire de alt fel. Sau poate a fost o discutie despre o boala a socrului, posibilitatea ca el sa se imbolnaveasca daca... (sa zicem fumeaza, in continuare).
Acum sa va vad, am visat ca eram impreuna cu doua tipe. rade Adica fara vise xxx (putina seriozitate, va rog), doar ca stateam impreuna, ceva de genul. Hai sa auzim interpretari, tineti cont ca femeile ma obosesc uneori prin simplele presupuneri si barfe (persoanele de fata, se exclud pupi ), dar sa mai si locuiesc cu 2 deodata... affraid

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 28 Dec 2011, 2:27 pm

nu ma supar,Cristina,dar cum crede nora atunci,irational?
fara suparare,psihologul e un "magician" care invata fiintele umane sa faca fata cu brio dezordinelor de gandire si comportament si sa faca ordine in gandire,sa inteleaga pozitiv neintelesul,nu e un ghicitor care patrunde in mintea omului si-i spune ce are in pivnita(respectiv subconstient).La intuneric,in pivnita,o funie de usturoi poate parea un balaur.Daca nu primeste un sfat potrivit,"pacientul" isi pierde pacienta si apeleaza la intelepciunea babelor.

O carte folositoare unui psiholog(zic eu)ar fi "Despre gandirea magica" a lui Lucian Blaga.Si mai folositor ar fi ca psihologul,mai intai,sa-si faca ordine in subconstientul propriu,si apoi profeseze(=tot fara suparare).

Admina,ce faceai tu cu fetele,unde erai,cum erai imbracata,hm?
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 28 Dec 2011, 2:33 pm

Haideti ca v-a pus la lucru visul meu rade dar e cam vechi saracul!!
Admina, eu nu vorbesc cu socrii mei decat la telefon din an in pasti. Adica ultima data am vorbit cu soacra de Paste cand ne-am felicitat traditional. Daca noi sunam bine daca nu ei nu suna. Nu sunt buna prietena cu soacra dar nici nu gandesc ca ar avea ganduri ucigase mai ales la consortul ei de mai bine de 40 si ceva de ani. De fapt ea e o persoana religioasa. Am spus atunci ce am visat pentru ca a fost foarte profund, m-am trezit cu imaginile din vis in minte! Atata tot!
Cat despre al tau.... nu ma pricep!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 28 Dec 2011, 3:01 pm

Ti-am raspuns si noi pentru ca ai intrebat...
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina_Ionela la data de Mar 03 Ian 2012, 9:57 am

Referitor la ce am scris mai sus am descoperit articolul asta daca vreti sa cititi si voi l-am copiat mai jos, asta am vrut sa se inteleaga din ceea ce am spus eu referitor la vise, eu asta cred despre vise:
"Ultimele descoperiri ale oamnenilor de stiinta releva faptul ca un somn linistit te ajuta sa faci fata mai usor stresului cotidian.

Cercetatorii de la Universitatea Berkeley din California au aflat mai multe lucruri interesante despre creierul uman. In timpul somnului, creierul trece prin mai multe faze. In timpul fazei REM (Rapid Eye Movement) (Miscari rapide ale globului ocular) creierul proceseaza experientele emotionale. In aceasta faza se formeaza visele.

Potrivit specialistilor, memoria este reactivata atunci cand visam. Visele reprezinta experiente din memoria personala, dar reintegrate intr-o stare in care creierul nu este supus unui stres neurochimic. Asta inseamna ca, atunci cand visam, corpul nostru se relaxeaza. Visul reprezinta o forma de terapie pentru creier.

Experientele negative sau amintirile traumatizante isi pun amprenta asupra subconstientului. Teama sau anxietatea duc la aparitia cosmarurilor. Specialistii au stabilit ca in timpul unui cosmar, creierul incearca sa stearga amintirile sau experientele care ne-au durut si au avut un impact negativ asupra noastra."
Cristina_Ionela
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 06 Apr 2012, 10:56 am

Am schimbat putin denumirea subiectului, ca sa pot posta niste poze mai altfel:
Manastirea Sinaia 2005 ;)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pozele sunt facute in ordine, la 8 secunde - 10 secunde - 1 minut - 14 secunde - 30 secunde, una de cealalta. Este pozata biserica, corpul de vis-a-vis de biserica, de doua ori, apoi iar biserica si din nou corpul respctiv. Se vede clar ca pozele 1, 4 si 6 au iesit clare, deci nu era nici o aberatie de la camera foto. Smile

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de stoy la data de Vin 06 Apr 2012, 2:16 pm

Deci buhuhu.....Admina, vrei sa ne treaca fiori ????
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 42
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB