Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Quilling - Arta de a rula hartia (9)

+30
adrina
dianabv
Giobsy
chocolate
magdaR
joline
duchess
monica_sorescu
greieras
firicel
Karina33
Gianina4ever
anne
Chirrox13
nadia gabriela
craluca
vmir
evmel
mykya
annamaria26985
firimitura
diana-s
MoniKozi
Uca
vlavi
AlinaJ.Bijoux
monatibi
tantelu01
Cloreta
aba
34 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de tantelu01 Vin 10 Iun 2011, 2:09 pm

frumos Foarte frumos clopotelul. Sunt sigura ca o sa fie un cadou original si foarte potrivit cu ocazia pomenita. Poate gasesti sa-l pui intr-o cutiuta transparenta, din acetofan, eventual un ambalaj de la ceva pe masura. Bravo, chiar e ceva deosebit! aplauze aplauze
Acum mi-a venit ideea. La noi s-au gasit bomboane rafaelo sau cherry in cutie transparenta sub forma de clopotel, piramida sau cutiuta dreptunghiulara. Poate gasesti ceva. Baiatul mananca bomboanele, si ambalajul il folosesti tu. rade
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Vin 10 Iun 2011, 2:16 pm

Multumesc frumos fetelor, hug L-am facut pe un ou de plastic, ultimele doua randuri le-am cam lipit in aer dar n-a fost greu, s-au prins repede de celelalte spirale (sau cum s-or numi). Nu am pus mult lipici pe ou, mai mult intre spirale si cand s-a uscat bine-bine, am rasucit oul si a iesit usor. M-am gandit ca se potriveste ca si cadou, pentru ca aici suna cu un clopotel adevarat intrarea in clase. O sa-i fac un ambalaj frumos si un buchet de flori si cred ca e bine.
Spor mult si voua. pupi

Tantelu, bomboane mananc doar eu, asa ca totul e pentru mine. Fantomas nu mananca bomboane, foarte rar ciocolata cu alune. Atat, nici macar din tortul lui n-a mancat mai mult de 3-4 inghitituri. Scuze de off topic Merci


Ultima editare efectuata de catre aba in Vin 10 Iun 2011, 2:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de joline Lun 13 Iun 2011, 7:14 pm

am lucrat azi la acest tablou pentru prietenul meu, l-am lucrat in graba...dar ii place muzica..asa ca pt o atentie a contat.am in proiect sa ii mai fac un tablou cu un pian..in plan:)..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

joline
joline
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Lun 13 Iun 2011, 10:11 pm

aplauze aplauze Foarte frumos tabloul, Flowers
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 13 Iun 2011, 10:21 pm

Dragut!!! Flowers
Am terminat si eu cateva felicitari pt. Craciun. Mai trebuie sa le finisez si sa le pozez!!! Si....am reusit sa pun si geamul de la rama cu tabloul cu cele 4 narcise. Macar asa nu se prafuieste!!! Smile
A.....Aba e tare simpatic clopotelel tau!!! bounce
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Mar 14 Iun 2011, 11:29 am

Alina, multumesc frumos, pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 15 Iun 2011, 12:36 pm

Am intervenit puțin în Turnul Sfatului Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O felicitare devenită tablou
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Inspirată de AICI link

Un tablou fantezie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Inspirat de AICI link

Pentru flori am folosit tiparul ACESTA link
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de tantelu01 Mier 15 Iun 2011, 12:50 pm

Frumoase sunt, Moni ! Flowers
Am uitat ceva: La turnulet.... nu stiu de ce.... lipseste ceva... nu stiu ce.... poate din cauza ca nu are fundal.... Imi place cum arata fiecare piesa, dar in ansamblu parca e lipsit de viata, e monoton... Sa nu te superi, dar poate iti mai vine vre-o idee de culoare. pupi


Ultima editare efectuata de catre tantelu01 in Mier 15 Iun 2011, 12:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare text)
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 15 Iun 2011, 12:51 pm

Mulțumesc Constanța!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Mier 15 Iun 2011, 12:57 pm

Asa da, ce frumos e acum turnul. aplauze aplauze Si trandafirii sunt minunati. Felicitari. pupi
Tanteeeeeelu, ai pm. hug
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 15 Iun 2011, 1:37 pm

Spasiba!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Mier 15 Iun 2011, 1:45 pm

Sa cresti mare Moni si spor in continuare. Deci trandafirii sunt facuti din spirale, prima impresie a fost ca sunt din fasii normale. Trebuie sa incerc si eu, arata foarte frumos si cred ca se aseaza mai usor decat cei cu fasia rasucita. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 15 Iun 2011, 1:57 pm

aba, am decupat la spirale de am avut amortit degetul mare vreo 2 zile. Le-am decupat intai cu foarfeca normala, apoi pe o latura cu foarfeca cu model Smile) care de multe ori are vointa proprie Smile
spor si inspiratie maxima!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Mier 15 Iun 2011, 4:44 pm

M-am tot uitat la poze moni si nu pricep cum ai facut frunza. Ai indoit hartia pentru frunza sau ai desenat cu ceva? Adica ai taiat de doua ori? N-ai taiat direct cu cea cu model? Cum sa nu te doara degetul, mai ales ca zici ca-i incapatanata?! Spor si tie daca te mai tin degetelele. pupi


Ultima editare efectuata de catre aba in Mier 15 Iun 2011, 4:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 16 Iun 2011, 8:23 am

aba, frunzele le-am taiat fara nici un model. Mi-am facut o fasie de 2 cm latime pe care am taiat-o in bucatele mai mici dreptunghiulare, asa cum mi-a venit la mana. Apoi, am luat fiecare dreptunghi si l-am decupat sa aduca cu o frunza. Apoi, nervurile le-am facut cu un instrument din acela de embosat, cu bila in capat, din nou, pe fiecare frunza in parte. Nu a durat mult. Desi asa pare. Ce a fost mai plictisitor si mai 'dur' a fost decupatul spiralelor pentru flori. Acolo am taiat de doua ori: am decupat cu foarfeca normala spirala si apoi inca o data pe marginea exterioara cu foarfeca cu model (cu incapatanata - desi... ii zic eu ei incapatanata, insa se pare ca eu sunt mai incapatanata ca ea). Daca te tin nervii, poti decupa din prima cu foarfeca cu model, insa nu stiu cum se aseaza apoi baza florii, fiind ondulata pe ambele margini. Asa, cu o latura dreapta, a facut priza mai buna pe suport.
Si sa nu uit: frunzele sunt din foaie de calc, nu din carton.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. Nu le am cu explicatiile Sad Aidca ma insir mai mult decat e nevoie. Ca acum, spre exemplu.
Constanta, stai linistita, ca nu ma supar. Cand nu vreau sa fiu criticata, nu arat ce am facut. Mi se pare normal ca fiecare sa-si dea cu parerea, dar in mod constructiv. Nu consider ca tot ce se posteaza este pe placul tuturor. Si asa cum ne inspiram una de la alta mai mult sau mai putin tacit, consider ca e in ordine sa isi exprime parerea fiecare dintre cei care are o parere.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Joi 16 Iun 2011, 11:35 am

Am inteles explicatiile, multumesc. De fapt cum m-am tot gandit, asa am crezut si eu, ca doar spre partea de sus e preferabil sa fie ondulat si am inteles de ce ai ales sa tai de doua ori. Si in plus, m-am gandit ca fiind foarfeca ondulata, e foarte greu sa potrivesti la rotund modelul foarfecii. Frunza fiind din calc, arata deosebit, cu o hartie normala nu cred ca e la fel. Instrument cu bila n-am, trebuie sa improvizez, desi cred ca prin metoda origami obtin efectul de nervuri. Vad eu.
O zi buna, cu mult spor, pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 16 Iun 2011, 11:38 am

Pai nici nu cred ca e nevoie de instrument cu bila. Cred ca o mina de pix consumata poate face aceeasi treaba. Sincer nu am incercat, dar nu vad de ce sa nu mearga. Eu am cumparat instrumentul acela cu ceva vreme in urma si nu m-a dus capul sa improvizez.

Spor la treaba!
hug
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Joi 16 Iun 2011, 11:56 am

Buna idee cu pixul, multumesc. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de tantelu01 Joi 16 Iun 2011, 12:32 pm

Fetelor, si cu varful de la frigaruie merge, si cu surubelnita....depunde cat de fina vreti liniuta (nervura). Moni, nici nu m-am prins ca frunzele sunt din calc zid
La capitolul trandafiri, uitati filmuletul asta (daca nu cumva il stiati) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
Acolo le gasesc gata taiate, nu ca noi....
Si eu am incercat dupa sablonul ala dar e crima si pedeapsa cu foarfecele astea de se gasesc la noi.
Spor mai departe! kiss
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 16 Iun 2011, 12:39 pm

Constanta, vorbesc foarte serios ca am avut degetul mare amortit doua zile. Nu exagerez deloc.
Cat despre ce gasesc ei acolo, ei nu au satisfactia de a face totul de-a fir-a par... si nici multumirea de a incepe sa resimti un deget dupa doua zile de dureri si furnicaturi...
La tabloul asta,s a va mai spun ca baza e un capac de cutie de bomboane imbracat de mine in carton maro. Iar sistemul de prindere e pe interior, de nu se vede. Sunt tare incantata de tablou, mai ales ca in realitate e foarte vesel... Asta chiar a meritat efortul. Sincer nu as sti cu cat sa-l vand (in cazulc a cineva l-ar vrea)... Nu as sti nici macar sa totalizez timpul cat am muncit la el: cu tot cu suport si decupat, lipit etc... Sa va mai spun si ca dupa ce am montat tot tabloul, am venit cu forfecuta de unghii si am mai 'ajustat' pe alocuri trandafirasii, pentru ca mai aveau ceva franjuri lasate de foarfeca cu liber arbitru... Smile
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Joi 16 Iun 2011, 12:56 pm

Multumesc pentru film tantelu, nu-l stiam. Interesanta chestia cu trandafirii, dar prefer sa-i tai eu. Daca nu au culoarea pe care o vreau? Sau sunt la alta dimensiune... De fapt asta e punctul meu de vedere, nu fac pentru vanzare deci imi permit sa bibilesc si sa pierd timp. Probabil pentru cei care vor sa vanda e un ajutor sa le aiba pre-taiate, merge mai repede si sunt mai uniformi. Tantelu, buna ideea cu surubelnita, pupi Trebuie sa incerc sa vad cum e urma lasata pe hartie normala.
Spor mult fetelor, hug
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de joline Joi 16 Iun 2011, 2:55 pm

Revin cu tabloul putin refacut..mi s-a parut prea simplu..acu sincera safiu imi place mai mult.Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


si ceva ce mi-am pus in plan sa fac pt prietenul meu:) iar.:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

joline
joline
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Joi 16 Iun 2011, 3:03 pm

E frumos tabloul, felicitari. flower
Pianul e super, sigur o sa-i placa prietenului tau asa ca spor mult la lucru. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 16 Iun 2011, 3:15 pm

Mie mi se pare ca hartia folosita la pian e cam subtire. Cred ca s-ar fi aranjat mai bine daca se folosea hartie ceva mai groasa. Din cate inteleg joline vrea sa foloseasca acest pian drept model. Eu as face din hartie ceva mai groasa sau cu spirale mai dese, nu asa lasate
Uite, un model foarte bine inghegat gasesti la Marius link si tot la el link . Si am mai vazut undeva unul galben, dar nu il gasesc acum.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de aba Joi 16 Iun 2011, 3:18 pm

Moni, pupi pupi Sunt superbe.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - Arta de a rula hartia (9) - Pagina 6 Empty Re: Quilling - Arta de a rula hartia (9)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB