Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Organizarea casei - 1 - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Gabica Lun 28 Apr 2014, 12:08 pm

Admina dacă dârele sunt din compoziţia geamului nu ai ce să faci, decât să-l schimbi.
Am avut această problemă în blocul nou în care ne-am mutat.
Cred că era făcut din reciclări.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Lun 28 Apr 2014, 1:03 pm

Cu otet ai incercat???
Eu pe cele cu necuratate demult le-am sters cu gel pentru toalete din acela cu clor in el. A mers de minune. Sau detartrant!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 28 Apr 2014, 2:17 pm

Da,si eu le spal tot asa,cu solutii de suprafete antibacteriene sau nu,sau cu solutie de aragaz,ca sa "plece" stropii de grasime sariti pe geamul bucatariei(mi-e aragazul langa fereastra).

Mai am si o solutie de geamuri amway pe care o tin ca pe ceva sfant ca sa dau un ultim retus,si la aia nu comenteaza nimic,ba chiar nu se mai aseaza praful pe geam o vreme.Si importanta e,cred,carpita cu care stergi sa fie moale si eficace,uneori doar de la carpa e problema.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 28 Apr 2014, 5:47 pm

Am facut o solutie de apa, otet si alcool, am incercat si asa, pe langa solutia de curatat geamuri.
Ultima incercare a fost cu o carpa spalata des, cu sapun lichid, neclatita prea bine (sa degreseze, cred ca mergea si det. de vase). Dat cu spray pe geamuri, apoi cu carpa umezita cu sapun si sters cu recleta de cauciuc, ca la parbrizuri.
A fost nevoie de muschii sotului, sa apese pe racleta bine, deci am impuscat doi iepuri deodata.  wink Eu doar dadeam sfaturi si el executa.
Revin pe cele care n-au iesit bine de ieri si cu gel de wc, diluat. Merci de ponturi.
Nu sunt asa de zgariate, Gabica. Am vazut niste zgarieturi si noi, dar sunt mici si grupate, nu darele de la racleta sau de la carpa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Karina33 Mar 29 Apr 2014, 6:25 pm

Carmencyta a scris:As vrea si eu sa va intreb cum aveti voi organizate prosoapele din baie?de fata, de corp si de picioare sau altfel?Merci! Merci 

Io-s mai dusa cu pluta de felul meu. Dar cand ma spal o fac constiincios, adica pot (daca m-as contorsiona suficient) sa pun limba pe orice particica a corpului si-s la fel de curata. Deci: de ce sa folosesc mai multe prosoape? De obicei dupa un spalat pe maini prosopul ramane la zvantat, iar dupa dus/baie este aruncat in cos pentru spalat. Asa ca de obicei am la baie 2 prosoape de-alea mari, dar nu tin evidenta ca unul este al meu si unul al sotului (l-ar lua gaia daca dupa spalat n-ar fi tot atat de curat ca si mine!), cand apar musafiri pun un teanc de prosoape curate pe masina de spalat sa-si ia fiecare dupa pofta inimii.

Asta s-ar schimba bineinteles daca unul dintre noi ar avea ceva probleme dermatologice.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Mar 29 Apr 2014, 10:22 pm

Karina, nu esti dusa cu pluta sau suntem doua pe aceeasi pluta. Si la mine, ca la tine, cu diferenta ca avem fiecare prosoapele de baie/dus separate si nu din alt motiv, dar sotului meu nu-i plac "prosoapele de fete" respectiv roz, cu floricele, etc. Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 29 Apr 2014, 11:33 pm

Mi-am adus aminte, apropo de prosoape... In tabara, la Sanitarii priceputi, in liceu. Erau dusuri comune la fete SI erau SI profesoare PE acolo. O profesoara, de la un oarecare judet, dupa CE se spala (constiincios, vorba Karinei), se stergea la fel... Apuca prosopul de capete SI se stergea temeinic intre membrele inferioare.  rade Ani de zile am ras copios cu niste colege, PE seama doamnei constiincioase.
Noi ramanem fiecare cu ciupercile SI culturile lui. Normal ca daca pun un prosop la spalat SI uit Sa scot altul la loc, ne imprumutam de ciuperci o data, de doua ori, ca n-o FI foc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 30 Apr 2014, 9:16 am

Suntem trei intr-o barca, si eu am prosoape de fata si prosoape de corp, si atat. A, mai am si eu unul rau pentru vopsit parul, cine il vede la uscat nu stiu ce crede despre mine. In rest, ciupercile cred ca se iau si in timpul unor activitati comune, nu doar de la prosop, asa ca nu imi mai fac griji.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 30 Apr 2014, 11:11 am

Cu noi suntem 4 in aceeasi barca. Avem prosoape de fata si capoate pt baie/dus pt fiecare membru al familiei.

Admina, chiar m-am distrat copios la povestirea cu doamna constiincioasa  rade . Fiecare cu stolurile proprii.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Lumaria Mier 30 Apr 2014, 12:08 pm

am citit si eu, cu ani in urma, intr-un articol cu sfaturi pentru igiena personala, ca e bine sa ai separat prosoape de: fata, maini, corp, picioare si zona intima. totusi, eu zic ca 3 prosoape sunt de-ajuns: fata si maini, zona intima si corp.
oricum, le folosim dupa ce ne spala, nu inainte, asa ca logic, in momentul folosirii tot corpul este curat.  sunny 
Lumaria
Lumaria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 51
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Mier 30 Apr 2014, 2:20 pm

Dragelor, ia sa va intreb eu cat de mare e baia voastra??? O baie de apartament pe care o stiu eu, cu 4 membri in casa, cate prosoape poti tine in baie??? Asta daca nu te duci cu prosopul pe umar ca la armata  rade rade rade 
Eu am prosoape o gramada, dar desi am culori deferite respectiv, roz, verde deschis, bleo, portocaliu si alb, si verde inchis, nimeni nu are prosopul sau si se sterge numai cu ala. Teancul de prosoape e in baie, cine merge in baie ia primul prosop se sterge si gata. Cele de fata eu le pun la spalat ca daca nu....
Daca am musafiri, am grija sa le spun, uite aveti prosoape aici. Lumaria, eu una nu cred ca as avea si folosi atatea prosoape dupa doar o singura spalare, vorba ta, corpul ar trebui sa fie curat dupa spalare sa stergi doar apa.
Eu nu pun prosoapele folosite in cosul cu rufe daca nu este bine uscat ca miroase si e umed si da miros si altor rufe. Le usuc si apoi le pun in cos.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de piciul Mier 30 Apr 2014, 7:28 pm

Prosoape...pai fiecare cate unul....de fata...la baie fiecare ia unul nou din dulap.....si cu ciupercile...Nu sunt bune de ciulama?!  scratch ...Am inteles sunt din cele rele, rele...de dat cu otravuri pe ele.  rade
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Day Mier 30 Apr 2014, 10:13 pm

Uite-acum imi bag si eu nasul Smile Noi avem bai separate,eu jos,al meu sus,ca nu stie sa foloseasca apa fara sa o dea si pe jos,iar eu am oroare sa alunec pe gresie.Asa ca e simplu cu prosoapele.Fiecare cu ale lui.Iar in baia de jos,care e si de serviciu de obicei,prosopul de maini il schimb zilnic.Cele personale de cate ori e nevoie,si,ca si Danniela,bine uscate si apoi la cosul de rufe.Am mare noroc ca sotul din dotare e ordonat(exagerat),si si le aduce la spalat singurel,ca daca ar fi dupa mine,sa urc sa i le culeg....ar ramane cu ele secole Smile
Intrebare intrebatoare acum:organizarea casei include si organizarea curtii?Exageratul meu vrea garaj din OSB.Ati vazut/auzit/testat cum se comporta in timp?Cica il vrea si tencuit  Shocked Shocked Shocked 
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de valentinadof Joi 01 Mai 2014, 8:12 am

Ei si sotul avem acelasi prosop,fetele au prosoape de baie separate.Prosopul de maini e la comun.Nu le schimb zilnic.Cand am musafiri duc in baie prosoape si le spun.
Day,merge sa'ti faci garaj din osb,dar daca vrei si tencuit trebuie musai sa pui polistiren peste care sa tragi plasa si abia mai apoi sa tencuiesti.Tencuiala nu tine pe osb direct.Osb-ul lasat simplu nu se degradeaza in timp doar isi schimba putin culoarea.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de corina corina Dum 04 Mai 2014, 12:27 pm

Mi-ati adus aminte de un banc cu prosoapele astea...  wink 
O doamna de vreo 50 de ani le spune musafirilor : Aici aveti prosoape - cele cu C pe gaicuta sunt pentru cap , iar cele cu F pentru fund... La care sotul gazdei exclama : Bine draga si mie de ce nu mi-ai spus pana acum ? Eu credeam ca F vine de la fata si C de la ... cur !  rade Si aveau cativa ani de casnicie !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de piciul Dum 04 Mai 2014, 12:29 pm

Corina Corina!!!! rade rade rade
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Dum 04 Mai 2014, 2:20 pm

Bravo Corina!!!!!!  rade rade rade 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Dum 04 Mai 2014, 3:09 pm

corina, cel mai bun banc al zilei! rade rade rade rade kiss 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Dum 04 Mai 2014, 5:51 pm

rade 

Noi avem suport cu patru brate, pe care pun doua prosoape, fiecare cu al lui, insa am grija sa le schimb de cate ori este nevoie. La dus isi ia fiecare prosop curat si dupa ce este uscat la cos cu el. De spalat le spal insa la o temperatura cat mai mare si tin cont sa pun un servetel care absoarbe culoarea si murdaria. Asa pot sa spal toate culorile intr-o tura fara sa se schimbe nuanta culorilor deschise...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de corina corina Dum 04 Mai 2014, 6:47 pm

Ma bucur ca v-am facut sa radeti ! Asta da multumire pe ziua de azi !  love Ma duc sa-mi iau un prosop curat si sa fac un dus .  dama 
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Mai 2014, 7:14 am

Corina, esti totala cu prosoapele F si C. rade 
Eu tot nu pricep. Scrieti aici ca lustruiti la fel de bine C-ul ca si fata si apoi le lasati la uscat si le bagati la spalat, dupa o folosinta. De ce? Stiu ca s-a mai discutat, parca la spalatul hainelor, eu eram aia mai econoama, le spalam mai rar. Dar la prosoape chiar ca nu vad rostul sa le speli asa des. Mai ales vara, cand faci si 2-3 dusuri pe zi. Ce faceti, bagati o masina cu prosoape la spalat, zilnic? Unde le uscati? Vorba Danielei, intr-un apartartament unde e atata loc de zvantat, spalat si uscat?
Noi si la hotel daca mergem, urmam sfatul de a lasa prosopul in cuier, daca vrem sa nu se spele si sa-l mai folosim o zi; nu il aruncam pe jos, ca sa-l ia la spalat dupa o folosinta. Pe motiv de planeta, poluare, consum de apa si curent = cost (acasa), lipsa de spatiu de uscare, etc. dar le lasam cateva stergeri, fara probleme.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Lun 05 Mai 2014, 12:17 pm

Eu nu le spal dupa o folosire ci dupa mai multe. Doar le usuc musai inainte de a le arunca in cos. Si sa las modestia la o parte am spatiu, 4 + 1 bai, deci fiecare cu baia lui, dar nu stau sa spal toata ziua. La noi apap e dura si murdara. Prosoapele albe dupa 2-3 luni nu mai sunt albe, la fel si bumbacoasele albe, daca nu au sintetic cum sunt tricourile de sport ale feciorului, apoi nu ai neam un tricou cum trebuie.

No, am venit cu altele.
Pun poza cu mobila, canapeaua, ignorati covorul.
Ce culoare sa cumpar perdelele????
Ma tenteaza sa vopsesc mobila in negru. Si tot mai intreb ce culoare sa fie perdelele cu varianta mobila roscata si varianta mobila neagra????
Sa nu ziceti crem !!!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de valentinadof Lun 05 Mai 2014, 2:07 pm

Pai la 4 bai chiar ai nevoie de menajera zilnic.Eu am o singura baie si sterg de fiecare data cate ceva cand intru in baie,dupa fiecare.
Eu as face perdele portocalii.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Lun 05 Mai 2014, 4:32 pm

Valentina, acelasi lucru mi-a zis si fiica-mea!!!
Inregistrat ideea  kiss kiss 

Nu, menajera o am ca lucrez 12 ore pe zi, uneori si mai mult. Si da, si pentru faptul ca e casa mare, 4 dormitoare, fiecare cu baia lui, baia de jos si restul hardughiei. Si mana de lucru ieftina!!  wink 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Mai 2014, 8:34 pm

Daniela, podeaua ce culoare are? Se vede un maro inchis sau negru. Nu ar fi prea inchisa camera, cu podea si mobila neagra?
Covorul eu nu l-as ignora, l-as schimba cu unul uni, in culoarea perdelelor, poate.
Perdelele grena, gri, portocalii (vorba Valentinei) sau ce culoare contrastanta va place.
Eu nu prea am cuvinte de zis in casa, sotul e cu ochiul artistic si e pe neutre, mai nou. Unde stateam inainte am avut un perete mov inchis in dormitor si unul rosu inchis in living, ma mir ca a acceptat. Acum am ales o culoare in dormitor, un fel de roz prafuit. lila prafuit sau plamaniu ii mai zice la noi si cand l-am pus pe perete, nu i-a mai placut. Acum e un olive, khaki, neutru si deloc romantic. Sad 
De aia zic, daca e biroul sotului sau il impartiti, poate nu ii va placea portocaliu, grena, etc.  wink 
Cat despre bai... ma zgarii pe ochi. Aici unde ne-am mutat sunt 3 bai si 2 wc-uri de servici. In tara aveam o baie micuta si atat. Americanii sunt grandomani, daca isi construiesc casele ieftin, pun mult sa fie, nu fac economie, mai ales aici la Popleaca din Deal, unde e pamantul ieftin. Nu ma pot plange, ca e bine sa nu stai la coada, la toaleta sau la dus, dar parca prea mult spatiu degeaba.
Aaa si mana de lucru e scumpa, trebuie sa ne facem singuri chestii in casa, ca nu iesim la pepeni, altfel.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 12 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB