Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Organizarea casei - 1 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Vin 11 Noi 2011, 10:49 am

Admina felicitari Flowers
La mine a functionat cu promisul, cred ca acum trebuie sa o tin pana ii intra in mana si apoi sa trec la faza "daca iti pui hainele in cosul de rufe, uniforma frumos ...... nu pe scaun!!!!, primesti..x"
Am inceput si eu sa imi pun hainele purtate o data pe umeras, asa nu se sifoneaza ca pe scaun. De dulapuri nu ma plang,am o gramada.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 11 Noi 2011, 1:03 pm

Ce harnicute sunteti voi!
Admina, spor mult in continuare, si tine-o tot asa! Eu am avut altele saptamana trecuta... Am povestit eu ca nu pot coase decat noaptea, din cauza pruncului, care nu ma lasa sa fac niic. Iar noaptea nu pot coase in camera du lucru, unde am masinile si toat arsenalul de croitorit, pentru ca vecina de jos are dormitolrul exact sub camera mea de lucru. Asa ca sapt trecuta mi-am convins sotiorul sa mai completam mobila din camera de zi si am facut iar schimbari (pt a 4-a oara intr-un an). Am luat un raft mare cu masa prinsa de el de la Ikea, si am gllit un corp de dulap (am carat paharele inapoi in bucatarie, am dus tot ce am putut pe unde a fost loc, si mi-am adus conurile si cutiile cu "scule" pentru croitorit.
Am luat si o mocheta de trafic intens pentru ho- care e cu un fel de piatra ca marmora si rece de te doare sufetelul, si vreo 5 ore am muncit la taiat pe la sutele de colturi si la cele 7 usi... Asta a fost munca mea de sapt trecuta, nu mai zic de curatenie, ca aia saraca e ca inainte, fac in fiecare zi cate ceva, iar pana a doua zi nu se mai cunoaste.

Eu nu stiu cum sa imi mai impart timpul, cum se intuneca asa devreme, doar seara mai apuc sa fac ceva in casa. Cand se trezeste pruncul, il spal, ii dau sa pape, apoi ne imbracam si iesim afara, pentru ca dupa amiaza nu mai avem cum. Cand vine cel mare de la scoala pregatim papica, mai stam de povesti o ora si gata, e intuneric deja. Seara dupa ce ii culc mai fac cate ceva. Dimineata a planificata pentru cusut, croit (de pe la 8 fara un sfert de cand pleaca Victor la scoala si pana pe la 9 cand se trezeste pruncul).

Chiuveta de la bucatarie eu o curat de fiecare data cand spal vase (am insa noroc mare cu masina de vase, la chiuveta spal doar tigaile de teflon si ceva maruntisuri).
Chiuveta de la baie la doua zile, cand fac curat in baie. Dar merge repede, carpele de microfibra isi fac treaba. Bateriile de la baie le curat si de 5 ori pe zi (la noi apa contine ff mult calcar, parca le stropesti cu lapte), dar merge repede, prefer sa le fac in cateva secunde si de 5 ori pe zi (si asa stralucesc mereu) decat sa frec la ele juma de ora.

Admina, bine ca mi-ai amintit de hota de la bucatarie, ca nu am mai spalat filtrul cam de multisor. (e filtru de metal si nu mai terbuie mereu taiat si schimbat, ci il stropesc cu degresant si il spal rapid.

Saptamana viitoare o sa am probabil mai multa treaba, in primul rand frecat cuptorul. O sa fiu plecata de duminica pana miercuri, si baietii mei (toti trei) isi vor face de cap acasa. Le las o oala de sarmale, dar "completarea" va fi... pizza, friptura si ce se mai poate pregati rapid in cuptor Smile In rest pastreaza ei curatenia, ca la baie nu suporta nici unul vasul de toaleta sa nu fie curat, nu iese nici unul din baie pana nu curata dupa el. Iar cada de baie la fel, fiecare o spala dupa folosire.
Doar sosetele raman la picioarele patului pana le adun eu...
Fug sa sortez rufele de spalat si sa le duc jos (am masina de spalat si uscatorul de rufe la subsol) ca acusica se trezeste leutzul meu (a dormit rau azinoapte, iar acum isi cotinua linistit somnicul Smile

Spor la curatenie!!! si la restul Smile
Edit: mesajul il scrisesem acu vreo 3 ore... si nu am vazut ca postaswe Daniella intre timp, iar mes. meu era in faza de... modifica"... Asa ca l-am trimis acum. (asta ca scuza, sa nu va ganditi ca pruncul meu doarme pana la 1 la pranz Smile si eu ma plang ca nu am timp sa imi fac treburile Smile

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Vin 11 Noi 2011, 1:13 pm

clio, inca esti f riguroasa si organizata, fata de cate ai pe cap.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Dum 13 Noi 2011, 2:34 pm

Eu am vrut sa fac ieri tot ce mi-am propus. M-am culcat la 1.30 strang rufe
Nu faceti niciodata asa. Acum, desi ma tin de ce mi-am propus (daca folosesc un lucru il pun imediat la loc, bucataria straluceste, baia e curata si in sufragerie e frumos) mi-e un somn ... cascat
Deseasa, la 8 sunt in pat! rade nici eu nu cred asta
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Sam 19 Noi 2011, 7:23 pm

Am tot cautat modalitati de organizare a bijuteriilor. Nu am atat de multe incat sa cumpar un corp de mobilier special pentru ele, si nici spatiu unde sa il pun nu as avea. Vroiam solutii care sa presupuna investitii minime. Va arat ce am gasit pe net si apoi ce am facut cu bijuteriile mele.
Acestea sunt diveste poze de pe net:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

rama
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

alte variante 'la vedere'
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

tavite pentru cuburi gheata:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asta cu razatoarea mi se pare foarte funny
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu am la dispozitie un sertar ceea ce exclude variantele in care bijuteriile stau atarnate. Variantele de pe net cu cescute si castronele pentru bijuterii nu ma atrageau, dar clar imi trebuiau niste recipiente in care sa le pun. Am ales un set de cutiute de diferite dimensiuni de la Ikea. Am impartit cerceii (ei sunt cei mai multi) in cateva categorii de culori: roz/mov, albastru/turcoaz, alb/negru, portocaliu/verde, rosii, apoi o cutie cu bratari si o cutie mare cu coliere care culiseaza peste celelalte

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum imi gasesc cerceii potriviti mult mai usor dimineata.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Sam 19 Noi 2011, 8:19 pm

noi aveam o scartaitoare de la izolatia casei pe care tineam cerceii si un cuier pe care atarnam margelele
fica=mea a facut cuier dintr=un umeras cu mai multe randuri
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Sam 19 Noi 2011, 8:20 pm

Clodi, imi place! Eu inca visez la o comoda, alba, cu sertare multe si o oglinda mare. Acum am o caseta pentru bijuterii, in care nu incapeau toate, insa am mai dat din ele si mai am prin cutiute asemanatoare cutiilor tale, dar portocalii. Au si capace si o catifea neagra de protectie.

Inca o data imi place cum le-ai organizat!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Sam 19 Noi 2011, 10:24 pm

Eeei Geany, frumos visul tau Smile Multumesc!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Vin 06 Ian 2012, 3:02 pm

Postez si aici ce am postat pe blog in speranta ca se vor strange mai multe idei despre cum functioneaza la fiecare organizarea (cu tot ce inseamna ea)

Am inceput un proces lung de organizare, zic lung pentru ca implica mai multe schimbari. Totul a inceput de la vreau sa ma imbrac mai variat (adica nu doar o pereche de blugi si o bluza) dar nu reusesc. Am identificat 2 posibile motive: 1. nu stiu sa potrivesc hainele si 2. hainele pe care le am nu mi se (mai) potrivesc. Ei bine, eu am din amandoua... Pentru rezolvarea primei probleme am inceput sa citesc despre schema culorilor [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sa invat despre asocierile de culori disponibile in natura [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si sa urmaresc bloguri in care se prezinta tinute zilnice. Pentru rezolvarea celei de a doua problema am inceput cu o selectie a hainelor din dulap: ce imi place si imi vine bine - inapoi in dulap, ce imi place si se poate modifica ca sa imi vina bine - intr-un cos dedicat, ce nu imi place sau ce nu poate fi modificat - in punga cu donatii, ce e uzat - la gunoi.
Cu aceasta ocazie am constatat ca in dulap se regaseau lucruri ce nu-si aveau locul acolo. Din acest motiv am extins organizarea la toate dulapurile din casa, dar nu toate odata. Tot cautand sfaturi despre organizare am citit o vorba cat se poate de adevarata: asa cum dezordinea nu s-a facut intr-o zi, nici ordinea nu se poate face intr-o zi! Prin urmare am luat pe rand (in zile diferite) dulapuri/rafturi pentru a fi organizate. Lucrurile care nu erau depozitate unde trebuie le puneam (temporar) intr-o cutie. Dupa ce terminam cu dulapul/raftul respectiv incepeam sa distribui lucrurile in plus pe unde le era locul. Inclusiv in sertarul cu sosete am instituit ordinea Smile le-am impartit, cu ajutorul unor separatoare din carton, in sosete foarte groase pe care le port foarte rar, sosete subtiri si sosete groase. Acum lucrurile sunt distribuite insa nu e terminat procesul.
Referitor la garderoba, sunt in faza in care am un teanc mare de haine de modificat.
De asemenea imbratisez ideea de Reuse, Recycle, Repurpose. Iata cateva exemple:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si se poate aplica in mai multe domenii, nu doar pentru haine:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Intre timp mai invat despre tinute si sper ca in final sa ajung sa spun ce imi lipseste din garderoba pentru a avea tinute complete.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In ceea ce priveste depozitarea vreau: sa infrumusetez solutiile de depozitare
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si sa eficientizez depozitarea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am extins si mai mult organizarea Smile Gandindu-ma la cate schimbari vreau sa fac am inceput sa ma intreb daca am timp asa ca am schitat un orar pe zile al activitatilor saptamanale. Ca sa obtin orarul am facut o lista de domenii de activitati pe care vreau/trebuie sa le fac in cursul unei saptamani obisnuite (saptamanile de vacanta, sau sarbatorile de iarna sunt excluse de la acest program): Serviciu, Somn (nu radeti - avem tendinta de a taia din orele de somn si nu ne facem bine), Curatenie, Ingrijire personala, Timp pentru cei dragi. Pentru fiecare activitate am estimat un timp necesar. Apoi le-am impartit pe zile astfel incat sa ma incadrez in cele 24 de ore ale zilei. Nu e o planificare pana la ultima ora caci programul este unul orientativ, nicidecum nu vreau sa fac militarie cu mine si cu cei dragi, dar trebuie sa avem o imagine asupra timpului disponibil. O imagine corecta a timpului disponibil ne ajuta sa ne programam activitatile mai eficient, sa ne bucuram din plin de timpul petrecut cu cei dragi fara sa ne fuga gandul la teancul de rufe ce trebuie calcate si sa refuzam acele activitati ce nu aduc nici o placere sau beneficiu.

Asa cum in casa fiecare lucru trebuie sa aiba locul lui pentru a mentine curatenia asa si in programul nostru fiecare activitate trebuie sa aiba timpul ei pentru a nu ne simti coplesiti si mereu fara timp.

Va urma Smile


Ultima editare efectuata de catre clodi in Vin 06 Ian 2012, 3:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : poveste lunga... multe greseli)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Dum 08 Ian 2012, 4:10 pm

Clodi,multa bafta in organizare! sa ne scrii cum merge.

Saptamana asta asta am inceput si eu cu o ambitie: sa arunc/ dau 150 de lucruri. In 2 zile am facut ordine prin dulapuri, etajere si am strans ambalaje , cutii, nimicuri de care nu mai aveam nevoie pe care le-am aruncat. O alta categorie de lucruri le-am pus intr-un dulap special "pentru dat". In general le dau printr-un grup freecycle.
Am adunat in total 101 lucruri. Spre norocul meu, am plecat la mijlocul saptamanii intr-o scurta vacanta... altfel cine stie ce mai aruncam din casa, numai ca sa fac 150.
Dar peste o saptamana ma intorc cu forte noi acasa, si mai scap de inca 49 de lucruri rapid. Parerea mea este ca avem prea multe, de aia in mod constant pierd o gramada de timp sa le pun la loc.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de coripin Joi 15 Mar 2012, 1:05 pm

ajutor, fetelor! cu ce pot curata de pe pereti urmele de banda dublu adeziva, fara a zgaria peretele sau a il decolora?
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Joi 15 Mar 2012, 1:24 pm

Incerca cu guma de sters creionul. Verifica sa fie curata guma, fara negreala de la creion pe ea.
Daca nu merge, stiu ca resturile lipicioase se iau usor cu acetona (de pe sticla de ex) insa nu stiu cum reactioneaza zugraveala la acetona. Poate poti incerca intr-un loc mai putin vizibil.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 15 Mar 2012, 1:25 pm

apa fierbinte, acetona

Edit: uite ca a fost Clodi mai rapida love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de coripin Joi 15 Mar 2012, 2:24 pm

multumesc frumos.
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Joi 15 Mar 2012, 2:47 pm

Ma gandeam astazi la topicul asta cam descurajata, mai bine caut unul cu "dezorganizarea casei" zid
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de jessica Joi 15 Mar 2012, 3:53 pm

Sa va spun sincer eu sunt obsedata de curatenie,sunt in stare sa curat fiecare locusor cu maxima atentie dar de cand am copilul nu mai am asa multa energie si parca facand asta in fiecare zi imi cam pierd "cheful" si sporul,e parca fac in zadar,de curand am organizat totul in dulap si acum sunt toate intoarse,am o camera pe care trebuie sa o transform pentru copil,dulapul il am deja,ocupa un perete si e alb lucios,ce idei imi dati pentru un copil de 17 luni?eu ma gandeam la un pat single ,o masuta cu 2 scaunele,un covor si multe jucarii,ar fi de ajuns? pe pereti ceva poze cu fiul meu si poate desenat ceva ,nu stiu.........
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Vin 11 Mai 2012, 7:56 am

Dragele mele, am nevoie de sfaturile voastre. În mai puţin de o lună mă voi muta în alt apartament. Defapt, e o dublă mutare, ca vin părinţii în locul nostru.

Ce sfaturi îmi daţi? Deocamdata sunt la "aruncă/dă tot de ce nu ai nevoie" -sper să micşorez nr de lucruri.
Cum mă sfătuiţi să mă organizez?

Acum am început să-mi pun în pungi mari materialele şi încerc să mai arunc din resturi, că se adună prea multe. Unul dintre lucrurile care mă motivează să mă mut cu drag că voi avea camera mea Smile . Cea mai mică dintre camere o voi transforma în atelier : de cusut, de meşterit, de desenat (pentru când creşte Muşeţica ...şi fraţii şi surorile ei)... Cred că îl primim şi pe tata cu noi, să îşi mute calculatorul în atelier, să nu stau singură toată seara.

Aşadar, cum să mă organizez cu mutarea?
Şi vă rog daţi-mi sfaturi, idei despre cum să-mi organizez casa să fie simplu de păstrat curăţenia... având în vedere că nu prea avem mobilă, o sa vreau să îmi fac mobila deşteaptă care să ţină mizeria/dezordinea departe.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Vin 11 Mai 2012, 9:13 am

Musetel, felicitari pentru schimbare. E o perioada mai dificila, dar trece si dupa aia o sa fie mai bine.
Eu zic sa te uiti pe video pus la acest subiect, pe la inceput (parca), in care se descria ceva de genul: cand faci curat undeva sa ai 3 cutii: una pentru ce arunci, una pentru ce muti in alta camera si una pentru ce ramane acolo, dar reorganizezi. Ia cat mai putine cu tine, nu muta maruntisurile nefolositoare, bibelouri sau tot felul de articole de decor, care strang praf, decat daca merita si se potrivesc cu noua casa, noul mobilier. Lasi ceva mobila si diverse, pentru parintii tai? Asa ar fi mai usor, poti sa muti responsabilitatea la ei, le lasi ce nu mai vrei si ei sa-si aleaga daca pastreaza sau nu. wink
cat despre noua casa, gandeste-te daca ai unde sa pui un walk in closet sau un dulap in care poti intra. rade Daca aveti dormitorul principal mai mare, puteti face un compartiment ca o debara unde sa puneti rafturi pe pereti (pana sus) si sa tineti haine, incaltari, haine groase, etc. Eu am sifonier obisnuit, cu 5 usi, dar tare bine mi-ar fi prins asa ceva. Am mai luat doua comode, dar tot nu e la fel. Le-am rupt si tablia din sertare, de pline de sunt de materiale... Embarassed In general, daca ai loc de spatii de depozitare cat mai multe, chiar debara clasica pentru masina de spalat, rafturi cu chimicale, mop, galeata, matura, aspirator, placa de calcat, etc. Daca nu, le vei tine in casa si vei pierde mult spatiu (asa patesc eu, desi casa e spatioasa, nu am ceva de depozitare si e greu).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Vin 11 Mai 2012, 9:22 am

Musetel, eu in 7 ani m-am mutat de 9 ori zid zid zid
Zic ca ai inceput bine, tot ce crezi ca nu mai folosesti, nu cara dupa tine ca nu se merita.
-Scrie pe pungi, saci si cutii ce ai pus inauntru
-impacheteaza la inceput tot ce nu foloseti in curand si lasa afara doar strictul necesar pe care il impachetezi la sfarsit.
-aseaza-ti cutiile si sacii de asa natura cand incarci in camion si apoi le dai jos sa le depozitezi deja in camera unde apartin, poti nota chiar pe eticheta ex baie, bucatarie etc
-nu calca si spala in casa veche, la transport se sifoneaza, murdaresc sau miros de la cutii, saci
- fa curatenie in casa unde te muti dinaite si asa pe parcurs se face mizerie si o sa iti fie mai usor daca baile, geamurile, usile sunt curate.
- uita-te dupa polistiren pentru aparatura electronica, oricata grija ai avea, nu se stie niciodata, asa ca izolata e mai bine.
- eu masa si scaunele pe care mancam, fiind din lemn le-am impachetat, pe masa am pus o covertura de pat legata cu sfoara.
-cumparati pungi, saci plastic, cutii si scoch (banda adeziva) din timp suficiente, eu la ultima mutare faceam drumul intre magazin si impachetat ca am nimerit niste saci mici zid zid
Iti mai scriu daca imi aduc aminte, sper sa iti fie de folos!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Vin 11 Mai 2012, 9:32 am

Admina, am vazut tot pe aici cred un dulap special pentru din astea si pe usa avea suporturi pentru matura, mop, poate l-ai vazut si tu si te ajuta!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Dum 13 Mai 2012, 11:21 am

Mulţumesc de sfaturi. Sper să ne mutăm fără prea mulţi nervi Smile
Problema este că nu ne mutăm într-un apartament gol, ci cel am socrilor care au strâns ceva lucruri în 30 de ani cât au stat acolo. Şi tot vor să ne lase nouă câte ceva. Noi nu avem foarte multă mobilă şi cea pe care o avem o lăsăm în apartamentul ăsta, că e făcută la comandă (hol şi bucătăria) şi nu are rost să o mutăm. Şi nici dormitorul, că îl vom folosi deocamdată pe al lor.

Danniela, bune sfaturile tale, o să încerc să ţin cont de ele.
Admina, din păcate este un bloc comunist, aşa că nici nu se pune problema unui dulap walk-in.

Pe lângă mutatul propiu-zis trebuie să mă îngrijesc să nu stresez prea tare fetiţa şi pisica.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Sam 05 Ian 2013, 12:46 pm

Am gasit video de mai jos si mi-a placut mult folosirea cutiilor pentru orice. Smile Am sa iau si eu, in primul rand, pentru ceaiuri, plicuri de nes, capucino, etc.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Sam 05 Ian 2013, 3:36 pm

Foarte interesant, cutii am si eu pentru toate, care se inchid etans pentru zahar, faina, orez, cafea etc, cutii mari de plastic pentru spices si pasta, cripsuri. Imi place idea cu farfuriile zburatoare, sa vad daca le gasesc!!! In sertare la fel am separatoare, dar am si sertare mai multe in bucatarie.
Si pentru a 10a oara, iar ma mut!!! Ma duc sa pun in cutii zid
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 05 Ian 2013, 3:39 pm

Mistooo idea Cristina am vazul clipul de cateva ori,cum am cuptorul cu microunde stricat am pastrat cercul cu roti care e sub platou asa ca o sa-l folosesc cu succes la asa ceva.
Mersiii mult Cristina. pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Sam 05 Ian 2013, 3:44 pm

Buna ideea, oare se gaseste ca sa il cumperi ca ''piesa de schimb''?? Ca nu cred ca un cerc este de ajuns.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 10 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB