Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Organizarea casei - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Mar 08 Noi 2011, 11:02 am

Admina, eu am aflat de sistemul FlyLady indirect de la acest subiect, Organizarea Casei. Am început să îl folosesc şi eu, adaptat la viaţa mea. Uneori nu îmi iese, dar sunt lucruru bune pe care le-am luat de acolo.

Însă unele chestii nu se potrivesc cu stilul de viaţă a unui român cu venit mediu.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de rosita Mar 08 Noi 2011, 11:11 am

Fetelor, fara legatura cu discutia in curs, dar on topic totusi, mi-am adus aminte ce imi povestea o colega care a lucrat la o Fundatie care facea programe alternative de studiu in scoli. Imi spunea ca venise o profesoara din Danemarca sa colaboreze la o scoala de la noi. Si intreaba pe profesorii de acolo: faceti curs de managementul gospodariei? Da, facem, zic aia: la clasa a cincea tricotam, la a sasea traforam, apoi crosetam, etc, ce se face la noi in scoli. Zice profesoara aia: nu asta, ci cursuri de managementul gospodariei, adica sa ii invatati pe copii chestii incepand de la bugetul gospodariei, ca sa stie ce cheltuieli genereaza aceasta, si pana la cum sa isi faca cumparaturile cat mai eficient pentru o anumita perioada, sau cum sa spele rufele, samd. Normal, profesorii nostri au ridicat din umeri, ca nu auzi la noi de asa ceva.

Mie mi s-a parut extraordinar, habar n-aveam ca prin alte parti asta se invata in scoli. La noi lucrurile astea se invata strict acasa, preluam o chestie de la parinti si ne legam de ea. Sau, in cazul nostru, mai invatam pe Forum, de la altii wink
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Mar 08 Noi 2011, 11:23 am

rosita a scris: Imi spunea ca venise o profesoara din Danemarca sa colaboreze la o scoala de la noi. Si intreaba pe profesorii de acolo: faceti curs de managementul gospodariei? Da, facem, zic aia: la clasa a cincea tricotam, la a sasea traforam, apoi crosetam, etc, ce se face la noi in scoli. Zice profesoara aia: nu asta, ci cursuri de managementul gospodariei, adica sa ii invatati pe copii chestii incepand de la bugetul gospodariei, ca sa stie ce cheltuieli genereaza aceasta, si pana la cum sa isi faca cumparaturile cat mai eficient pentru o anumita perioada, sau cum sa spele rufele, samd. Normal, profesorii nostri au ridicat din umeri, ca nu auzi la noi de asa ceva.
Asta mi se pare un mare gol in educatia copiilor. Ei sunt invatati tot felul de lucruri teoretice, dar nu si sa faca fatza vietii in mod practic. Asta ar fi o buna materie la scoala, dar si mai buna acasa: cum sa te gospodaresti si cum sa traiesti cand vei avea o familie.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mar 08 Noi 2011, 11:24 am

Imi place ce am citit aici despre org casei, totul e frumos teoretic, dar practic eu cred ca ne incurca lucrurile neprevazute din viata de zi cu zi, care ne dau peste cap programarea aceea.
Insa trebuie incercat, aici e nevoie de rabdare ca si la cusut goblen, de exemplu.
Doamne-ajuta, sa putem face asa cum scrie aici.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 08 Noi 2011, 11:26 am

Nu stiu, eu deja mi-am lustuit chiuveta din bucatarie si am smotruit pe jos in baie, ca a fost liber iepurasul si a lasat dezastru. Problema e ca si la noi sunt puncte fierbinti prin mai toata casa. Si asa e, curatenia generala e o mare prostie, ca nu se poate face ca-lumea niciodata decat cu mult efort, chin si stres. E mult mai logic sa mentii, sa previi. Sa facem un grup de suport, ca la diete. wink
Rosita, asa e... am aplicat si eu ce am invatat acasa. La ai mei e curat de genul ca nu intra incaltati, se curata cu sfintenie chiuvete, obiecte sanitare cu domestos si chestii anti-microbi, in bucatarie la fel, sunt oalele curate si ti-e mai mare dragul sa mananci din ce gatesc ei (eu mor cand vad oale sicloase si murdare, la altii). Doar ca e dezordine, nu se face patul, sunt asa zisele puncte fierbiniti mai peste tot. Exact asa am facut si eu la gospodiaria mea zid si la fel e la fi-mea in camera. Trebuie sa schimb ceva, acum!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Mar 08 Noi 2011, 2:14 pm

M-a amuzat asta:" strans rufele de pe uscator si pus la loc (5 min)" si nu m-am putut abtine sa n-o aduc aici. rade Cred c-ar trebui sa fiu Speedy Gonzales ca sa fac treaba asta in 5 min cu rufele pentru opt persoane rade Stiu ca e doar orientativ ce scrie acolo,, e un principiu, dar m-a pufnit rasul gandindu-ma cum ar fi sa fac asta cu adevarat! rade [b] strans rufele de pe uscator si pus la loc (5 min)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 08 Noi 2011, 2:23 pm

Ei si tu... nu lua totul ad-literam. rade Pai si eu am frecat la chiuveta de inox 15 minute nu 5 si tot nu sunt multumita. Asta, plus ca recomanda sa spalam zilnic, deci probabil ca ar fi mai usor asa. Eu nu spal des, ca de: criza, economia de piata Smile si la fel, cand strang am o gramada de impaturit, impartit. Nu mai zic ca isi asteapta randul la calcat, mult si bine...
Chiar vroiam sa va intreb, voi cum organizati hainele? Eu nu stiu unde sa pun rufele folosite o data, de doua ori si pe care nu le pun in dulap ca nu sunt curate si nici nu le pun la spalat ca nu sunt murdare (ma refer la jeans, pantaloni, bluze mai groase, pulovere, etc.) Unde le pastrati cat timp le folositi? Le mai pun in comoda, ca am doua rafturi numai pentru mine, dar camasile nu le pot impaturii ca s-ar sifona mai rau.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Mar 08 Noi 2011, 2:29 pm

Admina a scris:
Chiar vroiam sa va intreb, voi cum organizati hainele? Eu nu stiu unde sa pun rufele folosite o data, de doua ori si pe care nu le pun in dulap ca nu sunt curate si nici nu le pun la spalat ca nu sunt murdare (ma refer la jeans, pantaloni, bluze mai groase, pulovere, etc.) Unde le pastrati cat timp le folositi? Le mai pun in comoda, ca am doua rafturi numai pentru mine, dar camasile nu le pot impaturii ca s-ar sifona mai rau.
Si la mine este problema asta Neutral Solutia momentana este un spatar de scaun Embarassed dar nu-mi place No
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de olympia Mar 08 Noi 2011, 3:22 pm

Pfui! Asta-i drama vietii mele, odiseea rufelor! Aurista nu suntem 8, numa 5, dar e jale! mereu am doua cosuri pline cu murdare, podul plin cu alea intinse si un maldar pt calcat. Ma rog de copii sa incerce sa tina o socoteala la imbracat, sa-si schimbe hainele de corp zilnic, dar sa nu inceapa sa poarte 3 perechi de blugi si trei bluze si sa le insire pe scaune si totusi ...se intampla mereu! N-o scot veci la liman! Adica nu-i ordine si mereu caraie ca nu gasesc nu stiu ce haina si o descoperim pe vreun scaun sub altele "si hai mama spal-o iute ca vreau s-o port"
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de valentinadof Mar 08 Noi 2011, 3:36 pm

Eu am o debara unde tin hainele purtate o data,de 2 ori ,depinde,dar de cele mai multe ori le pun eu acolo pt ca nu-mi place nici mie sa vad haine prin casa prin nu stiu ce colt.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Mar 08 Noi 2011, 3:37 pm

Eu o parte din ce se enumera pe acel blog chiar pun in practica si sunt multumita. Nu fac toata ziua curatenie, insa am obesrvat de curand ca unele chestii deja mi-au intrat in reflex:
- cand se da jos ultmul din pat, in viteza asez patul (flutur perinile si acoperitoarele) si le asez sa fie ininse, apoi deschid geamul
- imi notez activitatile si am marea satisfactie sa-mi descopar rutini de care nu eram constienta
- chiar daca mancam in sufragerie, dupa masa totul la locul lor, nu las bucataria sa ma sperii de ea cand mai intru acolo
- pun mereu la loc in cel mai scurt timp dupa ce-am mesterit ceva
- sanitarele le curat zilnic, in asa fel mizeria nu se depune in strat sa ai ce freca.
- hainele de care intreba Admina, eu le pun pe umerase, iar in dormitor am un stativ pe care pun aceste umerase (ceva de genul acesta).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mar 08 Noi 2011, 4:01 pm

Eu hainele folosite odata care nu sunt de spalat le tin pe un suport dinasta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am luat, in timp, sa avem fiecare cate unul.
Nu apuca sa se incarce, ca dupa doua purtari cam spal orice. Mai putin geci, paltoane, ... Smile
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Aghata Mar 08 Noi 2011, 4:54 pm

si eu folosesc un stativ...si am si un raft special in dulap
Aghata
Aghata
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/04/2010

http://topbijuterii.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mar 08 Noi 2011, 5:06 pm

admina si eu am acelasi of, ca multe fete de aici cu aceste haine, care nu sunt nici pt dulap, nici pt spalat.
Tot spatar de scaun sau de fotoliu folosesc, dar de acum cred ca voi folosi si eu un stativ asa cum s=a postat aici, ca nu imi place cum e acum.
Dar eu mai vin cu o intrebare, intrebatoare, ca am numai barbati in casa, adica sotul si baietii, cu sosetele ce faceti, cum i-ati educat, care va sa zica, stiti voi?
M-am saturat sa tot strang de pe jos sosete, care mai de care, purtate o ora, amestecate cu cele purtate o zi, s.a.m.d, le dau pe toate la spalat.


myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Mar 08 Noi 2011, 8:14 pm

myky7robc a scris:
Dar eu mai vin cu o intrebare, intrebatoare, ca am numai barbati in casa, adica sotul si baietii, cu sosetele ce faceti, cum i-ati educat, care va sa zica, stiti voi?
M-am saturat sa tot strang de pe jos sosete, care mai de care, purtate o ora, amestecate cu cele purtate o zi, s.a.m.d, le dau pe toate la spalat.
rade Eu la strang, pur si simplu! rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mar 08 Noi 2011, 10:06 pm

Pe fiu-meu l-am invatat sa-i bage unul in altul, macar sa nu pierd perechile Smile
Sotul ii pune intr-un cos de plastic, pe care l-am asezat strategic dupa usa de la "baia baietilor". Si copii au un cos pt rufe langa masina de spalat, care e in "baia fetelor" si isi pun acolo hainele murdare. Seara pescuiesc toate hainele din cosuri si le sortez dupa culori.
Ce nu stiu singuri daca e curat sau murdar rade le-am zis sa puna pe suportul de haine si le fac eu inspectia cand trec pe langa ele.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mar 08 Noi 2011, 10:18 pm

Mihaela, pfuu...u, da ce organizata esti, mama-mama, cred ca e armata la tine.
Le convine si respecta toate astea? sincer.
Deci aveti fiecare cate un suport din ala de lemn? buna idee.
Pe unde le-ai pus, in dormitoare?
De unde le-ai cumparat?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mar 08 Noi 2011, 10:32 pm

La inceput nu mi-a convenit militaria, dar m-am obisnuit rade (Off topic: am raspuns ca in bancul ala cu Ion care are un dihor cu care doarme iarna la picioare sa-i tina de cald. Il intreaba Gh.: Si nu pute? La care Ion: Apoi se obisnuieste el)
Si incerc sa ma tin de un program, ca mi-e prea lene sa fiu dezordonata. Dar am zile, care se mai nimeresc cate trei una dupa alta, cand programul se da peste cap si am senzatia ca pica casa pe mine.
Sotul m-a facut sa fiu ordonata, m-a invatat sa fac mancare, nu direct sau cu reprosuri, m-am simtit eu si in timp a devenit o necesitate pentru linistea mea sufleteasca si sanatatea mea mentala. Iar copii m-au perfectionat Smile
Nu imi iese intotdeauna, mai ales partea cu culcatul la o ora decenta. Cu rufele curate de pus in dulapuri iar sunt tot in urma, ma tine harnicia Embarassed doua sapramani, dupa care iar raman in urma.

Era sa uit de suporturi: fiecare are cate unul, sunt in dormitoare ale copiilor, iar al sotului si al meu pe hol, in fata baii (ne permite locul). Primul l-am primit de la cineva si ne-a placut atat de mult ca sotul a mai cumparat in timp trei, de la o firma care facea mobila din lemn.

PS: nu e asa militarie la noi in casa, sunt multe fete care fac din copilarie, firesc ce fac eu cu progarm impus, doar ca, descrisa, fiecare activitate pare affraid


Ultima editare efectuata de catre StMihaela in Mar 08 Noi 2011, 10:38 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat)
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mar 08 Noi 2011, 10:54 pm

cam cat ar costa la c-da, mai stii? ca in magazine nu am vazut asa ceva?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Mar 08 Noi 2011, 11:18 pm

Admina a scris:Am gasit pe un blog drag mie, idei de organizare a casei si trimitere catre un program, in acest sens: AICI si AICI programul FlyLady.
Imi propun sa il aplic si sper sa ma tina. Smile Mai e cineva interesata?
Pe mine tanti Fly nu m-a ajutat cu nimic. Nu ma potrivesc cu ea pe program, deloc. Bine, eu am propriul sistem de curatenie, care vine din ancestral, respectiv din copilaria mea, cind de voie, de nevoie, tineam casa in ordine si faceam mincare, ca mama era la munca 10 ore din zi. Sa revenim insa, la oile noastre. Cine se trezeste ultimul, face patul. De regula, eu. Smile Hainele nu sint niciodata pe scaune sau fotolii pentru ca ajung la gunoi. Cu sosetele nu avem probleme, socrela are meritul ei aici. Incercati sa puneti la loc hainele de pe scaune sa vedeti ce curat pare. Singura mea problema cu hainele e cosul cu rufe pentru calcat, de care fug ca dracul de tamiie. Pina la urma, mai nimeresc si cosul asta... wink Hainele cuate-murdare sint puse in dulap, pe umerase (chiar daca nu se sifoneaza), intr-o zona amenajata special.
La baie, zilnic, si asta tot dimineata, ca eu sint cam ultima care termin toaleta zilnica, curat tot cu servetele umede speciale. Din doua in doua zile, spal totul cu Domestos. Faianta si gresia le spal la sfirsit de saptamina. In ceea ce priveste baia, nu suport picaturile de apa pe cada,chiuveta si baterii. Am o laveta din microfibre pe care o folosesc la sters, cind nu folosesc servetele.
Nu suport pantofi multi lasati aiurea in hol. Avem suport cu cite doua locuri pentru fiecare. Restul merge in cutii, in dulap.
In bucatarie, alta nebunie. Deoarece petrecem cel mai mult timp in bucatarie, am ajuns sa o transformam in camera de zi. Ar fi chiar culmea sa nu fie in ordine. Daca fac mincare, spal aragaz, hota si faianta toata. Faianta e pusa numai in dreptul blatului de lucru. Nu las niciodata vase murdare in chiuveta. Nimic nu imi strica ziua mai rau, ca vasele nespalate. Sotul meu stie asta si, dupa ce maninca isi spala vasele. La fel ma deprima masa nestrinsa.
Din doua in trei zile sterg praful de pe mobila. Nu-mi ia foarte mult timp. Din cauza ca string toate scamele, de zici ca fac matanii, mi se spune Madam Scama si dau cu aspiratorul o data pe saptamina. Acum, sa nu va inchipuiti ca la mine e laborator, ca nu e asa. Nu mi-ar placea, pentru ca eu tin sa-mi fie locuinta un camin, nu un laborator. Unde ati vazut voi camin fara o pinza de paianjen uitata in colt?
Admina a scris:eu am frecat la chiuveta de inox 15 minute nu 5 si tot nu sunt multumita.
Ia o jumatate de lamiie zemoasa, freaca chiuveta si clateste cu apa calduta. Sterge apoi cu un prosop de hirtie. Daca nu iti place nici dupa exercitiul asta, schimba chiuveta ca e din material prost. rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Mier 09 Noi 2011, 8:19 am

Sau cu otet mai puternic, din ala de 9 grd incearca, sau cu biarbonat. Dar vorba Cristinei daca e material prost nu o sa iasa bine oricat te-ai chinui tu. Eu camasile necalcate le pun pe umeras, 2-3 pe un umeras. Nu le calc pentru ca sotul meu le imbraca foarte rar, el e tipul tricoului cu guler, si daca stau calcate pentru multtimpam observat ca se ingalbenesc si trebuiesc spalate iar.
Hainele tot pe spatarul scaunului le pun si eu, sotul meu m-a invatat asta zid ca el vesnic le pune asa fie murdare fie curate, rar nimeresc in cos, norocul meu ca nu sta des pe acasa. Iaca un + pentru noi!!!
Sosetele si tot ce apartine celui mic (11 ani) inca le strang de pe jos, de pe langa cos, ca inca nu stie baschetball bine . La fii-mea nu fac niciodata curat, ea isi face.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danae Mier 09 Noi 2011, 9:58 am

Admina, eu chiuvetele le spal cu o solutie de otet. Intr-un recipient vechi de spalat geamuri am facut o solutie din otet si un detergent special de la Amway. Dau puf, las 15 minute si sterg. Ca sa-mi miroasa frumos, pe o laveta de microfibra pun cateva picaturi de ulei esential si sterg si gata.
De rufele de pe scaun fug ca de altceva. Asa facea mama in copilarie si nu va explic ce se strangea acolo. Eu in afara de blugi, spal tot chiar daca a fost folosit o singura data. Si nu pot spala o masina in fiecare zi. Asa ca la 2 zile bag 3 masini si gata. Mai greu e cu calcatul, ca nu imi place sa le pun necalcate in raft. Am o debara in care isi asteapta randul la calcat si fac un tur de forta o data la doua saptamani .
Eu cu jucariile am probleme. Erau peste tot, pana cand i-am spus Biancai ca ce jucarii gasesc in alte parti, le scot afara din casa. De atunci jucariile stau doar in camera lor si seara le strangem. Gasesc foarte folositoare cutiile mari de la Ikea. Punem jucariile in ele, le stivuim si e ordine.
Si la noi, cine se scoala ultimul face patul si deschide geamul, i-am invatat ca toate hainele murdare se pun in cos si nu langa si de obicei se tin de cuvant. Dar cu culcatul copiilor la ora 8 mi se pare imposibil. Mai devreme de 10 nu reusesc niciodata si atunci cu scandal.
Problema pe care o am eu, in schimb, este cu hainele multe. Nu ma indur sa dau din ele. Si daca printr-o minune pun cateva intr-o sacosa la usa sa le aunc, incepe sotul sa imi spuna ca poate de unele dintre ele mai am nevoie pe la tara si mi le baga inapoi. Mai am eu o vecina, ea scotea sacosele cu lucruri de aruncat si barbate-su le baga la loc, ca poate ii mai trebuie. rade
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mier 09 Noi 2011, 10:35 am

Am lustruit si azi chiuveta, cu lamaie de data asta. E mult mai bine si o sa incerc si cu otet sau bicarbonat. E de soi ca e de firma, doar ca e cu zgrumturele, nu fina si in anumite locuri s-a patat. Am preferat sa o iau asa decat sa fie zgariata dupa o luna. Asa e plita de aragaz si ma streseaza, s-a zgariat la prima spalare.
Am mai strans trei lulele, doar ca nu am organizat un loc de la cap la coada. Imi propun canapeaua azi, care e un mega punct fierbinte, in casa. zid
Hainele stau pe scaune si la noi, cred ca trebuie gasita alta solutie. la o adica si suportul special ocupa spatiu si tot ca un morman de haine ar arata, la noi. Nu-mi place sa ma imbrac zilnic cu aceleasi haine si pana le rotesc de cateva ori, sa le pun la spalat, se strang. Sifonier am, dar e neincapator. Nu avem debara, camara si nici alte locuri de depozitat. Sad Visam la un dresing sa incapa toate acolo. Uneori le punem in saci si le ducem la tara, cand se termina iarna (geci, pilote, etc.)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mier 09 Noi 2011, 10:59 am

Eu m-am mai gandit si la alta varianta cu hainele astea problema.
Am 2 sifoniere:In unul cred ca voi pune hainele purtate si in unul strict curate si le rotim pana ne vine rau cu capul rade , desi mii sa nu ma imbat cu apa chioara, ca tot eu trebuie sa le iau de pe scaune sau stiu eu de pe unde si sa le pun in sifonierul de care ziceam.
Dar pana incerc nu stiu, nu?
Si sotul meu poarta tricouri cu guleras, mai putin camasi, ca nu ii impune serviciul si nici eu nu mai calc prea mult (e baiat bun).
Cu sosetele prin casa, cutia de dupa usa din baie e solutia potrivita.
Sa vedem ce va iesi, ca de nu voi pune mana pe nuielusa sf.Nicolae si... pocnit
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Mier 09 Noi 2011, 11:17 am

Ca uitasem sa zic... am citit din ce a pus link Admina ieri, aseara spun copilului, daca te scoli in timp si te speli pe dinti la sfarsitul saptamanii iti cumpar 2 CD-uri cu jocuri pentru wii, daca te lenevesti intr-o zi, tai un CD de pe lista. Azi a mers, poate si maine dar oare tine????
Problema e cine imi da si mie cadouri ca si eu nu ma pot da jos din pat la ora fixa Sad Sad
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 8 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB