Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de diana-s la data de Lun 19 Mar 2012, 4:10 pm

n-am mutat mobila din loc Laughing dar stiu exact cand m-a busit fiindca eram la ora de forta la aerobic si am ridicat haltera de peste 12 kg, de aceea acum evit orice ora care implica greutati

intre timp au trecut 4 ani, am schimbat sala, am instructoare fete/femei, unele din ele si cu ceva cursuri dedicate pt gravide, inclusiv lamaze asa ca acum lucrez in special cu ele
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 39
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de kabunta la data de Lun 19 Mar 2012, 4:16 pm

Sarcina se calculeaza din prima zi a ultimei mentruatii. Deci in momentul constatarii intarzierii e deja saptamana a 5a de sarcina. In acest punct sarcina ar trebuie sa fie deja fixata iar inima embrionului ar trebui deja sa bata. Asta se poate vedea si auzi la o ecografie transvaginala. Avand in vedere ca ai mai avut un avort spontan inainte eu zic ca este bine daca poti sa confirmi sarcina si sa vezi daca ai nevoie de suplimente. De exemplu la unele femei este posibil ca la inceputul sarcinei sa nu se secrete suficient progesteron si asta sa duca la dificultati in mentinerea sarcinii dar asta se poate remedia prin medicamente. De asemenea e bine sa stii ca sa eviti orice alte medicamente nerecomandate, alcool, fum de tigara care se pare ca au cel mai mare impact negativ in primele saptamani cand organele sunt in formare. Multa bafta.
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 420
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Lun 19 Mar 2012, 4:22 pm

da, am citit ca se calculeaza de la data ultimei menstruatii
dar daca eu imi stiu exact si ultima menstruatie si contactele avute de ce nu ma crede nimeni ca nu are 5 saptamani decat pe hartie? Laughing

edit: tocmai ce s-a inrosit hartia la toaleta

acum caut un dr sa fac o vizita sa vad ce si cum
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 19 Mar 2012, 5:31 pm

Pai daca s-a inrosit, cred ca doar ti-a intarziat. De ce mai mergi la control? Sau tu ziceai ca ti-a intarziat o saptamana, deja. Sfatul meu e sa te relaxezi, daca vei astepta cu sufletul la gura, va fi tot mai apasatoare anticiparea si stresul este unul dintre dusmanii sarcinii. Cu cat gandim si constinetizam mai mult, cu atat organismul se incapataneaza sa nu ne asculte. Mi-a intaziat si mie de vreo 2 ori cam o saptamana si eram aproape sigura ca e ceva la mijloc, dar nu a fost. Sau a fost si nu a ramas.
Poate fi si menstra peste sarcina, dar daca e nesemnificativa cantitativ, deci nu asa de abundenta ca un ciclu normal. Bafta in continuare, sa fie cu ochi cat mai repede! wink
Daca doresti si nu apare de ce nu incerci niste tratamente naturiste? wink Maca spre exemplu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Mar 20 Mar 2012, 7:06 am

admina, da, e deja intarziat o saptamana si un pic, iar al meu nu intarzie niciodata mai mult de 2 zile, iar scurgerea a fost nesemnificativa, doar patat hartia igienica la toaleta

am fost aseara la un doctor, de care stiam ca e bun si pe care il aveam ca optiuni oricum, i-am explicat de ce as vrea sa ma primeasca la urgenta si a inteles, a vazut si el scurgerea, care a zis ca nu arata ca de menstruatie, la palpare a simtit ceva, la eco vaginal nu a vazut nimic, dar i-am explicat si data exacta a contactelor care ar face sarcina sa fie mult mai mica
asa ca deocamdata luam in calcul ca exista o sarcina, mi-a dat utrogestan ovule si duphaston pastile iar acum de dimineata merg sa-mi faca analiza de sange pe care o repet si la 48 si acest marker trebuie sa aiba anumite valori la o femeie gravida - BTH, BHt ceva de genu se numeste
vestea buna este ca de dimineata nu mai am scurgeri de nici un fel, ceea ce ma face sa sper, daca era totusi menstra chiar si intarziata acum trebuia sa curga normal
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 20 Mar 2012, 8:04 am

Diana, se pare ca bb este pe drum! Smile bebic
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Mar 20 Mar 2012, 8:36 am

Diana, subscriu ce a zis Aura...cred ca bebelusul e pe drum, peste 9 luni vei fi mama Smile dama bebic , felicitari Flowers
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Mar 20 Mar 2012, 10:16 am

diana, doamne ajuta!
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diana-s la data de Joi 22 Mar 2012, 5:40 pm

din pacate nu-i cu "ochi" , analiza Beta-HCG a indicat clar lipsa sarcinii, la prima am avut 0.7 unitati, iar la a doua doar 0.9, in termen de 48 de ore ar fi trebuit sa dubleze, in conditiile in care valorile pt o femeie negravida sunt intre 0-8 unitati si de acolo trebuie sa creasca cu zecile de mii in primele saptamani ajungand peste suta de mii dupa saptamana 4

deocamdata nu se hazardeaza sa raspunda de ce, mai iau doar duphaston pana fac 10 zile, apoi ar trebui sa vina menstra, daca nici atunci nu vine, incepem investigatiile si vedem de ce

dupa ce ne revenim un pic financiar, luna viitoare cel mai probabil voi vizita si alt doctor si vedem ce parere are
diana-s
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 05 Apr 2012, 11:34 am

boo Apar şi eu, timid de tot să vă dau marea veste. bounce
Sunt însărcinată! Bebe ştrumf are aproape nouă săptămâni şi aproximativ 2 cm. I love you
Am fost luni la medic, eram foarte emoţionată, mai ales când i-am auzit şi bătăile inimii. love
Săptămânile trecute au fost mai grele cu simptome de greaţă şi câteva zile cu vărsături, acum sunt bine, dar tot am aşa o senzaţie că parcă nu îmi pică bine nimic din ceea ce mănânc.
Mi-a dat doctorul un set de analize de făcut şi vă ţin la curent pe parcurs, cum evoluăm. kiss

Diana, îţi ţin pumnii să auzim veşti bune. pupi

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 05 Apr 2012, 11:41 am

Uca, ma bucur pentru tine, sarcina usoara, sanatate multa. Te cred, multe analize trebuie sa faci cand esti insarcinata dar sunt necesare, si eu ma saturasem de ele....acum nu dorm noaptea ca am o sefa care imi face programul. D-abia astept vesti de la Diana si de la tine.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 05 Apr 2012, 11:46 am

Felicitari tanara mamica, Uca. Sa ai parte de o sarcina usoara (sper sa treaca repede greturile) si pana la termen, iar bebe sa fie sanatos, mancacios si dormicos.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 05 Apr 2012, 11:53 am

Chirrox, Trandafiras, vă mulţumesc pentru gândurile frumoase! hug

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 05 Apr 2012, 12:03 pm

Uca hug , uite o poza noua, ....cand vreau sa ma asez in pat ziua pesntru o ora, fiica mea urca langa mine sa ma hraneasca cu ce gaseste prin bucatarie. D-abia astept sa te vad cu puiu tau love

Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Joi 05 Apr 2012, 12:07 pm

Daca a devenit oficial ma asez si eu la rand sa-ti doresc sarcina cat mai usoara, nastere placuta si-un bebe sanatos si destept!
kiss
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Joi 05 Apr 2012, 12:09 pm

Diana iti doresc numai bine si mai consulta si alt medic ca e bine sa afli mai multe pareri!
Uca felicitari!!!! Sper sa ai o sarcina usoara-eu am avut greturi vreo 3 luni si jumatate de nu mancam decat inghetata,iaurt si produse de patiserie(astea erau pofte), dar dupa uiti de parca nici nu au fost...Vei face multe analize...chiar f. multe ..eu ma saturasem ,dar daca doctorul care te vede iti indica nu prea ai ce sa faci...rau nu-ti fac decat poate la buzunar...dar si aici e mai bine sa te gandesti ca sunt pt bebe si treci cu vederea.
Eu sunt in asteptare....sunt programata miercuri pe 11 aprilie pt cezariana si sper din suflet sa vrea sa stea pana atunci ca ar fi o mare problema sa ma deplasez in toiul noptii de la Calarasi la Bucuresti, sa gasesc masina(noi nu avem suntem ecologi sau mai bine zis bugetari wink )si sa-mi sun doctorul ...in fine am emotii si imi trecx tot felul de ganduri prin minte.
Intre timp nu ma las si mai brodez niste scutece ca vreau ca fata mea sa fie mai motata, mai crosetez o paturica ,mai niste botosei si uite asa trece timpul.... kiss
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 676
Varsta : 36
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 05 Apr 2012, 12:18 pm

Dana, nu lasa gandurile negre sa te influenteze, mult a fost, putin mai este pana o sa se nasca copilasul....sa fie sanatos, voinic, mancacios, ascultator hug Nastere usoara hug
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 05 Apr 2012, 12:38 pm

Chiroxx, rade fă-i program de mers în parc cu tăticul, să ai parte şi tu măcar de un moment de respiro.

Karina, mulţumesc mult de tot. hug

Dana, mulţumesc şi îţi doresc să fie bine, exact aşa cum îţi doreşti tu.

Eu nu am pofte, mănânc ca şi înainte, doar atât că într-o zi păţesc să îmi facă rău aceleaşi alimente care îmi făceau bine cu o zi înainte. De exemplu iaurtul, mâncam fără probleme până joia trecută când efectiv mi s-a făcut atât de rău de la el că nu am mai putut ţine.
L-am înlocuit cu laptele, dar nu cald, rece, de la cald la fel, mi se face rău.
Nu mai am poftă de ciocolată, de îngheţată, eu cea care nu refuzam niciodată dulciuri.
Am purtat o ciocolată în geantă dinainte de a pleca în concediu ( acum o lună), nu am mâncat deloc din ea, efectiv nu mi-a trebuit şi am scăpat de ea ieri, i-am dat-o unui copilaş al unui vecin cu care m-am întâlnit pe stradă.
Singurele produse dulci pe care le mai pot consuma sunt mierea şi halvaua...dar nu consumate la prima oră.
În rest, mănânc de toate. Medicul a spus să mănânc ca înainte dar să evit fripturile în sânge sau orice preparat din carne care nu e prăjit sau fiert bine.

Eu vreau (şi sper să pot) să nasc natural şi să alăptez cât o vrea bebe de mult.
M-am crucit de ce idei au unele viitoare mămici, inconştiente din punctul meu de vedere referitoare la alăptat, că se consideră văcuţe dacă alăptează. rade

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 05 Apr 2012, 12:53 pm

Uca, tati munceste uneori de-acasa si atunci il trimit cu fata la socrii si in parc. Vecina mea de usa a nascut pe 14 febr o fetita dar nu o alapteaza tot din acelasi motiv (ce? e vaca? vrei sa i se lase sanii? rade )
Uca, eu stiam si de ficat, sa nu mananci ficat in timpul sarcinii, doctorul ce zice de el?Sunt medici si medici.

Dorinta sotului meu era sa nasc in afara granitelor tarii pentru ca romanii sunt marginalizati...
Am o colega de liceu in Marea Britanie plecata, si mi-a spus ca femeile gravide si copii au gratuitate la medicamente...m-a rugat sa pun pe hartie costurile care le-am avut cat am avut-o pe delia cu rosu in gat , cand am fost gravida....cred ca am gresit locul, poate era mai bine sa postez la balaceanca.....

Ultima editare efectuata de catre Chirrox13 in Joi 05 Apr 2012, 1:15 pm, editata de 1 ori
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de georgeta.prnic la data de Joi 05 Apr 2012, 12:54 pm

Uca,felcitari!Sa ai parte de o sarcina si nastere usoara(eu am avut doua nasteri normale,fara nici o zgarietura,prima fetita de 3 kg cea de-a doua 3,5 kg).La prima nastere nu am alaptat decat 6 saptamani,ca am facut mastita bilaterala,si am fost operata in stare foarte grava,Dar pe mezina am alaptat-o un an si zece luni,cand nu am mai avut lapte,si are o imunitate foarte buna.
Tuturor fetelor,sarcini fara probleme,nasteri usoare si bebelusi sanatosi!
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 41
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 05 Apr 2012, 1:05 pm

Diana, Mykya, Cristina, vroiam sa va intreb, ati incercat si variante alternative? Ati vazut un doctor homeopat? Stiu ca exista reticenta, cand se vorbeste de metode alternative medicale, dar cand s-au epuizat toate variantele, ce strica inca una? Tratamentele hormonale din plante sunt foarte bune, dau rezultate dovedit. Va pot trata chisturi, dezechilibrari hormonale, pot mari ovulatia si intensifica spermatogeneza.
Uca, felicitaciones! Sa ai o sarcina usoara, o nastere ca fulgul si unbebe sanatos si cuminte! pupi
Nu e musai sa ti se dea analize multe. Faci un set acum, la inceput si cateva analize inainte de nastere. Nu ii lasati pe doctori sa-si faca norma cu voi, veti avea nevoie de bani buni pentru primele luni din viata celui mic, nu aveti nevoie de gaura in buget din cauza analizelor si ecografiilor inutile.
Dana, nastere usoara si un bebe sanatos si cuminte. De ce faci cezariana, e musai?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Joi 05 Apr 2012, 1:51 pm

Doamne ce de gravidute au aparut ...sa aveti sarcini usoare fetelor cum am avut eu si nasteri normale . Felicitari si aveti grija de burticute . kiss
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 05 Apr 2012, 2:05 pm

Felicitari Uca, sa ai sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos! asta da veste ura

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de pufoi la data de Joi 05 Apr 2012, 2:31 pm

Uca felicitari si tie pt bebelas !
Dana sa ai o nastere usoara si numai ganduri pozitive!
Vad ca s- a marit ,,clubul mamicilor''! wink
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 43
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de stoy la data de Joi 05 Apr 2012, 2:35 pm

Uca, cand am vazut ca ai scris aici am zis "uca e gravida?" si am intrat si ...
Felicitari sa-ti dea Dumnezeu o sarcina usoara si o nastere si mai usoara.
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 42
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat