Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

+55
tinap
carcriv
danniela
stoy
ivanoiuadela9
georgeta.prnic
Karina33
Uca
kabunta
diana-s
violeta25
LYNDA
mykya
danae
trandafiras78
musetel
marina40
ismi3ismi
lord_lesy
pufoi
mnarcisa
Love
feliciagl
gaza
valentinadof
danabarbu2007
emi
coripin
Larisa
milena
danyelyta28badea
Andata
vyky2010
zahariaelouise
IrisT
annamaria26985
RamonaM
victoriacus
Chirrox13
miha02
katyP
ioana soare
Admina
Gianina4ever
Clio_Ela
Biene
diada
geo
bubu85
aurishta
ivanutamihaela
cris_27
Steluzza
natasaSV
MagdaMarin
59 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de gaza Mar 08 Noi 2011, 11:34 am

eu am RH negativ si sotul are RH pozitiv. Prima sarcina, cu gemeni, fetita si baiat, am pierdut-o la 6 luni jumatate. Am facu tensiune in sarcina, am avut edeme, preeclampsie, am fost pusa si eu in pericol. La Galati nu s-au apropiat de mine, cu toate problemele mele si m-au trimis la Bucuresti la Giulesti. Si chiar si asa, nu au putut supavietui, copilasii mei. Dupa nastere, mi-au facut un vaccin, nu mai stiu cum ii zice, pentru ca unul din copilasi avea RH pozitiv si exista riscul ca urmatoarea sarcina sa fie cu probleme, iar copilasul sa sufere.

Dar, ceea ce vreau sa mentionez, este ca TREBUIE sa stiti de acel vaccin si sa-l CERETI. Batut cu pumnul in masa si cerut. Ca daca nu staim de el, nu aveau nici un gand sa mi-l administreze, de parca nici nu exista. Au comentat, ca nu e necesar, ca nu-l au, ca trebuie sa platesc 3 mil pe el(in 2004), etc. Dar nu am plecat fara sa mi-l faca, si mai mult, nu l-am platit. Ca e obligatia lor sa-l administreze, in astfel de cazuri.
offfff, ce m-am suparat iar.

A doua sarcina, a decurs aproape la fel ca prima, cu edeme, cu tratament de mentinere de sarcina, cu tensiune(am luat tratament maxim cat se poate da intr-o sarcina) ca aveam tensiune oscilanta, cand 12, cand 17.

Am tinut regim strict, fara sare deloc, nici macar in apa plata, ma uitam pe sticla sa vad valorile, fara zahar, ca ma omorau arsurile, nu puteam sa dorm culcata, doar in fund cu 3 perne, imprastiate pe lana mine, pe sub burta, spate, cap. zid Si am avut niste dureri de spate cumplite. Cu tot regimul am luat in greutate 17 kg.

Ultima luna am stat internata in spital sub supraveghere si cu monitorizare la burtica, sa-l auzim pe cel mic. love Si a iesit prin cezariana la 9 luni, ca nu se putea altfel din cauza tensiunii si pentru ca de activ ce era si-a infasurat si cordonul ombilical in jurul gatului.

Ce pot sa spun, m-am chinuit, a fost cumplit de greu, dar cel mai important este ca mi l-am dorit enorm love

Despre el pot spune ca "este esenta tare in sticluta mica". A avut doat 2.400 kg la nastere, dar in rest nimic: nu a avut strabism sau alte probleme asociate Rh-ului negativ la mama, si a mancat de-a rupt. Cantarea la 3 luni = 6 kg. rade I-a ajuns pe ceilalti copilasi din urma.

Acum e baiat mare, are 3 ani si 4 luni si e istet, cuminte si foarte intelept pentru varsta lui. Si e tare mamos. E bucuria vietii mele.

Asa ca fruntea sus, viitoarelor mamici cu RH negativ, fiti puternice si atente la orice vi se intampla, si nu ezitati sa bateti cu pumnul in masa sa ve certei drepturile. Ca la sfarsitul drumului va asteapta un sufletel ce va va lumina viata si va va incalzi inima.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danabarbu2007 Joi 17 Noi 2011, 9:37 pm

Buna mamici! Eu am fost azi la ecografie si cand mi-a zis doctorul ca e fetita am inceput sa ranjesc de fericire....Mergeam pe strada si-mi venea sa rad de bucurie, iar sotul meu e in al noualea cer! el vroia fetita de la inceput. Bine si baietel era la fel de bine venit, dar se vedea mai mult tata de fetita! acum trebuie sa fiu atenta ca totul sa decurga in ordine.
Sunt asa de fericita ca-mi vine sa ma imbat wink ,dar n-am voie.....
pupici tuturor!!!!!!!!!!!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de RamonaM Vin 18 Noi 2011, 9:16 am

Am nascut, dragele mele, pe 10 o fetita de 3400gr, 51 cm, natural.

Este bine doarme si mananca, acum, vom vedea mai tarziu ce o mai fi, eu m-am rupt tare, pt ca nu au mai avat timp sa ma taie, am avut contractii dese si fetita a vrut sa iasa brusc.

M-am ales si cu un hemoroid, dar in rest este totul bine, azi e prima oara cand stau in sezut, pe o pernita.

Dana sper sa-ti ie bine, sa e ajute Dumnezeu sa duci totul cu bine pana la capat.

Va pup
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Vin 18 Noi 2011, 9:35 am

Ramona, sa va traiasca, sa creasca mare si sa fie sanatoasa, cuminte si frumoasa. Flowers ura
Desi a trecut deja timp de la nastere, da-i inainte cu bai cu pelin si galbenele, alterneaza baneocin si betadina sau orice vindeca local. Si menajeaza-te stai pe o parte in continuare, chiar daca a mai trecut. Foarte bune sunt supozitoarele Carpicon, le poti folosi in ambele locuri cu probleme. Nu cred ca are interdictie in alaptare, pentru ca e natural si e foarte eficient. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de feliciagl Vin 18 Noi 2011, 1:31 pm

Ramona, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea. Pt tratamentul hemoroizilor incerca biovenal de la Fares, face minuni. Multa sanatate.
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de RamonaM Lun 21 Noi 2011, 11:30 am

Multumesc de sfaturi, acum imi este mai bine pot sa stau in sezut si suntem pe calea cea buna.

sanatate tuturor mamicilor
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Love Joi 15 Dec 2011, 10:44 am

Am intrat sa va spun si voua ultima noutate, vom mai avea un bebelus Smile .
Am intrat deja in saptamana 13, stiu cand s-a intamplat dar n-am spus pt. ca am asteptat ecografia de 12 saptamani sa vad cum e placenta, ca sa am vesti bune de dat.
Si am, nu va mai fi praevia, asa ca am ramas doar cu stresul contractiilor si micilor sangerari.
In rest e totul ok, au inceput sa dispara si greturile si se pare ca este fetita, deci echilibram balanta in familie.

Sarcini usoare tuturor gravidutelor! pupi
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de bubu85 Joi 15 Dec 2011, 10:50 am

Love felicitari.
Ma bucur tare mult pt voi, sa ai o sarcina usoara love
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 15 Dec 2011, 10:53 am

Love!!! Felicitari!!!! Chair asteptam o veste. Sarcina usoara si la termen.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Love Joi 15 Dec 2011, 11:05 am

Narcisa, Cosmina, multumesc! Sper sa mearga totul bine si, daca ajung la 1 iunie (am DPN 24-25.06), ma declar fericita nor .
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 15 Dec 2011, 11:40 am

Love, felicitari, sarcina usoara si sa nasti la termen, nastere usoara kiss
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de pufoi Joi 15 Dec 2011, 1:33 pm

bavo Love!!!
sarcina usoara si sa fii alintata! ca asta e perioada cea mai frumoasa! Flowers
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Joi 15 Dec 2011, 7:57 pm

Love,felicitari, ma bucur mult pentru bucuria ta! love
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Love Joi 15 Dec 2011, 8:11 pm

Va multumesc pt. urari! flower

De alint nu mai e timp, e bebe nr 4 asa ca ...alintatii sunt cei mici Smile
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de pufoi Joi 15 Dec 2011, 8:26 pm

ce frumis Love!!!
O casa plina cu copii!
Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!!! ura
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de lord_lesy Vin 30 Dec 2011, 3:30 pm

Buna, nu am intrat de mult pe acest site dar am zis sa intru sa va salutam si noi. Sunt o burtica de 26 de saptamani. Burtica ascunde un baietel de data asta. Sunt acasa de 2 luni ca precautie medicala si caut tot felul de preocupari.
Desi ma straduiesc sa ma ingras ... nu am luat in greutate deloc. Mananc dar nu foarte bine (nu am pofta) dorm dar nu ma odihnesc. Sunt mereu cu ochii umflati si daca adorm visez urat. Sunt usor deprimata in aceasta sarcina (la inceput am crezut ca de la greturi, dar acum nu am nimic) - probabil de la oboseala. Ce sa fac sa ma odihnesc si eu ca nu mai pot am deja 6 luni in care nu m-am odihnit chiar de am adormit.
Bebe creste in grafic el este ok dar eu, desi il doresc din toata inima si vine dupa ce am pierdut o sarcina la 11 saptamani si lungi chinuri sa raman gravida nu sunt eu... sunt apatica si fara chef de nimic.
ce sa fac sa imi recapat veselia, cheful de viata si odihna ???
lord_lesy
lord_lesy
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/02/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Vin 30 Dec 2011, 3:41 pm

Avand in vedere ca ai scris la noi, ceva te-a chemat aici. wink Eu zic sa te inconjori de lucruri frumoase, sa eviti oamenii si evenimentele care te intristeaza. Ocupa-ti timpul cu lucru de mana, daca stii deja e mai simplu, daca nu, ai timp sa inveti. Incepe sa-i faci o paturica, niste botosei micutului, fa ceva de decor pentru camera lui sau pentru patut. Iesi sa te plimbi cat de putin, incearca sa fi obosita cumva, seara la culcare, ca sa te odihnesti mai bine. Probabil ca-ti vine greu sa stai de atata timp acasa, dar cred ca poti combate plictiseala si monotonia, daca anticipezi momentul marii intalniri si il astepti cu drag pe cel mic. Trebuie sa-i iubim de cand sunt parte din noi, e atat de usor dupa aceea. hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 30 Dec 2011, 4:22 pm

Mi-am amintit ca inainte sa nasc,era o liniste in casa si o plictiseala...asa ca mergeam intruna la filme,la cinema,sa plecam de acasa,sa vedem lume(adica,mai ales eu sa vad lume,care stateam acasa...)prin parcuri,etc
Dupa ce am nascut,s-a schimbat situatia,nu mai e timp de plictiseala,filme la cinema,revelioane in afara casei,etc.
Sfatul meu:iesi din casa,la aer, plimba-te,viziteaza,cat mai ai timp(3 luni),fa tot ceea ce vrei sa faci,ca dupa aia ,principala ocupatie va fi COPILASUL Smile ,el iti va umple sufletul si casa de bucurie.
Te pup si felicitari pentru ca vei deveni mamica!!!Ai grija de tine,fii optimista,ca cel mic simte starea ta.
ps.Si eu am pierdut mai multe sarcini inainte,prin oprire din evolutie,asa ca,bucuria mea cea mai mare era cand il simteam ca se misca in burta,cand impingea cu piciorusele... pupi

avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de lord_lesy Vin 30 Dec 2011, 5:04 pm

E drept ca imi este greu sa fiu casnica ... nu sunt facuta pentru asa ceva ... de plictisit nu ma plictiset caci am o fetita de 6 ani si toata ziua trebuie sa strang dupa ea, sa fac mancare, spal etc.... Afara cam greu pentru ca e frig si nu am voie sa merg foarte mult deci sunt tintuita langa casa, insa gasesc multe de facut.
Acum am reinceput sa lucrez la un goblen incepu acum 15 ani rade , vreau sa lucrez o ie pentru fetita si una pentru mine - deaia intrasem iar sa caut cum se face ia - imi place sa fac lucruri de mana dar nu suport sa irosesc timpul pe curatenie si mancare zilnic, pierd multe ore cu asta - eu nu am voie sa fac efort deci fac mai greu decat o femeie normala caci trebuie sa stau in pat des. Muncesti si in 2 ore nu se mai vede nimic. Plus ca daca esti acasa toata lumea are tendinta de a nu face nimic ca doar esti tu acolo sa le faci. Cred ca asta ma demoralizeaza mai tare. Din cauza asta imi ramane timp putin pentru mine, chiar foarte putin din pacate. Dupa ce va veni si baiatul chiar nu voi mai avea deloc timp. Cred ca si asta ma sperie putin. Ce voi face singura cu 2 copii ... sotul este da nu am baza pe el... el aduce bani si cam atat cu casa si copii, parintii mei sunt departe, ai lui mai dificili ... in fine.
lord_lesy
lord_lesy
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/02/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 30 Dec 2011, 8:46 pm

ooooooo,ce bine ca mai ai o fetita mai mare!!!! iti va fi de mare ajutor!!!! macar ca va sta langa cel mic,,sa poti face tu alte treburi,si tot e un ajutor,pe care eu nu l-am avut...insa,pe mine nu ma demoralizeaza lucrurile care imi ingreuneaza viata,dimpotriva,ma enervez pe ele ,ma lupt cu ele...sa le rezolv...asta-i atitudinea pe care o aleg eu...
oricum,la al doilea copil,nu e asa de greu cum e la primul,cand nu stii multe...

stiu cum e ,si mie mi se pare pierdere de vreme trebaluitul prin casa,mai ales cand ai ceva mult mai bun de facut,dar,trebuie facute si astea ...eu le fac atat cat pot eu,cand pot,cand vreau...,intercalate printre treburile importante pt mine de facut Smile

cu sanatate si o atitudine pozitiva,sigur vei trece peste toate.vei avea doi copii sanatosi si frumosi,de care vei fi mandra peste ani!!!! pupi


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Vin 30 Dec 2011, 9:02 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danabarbu2007 Vin 30 Dec 2011, 8:56 pm

Buna fetele vad ca ati activat subiectul asta.Vreau sa va intreb si eu ceva...adicatelea mai multe...
A nascut cineva cu d-na doctot Cristina Vasiliu de la Spitalul Universitar Bucuresti SAU cu domnul doctor Taut Alain din Calarasi? Eu sunt i8ntr-un mare dubiu pentru ca la CL nu exista doctori anestezisti ,iar ingrijirea lasa mult de dorit ...iar la Bucuresti am fost la control luna trecuta la d-na doctor dar am fost putin dezamagita...nu stiu exact de ce ,dar mai mare incredere parca am in cel de la CL insa dupa cum v-am zis sunt probleme cu spitalul.
Asta n-ar fi nimic dar am placenta praevia marginala si am inteles ca trebuie musai cezariana. A avut vreuna dintre voi asa ceva sa-mi spuna si mie cum s-a descurcat?
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Love Vin 30 Dec 2011, 10:47 pm

Dana, cate saptamani ai? Daca n-ai trecut de 30, ai sanse enorme sa se mai ridice placenta, uterul de acum incolo creste mult. Placenta e aproape de col, dar nu-l atinge, poti naste si natural daca nu se va mai ridica, insa cu travaliu urmarit f. atent.
Eu am avut placenta praevia centrala si n-am avut de ales, m-au operat si a fost totul in regula, in ciuda complicatiilor. Am nascut toti copiii la Universitar si tot acolo voi naste si acum, asa ca, daca poti, nu ai e ce sa ramai in Calarasi.
Dr. Vasiliu te-a vazut acum prima oara? Ea e f. ok ca medic si ca om, iar spitalul are dotari pe care in provincie nu le vei gasi.
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danabarbu2007 Vin 30 Dec 2011, 10:58 pm

multumesc mult de sfaturi love!Eu am cam 24 de saptamani si am fost miercurea trecuta prima data la dr. Vasiliu . A fost OK dar mi s-a parut cam deranjat cabinetul fata de cel de la CL si nici aparatura nu ara cea mai buna -cel putin asa parea .sunt total debusolata pt ca vreau sa nasc in buc cu un doctor bun pe care....sa pot sa mi-l si permit financiar... cam asta e.Si nici nu prea stiu cam cat se da in Bucuresti ca n-as vrea atunci sa mi se ceara si sa nu am de unde ...
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Love Dum 22 Ian 2012, 1:23 pm

Dana, cum mai esti? Ai mai facut vreo ecografie? S-a mai ridicat placenta?
Nu trebuie sa te iei dupa aparatura din cabinet, conteaza ce au in spital, sa stii. La Universitar au aparatura f buna, salile de operatie si de nasteri sunt in regula, daca bebe va avea vreo problema, Doamne fereste, sectia de Terapie Intensiva este f. buna.
Pt. mine astea au contat si de aceea am ales acest spital.
Iar financiar a fost totul ok, desi medicul meu e unul f. bun nu mi-a cerut niciodata nimic, nici asistentele, nici moasele (primele 2 nasteri au fost naturale), nici cand am stat internata in timpul sarcinii a treia, cu hemoragii mari. Daca am dat ceva, a fost din initiativa mea, comportamentul lor a fost acelasi.
Acum depinde si ce asteptari ai. Pe mine nu m-a deranjat sa stau in salon cu cateva mamici (la prima nastere am stat in salon de 6, apoi in salon de 3), curatenie era si se facea zilnic si la nevoie, lenjeriile de pat se schimbau la nevoie, am avut acces la dus, toaleta era in salon, plus chiuveta separata pt. bebelusi. Asistentele veneau cand erau chemate. Eu nu le-am solicitat mai deloc, insa stiam ce am de facut.
Au fost mamici care au cerut ajutor sa poata alapta si li s-a aratat tot ce trebuie. O singura asistenta a fost mai scortoasa, singura trecuta de o anumita varsta Smile .
La ultima sarcina am mai avut internari inainte de nastere si a trebuit sa-mi cumpar o parte din medicamente, nu au avut fonduri insa asta e situatia peste tot, eu oricum luam respectivele medicamente si acasa si fiolele nu se dadeau gratuit pe reteta.
Dupa a treia nastere am stat o zi la etajul 2, la ATI, medicatia de acolo costa f. mult per pacient, am avut nevoie si de plasma si de transfuzie cu sange si s-au dat peste cap pana au gasit desi am o grupa rara de sange si era week-end. Nu mi s-a cerut nimic si nici familiei, nici macar "sange la schimb", cum se procedeaza in alte parti.

Ti-am spus toate astea ca sa-mi motivez cumva alegerea.
Per total, eu am fost multumita de tot, oricum nu am stat in spital decat cate 2 zile si nu am vrut conditii de hotel de 5 stele ci profesionalism pt. mine si copil. Smile
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danabarbu2007 Dum 22 Ian 2012, 1:37 pm

Love multumesc pentru incurajare-ma bucur sa aud cuvinte de lauda la adresa spitalului si a personalului.Asta imi da mai multa incredere ca totul o sa fie ok. Oricum m-am decis sa merg in continuare pe mana doamnei doctor si nu sa ma las la voia intamplarii in Calarasi.Placenta e tot praevia ,dar o sa mai fac eco spre sfarsitul lunii si vad atunci!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB