Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 6:49 pm Scris de Dorulet

» Modele de brodat
Ieri la 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Ieri la 9:53 am Scris de kytty4

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 12:14 am Scris de White_Raven

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Pirogravura
Mier 13 Dec 2017, 6:21 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de geo la data de Dum 05 Iun 2011, 8:01 am

eu mai crosetez cand doarme pe burta mea. de cusut inca nu visez, poate dupa ce termina sora-mea bac-ul si o sa doarma pe burta ei Laughing.

i-a trecut iritatia. l-am tinut in funduletul gol aproape tot timpul, mai putin noaptea, la plimbare si cand ii dadeam sa manance. l-am spalat cu apa cu bicarbonat de sodiu si inainte sa-i pun scutecul l-am dat cu un strat subtire de sudocrem. aseara deja era ca nou.
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 05 Iun 2011, 9:12 am

Eu am terminat cu Pampers-ul la Angelica Smile De vreo trei saptamani n-am mai folosit deloc scutec, nici noaptea, si sunt tare bucuroasa! Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Dum 05 Iun 2011, 9:24 am

Aura, cum ai procedat ca sa scapi de Pampers? Cat timp a durat? Si eu vreau sa scap si nu prea reusesc Sad zid
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de nicopop la data de Dum 05 Iun 2011, 11:45 am

Aurishta,cat timp are Angelica?Si de la ce varsta ai inceput sa i-l scoti?Gemenele mele fac 2 ani sapt viitoare,dar inca nu am reusit sa il lasam.Nu vor pe olita si gata!Am tot incercat in fel si chip...tu cum ai procedat?
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 30
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 05 Iun 2011, 1:27 pm

Angelica are un an si noua luni. Tot procesul a durat cam trei saptamani. Este adevarat ca ea era deja familiarizata cu olita, de cand era mult mai mica o puneam sustinuta de axile, bineinteles, cand stiam ca e nevoie. A avut apoi o perioada cand a refuzat-o si am lasat-o in pace , in sensul ca o puneam, dar daca refuza n-o sileam. Asta pana i-a trecut indarjirea. Apoi, cand am inceput strategia propriu-zisa, i-am pus scutece de panza, ca sa simta cand se uda, fiindca pampers-ul nu creeaza nici un disconfort, copilul e mereu uscat. Dupa vreo saptamana, i-am scos scutecul in casa si i-am pus chilotei si pantalonasi, chilotelul este pentru cazul in care face kk, sa nu cada pe jos. Am observat apoi cam la ce interval are nevoie si am pus-o la olita, chiar daca nu facea nimic. De fiecare data cand facea pe ea, ii spuneam frumos ca nu e bine, la olita e mai fain etc, iar cand reusea sa fac, o laudam, spuneam la toata familia s.a.Curand a devenit receptiva si a inceput sa aduca olita, sau sa spuna "pipi". Am inceput apoi s-o scot afara fara scutec, cu olita si schimburi in traista rade , dar nu s-a intamplat niciodata sa fie nevoie. Ce-i drept, nici n-am fost perioade mai lungi de doua ore afara. Seara, daca o pun la "bili" inainte de nani nu face pana dimineata, o singura data a avut un ''accident". Am scapat usor, ce mai. Este un pic de disconfort, nu zic, dar merita. Ca o regula de baza as recomanda scosul pampersului de tot, poate doar noaptea sau la drum lung sa fie folosit. Va doresc din inima sa fie si picii vostri tot asa de cooperanti ca Angelica. Fiind sezonul cald, este un timp potrivit pentru asta.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Dum 05 Iun 2011, 1:29 pm

Geo, ma bucur ca a trecut repede! Si eu crosetam si ntricotam cu pruncul la san in primele 3 luni. Apoi a inceput sa traga de fire si gata...
Aura, felicitari! E o usurare, ai fetita mare, gata! Smile
Noi asteptam inca doua luni apoi incercam cu olita. Luna viitoare venim in Ro, si nu are rost sa incepem, pentru ca o sa fim mereu pe drum si vor fi prea mule schimbari.
Noi stationam cu greutatea Sad De o luna incoace abia a luat in greutate 200 de grame... Poate e si caldura de vina, plus ca face multa miscare, nu mai sta o secunda locului. De mancat mananca foarte bine, acum i-am mai introdus o gustarica (fructe-deja ii dau crude, pana la 7 luni si ceva nu i-am dat nimic crud) intre pranz si cina. Dimineata mananca cereale de orez si porumb, facute cu 130 de ml de apa plus jumatate de borcanel de fructe (cam 90de gr.), la pranz legume si tot a treia zi si putina carnita, fructele crude pe la ora 16, iar la cina cereale cu miere-(la cutie, nu ii pun eu miere, stiu ca nu e voie. Dar cele special facute sunt ok, sunt controlate. De cand ii dau astea doarme mult mai bine)

Sotiorul meu se sperie cand vede cat mananca, zilele trecute am facut gulash, si inainte de a-l condimenta am scos o portie pt el. Un polonic si jumatate (o portie la fel de mare ca a noastra) si a papat tot, dupa care plescaia si mai cerea.
Are 3 scaune pe zi, normale, de cand am inceput diversificarea e asa. inainte un scaun pe zi era regula.

Acum doarme singur in camera, inca nu imi vine sa cred, deja e a patra zi cand nu trebuie sa stau cu el in brate in fotoliu...
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 05 Iun 2011, 2:10 pm

Clio_Ela a scris:[
Acum doarme singur in camera, inca nu imi vine sa cred, deja e a patra zi cand nu trebuie sa stau cu el in brate in fotoliu...
Ce huzur! Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Dum 05 Iun 2011, 2:33 pm

Ai mei au aproape trei ani si kk fac tot in pampers. Pe baietel l-am mai convins sa faca la olita dar fetita nu vrea nici in ruptul capului.Am incercat s-o pacalesc ca nu mai avem pampersi, ca e rusine, ca ii cumparam papusa noua (baiatului i-am luat o masinuta cand a facut prima data kk la olita, de fapt am luat doua, ca s-ar fi certat pe ea), tot nu am convins-o. Trebuie insa sa rezolv problema vara asta pt. ca din toamna meg la gradi si acolo e mai complicat...Bine ca macar pipi fac amandoi la olita.
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 38
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 05 Iun 2011, 3:05 pm

stiu ca e un stres cu scapatul de pampersi!pe fetita mare am sresat-o cu olita de la 6 luni ,cum scrie in carte.a fost un chin si pt mine si pt ea.a lasat scutecele dupa 2 ani ,dar nu-mi zicea de fiecare data cand trebuia sa faca pipi.si o mai comitea in chilotei si la 3 ani.
la cea mica mi-am propus sa fiu mai lejera si a fost un succes.am pus-o la olita cu forta de vreo 2 ori pe la 9-10 luni.atat!apoi de ficare data cand cea mare mergea la toaleta ii spuneam:"uite Alexia face pipi!''si sporadic pe la 1an si jum o mai asezam pe colecelul micut la toaleta.la 1 an si 8 luni fetita mea cerea singura cand facea pipi sau kk.si tocmai luasem ultimul bax de pamparsi dupa cum i-am zis :"mami asta este ultimul bax" dar n-a mai fost nevoie de niciun pampars.
de la 2 ani merge la camin si doamnelor nu le-a venit a crede cand le-am spus ca nu e nevoie de scutece si ca cere singura la toaleta.
asa ca eu zic sa nu va stresati nici pe voi nici pe copii cu olita,fiecare copil isi maturizeaza sfincterele diferit,ajuta mult sa vada alti copii care merg la toaleta sa faca necesitatile sau chiar pe noi parintii.
kiss
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 05 Iun 2011, 3:41 pm

valentinadof a scris:
asa ca eu zic sa nu va stresati nici pe voi nici pe copii cu olita,fiecare copil isi maturizeaza sfincterele diferit,ajuta mult sa vada alti copii care merg la toaleta sa faca necesitatile
kiss
Foarte adevarat! Fiecare are ritmul lui, depinde de noi sa "prindem" momentul. Din pacate, insa, multe mamici sunt foarte ocupate, sau au bona, sau le este greu sa accepte murdaria pe care o fac copiii in aceasta perioada si amana momentul. Sunt si unii copii care refuza , pur si simplu. La ai mei n-a fost cazul, dar am vazut la altii. Pana la urma toti capata control sfincterian, mai devreme sau mai tarziu! Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Dum 05 Iun 2011, 9:59 pm

fetita mea imi spune cand vrea sa faca kk, dar imi cere pampers plangand si, cu toate ca incerc sa ma tin tare insistand sa se puna pe olita, mi se face mila de ea si pana la urma ii pun pampers.
melus
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Dum 05 Iun 2011, 10:27 pm

Eu amândoi copii i am pus la olita pe la 6 luni. Pe luiza am crescut o mai mult cu scutece şi ea deja la 1 an spunea şi făcea la olita. Cu ştefan a fost mai greu abia pe la 1, 8 luni a făcut la olita şi asta după ce l am lăsat vreo săpt fără pampers timp în care a făcut în pantalonasi şi îl certam apoi încet încet la început îl mai scăpa puţin pisu în pantalonasi şi venea repede cu olita la mine. La amândouă el spune kk , iar la creşa au rămas surprinse că a spus din prima zi deoarece au şi copii de 3,5 ani care au încă pampers dar în fiecare zi au program la 9 şi la 12 după masă când îi pun pe toţi la olita.
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Dum 05 Iun 2011, 11:24 pm

Multumesc fetelor pentru raspunsuri...si noi am inceput azi, cand sta pe olita vorbeste pe limba ei gesticuland.
Stie pentru ce este olita...pe la 6 luni am pus-o pe olita si nu stata deloc, tipa si plingea apoi se juca cu ea si si-o punea in cap, i-am aratat ca ursuletul face pp si kk la olita si dupa cateva zile isi aducea carticica si deschidea la iepuras ...aseza cartea ei deschisa pe olita si zicea mm si sssss......iar azi mi-a facut capul calendar 10 minute cat a stat pe olita a vorbit pe limba ei in continuu si daca incercam sa o intrerup se supara si-mi arata degetetul.
O sa o pun maine mai des pe olita.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Lun 06 Iun 2011, 9:24 am

Clio_Ela a scris:
Ce repede s-a obisnuit!

Al meu cred ca ca trece printr-un puseu de crestere. De ieri ar manca intr-una, e agitat si nervos si in somn Neutral. Ne-am trezit la 6 si a mancat deja de 3 ori, la 6, la 7 si la 9, si de fiecare data a mancat multisor. Acum a adormit pe burtica. L-am pus asa ca vomitase putin si nu voia sa scoata afara. S-a agitat cateva secunde, apoi a adormit si pare foarte linistit.

Apropo de olita, si eu am de gand sa-l pun de indata ce sta in fundulet. Sper sa fie si al meu cooperant, sa-l laud la toata lumea Laughing.
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 06 Iun 2011, 11:32 am

Ieri am vrut sa raspund dupa ce a postat Aura, dar am plecat la distractie... e sarbatoarea teilor la noi in orasel, asa ca am dus baietii la masinutze. Pe Leon Smile l-a tinut Victor in massinuta, ma mir ca nu a ametit, radea in nhohote.

Aura, Geo, m-am grabit ieri si nu am scris complet. Nu doarme singur in camera, am vrut sa spun ca Adoarme fara tzitzi, dar inca nu i-am facut camera lui. Deci de dormit dorm si eu cu el, insa nu ca inainte. Multi parinti amenajeaza camera copilului inca de cand e bebe. Eu tot aman, si cred ca pana la vreo 2 ani nu are rost, eventual pun patutul in camera de lucru si il culc acolo, insa acum sta toata ziua in camera de zi, unde are toate jucariile. Daca fac camera lui va insemna sa stau si eu acolo... Eu chiar nu vad rostul sa faci camera copilului de la varsta asa mica. De dormit da, si incercam si noi dupa ce venim din Ro. Dar numai pt noapte. Ziua oricum nu ar sta singur in camera.)

Aseara l-am pus la san si nici macar nu a vrut, s-a invartit de cateva ori razand de pe o parte pe alta, si-a luat suzeta in mana, (nu o pune in gurita, cise joaca cu ea pana adoarme) si gata...
De 2-3 ori pe noapte il mai aud, dar nu il mai pun la san.
Pe o parte imi pare rau ca se intarca, se pare ca nici nu mai vrea tzitzi daca nu il las sa adoarma la san. Dar asta e...

Mult succes celor care se chinuie cu olitza!! Sa fie totul bine!!
Noi o sa incercam peste 2 luni. Oricum prea devreme nu e bine, pana nu sta fara sprijin nu are ce cauta la olita, si mai mult de 10 minute sa nu il tinem. Pe Victor l-am tinut si mi mult si nu au fost probleme, insa medicul spune ca daca sta prea mult pe olita sta degeaba, ca nu site pentru ce il tinem acolo. Undeva am citit si ca e pericol sa faca hemoroizi. Deci, tinut 10 minute cel mult, in timpul asta stat langa el si explicat DE CE e acolo, si imediat dupa ce face kk, laudat.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Iun 2011, 2:21 pm

Melus, eu zic sa nu insisti caci se va incapatana mai tare. Mai bine pune-i chilotel si, cand se murdareste, arata-i ce urat este, ce urat miroase, poate asa va merge mai bine. Poti s-o pui de fiecare data la olita, dar daca refuza n-o sili, poate inca nu s-a maturizat suficient. Intotdeauna am fost impotriva tiparelor de genul: la sase luni sta in sezut, la un an merge sau trebuie sa aiba n dinti, la 18 luni spune nustiucate cuvinte s. a. Fiecare copil are ritmul propriu de dezvoltare. Nici un copil normal n-a ramas in pampers sau n-a ramas inapt de a spune o poezie sau de a merge pe toata talpa!Cand va fi pregatita, va folosi olita fara probleme.
Ela, nici eu nu vad rostul camerei separate la copii mici, mai cu seama ca exista pericolul unor accidente care-i poate costa viata sau integritatea corporala daca nu sunt observate la timp. Cum ai putea vedea fatza unui bebelus cianozat, de pilda, daca el doarme in camera de alaturi? Fiul meu cel mare a fost la un pas de a se sufoca pe cand era bb cu o fatza de perna dintr-o tesatura deasa, pusa de mama sotului meu in patut asa, de frumusete! zid Oricum, este excelent ca adoarme fara tzitzi, chiar daca se va intarca mai devreme. Si revenim la ceea ce am scris mai sus cu privire la ritmul propriu de dezvoltare! wink
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Mar 07 Iun 2011, 2:20 pm

Fetita mea sta pe olita numai cand face pipi, dar cand e vorba de kk refuza sa faca in olita, in chilotel, in aer liber...Prefera sa tina in ea pana cand i se pune pampersul.Ieri, de ex., s-a tinut toata ziua pana seara, cand, inainte de culcare, i-am pus pampers si a facut imediat in el. Deci nu e "certata" cu olita si stie cand o trece. Doar ca nu accepta sa faca kk la olita.
Iar cu insistatul, nu-mi sta in fire.Sunt o mama care-si intarca baietelul zilele acestea, la varsta de 2 ani si 8 luni.Am mai incercat pana acum sa o fac treptat, dar nu s-a putut. Asa ca am piperat tzatza, iar el, gustand, a spus ca e veche rade si nu a mai vrut.Macar am reusit sa-l pacalesc.
Insa daca sunt acum putin nerabdatoare sa se intample aceste lucruri, e din cauza ca la toamna vor merge la gradi si vor trebui sa capete putina independenta.
Si, da, ai dreptate, fiecare copil este diferit, unic in felul sau. Fetita cea mare a mers la 9 luni, dar pana la 2 ani jumate n-a prea avut chef sa comunice verbal. Cei mici au mers pe la 1 an si 2 luni, insa cam tot de pe atunci am putut intelege ce spun, la 2 ani deja formulau propozitii simple.
Ceea ce au toti copiii in comun este inocenta si nevoia de noi, cei mari.De aceea nu ma pot abtine sa ma rog mereu la Dumnezeu, in special pentru a-mi da putere sa-i cresc si sa-i modelez cat mai frumos. Vreau ca ei sa ajunga, ca si mine, sa-si dea seama la un moment dat cat de frumos putem sa traim daca depunem putin efort sa invatam cum se face lucrul asta.
Hai, ca am deviat de la subiect.Sunt nerabdatoare sa postez anuntul cu vestea cea mare. In cazul baiatului(acum vreo trei saptamani) am si fotografiat "vestea", ca amintire.
melus
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de nicopop la data de Mar 07 Iun 2011, 4:32 pm

Melus,tu ai gemeni?
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 30
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Mar 07 Iun 2011, 10:10 pm

Da, pe Andreea si pe Andrei, iar Alexandra e fetita mea cea mare. Insa, cu toate ca sunt nascuti la diferenta de un minut (prin cezariana), sunt foarte diferiti, atat fizic cat si d.p.d.v. al personalitatii, comportamentului.
melus
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 07 Iun 2011, 10:56 pm

Aurishta felicitari si tie si fetitei pentru reusita!
Ela ma bucur tare ca ai reusit sa-ti faci leutul sa adoarma singur, cred ca ti-e mult mai usor acum!

La noi nu a mers incercarea de a dormi toata noaptea. L-am pus sa doarma direct pe burta si nu i-a placut, se tot foia, asa ca l-am pus pe o parte ca de obicei. Insa am observat ca la un moment dat in timpul somnului se intoarce singur pe burta. Dar tot la 4 si jumatate se trezeste de foame si ma cheama la el. Probabil ca inca nu e pregatit , trebuie sa mai am rabdare.

Melus ce varsta avea baietelul atunci cand ai incercat sa-l intarci prima oara, de ai intampinat atata rezistenta? Personal 2 ani si 8 luni mi se pare foarte mult, prea mult, nejustificat de mult.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Mar 07 Iun 2011, 11:18 pm

In jurul varstei de 1 an.Am incercat s-o fac in mod treptat, reducand numarul meselor la san, dar n-am rezistat.Plangea si o facea si pe surioara lui sa planga.
Sincera sa fiu mie nu mi se pare prea mult.Adica, cu ce-i dauneaza?Ca se ataseaza prea mult de mine?Asta nu mi se pare a fi o problema.
Cel mai important este ca sunt sanatosi, ca si eu sunt sanatoasa si astfel in stare sa am grija de ei.
Si nu incerc sa justific nimic.Ba, din contra.Marturisesc ca as fi continuat sa-l alaptez inca un an, daca n-ar fi fost cu gradinita.
melus
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 08 Iun 2011, 11:38 am

Si eu am avut o prejudecata cu alaptatul. Mi se parea de neconceput sa alaptez dupa un an. Asa am facut cu primii patru copii. La Angelica a fost altfel. Ea nu accepta nici lapte , nici ceai, nici apa, nici biberon, nici suzeta, foarte putin canuta sau lingurita. Fireste ca as fi putut sa-mi umflu muschii la ea si s-o intarc cand as fi vrut, dar nu mi s-a parut necesar. De ce as fi facut-o? Pe mine nu ma incurca deloc, ea evident nu era pregatita pentru asa ceva, asa ca am continuat. Nu cred povestea cu laptele care n-ar mai fi bun dupa un an. Laptele este lapte, compozitia lui este schimbata de aceasta uzina minunata care este organismul in functie de nevoile copilului. Nici un lapte-formula din lume nu poate face asta. In perioadele de eruptie dentara, angelica nu plangea dar refuza orice mancare, cu eceptia sanului. Faptul ca manca exclusiv san trei-patru zile fara sa ceara altceva este un indiciu ca era suficient.
Inca sunt de parere ca varsta optima pentru intarcat este un an, dar admit exceptiile. Am spus-o si o mai spun, fiecare copil are ritmul lui, iar mama este cea mai in masura sa-l perceapa. Un copil suge doar 7 luni, sa zicem. Altul trei ani. Cata vreme mama si copilul sunt ok, este bine asa. Acum Angelica are un an si noua luni. Nu-i mai dau sa suga decat daca se trezeste noaptea si n-o pot adormi altfel. Am rarit mult alaptatul si este bine pentru amandoua. Peste cel mult o saptamana o intarc complet. A venit timpul, o vad. Am o nostalgie, recunosc, dar a venit timpul! Si...
wink nu mai e bebe wink , nu merge fara scutec dar cu tzitzi! wink
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 08 Iun 2011, 11:55 am

Ioana, e o usurare sa stiu ca nu mai trebuie sa stau cu tzitzi la boticul lui toata ziua si toata noaptea.
Insa pe de alta parte imi pare rau ca se intarca... Sunt si eu ca vremea.. Azinoapte m-a durut un san, nu era plin dar se adunase totusi laptic, asa ca pe la 3 l-am scos din patut si l-am pus sa suga. A, nu v-am spus Smile A adormit pe canapea in sufragerie aseara, ca eu m-m uitat la un film, apoi l-am mutat direct in patutul lui. Nici o problema nu a fost, s-a trezit, a gangurit ceva, apoi i-am dat suzeta (pe care nu o mai refuza de cateva zile) si a adormit la loc.

Aurishta,cred ca la noi asta e momentul potrivit. Si l-a ales el. Adica jumi-juma. Daca il lasam sa doarma in continuare numai la tzitzi poate mai vroia. Inca mai suge in fiecare dimineata si seara, plus cateva minute la amiaza cand vreau sa il culc. Nici nu stiu cesa fac, eu as continua asa, chiar daca e putin, tot ajuta sa faca anticorpi, ca vitamine si minerale ia acum din mancarica, mananca foarte bine.

Sunt offtopic, dar vin sa dau cu capul aici. De cand doarme Leon bine... eu ma uit pe pereti, nu pot inchide un ochi. Fac ture la bucatarie sau la Victor in camera, ma uit la el cum doarme... beau apa, fac liste de cumparaturi sau cu ce am de cusut (cusutul ramane doar pe hartie, tot nu reusesc)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alinutza_andrei08 la data de Mier 08 Iun 2011, 12:09 pm

si eu am fetita de 1 an si 8luni,e o grasunica,si multa lume imi spune sa o intarc,dar eu nu vreau,imi place cand vine la mine in brate si se alinta la san.In mod normal un copil trebuie alaptat pana la 2 ani,dar eu cred ca o s-o las mai mult pt ca e ferita de multe boli,are imunitaea mai buna.
alinutza_andrei08
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 36
Localizare : botosani-flamanzi
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Vin 10 Iun 2011, 5:46 pm

Ela,piticul tau refuza suzeta si acum o ia?Nici al meu nu prea e prieten cu ea dar in schimb isi papa manutele ceea ce nu e foarte ok sa zicem .As prefera sa ia suzeta decat sa suga degetul.
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos