Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Meniul meselor pregatite de sarbatori

+54
ema
Dorulet
dorina narita
CarmenClaudia
barbin
LORIMAR
Giorgi
AcidoR
piciul
alban andreea
Andacris
manuela29
marry_a19
erika28sicilianu
Giobsy
canadianca50
anc@
StMihaela
Uca
annamaria26985
Chirrox13
corina corina
AlinaJ.Bijoux
Marry
bubu85
stoy
dienutzababy
rucsy
ivanutamihaela
ragazza
valentinadof
diada
danabarbu2007
zahariaelouise
zylv
danniela
geany
ikuta
carmenco
mykya
cld
betymi72
amoni
MagdaMarin
elenaveronica
Raresuca
SilviaDumitrescu
veniciuc nicoleta
julix_2007
MihaelaT
Admina
ileana cosanzeana
Corinna
arime
58 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de LORIMAR Lun 06 Mai 2013, 5:16 pm

Nu stiu voi pt ce ati asteptat mai mult Pastele dar eu nu ma gandeam decat la pasca cu muuulta branza si stafide si blatul cat mai subtire... pofta Pe langa pasca am mai facut 3 cozonaci pufosi cu nuca si rahat,drob,salata de beuf,oua umplute,sarmalute cu frunza noua si nelipsitele oua rosii insa de ieri incoace nu ma tin de nimic altceva decat de pasca.Ce sa fac daca-mi place rau de tot... wink
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de barbin Lun 06 Mai 2013, 7:43 pm

Tot lauzi pasca aia. vin si eu pe la tine macar sa-mi dai reteta,
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de piciul Mar 07 Mai 2013, 7:17 am

Anul asta am reusit sa fac si eu pasca cu branza si a iesit buna! Dovada ca s-a mancat instantaneu..cozonacii nu au fost asa pufosi..dar se termina si ei azi, maine...drob ok, friptura la tava ok si un stufat super! Asa au zis mesenii wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 31 Dec 2013, 6:47 pm

Ca in fiecare an eu fac salata de beuf (porc).
Si am avut niste ajutoare de nadejde.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu am mai ornat-o anul asta, era sarcina sotului, care (de lene) a decis ca arata bine si asa.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mar 31 Dec 2013, 6:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : Reparat link poza)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 19 Apr 2014, 5:19 pm

Cum au sosit si Sarbatorile Pascale ne-am pregatit si noi.

Am vopsit oua.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am facut drob

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ciorbita de perisoare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sarmalute fara numar.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Paste fericit. kiss 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de CarmenClaudia Sam 19 Apr 2014, 9:48 pm

Magda, sa mancati sanatosi tot ce ati pregatit. Chiar ca ai avut ajutoare de nadejde.
Eu am facut drob, sarmale, friptura de miel, coznac, fata mea a facut krem-a-la- krem dupa reteta Mihaelei, si tot ea m-a ajutat si la vopsitul oualor.maine astept toata familia la masa(cam 12 persoane)si aca fac poze vi le arat.
Va pup pe toate si va doresc Sarbatori Pascale linistite, lumina in suflet si in casa, o masa imbelsugata si clipe minunate impreuna cu cei dragi.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de dorina narita Dum 20 Apr 2014, 2:56 am

Magda, vad ca ai avut ajutoare, nu gluma! Sa creasca mari si sanatosi!
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 20 Apr 2014, 3:10 am

Eu cam in fiecare an am ajutoare,e scandal mare daca "indraznesc: cumva sa fac fara ei. rade rade 
Va multumesc. kiss 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Admina Dum 20 Apr 2014, 7:56 am

Ce ajutoare de nadejde, bravo Magda. Dupa asa ajutor cred si eu ca aveau pofta.
Fi-mea a vopsit cu soacra mea niste oua si a pus abtibilduri cu ochisori si gurite pe oua, spre disperarea bunicii...
Eu am facut drob din ficat de vaca si pui, drob de legume (cu gandul la Diada wink), ciocanele caramelizate (Lalena), chiftelute de curcan, niste cuburi de cascaval (cu umplutura de la bulete de cascaval si niste cartof ras, puse la cuptor), paine si cozonac la masina de paine, pasca si maine mai fac niste garnituri (brocoli si sparanghel, sa fie mai usoare). Ca ciorba mai au ciorba de burta, mancaii mei, daca o sa poata sa manance atatea feluri.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Dec 2014, 7:04 pm

Ce pregatiti de Craciunul acesta? Noi mergem la soacra si a zis sa nu aducem nimic... zid
Nu zic ca nu e bine, dar le cam usuca la cuptor socrela, a facut sarmale si eu si sotul nu mancam, deci o sa cam murim de foame. Prefer sa fie si ceva de la mine (pe langa dulciuri pe care le duc oricum), ca sa avem de unde alege.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de diada Mar 23 Dec 2014, 10:31 pm

Si ce daca a zis? tu duci de mananci tu si gata, mai ales ca dai si lapte la bebe, nu prea-ti permiti sa mori de foame.

Noi stam acasa, ca de obicei, eu nu am mama (o am la mine) la soacra nu ma duc ca e departe, noi (ca si tine) nu mancam de la ei, la ce sa ne ducem... mai bine ma odihnesc, fiecare la casa lui.
Pregatiri? nu prea... face mama niste sarmale, cozonacii i-a facut azi (sa avem ce imparti pentru morti) altfel... nu ma complic. Eu o sa fac o pizza, sper sa nu ma puna in ziua de Craciun, poate de Sf Stefan. In rest, multe mere si portocale rade si sper sa fie liniste, sa ma odihnesc, sa treaca sarbatorile repede sa lucrez ceva pentru sufletul meu nor daca apuc scratch

Pe mama o apuca, cand ma vede ca nu ne pregatim si noi ca tot omul, cu masa plina de Craciun rade mie nu mi se pare importanta mancarea, in general vorbind. Eu gatesc sa nu murim de foame rade nu excelez la bucatarie si nici nu imi place sa ma apuc sa rasfoiesc netul sa invat mai mult. Nu ma pasioneaza.

Spor la treburi fetelor!



_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 24 Dec 2014, 10:12 am

Eu una am făcut cele obișnuite :
Sarmale, carne prăjită dar anul asta o pun la cuptor in punga alături de cârnați.
Toba,lebar,caltaboș totul cumpărat .
Nu crestem porc ,cumpăram totul .
Am cumpărat cozonaci ,am unul din Italia.
Si gata Craciunul.Oricum o sa plecam de acasă mai mult ca sigur.
Pe la matusa , pe la nasa,pe la cine ne cheamă.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de ema Mier 24 Dec 2014, 10:24 am

Anul asta, cu necazurile din ultima vreme, mi-am cumparat de-a gata aproape totul pentru un Craciun in spirit local Adica: bibilica umpluta cu foie gras si smochine pe care o voi acompania de castane si un sos de fructe rosii, stridii, aperitive (mici tartinute si foietaje), am sa fac eu ca antreu minicocottes cu StJacques si fructe de mare in foietaj cu cointreau si smantana si prajituri (tot eu am facut, pe ale noastre traditionale: cornulete, alba ca zapada, paleuri) Mai am de batut frisca la tortul "buturuga" care tot asa, la noi e traditional
As da orice pentru niste carnati de la noi cu branza de burduf si mamaliguta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de danniela Mier 24 Dec 2014, 10:37 am

Cine ma cheama si pe mine???? Ca si eu vreau sa merg la cineva unde gasesc totul facut!
Admina daca te duci pentru cateva ore, ia numai niste prajituri pe care sa i le ''oferi'' cica, daca stai mai mult.....atunci pune ceva la traista asa mai cu tupeu.

Mai nici eu nu ma agit, dimineata casa mea era dezastru ecologic, un prafalau peste tot, cica fiica-mea ea curata.... macar am dus eu gunoiul, am cumparat cos de gunoi mai mic si ce credeti au pus o alta punga langa cos.... zid zid iar gunoiul la noi e 10 pasi in curte.
Eu am facut anul asta o gramada dar m-am apucat de acu o saptamana, am niste racituri clasa I!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 24 Dec 2014, 10:47 am

Vino la mine Dany te astept cu drag.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Admina Mier 24 Dec 2014, 10:56 am

Ema, vin la tine! Ai la fructe de mare, o nebunie ce descrii tu acolo. foame
Eu nu ma omoram dupa porcarii nici inainte, dar de 7 ani deloc. Sotului nu-i prea place porcul, mananca in mici si carnati, doar; maxim o chiftea. Si socrii sunt mai domnosi, asa. Cred ca le-ar mirosii urat daca as duce piftie de pasare (oricum socrul nu mananca pasare zid si soacra e la cura tot timpul, daca nu a gatit ea, nu manaca wink). Ce urat se uitau la drob, la Paste...
Aveti dreptate cu cumparatul, uneori. Te bucuri de sarbatori mai bine, daca nu esti rupta de spate de curatenie, mancare, musafiri. Vorba Diadei, te mai si odihnesti.
Mergem maine la macelarie sa luam niste carnati stil nemtesc, fac niste varza calita sa mananc eu si sotul, care nu mananca sarmale. Eu o sa-mi fac niste peste la cuptor (merge cu varza murata rade si iau la ei. Niste branzeturi si mezeluri tot de la macelarie, ca sunt proaspete, sa fie de antreuri si cred ca fac bulete de cascaval, cu albusurile de la cozonac. Am facut o tura dubla de turta dulce pentru casuta, deja s-a mancat surplusul, mai am de copt acoperisul si de montat. Am si fursecuri facute dinainte.
De Revelion fac tort si cred ca tot asa, fiecare pentru el. Nu zic ca mor de foame, la socrela, dar des am mancat cartofi la cuptor (uscati) si salata, la sarbatori, zile de nastere. Se mai satura omul...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de diada Mier 24 Dec 2014, 8:10 pm

Admina a scris:... dar des am mancat cartofi la cuptor (uscati) si salata, la sarbatori, zile de nastere. Se mai satura omul...

Eu ma gandesc ca o fi si soacra ta ca mine, nu ii place sa gateasca, dar nu inteleg la ce va mai invita rade adica, macar eu nu mai chinui si pe altii rade Din ce spui, mie mi-ar placea maxim la soacra ta, eu cu cartofii la cuptor sunt prietena, chiar si uscati si cu salata!!! hug
Eu de exemplu ERAM fan mancare de spital rade preferata mea! Anul trecut cand a fost mama in spital si ma nimeream la cina, imi lasa apa-n gura la macaroane cu branza rade alea de spital!!! rade Si eu am fost un copil foarte dificil la mancare.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Dorulet Mier 24 Dec 2014, 9:18 pm

Si eu mi-am invitat nora si fiul la masa,desi e cam dificil,noi cu carne,ei fara.Dar le-am facut o minune de varza creata umpluta si niste snitele foarte gustoase.Am si tort sub forma de brad, maine il impodobesc cu fructe.Nu ne omoram dupa meniuri extravagante,simplu si gustos.Acum chiar ca ma bate gandul sa pun niste cartofi la copt si niste mere!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de diada Mier 24 Dec 2014, 9:30 pm

Dorulet, din prizma norei iti zic, nu o intreba daca mananca ceva cu carne, oricat de bine ar arata, mie asa imi face soacra, pe mine ma intreaba, pe baiatul ei nu. Adica eu de ce as manca si el nu? Asta nu pot intelege.
Snitelele cum le faci? Chiar mi-am adus aminte, o sa fac si eu o supa cu galusti, a doua zi de Craciun, nu am mai facut demult!
Tortul suna foarte delicios!!!! sunt innebunita dupa dulciuri

Sa aveti liniste si sa iasa totul bine!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Admina Mier 24 Dec 2014, 10:02 pm

Cartofi la cuptor ies super cu rozmarin sau salvie (ultima se gaseste la plafar, ceai), dar puneti cu masura, ca prea mult amaraste. Sare, piper, rozmarin, ulei cateva linguri si la cuptor, eventual pus si grill-ul la sfarsit sa iasa crocanti. Soacra ii face fara de niciunele si ii usuca... Carnea era la ziua recunostintei tot iasca, piept de curcan.
Ea zice ca gateste de la zero, dar des o vad cu chestii congelate, doar le incalzeste. Ieri facea paste fierte, cu bulion si feta. Feta era gata farmitata din cutie, bulionul crud si pastele fierte doar... Manca fi-sa si a mancat si fi-mea. Mie imi place sa fac sos cald, cu putina ceapa, usturoi calite, condimente, ulei, cascaval, o ciupercuta, o maslinuta, nu asa. Vorba Diadei, de spital.
Dorulet, peste mananca fiul si nora? Daca da, faceti de Revelion si impaci si capra si varza, mancati si voi si ei. Daca nu, ciuperci umplute la cuptor, chiftelute de naut sau de soia, cascaval pane, bulete de cascaval, rulada de cascaval, telemea pane, ciuperci pane, chiftelute de cartofi (in care razi niste branzeturi), creme de branza (pui verdeturi, condimente, ceapa) si e toata lumea fericita. Daca le faci multe antreuri, garnitura fara carne si salata, nu mor de foame. Sau cum zic si eu, imi aduc de acasa, nu le convine sa vina ei cu ce le place. Nu-i inbia cu carne, daca nu vor.
Sarbatorile sunt despre familie, uniune, bucurie, nu conteaza ce pui pe masa. Nu stiu de ce pun oamenii atata baza pe potol si la masa imbelsugata se cearta, isi disputa mosteniri, isi scot ochii... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de CarmenClaudia Mier 24 Dec 2014, 11:45 pm

Admina, manaca bine acasa inainte de a pleca la soacar ta la masa. Acolo se va bucura cand va vedea ca ii faci economie la mancare.Smile
Eu am facut : piftii, salata boeuf , sarmale , cozonaci, salam de biscuiti si Alba ca Zapada ( e prima data cand o fac si le place mult copiilor).Maine mergem la socrii mei la masa si o sa mancam si caltabos facut de ea, dar il face tare bun. Nu stiu ce mai are in meniu,dar stiu ca gateste bine.
Indiferent de ce aveti pe masa ,mai cu carne, mai fara, va doresc sa petreceti clipe minunate alaturi de cei dragi!
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Dorulet Joi 25 Dec 2014, 11:54 am

Nu mananca peste.Le voi face pentru drum(pleaca la schi in Franta)chiftelute de quinoa(as fi vrut sa fac icre false din quinoa,dar n-am gasit reteta),chiftelute de legume si mufine cu legume.Si am sa vad ce isi mai doresc.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de valentinadof Joi 25 Dec 2014, 2:29 pm

Cand eram mai tanara tare m-ai pregateam multe,na,trebuia sa-i demonstrez sotului ca-s gospodina rade Dar pe masura ce anii au trecut am fost tot mai selectiva cu mancarea.Adica mai gatesc si oua fierte in ziua de Craciun! rade
Zilele trecute mi-am fiert naut si l-am gatit cu legume inbusite(morcovi ,ceapa,pastarnac si bulion,cimbru).Mananc zilnic din el,doar eu,ceilalti parca-ar manca cenusa asa se stramba.Am gatit si d-ale porcului dar eu mai mult m-am sfintit cu carnea lui rade

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 25 Dec 2014, 5:44 pm

Noi avem ciorba de...fasole(facuta de capul familiei,e specialitatea lui!),sarmale,carnati ,costita prajita(toate cu mamaliga),cozonac,portocale;oricum e prea mult,am cazut ca mustele,care incotro!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de macanetu Joi 25 Dec 2014, 11:40 pm

Ema , daca a mai ramas ceva Smile vin si eu la tine . Aduc si carnati. ( de casa) . Eu fac de obicei multe aperitive...cu mancarea mai rarut .Am facut o ciorba acra de curcan si ardei umpluti tot cu piept de curcan usor afumat...tot de casa...sa-mi traiasca mamicile , sa fie sanatoase , ca multumim Domnului ne dau de toate . Friptura eu o fac aunci ,inainte de a manca....nu cu cine stie cat timp inainte . Bineinteles ca nu ne-am atins astazi nici de ciorba, nici de ardei ....asa ca vin la vorba fetelor de mai sus....la ce om mai sta atata cu capul in oale..... Noi suntem mai ligavi.
Sotul meu a tinut Postul si mi-a zis de o saptamana ca el azi la micul dejun vrea sa manance sana...sau lapte batut...s-a conformat , asa a facut Smile. La capitolul dulciuri un cozonac cumparat si ecleruri .


macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 5 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB