Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 11:02 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 7:12 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Aparate si ustensile din bucatarie
Ieri la 10:38 am Scris de ElenaZaileanu

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:42 am Scris de LRodica

» Jucarii homemade
Ieri la 7:57 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Mar 22 Aug 2017, 9:40 pm Scris de ancaanca

» Intelepciune prin povestiri
Mar 22 Aug 2017, 10:36 am Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 am Scris de Gabica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Meniul meselor pregatite de sarbatori

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de diada la data de Mar 23 Dec 2014, 10:31 pm

Si ce daca a zis? tu duci de mananci tu si gata, mai ales ca dai si lapte la bebe, nu prea-ti permiti sa mori de foame.

Noi stam acasa, ca de obicei, eu nu am mama (o am la mine) la soacra nu ma duc ca e departe, noi (ca si tine) nu mancam de la ei, la ce sa ne ducem... mai bine ma odihnesc, fiecare la casa lui.
Pregatiri? nu prea... face mama niste sarmale, cozonacii i-a facut azi (sa avem ce imparti pentru morti) altfel... nu ma complic. Eu o sa fac o pizza, sper sa nu ma puna in ziua de Craciun, poate de Sf Stefan. In rest, multe mere si portocale rade si sper sa fie liniste, sa ma odihnesc, sa treaca sarbatorile repede sa lucrez ceva pentru sufletul meu nor daca apuc scratch

Pe mama o apuca, cand ma vede ca nu ne pregatim si noi ca tot omul, cu masa plina de Craciun rade mie nu mi se pare importanta mancarea, in general vorbind. Eu gatesc sa nu murim de foame rade nu excelez la bucatarie si nici nu imi place sa ma apuc sa rasfoiesc netul sa invat mai mult. Nu ma pasioneaza.

Spor la treburi fetelor!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 24 Dec 2014, 10:12 am

Eu una am făcut cele obișnuite :
Sarmale, carne prăjită dar anul asta o pun la cuptor in punga alături de cârnați.
Toba,lebar,caltaboș totul cumpărat .
Nu crestem porc ,cumpăram totul .
Am cumpărat cozonaci ,am unul din Italia.
Si gata Craciunul.Oricum o sa plecam de acasă mai mult ca sigur.
Pe la matusa , pe la nasa,pe la cine ne cheamă.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mier 24 Dec 2014, 10:24 am

Anul asta, cu necazurile din ultima vreme, mi-am cumparat de-a gata aproape totul pentru un Craciun in spirit local Adica: bibilica umpluta cu foie gras si smochine pe care o voi acompania de castane si un sos de fructe rosii, stridii, aperitive (mici tartinute si foietaje), am sa fac eu ca antreu minicocottes cu StJacques si fructe de mare in foietaj cu cointreau si smantana si prajituri (tot eu am facut, pe ale noastre traditionale: cornulete, alba ca zapada, paleuri) Mai am de batut frisca la tortul "buturuga" care tot asa, la noi e traditional
As da orice pentru niste carnati de la noi cu branza de burduf si mamaliguta
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2281
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 24 Dec 2014, 10:37 am

Cine ma cheama si pe mine???? Ca si eu vreau sa merg la cineva unde gasesc totul facut!
Admina daca te duci pentru cateva ore, ia numai niste prajituri pe care sa i le ''oferi'' cica, daca stai mai mult.....atunci pune ceva la traista asa mai cu tupeu.

Mai nici eu nu ma agit, dimineata casa mea era dezastru ecologic, un prafalau peste tot, cica fiica-mea ea curata.... macar am dus eu gunoiul, am cumparat cos de gunoi mai mic si ce credeti au pus o alta punga langa cos.... zid zid iar gunoiul la noi e 10 pasi in curte.
Eu am facut anul asta o gramada dar m-am apucat de acu o saptamana, am niste racituri clasa I!!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 24 Dec 2014, 10:47 am

Vino la mine Dany te astept cu drag.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 24 Dec 2014, 10:56 am

Ema, vin la tine! Ai la fructe de mare, o nebunie ce descrii tu acolo. foame
Eu nu ma omoram dupa porcarii nici inainte, dar de 7 ani deloc. Sotului nu-i prea place porcul, mananca in mici si carnati, doar; maxim o chiftea. Si socrii sunt mai domnosi, asa. Cred ca le-ar mirosii urat daca as duce piftie de pasare (oricum socrul nu mananca pasare zid si soacra e la cura tot timpul, daca nu a gatit ea, nu manaca wink). Ce urat se uitau la drob, la Paste...
Aveti dreptate cu cumparatul, uneori. Te bucuri de sarbatori mai bine, daca nu esti rupta de spate de curatenie, mancare, musafiri. Vorba Diadei, te mai si odihnesti.
Mergem maine la macelarie sa luam niste carnati stil nemtesc, fac niste varza calita sa mananc eu si sotul, care nu mananca sarmale. Eu o sa-mi fac niste peste la cuptor (merge cu varza murata rade si iau la ei. Niste branzeturi si mezeluri tot de la macelarie, ca sunt proaspete, sa fie de antreuri si cred ca fac bulete de cascaval, cu albusurile de la cozonac. Am facut o tura dubla de turta dulce pentru casuta, deja s-a mancat surplusul, mai am de copt acoperisul si de montat. Am si fursecuri facute dinainte.
De Revelion fac tort si cred ca tot asa, fiecare pentru el. Nu zic ca mor de foame, la socrela, dar des am mancat cartofi la cuptor (uscati) si salata, la sarbatori, zile de nastere. Se mai satura omul...

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 24 Dec 2014, 8:10 pm

Admina a scris:... dar des am mancat cartofi la cuptor (uscati) si salata, la sarbatori, zile de nastere. Se mai satura omul...

Eu ma gandesc ca o fi si soacra ta ca mine, nu ii place sa gateasca, dar nu inteleg la ce va mai invita rade adica, macar eu nu mai chinui si pe altii rade Din ce spui, mie mi-ar placea maxim la soacra ta, eu cu cartofii la cuptor sunt prietena, chiar si uscati si cu salata!!! hug
Eu de exemplu ERAM fan mancare de spital rade preferata mea! Anul trecut cand a fost mama in spital si ma nimeream la cina, imi lasa apa-n gura la macaroane cu branza rade alea de spital!!! rade Si eu am fost un copil foarte dificil la mancare.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Mier 24 Dec 2014, 9:18 pm

Si eu mi-am invitat nora si fiul la masa,desi e cam dificil,noi cu carne,ei fara.Dar le-am facut o minune de varza creata umpluta si niste snitele foarte gustoase.Am si tort sub forma de brad, maine il impodobesc cu fructe.Nu ne omoram dupa meniuri extravagante,simplu si gustos.Acum chiar ca ma bate gandul sa pun niste cartofi la copt si niste mere!
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2882
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 24 Dec 2014, 9:30 pm

Dorulet, din prizma norei iti zic, nu o intreba daca mananca ceva cu carne, oricat de bine ar arata, mie asa imi face soacra, pe mine ma intreaba, pe baiatul ei nu. Adica eu de ce as manca si el nu? Asta nu pot intelege.
Snitelele cum le faci? Chiar mi-am adus aminte, o sa fac si eu o supa cu galusti, a doua zi de Craciun, nu am mai facut demult!
Tortul suna foarte delicios!!!! sunt innebunita dupa dulciuri

Sa aveti liniste si sa iasa totul bine!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 24 Dec 2014, 10:02 pm

Cartofi la cuptor ies super cu rozmarin sau salvie (ultima se gaseste la plafar, ceai), dar puneti cu masura, ca prea mult amaraste. Sare, piper, rozmarin, ulei cateva linguri si la cuptor, eventual pus si grill-ul la sfarsit sa iasa crocanti. Soacra ii face fara de niciunele si ii usuca... Carnea era la ziua recunostintei tot iasca, piept de curcan.
Ea zice ca gateste de la zero, dar des o vad cu chestii congelate, doar le incalzeste. Ieri facea paste fierte, cu bulion si feta. Feta era gata farmitata din cutie, bulionul crud si pastele fierte doar... Manca fi-sa si a mancat si fi-mea. Mie imi place sa fac sos cald, cu putina ceapa, usturoi calite, condimente, ulei, cascaval, o ciupercuta, o maslinuta, nu asa. Vorba Diadei, de spital.
Dorulet, peste mananca fiul si nora? Daca da, faceti de Revelion si impaci si capra si varza, mancati si voi si ei. Daca nu, ciuperci umplute la cuptor, chiftelute de naut sau de soia, cascaval pane, bulete de cascaval, rulada de cascaval, telemea pane, ciuperci pane, chiftelute de cartofi (in care razi niste branzeturi), creme de branza (pui verdeturi, condimente, ceapa) si e toata lumea fericita. Daca le faci multe antreuri, garnitura fara carne si salata, nu mor de foame. Sau cum zic si eu, imi aduc de acasa, nu le convine sa vina ei cu ce le place. Nu-i inbia cu carne, daca nu vor.
Sarbatorile sunt despre familie, uniune, bucurie, nu conteaza ce pui pe masa. Nu stiu de ce pun oamenii atata baza pe potol si la masa imbelsugata se cearta, isi disputa mosteniri, isi scot ochii... zid

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Mier 24 Dec 2014, 11:45 pm

Admina, manaca bine acasa inainte de a pleca la soacar ta la masa. Acolo se va bucura cand va vedea ca ii faci economie la mancare.Smile
Eu am facut : piftii, salata boeuf , sarmale , cozonaci, salam de biscuiti si Alba ca Zapada ( e prima data cand o fac si le place mult copiilor).Maine mergem la socrii mei la masa si o sa mancam si caltabos facut de ea, dar il face tare bun. Nu stiu ce mai are in meniu,dar stiu ca gateste bine.
Indiferent de ce aveti pe masa ,mai cu carne, mai fara, va doresc sa petreceti clipe minunate alaturi de cei dragi!
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Joi 25 Dec 2014, 11:54 am

Nu mananca peste.Le voi face pentru drum(pleaca la schi in Franta)chiftelute de quinoa(as fi vrut sa fac icre false din quinoa,dar n-am gasit reteta),chiftelute de legume si mufine cu legume.Si am sa vad ce isi mai doresc.
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 25 Dec 2014, 2:29 pm

Cand eram mai tanara tare m-ai pregateam multe,na,trebuia sa-i demonstrez sotului ca-s gospodina rade Dar pe masura ce anii au trecut am fost tot mai selectiva cu mancarea.Adica mai gatesc si oua fierte in ziua de Craciun! rade
Zilele trecute mi-am fiert naut si l-am gatit cu legume inbusite(morcovi ,ceapa,pastarnac si bulion,cimbru).Mananc zilnic din el,doar eu,ceilalti parca-ar manca cenusa asa se stramba.Am gatit si d-ale porcului dar eu mai mult m-am sfintit cu carnea lui rade

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 25 Dec 2014, 5:44 pm

Noi avem ciorba de...fasole(facuta de capul familiei,e specialitatea lui!),sarmale,carnati ,costita prajita(toate cu mamaliga),cozonac,portocale;oricum e prea mult,am cazut ca mustele,care incotro!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de macanetu la data de Joi 25 Dec 2014, 11:40 pm

Ema , daca a mai ramas ceva Smile vin si eu la tine . Aduc si carnati. ( de casa) . Eu fac de obicei multe aperitive...cu mancarea mai rarut .Am facut o ciorba acra de curcan si ardei umpluti tot cu piept de curcan usor afumat...tot de casa...sa-mi traiasca mamicile , sa fie sanatoase , ca multumim Domnului ne dau de toate . Friptura eu o fac aunci ,inainte de a manca....nu cu cine stie cat timp inainte . Bineinteles ca nu ne-am atins astazi nici de ciorba, nici de ardei ....asa ca vin la vorba fetelor de mai sus....la ce om mai sta atata cu capul in oale..... Noi suntem mai ligavi.
Sotul meu a tinut Postul si mi-a zis de o saptamana ca el azi la micul dejun vrea sa manance sana...sau lapte batut...s-a conformat , asa a facut Smile. La capitolul dulciuri un cozonac cumparat si ecleruri .

macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 43
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Vin 26 Dec 2014, 7:51 am

Noi am fost la mama; sunt in varsta si am dorit sa fim cu ei. Nici eu nu am facut excese...dar totul din "leguma noastra porcul" wink
Tuica fiarta cu sorici, toba, sunca, branza si salta boef; ciorba de perisoare cu zeama de varza; friptura, carnati cu muraturi si gogosari si cozonac cu vin rosu! Seara mamaliga cu sarmale si friptura, carnati, cu vin sau ceai...fiecare cum il tinea "instalatia"!
Nu am reusit sa fac poza la cozonaci, dar toata lumea s-a mirat ca i-am facut eu! rade
Azi cafea si o mandarina! Restul ceai cu de toate unt, miere, salam, branza...se descurca ei!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3994
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Vin 26 Dec 2014, 1:42 pm

Pe masa noastra de Craciun nu a lipsit tortul sub forma de brad:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si caciulile,prajitura mea de Craciun cu ciocolata,alaturi de haiosele albe:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 26 Dec 2014, 8:21 pm

Am facut bine c-am mers cu varza si peste, ca altfel mancam doar salata de ton si icre, in ziua de Craciun... Sotului i-a dat o sunca cu salata, soacra a facut doar sarmale si daca nu mancai din alea, erai la regim. Nu i-a dat varza si carnati adusi de mine, i-a dat ce vroia ea. rade
Am mai dus fursecuri, cozonac si turta dulce. Si am facut painea fara framantare, a iesit bine.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 27 Dec 2014, 7:47 am

Ce de bunataturi a-ti gatit!!!
Asa e fetele, pe masura ce trec anii parca nici noi, unii, nu mai suntem sa faceeeem cat mai multe!!!

Eu astept sa se termine, dar cred ca azi fac o ciorba de pasare, ca si noi tot ca mustele aterizate suntem!! Ne mai omoara si caldura!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 10 Apr 2015, 6:36 pm

Tocmai am terminat de vopsit ouale  Sunt multumita ca s-a prins culoarea

Urmeaza putin cozonac maine (sper sa iasa bun cu voia cuptorului meu nenorocit) si salata boeuf si miel cu o garnitura, duminica Drob am sa fac dupa Paste (nu am gasit ficat de nici un fel). Ma duc sa ma intind si sa ascult in continuare slujba de pe Trinitas
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2281
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta.a la data de Vin 10 Apr 2015, 9:06 pm

Buna seara tutror!
noi avem oua de la gaini de curte, salata boeuf, drob de pui, branza neaaparat (eu nu pot traii fara branza), rosii, salata verde, ciorba de burta, si facem un gratar.

Dupa cum vedeti nu mancam miel, nu ne plac decat cotletele dar la ce pret au...poate alta data. beat
nicoleta.a
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 48
Data de inscriere : 08/05/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de macanetu la data de Sam 11 Apr 2015, 12:10 am

Ema super faine ti-au iesit ouale .
Ouale de anul acesta ...
Va doresc tuturor sarbatori minunate .
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 43
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de gaza la data de Sam 11 Apr 2015, 7:37 am

Ema frumoase oua ai facut. Frumoase, frumoase.
Eu cu serviciul meu,nu am reusit pana azi sa vopsesc ouale,abia azi o fac. Sper sa-mi iasa.

macanetuImi place aranjamentul! Si ouala! hug

Am pus pulpa de miel la macerat de aseara,iar azi sa vad cum ma organizez sa si termin operatiunea "mielul". Ca e primul an in care fac miel la cuptor. Dorinta sotului meu.
Apoi fac pasca fara aluat, o ciorba de perisoare, si cam atat. Ca nu prea voi sta pe acasa.

Intre timp am terminat de facut pulpa de miel la cuptor. A iesit nesperat de buna, de altfel sotul meu deja a "gustat-o". A si dat verdictul: Foarte buna.

Acestea sunt ouale vopsite impreuna cu baietelul meu.
Pasca abia ce-am oprit-o.

Va doresc Paste Fericit, lumina in suflete si caldura.

gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 42
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 01 Mai 2015, 12:27 pm

Daca nu ati pus inca mititeii pe gratar si ii faceti maine, incercati pasta de mici facuta acasa, cu mix de condimente, reteta Aici.
8 grame de piper proaspăt pisat mărunt
12 grame de cimbru uscat cât mai proaspăt pisat mărunt
4 grame de enibahar pisat mărunt
2 grame de coriandru pisat mărunt
2 grame de chimion turcesc pisat mărunt
1 gram de anis stelat (anason stelat) pisat mărunt

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 01 Mai 2015, 1:55 pm

Notez si retin.Merci

Azi,salata de boeuf si o fasole maaaare!
Dulce inca nu stiu daca voi incropi sau nu,sau mai bine portocale! wink
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat