Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Modificarea si stramtarea hainelor -2

+99
LRodica
kabunta
francesca33
bebelusha
Giorgi
CarmenClaudia
alexandra_bogdan
mariag
irico
elenukelenuk
Andata
ritame
filipoidana
cristi970
Danutzaaa
ghita
greieras
Celya_f40
Gabica
Decembrie
Samarineanca
dszilvike
nicole24
Ladia
alexandra221
ema
aditza27
ionela07
denisa168
danielanica
vochita
crina68
onuca28
Carmencyta
aurelia.c
barbin
Gerlinde13
georgianamatei2007
danniela
rosita
Motzu
tomari
getam
gabi1972
Tinkerbell
bogdan_alexandra
aurishta
moruna
geo
Loryath
europolis
danae
corina corina
tinap
canadianca50
SilviaDumitrescu
diada
gabriela1554
bibitu
piciul
carmenco
Alina.C
Uca
luminitza79
i.xell
zahariaelouise
ismi3ismi
AITEN
afilimonb
anc@
MihaelaT
elenaveronica
georgeta.prnic
Gabiuta
Karina33
Panea Laura
valentinadof
cory74
Larisa
kla78
alinutza_andrei08
Marry
arielas
AlyC
Cristache
ancush
EuIrinuca
Lightrose
bobitica
nicopop
zylv
vilcris
emmancita
Admina
carmencati87
clodi
Gianina4ever
geany
MagdaMarin
103 participanți

Pagina 9 din 14 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14  Urmatorul

In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de vochita Dum 10 Feb 2013, 12:53 pm

Zilele trecute am transformat o rochie(gasita descusuta in lada bunicii) intr-o bluza de primavara. Am pastrat gulerul initial si o parte din bust(altfel nu stiam sa-l atasez) si acum arata asa: [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img] [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
vochita
vochita
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de gabriela1554 Dum 10 Feb 2013, 1:26 pm

foarte draguta. a iesit super
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de vochita Dum 10 Feb 2013, 1:29 pm

Multumesc mult!!!
vochita
vochita
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Dum 10 Feb 2013, 6:37 pm

Dintr-o geaca care avea pe interior blanita am modificat-o intr-o vestuta din blanita. Interiorul a devenit exterior. Astept critici si pareri.Multumesc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 10 Feb 2013, 9:13 pm

Nici o critica ! sint foarte frumoase creatiile voastre si la moda ! felicitari !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Lun 11 Feb 2013, 8:53 pm

Buna seara. Cine ma pote ajuta si pe mine? Am o pereche de pantaloni care imi plac foarte mult numai ca mi s-au rarit in fund, ei nu imi sunt stramti imi sunt chiar lejeri in partea fundului. Mentionez ca pantalonul este dintr-un material stil de trening nu stiu cum se numeste.
Multumesc
georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de danielanica Joi 14 Feb 2013, 3:03 pm

Buna, am mai multe perechi de pantaloni de diverse culori si materiale care mi-au ramas mici cam cu 1-2 numere.In afara de fuste ce idei de modificare mai aveti?Ce as mai putea face din ei?
danielanica
danielanica
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : campia romana
Data de inscriere : 25/04/2012

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 14 Feb 2013, 3:12 pm

Depinde de material. Poti face genti, probabil poti face veste, pantaloni pentru copii daca ai. Alte idei nu-mi mai vin acum. Smile

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de Panea Laura Joi 14 Feb 2013, 3:25 pm

danielanica poti adauga material pe lateral, la cei care permit si da bine.
Acuma recent am vazut in burda (cred) un tutorial pentru asa ceva.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de aurelia.c Joi 14 Feb 2013, 4:43 pm

Panea Laura a scris:danielanica poti adauga material pe lateral, la cei care permit si da bine.
Acuma recent am vazut in burda (cred) un tutorial pentru asa ceva.

Laura, Exact asa ma gandeam si eu.
Poti insera o fasie pe lateral.
Fasia inserata poate fi din acelasi material, astfel incat s anu para modificati, sau poate fi ceva de contrast. Chiar o danteluta crosetata.
Poti pune o fasie cu aceeasi latime de sus pana jos, sau poti crea un model, de genul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum depinde si cat de bine te descurci cu executia modificarilor.

Edit:

Uite, am mai gasit ceva poze

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 14 Feb 2013, 6:03 pm

Blugii albastrii sint super !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 12 Apr 2013, 7:19 pm

Săptămâna trecută a venit fiica unei foste colege să mă roage, dacă pot, să-i modific un bolerou de blăniţă într-o vestă. Cum puştoaica mi-e tare dragă, o ştiu din burtica mamei Smile i-am facut şi vestă. I-am pus fermoar că-i mai practic, i-am facut pense, am stramtat, altă căptuşeală...
Pe mine-i fixă de aceea nu am pozat-o încheiată, dar pe ea vine bine. Cum era cu o bluzită subtirica era un pic lărguta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de denisa168 Dum 02 Iun 2013, 12:49 pm

Am gasit o rochie de-a mamei care zacea la ea dulap, lunga si larga, numai buna de modificat! Mi-a placut foarte mult acest print asa ca l-am scos in lume! Motivarea pentru a o modifica a fost - nu am ce sa imbrac diseara in oras! Smile Asa ca intr-o ora am rezolvat aceasta problema, i-am pus accesorii negre si m-am simtit speciala!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

denisa168
denisa168
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/12/2012

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 02 Iun 2013, 1:39 pm

Bravo,Denisa,cu putina imaginatie ti-ai imbogatit garderoba!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de ancush Dum 02 Iun 2013, 3:37 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cu o panglica si o fundita mi-am reinoit o bluzita uitata in dulap de ani de zile, avea un fermoar urat in fata care l-am scos
imi trebuia ceva bleumarin sa se asorteze cu noii pantofi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de Karina33 Dum 07 Iul 2013, 4:55 pm

Pentru o prietena am reciclat un maieu prea scurt si-o fusta prea lunga si prea stramta. Le-am unit formand o rochie imbracabila acum multumita fermoarului lateral:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Deci trebuie sa-mi fac si mie ceva cu margelute cusute pe la decolteu zid
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de ionela07 Dum 07 Iul 2013, 9:53 pm

denisa168 a scris:Am gasit o rochie de-a mamei care zacea la ea dulap, lunga si larga, numai buna de modificat! Mi-a placut foarte mult acest print asa ca l-am scos in lume! Motivarea pentru a o modifica a fost - nu am ce sa imbrac diseara in oras! :)Asa ca intr-o ora am rezolvat aceasta problema, i-am pus accesorii negre si m-am simtit speciala!  
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

foarte reusit modelul...excelenta combinatia... totusi, doar o ora? mi-ar fi luat o zi sa ma gandesc la model, o zi sa-mi fac curaj si inca una sa execut... Felicitari!!!
ionela07
ionela07
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 18/10/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de Karina33 Dum 04 Aug 2013, 10:11 pm

Am mai recuperat doua rochii-fuste completand cu partea de bust adecvata masurii necesare:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de aditza27 Mier 18 Sept 2013, 12:20 pm

Salutare, ma intereseaza cum se poate scurta maneca unei camasi, mentionez ca sunt incepatoare intr-ale cusutului la masina. Multumesc.
aditza27
aditza27
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Campina
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de ema Joi 19 Sept 2013, 10:21 am

Vezi cat trebuie scurtata, dai semne si apoi scoti manseta, refaci slitzul acela de la maneca si pliii aferenti (daca exista) si remontezi manseta Eu asa fac la ale mele
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Sept 2013, 11:02 am

Ema dar maneca se largeste pe masura ce ''urca'', trebuie pensele sa fie mai mari decat precedentele sau slitul mai adanc??? Si eu vreau sa fac lucrul asta dar nu am curaj de frica sa nu stric totul.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de ema Joi 19 Sept 2013, 11:14 am

Danniela, eu m-am referit la camasile barbatesti. Dau semn pana unde vreau sa fie manecade lunga luand in consideratie manseta -o urci in sus cat vrei tu si dai un semn  (la taiere voi lasa o rezerva de 1 cm care vine bagata in manseta la coasere) Pliii ii insailez in sus (urc cu vreo 3 cm de linia unde voi taia maneca) Pun semn si la slit cat va veni marit (il fac exact la dimensiunea celui de dinainte)Apoi descos manseta de pe maneca si descos  bieurile de la slituri  Tai maneca dupa semn refac slitul cu aceleasi bieuri (de asta am spus sa le faci exact la fel de lungi cum au fost) Apoi cos manseta la loc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de rosita Joi 19 Sept 2013, 1:13 pm

Daniela, cred ca depinde si de maneca, e posibil sa trebuiasca sa faci cutele/pensele un pic mai adanci, daca o scurtezi. Daca ti se pare ca sunt prea adanci, poti stramta foarte putin maneca pe cusatura aia de lungime, si in felul asta se muta si pozitia slitului.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Sept 2013, 3:07 pm

Si eu cred la fel ca depinde si de maneca. De exemplu am o camasa cu maneca absolut dreapta de la umar pana jos la manseta dar asta care vreau sa o scurtez bare un pic bufanta.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de aditza27 Mar 24 Sept 2013, 4:26 pm

va multumesc. Smile
aditza27
aditza27
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Campina
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor -2 - Pagina 9 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 14 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB