Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 19:14 Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 13:08 Scris de AlinaJ.Bijoux

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 13:07 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 13:04 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 11:33 Scris de Dorulet

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 21:51 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 18:50 Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 14:16 Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 09:40 Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 21:35 Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 18:32 Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 06:39 Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 23:22 Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 23:14 Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 22:49 Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 22:54 Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 21:22 Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 22:44 Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Pagina 4 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mar 05 Apr 2011, 19:02

Hello Juli
Bine ai revenit.
Eu zic ca daca Anna se trezeste sa manance sa o si schimbi, dar doar daca a facut kk, daca nu-i kk, las-o asa. Daca sta cu kk la fundulet, se poate irita urat de tot.
De exemplu, Edy a fost taaare sensibil si imediat se inrosa, Iannis, in schimb, nu are treaba, se inroseste doar daca sta mai mult timp cu kk la fund.
Dormi si tu cand doarme Anna, chiar de mai ai treaba prin casa. Il pui pe Ken sa faca curatenie si alte treburi casnice. Tu trebuie sa te odihnesti acum. Eu m-am simtit obosita cam 6 - 10 saptamani. E normal.
Cat despre burta, eu am avut burtier, care m-a ajutat tare mult si pentru durerile de spate si pentru psihic. Eu am luat-o de la un magazin specializat. Cred ca si in farmacii se gasesc.
Sau mai poti sa iti legi o esarfa lata.
Burtica o sa se retraga in cateva zile.
Pupici
Cum spunea si Cris, de ai intrebari, framantari, nelinisti, arunca-le toate aici.
Si noi am trecut prin toate astea.
kiss kiss kiss

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 39
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mar 05 Apr 2011, 19:48

Julie, legat de schimbat, eu asa as zice. Eu il schimbam pe Andrei noaptea pana cand dupa ceva vreme mi-am dat seama ca il agitam si ii tulburam somnul inutil. Las-o asa daca nu se irita la fundulet, cum zicea si Ana. Mie mi se parea barbar sa il las asa la inceput, dar dupa aceea m-am razgandit.
Legat de sani, nu are rost s iti bati capul cu asta, pe mine m-au durut de la inceput pt ca aveam canlele infundate si Andrei nici nu er f mancacios. Simteam ca imi pocnesc, ma dureau in orice pozitie, erau enormi. Daca ai prea mult lapte, mai poti sa ii eliberezi cu pompa de muls, cat sa nu te doara.
Legat de hainite, in primele sptamani creste atat de mult incat hainitele newborn nici nu isi au rostul.
Eu la 3 zile dup nastere, eram inca plina de retentie de apa, mi-a zis cineva ca e din cauza lactatiei, schimbari hormonale…Cert e ca iti trebuie cateva saptamani sa iti dai seama cu cate kg ai ramas, nu te lua dupa cat cantaresti acu, inca retii pa. Burtica…uffff….la mine s-a dezumflat cam greu, dar nu te demoraliza. Exact cum a zis Deiutza, asa am simtit si eu, ca nu voi mai arata norml, eram diforma, cu burta care se dezumflase putin, in fine, e un soc s te vezi goala…dar nu te panica, corpul nu isi pote reveni instant….
Cu pofta de mancare…eu in zilele de dupa operatie, in spital, am papat si ce nu mi-a indicat doctorita, eram rupta de foame, dupa aceea, am fost asa coplesita ca nici eu nu aveam pofta, dar mancam ce era in farfurie ca sa nu am problem cu laptele. Incearca sa papi bine in primele saptamani pana se regleaza laptele, nu te gandi la silueta, ca vei incepe sa slabesti si de la oboseala si de la griji. Papa cate ceva bunut, e bine si pt psihicul tau….

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Roxy la data de Mar 05 Apr 2011, 22:02

Julie, bine ai venit.
Zic si eu ca fetele, sa nu o pui la san decat la cerere, sa nu o trezesti special pentru asta. De schimbat, eu il schimbam pe tudor de caca si noaptea, dar doar la inceput, apoi facea mai mult dimineata, si peste zi.
E bine ca ai lapte, c anu t edor sani. Daca se intampla sa fie lapte prea mult (la mine a fost cazul), sa folosesti o pompa, dar sa nu scoti tot ca stimulezi si mai mult lactatia. Eu scoteam lapte doar cat sa detensionez sanii.
Pofta d emancare am avut dupa cele doua zile de ATI tipice romanesti cu zeama lunga. In a treia zi painea cu parizer data la mic dejun acolo mi s-a parut meniu de 4 stele. Eu la inceput am tinut-o cu supa, iaurt, compot, chestii usoare. Dar la vreo saptamana de la nastere, mi s-au declansat niste pofte mai ceva decat ins arcina. Visam.... multe, nu zic ce sa nu fac pofta. Oricum am avut fixatie cu compotul de ananas...
Eu zic ca o sa iti vina si tie pofta de mancare.

Fug sa il culc pe Tudor si revin... sper Smile

Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mar 05 Apr 2011, 23:09

am citit tot ce ati zis.
mai am o intrebare: daca adoarme la sin, sa o las sa doarma sau sa o trezesc?in spital imi ziceau sa o trezesc, dar mi-e mila de ea sa o trezesc cind vad ca doarme asa bine.
am fost la pediatru.s-a nascut cu 7.7 pounds si are 6.10 acuma.mai meregm miine la o cintarire care sper sa fie buna. daca nu , vrea sa suplimteze cu formula pina mai ia un pic in greutate...eu i-am zis sa mai asteptam o saptamina, dar ea a zis ca e vb de niste secretii ce le elibereaza ficatul....si nu mai stiu ca acolo m-a pierdut,dar ca oricum ideea e laptele matern si formula doar dupa lapte..
sper ca ati priceput ceva...

juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de firicel la data de Mar 05 Apr 2011, 23:18

Julie,draga mea,bine ati venit casa si fiti santosi cu totii!
Nu stiu daca este o.k sa-ti dau eu sfaturi ca am o varsta si copilul meu este mare(are 20 ani)dar la fel ca si Anna si Mihai al meu adormea la san si-mi era mila sa-l trezesc desi doctorita lui imi zicea sa-l ciupesc de falcute sau degetute sa-l trezesc.Si imi placea mie starea aceea pe care o aveam cand il simteam lipit de mine.Cu timpul s-a puturosit rau si cum il puneam la san,cum adormea iar dupa o ora urla de foame.Am piedut si laptele foarte repede dupa aceea(la 2 luni si 1/2 adica)si l-am trecut pe lapte praf si atunci baiatul meu se simtea obligat sa traga tare sa se sature dupa care dormea 2 ore si 1/2-3.
Va doresc numai bine! pupi
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 56
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mar 05 Apr 2011, 23:30

Ufff Julie, nush ce sa zic de ce ti-a zis doctorita cu secretiile eliberate de ficat, asta chiar n-o inteleg.
Si Andrei era taaaare puturosel la san la inceput si imi adormea, si sincer, oricat m-am chinuit sa il trezesc, a fost fara succes.
Obiectiv vorbind, fara sa stiu ce zice doctorita legat de sanatatea Annei, ca aici m-ai blocat, mie mi se pare prea repede sa ii bagi formula. Plus ca este posibil ca Anna sa ia putin in greutate si daca ii dai lapte praf.
Tu faci cum vrei, insa in locul tau as face asa: as lasa-o sa pape cand vrea ea-noaptea-fara sa ma mai chinui s-o trezesc. Cand plange noaptea de foame, ia-o langa tine in pat, pune-o la san sa pape cat vrea ea, chiar daca e mai des si papa mai putin. Stomacelul lor e f f f mic acum si oricum cantitativ nu pot papa mult.
Ziua pune-o cat de des la san, chiar daca nu plange, asa compensezi daca papa mai putin noaptea. Si mai asteapta o saptamana , doua trei, sa vezi cum merge.
E normal sa slabeasca dupa nastere.
Teoretic, ar trebui sa ia in greutate dupa o luna cam 750 de gr daca mai tin eu bine minte, sau un kg (mama, ce am uitat), plus greutatea pierduta.
Insa sa stii ca e posibil sa ii dai formula, sa nu creasca exact ca in grafice, si sa nu ii mai placa sanul, chiar daca biberonul i-l dai dupa san.
Tu faci cum crezi tu ca e mai bine, eu te sustin oricum hug

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 06 Apr 2011, 01:48

legat de ficat, fac aici nici analize , cred ca si in ro.sint cazuri cind copiii se ingalbenesc un pic.piticoata e un pic galbena si doctortita a incercat sa imi explice ceva cu funstiile ficatului..dar m-a cam pierdut.o sa vb miine cu ea..
de trezit nu o voi trezi, nici peste zi si nici peste noapte..cind se trezeste singura,o voi pune la sin.astea noapte a stat mai toata noaptea la sin.am dormit de la 5 la 7.30,ea pe piept la mine.
acum doarme iar, a adormit la sin, dar a supt in timp ce dormea...
cind s-a oprit din supt, am pus-o in patul ei, defapt o salteluta.

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 06 Apr 2011, 10:29

Of, am scris un mesaj si l-am pierdut.
SPuneam ca e normal sa se ingalbeneasca bb dupa nastere, nu e o boala, e o reactie normala care are legatura cu faptul ca bb nu mai depinde de corpul mamei si incepe sa functioneze independent. Majoritatea bebelusilor trec prin asta, si Andrei a fost galben vreo 2 saptamani, ideea e sa nu se prelungeasca prea mult.
Daca vrei iti caut si explicatia pe net, stiam treaba asta f stiintific cand s-a nascut Andrei Smile
Stiu ca ajuta daca il expui la lumina, asa cum la maternitate de ex ti-l pune la lampa.
Legat de alaptat la inceput o sa te chinui putin, ca nici bb nu e inca obisnuit sa pape singur, nici tu sa fii asa obosita noaptea, dar in cateva saptamani se va regla, isi va face cat de cat un program.
Mie doctorita imi spusese sa il trezesc pe Andrei si noaptea sa pape la san, ca nu lua f bine in greutate, multa lume mi-a spus atunci ca fac o greseala, ca bb nu trebuie trezit, dar eu, ingrijorata, nu am ascultat.
Acuma imi pare rau, ca tot se trezeste noaptea sa pape, nu i-a iesit din sistem...dar daca il lasam in pace, cred ca isi facea un program continuu de somn.
Asta e, my mistake. Toate mamele mai fac chestii inutile, din ingrijorare, lipsa de experienta, e ABSOLUT normal.
Noi l-am cantarit pe Andrei odata pe luna, sa stii ca ei nu cresc constant.
Imi zicea o prietena, in saptamana x mi-a crescut x sute de grame, dupa aceea n-a mai luat nimic, ma ingrijorez.
Si fetita luasse intr-o saptamana pe toata luna. Deci nu creste in fiecare zi la fel.
Normal ca daca per total da semne de crestere proasta in greutate, eu i-as da lapte praf, pentru ca e f important ca in primele luni, pt dezvoltarea lui mentala, sa creasca, dar nu -as da asa repede.
Of, te ametesc Smile

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 06 Apr 2011, 10:48

juliennej a scris:, vrea sa suplimteze cu formula pina mai ia un pic in greutate...eu i-am zis sa mai asteptam o saptamina,
Julie,imi permit sa-mi spun si eu parerea. Este o vorba care spune ca biberonul e moartea sanului. Eu a fost cat pe ce sa o patesc cand am nascut-o pe Angela. Ea s-a nascut cu 4200gr si a scazut 150gr fiziologic. Dupa doua saptamani am fost la pediatra( pe care, dealtfel, o respect si o apreciez tare mult) Ea i-a facut masuratorile si mi-a spus ca nu a luat cat trebuie in greutate si mi-a recomandat sa suplimentez cu formula. Aici am fost avantajata de experienta anterioara, Angela fiind al cincilea copil. Mi s-a parut hazardata recomandarea, mai cu seama ca ea se bazeaza pe niste statistici. Eu eram multumita de dezvoltarea lui bb in acele doua saptamani, puteam vedea cu ochiul liber cum creste, cum i se "umplu" degetelele. Am refuzat politicos, am facut si o gluma ca sa dezamorsez situatia si i-am spus ca prefer sa mai astept putin.Nu prea a fost multumita, dar , ce sa faca?! Ulterior copilul a luat in greutate fulminant,as putea spune. Bineinteles ca nu se putea pune problema unei greutati excesive la un bb alaptat exclusiv natural, desi multi din jurul meu se aratau ingrijorati. La un an avea 13kg, apoi s-a normalizat, adica acum e in grafic wink
Am spus toate astea ca sa subliniez faptul ca poate fi o alarma falsa si ca sa mai ai un reper atunci cand vei decide asupra acestui lucru. Eu nu zic sa n-o faci, depinde de situatie. Trebuie sa spun ca, in general , bebelusii care primesc si biberon pe langa san, au tentinta sa renunte la cel din urma deoarece necesita un efort mult mai mare pentru ei sa suga la piept, in comparatie cu "para malaiata" din biberon.
In rest, numai bine pupi
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de deiutza23 la data de Mier 06 Apr 2011, 13:43

buna fete,am avut azi 2 cauze,la ora 10 eram gata cu ele.
JULLI si eu tot asa spun,sa nu o trezesti noaptea,sa o lasi sa se trezeasca ea cand ii e foame,sa nu o schimbi decat dc face caca mult,dc nu da semne ca o deranjeaza nu o schimba,noaptea cand alaptezi fa lumina difuza in camera,ea trebuie de acum sa vada diferenta intre zi si noaptea si nu vb cu ea deloc,o alaptezi si atat,pt giugiuleli ai ziua la dispozitie,fa cat mai putina galagie sa nu o agiti prea tare si atunci ai sanse sa se trezeasca noaptea doar cateva luni.la mine ambii bebei de la 2 luni nu s-au mai trezit noaptea,dormeau de la 9 seara la 4 dim,se culcau la loc si se trezeau la 7,dar pt mine era o mare binecuvantare somnul acela neintrerupt de 7 ore hug .
cu alaptatul tot asa zic si eu,alapteaza la cerere,chiar dc asta ionseamna si de 12 ori/zi in primele sapt,asa vei avea si lapte si nu va fi nevoie de formula,apoi cand i se mai mareste stomacul va manca mai rar.si dc poti nu o invatat cu ceai,mai ales noaptea,ca dc ii dai ceai nu vei avea sanse sa se lase de el pana du[pa 2 ani si se va trezi si de 3 ori/noapte sa bea,va umple si multi pampersi si nu vei avea o noapte legata pana dupa 2 ani,ceea ce nu cred ca vrei.pt colici dc va fi cazul mai bine ii dai picaturi care se picura direct in gurita cu ceaiul oricum nu faci mare lucru.
dc adoarme la san incearca sa o gadili la gatut sau sa o prizi de nasuc,e bine sa bea macar 30 de min ziua si macar 15 min noaptea,dar dc insisti si vezi ca orice ai face nu se trezeste las-o sa doarma.dar dc totusi dupa 4-5 min adoarme eu as zice sa insisti sa o trezesti si sa bea macar 15 min,ca dc nu va vrea lapte f des si vei fi tot cu ea la san.in timp o sa vezi ca va manca opana se va satura si va fi ok,stiu ca acum suptul 30 de min incontinuu sau dormitul 7 ore/noapte ti se par sf,dar o sa ajungeti si la asta,crede-ma pupi kiss .
sper ca te-am ajutat si eu cat de putin,pupici la amandoua.
K si-a luat liber de la servici?
va poop pe toate,merg sa culc copiii.
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 06 Apr 2011, 15:53

Si eu il gadilam la picioruse pe baietel,sa nu mai adoarma,asta pana s-a invatat el...deci nu trebuie sa-ti fie mila altfel stai cu el toata ziua in brate...
Eu zic,in nici un caz sa nu-i dai lapte praf daca ai san,ca mai rau il strici,si mie imi daduse la fetita ,cu avertisment pt dr de familie pe fisa ei ca a scazut in greutate in spital,si cand a venit doctorul alarmat,ca nu stia de ce nu am anuntat mai repede a rasuflat usurat ca fata era o budulaca si mi-a zis"pai ce asta e copil bolnav,hai sa fim seriosi",dupa aceea ea a luat in prima luna peste limita,si baiatul a fost si ma si ca ea,la 3 luni avea 8 kg.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun,asa cum a zis si Aurishta,doctorii o stiu pe a lor,nu e intotdeauna decizia lor cea mai buna...
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 06 Apr 2011, 19:49

salutare

v-am citit si merci de sfaturi la toata lumea.
am fost la doctor, anna a luat in greutate deja,nu mai e vb de luat lapte praf.
e in normal si cu galbenul, mi-a explicat acum clar care e legatura cu ficatul, celule rosii, culoarea galbena si laptele praf.

oricum, m-am decis sa nu ma mai stresez si sa o urmez pe ea.ea stie cel mai bine de ce are nevoie, somn, lapte si restul..
cam astea-s treburile.pitica doarme acum, tre sa pun niste poze aici cum am zis.
multumiri inca o data la toata lumea. kiss

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 06 Apr 2011, 20:08

Julie, tu cum esti? Cum te mai simti?
Ma bucur ca Anna e mai papacibila Smile
Oricum, daca tu ai lapte fara probleme, chiar nu ar trebui sa te ingrijorezi Smile
Ce faceti, ii studiati manutele, piciorusele? Va uitati la ea si va minunati?
Noi asa faceam rade

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de andreea_2008 la data de Mier 06 Apr 2011, 20:30

buna fetelor
ana eu nu am ce sfaturi sa iti dau dar iti trimit o mare imbratisare kiss
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 06 Apr 2011, 20:33

cris, da.i-am studiat miinile, picoarele,spatele, toot,tooot!si ne tot minunam cit de mica e...
de mincat, maninca, doarme..am facut rani in jurul sfircurilor( scuze de detaliile tehince):)in primele zile cind nu foloseam protectiile alea si acum le tot am..pe ea nu o deranjeaza, ea maninca bine, pe mine ma cam deranjeaza, dar o sa treaca si asta.
in rest nu stiu ce sa va mai zic..a..mai iau tabletele alea de calmat durerea si ma pun intr-o stare de somnolenta de nedescris.dimineata am simtit operatia f tare, m-am speriat si l-am chemat pe om in baie.
piticoata doarme de vreo ora, se mai trezeste uita prin prejur si doarme la loc...
cam asa de pe aici:)

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andreea_2008 la data de Mier 06 Apr 2011, 21:31

cred ca e super dulce anna Smile
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 06 Apr 2011, 21:42

Salutare
Vin din deplasare, de la Timisoara, deci nu am citit chiar tot, ca m-am aprins cand am vazut sfatul pediatrei, adica suplimentarea cu formula.
Cred ca Aurishta a spus ca biberonul e moartea alaptarii. Asa e, asta spun si eu din proprie experienta.
Apoi eu consider ca laptele matern este un miracol, este insasi elixirul vietii.
Noh, eu is mai dusa.
Laptele matern este cel mai potrivit pentru bebelus, ii satisface exact nevoile lui. Nu e nici slab si nici gras, este exact asa cum ii trebuie pruncului. Inca nu s-a inventat nicio formula de lapte care sa fie identica cu laptele matern, tocmai pentru ca fiecare individ este unic, deci si lapticul mamei este unic.
Cat despre dormitul la san, eu zic sa o lasi sa doarma acolo, fiindca acolo se simte ea cel mai bine.
Am spus de mai multe ori. Anna nu cunoaste alta voce decat a ta. Nu cunoaste decat respiratia ta, mersul tau, bataile inimii tale. E normal ca la pieptul tau sa se simta in siguranta si sa vrea sa doarma acolo. Toate teoriile cu nu tine copilul in brate, ca se invata sunt aberatii.
Ah, si cauta-ti sling sau wrap. Iti va fi de mare ajutor.
Juli, sa nu te superi pe mine. hug
Pupici si curaj.
Urmeaza-ti instinctul tau de mamica si asculta cererile ei. Ai incredere in Anna. Ea te va ghida si iti va spune ce vrea de la tine. Trebuie doar sa o asculti si tu sti cum. wink

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 06 Apr 2011, 23:48

Julie, las ca e bine daca ai stare de somnolenta, iar daca e si Anna somnoroasa, cu atat mai bine, dormiti impreuna Smile.
Printre mamici, sa stii ca nimic nu suna dubios, cu atata mai putin ranile la sani rade . Handrica cred ca s-a saturat deja de discutiile noastre, sa acusica o sa o batem si pe ea la cap cu chestii din astea, parca vad Smile
Pt rani, eu foloseam la inceput Garmastan, un unguent care m-a ajutat f mult in primele zile. Nu e toxic pt bb, iar eu nu am avut rani mari la sani.
Ca el mititelu` rontzaia sfarscul la inceput, ca nu stia sa pape Smile.
Sigur gasesti o varianta inlocuitoare si in Hamerica.

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Joi 07 Apr 2011, 00:01

trebuie sa schimbam subiectul ,clar o innebunim pe andrica..ce sa mai zica si ea cind numa' de bebe ,lapte, lapte praf si altele asemanatoare poate citi.

aveti dreptate, stiu, am citit,sint cobza de cite am citit cu laptele .nu ii dau si nici nu intentionez.

de lasat la sin, o las sa doarma.in timpul noptii o mai pun la mine pe piept si asa dormim cite 2 -3 ore pina vrea sa manince sau pina sint eu amortita.
o sa ma uit si dupa ceva creme de dat pe rani.
cind e activa ,adica inainte de a o alapta, i-am aratat niste carduri, adica asa un fel de carti, alb-negru cu animale. a fost f curioasa..

gata, hai sa mai schimbam si sa mai ziceti cum stati cu slabitul, fetelor?

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Joi 07 Apr 2011, 00:20

Pe mine sa stii ca nu ma deranjeaza subiectul, Julie Smile
Ziceam asa, in spirit de gluma, sunt sigura ca Handrica nu se supara Smile
Eu am intrat la dieta iar, am 54 kg. As vrea sa ajung la 52, sa vad cum arat, dar cu sportul nu prea ma tin, am fost obosita si lenesa saptamana asta.
Ce e naspa, cand stai acasa, ca te gandesti la toate porcariile, si, printre multe altele, ma gandesc si la dieta, la cum arat, ma tot uit in oglinda...
Si mi se pare ca inainte aratam mult mai bine, si ma enerveaza ca nimic din ce fac nu ajunge parca Smile
Gata, ca am aberat destul....
Sa vezi daca o plimbi pe Anna prin casa, ce-o sa mai vrea sa vada una-alta, n-o sa i se mai para interesant in patut Smile
Cu somnicul, incearca sa o obisnuiesti, daca nu adoarme mereu la san, sa o adormi cum ti se pare tie mai comod. Eu pe Andrei, dupa ce n-a mai adormit la san, m-am apucat sa il adorm in brate, si multa vreme tot asa a tinut, si e tare greu dupa ce mai creste...
Acum il adorm pe mine, ii place sa se cuibareasca la gatutz, si ma pupaceste, ma baloseste, se agita, ma dor toate alea Smile
Daca m-as intoarce in timp, as incerca sa il adorm langa mine, mangaindu-l.
Am incercat prea tarziu asa, era deja maricel si se ridica in 4 labute, si nu statea nici chip Smile
Na ca am reluat subiectele bb.
Fug la somn ca lesiiiiiiiin Smile. Acuma Andrei se trezeste dimineata si incepe sa comenteze instant si sa arate cu degetelele, nu mai e chip de somn cu el Smile

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Joi 07 Apr 2011, 08:44

Neatza

Sper din inima ca nu v-ati suparat pe mine. Merci

Juli, ma uit pe Garmastan si iti spun substanta activa. Poate il gasesti si la tine sub alta denumire. Face minuni.
O poti pune pe Anna culcata langa tine cand alaptezi. Stati burtica langa burtica. Eu dormeam asa cu Iannis mult si bine. Asa dormim si acum de pe la 5 dimineata. Smile

Cris, a sosit ieri aviz in posta, da n-am apucat sa ajung. Am fost la Timisoara pentru pasaportul lu Edy. Bineinteles ca ne-am si plimbat si am stricat o groaza de bani. Smile

Slabit, hm, vad ca a mai scazut si la mine cantarul. Ieri am sarit peste JM ca eram epuizata. Azi reiau exercitiile si vreau si bicicleta.

Poate am scris si cuvinte de neinteles, da-s cu piticu atarnat de titi.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Roxy la data de Joi 07 Apr 2011, 10:24

Neata.

Julie, ma bucur ca ai luat o decizie buna si nu ai introdus laptele praf. Acuma sarim toate cu gura pe tine si speram sa nu te superi. Cat de curand te vei convinge singura de toate beneficiile alaptatului. Si uite cum deja trebuie sa intervina instictul matern. Multe decizii le vei lua prin prisma instictului tau, mai degraba decat prin ce zic unii, altii, inclusiv noi.
Sa stii ca si eu am venit cu Tudor putin "galben" acasa, asta e icterul bebelusilor, nu ? Mie in spital nu mi-a zis nimeni nimic, dar cand a venit dr acasa sa il vada, mi-a spus ca trebuia pus la lampa etc si ca daca nu isi revine intr-o saptamana, ne face bilet de internare. Dar nu a fost cazul. Eu ma gandesc ca poate i s-a parut. Tudor cand era mic mic, a avut tenul sotului, mai masliniu, si cred ca asta a derutat-o, in schimb, acum, Tudor e mai albicios, cam asa ca mine.
Cred ca Andrica va fi cea mai castigata, va dati seama cate acumuleaza vrand nevrand. Eu de abia astept sa ne inunde cu nunta, rochita, coafura, toate cele. E fain ca nu o sa aveti o nunta mare, cele mai intime sunt cele mai reusite, asa mi se pare mie.

In alta ordine de idei, stationez cu slabitul, poate ca vrreun kg s-a mai miscat, dar cam atat. Asa m-am saturat de preocuparea asta....
Marti si miercuri a fosat cumnatul meu la noi, fratele sotului, nu l-am vazut de un an jumate, el e in Danemarca. Perioada asta tot asa o sa fie, vine unul, pleaca altul. Cred ca Dana m-a intrebat la un moment dat de mami, ea e in Italia cu tot cu frate-meu. A fost aici multi ani director la o firma cu capital italian si acum au dus-o acolo un stagiu, si asta e el doilea, sper sa nu mai fie si al treilea. Desi ii e bine, banii sunt mai frumosi, oamenii aia multumimti, si cum sa nu fie, munca de inginer platita la jumate de standardul lor. Dar din perspectiva romanului, e mana cereasca.
Nu stiu, in jurul meu, avem multi oamenii plecati definitiv pe alte meleaguri, oameni apropiati, multi dintre ei ne cheama acolo unde sunt, dar, noi nu si nu....

Ma pun sa mai lucrez ceva. Dar azi sunt in zona.
Julie, Ana, Deiutza, Andrica, Cris, Dana, va pup pe toate.
Sa aveti o zi frumoasa de primavara.

PS. Iar ma intorc la bebelit, Julie, i-ati facut baita ???

Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Localizare : In mintea mea...

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Joi 07 Apr 2011, 15:20

salutare
am scris un measj lung, dar nu stiu ce am facut si l-am pierdut.
pe scurt: nu ma supar fetelor, nu am de ce.chair va multumesc pt toate sfaturile.
de dormit, am mai zis, doarme la mine pe piept sau cu sinul in gura.ii place si mi place si mie.
asta noapte s-a trezit doar o data, a supt si a dormit iar.s-a mai scirtiit de citvea ori dar am pus-o la piept si a adormit destul de repede.
baie in apa n-am facut.au zis de la spital sa nu i bagam in apa pina ce nu cade partea uscata de la cordon. am spalat-o cu un prosopel uda peste tot si ii place..la sfirsit afacut pipi pe mine si pe prosop.
voi cit ii tineti la un sin?in spital asistenta de lactatie ( cred ca bine i zic) a zis ca un alaptat "bun" e cam 20-30 de minute la un sin si tot asa la celalalt.
ea mai adoarme si suptul n u-i atita de intenes tot timpul..

azi mergem iar sa o verifice de galbenul ala..ieri avea 13 si doctorita vrea s-o vada si azi ca sa nu creasca nr ala prea tare..............

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Joi 07 Apr 2011, 16:04

Smile Julie, nici eu nu i-am facut baita pana nu i-a cazut buricutzul, si chiar imi doream sa nu cada repede, ca nu ma simteam in stare sa ii fac baie, stiu, sunt o mama denaturata Smile))
Si eu la inceput il tineam pe Andrei tot o ora la san....mi se parea asa greu, stateam mult cu el sa pape...in timp se miscoreaza, in functie de cat de puternica devine Anna si cat de repede papa. Stiu ca pediatra mi-a zis la un moment dat, era maricel Andrei, parca 5-6 luni, zicea ca in 5 minute la un san ar trebui sa se sature.

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 07 Apr 2011, 16:58

Julie, daca tii prea mult pruncul la san , adica mai doarme putin, mai suge,iar doarme, iar suge, chiar daca este un huzur, ca sa zic asa, cu timpul devine un inconvenient fiindca va avea tendinta sa te vrea ca suzeta rade Cel mai bun este echilibrul, adica nici prea expeditiv, dar nici prea indelung. Undeva in jurul a 20-30 de min in total este numai bine.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat