Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

+20
dana_mi16
StMihaela
dorina64
zahariaelouise
mykya
micheline
arielas
came_lia
Gianina4ever
firicel
Roxy
vero50
avr_dana
andreea_2008
deiutza23
ana_bela
juliennej
crixuta
aurishta
MagdaMarin
24 participanți

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de ana_bela Lun 29 Aug 2011, 10:37 am

dorina64 a scris:Condoleante Ana. . Stiu ca inseamna boala asta si pentru bolnav si pentru cei din jur,tatal meu s-a stins din acelasi motiv . Dumnezeu sa va dea putere tururor !

Multumesc din suflet.
Totul e mult mai usor cand stii ca asa de multe persoane se gandesc la tine. hug
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Lun 29 Aug 2011, 1:35 pm

Ana hug , condoleante, si multa putere si liniste pentru mama ta.
E un moment greu care te vlaguieste sufleteste....Totusi era pacat sa se chinuie in continuare, era prea greu si pentru mama ta, desi sunt sigura ca asa accepti mai usor....pentru noi a fost prea brusc si de necrezut Sad.
Eu nici acum nu pot sa accept ce s-a intamplat si ca n-o sa-l mai vad pe tata niciodata Sad.
Iar pana trece inmormatarea e totul asa greu si agitat ca nu-ti mai trebuie nimic.
Suntem alaturi de tine hug
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de aurishta Lun 29 Aug 2011, 4:37 pm

Ana, imi pare rau pentru tatal tau, mai ales pentru ca a suferit mult.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de ana_bela Lun 29 Aug 2011, 5:56 pm

Va multumesc din inima, fetelor.
Da, i-a fost tare greu. Moartea a fost o eliberare pentru el. Asta ma si tine tare. Pentru el asta nu mai era viata. Cred ca e ingrozitor sa stai atatea luni in pat.

Cris, tu trebuie sa te gandesti ca tatal tau a fost norocos. Nu a suferit foarte mult. Chiar de e greu pentru voi fara el, de ar fi stat in pat, ar fi fost infiorator. Te termina fizic si psihic, mai ales pe cei de langa cel bolnav doar pentru simplul motiv ca nu ai cum sa il ajuti mai mul.
Nu stiu daca ma intelegeti. Nu vreau sa par insensibila, dar eu sunt linistita si impacata. Nu vreau sa mi-l amintesc cum era in pat, bolnav. Mi-l voi aminti cum era sanatos, cum urca dealul, cum urca 4 etaje, cum se plimba prin oras, cum mesterea cate ceva in jurul casei. Asa trebuie sa ne amintim de cei dragi. Am mai spus, pentru el a fost eliberare si acolo unde e, este bine si liniste si nu il mai doare nimic.

Inca odata va multumesc pentru toate gandurile bune.
Mi-ati dat putere.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de livia1981 Lun 29 Aug 2011, 7:15 pm

Sincere condoleante Lili, sunt cu sufletul alaturi de tine!
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de juliennej Lun 29 Aug 2011, 10:27 pm

ana, imi pare rau.condoleante si sa ii fie mai bine acolo unde s-a dus.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Mar 30 Aug 2011, 12:03 am

Of Ana, stiu ca e nasol Sad.
Pentru mama ar fi fost mai simplu pentru ca ar fi vazut si ea moartea lui ca o eliberare si s-ar fi putut odihni si ea. Asa se gandeste ca ar fi trebuit sa faca mai multe si ii lipseste si ajutorul lui...
Pentru mine...ca as fi putut sa ii spun mai multe lucruri inainte sa moara. L-am tinut putin de mana si i-am spus prea putine. Nu am crezut ca o sa il pierdem.
Timpul le va rezolva pe toate....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de avr_dana Mar 30 Aug 2011, 12:08 pm

Ana, sincere condoleante Sad Putere sa treceti impreuna peste acest pas si sa va linistiti .
hug
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de ana_bela Mar 30 Aug 2011, 1:15 pm

Va multumesc din inima. Va pup.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Mier 31 Aug 2011, 12:38 am

Ana, sper ca esti ok hug .
Sunt cu gandul la tine, sper ca v-ati mai linistit.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 31 Aug 2011, 8:37 pm

Ana condoleante, imi pare sincer rau dar sunt de acord cu tine ca acolo unde e acum ii e mult mai bine. gandul asta m-a facut si pe mine sa accept mult mai usor gandul at cand a murit tata
si la fel...si eu il am in minte plin de viata si sanatos asa cum era inainte, nu cum a fost in ultimele lui zile

fetelor..despre jobul de care va spuneam, momentan nu am acceptat din diverse motive... ma rog, sper sa apara altceva

in seara asta am o stare cam proasta ca m-am certat cu mama si simt ca vb singura dar asta e... asa e ea, nu mai am nici o sansa sa o schimb Smile
nu vreau sa par rea sau nerecunoscatoare dar abia astept sa ma mut. sunt convinsa ca o sa fie mult mai bine atunci
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Mier 31 Aug 2011, 11:21 pm

Andreea, ce-i prea mult strica Smile sau mai rarut ca-i mai dragut. O sa fie ok cand veti sta voi doi impreuna singurei.
Eu am dat din intamplare peste o fosta colega de facultate care are cunostinte la firma unde voiam eu sa ma angajez si a vb acolo, cica n-au nimic cu mine si am trimis un CV dupa ce am lucrat 2 zile la el. Sper sa fie ok cand va aparea un job la ei.
Dupa ce l-am trimis, m-au sunat de la firma daca sunt interesata sa vin la un curs intensiv de italiana pt vreo luna, 1 luna jumate, cateva ore pe zi, ca sa fiu pregatita in caz ca nu vor avea dispinibile alte proiecte cand ma intorc. Mai am colege in cazul meu.
M-am bucurat ca m-am saturat sa invat singura....
Om vedea ce va iesi.
Dar am convingerea ca va iesi cum imi doresc eu intr-un final, ca prea sunt setata pe anumite chestii.
Asa ca Handrico, te sfatuiesc sa fii optimista ca mine, ca va fi ok Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Vin 02 Sept 2011, 12:02 am

Nu reusesc sa editez mesajul anterior, sorry.
Fetelor, nu stiu daca v-am zis, maine dimineata o stergem la mare. Daca apuc, intru, ca luam laptopul cu noi. Chiar nu -mi aduc aminte daca v-am mai zis, offff, sunt nebuna....
Si mai am o gramada de treaba de facut, nu stiu daca si cat mai apuc sa dorm. La 6 dimi decolam.
Va pup pe toate!!!
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de juliennej Vin 02 Sept 2011, 9:39 am

salutare
ana, sper ca ești ok.
andrica ,inca un pic si te muti la casa ta.rabdare...
cris, drum bun si distractie faina la mare.
asadar in curind incepi si tu lucrull, asa-i?

noi mai avem citeva zile de ro.ken a plecat de marti,noi sintem in mm. de abia astept sa ma intorc.o luna de ro , e prea mult,mai ales ca nici nu am putut merge pe nicaieri. la anul sper sa facem 2 sapt pe undeva prin europa si 2 in ro.dar pina atunci mai este...
la nunta lui fratello a fost fain.buburuza a facut si ea senzatie...si cam atita.
va pup si ne mai auzim.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 02 Sept 2011, 9:32 pm

buna fetelor

cris distractie placuta la mare
julie inca putin si ajungi acasa wink

eu maine ma duc la o nunta, azi am fost sa ma fac mumoasa (m-am vopsit), nu ca nu as fi fost si inainte rade vorbeste "modestia" din mine

va pup pe toate
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 07 Sept 2011, 8:00 pm

n-a mai trecut nimeni pe aici? sper ca sunteti bine toate kiss

eu am 2 noutati:
- in legatura cu nunta: ne-am hot la nasi, am vb cu ei si sunt f incantati Smile
- in legaruta cu munca: plec intr-un training de o sapt la londra :D

va pup pe toate
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Joi 08 Sept 2011, 2:33 pm

Buna fetelor
Ne-am intors si noi acasa, a fost foarte fain la mare, doar ca ieri a facut Andrei enterocolita, am ajuns cu el la spital la Mangalia, febra mare, uffff, o nebunie...suntem terminati dar bucurosi ca Andrei e iarasi vesel.
O sa intru sa va mai povestesc, acuma am treaba, nici nu va zic cum e la noi in casa....
Handrico, felicitari, e o ocazie super, sper sa ai si timp sa te plimbi, de obicei cu munca e cam greu sa mai ai timp si de turism, dar e o experienta faina oricum Smile. Sper sa ai si o diurna buna :D
Ana, sper ca esti mai bine hug , la fel si mama ta.
Julie, luuuung concediu intr-adevar. Iar cu bb nu poti sa te plimbi f mult. Recuperezi cand mai creste.
Revin...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de juliennej Vin 09 Sept 2011, 7:22 am

salutare

noi ne am intors la noi..drmul a fost luung ,greu si obositor.
de ieri merg la lucru si anna e cu mama..
inca nu sint adaptata la ora de aici.
andrica suuuper.drum bun.
cris,bine ca e bine andrei.
merg sa dorm.................
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Vin 09 Sept 2011, 4:26 pm

Fetelor, mare nebunie, uffff.
Aseara am fost cu Andrei la injectie la 10 noaptea la spitalul de copii. L-au tinut pt analize, consult, am ajuns la 12 si ceva acasa. Dar ma bucur ca am senzatia ca intr-adevar s-au ocupat de el cum trebuie. Dupa enterocolita, care cica nu e, cum suspectam si eu, s-ar parea ca e herpangina. Tratamentul e mai usor si mai putin invaziv, insa imi face in continuar febra, doctorita a zis ca in vreo 2 zile ar trebui sa scapam si de ea.
Tare fain a fost la mare pana s-a simtit Andrei rau. S-a bucurat de nisip, a tipat la valuri, hotelul unde am stat e babyfriendly si aveau locuri de joaca super faine si pe plaja si langa hotel, seara formatie la restaurant, Andrei evident ca a dansat....
Chiar a fost relaxant, pacat ca Andrei s-a simtit rau in ultima zi, ne-am intors acasa la fel de stresati si obositi cum am plecat. Acuma tot ce-mi doresc e sa se simta bine, e f rau sa-l vezi cum sufera si nu mai vrea sa se joace.
Julie, cum e cu toate schimbarile? Te simti ok cu revenitul la servici? E obositor cand vii seara acasa?
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 09 Sept 2011, 10:54 pm

cris sanatate muulta lui andrei pupi ma bucur ca v-ati distrat la mare
despre diurna....e miiica Smile) au dat prea mult pe avion si pe cazare, n=au mai avut si pt noi Smile)
eh, macar seara, dupa munca, si macar apuc sa vad si eu putin de pe acolo. dumnica plec, n-am mai zburat cu avionul pana acum Smile

julie cum e din nou acasa? deja ai revenit la munca? bafta muuuulta si sper sa te adaptezi usor la toate schimbarile
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de juliennej Dum 11 Sept 2011, 10:12 am

dimineata buna

cris, cum e andrei?sanatate multa si sper sa se fi facut bine complet deja.
andrica vacanta faina.unde mergeti sau unde ati ajuns deja?
cu avionul,n-ai frica ..nu i mare lucru.

in prima zi am fost tare,tare suparata ca am lasat-o singura.ea a fost ok.a plins un pic, nu mult..a doua zi a fost mai bine putin.acu sa vedem cum o sa fie de luni.
de obositor e obositor, cris...e inca nu mi-am revenit nici dupa cele 12 ore de zbor.
cris, la cit ai inceput sa ii dai solide lui andrei?si cu ce ai inceput?
vreau sa ii incep si eu cu anna sa ii dau si altceva,incet, incet.
trebuie sa scot lapte la scoala o data sau de 2 ori si nu e cel mai comod.
m-am gindit sa incep cu cartofi din aia dulci, fierti sau la cuptor.atitea chestii am citit ca mi-e capul caledar.ceea ce am citit zice ca asa ar fi indicat :cartofi dulci, avocado,banana si fasole verde.
si sa nu se inteleaga ca nu vrau sa scot laptele sau ca nu mai vreau sa o alaptez.pur si simplu cred ca anna e pregatita pt pasul asta.Smile
zi faina sa aveti!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Dum 11 Sept 2011, 1:10 pm

Buna fetelor
Handrica, decstractie placuta!!!!
Julie, eu de la 4,5 luni am inceput cu cate o picatura de suc de fructe, de morcov...mao solidute de pe la 6 luni....Andrei al meu nu prea lua in greutate, insa de cand cu diversificarea a fost asa...un boom, s-a cunoscut , a luat fain in greutate.
Julie, e decizia fiecarei mamici....teoretic e buna diversificarea de la 6 luni. Daca Runa ta mica e ok cu greutatea...o mai poti lasa.
Doctorita mea a recomandat diversificarea si in functie de "performantele" lui Andrei, faptul ca se ridica, se sucea, adica fizic era pregatit. Iarasi daca Anna e pofticioasa si cere de la voi se zice ca e pregatita.
Oricum, sunt f multe teorii.
Iti zic ce as face eu si la un alt bebe daca mi-ar mai veni chef Smile
i-as alterna sucul de fructe cu legume sau cu supica (dintr-un cartofior si un morcov, ma rog, ele trebuie introduce treptat, sa nu aiba alergii bb la ceva anume, incepi cu radacinoase, morcos, patrunjel, telina, pastarnac, cartofior). Si asta deoarece sunt copii care si in functie de cum au fost diversificati, refuza fructele sau legumele si nu e ok.
Cantitatea trebuie crescuta treptat si san pana cand se satura la o masa. Greu va apuca sa manance o masa diversificata complet.
Sunt legume/fructe care nu trebuie introduse foarte repede. iti dau un link cu titlu informativ sa vezi acolo cam ce trebuie/nu trebuie inca introdus si de ce (e laxativ, e alergen, constipa, etc). Tranzitul bebelusului il poti controla cu alimentele pe care i le servesti.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sare sub nicio forma in primul an, la inceput cereale fara gluten (sunt alergene cele cu gluten).
Cartofii dulci sunt f recomandati, si eu i-am mai dat lui Andrei.
Nu stiu ce sa mai zic, sunt asa multe.....daca intri pe forumuri vei vedea numai certuri intre fete legate pe tema asta, e un subiect f controversat rade
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de juliennej Dum 11 Sept 2011, 2:11 pm

merci, cris.pe formuri nu intru ca ma ia durerea de cap si mai tare.ce am citit e de pe siturile de aici,unul kellymom sau asa ceva si unul de medici.
astia asa zic ,ca pt bebeii alaptati , sa se inceapa cu cartofi din aia dulci, avocado,banana,squash si fasole verde.
si anna se intoarce pe toate partile, se misca mult,isi pune piciorusele in pozitie de a se tiri.nu e f grasuta, adica altii copii la 5 luni au 8 ,9 kile ,ea cred ca are vreo 7.
o sa i iau azi cartofi sa vedem cum reactioneaza.cind e cu noi la masa, mai ca zice "da-mi si mie".Smile)
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de avr_dana Dum 11 Sept 2011, 5:03 pm

Buna fetelor

Cris sanatate lui Andrei, sper ca i-a cedat si febra hug
Andrica bafta in deplasare si sa te distrezi/vizitezi cat poti.
Juli spor cu serviciul. Cum te-au primit copiii? Ce face boasa? Cum se descurca mama ta cu Anna? Nu ai pauza de alaptat sau e departe scoala de casa?
Cris m-ai mai intrebat la ce gradi sunt, uite ca acu pot sa-ti rasp , caci pana acu nu stiam sigur unde voi fi . Sunt la 10 km de Bt intr-un sat imediat apropiat , sincer eu mi-am facut alte planuri dar din pacate si cu ghinion nu mi-au iesit iar ce se intampla in invatamantul nostru tine de SF . Posturile dispar si reapar cum vor ele, seara iti spune ca nu-i nimeni pe post si pana dim el e deja ocupat plus muuulte altele de care nu vreau sa-mi mai amintesc.
Ce e bine e ca am niste colegi super , majoritatea navetisti , o directoare intelegatoare si de treaba, Am o sala de grupa tripla ca marime fata de cea din Bt, mobilier nou . Maine o sa fie ziua cea mare . O sa va povestesc cum o sa fie .

Ana tu cum mai esti?

ne mai auzim wink
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de crixuta Lun 12 Sept 2011, 12:16 am

Julie, din cate am observat, fiecare tara are specificitati in ceea ce priveste diversificarea. Iti doresc sa ai o Anna Runa mancacioasa, sa nu te rogi de ea sa pape Smile
Andrei al meu cu greu s-a obisnuit sa pape cum trebuie insa eram multumita, acuma iar ne rugam de el de cand e bolnavior. Daca poti sa o faci sa pape de la inceput fara entertainment, e fain. Andrei al meu a avut mereu nevoie de ceva care sa-i distraga atentia in timp ce papa si am preferat sa fac asta ca sa ii asigur tot ce are nevoie dpd vedere al nutritiei.
Are mese regulate si cand ii este foame si ma vede ca ii pregatesc masa, trage scaunul si zice papacii, papacii papi (adica papa Andrei rade )
Oricum, inarmeaza-te cu rabdare hug
Dana, te intreba, pt ca am o prietena care cauta cu disperare o gradi unde sa-l poata lasa pe bb ceva mai tarziu si sa nu fie particulara, ca deh ... Smile
Bafta maine, oricum, daca ti-ai format o impresie buna e semn bun deja Smile
TE asteptam cu povesti. Poate vii si tu ca omu` acasa, cu o gaina, o branzica, o leguma :D
AAaa, uitam...
Andrei e mai bine...febra a scazut f mult in intensitate si mai apare doar 1 data sau de 2 ori pe zi. Andrei e mult mai vesel, dar fleortzait la mancare inca.
Noaptea nu mai face febra si desi se trezeste de cateva ori, doarme f mult, pana tarziu, chiar ma ingrijorasem.
MAine cred ca mergem iar la un consult, sa vedem cum sta treaba...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-12

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB