Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Masinile noastre de cusut - 4

+69
GIO Studio
tiana
MiriDrag
Miniona
danae
cif2010
adinuk2004
lacridrumas
SilviaDumitrescu
Gabrielita91
ellybijoux
marabr
florina.barbulescu
M.Emilia
despina13cucli
michelinebeaulieu
clauditza
aurishta
ancone
danielabordei
ana_miia
RalucaS
teisoara
AlyC
laurapopescu
andegelia
claudia_mami
Larisa
d_oana
adriuta
ChrisReeana
Gianina4ever
Corcodusha
Cristina Munteanu
musetel
rodel
Dionisia
marina40
iuli.b
amoni
danniela
ancush
Karina33
Admina
mykya
geo
esconado
kla78
anigherman
rosita
Uca
Giobsy
Chirrox13
MihaelaT
ivanutamihaela
zylv
geany
Lucia Ro
tomari
arielas
Humanoid
Steluzza
danabarbu2007
louise27
oana_007
clodi
thor
aurelia.c
MagdaMarin
73 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 03 Oct 2011, 12:29 pm

Imi vina sa-ti iau masa cu tot cu masini rade
S-o stapanesti sanatoasa hug
Felicitari pentru noua achizitie.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Larisa Lun 03 Oct 2011, 12:56 pm

Si eu mi-am luat de curand Brother 3034D si sunt foarte multumita de ea. Sa o folosesti sanatoasa Smile
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geany Lun 03 Oct 2011, 12:56 pm

wow! Ce-mi place!

Sa le folosesti cu placere si spor! love
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de rosita Lun 03 Oct 2011, 1:24 pm

Ce poze frumoase! Si mie imi plac prietenele tale, Zylv! Sa le folosesti cu drag!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de arielas Lun 03 Oct 2011, 3:05 pm

Sunt bucuroasa pentru tine Zylv! Sa le folosesti cu placere. Te intreb te rog, de ce ti-ai mai luat inca o masina de surfilat.? Am vazut ca mai aveai una. Nu mai mergea? Scuze, intreb din curiozitate.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de aurishta Lun 03 Oct 2011, 8:17 pm

MagdaMarin a scris:Imi vina sa-ti iau masa cu tot cu masini rade
.
SI eu wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de andegelia Mier 05 Oct 2011, 9:43 am

Buna.

Cine are masina de cusut si brodat?
Coaseti, surfilati si brodati numai la aceasta masina sau va mai trebuie un triplock(overlock)?
O zi buna!
andegelia
andegelia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 147
Varsta : 45
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 18/02/2010

http://andegelia.blogspot.com

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de rosita Mier 05 Oct 2011, 10:26 am

Andegelia, au fost multe discutii pe forum despre necesitatea unui triplock. Nu exista parere unanima. daca vrei sa-ti faci o parere citeste si tu in urma, si pe subiectul asta, si pe cel despre "totul despre surfilat".
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Masina cusut singer anniversary 155

Mesaj Scris de ana_miia Joi 06 Oct 2011, 10:52 pm

Buna ziua!
Am mai pus un post dar din pacate acum nu il mai gasesc. Imi pare rau daca il scriu aiurea pe asta dar chiar am nevoie de ajutor!
Am o masina de cusut singer anniversary 155, am luat-o de la auchean si prin urmare cei de acolo nu stiau ce sa imi spuna despre ea. Am inteles eu ca surfileaza, apoi am mai citit pe net ca are mai multe tipuri de cusaturi:
Producator: Singer
Model: 155 Aniversary

Specificatii tehnice generale

Control: Mecanic
Cusaturi de baza: 7 programe de baza (peste 20 cusături combinate)
Viteza de coasere: 1500 imp./min.
Tipuri de cusaturi: Cusaturi drepte si zig-zag
1 cusatura dreapta in doua pozitii de coasere ale acului
2 modele de surfilare din care 1 elastic
3 modele de cusatura invizibila din care 1 elastic
1 broderie
1 butoniera in 4 pasi
Functii: Pas reglabil al cusaturii
Reglare presiune piciorus presor
Intarire cusatura
Coasere butoniera
Coasere nasturi
Coastere fermoar
Iluminare: Bec 15 W model E-12
Masa de coasere: Cu brat detasabil (free arm)
Maner: Maner pentru transportare facila
Accesorii: Piciorus universal (montat pe masina)
Husa de protectie
In bratul detasabil: piciorus cusut butoniere
Piciorus cusut nasturi
Piciorus cusut fermoar
Placuta de stopat
Dispozitiv ungere
Perie curatare+taietor butoniera
Ghidaj matlasare
Set ace
Opritor papiota (mare si mic)

sincera sa fiu habar nu am care cum este. Ma intereseaza cel mai mult functia care surfileaza (chiar si cea elastica!). Daca ma poate ajuta cineva ar fi super...
Eu stiu de exemplu ca hainele luate de la magazin sunt surfilate pe margine...dar masina asta nu face o asa cusatura...gresesc eu aici? Cum arata acest tip de cusatura? Am facut o fusta cu cusatura derapta si materialul a inceput sa se rupa.
Acum as vrea sa cos un material de tip jerse. Ce cusatura credeti ca merge cel mai bine? M-ar ajuta si un tutorial sau orice material care explica tipurile de cusaturi.
Va multumesc!! kiss
ana_miia
ana_miia
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Admina Joi 06 Oct 2011, 11:33 pm

Subiectul acesta se va uni de subiectul Masinile noastre de cusut, deci pe viitor te rog sa scri acolo.

Masina de surfilat (triplock, overlock) face cusatura de surfilare, pe marginea materialului. Masina de cusut face un fel de zig-zag pe margine, cu ajutorul unui piciorus special (pe care fie il are in dotarea standard sau il cumperi de la reprezentanta, dupa).
Triplock-ul (in 3 fire) si overlock-ul (in 4 fire) cos asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Surfilarea
la masina de cusut:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Materialele elastice se cos cu cusaturi zig-zag sau zig-zag elastic (punctat) sau la tiv cu ac dublu special. Toate intrebarile tale au deja raspuns, in forum, te rog sa-ti faci timp sa cauti, daca vrei cu adevarat sa inveti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de kla78 Vin 07 Oct 2011, 8:38 am

ANA_MIIA daca ai lua cartea tehnica la "puricat"sunt convinsa ca intr-o zi ai stii totul despre masina ta la fel am facut si eu dupa 2 ani de tinut masina in cutie!bafta si sa ne arati si noua ce cosi!
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de ana_miia Sam 08 Oct 2011, 1:32 am

Imi cer scuze daca am postat aiurea doar ca nu mai gaseam postul! Am incercat eu sa vad unde ar merge cel mai bine pus...
Multumesc oricum pentru raspuns. Acum stiu si eu ce nu are si ce treubie sa caut.
Daca voi face ceva acceptabil voi posta poze.

Oricum, daca cineva vrea masina de cusut ( si este incepator ca mine) sfatuiesc sa nu isi ia de la supermarchet pentru ca cei de acolo sigur nu vor stii ce sa va zica despre ea-in special ce picioruse are sau nu.

prietenie
ana_miia
ana_miia
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de geo Sam 08 Oct 2011, 9:13 am

Eu mi-am luat masina de la supermarket. M-am uitat pe site-urile care vand masinile de cusut Brother si imi permiteam atunci doar LS 2125. Piciorusele erau aceleasi ca cele prezentate pe site, si in general sunt aceleasi, poate doar daca au o promotie pe net sa fie mai multe. Oricum, in supermarket sunt doar modelele cele mai ieftine. Eu am cumparat de la Carrefour si aveau doar modelul LS2125 de la Brother si inca un model tot ieftin de la Singer. Deci daca vreti masini cu mai multe functii, nu le veti gasi la astfel de magazine. Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de clauditza Sam 08 Oct 2011, 7:13 pm

Salutare tuturor!

Eu am o masina Brother Innovis-30 cumparata acum vreo 6 luni, dar desi la inceput am tinut mortis sa o cumpar, nu am folosit-o mai deloc.
Am facut cateva teste cu ea la inceput si m-a demoralizat un pic calitatea cusaturii. Mi se pare prea slaba cusatura - adica nu suficient de stransa. Stiu ca asta poate fi reglata prin potentiometru de reglare a tensiunii firului, insa am citit in manual ca la modelul meu tensiunea se regleaza automat, cel putin pt o cusatura dreapta.
In plus, pasii de cusatura nu ies drepti, ci usori diagonali si am inceput sa ma uit la cusaturile tuturor hainelor daca arata la fel sau nu. E posibil sa fiu si eu mult prea atenta la detalii insignifiante, dar momentan am acest pitic pe creier :D

A mai experimentat cineva probleme asemanatoare la Brother Innovis-30 ?

O zi buna tuturor!
avatar
clauditza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bruxelles
Data de inscriere : 28/09/2009

http://melculbucatar.blogspot.com

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 10 Oct 2011, 8:37 pm

Eu am o Elna2006 cu care-mi fac treaba de peste 15 ani.
De cate ori vreau sa cumpar alta,mi-aduc aminte de ce bine merge si ma razgandesc.Daca ma intreb cand s-o strica,ea merge si mai bine.
Se tine ca raia dupa mine!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de despina13cucli Mar 11 Oct 2011, 10:53 am

fetelor, vă invidiez pt masinile voastre de cusut
eu am o nicoleta din 1988 pe care o iubesc si pe care o exploatez la maxim
de fiecare dată cand citesc/recitesc cartea tehnică mă minunez câte se pot face cu doua mâini dibace cos
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 11 Oct 2011, 11:00 am

pai,s-ar parea ca n-ai de ce sa invidiezi pe nimeni,stiu cum e sa ai o masina trainica!
sa-ti...traiasca si spor la treaba!(cu toate ca stiu si cum e sa te uiti in...curtea vecinului!)
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de despina13cucli Mar 11 Oct 2011, 11:23 am

cam asa suntem noi.... mereu nemultumiti, mereu circotasi....
dar si daca ne-am multumi doar cu ce avem....?
n-ar fi bine tricot
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 11 Oct 2011, 12:24 pm

o fi si invidia buna la ceva!!!! wink

ura
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de M.Emilia Mar 11 Oct 2011, 2:19 pm

Buna, Clauditza !
Am si eu o masina innovis-30 . Am cusut putin cu ea la inceput pt. ca nu reuseam sa reglez tensiunea atei; am tot facut lenjerii ca sa invat sa cos drept dar am folosit si cusaturile pt.broderii- asa am observat ca firul de ata ce trece pe deasupra bobinei (am sa presupun ca esti la fel de nestiutuare pe cat eram eu atunci si am sa vin cu o explicatie care nu e necesara unei persoane cu un picde experienta- bobina e sub piciorus, in ea se afla mosorelul si vei observa pe sub capacul transparent al bobinei firul de ata care este tras peste bobina dupa ce vei face un pas de cusatura) uneori nu mai era deasupra, nu-l mai vedeam . Cusatura iesea bine doar cand acel fir de ata se vedea.Cand nu era deasupra, cusatura iesea ca si cum tensiunea atei nu era bine reglata. Pozitia firului de ata care ar fi trebuit sa treaca pe deasupra bobinei era dereglata uneori de cusaturile tip broderii si de cusaturile folosite pt. surfilare ; cand se intampla acest lucru scot mosorelul din bobina s-il introduc inapoi, reluand cusatura.Cred ca asta se intampla pt. ca mosorelul e foarte usor
Tensiunea e la 5 - asa era cand domnul de la reprezentanta mi-a demonstrat ce poate face masina si sa stii ca poate multe !
Am prins curaj si acum am trecut si la lucruri mai complicate (pt. mine cel putin)- am cusut vre-o doua fustite, cateva bluze si am in proiect si un palton (revista Burda chiar e de ajutor) .

Masina e foarte buna! Pune-o la treba wink
M.Emilia
M.Emilia
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de clauditza Mar 11 Oct 2011, 2:44 pm

Emilia, multumesc mult pentru raspuns. O sa incerc sa fiu atenta la firul de jos, sa vad daca sta sau nu deasupra bobinei. Eu problema am observat-o la cusatura dreapta, la cele decorative mi s-a parut ca iese ok (totusi nu am testat prea intens).

Mahnirea mea vine mai ales din faptul ca innovis-30 se lauda cu o tensiune automata, deci eu ar trebui sa scap de grija asta, nu?

Ce pot sa zic e ca am scurtat niste pantaloni raiati (nu prea ma descurc cu numele materialelor - posibil sa se cheme velur) si cusatura mi s-a parut foarte ok (am folosit ac de 90), deci macar la materiale mai groase merge bine :D

Multumesc mult inca o data pentru raspuns si explicatii!
avatar
clauditza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bruxelles
Data de inscriere : 28/09/2009

http://melculbucatar.blogspot.com

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de M.Emilia Mar 11 Oct 2011, 3:00 pm

problemele se observa la cusatura dreapta, dupa ce mai inainte ai folosit o cusatura tip broderie care va deregla pozitia firului. Fa o broderie si apoi schimba pe cusatura dreapta
M.Emilia
M.Emilia
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de florina.barbulescu Sam 15 Oct 2011, 9:59 am

Vand doua masini de cusut electrice Nicoleta. Pentru detalii
Publicarea de date personale si mailuri interzisa de regulament.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Sam 15 Oct 2011, 12:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters adresa de mail.)
florina.barbulescu
florina.barbulescu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : google
Data de inscriere : 23/11/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de marabr Sam 15 Oct 2011, 10:41 am

buna,
vreau sa imi cumpar o masina de cusut. din ce citesc pe net , toate sunt bune, numai ca, daca le-as vedea, poate as putea sa ma hotarasc.
vreau sa surfileze cum arata marginea de la voalurile de mireasa, sa brodeze(ma rog, cusaturi artistice cu floricele, etc), fermoar ascuns , sa pot coase si un material gros(de palton)si ce-o mai avea, ca nu imi dau seama.
eu as vrea un brother in jur de 7 mil, sotul o tine cu un singer de 5 mil, pe motiv ca face o mutime de cusaturi. am citit si ghiduri de utilizare, dar una arata in poza, alta s-ar putea sa mi se para ca face in realitate.e greu sa ma hotarasc doar din ce vad.asa ca va rog, daca sunteti posesoare de astfel de masini, sa imi dati sfaturi.
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de andegelia Sam 15 Oct 2011, 10:58 am

marabr a scris:buna,
vreau sa imi cumpar o masina de cusut. din ce citesc pe net , toate sunt bune, numai ca, daca le-as vedea, poate as putea sa ma hotarasc.
vreau sa surfileze cum arata marginea de la voalurile de mireasa, sa brodeze(ma rog, cusaturi artistice cu floricele, etc), fermoar ascuns , sa pot coase si un material gros(de palton)si ce-o mai avea, ca nu imi dau seama.
eu as vrea un brother in jur de 7 mil, sotul o tine cu un singer de 5 mil, pe motiv ca face o mutime de cusaturi. am citit si ghiduri de utilizare, dar una arata in poza, alta s-ar putea sa mi se para ca face in realitate.e greu sa ma hotarasc doar din ce vad.asa ca va rog, daca sunteti posesoare de astfel de masini, sa imi dati sfaturi.
Buna.

Nu stiu daca la 7 mil o sa gasesti o masina de cusut care sa surfileze voalurile de mireasa...
Eu am o innovis 950 masina care coase, brodeaza si surfileaza. este foarte scumpa din punctul meu de vedere.
Bafta! Sa gasesti masina dorita.
O zi buna!

andegelia
andegelia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 147
Varsta : 45
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 18/02/2010

http://andegelia.blogspot.com

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - 4 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB