Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Haideti sa slabim 3

+32
pedra
ileana cosanzeana
mykya
StMihaela
Chirrox13
danniela
Eva
tomari
Ginet
symos
norelif
annamaria26985
letho
Karina33
zahariaelouise
SilviaDumitrescu
valentinadof
corina corina
ghita
camic
Uca
mnarcisa
geany
diada
MagdaMarin
Gianina4ever
Admina
aurishta
elenaxx
Clio_Ela
anielle
cris_io_mat
36 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de corina corina Mar 03 Mai 2011, 4:23 pm

Salutare , fetelor !
Ela , imi pare rau ca Victor nu se simte bine , dar nu e asa de grava problema . Cred ca se rezolva repede . Cel putin asa iti doresc eu ! pupi
Aurishta , te admir pentru perseverenta ceea ce nu pot spune si despre mine . Mai intru si eu pe aici ca sa nu ma uitati , dar pana nu voi avea si eu ceva bun de scris nu scriu nimic despre...mine si tonele mele .Sarbatorile astea m-au facut sa fiu mai indrazneata la infulecat si uite unde am ajuns !
Admina , era buna crema aia ? Macar ai grija sa nu te vedem si noi astea ...rotundele !rade
Annamaria , sa stii ca munca in gradina nu slabeste clar ! De 4 ani trag eu nadejde si nimic ! Asa ca rupte sau nerupte de oboseala tot sportul ne va aduce pe calea cea dreapta . Din pacate nu sportul pe care-l faca Aurishta ci cel pe care ar trebui sa il facem noi ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 03 Mai 2011, 9:30 pm

da corina, aurishta e foarte harnica si de rusine ma pun si eu pe salteluta imediat ! Embarassed dar a plecat soacra la sora ei de dimineata pana seara si a luat-o si pe fie-mea in excursie si eu trebuie sa profit al maxim ca plangea saraca gradinuta dupa mine...
ela si eu iti doresc sa iasa bine urmatoarele analize ale lui victor.
o seara placuta tuturor!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 03 Mai 2011, 9:32 pm

anamaria sa faci 2-3 exercitii si pentru mine Embarassed
rade rade rade am dat trimitere si ca de obicei te redirectioneaza la mesajul postat rade rade Cand imi arunc ochiiii pe margine....poza cu dolofana pe cantar. rade rade Zici ca sunt eu rade rade rade (exceptand tineretea aleia sin poza nu a mea wink )
mai editez odata ca pana m-am hlizit eu... a fugit grasuta cu poza sau invers rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de cory74 Mar 03 Mai 2011, 10:07 pm

Ma bag si eu in seama pe aici... Si pe mine ma nemultumesc kilogramele in plus! Spunea cineva ca daca treci de 30 de ani cu o greutate, o pastrezi. Fals! La 31 ani aveam 53 kg, deci f slaba ( mai ales ca sunt osoasa). Apoi a urmat sarcina cu Lavi, am nascut am alaptat 1 an si 4 luni, timp in care n-am dat jos mai nimic. Imediat dupa ce am intarcat fata am slabit pana la 58 kg. Ne-am lasat de fumat eu si sotul meu, intr-o luna am pus 10 kg, pe care le-am pastrat mult timp ... Vara trecuta am slabit multumitor (oricum nu mai vreau sa am 53 kg) "datorita" problemelor cu hemoroizii. Dupa sarbatorile de iarna, cand am umplut frigiderul cu dusmani, m-am ingrasat iar. Cand m-am urcat pe cantar aveam 71 kg. In aprilie am inceput sa controlez consumul de apa si de iaurt ( sunt cei mai buni prieteni ai mei, se pare) si acum am 67 kg. Se cunoaste frumos, pentru ca acele kg parca erau numai in obraji si pe burta... Daca as mai da jos 4-5 kg as fi fericita si eu si sotul meu care tanjeste dupa sotia lui slabanoaga rade
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 03 Mai 2011, 10:59 pm

cory draga multa bafta, 4-5 kg sunt un fleac... pe langa 30 si cate trebuie sa ''topesc'' eu ca sa ajung la 60 si... zid dar sunt tare multumita ca de cand intru aici pe forum ma ambitionez vazandu-le pe fetele astea si odata ma duc si eu la salteluta si la zumba de pe net(multumiri inca o data pentru linkuri) si la paharul cu apa de pe masa de birou... rezultatul? ma simt foarte bine, sunt mai vesela si parca burtica mea nu mai e asa de mare, sau in orice caz nu ma mai simt asa de grea si imi pot controla cat de cat regimul alimentar(ca mai fac si prostioare)
desi cred ca arat tare caraghios cand topai prin camera....de mers la sala nu poate fi vorba pentru fac cam o ora pana in oras si inca una la intors, plus timpul la sala... ar fi prea mult pt fetita, sau mai degraba pentru soacra... Smile
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de claudiana Mier 04 Mai 2011, 12:03 am

Si eu trebuie sa mai dau jos cateva kg , cel putin 5 si aveam o mare speranta ca daca s-a incalzit afara si m-am apucat de gradinarit ,voi vedea rezultatele mai repede si numai ca citesc ce scrie Corina:
corina corina a scris:
, sa stii ca munca in gradina nu slabeste clar ! De 4 ani trag eu nadejde si nimic
zid zid zid Voi manca numai din gradina si atunci trebuie sa-mi iasa lucrurile cum vreau eu wink
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de ghita Mier 04 Mai 2011, 10:16 am

Fetelor cand aveti de dat jos kg putine, acestea se dau foarte greu jos. Trebuie sa fiti foarte ambitioase si fara "dusmani" in jurul vostru. Eu ma chinui de la Paste cu 2 kg, pe care am crezut ca o sa le pierd repede, ele fiind de curand asezate, dar nu vor sa ma paraseasca. Sa aveti succes in ce v-ati propus si sa pierdeti cat mai multe kg.
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 53
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Mai 2011, 10:48 am

Un lucru este sigur: fara regim, nici o speranta! zid Dieta este de baza cand vrei sa slabesti. Morala se subintelege.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 04 Mai 2011, 10:53 am

de acord cu claudiana sa ne ajute legumele si salata din gradinuta sa slabim, dar pana atunci...prindem din zbor morala lui aurishta!!!
sa aveti o zi frumoasa!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 04 Mai 2011, 11:18 am

Regim, dar nu strict!!
Se slabeste cu mult sport si mancat "cu masura", nu trebuie regim strict. Hai fetelor, ca nu e dracul chiar atat de negru!
Sa incercam sa papam sanatos, fara grasimi-pe cat posibil, fara rantasuri, prajeli, dulciurile si fructele sa nu le consumam seara, dar sa nu privam corpul de nutrienti.
Multa papa din gradina, e super ca aveti, imi e si mie dor de legume si fructe "adevarate". In iulie venim in Ro, Victor abia asteapta si el sa manance "rosii de-alea urate si buboase".
Decat sa renunt la bucatica de ciocolata sau macar la doua zile o inghetata vara, mai bine raman cu kilogramele in plus. (am vreo 6-7 de dat jos)
Dar nu raman cu ele, mananc in fiecare zi dulciuri, si in luna cand am fost regulat la sport am slabit.
Apa multa, mancarica sanatoasa si muuuuuult sport!!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Mai 2011, 11:20 am

Si , din cand in cand, putina ciocolata! Laughing
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 04 Mai 2011, 11:37 am

asa e ela, ai perfecta dreptate, dar asa suntem noi ne plangem daca are cine sa ne asculte!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de bobitica Joi 05 Mai 2011, 3:01 pm

Buna fetele!Vin si eu sa slabesc cu voi.Am tot citit ce ai scris si m-ati motivat(si nunta fratelui meu in toamna e un motiv in plus wink )Am incercat prin medicul de familie si nu am reusit mare lucru(mi-a dat o foaie cu interdictii alimentare si......acasa la slabit).Am ascultat in stanga si in dreapta si m-am hotarat sa merg la Natur House sa ma ajute ei.Am inceput de ieri cu un regim alimentar nu foarte strict:5 mese pe zi din care 2 doar fructe(si orice cantitate insa doar din acelasi fruct la o masa).Micul dejun contine niste biscuiti de la ei si cafea sau ceai.Pranzul nu are limite la cantitate ci doar la alimente(in general contine carne fara grasimi si salata plus iaurt),la cina pot schimba carnea cu branza insa degresata.Asta in mare.Regimul vine insotit de niste pastile,fiole si prafuri.Pare ca ma ajuta ptr. ca ieri nu mi-a fost asa cumplit pofta de dulciuri.Partea buna e ca merg saptamanal la nutritionista si pot comunica cu ea si telefonic.Sper sa dau jos muuuultele kg care le am in plus.M-am inscris si la innot ca sa fac si ceva miscare(ca de sala sigur nu ma tin si apoi dau banii degeaba,iar bicicleta din dotare deocamdata doar strange praf).Poate ma urnesc zilele astea si fac ceva ceva si la bicicleta.
Clio_Ela am citit tot ce ai scris si am inceput sa dansez si eu Zumba.Putin ca inca imi e rusine cu suncile mele sa le zdruncin prin casa.Si sper ca lui Victor sa ii scada curand colesterolul si trigliceridele.Multa sanatate la amandoi si succes la slabit
Aurishta succes si tie si cand o sa imi vina acru de dieta......o sa iti cer ajutorul.......sa imi dai ceva din hotararea ta.
Tuturor succes la dieta si sa ajungeti la kg. si talia dorita.
O zi grozava sa aveti! kiss
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 05 Mai 2011, 3:53 pm

bobitica o zi grozava si tie si multa bafta! iar cand simti ca cedezi din ambitie si vointa mai scrie-ne ... rade
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 05 Mai 2011, 4:35 pm

Bobitica, spor la slabit, sper sa iti ajute regimul. Multumesc pt urari, sper si eu sa rezolve cei de la Uniklinik colesterolul lui Victor, ca numai cu regim nu reusim.

Eu nu merg la nutritionist, ca stiu ca nu o sa respect un program de masa sau aconsumul anumitor alimente. Am mai spus eu, sunt ff buna prietena cu dulciurile, nu multe, dar zilnic.

Eu o tin cu Zumba, mai nou dupa 12 noaptea, mai ales cand am si de calcat... Vecina de jos e informata, intai am intrebat daca doarme careva in sufragerie, sa nu sune la usa speriata. (e f de treaba, e tinerica, e asistenta la un cabinet de pediatrie, ma mai sfatuieste si in legatura cu sanatatea flacailor mei).
Acum am papat, bineinteles am luat si o bucatoca din tortuletul lui Leo (care ieri a implinit 7 luni, iar alaltaieri am implinit Victor si cu mine 4 ani de cand am venit aici si de cand suntem impreuna cu sotiorul meu).
Asa ca... am lichiorit si tortarit (numai consumat, nu facut tort)

Mai nou fac rotiri de bazin si marshaluiesc pe loc pe ritm latino (top latino radio, de pe net) cand sunt cu Leon la geam. iubeste sa stea pe o perna, se uita dupa masinile care trec cam rar din pacate, dar eu pot sa topai cate 20 de minute. Culmea e ca cu toata zumba, acum am febra musculara la talie si spate, in zona taliei. Inseamna ca ajuta si asta.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 05 Mai 2011, 4:55 pm

Bobitica,iti dorim sa te faci...mica hug si sa ajungi la greutatea dorita!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de danniela Joi 05 Mai 2011, 8:25 pm

Buna seara doamnelor!
Nu va strig slabanoagelor ca o sa aruncati cu rosii !!!!!
Cleo, sanatate lui Victor!
Si bine ai venit Bobitica.
Eu am inceput cu..inceputul, ceaiuri, asa cum am mai spus. Nu am slabit nici un gram si nici nu ma astept. Dar daca va uniti si imi trageti un sut in partea dorsala, poate ma apuc de niste abdomene. Ca..mda, am burta! Ce am mai facut eu sa ma motivez, mi-am scris pe un carnetel zilele saptamanii si cantaritul din fiecare dimineata. Faptul ca vedeam aceiasi cifra ma ambitiona. Ghita are dreptate, ultimele kg se dau jos foooarte greu. Experimentez asta si credeti-ma ca ma bucur si pentru 200 gr mai putin.

Succese!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 05 Mai 2011, 10:44 pm

draga danniela pana in nairobi e cam mult.... nu crezi ca ar trebui sa avem niste picioare tare lungi? rade eu zic sa te pui la abdomene de buna voie Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 351247
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 06 Mai 2011, 12:57 am

Danniela, la mine nu functioneaza faza cu cantaritul zilnic, am incercat acum doi ani si eram deprimata rau cand vedeam ca era diferenta de un kg de la o zi la alta, ba mai mult ba mai putin, sdesi ma cantaream numai dimineata.
Apoi am trecut la cantaritul saptamanal, iar acum-din martie, doar la doua saptamani. Insa observ deja la haine ca sunt mai largute, chiar daca uneori cantarul arata la fel...

Acum am terminat zumba de azi, am facut o ora si 20 de minute, daca nu venea sotiorul meu sa ma intrebe daca nu am de gand sa merg la nani, cred ca nu ma opream.
Nu mai pot, imi place la nebunie!! De sambata am facut in fiecare zi (sorry, noapte Smile) 45 de minute, iar acum nu imi vine sa ma opresc!!!
Sunt leoarca, pot stoarce hainele de pe mine, inclusiv sosetele, fug imediat la dush.
Am baut un litru de apa in timpul antrenamentului, dupa fiecare melodie cateva inghitituri, si acum am halba langa mine, termin imediat inca juma de litru.

Haideti fetelor, inceputul e greu, au fac acum numai dupa videourile de pe youtube, de cate doua ori fiecare ca sa invat miscarile, deja dupa cateva zile invatam pasii.

Nu ma las, si i-am capacitat si pe baietii mei!! Ray si Victor fac cate 20 de minute de Zumba la doua zile, si asa sper sa ajute si la scaderea colesterolului (alaturi de regim alimentar, bineinteles).

Fetelor, sunt fericita, ma simt atat de bine incat imi vine sa ma apuc de curatenie Smile)
Serios!!!!! Nu imi e somn deloc, cred ca ma apuc de calcat dupa ce ies de la dush. Oricum pruncul doarme, se trezeste la 6-7 cand il pun la san, apoi mai dormim impreuna pana la 9. La 7 se trezeste Ray (sotiorul meu) ca sa ii pregateasca lui Victor micul dejun (asta de 7 luni, de cand am nascut si pruncul nu ma mai lasa sa fug de langa el dimineata.)
Hai ca scriu romane, am noroc ca merge repede tastatul Smile

Va pup, mult spor la slabit!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de ghita Vin 06 Mai 2011, 8:44 am

Fetelor dragutelor, eu stiu de la nutritionist ca nu trebuie sa te canteresti in fiecare zi ci la o saptamana.
Clio_Ela sotul meu are colesterol 400 iar LDL si HDL nu mai vorbesc, trigliceridele sunt normale, dar medicul a spus ca la valorile aceste trebuie sa faca tratament toata viata. A facut tratament 4 luni cu un anumit medicament, nu stiu daca am voie sa-l pomenesc, si cand a repetat analizele i-au iesit toate de parca era nou nascut. Acum insa nu mai vrea sa-l faca pentru ca a venit caldura si seara ar mai bea si el o bericica iar cu tratament medicamentos nu stiu daca se mai poate. Asa ca doreste sa incerce un tratament naturist pe baza de ceaiuri si seminte. Numai cu regim alimentar nu veti reusi sa scadeti colesterolul din pacate, pot sa spun asta pentru ca am vazut cat se chinuie mama si nu a reusit nimic, tot va trebui sa ia medicamente. Scuze daca sunt off topic.
Succes in ce v-ati propus!
Spor la slabit la toata lumea!
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 53
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 06 Mai 2011, 9:08 am

Ela, imi place ce aud ca se petrece la tine! Nu-i asa ca tonusul fizic si, mai ales, psihic este nepretuit? Intotdeauna mi-a fost groaza de blazare. Am urat gandul de a deveni o tanti cam grasa, cam neingrijita, obosita, artagoasa, criticand vecinii in lipsa de ceva mai bun, vesnic cu sacose grele si povestind oricui este dispus sa asculte ce grea e viata, ce neascultatori sunt copiii , ce egoist e sotul, ce proasta e conducerea tarii etc. Sunt de conceptie ca singuri ne facem viata frumoasa iar respectul de sine este o componenta importanta.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 06 Mai 2011, 11:54 am

ela draga si mie mi se intampla la fel , adica de cand fac miscare ( bicicleta, zumba, abdomene si altele de moment) parca m-am schimbat total am un chef si o buna dispozitie generala desi la kg nu se vede mult(doar 3 pana acum), dar ma simt extraordinar si nu iti pot multumi indeajuns pentru linkurile cu zumba, pentru ca prin ele am descoperit placerea de a dansa.
sa aveti o zi frumoasa!


Ultima editare efectuata de catre annamaria26985 in Vin 06 Mai 2011, 12:11 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 06 Mai 2011, 2:00 pm

Anna, hug

Ghita, la partea cu coelsterolul e si la mine la fel, fara medicamente nu am reusit sa il cobor, insa fratii mei au reusit, o sa scriu mai jos . Sunt offtopic, dar vin cu povestea intreaga,..
Fratele tatalui meu a murit la 39 de ani, am avutcel putin 6-7 veri si unchi/matusi care inainte de 40 de ani au facut infarct, si nu au scapat Sad
Tatal meu a avut 3 infarcturi inainte de 50 de ani, iar la 59 de ani un AVC (accident vascular cerebral, din fericire fara inundare). A fost 7 luni ca o leguma, pe pat. 5 saptamani l-au tinut la neuro la terapie intensiva, apoi inca 4 luni mutat din spital in spital. Daca nu il ingrijeau colegii nu scapa. A fost norocul lui ca a picat pe mana unei foste colege de facultate, dr. la neuro.

Si toate se trag de la colesterol. E mostenit, de aceea e f important sa am grija si la Victor. Fratii mei au trecut de 400, eu am avut acum 2 ani 370 sau 380, nu mai retin. Cu regim si ff mult sport a scazut la fratii mei (baietii, ca sora mea nu a reusit sa il coboare, nu are timp, mai ales ca acum e graviduta cu al treilea copil)
Dar fratele meu din USA a ajuns sub 200 luand Omega3 (ulei de peste) si cu sport mult, in fiecare zi merge la sala. Asta la sfatul medicilor americani. Nu a luat medicamente decat in Romania.
Celalalt frate, care e in Spania la fel, de la 400 a ajuns la 200 in cateva luni -si se mentine - cu regim alimentar, mult peshte (grasimile nesaturate, "bune")si la fel, mult sport.
Eu am luat Sortis, nu e problema sa spunem numele medicamentului, reclama se considera cand vrem sa ajutam sa creasca vanzarile...
Cu Sortis am ajuns in 2 luni la 205, apoi am facut pauza si a urcat in 6 sapt la 300. Nu mai iau nimic, si asta la sfatul internistului la care merg. Anual fac EKG si analize de sange si tiroida. Dr mi-a spus clar, poti trai bine si fara probleme si cu 400 colesterol, atata vreme cat nu sunt si altele. Tensiunea sa nu fie mare (eu am intre 100 cu 60 si 120 cu 70), sa nu ai si glicemie (desi aici am avut probleme in timpul sarcinii), daca nu fumezi si nu consumi regulat alcool, nu esti supraponderal... poti ajunge la 90 de ani si cu colesterolul urias....

Acum revin la subiectul nostru Smile
E bun tare sportul- dansul, zumba, dar la mine e problema cu el noaptea. La 2-3 ore dupa zumba inca nu pot dormi. Chiar daca ma bag in pat, ma uit pe pereti. Va trebui sa vad cum fac, poate am vreo sansa tosusi sa fac ziua. Smile

in iulie venim in Ro, si pana atunci am de gand -si btebuie- sa ajung la greutatea de acum doi, altfel nici nu am ce sa imbrac. Timp sa croitoresc nu reusesc sa imi fac, desi mi-e taaaare dor Sad
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de danniela Vin 06 Mai 2011, 9:34 pm

Wow Ela , m-ai speriat de ce ai spus despre familia tare. Imi pare rau!!
Insa ma bucur pentru tine ca te simti bine, se vede dupa cum scrii ca ai atitudine poztiva, bravo tie!!!!
Aura m-ai facut sa rad cu tanti grasa si pornita impotriva la toata lumea , dar sa stii ca sunt multe persoane asa. Mie mi-e groaza cand vin in tara ca toate rudele mele sau ale sotului se vaita cat de grea este viata, de parca nu ar fi peste tot la fel.
Maine merg la salsa iar. Cand m-am motivat suficient sa ma apuc de abdomene va anunt!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 06 Mai 2011, 9:57 pm

Iubesti abdomenele? scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim 3 - Pagina 10 Empty Re: Haideti sa slabim 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB