Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Targuri hand-made III - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Targuri hand-made III

+38
mickyta
Handmade DEEA
cld
margelutamea
Aghata
ada85bejan
marami
cristinica_70
dorina64
zsofia
Lionqueen
amnro
ismi3ismi
betymi72
mangokiwi
Aditza
costi_iacob
casagravor
tantelu01
Day
diana-s
amoni
Savu Ramona
doni
firimitura
Gabiuta
symos
waby
darkpoke
came_lia
CCristinaC
serenita
Lucia.BlueFlower
firicel
diada
SilviaDumitrescu
Crissy86
europolis
42 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de diana-s Joi 03 Mar 2011, 2:27 pm

Day, pup you back
pana la urma cred ca ajung in Bucuresti in ween-end si poate te vizitez la targ ;)
diana-s
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de firimitura Joi 03 Mar 2011, 7:40 pm

doina, si eu cred k vin in vizita la voi kiss

diana - ceea ce ai patit la targ este de-a dreptul revoltator, dar nu avem ce sa le cerem unor oameni indoctrinati, unor persoane care poarta ochelari de cal, si nu vor sa vada mai departe de ceea ce au invatat ei candva ca este arta, populara sau nu.
kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de Day Joi 03 Mar 2011, 8:06 pm

Ia vedeti aici:

Liga Studenților din București (LSB) și Uniunea Națională a Studenților din România (UNSR) au plăcerea de a vă invita, în calitate de expozant, la Targul Cadourilor de Primavara!

Evenimentul se va desfășura în clădirea Rectoratului Universității Politehnica București, în perioada 7-8 martie, între orele 9:00- 16:00.

Pentru a participa vă rugăm să ne trimiteți o confirmare cu numele, prenumele și numărul de telefon. În situația în care până duminică la ora 16:00 vor fi mai puțin de 30 de participanți, cel mai probabil, târgul se va anula. Desigur, cei înscriși vor fi anunțați în timp util, în funcție de cât de repede se vor completa locurile.



· Taxa de participare va fi de 50 RON (pentru ambele zile) și se va achita pe loc. În cazul în care puteți veni decât într-una din zile, vă rugăm să ne anunțați din timp, altfel taxa se va plăti integral.

· Expozanții vor veni cu mobilierul propriu (masă, scaun etc)

· Se va asigura loc de depozitare a produselor peste noapte



În speranța unei viitoare colaborări, așteptăm cât mai curând răspunsul dumneavoastră!







--

Departamentul PROIECTE
Liga Studentilor din Bucuresti (LSB)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de firimitura Joi 03 Mar 2011, 10:08 pm

tocmai voiam sa pun si eu acest mesaj ;)) of tu Doina cum mi-o iei inainte. daca tot esti in bucuresti in weekend nu te duci si la politehnica?
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de Savu Ramona Joi 03 Mar 2011, 10:23 pm

Sincer m-as inscrie si eu dar nu stiu de fac fata oboselii , caci a fost primul meu targ acum si mi sa parut o experienta interesanta.Si m-am mai inscris la un targ Sambata si Duminica acum , intre timp trag sa mai fac ceva produse , deci ma apropii cu pasi siguri de epuizare, desi imi place mult sa lucrez si 2 zile la targ mi sa parut o pauza prea mare din lucru.
Maine ma decid daca ma inscriu si la cel din poli 7-8 sau nu.
Va urez o vanzare cat mai buna tuturor care participati la targuri. hug
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de waby Joi 03 Mar 2011, 11:13 pm

Buna,
Vrea cineva sa participe la I Love Handmade din acest weekend? Eu as cam vrea sa renunt la acel loc, daca este cineva interesat sa-mi dea de veste si vb si cu organizatorii.
waby
waby
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de serenita Sam 05 Mar 2011, 9:18 am

cine merge la targ astazi ? cu cine ma vad pe-acolo ?
serenita
serenita
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 172
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/12/2010

http://sapnaa-accesories.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de serenita Dum 06 Mar 2011, 7:43 pm

fetelor, cum a fost la ILH ieri si azi ? ati avut vanzari ?
serenita
serenita
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 172
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/12/2010

http://sapnaa-accesories.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de firimitura Dum 06 Mar 2011, 7:56 pm

serenita a scris:firimiturica, esti din bucuresti ? ce-ai zice daca la urmatorul targ am imparti o masuta ? Smile

scz de raspunsul tarziu : da, sunt din bucuresti. cat despre impartitul masutei la urmatorul targ ... nu stiu ce sa iti raspund, eu merg mereu cu o prietena , cu ea impart de obicei masuta(mai ales ca ea e cea care detine deocamdata masuta) dar ne putem combina si in 3 daca e ok cu tine. kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de serenita Dum 06 Mar 2011, 9:30 pm

menage a trois ? suna interesant Smile
serenita
serenita
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 172
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/12/2010

http://sapnaa-accesories.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de doni Lun 07 Mar 2011, 7:59 am

unde mai la la politehnica?.eu le-am zis ca nu vin din pacate,desi m-au invitat personal prin mail.Am vb c ele la telefon si le-am spus prin viu grau ca nu pot veni.e prea frig pt mine ,am copil mic,si chiar nu pot veni.mai ales ca ma costa si drumul de la caracal la bucuresti ca sa vand nu stiu ce nimic.Eu am si lucrari care nu prea sunt nici de martisor ,poate pt 8 martie sa fie, dar sunt f valoroase si lumea nu se prea inghesuie sa cumpere ce fac eu.La mine pretl max pt set super complex si dificil ajunge si la max 3 milioane.pt ca e f muncit poate stau si o saptamana la el.chiar nu convine sa vand pe ce apa nu curge.Deci ca sa vin acolo imi trebuie sa am cel putin40 sau 50 de seturi,ceea ce la mine in momentul asta e un vis frumos ca nu am atatea zid
doni
doni
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 49
Localizare : caracal
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de tantelu01 Mier 09 Mar 2011, 3:29 pm

Nu mi-a trecut prin cap sa caut subiectul targuri pana nu am citit postarea dianei-s la quilling. Acum vad ca sunt multe fete care merg la targurile ILH. Eu si fiica mea am participat la toate de anul trecut si singurele paguboase au fost cele de la Curtea Veche. E o locatie dificila, mai ales pentru sezonul rece. Nici vara nu abunda de vizitatori (eu invit toti prietenii si colegii ), iarna ce sa mai vorbim. Incepand cu targul de Craciun, ne-au facut-o cei de la primarie, ca au anulat locatia Sutu. La Curtea Veche poate sa mai merg in vara, dar numai daca nu gasesc altceva. De martisor am fost doua zile in galeria Real Berceni, la un "targ" facut de un afacerist "de culoare"- pic cu pic se numeste firma, si incerca sa ne jupoaie de 400 lei pentru un loc fara trafic, fara vizitatori, asta in conditiile in care el isi postase odrasla la intrare cu doua standuri de martisoare si alte cunostinte tot in zona de intrare. Noi fraierii eram pentru jumulit banii. Noroc ca nu i-am dat decat un avans de 150 lei si altii nu a mai vazut de la noi. Va sfatuiesc sa-l ocoliti pe acest individ sau sa fiti foarte atente la negocierea taxei si a locatiei. El are o intelegere acum cu galeriile Real (Berceni, Vitanis, Th. Palady) si ne piseaza cu telefoane sa venim la el. S-o creada el ca ne mai prinde la jumulit de bani.
Urmatoarele zile am fost la MTR si pot spune ca acolo chiar a fost vanzare si a meritat munca depusa. La targul din Politehnica, de pe 7-8 martie, am acceptat si noi invitatia insa a fost o si mai mare dezamagire. Oamenii care treceau intamplator pe acolo in prima zi de targ, spuneau ca nici nu se stie in campus ce se intampla acolo. Nu reclama, nu cumparatori. A doua zi, pe 8, femeile erau libere. Se pare ca viata creatorilor handmade se anunta grea daca cei care dau aprobari sau organizeaza targuri nu se descurca cu organizarea si mediatizarea evenimentelor. Cei de la ILH se descurcau de minune, din pacate locatie buna nu mai au momentan. Fetele din Constanta, eu am facut o cerere de targ in Vama Veche, de 1Mai. Ma sustineti? Veniti daca se tine?
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 09 Mar 2011, 5:56 pm

Da.MTR-ul este o locatie foarte,foarte buna.
In vara ,cine doreste,daca puteti sa va interesati de zona bulevardului Kiseleff.Acolo sambata si duminica se face vanzare foarte buna.Nu sunt targuri neaparat de handmade.Au diferite titulaturi de la "Targ de antichitati" pina la targ de carte.Insa nu conteaza fiindca apar multi cu lucrari facute manual.
Nu stiu de unde iti trebuie apobare pentru acea zona si nu stiu cit se plateste dar mi se pare o chestie foarte buna.In afara de MTR.
Aproape saptaminal eu merg acolo sa "imi clatesc" ochii ca apar fel de fel de lucruri frumoase.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de tantelu01 Mier 09 Mar 2011, 6:05 pm

Gabiuta, trebuie sa ai marfa nu gluma ca sa ai "taraba" acolo. Taxa te omoara. daca ii intrebi pe participanti, ai sa vezi ca nu sunt prea multumiti de vanzari. Cele mai mari vanzari le au cei cu mancare. Smile
La MTR e o traditie a martisorului si unde s-a ajuns la o selectie foarte ciudata a participantilor.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de casagravor Mier 09 Mar 2011, 6:17 pm

eu abia azi am gasit tema asta...
citit tot, de la cap la coada....
Diana-s ma bucur ca esti dintr-o bucata si le spui pe nume lucrurilor.....
tantelu, ca de obicei, un reper al nostru al tuturor...
gabiutza..... ce baftoasa esti ca poti sa-ti clatesti ochii saptamanal....
ce am aflat despre timisoara....din barfe... e ca acei cativa organizatori de targuri in zona conditionarea acceptarea ta la targurile importante de participarea la cele fara shanse de succes...
sunt cateva locatii neinspirate, la care trebuie sa stii sa te duci sa pierzi, ca sa obtii masa la targuri mai bune (nu mai zic de pozitie buna) si sa-ti scoti parleala.....
iar "profesionistii" sunt prezenti peste tot si in toate targurile......
mese de cate 8 -12 mp, cu chinezariile tot din .. stocurile seculare.....
e deprimant din start..... dar , ma rog, ne adaptam ......

la targul de antichitati a fost refuzata participarea cu margele din semipretioase... cica nu-s antichitati ca-s facut acuma.....
ma rog, da pietrele alea sunt mai vechi decat vintagele masluit la coltz de strada .........au sute de mii de ani.... da' who cares?
casagravor
casagravor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de Savu Ramona Mier 09 Mar 2011, 6:40 pm

rade bravo casagravor , ai punctat bine , si ma refer la spectul cu vintage masluit la coltz de strada. Am o cunostinta de-mi exlica diverse tehnici pe care le foloseste sa dea spect de old - respectiv metalul bagat la otet cu nisip si alte minuni.
Eu una am zis ca asa ceva nu voi incerca niciodata , am prea multe de facut si experimentat in domeniu pe care mi l-am ales , adica lucrul cu pielea.
Si nu voi baga cataramele sau diverse la tratamente de genu pentru a obtine un astfel de efect . Dar fiecare gandeste altfel si te adaptezi pana la urma in functie de cerinte.
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de tantelu01 Joi 10 Mar 2011, 9:36 am

Fetelor, de noi depinde sa nu coboram la nivelul falsurilor, al reproducerilor chicioase. Daca perseveram si stim sa ne educam vizitatorii, cumparatorii, sa-i invatam ce inseamna un lucru facut cu pasiune, cu dragoste de frumos, vom avea de castigat mai curand decat ne-am astepta. Am simtit asta din contactele avute la targurile anterioare unde mi-am facut admiratori si clienti fideli. Daca nu mi-au cumparat la targ din ce aveam, am primit comenzi pentru lucrari personalizate. Si de "educatul" organizatorilor tot de noi depinde. Daca la ILH si la inca 1-2 targuri, vin doar creatori cu marfa proprie, la altele, organizate de bisnitari colorati, ai concurenta marfa de duzina, luata din Doraly si vanduta la specula (dar tot are un pret mai mic decat produsul tau). Am vazut margele luate la kg, insirate simplu pe ata si vandute ca produs handmade. Asta chiar e inselatorie. Cand vad cata migala depun fetele de la margelit ca sa scoata podoabe frumoase, pai chiar iti vine sa le dai cu ele in cap. Deci, va rog sa nu coborati stacheta, munca noastra trebuie apreciata la adevarata ei valoare si simt ca nu este departe acea zi.


Ultima editare efectuata de catre tantelu01 in Joi 10 Mar 2011, 9:39 am, editata de 1 ori (Motiv : mancat litere...foame mare)
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de costi_iacob Sam 12 Mar 2011, 2:14 pm

Bine punctat! Felicitari pentru atitudine! (cat despre dorally-sme la pret de specula, stiti cum gandesc cei care le vand: nu-i prost cine cere, ci ........)
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de serenita Sam 12 Mar 2011, 3:09 pm

La AFI Cotroceni, cineva s-a gandit sa amenajeze un stand de creatii handmade. Puteti gasi acest stand, al Asociatiei "Licurici" Giurgiu, la etajul Mall-ului. Se ajunge urcand pe scara rulanta de langa patinoar, si mergand pe culoarul care vi se deschide drept in fata. Gasiti acest stand astazi si maine, asa ca, daca aveti timp sa ajungeti, ar fi perfect. Week-end placut!
serenita
serenita
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 172
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/12/2010

http://sapnaa-accesories.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de darkpoke Lun 14 Mar 2011, 10:35 am

hello..la toata lumea
scriu si eu pe acest post..plina de dezamagire..si tristete
am participat la primul meu targ handmade
si sincer..nu prea am cuvinte bune..de spus
avand in vedere...ca nu ma consider eu stiu..cine stie ce profesionista..nu m-am asteptat la vanzari mari...dar sincer..nu cred ca romanii sunt pregatiti pentru handmade
si nu o spun..repet..analizand produsele mele..ci ale tuturor participantilor..
impresii de la targul clothes next door..organizat indoor..desi ieri a fost o vreme superb.a.si o gramada de lume roia pe afara..noi eram in interior..asteptand sa intre..
numai bagatori de seama..i-as putea numi..care nici macar nu aveau rabdare 1 min..de a privi creatiile..facute cu atata drag si pasiune..de catre multe fete

cum a fost primul meu targ...as fi putut imbunatati multe lucruri..in prezentare..dar sincer..acu nu regret..
am vazut cateva standuri..la care s-a muncit mult..si nu cred ca au vandut mai mult de 1-2 obiecte..
trist..de-a dreptul..
ce am vandut eu? nimic...
stateam acolo...si ma gandeam..cata munca si cat timp..am stat sa modelez fimo..si oamenii astia se uita..de park ar fi niste gablonzuri adunate din europa...desi cred k pe acelea le=-ar fi apreciat mai mult
poate sunt rea..si vorbeste tristetea...dar chiar nu ma asteptam..handmade-ul..sa fie atat de prost apreciat
evident..a fost si data...nefasta..targul ar fi trebuti sa se tina cu o saptamana in urma, pe 6 martie...si sincer cred ca s-ar fi vandut ceva..avand in vedere ca urma 8 martie..dar asa..mai nimic..
toata lumea..intra..in sala ovala..de la Margo Lounge..aruncau o privire..majoritatea de la jumatate de metru distanta..se opreau un pic la haine..le invarteau de cateva ori...si apoi ieseau..
cam asta a fost targul..
organizarea a fost ok..dar probabil momentul nu a fost bine ales
si stau si ma gandesc..si astept pareri reale si sincere..
chiar asa urat creez? e o intrebare care nu imi da pace de ieri
o fac din pasiune..si a fost prima icnercare de a vinde ceva..dar cel putin..cateva din creatii au fost apreciate pe acest forum..si sunt apreciate de toti colegii mei...care se uita cu uimire..cand le zic..ca sunt facute manual..ca sunt facute de mine..
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Imagine de targ handmade

Mesaj Scris de casagravor Lun 14 Mar 2011, 10:47 am

darkpoke, darling, toate targurile organizate DUPA evenimente importante sunt sortite esecului... nu te impacienta.... asta e una...
a doua... handmade e asociat cu ceva ieftin, prost calitativ si pueril... din pacate....
si asta pentru ca sunt amestecati incepatorii cu avansatii, tehnicile diverse de lucru eclipsandu-se reciproc etc. ....
aici e vina organizatorilor de multe ori ca fac balci din treaba asta.....
iar expozantii, la randul lor, prin carpelile de placaje, ampora sarme si cutii goale cu tot felul de carpe pe langa stand dau aspectul de cersetorie organizata......
pana nu ne vom respecta noi si ne vom respecta munca noastra nu putem avea pretentia sa ne respecte altii....
abia apoi vor fi interesati sistematic sa cumpere... in rest, daca mai pica vreun client ce-a ricoshat din intamplare... mare minune.....
asa e peste tot, nu numai la tine....
obisnuieste-te cu asta... dar persevereaza... lumea e in schimbare, totusi, dar foarte incet .....
casagravor
casagravor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de tantelu01 Lun 14 Mar 2011, 10:52 am

Nu stiu daca nu e "off topic" sa vorbim aici si de magazinele de handmade, insa cred ca aici putem dezvolta toate subiecte despre vanzarea produselor handmade. Asta vara ne-am bucurat cand a venit o doamna la targul de handmade la care eram si ne-a anuntat ca deschide un magazin de handmade in "buricul targului" si ne roaga sa venim cu produse sa le vanda ea in magazin. Era o oferta buna, mai ales ca majoritatea avem servici si lucrul manual e un hobby care ne mai ajuta si financiar nu numai emotional. Am dus produse si s-a semnat contract ca de consignatie, cu un adaos de 30%. Deci, te gandeai ce bani vrei sa iei tu in mana, mai puneai 30% si obtineai pretul din magazin. Daca vroiai sa se si vanda, sigur renuntai tu la niste bani. Dupa un timp, patroana a vrut sa introduca si TVA, deci... inca 24%. Rezultatul, muncesti ca sa o duca altii bine? Cui se mai vinde produsul tau la pretul rezultat? Mai merita sa muncesti pe nimic? Intre timp, patroana si-a infiintat si un atelier in care realizeaza produse care au vazut ca merg in magazin, au copiat modelele initiale iar produsele primite din afara atelierului lor nu au mai fost la vederea cumparatorului, deci.. nu se mai vand. Ca atare, am retras tot ce am dus la magazin si nu au fost regrete din partea patroanei. Din aceasta experienta am invatat ca un astfel de magazin nu este pentru binele creatorilor, e pentru bunastarea unui afacerist. Consider ca ideal este sa se cupleze mai multi creatori de handmade care sa inchirieze un spatiu in care sa-si vanda propriile produse, sa faca prin rotatie vanzarea in magazin si sa aiba interes sa le mearga tuturor bine. Din experienta targurilor, am invatat ca daca ai lucrari interesante, nu iti trebuie mult spatiu sa le prezinti, iti faci clienti fideli care vor avea unde sa te gaseasca cand vor, cand au bani sa cumpere sau sa iti faca comenzi. Un spatiu nu foarte mare dar intr-o zona intens circulata poate ajunge centrul atractiei pentru multi iubitori de handmade. Daca standul din AFI este unul de acest gen, e foarte bine gandit, daca e o alta afacere a unei "asociatii", e trist.
Pana sa postez eu a aparut si postarea lui darkpoke. Iti inteleg dezamagirea, am avut si eu experiente de genul asta, ultima chiar la un targ de 8 martie la care nu s-a facut nici macar reclama, unde vizitatorii erau uimiti ca ne aflam acolo. Vnzare..0.
Exista locatii sortite din start esecului, cum sunt cele de la Curtea Veche (loc placut de plimbare in centru, vara, dar incomod pentru vizitatori si eventual cumparatori, unde nici grupurile de turistii straini nu sunt lasati sa intre), din Galeriile Real (daca nu ai loc in usa galeriei). Nu stiu ce ar trebui sa facem sa convingem Primaria Capitalei sa permita iar desfasurarea targurilor la Palatul Sutu, unde oamenii s-au invatat sa ne caute. Nu vreau sa fiu rasista dar, am impresia ca pleiada de afceristi bronzati, care fac targurile cu produse de tot felul, in corturi de 9mp si la taxe uriase, au facut presiuni impotriva targurilor de handmade din apropierea locurilor cu trafic intens, unde se posteaza ei.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de Aditza Lun 14 Mar 2011, 10:54 am

Offf imi pare rau, pentru experienta ta. In legatura cu targurile, nu pot sa-mi dau cu parerea deoarece am fost doar in calitate de cumparator la targuri. Ce pot sa-ti spun este sa nu te lasi influentata de o mana de oameni care habar au de ce este frumos. Lucrezi foarte frumos si pui mult suflet in piesele tale asa ca tot inainte pupi Oamenii mai trebuie educati in ceea ce priveste hand-made-ul, dar incet-incet se vor schimba. Pate ca si timpul a fost de vina. Cand ieseai afara nu prea te gandeai sa te intorci intre 4 pereti.
Nu te descuraja! Continua sa faci lucruri cel putin la fel de frumoase si o sa vezi, lucrurile se vor schimba hug
Aditza
Aditza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 485
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/07/2009

http://povesticuzorzoane.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de darkpoke Lun 14 Mar 2011, 12:34 pm

multumesc mult pentru cuvinte
voi continua..sa fac ce-mi place...si sa ma perfectionez
si poate lumea se va schimba

"iar expozantii, la randul lor, prin carpelile de placaje, ampora sarme si cutii goale cu tot felul de carpe pe langa stand dau aspectul de cersetorie organizata......"

casagravor...sa stii..chiar am vazut un astfel de stand
chiar m-a amuzat prietenu meu..cand a zis..."a stat o ora sa le aranjeze...mai sta o ora sa le stranga"

deci..eu o iau ca pe o experienta...de inceput..am invatat cate ceva..
m-am ales cu o durere de spate si muschi..cumplita...era curent acolo....si cu o dezamagire in ceea ce priveste..oamenii

dar sa speram la mai bine Smile

am postat la fimo..cateva din careatiile..mele..neagreate de public
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de mangokiwi Lun 14 Mar 2011, 12:57 pm

Sa va povestesc depre experienta mea in ceea ce priveste targurile..
Anul trecut,..prin mai cred, fiica mea insista sa mearga la un targ la un festival ce se tinea la slobozia...
Pregatim expozor, produse, cort, taxa, etc.. Imi faceam calcule cum ca voi vinde de 30 mil (adicatelea tot..).
A venit fiica mea dupa o zi juma,..plina de noroi, moarta de frig, plouata (a fost o vreme mizerabila),..si cu nimic vandut.
Efect 1 : depresie, dezamagire, frustrare, etc.
Eveniment 2 - Constanta, Plaja Modern. Deci,..pleaca de la Ploiesti, motorina, taxa, hotel, etc.
Vanzare - 2 perechi cercei - 20 ron total. Efect ? depresie, frustrare, etc, am vrut sa las totul balta,
Dupa aceea ma mers la evenimentele organizate in bucuresti,..si incet incet lucrurile au inceput sa mearga,..nu spectaculos,..dar per total e ok.
Ideea este ca nu trebuie sa abandonezi,..sa perseverezi,..sa selectezi evenimentele. In cercul de colegi/prieteni sunt cautata, abordata, lucrarile imi sunt cerute. Asta imi da curaj,..si voiam sa va spun (asa cum si mie mi-a spus cineva la un targ..) aveti RABDARE!!
mangokiwi
mangokiwi
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Romania
Data de inscriere : 14/02/2010

Sus In jos

Targuri hand-made III - Pagina 3 Empty Re: Targuri hand-made III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB