Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cozonaci si aluaturi dospite

+83
Uca
nicole24
32vali
Gabica
kerkyra
scoobbyy
alexaaa08
marry_a19
Carmen T
Ais
canadianca50
CarmenClaudia
cristina07
-iulia-
mari42
Dorulet
Giorgi
dorinacirstea
barbin
micheline
cory74
carmenco
dorinami
IULIA13
pufoi
danniela
anc@
culea mirela
denis21
AlinaJ.Bijoux
Eva
europolis
camelia84
corina corina
LYNDA
Gabiuta
Angelica18
cristina350
mariaz_09
Ionela.Radu
tinap
betymi72
LORIMAR
arielas
Chirrox13
violetas
mykya
came_lia
MagdaMarin
olympia
valentinadof
vicki
rivka
Giobsy
camic
ema
aurishta
costina89
elena.habasescu
ncoroleac
cretu_veronica22
teisoara
adar
amnro
Floren
Buburuza
cata13lina
Alina.C
mnarcisa
nadja
adelina24
danae
iuliana72
Marry
Clio_Ela
MihaelaT
Dionisia
zylv
viorica
irish05
diada
Camy
Admina
87 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de diada Mar 09 Iun 2009, 7:29 pm

foame foarte bun, am avut si eu parte de cateva feliute, mersi! Petru a papat una! pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Cornulete fragede

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 23 Dec 2009, 12:19 am

Azi am cocarit si eu niste cornulete dupa reteta socrelei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente:
3 cani(indesate) cu faina
1 cana cu untura
2 oua
1 cub drojdie(25gr)
aproximativ 100ml lapte
putina sare
zahar pudra
rahat
dulceata de visine.
Cum am fost cu capul in nori am uitat sa prind in blit si aluatul dospit. Merci
Mod de preparare:
Faina se pune intr-un vas, se dizolva drojdia in lapte, se adauga o lingurita de zahar si se toarna intr-o adancitura facuta in faina. Se lasa la "imprietenit 10 minute dupa care se dauga untura si ouale, un praf de sare si se framanta. Iese un aluat fraged care se lasa la caldurica vreo juma de ora.
Se intinde pe masa presarata cu faina si se taie ca-n fotografii

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu am pus rahat si dulceata de visine.
Cuptorul se incalzeste in prealabil(acu' depinde de care aveti, al meu e batran saracu' si nu stiu la ce temperatura ajunge)
In tava am pus hartie de copt.
Le-am copt la foc potrivit si mic, pana au devenit aurii. Dupa ce s-au racorit bine, le-am tavalit prin zahar pudra.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 23 Dec 2009, 12:28 am

MMMM ce bunatati ai tu acolo!!
Imi trimiti si mie cateva ? ;) Sunt bune langa ceai, chiar si la ora asta. Desi am papat o portie de praji azi, dar ale tale arata asa de bine .......
Nu m-am gandit azi sa pozez si fursecurile soacrei mele, am pozat numai pisoii:)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 23 Dec 2009, 12:32 am

Numai ce am lasat farfurioara in cafenea Smile
Ia pune mana si pozeaza tot si pune aici.
wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 23 Dec 2009, 12:37 am

pai Sad nu am ce poza, ca am venit acasa. (Alte poze am, de la mancarica, am o reteta buna buna, si am uitat sa postez, le caut si trec dincolo la subietul cu gatitul)

La mine maine e zi de copt. Cozonaci nu fac, primesc de la mama soacra, baietii mei oricum nu manaca. Ei sunt cu prajiturelele, cornuletele... MMM, sotul meu e langa mine, la celalalt calculator, el munceste si eu aici, ii tin de urat. Dar a vazut pozele, maine trebuie sa ii fac si cornulete dospite:)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de diada Mier 23 Dec 2009, 10:59 am

In loc de untura se poate pune si altceva?
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 23 Dec 2009, 11:05 am

Diada, nu stiu...sunt si retete cu margarina, dar eu pe asta o am.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Marry Dum 14 Mar 2010, 1:37 am

Admina iti multumesc pentru reteta de cozonac Merci Am incerct-o si am facut cozonaci grozavi.
foame revin cu poze
Noapte buna. kiss
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 60
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de iuliana72 Dum 14 Mar 2010, 8:12 am

nu am facut in viata mea cozonac dar anul acesta de paste il fac pe cel moldovenesc.admina trebuie sa imi spui daca este greu .
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Marry Mar 30 Mar 2010, 9:28 am

Iti raspund eu. Nu e greu de facut daca urmezi reteta adminei pas cu pas.
Am ramas datoare cu poze.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 60
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Mar 2010, 11:01 am

Mary, sa va fie de bine. Foarte frumosi cozonacii, fini ca un obraz de bebelus. Smile
Acelasi aluat merge de minune si la pasca. Faceti cantitatea intreaga si opriti o treime pentru pasca, sau faceti din cantitati mai mai mici, daca nu vreti si un cozonac.
Iuliana, cand Camy a incercat reteta, tot asa, nu mai facuse cozonaci si au iesit mari si frumosi. Eu simt aluatul la mana, trebuie sa fie mai molcut, dar sa de desprinda de pe mana; adaugi grasimea la sfarsit si framanti pana nu se mai lipeste pe maini (nu mult, 10 minute, daca vrei mai mult, nu e bai wink ). Si trebuie lasat la dospit la caldura, neaparat, pana isi dubleaza volumul, apoi format si pus in tavi, iar la dospit pana ajunge la buza tavii pus la cuptor la temperatura mare, 5-10 minute, apoi la foc mediu, pana se coc. Neaparat sa folosesti ingrediente bune, adica nu puneti oua vechi, ca sunt sanse sa nu iasa pufos.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de danae Mar 30 Mar 2010, 1:35 pm

Si eu folosesc o reteta ca a adminei, doar ca pun 300 grame zahar (imi plac mai dulci) iar albusurile nu le arunc. Le bag la mixer, cu zahar, cacao, stafide sau trandafiri si cacao si cu asta umplu cozonacul. Fiind bezea, creste si ea si nu prea risti sa se lase daca ai pus umplutura prea multa. Anul asta as vrea sa fac un cozonac cu mac. Daca iese, pun poze.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de adelina24 Mar 30 Mar 2010, 2:08 pm

Eu am o reteta de cozonac moldovenesc similara cu cea a Adminei , numai ca nu este cu galbenusuri ci cu 8 oua ( pentru un kilogram de faina ) . Eu folosesc doar 3 oua daca sunt mari si 4 daca sunt mici . Mai este o etapa in plus la mine se opareste putina faina inainte de a framanta tot aluatul ( se face maiaua se lasa la crescut , se opareste faina - se lasa la crescut , se amesteca ultimele ingrediente ) . Eu nu fac decat un cozonac pentru ca se mananca doar cat este cald , pe urma trag eu de el .Nu se framanta foarte mult . Cand il pun in tava nu mai trebuie sa il las la crescut ( desi iau teapa de fiecare data pentru ca imi creste prea mult si il scot foarte greu din tava ) dar eu il las pentru ca imi place cozonacul bogat ( crema de nuca , stafide , rahat ) si fiind greu mi-e teama ca nu va creste . Cand voi face cozocac saptamana aceasta pentru Pasti am sa va arat poze .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de iuliana72 Mar 30 Mar 2010, 2:50 pm

eu nu am facut vreodata cozonac dar am zis sa il incerc pe cel al adminei dar sotul meu mia zis ca nu are timp si nici bani de experimentele mele asa ca ma las pagubasa dar il incerc fara sa stie el si ii spun ca fac gogosi.fie ce o fii
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de nadja Mar 30 Mar 2010, 3:09 pm

Banii pe care ii dai sa cumperi cozonaci sunt suficienti sa cumperi ce-ti trebuie sa ti-i faci singura. Au si alt gust si alt aspect si......sunt facuti de tine.
nadja
nadja
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 30 Mar 2010, 3:30 pm

Tare mabate gandul si pe mine sa fac cozonaci anul asta. Si asta ar fi o premiera pentru mine. Acum sa vad cum ma incadrez in timp.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Alina.C Mar 30 Mar 2010, 6:47 pm

Ce super, fetelor! Tocmai ma gandeam zilele astea ca va trebui sa fac cozonac... si cand colo ce sa vad? Reteta de cozonac moldovenesc, cum face bunica si mama mea, de cand eram copil, chiar aici pe site! Pot sa jur ca e reteta bunicii, cea postata de Admina! Multumesc, o sa fac si eu.
Am mai facut cu cativa ani in urma cozonac, dar nu prea mi-a crescut frumos, in primul rand ca am pus muuult prea multa umplutura, si in al doilea rand pentru ca nu aveam tavi potrivite, ci unele de unica folosinta de aluminiu. Dar anul asta imi cumpar!
Cum am dat de postarile astea dimineata, si le-am citit... am vazut reteta de placinta cu mere postata de Camy, asa ca am facut si eu, tocmai am terminat cu spalatul vaselor si am scos din cuptor. La fel, facea si bunica mea ceva similar, si-i spuneam "invartita"....imi amintesc de zilele de iarna la gura sobei (facea in special iarna aceasta placinta, ca avem multe mere...). Numai ca nu am pus ou, pentru ca eu postesc.
Chiar si fara ou, arata cum trebuie, s-a rumenit frumos...si e foarte gustoasa!
Am facut si paine, dintr-un kg de faina, pentru ca am cuptor destept si coace doua tavi de aragaz in acelasi timp. Tot fara ou si painea, a ramas cam albicioasa, in rest e cum trebuie sa fie.
Multumesc inca o data Admina, Camy, de retete. Merci

Editez pentru a va arata dovada:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Painea arata de parca ar fi patata pentru ca... am dat-o cu un pic de miere Smile. M-am gandit ca poate ii da un pic de culoare, cum nu am uns-o cu ou... Dar unsa cu ou si presarat mac... arata foarte bine, si e si foarte gustoasa. Reteta simpla: faina, drojdie, apa, sare si un pic de ulei pentru framantat. Si creste de isi dubleaza sau chiar tripleaza volumul.

Placinta cu mere, din care deja lipseste una Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de cata13lina Mar 30 Mar 2010, 9:14 pm

Buna seara ! Am citit si eu reteta de cozonac si intr-adevar este o reteta moldoveneasca; sau asa ne place noua celor din Moldova sa spunem. Eu fac aproximativ la fel doar ca zaharul il impart in doua : jumatate il pun la topit, iar cu cealalta jumatate framant aluatul; apoi incorporez grasimile topite (cat mai fierbinte posibil).Iar umplutura de nuca eu o fac asa: la 2 cozonaci eu pun 1/2kg nuca 300 gr zahar si 6-7 albuse , esenta de rom si cacao (1 lingura).Bat albusele spuma cu zaharul si amestec nuca cu cacao .Iese o crema deosebit de gustoasa cu care se umplu cozonacii. Daca voi avea fotograful prin preajma vineri, voi poza si va voi arata cum fac eu cozonacii.O seara buna va doresc ! Si daca doriti va pot da si reteta de pasca cu smantana si ciocolata care se "topesc" in primele 2 zile !
avatar
cata13lina
helper
helper

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Mar 2010, 9:30 pm

Danae, albusurile de la cozonac (raman 10, daca fac dublu), le fac chec de albusuri sau bulete de cascaval, nu le arunc. wink Uneori pun si eu albusuri la umplutura, e foarte buna ideea, mai ales daca sunt bine batute, spuma.
Aglaia, si eu faceam numai cu oua intregi, dar albusul nu-l lasa sa creasca si sa iasa asa de pufos. E bun la chec, pandispan (cu praf de copt) ca pufoseste, dar la drojdioase, merge fara el. Mai ales ca nu este o reteta cu 10 oua, la 1kg ci doar cu 5 galbenusuri.
Iuliana, pai asa te incurajeaza? Lasa ca-ti facem noi galerie, hug incearca sa faci unul singur, din 500g faina si 3 ouate mici wink nu costa mult si sigur te mai pune sa-i faci.
Alina, bafta la cozonacit. Mai ales daca e reteta folosita si de bunica ta, stii ca iese. Cozonacul iese si de post, foarte asemanator cu cel de dulce (fara culoare, normal). Si painea cea mai buna este cea simpla: 1 parte apa (sa zicem 250-300ml), 2 parti faina(500g), drojdie cat o nuca (sau cat indica pe pachet la cantitatea de faina folosita), sare (putin zahar in care dizolvam drojdia). Ulei poate la tapetat tava, sau maxim 1 lingura in aluat. Normal ca daca e de dulce poti sa "scapi" putin lapte. Si combinatii cu cartofi, cereale, etc. Painea o poti unge cu apa amestecata cu putin ulei (cum o scoti din cuptor, dai cu pensula inmuiata in asa ceva, cat sa acoperi peste tot). Asa capata luciu; se foloseste si in patiserii sau brutarii, metoda asta.wink
Pasca de acum 2 ani, facuta in forma de guguluf, cu branza de vaci si stafide, la mijloc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Apr 2010, 9:15 am

Si prima tura de cozonacei, pe anul acesta. Unii mici au ajuns vulcanei de ciocolata si nuca... Smile Ideal e sa adaptati timpul cat stau la cuptor cu marimea cozonacilor (ai mei sunt micuti, trebuia sa-i tin mai putin cu vreo 10 minute, ca se usuca in interior).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Admina in Sam 03 Apr 2010, 9:05 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Buburuza Vin 02 Apr 2010, 11:31 am

Eu framant maine. Dupa amiaza pun smantana la scurs in malai pentru pasca cu smantana. Si pregatesc branza pentru pasca "clasica" (totdeauna o pregatesc cu zaharul, aromele si o lingura de gris cu o zi inainte de copt; stafidele le pun in rom si le amestec cu branza inainte de copt. Saptamana viitoare, cand ma intorc, vi le arat.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Floren Vin 02 Apr 2010, 11:48 am

Admina,multumesc din suflet pentru super-reteta ta de cozonac,am facut-o si am framantat coca la masina de paine.Un succes deplin!Din ce am facut ieri mai am foarte putin,asa ca maine o sa fac din nou,ca sa am si eu cozonac de Pasti!Sarbatori fericite iti doresc,tie si alor tai!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de amnro Vin 02 Apr 2010, 11:59 am

am pus si eu cozonacul la masina, acum e la framantat. ma duc sa iau maimuta de la gradi si pe urma-l bag la cuptor.

am facut o prostie, am pus cantitatea din reteta adminei, inseamna peste 1,5 kg, iar masina mea are capacitate maxima 1 kg. sper sa nu gasesc cozonacul in sufragerie cand ma intorc de la gradi rade
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 02 Apr 2010, 4:08 pm

Admine esti ceam mai tare, ulcanii cu cioco si nuca yumyy.
Eu care nu manc cozonac, ca nu imi place Embarassed (nu dati cu piete) tare as manca din vulcaneii tai Smile

Ziceam ca as face si eu ...... ei bine nu mai fac ca ieri sa infiintat soata acasa cu 2 cozonacei frmosi si 2 pascute asa ca poate de craciun acum, sdau poate la vara cand merg la bunica mea in Bucovina sa incerc acolo ca are si cupror afara. Pana una alta spor la treaba fetelor si sa va iasa cozonacii mari si frumosi
paste
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de adelina24 Vin 02 Apr 2010, 9:41 pm

Am terminat traba pe ziua de astazi . Am facut pasca si cozonacul .
Aceasta este pasca pentru mama mea :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aceasta este pasca de tranzit - s-a mancat cand am facut-o ( nu era sa las copii sa saliveze ) .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aceasta este pasca si cozonacul pentru mine . Cozonacul cel mic a fost de joaca pentru Amalia . Pentru pasca mea ( am facut-o ultima ) nu mi-a mai ajuns aluatul si de aceea are colac simplu si nu impletit .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 2 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB