Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 1:26 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 1:07 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 11:33 am Scris de Dorulet

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 9:51 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Pedagogia Waldorf

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pedagogia Waldorf

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 19 Ian 2011, 6:36 pm

Ce parere aveti despre acest sistem pedagogic? Ce cunoasteti despre el?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Re: Pedagogia Waldorf

Mesaj Scris de marinutza95 la data de Mar 12 Apr 2011, 4:28 pm

Pedagogia Waldorf este o formă de învățământ bazată pe metode antroposofice de predare și educare. Prima școală Waldorf a fost întemeiată în 1919 în Stuttgart, Germania, și a fost condusă de un colectiv de dascăli pregătiți de Rudolf Steiner. De atunci numărul școlilor Waldorf (denumite uneori și școli Steiner) a crescut progresiv, astfel încât în prezent reprezintă unul din cele mai răspândite tipuri de pedagogie independentă din Europa și America de Nord.

Metodica școlilor Waldorf este bazată pe o serie de noțiuni despre dezvoltarea omului în domeniile trupesc, sufletesc și spiritual, ce sunt menite să îi ofere dascălului înțelegere pentru ființa lăuntrică a copilului. Acestea rămân însă numai metode de lucru și nu devin conținuturi propriu-zise de predare. De pildă, se consideră că fiecare copil parcurge o dezvoltare în septenarii (perioade de câte 7 ani) și în funcție de caracteristile acestora se stabilesc unele aspecte ale desfășurării educației.

Concepția pedagogică a școlilor Waldorf susține că numai printr-o predare corespunzătoare necesităților interioare ale fiecărei vârste se poate ajunge la o dezvoltare a omului în sensul libertății, motiv pentru care a fost numită "educație pentru libertate". Această denumire nu trebuie totuși greșit înțeleasă, nefiind vorba de un învățământ ce acordă o libertate deplină copilului, ci de o pregătire în vederea dobândirii unei gândiri independente, odată cu maturitatea.
marinutza95
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 34
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mar 12 Apr 2011, 5:33 pm

pare ceva mai bun decat ideea de educare,modelare a copilului,in invatamantul romanesc.pareri de la parinti care au copiii la aceasta scoala,ar fi de folos.

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de anairdaida la data de Mier 10 Oct 2012, 1:23 am

Buna, eu personal sunt o ¨Waldorfista¨. Am terminat 13 ani in acest invatamant (un an de gradinita), am continuat facultatea si masteratul la o universitate de stat apoi am absolvit un curs de pedagogie prescolara Waldorf..am o multime de materiale specifice acestei pedagogi daca va intereseaza (cantecele, poezii, joculete, jucarii) si o teza de disertatie pe pedagogiile alternative..daca aveti chef sa rasfoiti..anuntati ma :*
anairdaida
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 29
Localizare : madrid
Data de inscriere : 08/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Mier 10 Oct 2012, 10:22 am

noi am avut-o pe cea mica la o gradi waldorf buna. a meritat si ultimul banut!

nu am o pasiune nebuna pt antroposofie, nici nu stiu cu ce se mananca dar educatoarele erau de poveste, cei patru ani au fost minunanti, pentru cine isi poate permite eu recomand.

pentru gradinita e sigur mult mai bun decat traditionalul. cei ce nu stiu nu au cum sa realizeze lumea de poveste in care cresc copiii si parintii care aleg sa-i insoteasca!

nu am continuat si scoala, desi exista una ffff buna (nu la liceul din bucuresti ma refer, nu stiu cum e acolo) pt ca am considerat ca fetitei mele i-ar trebui un mediu ceva mai ferm. as fi incercat sa fac efortul financiar pt 5 ani dar socul de la clasa a 5-a nu-mi dau seama cum ar fi fost.

nu stiu daca am ales bine, sper ca da!

anairdaida, daca ai ceva pt scoala, anii mici, ma intereseaza mult. incerc sa provoc un pic jocul la scoala wink multumesc!

dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 411
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 10 Oct 2012, 10:39 am

Anairdaida, si eu as dori ceva pentru invatamantul primar. Fetita mea a invatat in sistem de stat, din pacate, mi-as fi dorit sistemul Waldorf, dar nu aveam nicio gradinita in apropiere, ci chiar foarte departe. Acum, in clasa I-ii e o mare bulversare, se presupune ca lucram noi cu ei acasa materia, pentru ca acolo ii pune doamna sa deseneze la ora de matematica...
Invatamanul de stat are mari hibe si presiune enorma asupra copiilor. De aia ajungem sa avem la bac rezultate atat de slabe, la nivel national.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Mier 10 Oct 2012, 10:42 am

admina, eu zic sa nu te ambalezi pana una alta, au trecut nici 4 saptamani. poate le va face ceva la mate dupa vacanta. noua asa ne-a spus ca acum nu se preda nimic, e adevarat e doar pregatitoare!

dandana
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de istitutodimoda la data de Sam 19 Ian 2013, 10:30 pm

Interesant este ca din ce in ce mai multe persoane sunt interesate de pedagogia si invatamantul alternativ. Ceea ce este si mai interesant este ca in ultimii ani gradinitile si scolile de stat au inceput sa aiba o programa din ce in ce mai apropiata de acest invatamant alternativ, in pasi foarte mici ce-i drept, si nedublate aceste masuri de personal nu neaparat competent ci mai interesat de educatie decat de micile atentii. Un articol interesant despre invatamantul alternativ (waldorf, jena, freinet, step by step si montessori) puteti gasi aici, si astfel vom vedea la ce distanta enorma suntem fata de invatamantul de tip occidental bazat pe individualitate si nu pe ingurgitarea de cunostinte nefolositoare sau ce nu se pliaza pe aptitudinile si abilitatile (creative, matematice, lingvistice, muzicale, abstracte) ale copilului.

istitutodimoda
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Lun 21 Ian 2013, 10:35 am

oooooffffff viata mea, hai sa ma aflu si eu in vorba!

experienta noasta e cam asa:
- 4 ani de gradinita Waldorf, particulara, educatoare cum am mai spus, de poveste, locul era generos, luminos, evident era loc si de mai bine dar am pastrat amintiri calde si ne intoarcem la sarbatori si bazare, vorbim cat de des putem;
- acum clasa pregatitioare, scoala de stat, scoala buna zau fata de ce aud, aranjata, s-au bagat bani si energie, am contribuit si noi cat am putut, invatatoare tinere si dragute, care nu dau deloc, dar deloc semn ca asteapta atentii pt ... atentie;
DAR ...
poate sunt eu dusa cu capul: la gradi daca ceva nu era in ordine cu copilul educatoarea considera situatia o provocare pt ca problema era la modul de abordare al relatiei cu copilul (!), acum aia mica e data afara des din clasa pt ca ... vorbeste prea mult, mi s-a spus pe fata ca minte cand imi spune aia si ailalta, ca suntem la scoala, nu se iese la baie tot timpul, doar in pauze. i-am vazut pe copii, sunt foarte diferiti ca si comportament, nivel de atentie, prezenta in clasa, nu stiu, la gradi parca erau mai unitari, desi erau de la 3 la 6 ani in grupa.

concluzia? mama lui de invatamant de stat, nu stiu dar imi aduce aminte de clipul acela cu cohortele de copilasi cu capete-ciocan, e o piesa celebra Sad

Admina, am vazut temerile tale din octombrie, acum cum stati? la noi se fac adunari si scaderi pana la 5 si banuiesc chiar ceva mai mult din intrebarile gargaritei (inmultiri Shocked )

Anairdaida, ne-ai uitat cu materialele pt ciclul primar?

dandana
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 21 Ian 2013, 7:51 pm

Am intrat intr-o rutina, relativa. Merge binisor cu scoala, am vorbit cu doamna inainte de sarbatori si era multumita de a mea. Nu prea sunt la punct cu materia, dar cred ca adunari si scaderi pana la 10 la matematica, la scriere au ajuns la C si c, zilele astea. La matematica lucreaza si din Marti. Eu in vacanta i-am inventat exercitii cu siruri de adunari si scaderi pana la 20. wink Asa m-a apucat pe mine, nu au ajuns cu materia pana acolo. Nu o certam daca gresea si incercam sa-i explic logic, cum sa le asocieze. Ceva de genul 11-4= ? +3= ? Dar acum se repede la exercitii, cum ca sunt usoare si gresete la 10-6... deci, copii tot copii sunt.
Nici invatatoarea noastra nu a asteptat, neaparat. E venita primul an in Bucuresti, e mai tanara decat mine. Dar parintii sigur o strica la atentii si se va da pe brazda in curand. La gradi era asa, aici au inceput fitele, o mamica si-a mutat fetita (progenitura geniala) la cl. A, unde e cea mai buna invatatoare, cica. Imi pot doar imagina ce "atentii" a dat pentru aceasta rocada.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Lun 21 Ian 2013, 8:39 pm

" acum aia mica e data afara des din clasa pt ca ... vorbeste prea mult, "...normal...doar trebuie sa fim toti la fel,nu?si atunci ce facem?pedepsim...o dam afara din clasa....
trecand peste asta,totusi...cum adica o da afara din clasa?si fata unde sta?singura pe holul scolii?asa mica?

anairdaida,te rog si eu vreau materialele pe care le ai kiss

Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Lun 21 Ian 2013, 9:28 pm, editata de 1 ori

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Lun 21 Ian 2013, 9:06 pm

anairdaida, daca mai citesti pe aici,sint interesata tare de lucrarea ta , de materiale, de orice vrei sa imparti.multumesc.

juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 39
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Mar 22 Ian 2013, 3:10 pm

Da ismi3ismi, asa i s-a intamplat acum 2 ani si nepoatei mele...a fost data afara de invatatoare pentru ca vorbea prea mult...a gasit-o pe hol cumnata mea pe fiica ei plangand si cand i-a cerut explicatii invatatoarei a fost uimita de raspuns....intr-adevar, atentiile de la parinti le schimba comportamentul invatatoarelor.....
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Mar 22 Ian 2013, 5:12 pm

eu nu ma conformez, atentii doar la comun cu toata lumea, de sarbatori!

nu stiu exact, se pare ca "datul afara" e uzual, voi cere explicatii la sedinta si va spun atunci
a mea nu plange pt ca e genul care gaseste mereu partea buna a oricarei situatii Shocked dar ramane problema sigurantei copilului de pe hol

admina, progenitura genitala, asta e tare!

la noi cred ca au facut mai mult la scriere, parca am vazut C inainte de vacanta, acum fac R, dar la mate sunt clar la 'adunare si scadere pana la 5'

noi suntem la pregatitoare, oare ce fac la anul?

imi place asta cu seriile, cred ca o sa-i fac si eu

dandana
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mar 22 Ian 2013, 5:31 pm

@ anairdaida

si eu sunt interesata de subiect.
Ai PM.

La gardi la noi ... ce sa mai zic... ei nu au nici wc in unitate... au un wc in fundul curtii din ala turcesc ... la care fiu'miu spune ca nu se duce, ca "pute, mami...pfiuuuu!"
serbare de Craciun - nema - ca a fost ceva zapada si nu au dezapezit astia drumul in cartier si nu am mai venit copii la gradi!
a facut fiu'miu raie acasa 1 luna de zile pana ce s-a terminat si vacanta legala si a reinceput gradi.
Mi-e groaza de saptamana viitoare : cica ninge iar!!!

Si da...locuiesc in "muncipiu-resedinta de judet" in Romania sec 21, anul domnului 2013!!!!
'tu-i mama ei de logica si de orice!!!! shot

deci... no comment!
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Mar 22 Ian 2013, 5:36 pm

Doamne, bisisica! imi aduc aminte ca in facultate ne-au dus la munci agicole undeva la porumb si ne-au cazat in aceeasi curte cu gradi din sat si asa era cum spui tu, doar ca aveau wc-uri mici dar sparte, cu apa curgand sau deloc, fara usi, murdare ca naiba si m-am gandit ca daca nici copiilor nu le fac atunci cum o fi la ei acasa!
nu stiu ce sa zic, la noi e destul de curat (muuuuult mai curat decat imi amintesc eu din scoala) dar gargarita nu se duce pt ca nu e la fel de curat ca la gradi, ca acasa etc! zid

dandana
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus