Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de Karmin la data de Mier 26 Ian 2011, 6:48 pm

E maricel ii poti da la cerere, dar sa treaca intre cele doua alaptari macar 2 ore....iar timpul il maresti treptat nu de la o zi la alta...
in loc de supozitor cu glicerina eu iti recomand betisor de vata inmuiat in ulei de masline....il introduci nitel il scoti.....
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 26 Ian 2011, 7:02 pm

Lasa copilul in pace, da-i la cerere, tu sa faci ce crezi nu ce zic altii, ca doar tu stii cum e copilul, ai mei sunt frati si nu se aseamana. Copilul meu facea caca la 8-10 zile si nu-i bagam nimic in fund. Acum astept si varianta cu frunza de muscata zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de zsofia la data de Mier 26 Ian 2011, 7:48 pm

Roxanal are dreptate diada lasa copilul si nu-i mai da nimic pentru ea,cu supozitoare obisnuiesti si nu o sa poate faca nimic o sa fie si mai rau fara supozitor si daca maninca des lasa e foarte bine ,si ai mei in doua in doua ora mancau,deci zi si noapte copii care mananc mai des si putin se dezvolta mai bine decat altii,si cand a implinit 5 luni poti sa dai pentru el danonino pentru copii ai grija sa fie mereu proaspat,.se gasesc in cutii mici dar sa nu dai o cutie intreaga sa incepi cu o ligurita si in fiecare zi maresti o sa vezi nu o sa mai ai probleme pot sa zic asta tie eu asa am facut n-au avut niciodata probleme, si poti sa faci acum ceai de anis este un ceai foarte bun pentru vanturi.
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 26 Ian 2011, 8:04 pm

Roxana, daca e alaptat la san si ia normal in greutate, cerealele trebuie introduse dupa 6 luni, hai cel devreme dupa 4. Dar de ce inainte? Daca e alaptat exclusiv nu exista probleme de consipatie, poate face si la o saptamana, cum zice Elena. Si a mea a avut probleme, la cam aceiasi varsta. Cred ca se intampla ceva cu stomacelul lor, dar e temporar. Si mama mea a apelat la supozitor, cand era fi-mea mai mare, dar e o mare prostie. Li se strica reflexul natural.
Nu mai chinui copilul si nici pe tine. Si nici nu-l mai indopa de Debridat care contine E-uri. Incearca ceai de chimen cu anason, sa bei tu si sa-i dai si lui. Face minuni pentru adulti, dar pt copii. Si introdu vreun suc de fructe de-ale noastre, ma rog, de import (gen piersica, para, pruna) ca sunt purgative si nu fac rau daca se incepe diversificarea cu ele. Portocala si banana sunt de evitat deocamdata si morcovul constipa.
Nu au nici o legatura, nici unele. Si copii pe lapte praf au colici. Si nu cred ca are legatura nici "dezordonarea". De aia se numeste alaptat la cerere, pentru ca este la cererea copilului, dezordonat adica, in functie de nevoile lui. Incearca sa-l ti mult in sus, pe umar, chiar si 30min. dupa masa. Colicii cam tin pana la 2-3 luni, dar avem si noi adultii dureri de burta, deci...
Zsofia, te rog! Nu Danonino. Nici unui copil, niciodata macar. Am mai pus link, dar o sa revin. E o otrava ca multe produse "speciale" pt copii, pline de chimicale, coloranti, etc.
NU OTRAVITI COPII CU DANONINO!!! - link, cititi si retineti. Se minte pe etichete, se minte prin reclame si promotii. Nu cumparati fara sa cititi eticheta si mai mult, incercati sa vedeti daca acel produs se altereaza (lapte, iaurt, unt, smantana). Cumparati produse care mucegaiesc dupa data expirarii, imediat, in 1-2 zile. Sunt naturale, sau mult mai naturale decat otravurile Danone.
Scuze de CPS, dar am mai pus link-ul am mai atentionat despre produsul asta cu mii reclame. Mai mult, cititi prin mesajele de acolo, au ajuns cu copilasii in spital, la urgente. Nu va jucati cu sanatatea lor, cu stomacelele si ficateii lor. Sad

Ultima editare efectuata de catre Admina in Mier 26 Ian 2011, 8:12 pm, editata de 1 ori

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 26 Ian 2011, 8:11 pm

Exact asta gandeam si eu un NUUU hotarat iaurtului danonino.
Bine ca ai fost pe aici Admina ca azi nu dar maine sigur scormoneam dupa povestea ta cu iaurtul expirat. wink
Iaurt se poate face si in casa fara prea mare efort, 1/2 cantitate lapte fiert incalzit si 1/2 lapte nefiert.
Si se tine cateva zile in bucatarie.
Eu asa fac,iar daca vreti cu fructe puneti din compot.
Sau alta marca de iaurt.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Mier 26 Ian 2011, 8:50 pm

sunt de scord cu privire la Danonino....nici eu nu le dau.
mai fura rareori de la tati cate un actimel,, in rest le dau Tnuva, dar fiecare iaurt facut in comert e ....
si nu dati cu pietre la metoda cu varful betigasului de ureche cu ulei de masline, este preferabil supozitorului.....
eu la ai mei le-am pus supozitor cand nu faceau cate 4 zile, ca imi era mila ca plangeau de burtica...cand am inceput diversificarea s-au reglat de la sine....apoi cand am trecut la lapte uht, de la lapte praf.... baiatul se constipa iar..... admina, la mine suc de morcov crud, ii ajuta sa iasa, nu ii constipa,,,,morcovul fiert constipa....
cand am pb mari cu ei, dimineata pe stomacul gol suc de pere, preparat in casa, sau de mandarine, sau mar cu morcov....si se rezolva instant Smile
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de zsofia la data de Joi 27 Ian 2011, 11:05 am

Sincer sa fiu n-am stiut acest lucru despre danonino Admina m-ai speriat ca fetita mea si acuma maninca aproape in fiecare zi,si acuma trebuie sa iau de la ia de fapt as schimba dar acum im e frica sa dau altceva si acum am sa scriu cum am avut curaj sa scriu dsespre iaurt inainte sa observ ca deja era anuntat aceasta problema,eu am RH negativ,si cu problema aceasta am stat dou luni in spital pana ce implineam 7 luni ca sa-mi poate face cezariana,si intre timp a inceput sa apare problemele cu scaun ,am apelat la medici si mi-au zis sa maninc in fiecare zi iaurt si sa nu incep sa ma obisnuiesc cu supozitoare si n-am mincat deloc pana atuncia nici un fel de iaurt nu mi-a placut dar cum am inceput sa maninc chiar a fost foarte buna,si pe fiica mea am putut sa alepetez timp de dou luni,nu mai aveam lapte trebuia sa trecem la lapte praf,era foarte mica sa trecem direc pe lapte,si trebuia sa astep pana ce implina 4 luni ,ca sa putem trece la lapte ,si cum am inceput sa dau lapte praf a inceput sa apare probleme cu scun ,si am inceput sa dau iaurturi cu mare grija ,si miere si de atuncia n-am avut deloc probleme cu fetita a fost totul normal,poate ca am fost una norocoasa ca fetita nu s-a imbolnavit,dar e bine ca am citit acest lucru ca niciodata nu se stie ce patim,si eu acest lucru nu doresc pentru fetita mea ca tare mult iubesc,si nu as putea sa iert acest lucru pentru mine ca am aflat de la voi si inca tot dau,trebuie sa accept acest sfat de la Admina si cer multe scuze de la Admina ca n-am observat ca deja era dat un anunt despre danonino.
zsofia
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 27 Ian 2011, 11:37 am

Zsofia, nu te-am certat, Doamne fereste. Am mai scris pe undeva, dar nu mai stiu nici eu unde, dar tu?
Mierea se da dupa 1 an, atentie si la lucrul acesta. Daca ai inceput diversificarea, supa este sfanta. Evita morcovul (constipa), cartoful (baloneaza), orezul si banana. Dintre fructe sunt purgative: perele, prunele, ciresele, caisele dar foarte bune sunt kiwi. Si pentru adulti, 2-3 seara la culcare, daca sunt probleme..
Iaurtul se face in casa, cum am invatat tot de pe forum, din smantana de la tarani sau cat mai naturala pui pe peretii unui borcan, ii imbraci in smantana. Fierbi lapte tot de la tarani sau de la dozatoarele de prin orase si apoi il lasi sa se tempereze, pana poti baga degetul in el, cand e cald. Il torni in borcan peste smantana si nu amesteci. Lasi borcanul la temperatura camerei timp de 1-2 zile, pana se incheaga, se leaga. Nu se acopera borcanul decat cu un tifon sau o farfurioara, dar nu cu capac cu filet. Si in acest iaurt se pot pune fructe din compot, din dulceata, banane taiate, ciocolata rasa (mai tarziu, daca sunt mai maricei copii sau pentru noi).
Si in general cititi etichetele. Ticalosii de la Danone mint. Iaurturile lor sunt cu prafuri, cu premixuri, dar se gasesc si iaurturi mai naturale pe piata. Si painea noastra... e o otrava, din pacate. Putine firme mai fac painea din cateva ingrediente. Si cei cu Bonpana promit marea si sarea, dar painea lor nu mucegaieste, cea feliata nu se usuca cu punga deschisa. CUm asa? Eu iau de la Sattva, Greenland scrie pe ele, dar nu prea se gasesc. Sau facuta in casa, daca mancati zilnic paine. Pe cea alba sunt zeci de ingrediente, multe e-uri (cea de fabrica Pajura, Baneasa, etc.)
Karmin, tot la morcov fiert m-am referit si eu. Nu am strocator de fructe, sa fac suc de morcov crud. Dar beau de la Tedi. wink Apropo, dintre sucurile "naturale" alegetile pe cele care se strica la 1-2 zile lasate afara: Tedi, Granini. Sau stors in casa, e mult mai bun. Sunt niste otravuri de la Frutia sau nu mai stiu, la sticla cu tuturoi si mici, cica pentru copii... pline de E-uri mai mult decat Cola.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 27 Ian 2011, 1:49 pm

Leutul meu implineste saptamana viitoare 4 luni. Mananca la cerere de la o luna si jumatate, pana atunci i-am dat la 2-3 ore pentru ca nu lua destul in greutate.
Intre 2 si 3 luni primea ultimul laptic la 11 seara, apoi, pana la 6-7 dimineata nu ii auzeam gurita. Ma mai trezeam eu si il puneam a san pt ca erau plini si dureau. Acum, de la 3 luni incoace doarme si pana la 9-10, si asta fara sa manance toata noaptea.
Daca bebele nu ia destul in greutate e recomandata hranirea cu program, insa daca e ok, la cerere. Al meu bb primeste completare de la 2 saptamani, alaptez inca, insa e nevoie de mai mult.
O singura dat aam avut probleme cu digestia, o diaree probabil din cauza a ceea ce am mancat eu. Are 1-2 scaune pe zi, rar se intampla sa nu aiba deloc zi.
Picaturi pt colici i-am dat numai o scurta perioada, apoi am renuntat.
Diversificarea poate sa mai astepte, nici nu ma gandesc sa ii dau altceva inainte de 5-6 luni. Sucurile crude nu sunt deloc recomandate asa devreme (aici), distrug flora intestinala, iar iaurturile la varsta asta sunt si mai periculoase. Chiar si cele facute in casa trebuie facute din LAPTE FIERT. Egal de unde e laptele, de la bunica de la tara sau din magazin, laptele e de foarte multe ori plin de bacterii.

Lui Victor (care are 11 ani) i-am dat miere, ceai indulcit cun zahar, Danonino la tona (era la moda si se credea ca e bun), ii faceam piure de cartofi in care puneam unt, ii dadeam si branza topita in fiecare zi. La 5 ani i-am verificat prijma data colesterolul, si pana in ziua de azi il are intre 290 si 310. Eu dadeam vina pe "colesterolul familiar", toti fratii mei au, dar imi amintesc ce mancam noi... untura, slanina,cartofi prajiti in grasime de porc, lapte umai de la tara... Pe vremea aia se spunea ca cel mai sanatos laptee ala care face smantana de un deget. Ei, nu e asa deloc.
Ascultati ce spune Admina, nu nenorociti sistemul digestiv al copilului!!
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 27 Ian 2011, 1:56 pm

Admina a scris:NU DATI SUB NICI O FORMA, IAURT DANONINO, COPILASIOR, INDIFERENT DE VARSTA. Am avut surpirza sa desfac o cutiuta, dupa mai mult de o luna de la expirare si avea exact aceleasi proprietati organoleptice(miros, gust, aroma), cu ale unui produs nou No Alta cutiuta uitata pe la tara, mai multe luni, la temperatura camerei(10-15 grade) a ajuns la pisici, si mirosea la fel de bine a caise, fara pic de floare sau miros de acru. Am scris acest lucru pe un alt forum si am tras semnale de alarma, multe alte persoane au scris special la acel subiect, ca au ajuns cu puiutii la spital din cauza produselor Danone, cu enterocolite si alte tulburari digestive. Mare grija, NU folositi Danonino si daca aveti cum sa le cumparati produse cat mai naturale copilasilor vostri, nu ezitati. Un produs natural trebuie sa se altereze daca a trecut data de expirare, trebuie sa se acreasca, sa miroasa, chiar sa faca floare; daca il uitati prin frigider mult timp, si arata ca proaspat, nu e bun, e plin de chimicale....

Pai e scris in aprilie 2009 acum 1000 de mesaje e si normal sa nu-ti aduci aminte.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Joi 27 Ian 2011, 5:31 pm

Admina, eu sunt contra Teddy s-au raportat destule cazuri de enterocolite, si chiar hepatite de la el. storcatorul din casa e sfant.
a da danonino, si teddy, pt mine sunt pe aceeasi unda.
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 27 Ian 2011, 6:09 pm

eu fac sucuri numai cu blenderul. storcatoul doarme in dul ap.
Curat si tai fructele, pun putina apa (filtrata, nu apa plata) si le fac cu blenderul. Asa consumam si pulpa de la fruct, nu aruncam jumatate.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ana.acount la data de Sam 29 Ian 2011, 11:51 am

Amnro multumesc mult pentru carte , imi e de mare ajutor eu una m-am regasit de multe ori in ea si regret ca nu am citit-o inainte sa raman gravida. Am inceput sa ma linistesc, si am si aplicat din metodele voastre ... surpriza a inceput sa dea rezultate cu mancarea dar incet incet sper sa rezolvam pe amandoua.
DayLily m-a mai intrebat si doctorita asta, nu am probleme, adica vorbeste cat de cat clar , se exprima in propozitii deja, picteaza, deseneaza, deci nu imi fac griji ca ar fi altceva de vina, in privinta asta face cam tot ce face un copil de varsta ei si vina a fost a mea nu am stiut cum sa o iau cu mancarea si cu olita.
Am ramas socata de ce am citi despre DANONINO, mai am in frigider 4 dar le voi arunca fara regrete, multumim Admina ca ne mai deschide si noua capul cineva.
Roxana toate au dreptate in ceea ce priveste alimentatia la cerere. Mie asa mi-a spus instinctul sa fac de cand am adus-o acasa si totul a fost bine pana cand am fost internata cu ea la spitalul de copii 1 saptamana si mi-au distrus copilul cu programul lor de hranire la 3 ore. Iar despre picaturile de colici parerea mea e sa renunti la ele , eu le-am incercat pe toate si au fost egale cu 0 , ceaiul de fincen in schimb a facut minuni.

Si mai am o intrebare pentru mamici, si anume : CATA APA TREBUIE SA BEA UN COPIL DE 2 ANI/ZI ? Pentru ca a mea mai mult de o ceasca de cafea cumulat (si aia la insistente) nu bea.
ana.acount
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 31
Data de inscriere : 26/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Sam 29 Ian 2011, 12:12 pm

Buna ziua!

Clio_Ela a scris:eu fac sucuri numai cu blenderul. storcatoul doarme in dul ap.
Curat si tai fructele, pun putina apa (filtrata, nu apa plata) si le fac cu blenderul. Asa consumam si pulpa de la fruct, nu aruncam jumatate.

ai noroc, eu nu le pot da portocala mandarina pe blender ca nu mi-o accepta dar pot face combinat, si cu storcator apoi pun in blender zeama si mai pot pune mere, pere....ca in rest nu prea mi le accepta la blender....

Ana, ai mei apa chiaora nu vor sa bea....le fac ceai mai diluat....si asa ei doi termina zilnic cate 1,5- 2 litri....la astia 2 litri pun doar 3 plicuri de ceai, de regula babycalm, tei sau musetel...

L.E.
Am si eu o intrebare....
Mamici care aveti, ati avut mici desenatori de pereti....cum i-ati dezvatat????

Edit marinmagda18
Te rog sa citesti regulamentul mai ales, punctul 6, privind postarea de mesaje succesive.Multumesc
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de zsofia la data de Sam 29 Ian 2011, 1:29 pm

Da am avut,si asta am patit cu fetita mea,sa nu-ti zic cum arata casasi mai alesw cu marker de toate culori,si nunumai peretele si patul dulapu deja im-i era rusine ,daca venea cineneva la mine in casa cred ca a ramas socata mai ales unele n-au avut copii.Eu dintodeauna desenez fac sabloane acest lucru a placut foarte mult fetitei mele,si cand am terminat de lucru din todeauna mi-a furat lucrurile sa pe ascuns pana ce am, observat a pictat totul unde a ajuns,si cum am observat acest lucru ca tare mult place sa deseneze am luat si pentru ea creion marker bloc de desen si hartii mari ce foloseam eu,tare mult s-a bucurat am stat jos cu ea am inceput sa desenez cu ea am invatat sa picteze ,si am explicat uite cat de frumos arata aici pe hartie si uite cat de urat este peretele de atunci niciodata n-a mai pictat peretele la mine acest lucru a functionat.
zsofia
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 29 Ian 2011, 1:37 pm

Ana,pe un copil de 2 ani oricum n-ai cum sa-l obligi sa bea mai mult decat vrea. Eu zic sa lasi setea lui naturala sa-si spuna cuvantul. Copilul oricum are un aport serios de lichide din lapte, ceai, supa etc. Ca sa-ti faci o idee, fiica mea de un an si jumatate nu bea aproape deloc apa sau ceai, afara de cazul in care nu sunt acasa , dar si atunci, max 150 ml de ceva. Adevarat ca eu inca o alaptez.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aba la data de Sam 29 Ian 2011, 4:54 pm

karmin, ii dezveti cu rabdare. Citind aici mi-am amintit ce-a patit sora-mea. Al ei scria absolut peste tot. Exact ca si szofia ia aratat ca e mai frumos pe caiet sau pe foi decat pe pereti/usi/ frigider/picior... tot ce prindea. A inteles in felul lui, a inceput sa scrie in locuri nevazute: sub covor, sub pat( cand nu-l vedea stia ca s-a ascuns sub pat sa picteze), isi ridica manecile sau pantalonasii si se picta, cand ne asezam la o cafea pana sa apucam sa-l oprim macar o linie apuca sa traga pe noi. Sora-mea a gasit salamul si branza din frigider pictate... si avea doar 1 an jumate, 2 ani. Pe la 3 ani a reusit sa scrie doar pe hartie. Dar cred ca incerca sa-l imite pe taica-su care e pictor. La vazut odata pictand o icoana intr-o biserica, si cred ca de acolo ia venit ideea. S-a dezvatat dar dupa multe, multe explicatii. Nu te ajuta prea mult ce am scris, dar poate te convinge sa ai rabdare. Vorbesti mult cu" pictorul" si intelege pana la urma. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Dum 30 Ian 2011, 6:15 pm

De ce nu miere pana la un an? Eu le pun in ceai.

In rest mananca toate fructele si legumele sub forma de suc facut cu storcatorul. Iar ca mancare, ciorba de orice fel, ce mancam si noi, piureuri din legume cu lapte, mar cu branzica proaspata de la o ferma eco.

Nu le dau NIMIC cumparat, totul fac in casa, doar painea ...aici e foarte buna, fara conservanti, imediat se mucegaieste. Dar am inteles ca in faina s-ar pune ceva la nivel national, dar nu am cunostinte de ce anume.
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 30 Ian 2011, 8:36 pm

risc de botulism. plus ca nu le face bine la dinti, care sunt in crestere.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de RoxanaL la data de Joi 24 Feb 2011, 4:32 pm

Ah, va cer scuze ca nu am rasp pana cum, nu am primit instiintare ca s`a raspuns la subiect. Am fost pana la urma la medicul pediatru, care mi`a recomandat sa`l las in pace cu supozitoare sau alte obiecte introduse in funduletz, mi`a spus ca are tranzitul lenes, constipat nu are cum sa fie deoarece nu consuma altceva inafara de lapte de la san. Mi`a dat inschimb picaturi probiotice PROTECTIS, si a inceput sa iasa la 3 zile. Indiferent de ce consum eu, bebe tot are dureri foarte mari cand trage vanturi. Am inceput de 2 sapt sa`i dau formula de lapte la masa de seara, pt ca nu se mai satura doar cu sanul, in rest mancam cam la 2 ore, noaptea chiar si la o ora. Acum am facut o pauza ca a facut afte in toata guritza, si il badijonez cu glicerina boraxata. Cand ii trec, incep sa`i bag suc de mere dimineatza, si supica la amiaza,avem deja 5 luni.
Sa nu uit! Aveti mare grija daca aveti probleme cu conjunctivita sau dacriostenoza la bebei!!!!!!!Noi avem probleme inca de cand am iesit din spital, am facut vreo 5 tratamente, si pana la urma peste 2 sapt mergem la Bucuresti sa`i faca o interventie de dezobstructie a canalelor lacrimale. Nu va luati dupa oftalmologii care va recomanda sa stati pana la 1 an, chinuiti copilul degeaba. Aici, in Cta, nu prea sunt sau nu sunt deloc oftalmologi pediatri, iar ceilalti nu vor sa recomande clinicile si doctorii din Bucuresti (cred ca din mandrie si orgoliu). Am sufeit aproape 5 luni pana sa aflu ca se rezolva foarte usor problema lui bebe mic.
Va pup!
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 32
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 24 Feb 2011, 6:41 pm

Multa sanatate la bebic! pupi
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Mier 16 Mar 2011, 5:44 pm

Karmin eu i-am lipit pe pereti la nivelul lui coli albe de impachetat pentru ca sunt mari. I-am aratat zona in care avea voie sa picteze . Cand incerca in alta parte ii luam culorile ca pedeapsa . Ufff ! ce rau suna cuvantul asta ! S-a obisnuit pana la urma si desena doar pe coli . Le dadeam jos cand nu mai avea unde picta si lipeam altele . Pentru ei este mai comod sa " scrie " in aceasta pozitie .
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Mier 16 Mar 2011, 9:28 pm

Multumesc!!!!
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RoxanaL la data de Joi 17 Mar 2011, 9:51 am

Saru`mana! Multumesc pt urari, si la fel va urez si eu voua - multa sanatate bebicilor si multa rabdare mamicilor!
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 32
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de alinutza_andrei08 la data de Joi 17 Mar 2011, 10:04 pm

interesanta ideea cu colile albe lipite pe perete si la mine peretii sunt un dezastru au desenat peste tot rade abia astept sa se incalzeasca sa pot zugravi din nou
alinutza_andrei08
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 36
Localizare : botosani-flamanzi
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat