Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 9:25 am Scris de vlad_mom

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de ana.acount la data de Mar 18 Ian 2011, 4:42 pm

Buna tuturor , avand in vedere ca multe dintre voi aveti copii marisori si automat experienta as dori sa ma ajutati cu ceva sfaturi , problemele mele fiind urmatoarele :
1. Inca folosim scutece cu toate ca fetita mea are 2 ani zid , sub nici o forma nu o pot pune pe olita , am incercat 3 modele pana acum , am cumparat si reductor de toaleta , incerc sa o `momesc` cu lucruri interzise in mod normal doar sa stea , rezultatul = nimic , imi face un circ monstru doar cand vede olita. Am mai intrebat in stanga in dreapta , am lasat-o fara scutec 2 zile si degeaba.

2. Cu toate ca la varsta asta majoritatea copiilor incep sa manance singuri si sa mestece bucatele , am mea nu mananca decat mancare pasata , orice ii dau trebuie sa fie pasat (are toti dintii si maselutele) si e foarte pretentioasa la mancare . Daca simte bucatele mai mari in gura isi face singura scarba si vomita . Am ajuns la doctor cu ea (e perfect sanatoasa) , mi sa zis sa o las putin infometata ca atunci cand ii va fi foame va manca si bucatele , sa ii dau in manuta biscuiti se se invete sa mestece. Poate la altii a functionat in schimb la mine deloc.
Orice sfat pentru mine e binevenit .
ana.acount
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/08/2010

Sus In jos

Re: Sfaturi pentru mamicile tinere sau fara exprienta

Mesaj Scris de aba la data de Mar 18 Ian 2011, 4:59 pm

Eu nu am multa experienta, am doar un copil, dar si al meu a foat in scutece pana pe la 2 ani jumate. Si atunci l-a lasat usor, nu l-am fortat, i-am explicat ca e copil mare, sa incerce sa nu faca in chilotei, am mers des in vizite la prieteni care stiau ca incerc sa-l dezvat de pampers. Toti il laudau ca nu s-a udat... si el era tare mandru. Intr-o saptamana a avut 2 "accidente" dupa care nu a mai fost nevoie nici macar sa-i amintesc. Dar cred ca depinde si de copil, cand e el pregatit. In acelasi timp cumnata mea a incercat cu fata ei care e cu 2 luni mai mica, si nu a fost la fel de usor.
Cu mancarea a fost mult mai greu, nu manca pasat, doar refuza. O sa mai intru sa scriu din experienta mea, acu' trebuie sa fug sa-l iau de la scoala. Pot sa-ti spun doar ca-ti trebuie nervi de otel. Al meu a fost cam alintat si pana sa-mi dau seama ce am facut... am avut de munca sa-l dezvat. pupi

aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 18 Ian 2011, 5:27 pm

cel maibine o dezveti de pampers VARA. Nu temai chinui acum, nu-i nici onenorocire ca inca face lapampers. Stiu parinti care desi au dezvatat copilul de ei au revenit pentru ca cel mic, 3 ani, incepuse sa leude noaptea patul, acum are siziua pampers, mai are putin si face 4 ani. Asa ca...

Eu mi-am imbolnavit copilul in februarie anul trecut incercand sa-l dezvat, desi aveam in casa 27 de grade mi-a racit foarte urat pentru ca l-am lasat putin ud, ma rog, pana m-am dus dupa schimburi....

Despre mancarea pasata chiar nu stiu ce sa-ti spun... Baiatul meu cel mic are 7 luni si deja vad ca vrea mancare facuta cu furculita, doar banana i-o dau asa si cate-un biscuite.

Sanatate si putere iti doresc!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Mar 18 Ian 2011, 5:45 pm

Ale mele au acum 7 luni jumate si au facut la olita de cateva ori, saptamana trecuta le-am cumparat, nu fac urat, chiar le place.
Cum zice si Diada numai vara poti mai usor sa-l dezveti, iarna este periculos, sa nu se imbolnaveasca. O prietena de a mea vara a lecuit fetita tot pe la 2 ani.

Multa rabdare iti doresc
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 18 Ian 2011, 6:49 pm

Si eu sunt de parere ca trebuie sa astepti vara in ceea ce priveste olita. Acum e nesanatos sa lasi copilul ud. Cu mancarea, este necesar in primul rand sa nu te vada stresata de asta, deoarece copiii au o tendinta sa declasnseze un mic ''program'' care, pentru ei, e amuzant. Eu zic sa-i oferi de fiecare data cand mananca si lucruri mai solide si sa i le iei dupa ce refuza, fara sa-i dai altceva in schimb. Apoi, mai tarziu, cand se estompeaza amintirea refuzului, poti sa-i dai mancarea obisnuita, cudoua-trei bucatele mai mari in ea. Chiar daca refuza, nu da semne ca esti ingrijorata, doar continua. Este important ca la fiecare masa sa incerci. Poate dura mai mult sau mai putin, asta nu poate sti nimeni, dar nu te descuraja. Aceeasi metoda va trebui sa o aplici si cand va veni timpul olitei, adica perseverenta si rabdare.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 18 Ian 2011, 7:01 pm

ana, in toate cartile de puericultura scrie ca dupa varsta de doi ani copiii sunt pregatiti sa faca la olita. orice incercare inaintea varstei de doi ani, in general se soldeaza cu esec iar in cel mai "bun" caz doar cu reflex conditionat, care isi va arata efectele negative dupa 5-6 ani incolo.

Iti recomand sa citesti "totul se intampla inaite de 6 ani" de Ana Savin. Este o carte foarte frumoasa si foarte usoara care contine multe informatii. Daca vrei sa ti-o trimit da-mi PM cu adresa ta de email.

Mai sunt multe carti mai usoare sau mai grele, care ne ajuta sa ne intelegem copiii, cred totusi ca au mai fost mentionate pe la topicul cu mamici si copii.

amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Mar 18 Ian 2011, 7:43 pm

ana.acount a scris:Buna tuturor , avand in vedere ca multe dintre voi aveti copii marisori si automat experienta as dori sa ma ajutati cu ceva sfaturi , problemele mele fiind urmatoarele :
1. Inca folosim scutece cu toate ca fetita mea are 2 ani zid , sub nici o forma nu o pot pune pe olita , am incercat 3 modele pana acum , am cumparat si reductor de toaleta , incerc sa o `momesc` cu lucruri interzise in mod normal doar sa stea , rezultatul = nimic , imi face un circ monstru doar cand vede olita. Am mai intrebat in stanga in dreapta , am lasat-o fara scutec 2 zile si degeaba.

2. Cu toate ca la varsta asta majoritatea copiilor incep sa manance singuri si sa mestece bucatele , am mea nu mananca decat mancare pasata , orice ii dau trebuie sa fie pasat (are toti dintii si maselutele) si e foarte pretentioasa la mancare . Daca simte bucatele mai mari in gura isi face singura scarba si vomita . Am ajuns la doctor cu ea (e perfect sanatoasa) , mi sa zis sa o las putin infometata ca atunci cand ii va fi foame va manca si bucatele , sa ii dau in manuta biscuiti se se invete sa mestece. Poate la altii a functionat in schimb la mine deloc.
Orice sfat pentru mine e binevenit .

Buna Ana!
incep prin a spune ca fiecare copil este diferit.
am doi copii, la diferenta de un an si trei luni. Acum fetita are 3 ani si o luna , baiatul 1 an si 10 luni.
Daca fetita s-a invatat la olita incepand cu luna a 7 si dupa luna a 9 nu a mai facut kk in pampers, ei baiatul are 1 an si 10 luni si nu vrea la olita sub nici o forma.
La fetita am scapat de pampers cand avea peste 2 ani, chiar 2 jumate, vara. nu pot sa zic ca facea des in pampers dar tb sa i-l montez pt ca se mai intamplau accidente. se mai intampla si acum rareori, iar daca e obosita rau seara prefer sa ii pun pampers peste noapte ( il scot uscat curat) decat sa se intample si sa raceasca, fiind iarna.
NU FORTA! NU are nici un rost sa traumatizezi copilul....

iar cu mancarea.... eu sunt pe principiul ca daca le e foame , mananca.
la mine si cel mic mananca singur la masa mare. dar pana sa ajungem la aceasta performanta, mi-a refuzat orice mancare din mana mea, si nici singur nu a vrut sa manance timp de 5 luni, din lapte din praf a trait, plangeam cand venea ora mesei..... RABDARE SI TUTUN, NERVI DE OTEL!!!
incearca sa o hranesti impreuna cu alti copii...
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Data de inscriere : 15/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ana.acount la data de Mar 18 Ian 2011, 9:05 pm

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre , chiar m-au mai linistit pentru ca peste tot aud comentarii de genul `ARE 2 ANI SI II PUNETI PAMPERS ?` mirat2 si sincer nu am cu cine sa ma sfatuiesc . Se zice ca femeilor li se dezvolta simtul matern dupa nastere si stie ce sa-i faca copilului in majoritatea cazurilor , numai ca mie mi sa dezvoltat si latura aceea paranoica . Aveam de gand sa o mai las fara scutec poate...poate dar dupa ce v-am citit raspunsurile m-am potolit , o voi lasa asa pana ii trece `fobia` cu olita.
Abea astept sa imi trimita amnro cartea , as invata si japoneza numai sa fie totul ok , iar aurishta , m-ai `citit` cam asa fac cu ea si cred ca ai dreptate , o sa incerc sa ii aduc copii la masa poate se indeamna cu ei, de maine schimb macazul . Multumesc mult , conteaza mult pt mine sfaturile voastre si am luat de la toate cate ceva.
Sa va traiasca ingerasii
bucurie
ana.acount
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 18 Ian 2011, 9:09 pm

Nu mai lasa pe altii sa te streseze pentru ca ei vorbesc statistic. Fiecare copil e un individ aparte si daca nu se incadreaza in statistica nustiucui, asta nu trebuie sa te afecteze, atata timp cat acorzi atentie problemelor
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ana.acount la data de Mar 18 Ian 2011, 9:37 pm

Ai dreptate , dar cand majoritatea iti spun aceleasi lucruri , constant , incepi sa fi de acord cu ei sa sa te simti tu ala `defect`. In parc vorbind cu o mamica a doi copii maricei despre problemele mele , mi-o tranteste `IO NU STIU CE VA TREBE ASA DE TINERE COPII , ABEA AVETI GRIJA DE VOI NU VA STA CAPU` LA COPII`, lumea e foarte rautacioasa si putin iti intind mana cand ai nevoie...chiar si de un sfat , din pacate .
ana.acount
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Mar 18 Ian 2011, 9:59 pm

Ana, ai gresit parcul Smile hai la noi in parc Smile vad ca esti tot din Brasov!
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aba la data de Mar 18 Ian 2011, 10:04 pm

Ana, nu asculta toate sfaturile, adica asculta-le dar triaza-le si mai ales nu asculta rautatile. Tu esti mama fetei, ai simtul matern dezvoltat fii sigura, iti trebuie doar timp sa afli de ce are nevoie fata. Ti-am trimis un pm. pupi

aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Mar 18 Ian 2011, 10:07 pm

Ana , Stefi al meu are aproape 1 an şi jum. Eu l am pus pe olita de la 6 luni şi acum ştie că treb să facă la olita dar nu ajunge tot timpul când îi vine şi face doar pisu ,kk nu vrea niciodată. Cred că cu timpul va învăţa să spună şi să ia singură olita. În privinţa mîncării şi eu îi mai pasez legumele în supă . Şi nici al meu nu mânca nimic singur dar încet încet am început să i dau câte un biscuite sau o bucăţică de covrig în mâna şi a început să mănânce singur . Numai bine vă dorim. kiss
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ana.acount la data de Mar 18 Ian 2011, 10:46 pm

Karmin cu cea mai mare placere , doar sa imi lasi scris si cum sa ajung la voi (stau in brasov doar de 3 ani)

Adela greseala mea a fost ca nu am pus-o la olita din timp asa cum l-ai pus tu, pentru ca de la un an pt ea poate ca a fost tarziu oricum voi astepta sa vrea sa se `imprieteneasca` cu olita , iar in ceea ce priveste mancarea , la noi e destul de avansata problema , fiindca nici nu se pune problema pasarii cu furculita pt ca simte si vomita , asa ca am ajuns sa urasc blenderul din tot sufletul . Stie sa manance singura , stie sa mestece dar NU VREA zid
ana.acount
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 19 Ian 2011, 1:11 am

Ana, eu am fost si mamica tanara si mamica batrana ;) Adica, pe Victor l-am nascut la 24 de ani, iar pe Leon la 35, acum 3 luni. Victor s-a dezvatat de facut kk la un an si jumatate, vara, iar pipi abia pe la doi ani si jumatate. La olita l-am pus doa la 11 luni, si a durat destul pana sa isi formeze reflex. mai devreme nu am vrut, iar pe Leon in nici un caz inainte de 9-10 luni nu il voi stresa cu olita.
Acum puiul tau e marisor,incearca sa faci un obicei, ceva nou, de ex un joc ce se poate juca numai pe olita. Incepe cu cel mult un minut doua. Daca simte ca e fortat e mai greu sa reusesti.
Victor stia ca atunci cand e la olita are voie sa taie cu foarfeca... Sorry, suna aiurea, insa m-a innebunit cu asta, de cate ori vedea ca lucrez urla, vroia si el foarfeca. L-am asezat pe olita, am stat langa el, i-am dat si o bucata de hartie colorata, si asa am reusit. In fiecare dimineata, dupa ce manca, il puneam pe olita si decupam.
Unii spuneau ca nu e bine ce fac, ca trebuie sa consientizeze copilul ca e vorba de kk si nu de taiat sau de jucat. Insa i-am format reflex, in fiecare dimineata facea k, nu mi-a pasat CUM am reusit, si ... rezultatul. Apoi, cand a mai crescut, a priceput ca nu era tocmai placut sa nu fie funduletul curat.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mier 19 Ian 2011, 10:18 am

am trimis cartea, spor la citit.
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 19 Ian 2011, 10:50 am

Eu am descarcat-o si printat-o de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
E foarte interesanta.Si tot de la voi am aflat de ea.

Si eu am 2 pitici.Baiatul de 3 ani si 7 luni si fata de 1 an si 4 luni.
Pe Marius l-am dezvatat de pampersi definitiv la 2 nu si 4 luni.
El e nascut in iunie.Iar in anul cand a implinit 2 ani am inceput sa-i dau cat mai rar pampers.Vara nu-i dadeam decat noaptea si ziua daca plecam la drum lung.
Acasa insa toata ziua fara.
Si acum face noaptea dar am cearceafuri absorbante happy care costa intre 8.5 si 10 lei 5 bucati.Eu le iau din careffour.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iau 2 pachete la 2 luni.
Si le pun la uscat dupa fiecare udare.
Vara se usuca imediat.Si spal doar cearceaful de pe pat.Caci pun 4 bucati pe saltea apoi pun cearceaful de pat.
Pun 4 deoarece copilul se tot misca in pat(doarme intre noi) si asa acopar o suprafata mai mare de pat.
Ultima oara i-am luat un pachet de scutece ieftine nr 1 din care mai am si acum 10 bucati.Le foloseam doar cand plecam de acasa.
Si eu l-am pus de la 7-8 luni la olita.
A stat o peroada,apoi a fugit de ea,apoi iar a stat ,apoi iar arunca cu ea dupa mine rade .
Si am renuntat sa insist cu olita.
Si odata cand l-a vazut pe varul sau ca face pipi la wc a facut singur.
Anul trecut cu 2 luni inainte de a incepe gradinita aveam alta belea. zid
Facea kk pe el.Nu vroia sa spuna. zid
Dar la gradinita s-a comportat exemplar si primele 2 saptamani a mers la gradi cu pantaloni si chilotei de schimb in ghiozdanel.
Imi era teama ca imi face vre-o bucurie. zid
Si acum face kk pe el.
Nu vrea sa spuna.
Ce sa-i fac sa-l bat?
Insa...daca vrea joc la calculator face kk si la wc nu la olita cum facea pana acum.
E ambitos si il las in pace.Doar il privez de la desene.

Pe fata in vara o s-o las fara scutec sa vedem ce va face.

Cu mancarea eu am procedat la fel cu ambii copii.
Odata ce puteau sa stea in fundulet si puteau tine in mana mancarea le-am dat biscuiti ,banane,sa manance singuri.
Iar de la 7-8 luni mancau ce macam si noi cu precizarea ca mancarea solida o mancau cu manutele lor, eu le-am dat cu lingurita doar ce e lichid sau curgea.
Acum fata mananca singura in scaunelul ei eu ii pun pe blat iar ea mananca singura.
Si mananca ce le dau.Nu sunt foarte nazurosi.
Si ei s-au prind de idee si refuzau cand le dadeam in gurita.
Va mai povestesc insa acum plec sa iau baiatul de la gradi.

Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mier 19 Ian 2011, 11:39 am, editata de 1 ori (Motiv : Completat.)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de ana.acount la data de Mier 19 Ian 2011, 12:12 pm

Mersi mult Amnro , asta seara voi avea lectura.

Magda din cate ati scris , voi ati inceput sa ii puneti mai devreme la olita , cred ca asta e greseala pe care eu am facut-o , am pus-o prea tarziu oricum o voi mai lasa pana in vara nu vreau sa raceasca sau sa o capiez si mai tare , iar cu mancarea din nou am gresit ca i-am facut-o in blender si acum nu mai scap de el , nu ar fi problema de asta dar vad ca nu e normal la un copil de varsta ei sa manance totul pasta si cand incercam sa ii mai diversific si voma am incetat sa mai insist. Probabil ca sunt eu prea slaba de inger , cum vad ca ceva nu e in regula cum ma panichez. confused
ana.acount
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 19 Ian 2011, 12:14 pm

Tocmai ca eu l-am pus prea devreme la olita pe baiat iar apoi il alergam cu olita prin casa.
Acum la fata nu mai fac asa, cand va fi ea pregatita se va aseza singura pe olita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 20 Ian 2011, 3:30 pm

Nu cred ca are prea mare legatura cu momentul in care a inceput sa fie pus la olita. Eu i-am pus pe copiii mei la momente diferite , dar fiecare a capatat controlul sfincterian cand a fost maturizat suficient. De pilda, pe Patricia am pus-o de la trei saptamani, iar la un an si sapte luni era deja fara scutece deloc. Pe Angelica am pus-o de la trei luni, dar de vreo doua luni (acum are un an si cinci luni) a inceput sa refuze olita Am lasat-o in pace si , de vreo trei zile vrea iarasi. In realitate, adevaratul invatat la olita incepe cand ii scoti complet scutecul, pana atunci e doar o familiarizare cu ea.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Joi 20 Ian 2011, 6:23 pm

aurishta ori nu m-am trezit eu complet si nu vad bine, ai scris corect, trei sapt, trei luni?????
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 20 Ian 2011, 6:45 pm

Da, ai citit bine. Am facut asta deoarece am citit intr-o carte despre educatie un capitol intitulat ''Dezvatarea de olita'' Acolo era avansata ideea ca un bebe mic simte cand evacueaza si semnalizeaza asta intr-un fel propriu. Era exemplificat cazul mamicilor din Africa, loc unde scutecele sunt necunoscute la bastinase. Ele isi poarta pruncii legati de ele si stiu sa interpreteze cand ei au nevoie la olita, ca sa zic asa. Aceasta mama, cea care a scris capitolul cu pricina, a experimentat asta cu succes si sustinea ca folosirea scutecelor inhiba sistemul de semnalizare al bebelusului. Ea a trait mult printre amish, iar acolo, dupa cum stiti, nu exista masini de spalat, electricitate si alte asemenea facilitati. Ea spunea ca reusita a fost deplina. Eu am incercat aceasta, ca sa vad daca e basm sau nu, si am vazut ca este asa. Nu am mers pana la capat, fiindca pe vremea aceea nu stiam de wrap sau sling, asa ca am folosit pampers in paralel. Am reusit doar sa fac economie de pampers si sa familiarizez pe bb cu obiectul cu pricina, asa ca ei au stiut devreme la ce foloseste si asta m-a ajutat, recunosc. Acum sa nu va inchipuiti ca tineam bebelusul pe olita minute in sir, doar stiam cand evacueaza si ii puneam sa faca acolo, nu in scutec.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Day Lily la data de Mier 26 Ian 2011, 4:58 pm

Ana, copilul cum este fata de alti copii de varsta ei la capitolul verbalizare. Ar trbui sa faca propozitii simple. Raspunde la comenzi?, Isi exprima dorintele?, Asta e cel mai important.
Day Lily
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 39
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmin la data de Mier 26 Ian 2011, 5:34 pm

Day Lily, baiatul meu vorbeste pe limba lui deocamdata Smile
si face propozitii din cuvintele lui pe care noi nu le intelegem, dar le exprimarea dorintelor e as, traiasca degetul aratator, si la comenzi raspunde Smile
Fetita la varsta lui zicea poezie Smile) no, dar, asta e, cu rabdare.... are un an si 10 luni...
Karmin
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RoxanaL la data de Mier 26 Ian 2011, 6:45 pm

Fetelor, am si eu o intrebare....sper sa ma puteti ajuta :D Am un baietel de 4 luni, si pana saptamana trecuta l`am hranit la cerere. Asa mi s`a spus din spital, ca e sanatos, ca asa e mai bine, sa nu privez copilul de hrana. Cumnata mea a nascut acum o luna, si inca din spital (a nascut la alt spital fata de mine) i`a fost dat bebeul la 3 ore la masa. Nici macar nu i l`au dat in aceeasi incapere cu ea, eu in schimb l`am avut langa mine la o jumatate de ora dupa ce am nascut. Noi inca avem probleme cu colicile si cu vanturile, indiferent de ce as manca eu, si toata lume zice ca din cauza ca mananca "dezordonat" are dureri. De o saptamana, ma chinui sa`i dau la 3 ore de papa, dar nu`mi mai doarme noaptea mai mult de 3 ore. Inainte dormea si 4,5 ore, acu` chiar si la 2 - 2,5 ore e treaz. Are vreo legatura una cu alta? Colicile cu programul? Programul impus cu trezitul? I`am dat pana acum Sab Simplex, Bonnisan, Infacol, si acum doctorul ne`a dat Debridat , care regleaza si tranzitul intestinal. Aaaa....nu mai zic, pana la 3 luni facea kk chair si de 3 ori pe zi si brusc, nu a mai facut 4 zile, apoi a facut doua zile la rand, apoi iar 3 zile fara....si tot asa. Debridatul nu a facut mare lucru.... Am incercat si cu supozitoare cu glicerina, vreo 2 saptamani a facut imediat dupa introducerea supozitorului, dup`aia...nimic! Asa ca am renuntat sa`l mai chinui, si ...astept...cand vrea el sa faca...face....Poate d`aia il si doare burtica....oooofff...nu stiu ce sa mai cred :D
De la o intrebare am ajuns la un pomelnic :D Sper ca m`am facut inteleasa :P
s`a trezit bebe!!!!
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 32
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos