Ultimele subiecte
» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 7:03 am Scris de Dorulet

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Pagina 6 din 30 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej la data de Lun 24 Ian 2011, 12:44 pm

neata fetelor!

dana, n-am pe nimeni cu diabet in familie.nici eu nici hombre...doar pe mine m-au pocnit acum toate si diabet si anemie...Sad

si aici e friiiiiiiiiiiig.-25 C fara a pune in considerare vintul care aici te omoara.unele scoli sint inchise sau incep mai tirziu din cauza asta.
miercuri se anunta iar furtuna de zapada.e atita zapada ca nu stiu unde o sa o mai puna,dar pt mine e bine daca se inchid scolile iar:)!

zi faina si saptamina dietetica sa aveti!

juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 39
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andreea_2008 la data de Lun 24 Ian 2011, 7:53 pm

saptamana frumosa fetelor Smile
eu sunt obositaaaaaaaa, e o colega in concediu 2 sapt si am ramas doar doua cu muult prea multa munca. asta e, trec ele si astea 2 sapt si de pe 19 feb am eu o sapt de concediu Merci
cu kg nu stiu cum stau, cantarul variaza intre 53.5 si 54.5 deci probabil tot la 54 am ramas. dar adev e ca desi am mancat ok nu am tinut chiar ffffffff strict
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Lun 24 Ian 2011, 10:13 pm

Julie, si la noi s-a facaut iara frig, of, ce m-am saturat de iarna asta!!!!
Handrico, las ca-ti scoti parleala in concediu...nici tu nu mai ai mult sa-ti atingi targetul, desi cred ca te simteai mult mai fericita la 52,5...
Of, greutatea asta...eu acu vreau macar 54 rade

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ramomic la data de Mar 25 Ian 2011, 3:29 pm

Fetelooooor hug hug hug .
Mi-e dor de voi si sper sa am mai mult timp de acum incolo sa intru pe forum kiss
Acasa nu am calculator si la lucru nu am avut timp deloc pt.mine wink Smile .
Ma bucur ca sunteti toate bine si abia astept sa citesc si mai in urma ce ati facut.
Am avut cateva tentative, dar pana acum nu am apucat sa citesc mai mult de 2-3 pagini.
Va pup si promit sa trec mai des pe aici hug .

ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de avr_dana la data de Mar 25 Ian 2011, 4:15 pm

Buna fetelor

..vai Ramo ce surpriza hug ...ne era dor de tine.
Cum e la lucru? Ce mai face Mara, tu ce mai faci...macar din cand in cand sa ne vizitezi. Pupicei Marei si tie

Cris da poate Andrei sa doarma in zgomot? Is super filmuletele de pe fb..e asa dragut ....si cat a crescut pupi

Andrica concediu..fain. Unde mergeti?
Si noi intram vineri in vacanta, da doar picii ca noi mergem Sad

Eu sper ca sa pot sa ma cantaresc joia viitoare..adik la 2 sapt ..si dupa mai des ca nu pot:D
...vai eu ma lupt cu niste virusi f urati...imi merge calc ca naiba,,,sper sa nu se strice.

Ana si eu sunt inalta si tot soldurile si burta is problemele. Si tu oricum la 69 arati mult mai bine . Vreau si eu...:D

...e asa frig afara...brrrr

va las
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mar 25 Ian 2011, 5:06 pm

Wow, Ramo, ce bine ca ai trecut pe la noi Smile
Imi imaginez ca e tare greu cand incepe serviciul, lus bebe, dar ar fi fain sa mai tinem legatura, macar din cand in cand hug . Am vazut-o pe Mara, e absolut superba!!!!
Dana, de ce ma intrebi de dormit in zgomot, ca nu-mi mai amintesc ce am zis Smile
In general Andrei e destul de ok, adica de mic, toata vara au facut oamenii din fostul bloc diverse renovari, izolari termice si a fost mereu zgomot si a dormit in superbaraiala. In general e destul d ok, cand doarme, fac treaba mai in liniste....ca atunci mai apuc si eu sa fac cate ceva. Dar culmea e ca poti bate cu ciocanul langa el, si daca se opreste si ai fosnit ceva usor langa el, sa se trezeasca...depinde daca e in perioada aia de somn profund sau nu.

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mar 25 Ian 2011, 6:21 pm

Hello
Ramo, ma bucur ca ai mai trecut pe aici. Am vazut-o si eu pe Mara. E domnisoara mare si e asa de frumoasa. O sa rupa multe inimi. wink
Dana, stiu ca nu e mult 69, dar eu nu ma simt bine asa. Vreau sa mai scad, macar vreo 5 kg. Sper sa reusesc pana la vara. Si durerea cea mai mare e burta. Cred ca nu se duce si din cauza alaptatului. Am citit ca se poate intampla asta, adica organismul isi face rezerve.
Cris, am vazut ca a fost ieri mare taraboi la Iasi. L-a huiduit lumea pe Base.
Andreea, eu zic ca o sa ajungi la greutatea dorita. Nu mai ai mult. hug
Noi am vrea sa dam o fuga la munte, dar Iannis are niste bubite pe burtica. Mi-e sa nu fie varicela. A fost epidemie in oras. La Edy la gradi au fost bolnavi mai mult de jumatate din copii. El a facut la 2 ani, dar poate o fi adus virusul, plus ca matusa mea ii internata cu zona zoster.
Asta e. Mai bine sa faca acum. Mai tarziu o sa fie mai nasol. Eu am facut la 28 de ani si a fost groaznic. Am avut bube pe fata cat a avut Edy pe tot corpul.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Localizare : Timis

Sus In jos

Mesaj Scris de andreea_2008 la data de Mar 25 Ian 2011, 6:55 pm

ramoooooo pupi ce ma bucur ca ai mai trecut pe aici
dana vream sa mergem cateva zile in bv iar restul de concediu....nu stiu, pur si simplu sa stam amandoi wink
cris dap, era muult mai bine la 52.5...m-am uitat aseara la poze de cand eram la 49-50 zid vreau inapoi acolo
ana mai bine sa faca iannis acum. eu am facut pe la 12 ani, singura parte buna a fost ca am lipsit de la scoala rade
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mar 25 Ian 2011, 7:11 pm

Aoleu Ana, ce nebunie....dar intr-adevar mai bine face Iannis acum...cred ca tre sa ai grija sa nu se scarpine la bubite, eu incurc bolile astea ale copilariei, stiu ca si eu am avut in gimnaziu varsat de vant, am lipsit la fractii rade ...dar am recuperat dupa. Stiu ca ma manca tot corpul, dar macar eram constienta ca ma fac urata daca ma scarpin...si tot ma mai scarpinam zid
Mda, am vazut si eu la tv cu Base...ca cine s-a dus sa ii vada mecla. Ma bucur ca l-au huduit. Nu ca i-ar pasa prea mult, da orice om s-ar oftica si ziua sigur i-a stricat-o Basketball
Handrico, tare faine zilele alea de lenevit in 2....si eu vreau un weekend numai noi 2 Smile. Daca as avea bani de asta, tot ar fi o chestie, dar asa, degeaba imi mai fac vise...

I-am facut omului niste paste porcoase, miroase toata casa. Om casapit in somn, de ciuda, of course Smile. Cine m-a pus??!!1 cyclops

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de andreea_2008 la data de Mar 25 Ian 2011, 7:18 pm

pasteeeeeeeee pofta n-am mai mancat de un secol
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mar 25 Ian 2011, 9:20 pm

seara buna!

ramo,mai treci pe aci..
la fel si roxy si livia...Smile

aici ninge, e frig si mai vine o furtuna de zapda miine spre joi dimineata.sper sa nu fie scoala iar...
in rest...nada..seara faina!

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mar 25 Ian 2011, 9:28 pm

Julie, ce nazdravanii mai face Anna in burtica?
Tu ai facut sau faci eco 3/4 D sa ne arati poze cu ea?
Copilu` meu umbla acum peste 90% din timp in picioare, vreau sa ii iau si niste papucei mai subtirei sa stea cu ei in casa, sa se obisnuiasca cu ei in picioare.
PS: vreau vacanta 2 zileeeeeeee Smile

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 26 Ian 2011, 1:06 am

cris, n-am facut inca eco.o sa merg pe la 33-34 de sapt sa o vedem.
mamzela se "plimba" prin burta.cel mai mult ii place in partea dreapta..Smile
azi a stat destul de cuminte, cred ca a dormit si ea din cauza vremii...

cheam-o pe soacra sau pe ai tai sa stea cu andrei si ai rezolvat problmea.
noapte buna,desi cred ca dormiti deja..

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Roxy la data de Mier 26 Ian 2011, 9:42 am

hello hello !

Ce fac fetele, cucuietele ?

Ramo, ma bucur ca te-ai aratat si tu. Stiu ca e foarte greu si cu serviciu si cu copil. Mara merge la gradinita ?

Noi am avut o tentativa în toamna, dar dupa ce am ajuns in spital, am renuntat. Am amanat pentru primavara, asa ca lucrez mult de acasa cu Tudor prin preajma. Ma trezesc pe la 5 dimineata, subtitrez un episod sau jumate daca e mai lung, apoi dupa ce se trezeste el, imi vad de ale casei. Numa` ca se intampla sa mai fie cate o urgenta pentru job si atunci ma stardui s afac cu el prin jurul meu. Mai coloram, mai face mama ceva, nah asta e.
Tudor e maricel, 3 ani si trei luni (aproape). Pot vorbi cu el orice, vorbeste corect, il spune si pe "r" fara probleme, acuma invatam alafabetul. Si-a manifestat interesul fata de diversele litere d epe haine si am avzut ca fara sa ii spun eu, recunoastea "a, c, b şi r". Nu stiu cum... Acuma ne jucam cu literele si cifrele. Poate e prea devreme, dar el a cerut asta, sa zic asa, nu l-am fortat eu ... I-am amenajat un colt de joaca, vreo 8 mp si e foarte incantat. Acum vrem sa-i facem niste rafturi din acelea cum zicea Julie, la inaltimea lui ca sa aiba jucariile sub ochii si sa invete sa le pastreze ordonat.
Are si o masuta pentru el cu doua scaunele unde isi desfasoara activitatile, el e foarte incantat.
Julie, asa rau imi pare ca nu am fost pe faza sa imi fi adus si mie o carte. Sigur mi-ar fi prins bine. Tot aplic ce am mai invatat la psihologie si pedagogie scoalara , dar uneori tot ma lasa fara replica. Am doua grupe de studenti la facultate care nu ma pun in situatii asa de dificile ca "studentul" de acasa. rade va dati seama cand o sa am o grupa de doi studenti acasa ce o sa iasa. Deiutza si Ana stiu cel mai bine.

O sa pun poze mai incolo ca am niste virusi pe calc si mi-au codat pozele sau nu stiu ce e cu ele, tre` sa vina cineva sa rezolve problema.

Va pup. O zi frumoasa !

PS. Apropo de soacre, a mea vine de maine pana duminica "sa ma ajute". zid Si sotu` lucreaza zilele astea, deci zid

Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 36
Localizare : In mintea mea...

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 26 Ian 2011, 11:58 am

Buna fetelor Smile
Julie, parca a fost un vis cand l-am avut pe Andrei in burtica, nici nu mai relizez...
Incearca sa-ti faci filmulet cand se misca in burtica tare si se vede....e asa ciudat dupa...
Roxa, are timp Tudor si de gradinita...e fain ca poti sa fii mult in preajma lui, mi-ar placea si mie un program sa ajung macar la 5 acasa, ar fi nesperat de bine...
Te-ai scos cu soacra, si a noastra e cu autoinvitatu....parca vad ca vine la motz si nu mai scap de ea, acuma daca avem si canapea, s-a scos...
Macar de s-ar intelege Andrei cu ea, sa plec si eu cateva ore in lume, dar tot cu stres stau, cu ea nu mananca, cu ea nu doarme, offf

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 26 Ian 2011, 12:42 pm

neata fetelor!

roxy, sa stii ca vin in vara si iti aduc ce carti vrei. la fel oricareia dintre voi...
sa stii ca nu-i prea devreme ca tudor sa fie interesat de cifre si numere. de la 3 -6 sint intr-o perioada senzitiva pt asta.am copii care inca nu au 3 ani si stiu toate numerele si si numar corect obiectele. la litere spune sunetul literei cu el si da-i exemple de cuvinte...
daca vrei sa aiba ordinea aia de care ziceam ,pune-i la intrare o agatatore pt haina lui, sa ajunga el la ea, si un loc unde sa-si puna cizmele..e f important pt ei sa stie de unde isi iau si unde isi lasa obiectele de imbracaminte.

cris, o sa fac si filmulte.la 3/4 d asta ,iti fac ei un film de o juma de ora+ poze ...de abia astept sa mergem.
eu ma gindesc tot mai mult sa ma las de scoala si sa iau inca bebe si sa fac o mini school day care in casa la noi...asa as fi tot timpul cu anna si as avea si o sursa de venit...om mai vedea pina atunci,dar asta am in cap deocamdata..

zi buna sa aveti si scuzati lungeala..Smile

si inca ceva: asa ma bucur cind puteti face cite ceva din chestiile de care zic pe aici cu copiii vostri. e suuuuuuuper !Smile

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 26 Ian 2011, 1:05 pm

Suna fain chestia asta Julie, mai ales ca tu ai experienta sii stii despre ce e vorba.
M-ar bate si pe mine un gand, daaaar:
1 la mana, nu cred ca as rezista, mai mult de 1 mi s-ar parea solicitant
2 la mana, nu acum, cand ar avea sa zicem Andrei macar 1 an jumate, 2, iar celalalt bb sa aiba aceeasi varsta.
Am o prietena care are bb cu 3 luni mai mare ca A, si cred ca mi-ar aduce mie fetita, insa asa de dificil mi se pare ca a crescut-o, nu cred ca as face fata....si acum o adoarme exclusiv in brate plimband-o, si e grea, nici nu a incercat sa o invete la olita, o hraneste non stop cu diverse si cred ca daca s-ar zgaria macar odata la mine, ar iesi mare tambalau.
Na, parintii sunt sensibili cand e vorba de copiii lor, si eu as fi ca un zmeu Smile.

Desi pe de alta parte ma gandesc, copiii se iau impreuna si au alt spor la joaca, la somn, la facut chestii educative impreuna....
Dar nu ar fi o idee rea decat sa ma duc la servici si sa castig mai putin....nu stiu, voi vedea....
PS: apropo de asta Julie, i-am luat lui Andrei o jucarie cu forme de bagat, ca din motiv financiar nu m-am putut mobiliza sa iau jucariile alea de pe site, si incepe sa se priceapa cat de cat sa le introduca.
Cu fasolele inca mai lucram, ca ii place mult sa le imprastie, dar uneori mi le da mie sau le pune in castron Smile

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 26 Ian 2011, 1:23 pm

cris,lasa-l sa imprastie fasolea...important e sa il ajuti sa o puneti la loc.adica si daca faci tu mai mult,important e sa vada si el ca se pune la loc ,ca nu trevuei sa fie pe jos si ca are un loc...

parinti din astita sint si la scoala...care se intreaba ce i s-a intimplat copilului ca are o zgirietura,ca nu a mincat...mai ales la incput. apoi inteleg si ei,ca pruncii se joaca ,ca e normal sa se zgirie, sa fie murdari, sa se certe, sa se impinga cu ceilalti.asa e intr-o comunitate..
cind ii arati jucarii noi ,arata-i incet, f ffffff incet si de mai multe ori..asa invata si asa isi si pot concentra atentia..

merg sa maninc..mi-e foameeeee!

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 26 Ian 2011, 1:42 pm

Hello
Edy are locul lui pe cuier, unde e numai geaca lui si unde ajunge singur. Papucii, la fel au locul lor.
Acum lucram la bagatul bluzelor in pantaloni. I se pare tare dificil. Juli, ceva idei? La anul va merge la scoala si nu o sa il ajute nimeni sa-si bage tricoul in pantaloni.
Jucarie din aia cu forme avem si noi, de la Edy. Noi inca nu cautam formele, le bagam pe gaura aia pe care se scot.
Azi o sa incercam scutece lavabile. Am facut si eu cateva si 3 am cumparat de la o mamica. Is tare curioasa cum o sa reactioneze.
Nici Iannis nu vrea la olita. Poate ca lui o sa-i placa direct pe wc cu reductor. A inceput sa spuna ca face caca, dar exact in momentul in care face Smile

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 26 Ian 2011, 2:00 pm

Ana, si mie mi-e frica cu olita cu Andrei. PEntru ca am incercat de cateva ori, dar cum lui nu ii place sa stea fixat intr-un loc, imediat se ridica....
Eu ziceam de prietena mea ca nici nu a incercat inca sa o puna la olita.
Sunt din aia super protectori, daca Andrei o mai impinge cu manutza putin, se innegreste toata la fata.....si nah, eu nu m-as supara, sunt constienta ca asa mai fac copiii intre ei....

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 26 Ian 2011, 2:59 pm

Cris, imi amintesc cand era Edy de vreun an jumate, fetita prietenilor nostri avea cam un an si-un pic. Edy era tare violent cand era micut. Tot timpul o batea pe biata fetita. Cand veneau la noi spunea "nu o mai bat pe Maya", dar, evident ca se bateau iar. Smile Asta a durat vreo 3, 4 luni si dupa aia s-au potolit. Acu se inteleg tare bine si cred ca de atunci nu s-au mai batut niciodata.
Cred ca piticii ar trebui lasati sa-si rezolve singuri conflictele, evident ca daca scapa de sub control, trebuie intervenit, dar bland, fara strigaturi sau smucituri (cum mai vad eu prin parc). zid

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 26 Ian 2011, 5:05 pm

Ei, iti dai seama ca la varsta lui Andrei nici nu se pune problema de asta. Fie ii mai ia o jucarie din mana, sau efectiv pune mana sa o impinga dar usor....iar prietena asta a noastra se vedea ca s-a suparat atunci...iar eu m-am simtit tare naspa...am tot stat dupa aceea si l-am pazit...dar na, nu mi se pare normal, atata timp cat nu o loveste, sunt pur si simplu gesturi pe care ei le fac involuntar, nu-si da seama ca daca o atinge e posibil ca ea sa se dezechilibreze si sa cada sau mai stiu eu ce...
Si eu m-as supara daca as vedea de ex ca un alt copil il loveste pe Andrei si mama rade, sau nu incearca sa ii explice copilului ca a gresit.

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Mier 26 Ian 2011, 8:15 pm

ana, cu bagatul bluzelor e greu..arata-i cum sa tina bluza cu o mina si cu una sa traga panatalonii peste. sa stii ca aici copiii nu-si pun bluzele in panataloni deloc..

cu olita,nu va grabiti. piticii mei au peste 2 ani sau unii si 3 si nu merg inca la baie.
semne ca e gata pt olita : scutecul e uscat, arata interes pt oboectul in sine si apoi pt ca vede ca si adultii il folosesc.
nu-i puneti pe olita daca nu vor.anul trecut am avut un copil ,super, extra destept, facuse 3 ani, dar atita presiune pussesera parintii pe el cu mersul la baie, incait tinea pipi si caca si cite 3 zile...intr-un final, spre sfirsitul verii, a reusit sa inceapa sa mearga regulat..
asa ca ,nu-i puneti...oricum si pt iannis si pt andrei mi se pare devreme inca pt olita.
asta cred eu, sa nu va suparati, voi faceti cum e mai bine pt copiii vostri.Smile

iar cu lovitul,asta e chestie normala...si as cum zice ana,ei isi rezolva probelemele mai bine decit noi. eu nu intervin intre ei ,decit daca vad ca e ceva serios, altfel ii las si de cele mai multe ori, se descurca ei singuri.
am o exceptie, doar, matteo..dar el vrea sa fie prietenos cu toata lumea..ce iese, nici nu va dati seama..Smile

juliennej
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 26 Ian 2011, 9:29 pm

Oh, am incercat doar olita. Nu sta mai mult de 2 minute ca se plictiseste, asa ca am abandonat pentru moment proiectul. Smile
Da, e tare complicat cu bluza si pantalonii. Stiu ca-s dusa, dar ma apuca toate alea cand il vad cu spatele gol. In clasa si acasa e ok, dar cand e pe afara la -10 grade nu mai e ok. Si nici el nu se simte bine. Isi da seama ca ii este frig. Eh, pana la urma o sa reuseasca. Cred ca mai intai trebuie sa invatam sa legam sireturi.
Acum avem alta problema. Edy ne vorbeste foarte urat. Orice il rog imi raspunde cu "nu vreau". Of, e greu si uneori imi pierd rabdarea. Mai tip la el si imediat imi dau seama ca nu rezolv nimic, dar fapta e consumata.
Am pus vina pe timpul meu petrecut cu Iannis. Am crezut ca e gelos, dar am stat de vorba cu el si am realizat ca nu e asta. Cred ca vrea sa domine acasa ceea ce nu poate domina la gradi. Ei sunt destul de multi in grupa, cam 28 si educatoarea nu-i mai poate controla uneori. Evident ca singura solutie e sa tipe la ei si sa-i pedepseasca. Nu stiu ce sa cred, dar uneori imi vine sa o iau pe aratura. Chiar sunt in pragul depresiei. Si ma simt asa de neajutorata. Imi dau seama ca de fiecare data cand imi pierd rabdarea, ma comport ca si tante la gradi si el se simte atacat. Evident ca imi raspunde tot asa.
M-am gandit sa facem un pact, dar nu stiu cum.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crixuta la data de Mier 26 Ian 2011, 10:47 pm

Julie, si eu consider ca olita poate fi amanata, de asta l-am pus pe ea de vreo 2-3 ori si fara rezultate, clar....am niste exemple de graba, dar nu prea le vad relevanta. Lor le trebuie cativa ani sa isi stapaneasca oricum bine vezica, si tot o mai comit uneori, dar intr-un fel e absurd sa le ceri asta acum. A citit pe un forum ca cineva a incercat si pe la 5 luni....aoleu!
Totusi zic ca e important sa incerci....de ex tipa asta de care zic eu sigur ar reusi, pt ca aia mica sta geana pe desene animate cand ii pune.....si cred ca daca ar aseza-o pe olita iar avea succes. Andrei al meu nu prea sta linistit, la masa il pacalesc cu anumite melodii si filmulete care ii plac pe laptop, iar daca i-as pune laptopul pe jos in fata lui, s-ar ridica oricum sa se duca la el.
Dar trebuie in jur de un an incercat, fara presiune, ma gandesc ca dupa aia reactioneaza mai reticent, ca nu ai incercat cu olita pana in acel moment...
Ana hug , nu credeam ca iti este asa greu....eu mereu am avut impresia ca totul e asa usor la tine, unde probabil nici nu esti genul care sa se planga, si te cam invidiam pe chestia asta Smile
Nu ma bag sa-ti dau sfaturi la Edy, varsta lui mi se pare asa complexa, uffff...
Ca sa ma plang, nah: eu sunt terminata cu statul in casa.....probabil ar fi mai simplu daca as avea bani, ca macar samabata as iesi si eu la shopping, coafor sau ceva, dar suntem asa rupti in ultima vreme ca nu stiu cum as putea sa ma deconectez si sa nu cheltui nimic....
Mie mi se pare greu sa cresti un copil si sa nu ai bani sa faci anumite chestii, de una singura, sa fii femeie pt 1 h sau doua, parca numai la bani ma gandesc in ultima vreme, ce sa fac sa ii fac, si nu gasesc solutie Sad.
Fetelor, mi-am varsat oful, sa nu va suparati Smile.
Stiu eu ca va veni iar soarele, dar uneori ma mai apuca si melancolia peace

crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos