Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 9:44 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Imbracaminte barbateasca-2

Pagina 4 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Imbracaminte barbateasca-2

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 15 Apr 2011, 2:48 pm

Humanoid a scris:La 43 de ani sa folosesti ironia, cu un pusti de 20 de ani... nu stiu cat de inteligenta te face. Anyway, nu mai conteaza, nu vreau sa ma mai cert. Multumesc mult pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat. A, am sa revin cat mai repede cu primul sacou confectionat de mine. Promit! Smile
Ai ambitie. Asta nu-i rau! Ia, uimeste-ma! Serios! Fa tu taiorul/sacoul si eu recunosc ca m-am inselat. Si-mi cer si scuze public. Ti-as mai da un sfat: gaseste un taior/sacou vechi pe undeva si apuca-te sa-l descosi bucata cu bucata. Studiaza fiecare cusatura, fiecare detaliu, fiecare parte componenta si apoi incearca sa faci unul la fel.

Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 49
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Vin 15 Apr 2011, 2:48 pm

Bine faci ! Nu crezi ca dovada muncii tale ar incheia o discutie care ti se pare asa de neplacuta ? Stii tu cum se zice : '' Fapte , nu vorbe !''Abia cand ai sa te apuci serios de lucru ai sa vezi daca Buburuza are dreptate sau nu .Diferenta de varsta inseamna experienta , nu musai ironie .
Eu lucrez de multi ani rochii , bluze , pantaloni , dar nu m-am incumetat sa-mi fac un taior . Tu esti ori foarte curajos , ori foarte nu iti dai seama ce inseamna sa faci un sacou asa dintr-o data . Oricum , iti dau o sansa ! Astept cu rabdare sacoul dar vreau detalii :poze cu partile croite , imbinate si produsul final si pe fata si pe dos . Asta ca sa cred ca e facut de tine .
Sa ai spor la cos

corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Varsta : 41
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Humanoid la data de Vin 15 Apr 2011, 2:51 pm

Ok, girls! Am sa revin... cu poze. Cat de curand! Tot ce vreau e sa ne intelegem bine, atat! Credeti ca se poate?
Uite, va trimit un buchet de flori Flowers daca credeti ca am fost impulsiv.

Humanoid
Nou venit
Nou venit

masculin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 15 Apr 2011, 2:56 pm

andreeaX a scris:Buburuza el vrea sa faca un sacou, nu aplica la NASA peace
Mda. De fapt Lucian vrea sa devina designer profesionist. Cel putin asa zicea mai deunazi... Si intrarea in meseria asta e cel putin la fel de grea ca intrarea la NASA. Si nici la NASA nu te primesc aia numai asaaa, pentru ca-ti doresti si c-ai reusit sa rezolvi o ecuatie de gradu' 2. Nu?

Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de tinassyliliana la data de Vin 15 Apr 2011, 3:00 pm

Eu personal nu am facut niciodata un saucou/taior..... dar sincer, nu cred ca este greu.
Daca ai tiparul, e ca si facut.
Humanoid, la sacou ar fi bine sa atasezi captuseala... sacoul fara captuseala nu arata prea bine si nu face impresie buna.
Succes la cos sacoului

tinassyliliana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 76
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Vin 15 Apr 2011, 3:03 pm

Deja ne intelegem bine , draga Luci .Se pare ca ai inteles cam care e ordinea lucrurilor . wink Deci : sacoul barbatesc , va rog !

corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 15 Apr 2011, 3:14 pm

:)sacou barbatesc...captuseala,intarituri in fel de fel de parti,descalcat,richtuit ,termolipit,pontat,toate bine gandite...,etc,etc,nu e chiar asa de usor...nu e ,chiar deloc usor,nici pt cele cu experienta...doar daca accepti ceva care sa stea ca pe gard...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurelia.c la data de Vin 15 Apr 2011, 3:45 pm

Eu zic ca nu e chiar asa de greu... Daca ai un pic de ambitie si imaginatie, si ceva mai multa rabdare, imposibil sa nu-ti iasa...

Humanoid, spor la cusut, si daca iti iese promit ca incerc si eu :D

aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 15 Apr 2011, 3:53 pm

Scuze de off topic ! Buburuzooooo! Tu n-ai, mama ceva de lucru prin casa la ora asta si vineri? Curatenie, mancare, ceva? lol! rade.
Io dau shut down ca am musafiri.
Va pup! XOXO See you tomorrow! rade

vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 15 Apr 2011, 3:59 pm

Un student este intrebat in cat timp poate invata limba chineza.Raspuns: daca o invat pt examen de an,in 2 saptamani;daca o invat pt partiale,in 3 zile,iar daca o invat pt extemporal,pot sa il dau si acum... book ...raman la parerea mea...un sacou nu se face chiar de pe o zi pe alta...cum spuneam...depinde ce fel de calitate de sacou tintesti...din alea de la Europa sau din cele de la Tatal si fiul...scuze daca e vreo reclama,ceva ,aici...cu permisiunea dvs,scopul e de a face diferenta...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 15 Apr 2011, 5:26 pm

Eu v-as muta la Loc de dat cu capu', dar vad si discutii pertinente, in afara de poale in cap, din partea ambelor parti.
S-ar putea sa fie vorba de un sacou wanna be, deci ceva necaptusit, cu imbinarile surfilate si atat; fara operatiunile enumerate de Ismi, fara pernute de umeri, termocolari, etc. Deci da, asa da si se poate chiar sa arate bine. Dar poate s-ar numi jacheta, desi ar semana cu un sacou.
O doamna draga mie, cu experienta in terorie si practica, respectiv Olympia mi-a zis sa ma incumet la "taioare/ sacouri" necaptusite si simple, daca e materialul rezistent, gen denim. Daca e de stofa, se complica treaba, daca vrei sa-ti reziste, in timp.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 15 Apr 2011, 6:20 pm

Admina, tu poti incerca sa faci un sacou asa cum ai fost sfatuita. Sunt sigura ca va iesi si daca nu-ti iese ceva ajutor aici si te ajutam la moment. In orice caz, prima data fara captuseala.

Fetelor care ati spus aici ca n-ati facut nici un sacou pana acum dar nu credeti c-ar fi asa greu ametit Nu vreti sa stiti ce-nseamna asta! rade . Si daca vreti, incercati. Dar va sfatuiesc sa cititi inainte tot ce aveti despre sacouri prin carti si reviste Burda si apoi sa va apucati de unul fara revere si necaptusit. Daca n-ati citit nimic despre sacouri...nu va apucati, chiar daca aveti tipar si tiparul vi se pare foarte clar.

Ca sa inveti orice, mai intai trebuie sa inveti cum se invata. Oriunde ne ducem acum sa invatam ne sfatuieste la inceput sa sectionam elefantul in piese mici ca sa-l putem dovedi mai usor! rade

Cine n-a cusut nici o piesa cu maneci atasate "never, ever" ar trebui sa inceapa cu cate o vesta pentru fiecare croiala de taior/sacou existenta. Sunt cateva tipuri clasice de croiala. Dar aici ajungem iar la citit inainte totul despre...

Daca apare cineva pe-aici care zice ca in viata lui/ei n-a cusut nimic cu maneci atasate si acum a mesterit asa...hocus-pocus un sacou tot nu ma convinge nici in 1000 de ani. Ma voi gandi atunci la 3 posibilitati:
1-nu l-a facut personal
2-a primit ajutor de specialitate
3-minte si nu e primul lucru pe care l-a cusut

Asta e realitatea! Abia dupa 10 ani de lucru si peste 20 sacouri/ taioare/ pardesie/ paltoane lucrate am mai inteles si eu cam cu ce se mananca. Si asta asa...in proportie de cam 2/3.

Am desfacut de curand un sacou barbatesc piesa cu piesa, dupa care mi-am facut eu un sacou fara revere. Mina da aur pentru cine vrea sa invete cum stau lucrurile. Il voi pune in curant la Modificarea hainelor. Dar tot e o chestie la atasarea manecii pe care n-am inteles-o si astept urmatorul sacou de desfacut, ca mai am vre-o 2 in plan rade .

Ascultati aici un om batran care va-nvata de bine! rade Nu va hazardati ca o sa va demoralizati si renuntati repede. Luati-o-ncet! Timp aveti berechet ca sunteti tineri/ tinere. Ce asa graba? rade

vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rozina la data de Vin 15 Apr 2011, 10:50 pm

Buburuza a scris:
Humanoid a scris:La 43 de ani sa folosesti ironia, cu un pusti de 20 de ani... nu stiu cat de inteligenta te face. Anyway, nu mai conteaza, nu vreau sa ma mai cert. Multumesc mult pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat. A, am sa revin cat mai repede cu primul sacou confectionat de mine. Promit! Smile
Ai ambitie. Asta nu-i rau! Ia, uimeste-ma! Serios! Fa tu taiorul/sacoul si eu recunosc ca m-am inselat. Si-mi cer si scuze public. Ti-as mai da un sfat: gaseste un taior/sacou vechi pe undeva si apuca-te sa-l descosi bucata cu bucata. Studiaza fiecare cusatura, fiecare detaliu, fiecare parte componenta si apoi incearca sa faci unul la fel.

acuma depinde si de indemanarea fiecaruia , aici nu se poate discuta .. este vorba de rabdare, imaginatie ,si cea mana de aur pe care dumnezeu ti-o da
eu, dupa o pauza de 5 ani in ale "croitoriei, cel mult un colant sau un tricou " in care nu am cusut nici macar un nasture am facut un sacou fetitei mele /cap -coada/ fara a fi ajutata de catre cineva
orice este posibil doar cu vointa si un stop de bucurie
acuma poate restul sta si in educatia noastra, sa intelegem ,ca altii ne pot fi cu mult superiori noua chiar daca au foarte putina experienta in domeniu

o seara cat mai placuta

rozina
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina la data de Sam 16 Apr 2011, 5:45 am

Lucian, du-te la un magazin secon hand si cumpara un sacou, desfa-l si studiaza-l, scoate tipar de pe el si apoi fa unul la fel (dintr-un material de blue jeans sau doc), fara captuseala sau shoulder pads. Eu iti recomand sa te uiti dupa carti serioase si sa incepi sa studiezi temeinic, nu "dupa ureche", forumuri (am vazut pe-aici niste tutoriale care lasau de dorit), etc. Acestea, ca si YouTube, sunt doar o completare, nu o metoda in sine de invatare.

odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 199
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Sam 16 Apr 2011, 7:09 am

Lucian urmaresc de ceva vreme subiectul ... subiectele ce te au intr-un fel centru de discutie . Ca varsta suntem apropiati . Visele tale sunt foarte faine si poate greu realizabile,dar totusi realizabile.
Doamnele nu incearca sa te descurajeze , ci sa te faca sa intelegi ca nu poti sari anumiti pasi.Nu poti veni sa torni o tona de intrebari si toata lumea sa iti raspunda repede , cat mai detaliat si gata ai reusit .
Cerceteaza , cauta s in alte parti , zabate-te sa mai afli si singur , consuma din timpul tau si ia subiectele de pe forumul asta la rand . Nu astepta totul pe tava si imediat . Toti cei care nu au facut scoala in domeniu si chiar cei care au studiat , stii cat au stricat sa faca ceva corect?Nici o doamna de aici care face asta din pasiune nu cred ca a reusit din prima ... sa sara peste etapa cu o cusatura stramba , o rochie sui sau lucruri executate incorect . Tu vrei toate intr-o zi si eventual fiecare " secret " cat de mic .Eu cred ca toti cei care au pasiuni , secretele le-au aflat cand au stricat ceva si si-au dat seama cum functioneaza lucrurile sau au "furat" ori varianta cea mai faina si usoara au ajuns pe forum si au gasit persoane amabile care impartasesc cu noi atatea lucruri.Mii de multumiri !
Va rog din tot sufletul sa ma scuzati de off topic si daca am zis ceva gresit astept sa ma trageti de maneca .

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Sam 16 Apr 2011, 10:54 pm

moruna, draga mea, incepusem sa disper ca imi bat gura (pardon, degetele) de pomana cu tanara generatie si degeaba. Respectele mele, draga mea Merci , cam asta era ideea si nici ca se putea exprima mai concis. Dupa toata tevatura de-aici mi-a venit chiar ideea sa povestesc despre inceputurile mele. N-am stricat prea multe dar la inceput, inainte sa iau foarfeca sa tai, citeam o juma' de biblioteca (despre croitorie) pana mi se faceau ochii crucis rade . Pe vreamea aia nu exista Internet si nici un forum pe care sa lansezi intrebari la foc automat ... si cred ca era mai bine asa, cel putin pentru unii dintre noi. wink
Eu am ajutat ori de cate ori mi s-a cerut sfatul pe acest forum, cu toata bunavointa si rupand din timpul meu liber dar exista totusi o limita pentru gradul de naivitate si lipsa de realism cu care sunt puse anumite intrebari. Am o fata de 16 ani care e cu muuult mai cu picioarele pe pamant decat ce-am vazut pe-aici. Stie ca orice m-ar intreba, aproape in orice domeniu, pot sa-i dau un raspuns dar, totusi, face eforturi si cauta si singura si isi formeaza propria opinie. Deschide gura sa puna intrebari doar cand nu intelege ceva sau are nevoie de mai multe detalii. Eu consider ca in acest fel isi manifesta respectul fata de mine.

Si odrina, nici ca se putea sa ai mai multa dreptate. Daca nu citesti carti de specialitate si nu cercetezi personal cum sta treaba, toate tutorialele de pe internet, gramada, nu te ajuta cu nimic daca vrei sa faci performanta sau cariera in domeniu. Ca sa nu mai vorbesc ca ar trebui sa studiezi si chestii despre business-ul vizat, daca vrei sa faci bani din asta. Trebuie sa inveti cum sa-ti administrezi afacerea si cum sa faci clientul sa bage mana in buzunar sa scoata banul.
kiss

vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Sam 30 Apr 2011, 10:15 pm

Mi-am amintit ca am primit niste poze de la baiatul caruia ii lucrasem niste veste si pantaloni.
Pozele nu-s facute ca sa evidentieze hainele mele ci pe el, colaboreaza si ca fotomodel cand are ocazia.

Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Dum 01 Mai 2011, 7:57 am

Ce frumoase sunt vestele cu pantalonii asortati asa! Tu esti o inspiratie pura , Karina ! Pai cum sa nu arata baiatul bine imbracat asa !(nu ca el n-ar fi un frumusel ) wink

corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 01 Mai 2011, 10:41 am

daaa,mi-amintesc de pantaloni,super model! wink

valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3139
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 01 Mai 2011, 10:48 am

Karina, vin foarte bine imbracate! Daca ai observat in revistele burda, de cele mai multe ori nici nu poti vedea modelul prezentat, deoarece este tiparita poza modelului cea mai potrivita din punctul lor de vedere ca fotografi si nu ca si creatori ai produselor... Numai noi prezentam pana si corectitudinea cusaturilor realizate love

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 01 Mai 2011, 1:31 pm

geany a scris: Daca ai observat in revistele burda, de cele mai multe ori nici nu poti vedea modelul prezentat, deoarece este tiparita poza modelului cea mai potrivita din punctul lor de vedere ca fotografi si nu ca si creatori ai produselor.
Chestia asta ma oftica la maxim, vad o schita, vreau sa vad cum vine lucrata si , cand ma duc la poza, modelul sta asezat sau in mai-stiu-eu-ce pozitie, de nu poti vedea decat culoarea materialului zid
Karina, imi plac mult hainele, il avantajeaza pe baiat! Ce-i drept, este si fain feciorul, e greu sa nu-i vina bine ceva!

aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3924
Varsta : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 07 Iun 2011, 9:52 pm

M-am harnicit instant dupa ce am vazut frumusetile postate de Karina azi si am avut spor sa termin o camasa inceputa de pe la jumatatea lui mai.
Materialele sunt de la Craciunita Magda pupi , sunt super si se comporta minunat si la spalat si la calcat ( si la purtat).

Camasa este pentru al meu socru, dar pe post de manechin sotul din dotare.

Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3898
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mar 07 Iun 2011, 9:54 pm

Bravo ma bucur ca au putut fi folosite la ceva.Felicitari. aplauze

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5479
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Mar 07 Iun 2011, 9:59 pm

Mersi Magda. Pana la urma am facut cu stei gulerul, am fost mai in forma sa spun asa si mi-a iesit.
Mi-a mai ramas un peticel, sa vad daca imi iese ceva fara maneci.
hug

Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3898
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 08 Iun 2011, 11:50 am

Uca, imi place mult camasa, din ceea ce pot vedea eu de-aici wink a iesit perfect!

aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3924
Varsta : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 12:21 am

Continut sponsorizat