Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Scoala de croitorie(7)

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mar 22 Mar 2011, 2:34 pm

nicopop a scris:
Dar vreau sa fie ceva elegant,si am sa-i aplic in partea de jos o banda de dantela mai groasa.Intrebarea mea este:ce material sa folosesc pentru fusta?Un satin elastic ar merge?Sau dati-mi voi ceva sfaturi.Vreau sa ii fac si haina,deci va fi un costum pe care vreau sa il pot purta si la ocazii mai deosebite,dar si separat,fusta cu o camasa oarecare...Poate imi dati si un sfat in privinta culorii...Eu ma gandesc la clasicul negru,ca s-o pot asorta cu orice.Multumesc pentru eventualele sfaturi!

Eu ti-as recomanda triplul voalul. Se poate purta in orice anotimp si are tinuta.
Satenul elastic e cam lucios si se lucreaza si mult mai greu ca tripluvoalul.

Lasa negrul pentru inmormantari si tinute busines si alege o alta culoare eleganta ca verde, turcoaz, mov, grena, bordo, bleumarin, gri-petrol in tonul inchis al lor.
Karina33
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de EuIrinuca la data de Mar 22 Mar 2011, 3:37 pm

nicola_2 a scris:Buna seara!
Am vazut minunatiile pe care le fac mainile voastre. Si mie imi place lucru de mana.Stiu cate putin din aproape toate sectiunile broderie manuala, snur, goblen, crosetat dar la croitorie nu ma pricep deloc.
Conduc o asociatie culturala non profit intr-o comuna si din putinul 2% pe care am reusit sa-l adun de pe anul trecut (830 de lei) am reusit sa cumpar material in vederea confectionarii de costume nationale pentru copiii din gradinita. Am croit fustele, le-am facut dantela manual, am facut pasturile dar mi s-a cam blocat treaba intrucat nu stiu sa croiesc camasile pentru fete si costumele pentru baieti.
Daca m-ati putea ajuta cu un tipar si noi sa le facem in functie de masurile copiilor ar fi minunat. Altfel va trebui sa astept pana se vor mai gasi ceva binevoitori sa plateasca o croitoreasa si in vremurile astea de criza..........s-ar putea sa mai astept un an.
Multumesc

buna
saptamana trecuta am facut o camasa nationala pentru baieti. nu-ti trebuie cine stie ce tipare. Invatatorea a ales modelul de bentita ce am aplicat-o pe camasa (cumparata la metru din mercerii) , cu brau tricolor si pantalon alb. Cred ca la costume de carnaval o sa o postez
EuIrinuca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 151
Localizare : lucru de mana
Data de inscriere : 19/09/2010

http://lucru-de-mana.info/

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Mar 22 Mar 2011, 7:17 pm

nicola_2, contacteaza-ma pe PM si da-mi mai multe amanunte: unde te afli, ce comuna, cati copii, cat de mari, etc. Vreau sa stiu cat mai multe pentru ca daca pot, te ajut gratis.
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 22 Mar 2011, 10:12 pm

Multumesc de sfaturi Karina! pupi Daca mai am nelamuriri pot sa te mai deranjez? Ah, si nu vrea bolero, vrea cu maneci ca e slabuta si nu ii plac umerii goi.
Adevarul e ca am doua luni sa fac rochia, deci nu o veti vedea prea devreme. Si nu stie nici ce fel de material sa fie. Ma gandeam la ceva nici foarte vaporos dar nici foarte greu.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mar 22 Mar 2011, 11:38 pm

danae,rochia ar trebui sa o faci dintr-un material care se muleza frumos,dar ,in acelasi timp care cade greu.as opta pentru lycra,dar sa fie calitate buna,nu cel care seaman cu supraelasticul,sauam mai vazut jerse cu lycra,care arata superb.costa,dar merita.m-am chorat si eu la video,si mi-am facut o idee despre cum este,si o sa-ti fac o schita.
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 45
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mier 23 Mar 2011, 6:11 am

Danae si eu tot dintr-un jerse cu lycra as vedea rochia. Asa s-ar mula bine, ar sta taieturile de la spate si s-ar valuri frumos la dans/mers!

Cred ca poti deranja pe oricine fara probleme cu intrebari! Nu mi s-a parut ca se supara cineva daca intrebi ceva pupi
Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 23 Mar 2011, 7:47 am

Dar stiti ce nu pricep eu? zid Rombul de la spate il cobor in clos, sau closul e separat si taietura o fac in genul plicului de la lenjerii? La cat ma pricep eu, mi se pare destul de greu. Si eu tot la ceva putin elastic ma gandeam. Sa vedem ce gasim prin mercerii.
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Mier 23 Mar 2011, 8:49 am

La spate, sub decupaj are inserat un clin croit in clos. Nu se poate vedea exact cum e croita din acel videoclip, dar ai 2 optiuni.
1-Fie faci rochia taiata in talie si atunci faci fata cum e, spatele cu gaura ca la cearceaf si fusta eventual o poti face clos cu un plus de clos la spate inserand acel clin

2-Fie faci la fel fata si spatele croite intreg, cel mai bine, daca se poate, croite pe bie. Daca domnisoara este subtire ca cea din video, bie-ul cade grozav. La spate decupezi gaura de plapuma si inserezi clinul.

Acum depinde de tine cat de tare vrei sa te complici. Mie mi se pare ca in fata, bustul e lucrat intr-un fel, drapat sau ceva de genul asta si atunci, ne-avand tiparul exact la indemana ar trebui sa faci rochia taiata in talie ca sa te dumiresti mai bine. Deci aici ar fi prima metoda.
Daca nu vrei sa te complici prea tare, faci rochia simpla la bust si adopti metoda 2. Dar bie-ul poate fi si el dificil de lucrat.

Orice metoda ai adopta, atunci cand esti nesigura, eu te sfatuiesc sa faci mai intai un mulaj. Adica faci rochia dintr-un cearceaf sau din captuseala, ceva. Poate sa nu cada materialul la fel dar te dumireste macar in ce priveste croiala.
Si nu in ultimul rand te verifici daca poti face asa ceva sau nu, fara sa strici material bun. Eu chiar daca ma lamuresc cum e croiala, chiar daca stiu ca pot sa le fac, la modele mai complicate tot fac mulaj, chiar si partial, pentru elementele care intuiesc eu ca pot avea un grad de dificultate.
hug
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mier 23 Mar 2011, 9:32 am

eu am copiat video pe stick,si am pus pe tv.am dat pauza pe roche,sise vede bine ca atat in fata,cat si in spate este petrecuta.de acolo reiese anchiorul atat in fata,cat si in spate.ceea ce nu am vazut eu,este maneca.nu se vede daca este pusa,sau este cazuta.o sa fac desenul,la ceea ce am vazut eu,dar pana una alta,dati clipul pe tot monitorul,si dati pauza pe secventele cu rochia.
zylv
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Mier 23 Mar 2011, 9:53 am

zylv, am dat pe tot monitorul, am pus si stop, dar sa dea dracii daca vad mai mult! rade S-ar putea sa ai dreptate si ar fi grozav sa fie petrecuta ca ar fi interesant modelul.
Problema e daca danae se incumeta sa o faca sau nu ca nu pare asa de experimentata. Poate ar fi bine sa simplifice putin modelul, cu aproximativ acelasi efect.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mier 23 Mar 2011, 10:10 am

momentele in care se vede bine rochia sunt3,11 si 3,34.pe un monitor bun se vede foarte clar modelul.m-am uitat acum si pe iped,care are oclaritate foarte buna,si am vazut maneca,care este pusa,si pe margine are o danteluta fina,sau ceva coltisori ,cam ca la elasticul decorativ.
zylv
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 23 Mar 2011, 10:24 am

De ce nu fotografiezi ecranul televizorului in secundele acelea ,asa vedem si noi rochia,eu am cautat detalii despre tipa si rochie pe net ,sperand ca poate-poate gasesc o poza cu rochia.
O poza mai clara.Dar n-am gasit nimic.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita la data de Mier 23 Mar 2011, 10:53 am

Mda, am vrut sa vad si eu rochia din videoclip si zice ca nu e valabil clipul la mine in tara...asa ca daca scoateti vreo poza cu rochia sau un model desenat de voi... Merci as fi vrut sa-l vad si eu
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 44
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 23 Mar 2011, 11:07 am

Adevarul e ca nu prea sunt experimentata. Ce am facut eu cateva rochite, dar mai simple. Si tot asa ma gandisem si eu, sa stric un cearceaf ceva sa fac de proba. Of... Si fata e micuta la inaltime si cam marimea 36. Are si corp, deci i-ar veni bine modelul. Saptamana viitoare incerc sa fac de proba si va arat. Multumesc mult! kiss
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Joi 24 Mar 2011, 8:20 am

Danae aseara n-am mai avut timp sa stau la calculator asa ca revin abia acum.

Cam asa as croi eu rochita asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La partea de fusta, clos, urci coltul spre piept cu 10-12cm. Sa nu o faci cu linie dreapta, ci asa curbata, ca sa stea bine. La spate te cobori cu aceiasi 10-12cm pe linia taliei, iar pe linia de tiv lasi codita de 15-20cm. Mai ajustezi la proba lungimile astea.

La partea de bust in fata mie mi s-a parut ca nu-i un anchior simplu, nu vad clar imaginea, si ca-i bluzata sub sani. De-aia lasa mai larga cu 6-8cm pe linia de imbinare.

La spate prefer taietura de pe mijloc, in timp am vazut ca se aseaza mai bine pe oricine.

Tot in timp am vazut ca taieturile astea de pe spatele rochiilor se casca daca sunt croite pana in cusatura laterala. Fa putin mai ingust rombul decat talia la spate.

De maneca cred ca-i simpla, ca de tricou, scurta si fixa.

Asteapta sa vezi si ce mai zic fetele si alege solutia ce ti se pare mai buna si facila.
Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 24 Mar 2011, 9:38 am

Karina Merci . M-ai cam lamurit. Eu ma gandeam la 3 taieturi pe rochie, bustul, partea de sub sani si apoi partea de jos. Dar e mai logic asa. Dar oare daca nu gasesc un lycra bun as putea face din altceva?
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Joi 24 Mar 2011, 11:01 am

Karina, cam asa vad si eu. Cred totusi ca la spate, ca sa se obtina efectul acela de trena (care la urma urmei e tot farmecul) ar trebui inserat un clin. Cam asa pare si din video, dupa cum se misca spatele cand danseaza tipa si se rasuceste.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Panea Laura la data de Joi 24 Mar 2011, 11:38 am

Buna fetelor,
As vrea sa fac si eu manecile la o bluza ca cea factura de Zylv, dar nu prea stiu cum.
Ma gandeam ca gasesc in vre-o carte din cele postate pe forum cum se face tipul asta de maneca, insa nu am gasit.
Ma gandesc ca se coieste in sus si se pune ata elastica sau elastic pentru a o increti, dar tiparul tot nu stiu sa il fac.

Ultima editare efectuata de catre geany in Joi 24 Mar 2011, 12:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : reparat citat)
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 711
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Joi 24 Mar 2011, 1:01 pm

maresti tiparul in sus si lateral (eu le-am dublat), cam cum sunt modelele 17 si 18 si pui elastic la mijloc

amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Panea Laura la data de Joi 24 Mar 2011, 3:11 pm

Multumesc Amro,

Am inteles, acum sa si aplic ce mi-ai spus sa vad ce iese.
Daca iese bine revin sa ma laud, daca nu revin sa mai cer sfaturi.
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 711
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de rianna la data de Vin 25 Mar 2011, 7:57 am

am o intrebare...( sunt noua in ceea ce priveste croitoria , dar vreau sa invat) cu ce materiale as putea sa incep ? am inteles ca unele materiale sunt mai greu de cusut decat altele. ce ar fi bun pt o incepatoare? taie
rianna
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 6
Localizare : petrila
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de roxana096 la data de Vin 25 Mar 2011, 9:57 am

Deocamdata fereste-te de satin, tafta, catifea, stofa groasa, eventual jersay si alte materiale elastice. Poti incepe prin a-ti face prima fusta dreapta, sau clos..astea sunt cele mai usor de facut si mai putine masuri.Sau o bluza tip ie din bumbac sau panza topita.

Ultima editare efectuata de catre roxana096 in Vin 25 Mar 2011, 11:01 am, editata de 1 ori
roxana096
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 40
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 25 Mar 2011, 9:57 am

rianna a scris:am o intrebare...( sunt noua in ceea ce priveste croitoria , dar vreau sa invat) cu ce materiale as putea sa incep ? am inteles ca unele materiale sunt mai greu de cusut decat altele. ce ar fi bun pt o incepatoare? taie

Bumbac, finet, diftina, mai era un material foarte ieftin care se numea "cleshtar", sau cam asa ceva, in, etc. In general trebuie sa fie ieftine (sa nu plangi dupa material rade ), sa nu alunece si sa nu fie elastice. Asta pentru inceputul inceputului...

Ultima editare efectuata de catre vilcris in Vin 25 Mar 2011, 9:58 am, editata de 1 ori (Motiv : greseala de scriere)
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rianna la data de Vin 25 Mar 2011, 11:15 am

multumesc de sfaturi , de maine ma apuc de treaba .
rianna
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 6
Localizare : petrila
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Vin 25 Mar 2011, 2:57 pm

daca tot aveam o rochie de facut,si nu aveam model m-am aruncat la modelul mult discutat din video.nu este decat de proba,dar o pun si asa.am gresit la spate,si nu mi-a mai iesit petrecuta,caci elasticul decorativ de pe margine,l-am pus prea intins,si tragea urat.decat sa desfac elasticul,mai bine am renuntat,si am facut curatura pe spate.clienta mea,nu a vrut coada la spate,si nu a vrut-o prea larga,ci putin evazata.sper sa nu se supere danae,ca i-am furat modelul.
zylv
Expert
Expert

feminin

Sus In jos