Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Punct in cruce - creatii diverse (1)

+59
Dorulet
emmancita
godeta
valentyna_sweetly
Angelica18
moruna
Larisa09
denis21
dorinami
dienutzababy
diblaru maria
Dodo-pui
despina13cucli
georgeta.prnic
tinap
dia
vyky2010
anamaria79"
tantza_m
wonderful_leave
rucsy
vero50
Nicoleta Irimescu
Gianina4ever
corina corina
anka_gabi
ema
FILIPCAROL
anc@
ionela stefan
dorina64
lilianna
SilviaDumitrescu
carolina-bubulina
Giobsy
Crissy86
canadianca50
ilda
firicel
rossana
RamonaM
aba
vera_45
Wave
da-mely
floare de colt
georgi
veraelyazji
geany
67dana
duchess
Doina
DANIELA.I
stella
mihaelabuzatu
maria_covacef
diada
Admina
julix_2007
63 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 02 Aug 2012, 4:16 pm

Am inteles....eu lucrez pe etamina si stii ca e mai rara de aceea te-am intrebat ce panza e ca am vazut ca tu poti coase si curbele foarte bine...pe etamina n-ai cum...in schimb matador cred ca e foarte scumpa.
Sa ai spor! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de dorinami Joi 02 Aug 2012, 6:30 pm

Anul trecut am cumparat panza "matador " cu 16 - 17 lei si are latime de 1.5o m. Etamina este cu mult mai ieftina ? Mie imi place f.mult sa lucrez pe aceasta tesatura pt.ca este mai deasa si se cunosc frumos cruciulitele. Chiar si asa folosesc mulineurile in 4 fire, etamina fiind mai rara cate fire pui? Vroiam sa-ti scriu si mai sus ca mie imi place extrem de mult tesatura " zweigart " . Este un material care se fabrica in Germania si este deosebit de lucrat in cruciulite. Am comandat niste mulineuri Anchor de la reprezentantul firmei Coats si mi-a prezentat si acest material . Este minunat de lucrat punct de cruciulita ( mi-a dat si niste esantioane- poate le fotografiez ca sa le vezi si tu), dar acela chiar este scump- cam 100 lei metru si latimi tot de 1.5o m. Nu o sa-mi permit niciodata sa cumpar asa ceva cu toate ca tare mi-as dori. Si mai imi plac si cele din Italia , dar si acelea sunt f.scumpe. De altfel mie imi place sa cumpar in pt. ca sa brodez. De fapt imi plac atat de multe....
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 02 Aug 2012, 6:38 pm

Eu am pus in doua fire,acolo unde era mai gros...in 4 pun care e mai subtire...n-am ata special de brodat am multe ghemulete si o punga desirate,din acelea de demult de la mama,cu alea am facut semnele de carte....le-ai vazut?
Daca numai atat e matador nu e asa scumpa,ca aida e 60 lei si am crezut ca e la fel...eu am luat etamina cu 15 lei m liniar,tot cu 1,50 latime... Smile
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de dorinami Joi 02 Aug 2012, 10:10 pm

Sigur ca am vazut semnele de carte si mi-au placut ! Doresc sa-ti spun, sau poate sti, ca exista niste benzi de lucrat in cruciulita de 5 respectiv 10 cm, care au o margine frumoasa si care s-ar incadra bine pt.semne de carte. Daca nu stii am sa-ti arat eu (o sa fotografiez si am sa expun aici) Eu am folosit aceste benzi pt.niste lenjerii de patut pt.copii. In alta ordine de idei nu am inteles cu ce ate lucrezi ?
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de duchess Vin 03 Aug 2012, 5:51 pm

Dorinami, foarte drăgut modelul.
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Sam 04 Aug 2012, 12:01 am

Am vazut banda Aida pe un site....a ta cum e?poti sa mi-o arati si sa-mi spui cat ai dat pe ea...eu n-am cumparat ca eu semnele le-am dat cadou nu le-am vandut si nu mi-a convenit pretul la banda...
Maine fac poze la ate si-ti arat...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de dorinami Sam 04 Aug 2012, 11:15 am

Am "intrat " un pic pe forum si am vazut comentariul tau Gianina. Acum sunt f.ocupata si nu am timp. Am cumparat rosii si l-am lasat pe sotul meu sa le dea prin masina de suc de rosii, iar eu cum am avut calculatorul deschis am vazut postarea ta si m-am grabit sa-ti raspund,. dar pe seara sau maine voi fotografia banda si am sa ti-o arat. Cea de 5cm este 5 lei /m si este cea mai potrivita pt.semne de carte -si eu am lucrat pe aceasta banda (are 20 de patratele). Cea de 10 cm.este 7.50 lei/m, dar are destinatii spre obiecte mai mari.
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 05 Aug 2012, 11:51 am

Sunt mai acceptabile preturile...pe site-ul de-ti zic eu este bandă Aida lată de 10cm,6 pct/cm la 21lei/m,iar cea de 5 cm intre 10 lei si 13 lei/m in functie de culoarea festonarii si a panzei.
Iata firele mele Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de dorinami Dum 05 Aug 2012, 2:42 pm

Firele sunt din bumbac , nu se decoloreaza la spalare ? Eu folosesc numai mulineuri de la Anchor. Uite banda de care -ti spuneam. Simt ca nu am fotografiat-o suficient de bine , dar sper ca intelegi cum arata. Are cam 5 patratele pe 1 cm [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/9/dsc08578t.jpg/] aici mulineurile sunt mai deschise, dar nu am reusit sa fotografiez prea bine. Furnicuta cu basmaluta pe cap nici nu se cunoaste! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL] iti plac? Este 5 lei /m . Este drept ca am cumparat-o mai de mult si mai am din ea. Unde ai vazut tu preturile respective pt.ca mie mi se par f.scumpe si patratica destul de mare . Cat priveste latimea de 10 cm mie mi se pare mare pt.scopul tau.


Ultima editare efectuata de catre dorinami in Dum 05 Aug 2012, 8:47 pm, editata de 1 ori
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 05 Aug 2012, 3:28 pm

Foarte frumos,Dorinami.Si eu folosesc numai muline.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 05 Aug 2012, 11:24 pm

Firele nu se decoloreaza,ca sunt de pe vremea lui Ceausescu ,de cand eram eu mica,nu stiu sa fi fost altceva decat bumbac atunci...oricum sunt moi,si chiar de curand am facut eu o bratara tricotata galbena(o vezi pe blog),si am spalat-o si n-a iesit(in poza chiar e dupa spalat)...
Iimi place banda ta ,sa stii...(si ce-ai lucrat tu)...site-ul se numeste globen art si mi l-a dat o fata care a zis ca ea de acolo ea banda(ca e la ea in oras magazinul)...
A,si-mi place si materialul tau cu patratele de dedesubt wink
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de duchess Vin 10 Aug 2012, 6:57 pm

Am făcut două pernuţe.Mama le-a cusut la maşina de cusut pentru că eu nu mă pricep..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 10 Aug 2012, 6:59 pm

Sa tot dormi pe ele si sa visezi precum un prunc!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 12 Aug 2012, 9:36 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) - Pagina 12 Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB