Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

+66
AlinaJ.Bijoux
ancone
Uca
mykya
denis21
Medi
Iulia40
corina corina
adar
Valentina-handmade
cld
carmenco
ana.acount
miridia
kristinuka
CCristinaC
zsofia
adrina
Admina
dina_dorina
Marry
preety
Eva
manuela29
corilex
PAULA CONSTANTIN
Cristache
Danyela15
Giobsy
vizirenu
fizicuta
CIRMIZ
julix_2007
EuIrinuca
danniela
ancush
valih
cris_27
iuliana72
cozma felicia
anasia
ivanoiuadela9
Steluzza
Serban Valentina
mnarcisa
europolis
emi
rivka
samo99ro
mariaz_09
danadea
flori1972
stoy
delfin
trice
laurapopescu
romaya
firicel
ileana cosanzeana
valentinadof
violetas
claudiana
MihaelaT
bibitu
SilviaDumitrescu
Anuk
70 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de anasia Vin 14 Ian 2011, 3:22 pm

cristache...m-ai imbolnavit...e absolut superba! s-o poarte sanatoasa! ai cumva o schema la ea? ce model este?
anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de Cristache Vin 14 Ian 2011, 3:38 pm

n-am niciun model, dar e simplu: am inceput din vf capului, ca pentru o tichie normala. am crescut normal, dar am facut-o mai mare un pic decat capul ca sa intre si captuseala.
la cozoroc am lucrat in continuare cu model blanita (am dat firul de 2 ori dupa deget - era si-asa in 2, la fiecare ochi, randul urmator normal - asta am exersat-o de cateva ori pana m-am hotarat ca cel mai potrivit e degetul mic Smile ) si apoi am cusut cozorocul.
la urechi, la fel, am lucrat toata tichia - fara cozoroc cam 10 randuri, pe probe... si apoi am impartit urechile si le-am lucrat separat- drept 28 de randuri si apoi am scazut cate 1 ochi in fiecare parte. si am mai adaugat 4 randuri la partea din fata a urechilor ca sa dea mai bine...
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de firicel Vin 14 Ian 2011, 3:43 pm

Cristache,jos palaria si daca nu ai palarie,jos caciula wink
Este foarte frumoasa si sa sti ca decand ai cerut tu schema pe forum,m-am gandit ca la cat sunt eu de friguroasa doar o caciula modelul asta m-ar incalzi pe timpul iernii pupi Flowers
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de Cristache Vin 14 Ian 2011, 3:48 pm

sarumana firi si anasia
caciula am facut-o ca nu-mi venea sa dau bani pe una de la magazin Smile
zgarcita mai sunt!
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de firicel Vin 14 Ian 2011, 4:03 pm

Cristache,cred ca iti cer modelul Smile Mi-l dai? wink pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de stoy Vin 14 Ian 2011, 4:05 pm

Foarte frumoasa cacilua Cristache
De ce sa fi zgarcita?
E mai bine asa ca esti unicat, zic eu si mie imi place sa le fac copiilor mei.
Decat sa le cumpar tot felul de chinezarii care sunt mai toate la fel mai bine le fac, daca tot putem sa le facem si asa nu are nimeni ca ei wink
Firicel eexplicat mai sus modelul.
Eu l-am furat acum sa vad cand am timp sa ma apuc. wink
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN Vin 14 Ian 2011, 4:40 pm

Cristache este foarte reusita caciula si cred ca face mai mult decat cea din magazin pentru ca e unicat, felicitari ura
PAULA CONSTANTIN
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 39
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de danniela Vin 14 Ian 2011, 5:25 pm

Cristache si caiula si mai ales manechinul sunt superbeeee!!!!!! Si rozaline love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de danadea Vin 14 Ian 2011, 5:27 pm

foarte faina caciula; se vede ca ii place fetitei; s-o poarte sanatoasa
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de anasia Sam 15 Ian 2011, 10:39 am

cristache, multumesc de explicatii, buccelel nu stiu daca am sa reusesc...vedem;
am mai facut o bascuta pt o fetita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de corilex Sam 15 Ian 2011, 1:18 pm

Cristache, anasia,foarte frumoase,cred ca am sa iau si eu modelul de la bascuta dar sa termin prima data un,,sfeter,, pentru ficamea
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 15 Ian 2011, 7:20 pm

Anasia superbă bascuta . Dar din ce fir e făcută ? Am încercat şi eu asta vara şi nu a stat aşa frumos . Ai o diagramă la ea ? :Kisss:
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de manuela29 Sam 15 Ian 2011, 8:08 pm


Cristache, felicitari pentru caciula frumoasa pe care i-ai facut-o fetitei tale !
In copilarie mama-mi facea caciuli cu modelul acesta de blanita ,doar ca folosea un fir" Efect" se chema(senioarele 40+ stiu despre ce fir vorbesc).Punea firul in doua si el se rasucea putin avand un aspect destul de dragalas.
Anasia,foarte interesant modelul de bascuta si foarte ingrijit lucrata.Felicitari!
manuela29
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de anasia Sam 15 Ian 2011, 11:32 pm

multumesc kiss , ma bucur ca va place bascuta;
adela, firul nu stiu exact, am primit de la cineva, banuiesc ca este acril + lana, l-am pus in doua; diagrama nu am, dar am explicat cu vreo 2 pag in urma; cu cat este firul mai gros, cu atat sta mai "batoasa";
fetelor, nu stiti cum se numeste modelul acesta de blanita, asa cu bucla, ca nu-mi dau seama cum se face zid
anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de Eva Dum 16 Ian 2011, 2:37 pm

ivanoiuadela9 a scris:Anasia superbă bascuta . Dar din ce fir e făcută ? Am încercat şi eu asta vara şi nu a stat aşa frumos . Ai o diagramă la ea ? :Kisss:

Cu Golden Wool iese foarte bine!
Anasia, incearca asa: r1 picioruse mici; r2: 1 pic. mic, bucla (dai firul peste un creion/andrea mai groasa), 1 pic mic, dai drumul buclei de pe creion, iei alta bucla, 1 pic mic, dai drumul buclei si tot asa pana la sfarsitul randului - termini cu pic mic; r3 - la fel cu r1; r4 - la fel cu r2................
N-am incercat, dar cred ca asa e! Eu nu m-as complica, mai bine iei un fir efect (sau flocos, cum vrei sa-i spui)!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 16 Ian 2011, 3:31 pm

Mulţumesc anasia . Am găsit. kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de preety Lun 17 Ian 2011, 3:14 pm

Dragele mele ... am admirat o multime de frumuseti facute de voi si m-am inspirat sa creez la randul meu o serie de basti / bascute / sepci ...
Asta este ceea ce mi-a iesit:



preety
preety
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

http://www.blogcrosetat.ro

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de preety Lun 17 Ian 2011, 3:17 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
preety
preety
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

http://www.blogcrosetat.ro

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de danadea Lun 17 Ian 2011, 4:06 pm

Preety, foarte frumoase toate.
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de Marry Lun 17 Ian 2011, 4:33 pm

Am tricotat si eu din amintiri o caciulita ptr o fetita dragalasa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am postat gresit va rog ajtati-ma
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de firicel Lun 17 Ian 2011, 4:54 pm

Preety,frumoase foc toate Flowers
Marry,te cred ca din amintiri ai facut caciula ca modelul asta era in voga acum muuuuuuuuuuuuuuuuuulti ani...Este tare frumoasa caciulita doar ca trebuie postata la caciuli tricotate nu aici la crosetate. pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de mariaz_09 Lun 17 Ian 2011, 5:02 pm

Este foarte frumoasa caciula,la fel modelul,tine la urechiuse si la frunte caldut,l-am lucrat si eu copiiilor cand au fost mici.Felicitari!
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de firicel Lun 17 Ian 2011, 7:46 pm

Am terminat si eu setul crosetat pentru o fetita foooooooooooooarte fitoasa....Intai caciula careia eu i-as fi pus un ciucure mare in mot sau "turturii" de care am intrebat si m-au ajutat Samo si Silvia kiss dar mamica ei,m-a sunat(tocmai terminasem "turturii)si mi-a zis ca vrea ciucuri atarnatori rade .Si m-am conformat.Nu am rabdare pana maine sa fac poze la lumina naturala asa ca am culorile rosu inchis,roz si alb(sa se stie!)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de samo99ro Lun 17 Ian 2011, 7:55 pm

Foarte draguta. Sa o poarte sanatoasa proprietara. Si pastreaza sanatoasa turturii. Sa-i faci din PNA subtire, alb si sa le pui o margica alba sau o pietricica transparenta in varf. Eu asa i-am facut, dupa ce am incercat cu Flavia alb. Nu mi-a placut cu Flavia si am facut cu PNA. Au iesit pufosi. Cand i-a vazut tata mi-a zis sa-i pun la frigider ca se topesc. Intradevar, pietricica transparenta din varf creeaza aceasta impresie.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de firicel Lun 17 Ian 2011, 7:59 pm

Turturii mei sunt rosii si ii pastrez ca mi-o veni vreo idee pupi
Eu am lucrat setul cu firul Rosa.
Am uitat sa spun ca Silvia m-a invatat modelul caciulitei si ii trimit pupi pupi pupi pupi si Merci Merci Merci
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6) - Pagina 5 Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB