Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

+19
marina40
andarlidia
amoni
ema
viviene
ionela stefan
aurishta
Day
RamonaM
danyelyta28badea
Admina
manuela29
kris_const
Gabiuta
Karina33
cris69
came_lia
ivanoiuadela9
mykya
23 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de mykya Dum 28 Noi 2010, 2:21 am

Un subiect dificil...Intodeauna mi-am dorit un copil. De 14 ani ma chinui sa fac unul.Din pacate am multe complicatii si nu stiu daca mai pot spera sau nu. Acum patru ani, am luat la noi un baietel dintr-o familie dezorganizata. Nu am facut acte, am asteptat sa vedem daca se acomodeaza. Cand l-am luat, avea 11 ani. Cam mare o sa spuneti. Stiu, mi-au spus-o multi. L-am iubit si il iubesc inca, ca pe propriul meu fiu. Numai ca in vara asta a hotarat ca e mai buna libertatea oferita de familia lui. La noi avea un program, insistam pe ingrijire si pe educatie. Se adaptase foarte bine pana in momentul cand a aparut acasa mama lui, ”plecata” cu un altul cu vreo cateva luni inainte sa luam baiatul. De atunci s-a schimbat: chiulea de la scoala, fuma pe ascuns, mergea la net cu toate ca avea acasa, a inceput sa ia bani din casa. Sume maricele. Chiar mari. 50 /100 lei. Am discutat cu el, promitea ca se indreapta...Nu a facut-o. In iunie s-a mutat la ai lui. Trai pe capul lui. Nu conta lipsa hranei, a curateniei...Avea libertatea dorita. Nimeni nu-l intreba de sanatate. Nu conteaza ca a slabit 5-6 kg in 4 luni. Conteaza ca poate fuma linistit, ca poate pierde noptile cu gasca sau poate umbla prin diverse localuri. Cu toate astea il iubesc. Si stiu ca si el ma iubeste. In felul lui. Pastram legatura, il mai ajut cu hainute sau cu cate ceva de mancare. A lasat un gol in sufletul meu. Totusi vreau un copil. Imbatranesc si nu stiu cat mai pot astepta. De data asta numai al meu. Si m-am gandit la o adoptie. As lua o fetita de 1 an-2. Problema e ca imi e frica de un alt esec. Si nu e numai asta. Nu veau sa inlocuiesc baiatul care va ramane mereu in inima mea. Copilul care mi-a spus MAMA cu toate ca nu era sangele meu. Copilul care cu bune sau cu rele m-a facut sa ma simt mama. Ce sa fac? Sad


Ultima editare efectuata de catre mykya in Dum 28 Noi 2010, 2:22 am, editata de 1 ori (Motiv : corectie cuvant)
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 28 Noi 2010, 6:29 am

Mickya eu cred că un copil trebuie luat de mic şi să nu mai ţină legătură cu părinţii naturali indiferent că sunt denaturaţi sau l au părăsit. Te înţeleg că te ai ataşat de el mai ales dacă aţi stat o perioada împreună dar dacă el a fost învăţat să fie liber aşa va fi toată viaţa. Am foarte multe cunoştinţe care au înfiat copii , unii mai mici , alţii mai mari , dar sunt luaţi din centre de plasament , copii care nu au nici o legătură cu părinţii lor naturali. Acum tu ştii cel mai bine cum să procedezi dar eu cred că încă mai ai o şansă să faci un bebe al tău. Fruntea sus şi nu mai fii supărată . pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de came_lia Dum 28 Noi 2010, 7:47 am

I-ai facut un mare bine acelui baiat- si zic sa nu te opresti.
Continua, cauta copilul dorit, si sigur il vei gasi.

Nu mai am timp sa dezvolt ideea-plec la munca!
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de cris69 Dum 28 Noi 2010, 8:15 am

mykya, ai atata dragoste de oferit. te invidiez, draga mea.
si eu sunt de aceeasi parere cu adela, trebuie sa gasesti un copil abandonat de tot de parintii lui, sa fie decazuti din drepturi. stiu si eu pe cineva care a luat o fetita cu intentia de a asta doar de sarbatori si acum s-au implinit 8 ani. nu am facut acte si acum are surpriza ca parintii fetitei vor drept la vizita, acum dupa 8 ani.imi vine sa mor de durerea lor. pe langa fetita luata acum 8 ani mai au si ei una dar nu au facut niciodata diferente si le iubesc pe amandoua la fel.
suflet mare ca si al tau.
nu stiu daca eu as putea face asta. spun asta acum din perspectiva in care sunt acum. poate daca nu as avea nici o sansa si mi-as dorii un bebe m-as gandii la ideea adoptiei.
mykya , esec? te gandesti la esec? te rog nu fii pesimista. cate familii nu sunt si au avut esecuri cu copii lor naturali? intoarce capul in jurul tau si vei vedea.
meseria de mama, de parinte este foarte grea, nu o stii si o inveti pe parcurs.o facem cum stim mai bine asa ca iti doresc sa iti gasesti alinarea si implinirea.
poate mosul va fii darnic cu tine anul aceste. imi doresc asa de mult asta pentru tine.


Ultima editare efectuata de catre cris69 in Dum 28 Noi 2010, 9:02 am, editata de 1 ori
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Karina33 Dum 28 Noi 2010, 8:46 am

Mykya fa demersurile legale, anchetele, cursurile si ia-ti atestatele de parinte adoptiv. E un pas obligatoriu ce te ajuta si pe tine sa te pregatesti cu adoptia.
Vad la profil ca esti din Ploiesti. Incearca sa ajungi la Valea Plopului la parintele Tanase, vorbeste cu el, serios si poate te ajuta. Sunt multe tinere mame ce nasc la el si-i lasa copiii. Eu stiu persoane aici in Valcea ce-au luat copii de la Valea Plopului si-s copii buni, fara probleme de comportament.

Succes! E mare lucru sa iei un copil ce nu-i al tau si sa-l ajuti sa devina OM! hug
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 28 Noi 2010, 9:52 am

MYKYA ..................

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iti ofer aici o lectura; este blogul unei prietene de la Valcea care se ocupa cu asa ceva.
Citeste si poate iti va fi de ajutor.De fapt cred sincer ca iti va fi de ajutor .
Te felicit pentru sufletul tau mare si iti doresc sa realizezi ceea ce ti-ai propus.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de mykya Dum 28 Noi 2010, 2:39 pm

Multumesc fetelor pentru incurajari. Este o problema destul de delicata. Si starea mea de neimplinire se adanceste mai ales acum de sarbatori cand fiecare isi face planuri cu mosul,cadouri pentru cei dragi, bradutul, caldura caminului. Si caminul meu e cald numai ca exista un mare gol. Va pup. kiss
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 28 Noi 2010, 2:51 pm

Il poti umple cu relativa usurinta.Totul este sa vrei kiss
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de cris69 Dum 28 Noi 2010, 3:06 pm

mykya, mosul face si minuni. trebuie doar sa crezi.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty doresc mai multe informatii

Mesaj Scris de kris_const Mier 01 Dec 2010, 8:48 am

As dori mai multe informatii legate de Centrul de copii de la Valea Plopului. Sunt una dintre femeile care isi doresc cu disperare un copil. Gena recesiva prezenta atat la mine cat si la sotul meu ne impiedica sa avem un copil care sa supravietuiasca mai mult de trei zile. Am dori sa adoptam un copil, sau macar sa-l luam in plasament. Care sunt regulile, dureaza la fel de mult sa adopti un copil din centrul Parintelui Tanase? Putem sa luam un copil in plasament fara sa fim asistenti maternali?
kris_const
kris_const
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : constanta
Data de inscriere : 01/12/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de manuela29 Mier 01 Dec 2010, 9:34 am

Mykya nu trebuie sa -ti pierzi speranta!Si eu am avut probleme mari de sanatate si nu am reusit pana la 32 de ani sa raman insarcinata,Acum am un baiat de 10 ani.Prietena mea cea mai buna nu a fost la fel de norocoasa si pana la 35 de ani a pierdut vreo 3 sarcini .S-au inscris pe lista pentru adoptie si la nici un an au adoptat o fetita de numai 3 luni ,care este o frumoasa si o vioaie si pe care nu poti sa n-o iubesti.Parerea mea este ca trebuie sa te orientezi la un copil foarte mic care sa te stie doar pe tine de mama si care sa aiba din punct de vedere legal situatia clara.Iti doresc multa bafta daca mergi pe aceasta cale si Dumnezeu sa te ajute sa ai parte de un copil bun care sa te respecte si sa meite investitia atat materiala cat si sentimentala pe care o faci in el .
manuela29
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Admina Mier 01 Dec 2010, 10:28 am

Jos palaria Mykya, in fata ta si a tuturor parintilor, care au capacitatea de a iubi, atat de mult. E pacat de miile de copii din familiile cu prea multi, care nu simt ce e dragostea si apuca pe cai gresite.
Si eu cred ca vei reusii; treci intai de partea cu birocratia, cum spune si Karina, asta e mai importanta. Nu mai suntem in secolele trecute, sa luam de suflet un copil de pe stada si sa creasca, ca si cand ar fi al nostru. Normal ca pot aparea parintii naturali, nu de drag ci pentru eventuale beneficii materiale...
Si apoi, sustin sa adopti un bebelus sau macar un copilas mic. Amintirile le raman de pe la 4-5 ani, uneori si mai devreme. Dar ar contribui foarte mult si daca ati trece impreuna prin frumusetile si greutatile cresterii unui copilas, de mic. Iti urez succes, in demersul tau.
Kris_cont, la fel si tie.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de mykya Vin 03 Dec 2010, 2:59 pm

Multumesc fetelor pentru incurajari kiss
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de danyelyta28badea Vin 03 Dec 2010, 3:12 pm

am vazut de 1 decembrie un reportaj cu parintele de la valea plopului
asa de mult m-a impresionat cat de mult se poate implica un om sa creasca 380 de copii mai mult sau mai putin abandonati
nici eu nu am copii dar daca pana la varsta de 31 de ani nu o sa am ma gandesc serios de pe acum la adoptie
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de RamonaM Vin 10 Dec 2010, 10:58 am

kris_const a scris:As dori mai multe informatii legate de Centrul de copii de la Valea Plopului. Sunt una dintre femeile care isi doresc cu disperare un copil. Gena recesiva prezenta atat la mine cat si la sotul meu ne impiedica sa avem un copil care sa supravietuiasca mai mult de trei zile. Am dori sa adoptam un copil, sau macar sa-l luam in plasament. Care sunt regulile, dureaza la fel de mult sa adopti un copil din centrul Parintelui Tanase? Putem sa luam un copil in plasament fara sa fim asistenti maternali?

Din cate stiu parintele a zis ca acolo nu sunt copii de infiat...acei copiitin legatura cu familiile lor (asta am aflat de pe filmuletele de pe youtobe)..dar din diverse motive stau acolo...poti sa incerci... poate
Sora mea vrea sa mearga la vara acolo voluntar pt 2 saptamani...iar eu ma gandesc sa vb cu parintele si sa luam si noi 1 - 2 copii sa ii ajutam pentru o perioada ...cat au nevoi.
Ma gandesc ca in orice familie mai este loc de 1 -2 copii la masa...nu e neaparat sa ai tot timpul pe masa cofeturi. Astfel mai ajutam si noi (ma refer la toata lumea) cat putem pe cei n nevoie

Si noi ne gandim sa adoptam un copil dar sa avem casa noastra prima data...stam in chirie.

Myky iti doresc numai bine..chiar daca acel baietel nu va mai veni la tine ajuta-l si nu lasa ce ai facut pana acum sa se piarda ...nici nu stii pe viitor cum se poate razgandi si isi da seama ca a gresit...fii alaturi de el si de la distanta.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Day Vin 10 Dec 2010, 1:48 pm

Delicat subiect....foarte delicat.Nici eu nu stiu cum e mai bine...si la mine e o situatie ciudata.Ia sa vedem:anul trecut ne-am pierdut baietelul,pe Edi,dupa multi ani de suferinta.Ne-am revenit,cred eu ca destul e bine.Acum,sotul meu ar vrea sa adoptam.Si eu nu.Ezit pentru ca motivatia lui nu mi se pare cea mai corecta.Intai zice ca nu are cine mosteni ce avem.Apoi ca nu mai avem pe cine iubi.Pentru mine lucrurile stau altfel.Avem inca un ingeras,pe care il iubesc din toata inima,care va fi mereu puiul meu.Iar de mosteniri....nu-mi pasa.Singurul motiv care m-ar putea face sa ma razgandesc ar fi sa intalnesc acel copil care sa fie"al meu"din prima clipa.
Si nici asa nu cred ca as avea suficienta iubire in mine sa-mi ajunga si pentru Edi,si pentru altul...
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de aurishta Vin 10 Dec 2010, 3:07 pm

Day, dar inca un copilas nu ai incerca sa ai (daca se mai poate, desigur) ? Nu se pune problema inlocuirii celui pierdut, pentru ca asta nu se poate, ci de deschiderea unei noi etape a vietii.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de ionela stefan Vin 10 Dec 2010, 3:16 pm

Nu stiti cat e de greu doamnelor!Un subiect delicat,foarte delicat,cum spune Day...eu una sunt la momentul in care nu imi doresc alt copil ci inca imi vreau fata inapoi...Mi-e si frica de faptul ca urmatorul ar putea fi baiat si cine stie cum voi reactiona...nu ma gandesc la adoptie dar nu am nimic impotriva ei...mi se pare cel mai potrivit lucru si pentru cei ce au nevoie de copii si pentru copii care au nevoie de parinti...dar nu pentru mine...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Day Vin 10 Dec 2010, 4:57 pm

Aurishta,al doilea copil nu se mai poate,am taiat ciocul berzei.Raman deci cu amintiri ale puiului.
Ionela,si tu?Cat de asemanator gandim!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de cris69 Vin 10 Dec 2010, 5:45 pm

Day a scris:Delicat subiect....foarte delicat.Nici eu nu stiu cum e mai bine...si la mine e o situatie ciudata.Ia sa vedem:anul trecut ne-am pierdut baietelul,pe Edi,dupa multi ani de suferinta.Ne-am revenit,cred eu ca destul e bine.Acum,sotul meu ar vrea sa adoptam.Si eu nu.Ezit pentru ca motivatia lui nu mi se pare cea mai corecta.Intai zice ca nu are cine mosteni ce avem.Apoi ca nu mai avem pe cine iubi.Pentru mine lucrurile stau altfel.Avem inca un ingeras,pe care il iubesc din toata inima,care va fi mereu puiul meu.Iar de mosteniri....nu-mi pasa.Singurul motiv care m-ar putea face sa ma razgandesc ar fi sa intalnesc acel copil care sa fie"al meu"din prima clipa.
Si nici asa nu cred ca as avea suficienta iubire in mine sa-mi ajunga si pentru Edi,si pentru altul...
day, hug
eu am pierdut 5 sarcini. stiu ca nu e acelsi lucru dar...doare.am 5 ingerasi si cand vad ingeri in perioada asta a sfarsituli de an ma gandesc la copii care nu au parinti si sufera fara voia lor.
sa stii ca vei gasi sufletelul care va avea nevoie de tine.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de mykya Vin 10 Dec 2010, 6:02 pm

Fetelor...nici nu am cuvinte. Cand am deschis acest subiect nu m-am gandit la cata suferinta poate exista. Day sa-ti spun povestea mamei mele. Intai a avut-o pe sora-mea. Apoi a venit un baiat care a murit la numai o saptamana de la nastere. Apoi inca o fata...a nascut-o prematur si nu a trait decat cateva ore. Soramea vroia totusi un frate. Asa a venit inca un baiat. Care a murit la trei anisori. Leucemie. Din cauza RH negativ al mamei. Cu trei copilasi morti cine mai avea curajul sa faca inca unul? Si totusi a riscat. M-a facut pe mine. Eu am fost foarte sensibila, faceam febra si lesinam des. Va dati seama biata mama alergand cu mine in brate la spital si teama de a nu ma pierde ca si pe ceilalti? Cu toate astea mama ne iubeste pe fiecare. Si pe toti la fel. Chiar daca trei nu mai sunt si am ramas doar noi doua. Nu se pune problema ca unul l-ar inlocui pe celalalt sau ca nu ar fi suficienta dragoste pentru toti. Mereu mi-am spus ca eu nu as reusi sa trec peste pierderea unui sufletel. Si cred si acum asta. Eu nu am putut avea copii dar inca mai sper. Chiar daca nu mi s-au dat sperante. Numai ca atunci cand vad parinti cu copilasii in brate innebunesc. Vreau sa fiu MAMA. Dar nu stiu de ce Dumnezeu nu vrea. De aceea m-am gandit sa inving destinul si sa adopt un copilas micut. Sau poate asta e destinul meu...
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de viviene Vin 10 Dec 2010, 6:27 pm

Este foarte trist Day prin ce ai trecut. Lucrurile cu adoptia trebuie privite si din puctul de vedere al copilului abandonat. Prin adoptie acest copilas are sansa sa creasca intr-o familie. Nu este vina lui ca a fost abandonat sau poate nedorit. Eu nu as ezita pentru nimic in lume sa adopt un copil, cu toate ca lumea zice diverse despre problemele pe care iti pot face copiii adoptati. Eu consider ca orice copil, inclusiv copilul tau poate sa iti faca vrute si nevrute.
Parerea mea despre adoptie a fost schimbata radical in timpul studentiei. Cand eram studenta la Sibiu, mereu treceam pe langa casa de copii, unde erau copilasi in jur de 2 anisori. Primavara si vara ieseau la joaca in curte. Erau ingrijiti si care mai de care mai frumos. Un baietel blonduti m-a inpresionat pana la lacrimi, se lipea de gard si striga dupa toata lumea mami. De atunci am hotarat ca in cazul in care nu voi avea copilul meu din varii motive, voi adopta unul cu siguranta. Pentru mine adoptia este acordarea unei sanse pentru un sufletel mic care nu are pe nimeni.
De exemplu, un coleg de serviciu a adoptat recent un baietel de 2 ani (culmea este ca asa de tare seamana copilul cu el incat juri ca este al lui) el este super fericit si multumit.
Day trebuie sa incerci sa iubesti din nou. Copilul tau iti va ramane in suflet mereu, nimeni nu ii va lua locul. Un copil chiar daca nu este al tau poate sa va umple casa si sufletele voastre. Decizia iti apartine, pana la urma nimeni nu vrea sa te determine sa faci ceea ce simti ca nu este bine pentru tine. Este o decizie grea si trebuie sa iti asculti sufletul. kiss
viviene
viviene
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de cris69 Vin 10 Dec 2010, 6:32 pm

ma faceti sa plang. si eu imi mai doresc un copil. o fetita. NOOR,nu stiu de ce, numele acesta a inceput sa ma fascineze-chiar inainte sa inceapa telenovela de la tv , iubire si onoare. si visez mereu un copil cu bucle blondute, culmea ca eu sunt bruneta, cu ochii rotunzi si inchisi la culoare care se joaca cu o mingiuta rosie. si imi zambeste mereu.


Ultima editare efectuata de catre cris69 in Vin 10 Dec 2010, 8:18 pm, editata de 1 ori
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Day Vin 10 Dec 2010, 8:10 pm

Multumesc ,fetelor,pentru ca mi-ati impartasit parerile voastre.Sunt binevenite,o adiere noua de posibilitati.Promit ca nu iau nicio decizie fara sa va spun,doar pe aceea ca ma mai gandesc.
Cris69,oare sa fie premonitorie pornirea ta?Cand iti doresti ceva suficient de mult,iti iese.Sa dea Domnul sa ne arati curand poze cu tine si Noor! hug
Mykya,tu esti atat de hotarata incat mi-e imposibil sa cred ca nu vei avea in brate bebele in scurt timp.
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de cris69 Vin 10 Dec 2010, 8:19 pm

day, iti doresc un craciun fericit. si te imbratisez cu drag.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

ADOPTIA / PRO SAU CONTRA? Empty Re: ADOPTIA / PRO SAU CONTRA?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB