Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelului - materiale folosite EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Metoda servetelului - materiale folosite EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Metoda servetelului - materiale folosite

+3
Alexandra_M
mikybt
emi
7 participanți

In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de emi Sam 20 Noi 2010, 6:32 am

Cum informatiile oferite cu multa amabilitate de pasionatele decoupage-ului sunt amestecate in topicul unde se expun si lucrarile si explicatiile, ar fi util să prezentam aici principalele instrumente si materiale folosite in tehnica decoupage, denumirile produselor, furnizorii, parerea personala despre vopsele, adezivi, lacuri pe care le-am folosit.
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de emi Mier 24 Noi 2010, 6:02 pm

Care este diferneta intre Lac Hobby si Lac decoupage - GL2360?

As vrea sa incerc si eu decorarea cu servetele, dar sunt in ceata - ce adeyiv sa folosesc. Am vayut tutoriale in care scrie aracet, altele in care scrie adeziv special pentru decoupage.

Apoi vopseaua de baza poate fi orice vopsea?
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de mikybt Mier 24 Noi 2010, 6:06 pm

emi nu stiu ce sa iti spun, dar eu folosesc ca si adeziv asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

este foarte bun, altceva nu am folosit, nu stiu ce sa iti spun
off topic si deja am consumat un borcan, sunt la al doilea
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 42
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de emi Vin 26 Noi 2010, 9:57 am

Multumesc mult, Mikybt!

Mi-am comandat un pat de lemn. Incep sa cred si eu ca nu sunt chiar ok cu mansarda. Vreau sa fie alb, si sa il decorez cu servetele. Intai vreau sa incerc cu niste rame foto si o masuta, dar mi-ar parea rau sa stric masuta, asa ca vreau sa stiu ce ar fi mai bine sa folosesc.

Lac voi folosi din cel pentru iahturi, am citit la celalat topic.

Inca o intrebare: servetelele pe care le-am cumparat au o margine de vreo doi cm ornata cu niste reliefuri, niste punctulete fine, conteaza la aplicare, se vede diferenta?
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de mikybt Vin 26 Noi 2010, 10:05 am

nu conteaza, atunci cand aplici adezivul cu care lipesti servetelul acestea devin netede. fa o incercare pe ceva, rupe marginea de care vorbesti si lipeste-o pe ceva si vezi cum se comporta.
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 42
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de emi Vin 26 Noi 2010, 5:25 pm

Multumesc!
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de Alexandra_M Mar 30 Noi 2010, 10:56 am

Buna tuturor, sunt si eu noua pe acest forum, sunt interesata de metoda servetelului. As dori sa decorez niste cutii ( pentru o alta intrebintare ), dar m-am cam bulversat cu ce am citit despre acest subiect. De ce materiale am nevoie in special ce fel de lac? merg si cele in cantitati mai mari gen sadolin?
multumesc !
Alexandra_M
Alexandra_M
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/11/2010

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de Catalina24 Lun 13 Dec 2010, 6:03 pm

Buna. Sunt noua pe aici. As vrea sa stiu de ce am nevoie pt a crea ceva cu tehnica servetelului. Multumesc! Smile
Catalina24
Catalina24
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 12/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de gty Joi 16 Dec 2010, 12:39 pm

buna ziua
am inteles ca se mai poate folosi si hartie din orez ptr a scoate diferite modele de poze pe ea
cat ar costa sau cum se prezinta aceasta hartie prin magazinele de hobby ?
as vrea sa incerc sa o folosesc la imprimanta ca sa pot desena diferite poze descarcate
merge asa ?

va rog lamuriti-ma si pe mine
gty
gty
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 44
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de RamonaM Joi 16 Dec 2010, 1:21 pm

Multe informatii gasiti daca cititi tot de la inceput...incepeti

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link

Sunt vreo 4 capitole

Sunt niste fete care chiar se pricep la aceasta metoda
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de mikybt Joi 16 Dec 2010, 2:09 pm

gty hartia de orez se gaseste, dar dupa parerea mea, este un pic cam scumpa, in legatura cu imprimanta, cea ce imprimi trebuie sa fie bine uscat caci atunci cand o folosesti la decorat se poate imprastia tusul si imaginea risca sa fie neclara.
catalina24 ai nevoie de: obiect de decorat (lemn,sticla, carton, mobila ,ce vrei tu)
- adeziv pentru tehnica servetelului (gaseseti aici :http://www.galeriacreativ.ro/galeriacreativ/eshop/7-1-Hobby-Creativ-Indemanare/19-2-Adezivi/5/1630-Lac-adeziv-pentru-tehnica-servetelului-200-ml)
- servetele
- pensula
-si la final lac vernis sau ecolac
spor la treaba si sa ne arati si noua ce ai lucrat
pentru intrebari ,sunt aici
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 42
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de greieras Vin 17 Dec 2010, 10:24 am

am descoperit si subiectul asta aici si mi se pare extraordinar de interesant si de ultra -folositor. multumesc cui a avut ideea. o sa urmaresc cu mare interes si drag . va dorsc in continuare ziuabuna toata ziua.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Metoda servetelului - materiale folosite Empty Re: Metoda servetelului - materiale folosite

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB