Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Astazi la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cosmetice naturale

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Joi 05 Iun 2014, 5:43 pm

Drum bun si aterizare lina ! ma bucur pentru tine !
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de corina corina la data de Sam 07 Iun 2014, 8:51 am

Celia , tu ai o frumusete naturala ! Si cu masca aia pe fata ai o stralucire in ochi ...  love 
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2848
Varsta : 42
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Celya_f40 la data de Sam 07 Iun 2014, 11:05 pm

Esti o draguta Corina! Asta inseamna ca simt efectul rasfatului  wink 
Si sucul de sfecla rosie cu morcovi, o sa repet aplicatia mai des  bee 
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 55
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 26 Iun 2014, 8:16 am

Daca tot e perioada crinilor albi mi-am facut un ulei de crini.Intr-un borcan de 800 gr am indesat petale de crini peste care am turnat ulei de masline pana i-am cuprins.Am agitat bine, am invelit in hartie inchisa la culoare si las la temperatura camerei.Are vreo 3-4 zile maceratul meu dar miroase divin pielea dupa ce-mi dau cu el si capata un aspect catifelat.Se lasa la macerat vreo 2 sapt din ce-am citit eu dar efectele uleiului se vad si dupa 2 zile de macerare.Il recomand din toata inima.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 26 Iun 2014, 10:35 am

Deci asta cumparasem eu si nu mai stiam cum se cheama,turmeric!
Il pun pe fata si dupa aia ii verific "identitatea"!
Sarut-mana,Celya!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Joi 26 Iun 2014, 4:15 pm

Valentina mulţumesc pentru reţeta de criniîn ulei. Nu am încercat dar dacă nu au trecut florile, sigur pun câteva petale într-un borcan mic.
Eu am de muşeţel, trandafiri, o să fac cu levănţică, sper...
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1838
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Celya_f40 la data de Joi 26 Iun 2014, 4:32 pm

michelinebeaulieu a scris:Deci asta cumparasem eu si nu mai stiam cum se cheama,turmeric!
Il pun pe fata si dupa aia ii verific "identitatea"!
Sarut-mana,Celya!

Micheline, inclin sa cred ca l-ai cumparat pentru vreo reteta la bucatarie, dar eu ma bucur ca am descoperit si beneficiile cosmetice  wink 
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 55
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Lun 06 Apr 2015, 11:39 am

Am descoperit ceva ce imi merge mie super bine : solutie exfolianta cu acizi de fructe ! este super , in special pentru persoanele care nu pot apela la gomajul cu orice fel de produse, ten sensibil , care se irita din toate cosmeticele, cu ceva alunite ... Eu sunt curioasa daca voi ati pregatit retete cosmetice cu uleiuri vegetale si de care ati fost incantate, caci urmeaza sa imi pregatesc un mix de uleiuri (numai bunatati!) si imi trebuie un emulsifiant ca sa imi iasa o crema
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 525
Varsta : 46
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Apr 2015, 8:05 am

Si eu ma mut pe cosmetice facute in casa, incet-incet. Am facut apa de gura, praf pentru curatat dintii, gomaj fac din bicarbonat, aspirina sau tarate. Asa e, e mai greu daca ai tenul sensibil. Eu l-am mai agresat cu acid salicilic dar rar, insa am si acnee si uneori e nevoie de actiune. Am facut ceara de zahar, pentru epilat si merge foarte bine.
Am facut o emulsie din multe uleiuri bune, nu mi-a iesit crema, ce-i drept. Nu am urmat o reteta, am incalzit pe baie de abur unt de shea si pe cel de cocos si le-am amestecat cu uleiul de masline si cele esentiale pentru miros. Am facut uleiul pentru bebe si pentru noi, pentru pielea uscata de peste iarna (de la incalzirea centrala) si a fost foarte bun. Mai ales ca era mai racoare in casa a fost stabil, usor de intins, ca o lotiune, dupa dus intra imediat in piele si hidrata, repara. Se poate sa mai fi pus si altele, dar nu mai gasesc poza acum.
Au retete pe Elemental, acolo cred ca gasesti si de creme.
Acum vreau sa imi fac tus de ochi, negru si sa-mi iau niste pigmenti pentru ruj. M-am saturat sa citesc liste lungi de ingrediente si sa fie toate produsele scumpe, chimice si proaste. Am gasit si o reteta pentru pastile de slabit cu turmeric, scortisoara si piper cayene. wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Mar 07 Apr 2015, 8:18 am

Da, de pe acolo vin (Elemental) wink   acum vreau sa fac un "dupe" Wine Elixir Apivita , cred ca ma rezum la un mix de uleiuri si nu o crema cum imi doream: ulei de jojoba, de orez, de masline (ma mai gandesc aici), de samburi de struguri , extract de ceai verde, glicerina, bisabolol, vitamina E (mai pun de la mine: extract de acmella, extract de vita rosie ,ulei de rodie, coenzima Q10) .Mai era si unt de shea, dar cred ca eu renunt la el.
Dionisia
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Mar 07 Apr 2015, 11:34 am

dionisia, cred ca tocmai untul de shea face amestecul sa iasa ca o crema. Si e si foarte hidratant. Eu n-as renunta la el.
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de i.xell la data de Mar 07 Apr 2015, 3:15 pm

Admina a scris:Si eu ma mut pe cosmetice facute in casa, incet-incet. Am facut apa de gura, praf pentru curatat dintii, gomaj fac din bicarbonat, aspirina sau tarate. Asa e, e mai greu daca ai tenul sensibil. Eu l-am mai agresat cu acid salicilic dar rar, insa am si acnee si uneori e nevoie de actiune. Am facut ceara de zahar, pentru epilat si merge foarte bine.

Am gasit si o reteta pentru pastile de slabit cu turmeric, scortisoara si piper cayene. wink

Vaii Admina, "zi-mi si mie, zi-mi si mie " ...stii vorba aia Smile reteta de la apa de gura si praful ptr curatat dintii. M-ar interesa si cantitatile ptr pasta de epilat, ceara de zahar si cea ptr slabit Merci

Multumesc mult!!!! pupi stiu ca se gasesc pe net daca gogalesti putin, dar ce e incercat are trecere mai mare si imi inspira incredere totala.
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 610
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Apr 2015, 10:11 pm

Praf de curatat am facut cu bicarbonat de sodiu si zeama de lamaie. Pui 1-2 lingurite si cateva picaturi de zeama de lamaie, cat sa iasa ca o pasta, nu prea lichida. Daca folosesti doar tu iei direct cu periuta de dinti din castronel/ cutiuta. Dar poti sa te si freci cu amestecul asta cu un prosop mic (sunt unele de fata, mici), cu un colt.
Mai poti folosi o argila mai deschisa la culoare, in loc de bicarbonat de sodiu. Tot asa, o diluezi cu zeama de lamaie.
Amestecul cu bicarbonat e super bun si pentru albit pielea, la subrat de exemplu. Se face o nuanta mai inchisa de la transpiratie, stick, etc. Am vazut rezultat instantaneu.
Apa de gura am facut cu apa filtrata/ distilata mai bine (daca ai, cam 150ml), suc de aloe vera (daca gasesti la pret ok, in State e cam 6$ o sticla mare, de mai mult de 1l; daca nu gasesti se gaseste sub forma de gel si cred ca s-ar dilua in apa), 2 lingurite de bicarbonat de sodiu, 1 lingura hamamelis (aici e witch hazel si se gaseste usor), ulei esential de peppermint si de eucalipt cam 20 de picaturi sau cat de mentolata o vrei.
In mare are apa distilata, bicarbonat de sodiu si mentol dar poti pune multe substante cicatrizante sau sanatoase. Eu mai pun 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai (tea tree), nu mai mult ca-i schimba gustul. Stiu asta ca am scapat cam mult, pentru ca nu avea sticluta picurator rade , dar s-a folosit apa de gura, cu brio. Pastreaza respiratia proaspata mai mult timp, avand substante cicatrizante si antimicrobiene, care neutralizeaza bacteriile si automat si mirosul neplacut.
Pasta de dinti am inceput sa cumpar doar fara fluor si in timp sper sa o inlocuiesc cu pasta de curatat.
Intre noi fie vorba nu stiu care sunteti multumite de produsele din comert, ca eu una eram satula. Nu sunt eficiente, sa fim seriosi. Promit curatare, albire si protectie si dau toxicitate (fluor, care e si in apa de gura) si spuma. Atat! Pasta de curatat facuta acasa, lasa dintii foarte curati (ii simti), e sanatoasa pentru ca bicarbonatul se poate si inghitii si e f.f.f. ieftina. Apa de gura iese mult-mult mai ieftina decat cea din comert, curata mecanic pentru ca prin clatire oricum ies particulele care nu ies prin periaj si improspateaza prin uleiurile esentiale. E la fel, naturala incat se poate inghiti.
Revin cu retetele exacte, pentru ca trebuie sa fac si o sa notez.
Ceara din zahar e in mare 200g de zahar caramelizat, cateva lingurite de apa, cateva de zeama de lamaie si o lingurita de sare. Procedeul de racire e mai complicat, dar e facubil. Am mai facut acum vreo 2 ani si mi-a iesit din prima, acum am facut o transa si mi-a iesit prea moale si lipicioasa. Am refacut si a iesit bine. Asta apropo de retetele de pe net. zid Era cu prea multa apa si n-a scazut pe foc, deloc. Am refacut-o cu putina (cateva lingurite) si s-a intarit prin racire, a devenim maleabil si am putut sa o framant. Am racit-o intr-un vas de yena umezit cu apa rece si s-a desprins usor, s-a racit repede si s-a curatat usor. Am folosit partial pentru epilat inghinal si nu a durut asa tare, nu m-am iritat, desi am aplicat de mai multe ori intr-un loc. Cred ca incerc sa fac un video cu asta, ca e cam greu de explicat cu framantarea.

Pentru cosmeticele facute acasa nu trebuie sa investim sute de lei de la magazinul mai sus mentionat sau altele. wink Trebuie doar putina rabdare si incredere. Spre exemplu crema de fata, e mult mai important masajul decat ingredientele. Da, mi-am luat de pe Amazon acid hialuronic cu vreo 10$, dar daca nu-l aplic constant si nu fac masaj, degeaba il tin in raft, nu o sa-mi imbunatateasca ridurile. Si retetele nu sunt nici batute in cuie cu ce noteaza ei acolo, ca sa vanda. Vreo 2 uleiuri proaspete, bune si o substanta activa ar trebui sa fie extra suficient, nu creme cu 10 ingerdiente pentru ca se bat cap in cap si se invechesc ingredientele nefolosite, daca luam prea multe odata. Sa ne gandim, acum 100-200 de ani nu se cumpara frumusetea de la magazin. Se faceau masti din fructe, din tarate, miere. Uite ca mi-am amintit, tineti fata peste o craticioara in care fierbe laptele, pentru deschiderea usoara a porilor si hidratarea fetei.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Mier 08 Apr 2015, 8:34 am

Ca bine zici, Admina! Dar ce sa faci, pe mine m-a lovit boala cu astea , deocamdata e de bine pentru mine, e o perioada de cand nu ma strange pielea si e mare lucru pentru mine . Ma demachiez cu dischetele umezite bine cu apa minerala apoi pun peste ele ulei de orez sau de samburi de struguri. Si da, costa muuult produsele astea...
Dionisia
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 09 Apr 2015, 8:57 am

Nu e rau, dar mare atentie cu uleiurile, se altereaza repede. Am luat de vreo doua ori unt de Shea/ cacao si mi s-au stricat. La frigider nu le-am tinut pentru ca nu puteam sa le aplic si pana le-am folosit miroseau a ranced. Merg pe calcaie, chiar daca se invechesc putin, dar oricum...
Am facut un mic video cu ceara de zahar, ca sa se vada consistenta. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zahar am pus fix 200g, apa 2-3 linguri, zeama de lamaie 2 lingurite si o lingurita de sare. Dar se poate face jumatate de cantitate, e destul ca se refoloseste. Se adauga cate putin lichid cat sa se umezeasca tot zaharul, nu mai mult. Apoi se pune in cratita de inox, emailata (mie nu mi se caramelizeaza zaharul in teflon) la foc mediu si se asteapta sa se topeasca si sa se ingroase, sa ajunga ca la inceput in video, de culoarea caramelului si mai gros.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de i.xell la data de Joi 09 Apr 2015, 10:00 am

Admina, mersic mult de tot Merci hug , faza e ca gasesti pe net tot felul de variante, dar daca nu sunt probate de cineva care sa-ti spuna sincer apoi....... , am gasit 2 retete de lotiune tonica homemade: una cu cocos si una cu propolis parca, retete pe care le-as incerca si vreo 2 de pasta de dinti (pe youtube) din multe plante rajnite, aia chiar e interesanta si una cu ulei cocos plus bicarbonat.

Eu stiam ca bicarbonatul in exces nu ar fi sanatos, ca ar ataca in timp smaltul dintilor, fiind de felul lui abraziv. Ca pasta de dinti folosesc variatiuni de la Genna Dent, au mai multe variante, cel mai mult imi place cea Homeopata, cea maro la culoare. Am incercat si alte 2 variante dar nu mi-au placut asa mult, mi se pare ca asta curata cel mai bine dintii, posibil sa aiba mai multa argila decat restul. De mentionat si faptul ca atata timp cat ma spalam cu ea nu imi sangerau gingiile. Am o gingivita (la prima vedere), am de facut radiografia si apoi ma duc la doctora sa imi puna diagnosticul, mi se retrag gingiile... Sad  Din cand in cand folosesc bicarbonat simplu pe periuta, dar o sa incerc si varianta ta.

Referitor la apa de gura, "cea mai tare de pe piata" mi se pare cea de la DM gama Alverde, zici ca e ceai, asa e la gust, nu te ustura gingiile dupa ce stai cu ea in gura 30secunde ca alte ape mentolate, si strict parerea mea e ca vindeca repede micile rani la gingii. Mi-am zgariat gingia cu o coaja de paine, ma ustura ingrozitor Sad , mi-am clatit gura de cateva ori cu ea si a disparut foarte repede senzatia acea oribila si mi s-a vindceta mai repede decat ma asteptam.

Ca deo stick, folosesc unul cu aloe vera fara aluminiu, nu stiu firma, l-am primit cadou de la sora mea, cand il termin cumpar de la plafar ori piatra de alaun ori un stick pe baza de plante. Oscilez intre cele doua.

Lotiunea tonica: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Crema de fata ptr tenul gras: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aici gasiti si alte retete homemade ptr balsam buze, etc daca cautati.

Masca antiacnee si exfolianta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bombe baie (pe youtube gasiti mai multe variante cu mai multe sau mai putine ingrediente): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dezinfectant nautral (il pun totusi aici): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Scrub corporal: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Detergent de rufe din uleiuri reciclate (il pun totusi aici): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Balsam ptr respiratie: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Exfoliant simplu: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sampon uscat ptr par: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum sa te speli fara sampon: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pasta de dinti: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Apa tonica ptr  ten acneic: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mentionez ca nici una dintre aceste retete nu le-am incercat pana acum, nu le cunosc eficacitatea, cand le-am luat la rasfoit pe mail m-am mirat ca am atatea stranse. Daca va atrage vreo reteta si o incercati, reveniti va rog cu o parere  hug

Sper sa va inspirati de aici, sa va ajute in cautarile voastre si va pup! Va doresc un Paste linistit si plin de voie buna! kiss
i.xell
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 09 Apr 2015, 7:15 pm

Bune link-urile. Multumesc I.xell. love
Eu vreau sa ma dezabonez incet-incet si de la plafar sau sa-mi iau ingredientele de acolo. Oricum produsele care au termen de expirare au substante care le pastreaza proaspete, stabile, care le emulsifiaza, etc. Mai bine e sa faci produsul, il folosesti si il refaci cand se termina, intre timp pastrezi ingredientele la frigider, etc.
M-a chinuit talentul sa ma spal pe par fara sampon, dar n-am avut rezultate. Am si parul foarte gras si oricum cica trebuie o perioada de adaptare, de cateva saptamani. Metoda e bicarbonat de sodiu (eternul Smile) si clatire cu otet, ambele diluate. Deocamdata mi-am luat sapun lichid de Castilia (Dr.Bronner) sa-mi fac sampon acasa. Stiu ca o sa para ciudat, dar e o metoda incercata de foarte multi si daca ne gandim e ceea ce faceau strabunii nostri, care vedeau sapunul rar sau deloc. Apa calda curata foarte bine. Sapun nu mai folosesc pe corp, decat pe alocuri Embarassed si ma exfoliez cu prosop, saptamanal. Nu are rost sa punem chimicale pe noi (piele e cel mai raspandit mediu de asimilare a chimicalelor din mediu sau din cosmetice), daca apa curata foarte bine. Pe par insa nu am reusit si pe fata ma spal cu un sapun spumant, bland, mai ales cand trebuie sa ma demachez.
Incearca apa de gura facuta acasa, mai ales cu uleiuri cicatrizante: tea tree, neem, sunatoare (parca), tamaie. E blanda si pastreaza prospetimea mult mai mult decat Listerine, care te mentoleaza la inceput de-ti dau lacrimile si in 30 minute s-a dus complet. Pasta de curatare poti face cu argila, in loc de bicarbonat de sodiu si la fel poti folosi sare, sa te speli cu periuta. Genna Dent am folosit si eu, e buna. Nu mai stiu daca aceasta e cea inchisa la culoare (de la argila), parca imi ingalbenea dintii sau asa mi se parea... Oricum merg alternate.
O forumista mi-a zis un ceai pentru par, anti-matreata si par gras cu foi de ceapa si frunze de nuc. Am facut ieri cu foi de ceapa (rosii si galbene) si salvie, ca n-am avut nuc. Sa vedem in timp, ca sunt pusa sa eradic matreata, definitiv. wink Foarte buna e si urzica, pentru par.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ginet la data de Joi 09 Apr 2015, 8:05 pm

Multumesc Admina pentru ideile tale pe care le spui aici  si tie  I.xell pentru linkuri ! pupi  
Eu nu mai folosesc pasta de dinti de doi ani, ma spal cu sare de bucatarie, din cind in cind ma spal si cu bicarbonat, pentru clatit gura folosesc apa oxigenata (citeva picaturi intr-o jumatate de pahar cu apa calduta) din cind in cind fac spalatura/masaj in gura cu ulei de fl. soarelui, dupa ce scuip la wc, clatesc gura cu apa calduta in care diluez 1-2 lingurite otet de mere. In crema mea de fata pe care o cumpar si e de calitate, pun fiole cu acid hialuronic si colagen. Mi-am facut deodorant crema din unt de cacao si ulei de cocos parfumat cu ulei esential de levantica. De cind am descoperit pe net fabricarea sapunului la rece mi-l prepar singura asa cum imi place.
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Vin 10 Apr 2015, 11:57 am

Solutie antimatreata:intr-un pulverizator puneti jumatate apa jumatate otet , spreiati parul suficient (pielea capului), puneti un prosop peste par, iar peste 15 min spalati parul in mod obisnuit; la copilul meu à functionat , chiar de la prima spalare s_à vazut, Am mai procedat la fel la urmatoarele 2 spalari si cred ça un an de zile n-a mai avut matreata.
Dionisia
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de i.xell la data de Vin 10 Apr 2015, 12:14 pm

Dionisia, foarte util sfatul, am incercat si eu otet de mere (nu mai stiu daca cu miere sau fara) aplicat prin tamponare la radacina parului inainte de a ma spala cu 30min-o ora. Scapi de matreata rapid. Admina, incearca varianta asa wink
Imi aduc aminte de perioada cand eram mica, mama punea in apa de limpezire 1-2 linguri otet ptr stralucire, acum cui ii e lene sa se limpezeasca in lighean? Sad  Deh, ma spal conform secolului, rapid si eficient rade
i.xell
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 11 Apr 2015, 9:36 am

Deodorant-piatra de alaun de la plafar.
Piatra de alaun este o sare sub forma de cristal translucid,alb,inodor.Se foloseste ca un deodorant roll-on,doar ca e solid si cica se termina la sfantul-asteapta.
Este foarte eficienta,transpiratia e ca de copil,nici vorba de mirosuri neplacute.Ei mai spun ca opreste sangerarile,diminueaza acneea,opreste parul sa creasca sub piele.Eu o am de vreo doua saptamani si deocamdata verificata e partea cu transpiratia.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Sam 11 Apr 2015, 3:12 pm

Eu folosesc piatra de alaun de la inceputul lui august de anul trecut, si nu se cunoaste absolut deloc ca e folosita. Chiar cred ca se va termina la sfantu-asteapta. Nu stiu cati ani o sa tina, dar nici intr-un caz 1-2 cum am auzit prin alte locuri.
fiordaliso
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 454
Varsta : 44
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 13 Apr 2015, 11:41 am

Asa simplu sa scapam de matreata si eu sa nu stiu?!? Omul cat traieste, invata, asta e clar. Cumpar otet de mere cat de repede si incerc, multumesc! Problema e ca ma si mananca pielea capului, indiferent de sampon. Candva foloseam H&S si era ok, apoi n-a mai mers si m-am mutat pe sampoane mai naturale si tot fara rezultate. La mine e si hormonal, cred, cat eram gravida nu mi se ingrasa parul, acum e mult mai rapid.
Piatra de alaun mie nu-mi tine peste vara. Am, dar nu isi face efectul si am luat deodorant fara aluminiu, macar asa. Vreau sa incerc un deodorant cu ulei de cocos si bicardonat de sodiu, dar sa vad ce reteta folosesc, ca deja e cald si nu stiu daca tine uleiul de cocos solid, sa nu mi se topeasca.
Nu vi se pare ca zgarie piatra de alaun? Eu o umezesc si o aplic, dar parca unde ramane in contact cu apa (o clatesc dupa), parca recristalizeaza si se aspreste, nu mai e slefuita.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 13 Apr 2015, 12:22 pm

De cand o am,nu mi-a dat gres(piatra de alaun).Acum sa vad ce- fi la vara,chiar.Nu zgarie deloc,nu recristalizeaza aspru,e ca la inceput,fina.Poate depinde de locul de unde provine,o fi pe calitati,nu stiu,zic si eu!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Lun 13 Apr 2015, 12:35 pm

Piatra mea nu zgarie deloc, e foarte neteda. Si am folosit-o toata luna august, rezista si la calduri mari. Eu o ud de-a dreptul, nu o umezesc, ii pun varful sub jetul de la chiuveta. Nu o sterg dupa folosire, o las asa si se usuca rapid. Am luat-o din Plafar si m-am uitat dupa cea mai ieftina, recunosc, pentru ca tot piatra este indiferent cat costa.
fiordaliso
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 454
Varsta : 44
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat