Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cosmetice naturale - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cosmetice naturale

+34
Dionisia
danniela
aisha
fiordaliso
michelinebeaulieu
Ginet
Gabica
corina corina
Dorulet
piciul
Celya_f40
Ladia
MamaAmaliei
camelia84
elena.habasescu
diada
Eva
diana-s
Uca
rosita
sapunzain
odrina
betymi72
milena
dandana
Gianina4ever
geany
valentinadof
ladybird
melus
SilviaDumitrescu
Admina
manuela29
maryhanna
38 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Vin 01 Mai 2015, 2:47 pm

Am mai facut o crema , are cca 43% apa (de trandafiri si albastrele), restul unt de shea, uleiuri de avocado, de susan, de luminita serii, maine am sa-i vad textura finala; am folosit procedeul de emulsionare la cald .
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Sam 02 Mai 2015, 11:42 am

Dionisia, esti foarte dedicata. Ma bucur ca-ti ies bine cremele, sa le folosesti pe toate.
Eu mi-am luat ulei presat la rece din samburi de struguri, sa-mi fac azi (sper, desi nu e ok ca sunt plouati liliacii) ulei de liliac. Se face simplu, prin fierberea florilor in ulei neutru, pentru 5-6 ore.
Am gasit reteta de ruj cu unt de shea, mango, cocos, ceara si pigmenti


Si pudra de fata cu cacao, turmeric, argila si pudra de sfecla


Aceasta se poate adauga la o crema de plaja (cat mai naturala fara nanoparticule) si obtinem un fond de ten cu SPF.
Personal gasesc foarte complicate si scumpe retetele de pe site-ul amintit anterior. O crema nuantatoare cu SPF imi iese la vreo 90 de lei, asta mai ales ca nu stiu daca mai folosesc ce ramane din ingrediente si nu expira. Am deja pungi cu ingrediente pe care nu le-am folosit integral. zid
Stiti cumva daca pudra de cacao e comedogenica? Am gasit ca se poate folosi pe fata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 02 Mai 2015, 2:05 pm

Nu stiu daca este comedogenica, dar eu ma gandesc ca pateaza. Am gasit si eu idei de curatare uscata a parului inchis la culoare cu cacao, dar ma gandesc ca se ia cand transpiri, dai pur si simplu cu mana (bravo cui se poate abtine), sau se atinge de haine. Si eu sunt curioasa daca a incercat cineva.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Lun 15 Iun 2015, 1:12 pm

Sampon din miere si ulei esential de rozmarin : 1 lingura de miere, 3 linguri de apa calduta si 4 picaturi de ulei esential de rozmarin. L-am folosit pe parul umed , l-am tinut cateva minute, apoi am clatit . Rezultatul este remarcabil pentru parul meu subtire si care se ingrasa repede, i-a dat si mult volum.

Admina, pentru apa de gura- cat suc de Aloe vera pui la 150 ml apa?

Am mai pus la macerat diverse flori/plante proaspete : musetel, sunatoare , rozmarin, petale de trandafir, galbenele+musetel, crini(aici m-a inspirat Valentina) in uleiuri de masline, de orez, de rapita. Am pus si morcov ras in ulei de rapita. Pe unele am sa le folosesc la creme, sau direct apicate pe ten, iar pe altele la sapun.
Sa stiti ca uleiul de crin da o stralucire tenului, de zici ca te-ai dat cu praf de stele, dupa 2 zile de macerat. Se zice ca trebuie sa stea la macerat 5-6 zile, la lumina ,sau in loc caldut. Eu am gasit flori de crin mai mici putin, dar au acelasi miros divin ca si cei mari.
Iata ce proprietati are :
•ilumineaza pielea si previne aparitia petelor
• atenueaza petele de ficat si de roseata
• previne craparea pielii
• hidratant si calmant al pielii
• amelioreaza roseata de la iritatii
• usor antiinflamator
• contribuie la integritatea barierei de protectie proprie pielii
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de valentinadof Mar 16 Iun 2015, 4:25 pm

Eu mi-am preparat apa de trandafiri acasa.Peste o mana buna de petale am adugat o cana de apa clocotita si am lasat la infuzat.O pastrez la frigider cam o saptamana.Si mi-am facut demachiant cu apa asta de roze,asa-i zice,nu?N-am respectat vreo reteta,cam 1 parte ulei de migdale si 3 parti apa de roze plus cateva picaturi de zeama de lamaie.
Dar voi stiti cumva daca uleiul de masline sau uleiurile astea accentueaza parul,de pe fata ma refer,sau mi se pare mie?!Am citit asta intr-un coment undeva si parca am inclinat sa-i dau dreptate. scratch

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Apa de trandafiri

Mesaj Scris de Dionisia Mier 17 Iun 2015, 9:20 am

Eu nu am observat treaba cu parul, folosesc uleiurile de cateva luni. S-ar putea sa ai dreptate ,daca este bun pentru parul de pe cap, atunci o fi bun si pentru parul de pe fata Smile . Am gasit pe un blog o reteta de hidrolat de trandafiri (sau de ce vrei tu), este un pic mai elaborata :
Pentru a o realiza aveti nevoie de urmatoarele:
* 4 pumni de petale proaspete de trandafiri foarte parfumati (de preferinta de dulceata)
* apa distilata cat sa acopere petalele
* o oala de marime medie cu capac
* un bol din ceramica
* vreo 3-4 pungi de gheata
Se pun petalele de trandafiri in oala si se adauga apa distilata, cat sa acopere petalele.
In mijlocul petalelor se pune vasul din ceramica (aveti grija sa pluteasca, sa nu patrunda apa distilata in el).
Se acopera oala cu capacul pus invers (cu manerul in interior) si se pune pe foc mediu,  pana incepe sa fiarba continutul. In acest moment se micsoreaza focul la minim.
Pe capac veti pune atunci gheata, schimband-o pe masura ce se topeste. Totul va dura aproximativ 1 ora, timp in care veti obtine 100 -150 ml de apa de trandafiri.
Procedeul de formare este simplu: apa distilata se evapora odata cu particulele de ulei esential din petalele de trandafiri, pana cand ajunge la capacul racit cu gheata, condenseaza si se scurge in vasul de ceramica sub forma de picaturi.
Dupa ce se raceste se transfera in sticlute inchise la culoare si se pastreaza la frigider. Este valabila 1-2 luni.
Eu am combinat petalele de trandafiri cu flori de lavanda si melissa(roinita) si am obtinut o apa florala pe care o folosesc pe post de lotiune tonica, dupa curatarea tenului.
Apa florala poate fi folosita:
* ca lotiune tonica pentru ten
*  pentru senzatia de racoare/improspatare pe care o ofera in zilele toride de vara
* pentru parfumare discreta a pielii.
uite si aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ;
Jovis mai zice : " Dupa o ora eu am obtinut cam 50 ml de apa florala pe care apoi am amestecat-o cu o jumatate de lingurita de glicerina, pentru hidratare, si 3 picaturi de ulei esential de geraniu (are miros asemanator cu trandafirul) si nici nu va spun ce binefacere a fost pentru tenul meu."
si aici ceva :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de valentinadof Mier 17 Iun 2015, 12:13 pm

Multumesc,Dionisia,pt reteta,sincer nu stiu daca am chef de asa lucrare elaborata intr-adevar.Pana atunci ma multumesc cu apa mea,e mai saraca dar benefica.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de danae Mier 17 Iun 2015, 2:55 pm

Eu am pus petale de trandafir de dulceata in ulei de masline, am lasat la macerat 1 saptamana si am strecurat. Il folosesc pe piele dupa dus.

Petalele de crin le pun in spirt si sunt foarte bune la rani, taieturi. Invelesti rana in petale de crin si apoi bandajezi.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Joi 18 Iun 2015, 8:16 am

Multumesc de remedii, fetelor! Aseara i-am pus omului petale de crin pe talpa si deasupra un bandaj cu spirt , il durea intr-o zona ,de la pantofi cred; n-a mai avut nicio durere! Chiar functioneaza love

Facusem un scrub pentru cineva si nu am apucat sa i-l dau (sare de mare grunjoasa, ulei de masline presat la rece, cateva flori de lavanda uscate + uleiuri esentiale :lavanda , lamaie, eucalipt, lemongrass - cate o picatura) , mi-am facut si mie un usor masaj la picioare , apoi l-am rasfatat si pe el; ce minunatie!
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de criston84 Joi 16 Iul 2015, 10:47 am

Buna, imi poate spune cineva in cluj unde gasesc ceara de albine pentru creme, am cautat la toate plafarurile si nu am gasit nimic,
multumesc
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Joi 16 Iul 2015, 12:31 pm

Cauta la Apicola, gasesti "panou" de ceara, subtire, e de culoare galbena , o poti rupe bucatele
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de criston84 Joi 16 Iul 2015, 12:39 pm

multumesc o sa merg sa caut
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Vin 17 Iul 2015, 3:14 pm

Valentina si eu mi-am facut apa de trandafiri. Tine in frigider, mult si bine. O am de cateva saptamani si e tot parfumata, nu stiu proprietatile, insa... Mi se pare ca uleiul de masline si cel de ricin favorizeaza cresterea parului. Din cate am inteles, non-comedogenic si foarte bun pe fata e cel de jojoba. Mi-am luat si eu si fac demachiere doar cu el sau bi-fazic, cu lichid, gen apa de flori.

Detergent din nuci de sapun, pentru rufe, vase si orice suprafete din casa, in plus sampon si gel de dus. wink
Auzisem ca nu tine, lichidul, ca se strica, dar nu a fost cazul. A tinut mai bine de o luna si inca e ok, doar ca nu prea mai am. Am pus uleiuri esentiale si miroase foarte frumos, in rufe, pe par. La spalat rufe pun si bicarbonat de sodiu, sa nu se ingalbeneasca.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Le-am rasnit cu un tocator electric si le-am fiert, e o metoda pe net, unde pui apa, fierbi, se mai evapora si mai adaugi apa de cateva ori. In total cred ca am fiert 30-40 de minute.

p.s. am mai postat si la detergent de vase, pt. ca are multiple intrebuintari wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de valentinadof Sam 18 Iul 2015, 9:12 am

Ulei de crini mi-am facut si eu dar am macerat petalele in ulei de arahide,cam cu strangere de inima,aveam mai mult in casa,am vrut sa evit uleiul de masline.Dar a iesit bine,miroase delicat,il folosesc dupa baie dar nu numai,are un puternic efect cicatrizant.
Acum as vrea sa-mi fac ulei de galbenele ca tot e vremea lor insa tre sa vad in ce le macerez,mai caut vreun ulei ceva,altul decat cel de masline(pt mine e comedogenic ,nu ma impac deloc cu el).

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 19 Iul 2015, 3:22 pm

Am primit un borcanel de ulei de cocos !
La ce il pot folosii ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Lun 20 Iul 2015, 8:19 am

Valentina , incearca in ulei de rapita, rafinat, se gaseste la supermarket, 5- 6 lei litrul; sau ulei de orez (eu ma impac bine cu acesta, il folosesc la demachiat) - 18 lei litrul.
canadianca50 , uleiul de cocos il poti folosi in nenumarate feluri- ca deodorant, daca mai pui si cateva picaturi de uleiuri esentiale (tea tree, lavanda, salvie, bergamota, etc); il poti pune la soare cu o pastaie de vanilie despicata in borcan si vei obtine o minunatie de miros!
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 20 Iul 2015, 9:25 pm

Multumesc mult ! la par ajuta ? sau la ten ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Mar 21 Iul 2015, 8:53 am

eu l-am folosit (combinat cu alte ingrediente) intr-o crema de maini si intr-una pentru picioare (si la sapun!), am inteles ca este foarte bun pentru par
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 21 Iul 2015, 2:11 pm

Multumesc !
O sa incerc la masti de par si in crema de fata apoi anunt daca vad rezultate bune !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de i.xell Mar 21 Iul 2015, 2:24 pm

Canadianca, eu il folosesc ca pasta de dinti o data pe saptamana, amestec putin ulei cu bicarbonat de sodiu (am facut o singura data dar voi aplica la fiecare sapt), pe picioare  dupa epilat, dupa epilat inghinal si axila (tot asa, o singura data ptr ca l-am cumparat recent), in schimb nu am avut curajul inca sa-l aplic pe par, dar urmeaza.

Aaaa..si inca o data am incercat sa imi clatesc gura cu el in loc de apa de gura, se spune ca ar fi ideal ptr eliminarea bacteriilor si ptr intretinerea unor gingii sanatoase....dar pana ma voi obisnui cu textura uleiul in gura va mai dura ceva, oricum pe partea asta chiar am de gand sa insist pana ma obisnuiesc.

Utilizarile lui ar fi multe, ptr demachierea ochilor/fetei, in lotiuni cosmetice,etc inclusiv intern multe intrebuintari.
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de valentinadof Mier 22 Iul 2015, 5:54 pm

Dionisia,multumesc de idee,o sa-mi cumpar!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 22 Iul 2015, 10:57 pm

i.xell multumiri!
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de i.xell Joi 23 Iul 2015, 10:26 am

Mi-a curs tot uleiul de cocos, mai am o lingurita in borcanel Sad Sad Sad Sad   zid   Mi-a picat din mana borcanelul cand ma duceam sa ma spal pe dinti cu el si mi-a curs tot uleiul....pe caldura asta era lichid.....trebuie sa-mi cumpar alt borcanel.

Am vazut oferta la DM borcan la 500ml undeva la 20-25ron maxim, nu stiu cat dureaza oferta, dar nu era marca Solaris, nu stiu ce marca era. Cine e interesat poate cauta oferta online sa vada cat este valabila. Va pup! hug
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de criston84 Joi 23 Iul 2015, 10:51 am

Buna, am preparat recent o crema in care am folosit si ceara de albine insa a ramas bucatele mici prin crema si nu stiu de ce , ma poate ajuta careva cu o explicatie cum sa folosesc ceara corect? Mulrumesc
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 23 Iul 2015, 5:24 pm

Pune borcanelul intr-o craticioara cu apa si adu apa la fierbere tot amestecind in borcan pina nu mai ramin granule
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 6 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB