Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cosmetice naturale - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cosmetice naturale

+34
Dionisia
danniela
aisha
fiordaliso
michelinebeaulieu
Ginet
Gabica
corina corina
Dorulet
piciul
Celya_f40
Ladia
MamaAmaliei
camelia84
elena.habasescu
diada
Eva
diana-s
Uca
rosita
sapunzain
odrina
betymi72
milena
dandana
Gianina4ever
geany
valentinadof
ladybird
melus
SilviaDumitrescu
Admina
manuela29
maryhanna
38 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Lun 13 Apr 2015, 7:48 pm

Admina, daca folosesti otet de mère ,pune mai mult, sa zicem 60% otet si 40% apa.
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Mier 15 Apr 2015, 10:16 am

Bata-va norocul sa va bata, fetelor! Am cautat si am gasit (o folosea bunicul meu!) piatra de alaun si , da, functioneaza ! Am folosit-o pe post de deodorant la ora de tae bo . love
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Apr 2015, 4:56 pm

Da, asa e, era si pe vremuri si se folosea pentru taieturile de la ras. Nu inteleg de ce nu-mi tine mie... am avut vreo 2, de-a lungul timpului. Una am luat-o din State si una de la un Plafar online, parca, din tara. Nu cele mai scumpe, de obicei iau pe la mijloc.
Incerc azi cu otetul, aveam de kombucha in casa, dar am asteptat sa iau de mere.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de aisha Joi 16 Apr 2015, 1:50 pm

Dupa mine, piatra de alaun de la Cristal Fresh a fost cea mai buna. Altele, mai ieftine, intr-adevar, cristalizeaza, asa cum zice admina.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Lun 20 Apr 2015, 12:28 pm

Am facut reteta de crema, dupa cum va spuneam. Am folosit numai uleiuri si un emulsifiant si mi-a iesit o bunatate!  Ma dau de 2 zile si am un ten luminos ! Eu, care aveam un ten uscat si deshidratat ...
Acum am fata luminoasa, de zici ca m-am dat cu praf de perle !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Mar 21 Apr 2015, 1:48 pm

Ce substanta activa ai folosit? Si cam ce uleiuri ai pus? Aici nu am deloc uleiuri, decat ceva vechi si expirat, pe care cred ca o sa-l folosesc pentru pantofi (cred ca unt de shea). Deci cred ca nu as cumpara decat unul, maxim doua si in cantitati mici, dar oare merge inglobat acid hialuronic in forma lichida? Nu se taie? Si ce emulsifiant ai folosit?
Ai o poza? Ce de intrebari am pus... rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Mar 21 Apr 2015, 4:11 pm

Am numai uleiuri (Ulei de jojoba ,Ulei de orez ,Ulei de samburi de struguri ,Ulei de masline ,Ulei de rodie ,Ulei de luminita serii )- lichid deloc. Am folosit Emulsifiant Alfa - toate sunt de unde stii tu. Daca nu uit, sa-i fac o poza; peste 2 zile o trimit sora-mii, in  Madrid.
Am folosit ca active cosmetice mai multe : Extract de acmella , Coenzima Q10 , Extract de ceai verde,  Bisabolol . Am mai pus glicerina si vitamina E pe post de conservant.
Acidul hialuronic este solubil in apa si insolubil in ulei , dar se poate amesteca intr-o baza de crema, la rece , presarat treptat si amestecat temeinic - asa zice in instructiuni.
uite si crema mea : are consistenta unei creme de galbenele ,dar mai moale

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Dionisia in Mier 22 Apr 2015, 8:54 am, editata de 1 ori
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de i.xell Vin 24 Apr 2015, 2:31 pm

Admina, am gasit!!! Scrisesem acum ceva timp intr-o agenda solutii contra una-alta si am dat peste o reteta care te scapa de matreata. Daca varianta cu otet nu merge, apleaza la asta: in samponul pe care il folosesti adauga cateva picaturi (asa scrie si in retata respectiva_cateva picaturi_nu scrie ca 3-4-10 picaturi.....deci tu stabilesti) si agita-l inainte de fiecare folosire. Sauuu direct in palma cand torni samponul pui picaturile de ulei de tea tree si te speli normal. Am sa incerc si eu reteta asta, desi nu am matreata ptr ca se lauda ca ajuta si parul gras.

L.e. tot eu .... wink ma puteti ajuta intr-o problema? Imi trebuie apa de trandafiri, de unde as putea cumpara? gasesc la plafare? recunosc ca nu am intrebat, zilele astea am citit despre ea si nu am avut timp sa trec pe la plafare. Va spun si ptr ce imi trebuie: vreau sa imi prepar singura acasa demachiantul ptr ochi, si anume, unul bifazic. Varianta cea simpa este apa+ulei masline bun/ulei de migdale/de struguri/etc, Daaar recomanda o dna amestecul de apa de trandafiri plus ulei la alegere. Nu mai gasesc commentul pe care l-a facut sa o intreb direct acolo, a fost ceva de genul: citit, memorat, uitat si apoi amintit bounce
Am zis sa intreb si aici poate stie vreuna din voi....
Va pup! Weekend splendid va doresc!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Apr 2015, 3:00 pm

Apa de trandafiri si de flori de portocal gasesti la plafar. Eu am vazut la plafarul de langa mine si e unul micut. Dar cauta si online, la plafare. Sau mai poti gasi la magazine arabesti. Daca e ok pentru mancat, trebuie sa fie ok si de dat pe fata.wink
Am facut de vreo 2-3 ori chestia cu otetul si e mai bine. Ultima oara nu am stat mult, ca sunt cam racita, parca ma mai mananca si apare matreata pe alocuri. deci presupun ca nu am scapat in cateva folosiri, dar pot sa fac de fiecare data asa, merita. Multumesc mult ca ati scris! I-am zis si tatalui meu sa incerce si o sa recomand cui apuc. E super simplu si merge.
Pentru par gras eu m-am gandit sa ma vopsesc cu henna. Si mie mi-a revenit parul gras, cat am fost insarcinata si am alaptat (pana sa-mi vina ciclul, deci vreo 7-8 luni), nu am avut problema asta. Cum au venit musafirii, a revenit acneea, parul si tenul gras, matreata mai multa si par pe corp mai rapid in crestere. zid Asta e, mostenire de la daci. Trebuie sa le combat cu rabdare, pe rand si intern cu ceva tincturi.
I.xell, scrie te rog si reteta de demachiant (sau sunt parti egale?) sa o incerc si eu. Nu am demachiant si nici crema buna. Trebuie sa fac ceva cu investitie minima (maxim 2 uleiuri), sa folosesc pe fata. Pe maini, corp ma dau cu niste creme desfacute de mai demult si n-am probleme.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de i.xell Vin 24 Apr 2015, 10:17 pm

Am incercat sa intru de la servici cand am primit notificarea pe mail de raspuns nou dar nu mi-a mers netul Sad

Deci, reteta este exact cum ai presupus, parti egale de ulei si apa.

Apa simpla, filtrata sau nefiltrata, poate fi inlocuita cu apa de trandafiri, de portocal cum ai spus tu sau cu ce credeti de cuviinta ca vi s-ar potrivii.

Uleiul....aici o domnisoara tanara fara probleme ale tenului spunea pe blogul ei (am incercat sa dau de ea dar nu o mai gasesc) ca la demachiat toata fata foloseste ulei de masline extravirgin si atat. Deci ulei de masline bun, extravirgin ptr cine nu are probleme cu tenul (se zice ca e comedogenic ?!), ulei de migdale, ulei de argan, ulei de ricin (am vazut si varianta asta desi se spune ca ar provoca usturimi la ochi), etc

Eu momentan am demachiantul bifazic ptr ochi de la Dm, dar cand il termin imi prepar reteta de mai sus, de asta intrebam de apa de trandafiri.

Aici puteti gasi ape florale foarte eficiente ptr ten, in blogosfera fetele le foloseau pe post de lotiuni tonice: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ma bucur ca iti merge otetul Admina, e ieftin, la indemana, natural si fara stres hug Dupa ce scapi de matreata il poti folosi preventiv ptr aparatia matretii, ptr stralucire si ptr parul gras. Eu recunosc ca mi-e lene zid la fiecare spalare sa iau ligheanul sa amestec cu apa ptr limpezire, e mai comod la dus. Mama mea si acum se limpezeste cu otet si sincer nu imi aduc aminte sa se fi plan vreodata de matreata.
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Dum 26 Apr 2015, 10:19 am

Am luat ieri de masline, dar nu stiu cat de bun e; cica extravirgin ar fi. Si daca e comedogenic e cam neplacut, pt.ca am probleme. Macar il pot folosi pentru demachiere la ochi. Eu am folosit de cocos si de shea, inainte. In general orice crema buna, ulei pusa pe discheta demachianta e buna. Dar atentie, nu ceva care se absoarbe repede in piele. Demachiantul trebuie sa aiba o textura diferita de crema, sa nu intre in piele, pentru ca ideea e sa se amestece cu impuritatile, machiajul si sa il poti sterge de pe piele, nu sa fie absorbit impreuna cu ele. Asta o stiu de la un curs de cosmetica. Daca mai gasesc cursul sper sa pun poze. Era cu retete, dar cu multe de la farmacie, nu stiu cate se mai gasesc.
Ieri m-am exfoliat cu bicarbonat de sodiu. E foarte bun, lasa pielea moale si supla. Si vreau sa incerc sa fac o solutie anti-acnee cu aspirina. Am un tub cu roll-on in capat si am in ce sa pun solutia. Sa cumpar si tea trea, sa pun in solutie.
Din cate am inteles pentru cosmetice e mai buna apa distilata. Dar nu stiu din ce sursa, oare cea din supermarket e ok de curata? Daca e calitate pt. electrocasnice, nu pentru piele?
Si am inteles ca otetul pentru limpezire tine loc de balsam de par. Eu am pus in pulverizator, apa si otet si am dat pe par, la radacina, am lasat 30 de minute si dupa aia m-am spalat cu sampon. Nu am folosit la sfarsit, la clatire.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de fiordaliso Dum 26 Apr 2015, 10:57 am

Eu cumpar apa de trandafiri si de flori de portocal de la supermarket, cele mari au sector cu produse arabesti si asiatice. Au un pret mult mai bun decat plafarul.
Uleiul de masline eu il folosesc pe corp, pentru fata mie imi hraneste punctele negre. Am tenul mixt xu comedoane in zona T si foarte uscat pe obraji. Mi se potriveste insa uleiul de jojoba, chiar mi-a redus comedoanele, il aplic si seara si dimineata simplu, neamestecat cu nimic, pe fata umezita cu apa de trandafiri. Uleiurile nu se absorb bine daca se aplica pe fata uscata, si nici cremele preparate acasa din uleiuri si unturi vegetale.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de danniela Dum 26 Apr 2015, 12:06 pm

Pentru puncte incercati uleiul de castor, dar in amestec cu un alt ulei, fie si cel de bucatarie. Masati circular si ve-ti vedea ca o sa iasa toate punctele albe sau negre. Eu am din alea albe care se fac ca piatra, uneori le scot cu acul de siringa ca sa nu fac rana. Dupa ce am folosit uleiul de castor am vazut ca nu se mai fac mari!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Dum 26 Apr 2015, 10:57 pm

Uleiul de castor (castor oil) parca e ulei de ricin, nu? O sa incerc si eu, sper sa mearga la puncte negre.
Si ulei de jojoba as incerca. Am evitat sa comand sau sa cumpar, dar cred ca adun de-o comanda. Am gasit apa de albastrele, putin cam veche. Eram pasionata de cosmetice naturale acum vreo 2 ani, am investit in ingrediente, dar nu aveam timp sa ma ocup. Apoi am avut timp si am uitat de ele. zid Fac putin demachiant cu ulei de ricin si apa de albastrele, sa vedem cum reactioneaza pielea.
Cum pastrati uleiurile si unturile simple, neamestecate in creme? Si cremele naturale? Le tineti in frigider?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Lun 27 Apr 2015, 8:23 am

Toate se pastreaza la frigider, mai ales cremele si lotiunile preparate, mai putin cele pe care scrie expres ca nu se tin la frigider ( la mine, glicerina) si prafurile, ca astea se umezesc.
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Apr 2015, 12:51 pm

Am supravietuit! Am facut ieri lotiune din 1/4 ulei de ricin, 1/4 ulei de masilne, 1/2 apa de albastrele, ulei de cuisoare si de menta, cateva picaturi, pentru miros. M-am demachiat cu el si am observat intr-adevar 2 puncte negre care inainte nu se vedeau, deci probabil ca scoate punctele negre mai mici, pe cele mari le face usor de extras.
Metoda am gasit-o pe net, doar ca cea care a facut video a folosit proportii egale de uleiuri, fara apa de flori sau alt lichid.



Daca nu se vede video, cautare pe YT Oil Cleanse For Blackheads & Pimples. In mare se aplica uleiurile amestecate inainte, se pune pe fat un prosopel udat cu apa f.f.f. fierbinte si se inmoaie fata pt. cateva minute, apoi se sterge cu acelasi prosop.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de i.xell Lun 27 Apr 2015, 2:00 pm

Hmmm, mi se pare putin mai complicata metoda cu prosopelul, cum eu stau la et.4 apa fiarta nu vine imediat, uneori stai mai putin, alteori stai mai mult (sau nu trebuie apa de la chiuveta ci fiarta pe aragaz?) plus prosopelul care trebuie mereu spalat si uscat. De aici se poate trage concluzia ca sunt foarte comoda nu?!? Smile Oricum este interesanta metoda asta.
Sa inteleg ca ai folosit amestecul de mai sus pentru demachierea intregii fete? nu doar ptr ochi? Interesant.

Ulei de ricin (adica castor oil nu??) am acasa, mi-am cumparat ptr indesirea genelor si mai ales al sprancenelor. Recunosc ca nu ma tin de el, nu il aplic in fiecare seara cum se recomanda, cert e ca dupa 2-3 luni de utilizare zilnica s-ar vedea ceva rezultate. Asa mi-a spus o cunostinta ca s-a intamplat in cazul ei.
O sa incerc varianta asta cu alt ulei (de migdale ca am) sa vad ce rezultat are impotriva  puncetelor negre.
Danniela, se aplica direct pe fata, udata in prealabil? sau direct pe tenul uscat? As vrea sa incerc.
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 27 Apr 2015, 6:23 pm

Maine fug la farmacie sa iau ulei de ricin! Uleiul de migdale hidratreaza foarte bine dar nu scoate punctele negre, eu il folosesc de mult.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Apr 2015, 12:48 am

Uleiul de ricin e castor oil, in engleza. In Romania se gaseste si la farmacii, dar si la plafar. Se foloseste si ca laxativ, deci n-ar trebui sa fie greu de gasit. E bun si pe par, ca masca, nu doar pentru gene si sprancene. Eu am din astea destule, nu ma plang.
Posibil sa fie comedogenic uleiul de masline. Nu mai stiu daca era dinainte sau nu, dar mi-a aparut un comedom nou. Mai incerc lotiunea si raportez. Desi posibil sa fie diferit, la fiecare.
Tipa din video zice ca a auzit alte persoane care simt impuritatile dupa ce se sterg cu prosopul umezit, asa. Eu recunosc ca nu am facut asa, din lipsa de prosop mic. M-am spalat cu apa foarte calda si a mai iesit din ulei. Dar prin frecare sigur ies mai bine punctele negre. Folosesc des metoda pentru exfoliere. Mi se pare ca e cea mai eficace si blanda. Ma spal pe corp cu carpa (wash cloth) din prosop si ia straturile de piele moarta. Pe fata, la fel, daca nu ma exfoliez cu altceva, cam la saptamana, dupa ce ma spal la dus si pe fata, ma sterg cu un prosopel curat, prin frecare usoara. Nu e prea greu, fa-ti rost de un prosop mic, cam de 15/15cm si il speli repede cu apa fierbinte si putin sapun de maini. Daca nu vine destul de fierbinte, cred ca merge incalzit intr-o craticioara. Cred ca 1/2l e destul.

Am gasit o lista de uleiuri pe grade de comedogenicitate, daca asa se numeste, Aici:
Highly Comedogenic Oils:
    Cocoa Butter (Admittedly, not an oil, but still relevant. Cocoa butter can still be great in body butters and lip balms.)
    Linseed Oil
    Olive Oil (It may be good for your health and hair, but it shouldn't be your first choice for skin care! Many use olive oil for oil cleansing -- more on this to come -- but I'd recommend jojoba instead.)
    Peach Kernel Oil
    Soybean Oil
    Wheat Germ Oil
Moderately Comedogenic:
​     Almond Oil
​     Coconut Oil (Another popular oil that you should put in your food, but not on your face. Full disclosure, I still love it for body butter.)
    Grapeseed Oil
    Sesame Oil
    Tocopherol (Vitamin E/Apricot Kernel Oil)
Mildly Comedogenic:
​     Avocado Oil
    Castor Oil
    Hazelnut Oil
    Rosehip Oil
    Safflower Oil
    Sunflower Oil
Non-Comedogenic!
​     Argan Oil
    Glycerin (Not often used as a stand-alone moisturizer, but is a frequent addition to items such as lip balms.)
    Hemp Seed Oil
    Jojoba Oil
    Shea Butter (Again, not an oil, but good to know)

Dionisia
, cum ai masurat ingredientele din crema? Vad ca au lingurite, dar sunt in ml si retetele in grame. Am gasit un fond de ten matifiant cu protectie solara, trebuie sa-l fac. bounce

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Mar 28 Apr 2015, 5:36 pm

Am folosit uleiurile astea : Ulei de jojoba ,ulei de orez , Ulei de samburi de struguri ,Ulei de masline, Ulei de rodie  , Ulei de luminita serii - pe acestea le-am masurat cu cilindru gradat , in ml , restul de  prafuri le-am cantarit cu cantarul (cu zecimale) , dar am si linguritele ... si pipete ,care sunt gradate la 0.5 , 1 -2 ml
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Vin 01 Mai 2015, 2:47 pm

Am mai facut o crema , are cca 43% apa (de trandafiri si albastrele), restul unt de shea, uleiuri de avocado, de susan, de luminita serii, maine am sa-i vad textura finala; am folosit procedeul de emulsionare la cald .
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Admina Sam 02 Mai 2015, 11:42 am

Dionisia, esti foarte dedicata. Ma bucur ca-ti ies bine cremele, sa le folosesti pe toate.
Eu mi-am luat ulei presat la rece din samburi de struguri, sa-mi fac azi (sper, desi nu e ok ca sunt plouati liliacii) ulei de liliac. Se face simplu, prin fierberea florilor in ulei neutru, pentru 5-6 ore.
Am gasit reteta de ruj cu unt de shea, mango, cocos, ceara si pigmenti


Si pudra de fata cu cacao, turmeric, argila si pudra de sfecla


Aceasta se poate adauga la o crema de plaja (cat mai naturala fara nanoparticule) si obtinem un fond de ten cu SPF.
Personal gasesc foarte complicate si scumpe retetele de pe site-ul amintit anterior. O crema nuantatoare cu SPF imi iese la vreo 90 de lei, asta mai ales ca nu stiu daca mai folosesc ce ramane din ingrediente si nu expira. Am deja pungi cu ingrediente pe care nu le-am folosit integral. zid
Stiti cumva daca pudra de cacao e comedogenica? Am gasit ca se poate folosi pe fata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 02 Mai 2015, 2:05 pm

Nu stiu daca este comedogenica, dar eu ma gandesc ca pateaza. Am gasit si eu idei de curatare uscata a parului inchis la culoare cu cacao, dar ma gandesc ca se ia cand transpiri, dai pur si simplu cu mana (bravo cui se poate abtine), sau se atinge de haine. Si eu sunt curioasa daca a incercat cineva.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Dionisia Lun 15 Iun 2015, 1:12 pm

Sampon din miere si ulei esential de rozmarin : 1 lingura de miere, 3 linguri de apa calduta si 4 picaturi de ulei esential de rozmarin. L-am folosit pe parul umed , l-am tinut cateva minute, apoi am clatit . Rezultatul este remarcabil pentru parul meu subtire si care se ingrasa repede, i-a dat si mult volum.

Admina, pentru apa de gura- cat suc de Aloe vera pui la 150 ml apa?

Am mai pus la macerat diverse flori/plante proaspete : musetel, sunatoare , rozmarin, petale de trandafir, galbenele+musetel, crini(aici m-a inspirat Valentina) in uleiuri de masline, de orez, de rapita. Am pus si morcov ras in ulei de rapita. Pe unele am sa le folosesc la creme, sau direct apicate pe ten, iar pe altele la sapun.
Sa stiti ca uleiul de crin da o stralucire tenului, de zici ca te-ai dat cu praf de stele, dupa 2 zile de macerat. Se zice ca trebuie sa stea la macerat 5-6 zile, la lumina ,sau in loc caldut. Eu am gasit flori de crin mai mici putin, dar au acelasi miros divin ca si cei mari.
Iata ce proprietati are :
•ilumineaza pielea si previne aparitia petelor
• atenueaza petele de ficat si de roseata
• previne craparea pielii
• hidratant si calmant al pielii
• amelioreaza roseata de la iritatii
• usor antiinflamator
• contribuie la integritatea barierei de protectie proprie pielii
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de valentinadof Mar 16 Iun 2015, 4:25 pm

Eu mi-am preparat apa de trandafiri acasa.Peste o mana buna de petale am adugat o cana de apa clocotita si am lasat la infuzat.O pastrez la frigider cam o saptamana.Si mi-am facut demachiant cu apa asta de roze,asa-i zice,nu?N-am respectat vreo reteta,cam 1 parte ulei de migdale si 3 parti apa de roze plus cateva picaturi de zeama de lamaie.
Dar voi stiti cumva daca uleiul de masline sau uleiurile astea accentueaza parul,de pe fata ma refer,sau mi se pare mie?!Am citit asta intr-un coment undeva si parca am inclinat sa-i dau dreptate. scratch

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cosmetice naturale - Pagina 5 Empty Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB