Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

+84
diblaru maria
adelina24
IOANA 80
csilla
Angela2011
Giobsy
zylv
oanapip
Cristina_Ionela
danniela
margot
ionela stefan
europolis
Kristina
SilviaDumitrescu
Clio_Ela
Uca
zahariaelouise
nicopop
annamaria26985
MagdaMarin
corina corina
aurishta
lord_lesy
LORIMAR
dienutzababy
Maci
piciul
moruna
regis
cris_27
mariaz_09
betymi72
canadianca50
vero79
rozina
tiana
dktimi
rosita
arielas
margelutamea
Gabiuta
violetas
RamonaM
Avi
gagaritz
andreeaX
danabekk
cretu_veronica22
Floren
luminita_khader
mariaisfs
mickyta
came_lia
danae
mnarcisa
lora17
scamutza
mdlupu
TM
LYNDA
anc@
Ileana G
Laila
AlinaJ.Bijoux
feliciagl
clodi
MihaelaT
amnro
degetica
Fran78cesca
67dana
vilcris
firimitura
teisoara
aisha
nina
viorica
Admina
Camy
diada
tomari
irish05
arime
88 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de LYNDA Mar 16 Feb 2010, 8:07 am

Oau arata super bine!!!

Vreau si eu reteta Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 4246

Multumesc
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de danae Mar 16 Feb 2010, 8:57 am

Lynda, eu am pus ingredientele cam la ochi. Am amestecat 1 kg faina alba cu 1 kg faina neagra, un praf de sare, un bot de drojdie, 1-2 oua si apa calda. Framant pana se inglobeaza toata faina si la urma pun putin ulei, cat sa se ia aluatul de pe maini, nu ca la cozonac. Las la crescut langa calorifer apoi pun in forme, o mai las putin sa creasca si acolo si apoi la cuptor. Din 2 kg de faina mi-au iesit 2 paini mari, dar poti face mai putin.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de LYNDA Mar 16 Feb 2010, 9:56 am

Multumesc mult danae hug

Am sa incerc si eu in week-end
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de came_lia Mar 16 Feb 2010, 8:29 pm

mdlupu a scris:si eu am masina de paine, dar mai nou scot coca si o pun in cuptorul de la aragaz, umezesc coca de mai multe ori in timpul coacerii si iese coaja mai tare, mai crocanta
painea este asemanatoarea cu cea de la carrefour

data viitoare cand o sa fac paine voi face si poze sa va arat!!!
kiss

cum umezesti coca?
Imi fac curaj sa fac si eu paine in cuptorul de aragaz.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de anc@ Mier 10 Mar 2010, 5:07 pm

Pun aici
un model de facut paine. Sa vedem cine se incumeta...
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mickyta Mier 10 Mar 2010, 7:54 pm

anca@ ce interesanta e painica cu model panda. sunt curioasa cine o sa se incumete. eu una nu.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mariaisfs Dum 14 Mar 2010, 10:01 pm

:"> eu sunt innebunita dupa painea cu seminte din metro... imi ajunge 2 zile mie si prietenului meu, in timp ce painea alba obisnuita nu ne ajunge nici la o masa :">
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 27 Mar 2010, 9:19 am

Focaccia
Focaccia e un tip de pâine sau de pizza italieneasca coaptă la cuptor dreptunghiulară sau rotundă

Ingrediente:

* 450gr faina alba
* 1 lingurita de sare
* 3gr drojdie uscata
* 3 linguri ulei de masline
* 240ml apa calduta
* 1 lingurita de miere
* Condimente: rozmarin, oregano, praf de usturoi
Intr-un bol amestecam jumate din faina cu drojdia, facem o gropita si adaugam in mijloc, apa, mierea si jumatate din ulei. Amestecam pana se omogenizeaza (eventual cu paletele speciale de la mixer) si lasam la crescut 20-30 minute.
Adaugam restul de faina si sarea si framantam vreo 5 minute. Totul se face intr-o camera (bucatarie) ferita de curent cu temperatura constanta. Se pune din nou la crescut minim o ora, de preferat mai mult.
Pentru intins puteti folosi orice forma va place, eu am ales o tava de pizza pentru ca am vrut sa o fac rotunda si pentru ca grosimea rezultata imi pare cea mai buna pentru o focaccia.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ungem tava cu ulei si tapetam cu faina si intindem aluatul. Acoperim cu un prosop curat si mai lasam la crescut inca 45 de minute.
Inainte de a o da la cuptor, pregatim o solutie din restul de ulei, jumatate de cana de apa si o lingurita de sare. Cu degetele, facem mici gropite in aluat pe intreaga suprafata. Cu o pensula, ungem bine aluatul cu apa sarata. Deasupra, presaram ierburile aromate.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Coacem intr-un cuptor preincalzit pentru 20-30 de minute pana devine aurie si un pic crocanta. Daca o ciocanim pe fund trebuie sa sune a gol. Inainte de a o servi, se lasa putin la racorit pe un grilaj.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Este minunata si se pastreaza foarte bine daca o invelim intr-un prosop curat. Cand e calda are coaja putin crocanta si aromata iar cand se raceste devine foarte frageda si pufoasa.
inca 2 retete cu foccacia
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mickyta Sam 27 Mar 2010, 9:55 am

luminita iti multumesc pt reteta. chiar imi doream si eu reteta de la foccacia. o sa incerc reteta negresit.multumesc
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Floren Sam 27 Mar 2010, 11:18 am

degetica a scris:Foarte frumoasa painea! Si gustoasa cred!Si noi am copt o paine in seara asta si am mancat deja mai mult de jumatate. Singurul dezavantaj al masinii de paine este ca iese asa de buna si cred ca o sa pun cateva kilograme pe mine foame
Noi am incercat si amestec de faina de grau cu faina de orz si ai iesit foarte buna. Poti sa incerci si cu secara. Ai grija daca vrei sa pui nuci sau stafide (pt painea dulce) sa nu pui prea multe ca se tufleste aluatul. Si trebuiesc puse dupa semnalul sonor, eu le-am pus de la inceput si nu mi-a iesit painea.
Aveti carte de retete la masina? Noi nu avem si ingredientele le punem dupa ochi, la inceput nu prea ne iesea dar acum am invatat cantitatile. Mi-as dori totusi sa stiu care sunt cantitatile normale care se pun, stie cineva?
Uite reteta dupa care fac eu paine si imi iese EXCELENT!Si nici nu se faramiteaza a doua zi!
2 linguri ulei
280 ml lapte
180 ml apa
2 lingurite sare
670 gr faina
1 lingurita zahar
14 grame drojdie proaspata
Reteta e GARANTATA de 3 ani de folosinta proprie!! wink Succes!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Floren Sam 27 Mar 2010, 11:25 am

Fran78cesca a scris:Astazi am cumparat faina neagra si faina integrala, maine fac proba si daca iese ......voi face foto si le voi posta.
Va doresc o seara placuta.
Buna ideea cu ..... a face foto la carte ....... a mea este in toate limbiile lumiii dar nu in romaneste ....... are ca unitate de masura oz ....... as vrea sa stiu cat are un oz ...., multumesc.
Fran78cesca, 1 oz-28,35gr.Sa-ti fie de folos!!!!! kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Floren Sam 27 Mar 2010, 11:31 am

nina a scris:fetelor,eu am o dilema...am si eu un aparat de facut paine(CLATRONIC se cheama) si nu stiu ce sa mai inteleg;face o paine asa de frumoasa ,dar cand incepe sa o coaca da inapoi si nu pricep de ce;am respectat retetele,le-am si adaptat,dar tot nu prea sant multumita ....ce nu "pricep"eu e ca in retetarul pe care l-am primit odata cu aparatul sant scrise anumite retete dar nu e specificat daca acaste cantitati sant pt painea de 750g sau pt cea de 1kg....are careva din voi un aparat ca al meu sa ma "lamureasca" si pe mine?.........sa fiti iubite....
Si mie mi se intimpla asta la inceput,cind inca nu descoperisem reteta ideala!Apoi mi-am dat seama ca puneam prea multa drojdie.Uite reteta mea:
2 linguri ulei
280 ml lapte
180 ml apa
670 gr faina
2 lingurite sare
1 lingurita zahar
14 grame drojdie proaspata
Vei avea succes SIGUR! wink
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de luminita_khader Dum 28 Mar 2010, 9:00 am

mickyta a scris:luminita iti multumesc pt reteta. chiar imi doream si eu reteta de la foccacia. o sa incerc reteta negresit.multumesc
cu multa placere si in curand am sa postez reteta de la paine arabeasca hug
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de luminita_khader Lun 29 Mar 2010, 8:39 am

paine arabeasca
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ingrediente:1kg faina, o lingura de sare, o lingura de drojdie,apa calduta. din toate aceste ingrediente se framanta bine un aluat care nu se mai lipeste de mana . se acopera si se lasa sa creasca. apoi se fac bulgari, se acopera cu un servet si se mai lasa inca 10 min. cu sucitorul se intinde fiecare si se aseaza in tava unsa cu uleisi se mai lasa sa stea putin.apoi se da la cuptor sa se coaca( pe ambele parti) eu las sa se raceasca apoi o pun in punga in congelator daca fac mai multa si cand am nevoie doar o scot afara si o las la temperatura camesrei sa se dezghete sau o puteti incalzi la microunde sau in cuptor.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cu aceasta paine se face araies: ingrediente pt compozitie:carne tocata ,2-3 rosii,sare,bahar,putin ardei iute., patrunjel, o jumatate de ceapa, 2-3 catei de usturoi. rosiile si usturoiul se dau pe rezatoare iar cepa si patrunjelul se toaca marunt. se pun condimentele si se caleste . paine se taie putin la margine apoi cu mainile se desface si innauntru se pune umple cu aceasta compozitie. pe deasupra se unge cu putina apa si ulei si se dau pt putin la cuptor pt a se servi calde. cand paine este mai tare ( veche) se desface pe jumatate se unge pe (miez)cu pasi ulei se sareaza si se da la cuptor este foarta buna e crocanta si bei un ceai( sau se mai poate pune zatar )
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Mar 06 Apr 2010, 10:52 am

Paine FLOAREA SOARELUI
Aluat:
1kg faina, 500ml lapte,3 oua, 5ogr drojdie proaspata,100 ml ulei.
Am facut aluatul si l-am lasat sa creasca 45 min.
Mod de lucru:
am impartit aluatul in 2 parti si am intins foaie cat mai subtire posibil(cu ulei pe masa de lucru,nu faina)Am uns foaia cu unt moale .Cand am mai facut alta data am uns foaia cu ulei si a iesit foarte bine.Am rulat bine foaia si am taiat felii de 2cm si le-am asezat in forma de floare,dupa cum se vede in pozele postate mai sus.in mijoc am pus capetele.Am lasat sa mai creasca 45 min si apoi am uns cu ou si am presarat susan seminte.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 06 Apr 2010, 11:05 am

Wouuuuu! Veronica, arata super, super! pupi
Vreau si eu o felie sau mai bine... o jumatate Smile

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de danae Mar 06 Apr 2010, 3:06 pm

Veronica, jos palaria. Pot sa vin si eu la masa? Ma omorati, caci eu vreau sa slabesc, dar o paine din asta tot fac bine
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 06 Apr 2010, 5:01 pm

D-na Veronica mi-at facut o pofta de paine!!! Poate am sa incerc si eu candva reteta!!! Poate imi iese, ca eu am mai facut paine doar in aparatul de paine!!!! foame pofta
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Mier 07 Apr 2010, 8:15 pm

Ma bucur ca va placut ,eu fac tot mereu.De asta vara de prin august nu stiu daca am mai cumparat 5 paini,poate ca sa- inatamplat sa nu ajunga painea si sa nu am timp sa fac .Mi se pare mai buna.Puteti incerca si cu faina integrala,sau neagra,amestecuri,cum vreti voi. kiss
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mdlupu Joi 08 Apr 2010, 3:44 pm

[quote="luminita_khader"]paine arabeasca]

multumesc Luminita!
eu credeam ca arata ca lipiile ce se folosesc la saorma zid sau alea se cheama libaneze ??
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de danabekk Mar 04 Mai 2010, 8:28 pm

Este adevarat, Scamutza. Faina de orez este folosita in special de acele persoane cu alergie la gluten... si in principiu, se poate face orice cu ea. Dar este folosita mai ales pentru, asa cum correct le numesti tu, Retete dietetice de dulciuri.
De exemplu : turta dulce, biscuiti - inlocuieste faina obisnuita cu faina de orez. Am cateva retete, sunt in engleza, ti le trimit bucuroasa pe PM daca vrei - nu vreau sa supar pe nimeni pe Forum cu folosirea altei limbi decat cea Romana.
Dana
danabekk
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de andreeaX Mier 05 Mai 2010, 10:22 pm

Eu nu am masina pentru paine,aveti o reteta de paine framantata de mana?As putea folosi cantitatile ca pentru masina?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de degetica Lun 14 Iun 2010, 8:28 pm

Eu am pus faina de orez la paine, in amestec cu alte tipuri de faina si a iesit foarte bine. Poti sa gasesti in supermarketuri si paste de orez.
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de gagaritz Mar 22 Iun 2010, 5:40 pm

pun si eu reteta mea de piinica care o folosesc de multa vreme ,mentionez ca pina am gasit faina potrivita am aruncat ceva la cosul de gunoi dar acum sunt super multumita! ptr piine de 1300 gr pun asa
2 cupe apa
1 lingurita mica sare
1 lingurita mare zahar
2 linguri ulei
5 cupe faina 480 sau 000 ,cu asta imi iese cel mai bn ,
drojdie folosesc proaspata cub de 25 impartit in 4 buc
pun apa ,uleiul sarea ,zaharul si la urma faina iar deasupra drojdia ,folosesc programul de 3,30h sau 3,10 h ,
Daca aveti nevoie de reteta mai mica revin si cu asta!
gagaritz
gagaritz
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 40
Localizare : moreni -dimbovita
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de diada Mar 22 Iun 2010, 6:50 pm

nu este prea putina drojdie? eu cubul de 50g il impart in 4! si asta la paine de 1 kg.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 4 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB