Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 9:44 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Pagina 6 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Mesaj Scris de moruna la data de Vin 11 Feb 2011, 1:58 pm

Va multumesc!
Pana la urma am reusit sa vorbesc cu un alt coleg de-al vanzatorului,m-am uitat mai atenta si mai bine pe descrierile celor doua masini,m-am sfatuit cu sotul,am cautat si mai multe pe internet si bineinteles am reintrat aici.Desi cele mai multe lucruri despre aceasta masina le-am gasit pe un site australian mi-am facut o parere si am comandat Janome.Sper sa "ne intelegem bine" si sa fiu multumita.
De acum sper ca in aceasta zona a forumului sa nu mai intru doar ca spectatoare,ci sa vin curand cu ceva facut de mine Smile
cos

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Vin 11 Feb 2011, 2:00 pm

Te sfatuiesc sa investeti suma maxima pe care ti-o permiti in masina de cusut.Acum poate gandesti ca nu-ti vor trebui toate "schemele" pe care le-ar putea face,dar dupa ce prinzi drag de ea si de lucrurile pe care le vei face,iti vei dori sa poata sa faca multe.Eu am o masina de cusut buna,sunt multumita in continuare de ea,dar parca simt ca m-am grabit,daca mai puneam ceva era si mai bine.Eu am un Brother XL5700 si am dat pe ea 1000lei acum vreo 3 ani.

andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 300
Varsta : 33
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Vin 11 Feb 2011, 8:16 pm

sa o stapanesti sanatoasa, moruna, si sa o folosesti la maxim si cu spor!

rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Sam 12 Feb 2011, 7:47 am

andreeax asta am si facut pana la urma,am investit suma maxima ,pe care mi-o pot permite acum si care e mai rezonabila,eu neavand habar de cusutul la masina.
Multumesc rosita!

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Masina de cusut pentru incepatori

Mesaj Scris de felyss88 la data de Dum 13 Feb 2011, 3:37 pm

Buna ziua! Sunt incepatoare intr-ale croitoriei. Vreau sa achizitionez o masina de cusut, sub 600 ron, cu diverse functii. Ce imi recomandati?

Edit Geany: Te rog sa citesti putin titlurile subiectelor din forum, apoi sa incadrezi intrebarea ta, acolo unde se potriveste cel mai bine. Multumesc.

Ultima editare efectuata de catre geany in Dum 13 Feb 2011, 3:41 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiect fuzionat)

felyss88
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Dum 13 Feb 2011, 7:48 pm

Fetelor...cred ca am facut prostia cea mare....V-am zis ca am luat Janome jr 1012...De abia dupa ce mi-a venit acasa si m-am umplut de nervi ca are manual doar in franceza si germana parca am descoperit ca la acelasi pret,dar in alta parte, este Brother BM2600.
Am de ce sa ma dau cu capul de pereti zid ? sau sa nu ma mai amarasc degeaba?
Ma oftic ca nu am fost mai atenta.
Asa deci,felyss88 sfatul pe care ti-l pot da este sa cauti cu multa rabdare pana o gasesti pe cea mai potrivita si sa nu te arunci cu capul in fata ca mine. zid zid zid

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Dum 13 Feb 2011, 8:11 pm

Moruna, cred ca ai tot dreptul sa o returnezi daca nu iti place, dar ce are masina??

rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Dum 13 Feb 2011, 10:13 pm

Masina e faina....E mai mult decat ce imi planificasem initial,insa am vazut-o pe cealalta care pare mai cu mot.Cred ca trebuie sa am un pic de rabdare si poate cei de la care am cumparat-o imi vor trimite manualul in lb romana sau macar engleza si voi putea vedea mai exact ce poate.
Cred ca nu masina este problema,ci mai mult ma oftic ca sunt eu repezita si nu reusesc sa ma temperez.

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Dum 13 Feb 2011, 10:36 pm

Catrinel, stai linistita! Eu am doua masini de cusut, ambele f. bune, cu tot felul de programe.Am dat pe fiecare, la vremea respectiva, o gramada de bani si acum stau saracutele degeaba, ca nu am timp nici macar sa le sterg de praf.Nu-ti mai spun ca prichindeii mei se sperie de zgomotul masinii de cusut...
Asa ca fii multumita cu asta, stapaneste-o sanatoasa si bine, instructiunile vei reusi sa le traduci cu putin ajutor din dictionar(online), si cand ii vei face lui Andrei prima pereche de pantaloni o vei iubi.

melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Lun 14 Feb 2011, 5:17 pm

Dap! Smile M-am mai linistit,acum ca am si manualul in limba romana.Chiar mi-ai dat o idee super.Mersi! kiss

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Mier 16 Feb 2011, 8:36 pm

Eu urmaresc multe filmulete pe youtube si am vazut la multe dintre utilizatoare marca asta de masina asta de cusut;presupun ca este o marca buna,ele nu sunt incepatoare ;sa o stapanesti sanatoasa Smile

andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 300
Varsta : 33
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 16 Feb 2011, 10:21 pm

Mi-am luat o masina industriala de cusut si surfilat cu 2 ace si 5 fire.Am stat 2 ore pe ea sa-i pun atele,eu nici nu prea mai vad asa de bine dupa ce am facut 40 de ani si mai erau si ate negre,ca asa aveam materialul...Am reglat atele,e ok cusatura,dar are o viteza,frate....abia pot controla materialul...Asa merg si ale voastre masinile de surfilat?Mai am o masina liniara,tot industriala,cu care lucrez de mult timp,dar o pot controla din pedala...sau poate ca m-am obisnuit cu ea...?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de rozina la data de Joi 17 Feb 2011, 11:42 am

flele.. vreau si eu sa-mi cumpar o masina de surfilat si facut tivuri 2 in 1..
ce-mi recomandati ? astept parerile voastre .. eu am una de surfilat in 4 ate si 2 ace , dar este jalnica, merge numai la materiale foarte subtiri , paseste intr-un cuvant nu este buna Sad si am dus-o la mecanic si degeaba
Sad
voi ce aveti , si de care sunte-ti pe deplin multumite ?
asa ,sa mai cumpar una, si sa patesc acesi chestie , pacat de banii pe care ai dau

cu drag, rozina

rozina
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Joi 17 Feb 2011, 1:45 pm

andreeaX a scris:Eu urmaresc multe filmulete pe youtube si am vazut la multe dintre utilizatoare marca asta de masina asta de cusut;presupun ca este o marca buna,ele nu sunt incepatoare ;sa o stapanesti sanatoasa Smile

Multumesc!

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Joi 17 Feb 2011, 4:52 pm

Masina de surfilat este in mod normal, mai rapida decat masina liniara. Ba chiar daca mai este si industriala, este si mai si... Sa o stapanesti sanatoasa si sa lucrezi cat mai mult la ea.

Rozina, eu m-am tot plans de masina mea de surfilat, care este o marca chinezeasca sau ce-o fi... Am observat insa ca, problema ce-o aveam, si anume saritul cusaturii pe alocuri, este datorata tensionarii firului. De ceva vreme o folosesc doar pentru surfilat, in 2 fire. Problema e ca am descoperit ca unul dintre tensiometre... nu e chiar in regula; am mutat firul in tensiometrul alaturat, care nu e defect si nu mai am probleme deloc cu intreruperile de cusatura...

Masina pentru tivuri imi doresc si eu... dar se pare ca mai are ceva vreme de asteptat... Rolling Eyes

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de rozina la data de Joi 17 Feb 2011, 5:00 pm

intradevar geany , si eu am crezut ca o pot regla si cand am observat ca ai fac mai mult rau am tot dus-o la mecanic, si el m-a sfatuit sa cumpar alta caci este de foarte proasta calitate Sad stiu ca sunt masini de surfilat si de facut tivuri 2 in 1 dar nu stiu daca se merita da dau 20 de milioane pe ea, sa nu patesc acelasi lucru ca si cu actula Sad [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

eu spre aceasta masina as opta, acuma nu stiu Sad mi se pare nitel cam scumpa , referinte despre ea nu am Sad recomandari pareri etc
chiar i-mi este frica

cu drag , rozina

rozina
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Joi 17 Feb 2011, 5:03 pm

...asteapta sa intre fetele care au masina überdeck. Cu siguranta te vor lamuri ele... Eu nici nu am curaj sa ma interesez de masina, pana nu am banii; altfel nu mai dorm noaptea, tot cu gandul la masina rade

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 17 Feb 2011, 6:26 pm

Multumesc mult,Geany,pt incurajare.Asa e,trebuie sa ma obisnuiesc cu ea.Se pare ca,daca la prima apasare pe pedala o ia razna,tinand apasat in continuare ,devine "domestica"...o iau cu binisorul... wink

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

In cautarea unei masini de cusut. Pret maxim 300 euro!

Mesaj Scris de Narnia la data de Joi 24 Feb 2011, 1:23 pm

Buna ziua.

Incep prin a va spune ca am cont pe acest forum de aprope un an si intru uneori sa vad ce ati mai lucrat, ce concursuri mai apar, dar e prima data cand scriu. Motivul principal este ca nu am in prezent o masina de cusut si nu am avut ce sa arat.
Ca nivel de experienta, as spune ca sunt intermediar. In Romania am lucrat pe o Elna simpla,micuta, care efectua doar cusaturi drepte, iar in loc de pedala avea o tija metalica pe care o actionai cu genunchiul si pe Nicoleta, ceva mai complexa, cu pedala obisnuita. Din pacate, cand m-am mutat n-am avut posibilitatea sa iau cu mine macar una din masini, astfel incat in prezent ma aflu in faza de studiere a pietei pentru o masina de cusut.

Am citit in intregime cele doua topicuri cu recomandari, deasemenea am citit si pe cateva site-uri in franceza si engleza pentru a avea cat mai multe informatii. Va multumesc foarte mult celor care v-ati investit timpul pentr a impartasi din experienta voastra, informatiile sunt de un real folos.

Dupa cum am scris in titlul postului, plafonul maxim este de 300 euro.Nu vreau o masina foarte ieftina, dar nici nu-mi pot permite ceva foarte scump. Mi-ar fi placut foarte mult un Pfaff cu sistem IDT, dar depaseste plafonul alocat. Cautarile mele s-au oprit in prezent la doua modele:

Brother XL5700
si
Brother XL3600

Am gasit pe topic pareri despre XL5700, dar nicio informatie despre XL3600. Daca cineva a folosit-o, mi-ar fi placut sa citesc cateva impresii de la utilizator, dar as aprecia foarte mult daca cei cu experienta mi-ar putea oferi o parere cu privire la plusurile si minusurile celor doua. Care credeti ca ar fi alegerea mai potrivita? Aveti o alta recomandare care sa se incadreze in aceasta suma?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, orice parere avizata este apreciata.

P.S. Daca domnul Niculae isi gaseste timp pentru un raspuns, m-as bucura sa aflu si parerea domniei sale.

Va doresc o zi buna!

Narnia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 14
Localizare : Hai hui prin Europa
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

buna as dori sa imi achizitionez o masina

Mesaj Scris de jujabila25 la data de Vin 04 Mar 2011, 2:17 pm

ce masina de cusut sa imi iau brother ls sau inovis 10 sau una pana in 10 milioane.ajutati-ma va rog

jujabila25
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 27
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 04 Mar 2011, 5:11 pm

Vezi ca Inovis 10 acum e la reducere pana in 10 milioane.
Eu una asta te sfatuiesc sa iei daca ai bani ,caci are mai multe functii ,iar butoniera o face cu un singur pas nu cu 4 ca la cealalta.
Are 3 tipuri de butoniere.Are 21 de accesorii fata de 13 cat are LS.
Copiaza informatiile despre amandoua si vezi care are mai multe functii ,accesorii incluse si cei mai multi ani de garantie
Asta e parerea mea. wink

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5479
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de norelif la data de Vin 04 Mar 2011, 6:34 pm

ismi3ismi a scris:Mi-am luat o masina industriala de cusut si surfilat cu 2 ace si 5 fire.Am stat 2 ore pe ea sa-i pun atele,eu nici nu prea mai vad asa de bine dupa ce am facut 40 de ani si mai erau si ate negre,ca asa aveam materialul...Am reglat atele,e ok cusatura,dar are o viteza,frate....abia pot controla materialul...Asa merg si ale voastre masinile de surfilat?Mai am o masina liniara,tot industriala,cu care lucrez de mult timp,dar o pot controla din pedala...sau poate ca m-am obisnuit cu ea...?
Cand ai material negru si vrei sa schimbi atele,trebuie sa fii atenta sa faci un nod simplu.Toate atele trec cu nod prin dispozitivele de tensionare pana la final ,mai putin cea de la ac.Cea de la ac, o schimbi numai inainte de a introduce ata in ac.Iti va fi mai usor asa.Eu asa procedez.Cu viteza va trebui sa gasesti tu ritmul propriu, nu poate fi reglata.Din cate stiu eu !

norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 04 Mar 2011, 7:37 pm

jujabila25 a scris:ce masina de cusut sa imi iau brother ls sau inovis 10 sau una pana in 10 milioane.ajutati-ma va rog

Innovis 10 clar

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de jujabila25 la data de Sam 05 Mar 2011, 5:57 pm

am 10 milioane si nu stiu ce sa imi iau

jujabila25
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 27
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de elena.habasescu la data de Mar 22 Mar 2011, 6:56 pm

buna seara la toata lumea. Am o rugaminte la voi cei ce vreti sa va pierdeti cateva minute ca sa-mi raspundeti .sunt multe mesaje si nu am suficient timp sa ma documentez de pe acest forum. As vrea sa-mi cumpar o masina de cusut in jur de 1000 RON.poate cineva sa-mi recomande o masina de cusut care sa coase si materiale groase ? sa pot cobora transportorul ca sa adaptez piciorusul pentru quiltuit (matlasat )Eu vreau sa lucrez quilturi care sunt destul de groase mai ales plapumioarele.La masinile industriale de exemplu JAK se poate adapta un piciorus pentru matlasat?Va rog ! cine lucreaza de mult timp cu un anumit tip de masina de cusut poate sa-mi dea un sfat . Multumesc frumos!-Elena

elena.habasescu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 64
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 12:19 am