Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

+50
Fancy-
CarmenClaudia
letho
ppisic
vali91
Panea Laura
anex07maia
piciul
orhapetru
Uca
deeoxana
adii
afilimonb
nicole24
clauditzuka
Phlom
Clio_Ela
crivas
emmancita
katy51
geanina_scumpica
adriuta
Chirrox13
valentinadof
marabr
musetel
arielas
geany20062006
ara71
kabunta
mdlupu
roxana096
sanda
diana_roxana
ancone
kla78
geany
IrisT
danabarbu2007
niculaie
diada
lucianemil
tomari
totolina
MagdaMarin
Noemi
zylv
Karina33
Admina
Camy
54 participanți

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Clio_Ela Sam 10 Mai 2014, 11:09 pm

Am intrat pe siteul de la Iasi, ori nu gasesc eu piese/picioruse, ori chiar nu au decat masini.
Dar ma gandesc ca se poate pune bentita si far apiciorus special, doar ca trebuie tinuta cu mana ... Vad eu atunci...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Mai 2014, 11:20 pm

Dispozitivul presupune ca o indoie uniform, daca e folosit corect. Acolo mi-am prins eu urechile ca nu reuseam sa fixez dispozitivul (e diferit decat in video, era unul compatibil, nu de la Janome).
Incearca sa le scri mail, desi cred ca cel mai bine e pe telefon, dar nu are rost sa faci aditionale. E un dealer de Janome si in Bucuresti, parca mai scump, dar posibil mai ieftin decat in afara.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de adii Mier 21 Mai 2014, 3:55 pm

A venit, e buna de ceva, primele impresi, nimic?
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 22 Mai 2014, 8:25 pm

... dupa nervi consumati si telefoane, pt ca am dat de o angajata c ... habar nu avea ce vorbeste:( am primit azi masina.

Luni , dupa 3 telefonane date tot la doua zile, dupa mi se spusese la tel ca tre sa ajunga... am aflat ca de fapt nu e in stoc masina, si ca abia miercuri primesc ei de la Janome un lot. (adevarul mi l-au spus abia dupa ce am trimis Mail conducerii firmei)...
In fine, azi am primit-o, am desfacut-o, am pozat-o :)Ieri la ora 16 a fost predata la DHL (DHL trimite instiintare pe amail) -si azi pe la ora 13 a ajuns Smile

Am probat doar cativa cm de bentita pe margine-fara piciorus special, si la prima incercare mi se pare SUUUPERRRRRRRR! Asteptarea a meritat (dar nervii au fost multi, pt ca aseara trebuia terminat ceva pt bebe, si am asteptat sa imi vina masina, iar in final tot la liniara m-am chinuit Sad. (am pozat, pun la hainute pt copii)

La noapte (daca ma lasa ameteala si durerile de cap de dupa extractia de masea de azidimineata) cos- si maine sper sa dau raportul.

Edit:
A trecut noaptea, am probat masinuta.
Cand e vorba de tiv si de cusatura de acoperire iese super. Trece ff usor si peste partile groase, am probat si la un Body vechi, unde e imbinarea cusaturilor trece foarte frumos si usor de la material pus in 4 la f subtire.

La pus bentita pe margine, -bentita ingusta- nu reusesc sa cos drept. Ore intergi am tot incercat si nu imi iese ... Nu cred ca e masina de vina, ci eu ...Nu sunt in stare sa conduc drept, imi fuge tot la cativa cm cate un milimetru mai spre stanga sau dreapta:Sad(
Dar mai incerc.

in cateva secunde e ata pusa, acele schimbate, de reglat merge repede, dar tre sa  mai invat. Pana acum, cu manualul in fatza a mers.

Mai incerc, am taiat un tricou din care am facut bentite, si nu ma las pana nu ii dau de capat, se pare ca am nevoie de exercitiu Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de arielas Dum 25 Mai 2014, 7:23 am

Nu am mai intrat de mult pe aici, ca si tine Clio o perioada am lipsit, dar am vazut dilema ta si incerc sa te ajut cu informatiile adunate de la nemtoaice, suedeze si chiar rusoaice care stau foarte bine la capitolul asta si mai ales la hainute de copii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
nu vad pozele fetelor, nu vad ceea ce ati facut, m-ati pedepsit ca nu v-am vizitat o perioada??
Am lipsit motivat sa stiti, fara sa-mi doresc. wink
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Clio_Ela Dum 25 Mai 2014, 11:04 am

Ariela, multumesc!! AM mai exersat ieri, e din ce in ce mai bine... Piciorusul special pt pus bentita nu il am, trebuie sa invat sa o fac si tinand cu mana... In ultimul tutorial am vazut ca e diferenta cand e seetat sa intinda mia mult sau mai putin materialul, o sa incerc si asta, sa vedem daca e mai bine. Smile
Am facut si snur pt pantalonasi, am exagerat cu cusatura de acoperire, ca de, asa e cand are omul jucarie noua. Smile Am pus poze la haninutept copii, dar le pun si aici.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

maine incerc si sa pun elastic direct pe cusatura, sa vedem cum iese.
Diferenta cand e altfel reglata masina se vede imediat! nu ma gandeam ca numai tensionea atelor schimba asa mult cusatura...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de arielas Lun 26 Mai 2014, 6:34 am

E ca masina de surfilat, mereu schimbi setarile. Difera foarte mult materialul folosit si chiar ata. E foarte instabila , nici eu nu am experienta multa cu ea, dar face diferenta. Eu nu am piciorus special, ca intr-adevar e foarte scump, dar parca asa vrea. Am mai gasit un tutorial din care am inteles ca mai mult foloseste cusatura in 2 ace. Si tipa pare sa stie ce spune.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
in tutorialul asta explica diferite moduri de a coase cusatura la gatul tricourilor. Spune-mi ca nu-ti place ce vezi. Spor la treaba, saptamana viitoare ma mai eliberez si eu si am timp mai mult de cusut.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 30 Mai 2014, 1:43 pm

Ariela, multumesc, are tipa exercitiu, nu gluma! Tehnic la fel am incercat si eu, dar inca nu imi iese asa bine... Insa merge, si e din ce in ce mai frumoasa cusatura. Am tot exersat asa cu pauze lungi, c Leutzul meu a fost putin bolnavior si a trebuit sa imi iau liber de la serviciu... Macar am cai cusut cate putin...

Concluzia insa Smile sunt din ce in ce mai INCANTATA de msinuta de acoperire!!! Usureaza enorm munca si arata fruos cusaturile. Plus ca nu mai e asa gros la imbinari, nefiind nevoie de atatea cusaturi. Aseara am facut o sepcutza si a mers rapid. vin cu poze mai tarziu, dupa ce le descarc.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty ana are mere

Mesaj Scris de deeoxana Dum 26 Apr 2015, 3:22 pm

salutari! M-am decis sa cumpar o masina de acoperire si vreau o parere / sfat de la voi. Mi-am dat seama ca imi trebuie mai mult pt fustele si rochiile elastice mulate la care imi pocneste tivul jos Sad
am citit ce ati scris voi pe aici, am studiat oferta si pe decusut dar nu ma pot hotara ca nu cunosc ce fac aceste masini si nici cum se folosesc… in principiu sa fie ieftina si sa imi faca tivurile elastice Smile
multumesc
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de orhapetru Dum 26 Apr 2015, 4:09 pm

Daca la capitolul surfilare mai sunt ceva oferte de masini....la cele de acoperire lista este cam scurta.
Cea mai ieftina masina de acoperire este Merrylock.
Merrylock MK 3040 ( pret intre 980 si 1399 lei )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
=======================================================
Brother 2340CV ( pret 2200 - 2350 lei )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

=======================================================
Masini combinate de surfilat si acoperire :
Merrylock 3000CL ( pret 1600-1850 lei )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

=======================================================
sau model nou : Merrylock 4070 ( pret 2199 lei )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
=========================================
Bernina 1150MDA ( pret ~ 2800 lei )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

========================================================
ar mai fi Janome CoverPro care arata celmai bine dintre toate masinile de acoperire...dar nu se prea coercializeaza la noi, costa cam 5-600 euro
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

----------------------------------------------------------
cam asta ar fi oferta si preturile, posibil sa gasesti si la preturi mai bune fata de cele pe care le-am gasit eu, sau sa cauti dupa ceva oferte sau reduceri.
Despre masini stiu doar Merrylock MK 3040, restul doar am citit cate putin despre fiecare, sau am urmarit pe youtube ceva filmulete.
Stiu ca Janome cover pro 1000 CPX are cineva pe forum caci am mai vorbit de masina...dar acum imi scapa, poate vede postarea si ne impartaseste ceva interesant despre masina.
O intrebare de 10 puncte : cat vrei sa dai MAXIM pe o masina de acoperire???? ( dac masini de surfilat "bunicele" mai gasesti in market de la 400 lei incolo, masina de acoperire nu se gasesc decat de la 1000 lei, vorbim de masini noi, second posibil sa gasesti si mai ieftine )
Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de deeoxana Dum 26 Apr 2015, 4:30 pm

multumesc pt raspuns, prompt ca de obicei  orhapetru Merci
cred ca ma opresc la Merrylock MK 3040 mai mult nu imi permite bugetul, ma gandeam undeva in jur de 1000 lei dar am vazut ca nici o sansa… Tu ai masina asta? ce zici merita pt o incepatoare ca mine?
kiss
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de orhapetru Dum 26 Apr 2015, 6:17 pm

Am Merrylock, dar nu cred ca am cusut cu ea mai mult de 4-5 papiote de ata....la ce cos eu nici nu e de mirare ;).
Masina este buna, am folosit-o pentru cusatura de acoperire la ceva tricouri si pijamale de vara din material subtire si elastic, nu stiu cum se comporta pe materiale mai groase. Am mai folosit si cusatura lant facuta cu un singur ac.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de diada Lun 27 Apr 2015, 2:12 pm

Eu nu am fost incantata de merilock si nu-l recomand. Se desfacea cusatura la spalat, sau mai rau, cum scoteai lucrul din masina. Stiu pe cineva care-l foloseste si intareste la final cu zig zag in liniara (alta munca...) oricat ai duce cusatura sa o petreci, se desira.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Phlom Lun 27 Apr 2015, 2:38 pm

Daca se desfacea cusatura, cred ca de vina este utilizatorul. Masina se regleaza, iar setarile din carte sunt orientative. Atata timp cat masinii ii merg graiferele si acele intra drept in material, masina nu are vina. Setarile, ata folosita si restul tin de utilizator.
Sotia cum pune mana pe masina, nu stiu ce face, dar o deregleaza de numai surfilare nu mai iese. Si trebuie apoi sa stau sa vad acele daca-s drepte, atele infilate corect etc. Nu mai zic ca nu o curata mai niciodata. Nu le face ca nu se pricepe. Daca are de surfilat denim, ala e! Si 3 straturi uneori. I-am zis sa nu mai faca asa, dar nu stie. Si mereu cand vreau sa lucrez cu surfilat, trebuie sa o reglez.
Si alte experiente mai sunt. De asta cred ca de multe ori este de vina utilizatorul si nu masina.
Daca cititi review-uri pe Amazon, sa zicem, multi care dau note mici anumitor masini sunt useri care pur si simplu nu au deschis manualul macar sa priceapa ce si cum.
Un argument pro Merrylock: compania asta produce piese pentru alte marci de masini de surfilat. Nu recomand Singer si nici brandurile pe care le-au achizitionat.
Janome, Husqvarna, Bernina - scumpe, dar revizuite pozitiv. Brother imi face cu ochiul.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de clauditzuka Lun 27 Apr 2015, 3:16 pm

Off topic: Deeoxana, cum spui ca esti incepatoarte si deja ai nevoie de masina de acoperire? Smile. By the way, unde ai invatat croitorie, ca vad ca esti de-o varsta cu mine, si eu acum ma chinui sa invat singura din carti, bloguri, youtube...
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de deeoxana Lun 27 Apr 2015, 5:59 pm

mutumesc pt raspunsuri,
hmm ma pui pe ganduri Diada  dar ii dau dreptate si lui Phlom tocmai din proprie experienta. Asa fac si eu cu triplokul nu prea am grija, nu schimb acele si cos cu aceleasi indiferent de tesatura, nu o curat… vai vai dar … noroc cu barbatii astia priceputi la detoate! Asa imi bibileste si prietenul meu toate masinutele. Si cred ca daca am acorda o mai mare atentie la tot ce inseamna ate, material, infilat nu ar mai fi atatea probleme…
claudizuka m-am referit incepatoare in masina de acoperire, adica nu am lucrat niciodata cu una - asta am vrut sa spun. Altfel cos din 2012 cand mi-am luat prima masina liniara second hand, am invatat pe ea dupa care mi-am dat seama ca trebuie un noua. Dupa ce am luat una noua dupa circa un an mi-am dat seama ca nu pot continua fara un triplok, iaca a trecut aproape un an de cand am triplok si simt ca nu pot fara cea de acoperire. rade  si asa am evoluat, bineinteles nu ma opresc aici.
si By the way am invatat singura singurica totul am incept cu youtube bineinteles. fiecare banut l-am adunat si mi-am cumparat singura toate masinile. Bineinteles ca sa prinzi cat mai repede trebuie sa iti si placa ce faci, eu studiam toate hainele cumparate din magazin ca sa imi dau seama cum sunt prinse piesele, si asa am invatat singura.
deci zic ca voi ramane la merrylock 3040 iar cand nu voi mai fi "incepatoare" poate voi trece la alta mai complexa !
va pup pe toti
kiss
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Apr 2015, 1:01 am

Avem subiect special pentru masina de acoperire, uberdeck!
Sustin ce zice Diada, cel putin pe Merrylock-ul incercat de noi, nu merita. Parca avea Camy si il folosea, dar nu stiu detalii.
Phlom, eu cred ca e utilizatorul de vina pana intr-un punct. Daca aceiasi masina a fost incercata de 3 persoane si toate au avut probleme, clar e masina de vina. Sau ma rog, sunt sanse destul de mari sa nu fim toate 3 total anti-tehnologie. M-am descurcat bine si cu triplock-ul de la Lidl, desi alte persoane s-au plans de el si cu masini de cusut de 60 de ani. Merrylock-ul de acoperire (specific, cel mai ieftin, nu am experienta cu alte modele de la ei), cosea greu imbinarile, cusatura o lua stramb cand trecea de imbinarea unei bluze, desi era jerse subtire, apoi cosea doua da, trei ba, cam tot timpul, indiferent de setari, de ata, ac, material. macar din intamplare trebuia sa coasa corect macar odata. Eu iubest triplock-urile pentru ca sunt nepretentioase (am Privileg, Pfaff de la Lidl si Brother) si toate cos fara problema, fara sa le schimb setarile major, multe materiale. Daca trebuie sa-i schimb acul, setarile si sa ii acord preludiu de 30 de minute inainte de a coase, dupa parerea mea e un produs care nu merita banii, chiar daca e mai ieftin.
Insa Janome e foarte bun, trece cu usurinta peste imbinari si coase bine, uniform, nu se desira. Nu stiu daca e de actualitate, dar l-am gasit cu 1.400lei Aici

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de diada Mar 28 Apr 2015, 9:47 am

Da, nici Camy nu este multumita de Merilock, am intrebat-o ieri, stiam subiectul. MNarcisa si-a luat o masina de acoperire foarte buna, este foarte multumita de ea, are si dispozitiv de aplicat bentita. Si daca nu ma insel, parca este Janome. Scumpicica, dar daca nu ai pus niciodata mana pe una si merge struna, isi merita banii!!!

Si eu ma gandesc serios la o masina de acoperire, am baieti si le lucrez mult tricouri, dar am ramas la stadiul de gand. Oricum, Merrylock-ul il exclud de pe lista.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de adii Mar 28 Apr 2015, 10:00 am

totusi uica Orha lauda masina Merilock si pare o somitate pe aici!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de deeoxana Mar 28 Apr 2015, 10:04 pm

scratch  nu stiu ce sa fac… mai aman, mai strang banuti……
ma bucur sa pot citi opinile voastre hug
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 29 Apr 2015, 8:01 am

Eu una am aceasta masina Merylock si imi fac treaba cu ea ,da nu e perfecta are probleme cu sistemul de tensionate al atei l-am desfacut si refacut de cateva ori pana am reusit sa tensionez atele si acum merge de fiecare data.
Cand constat ca face figuri o abandonez si cos la alta masina.
Finisez in liniara,decat sa pierd timp pretios si sa ma enervez.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Admina Mier 29 Apr 2015, 11:41 am

MagdaMarin a scris:
Finisez in liniara,decat sa pierd timp pretios  si sa ma enervez.
Ai pus punctul pe I. Cand lucrezi de placere, in putinul timp liber sau cand lucrezi ca aia e afacerea/ meseia ta, oricum ar fi, preferi sa nu pierzi timp cu setarile, de fiecare data, 30 de minute. In timpul ala faci cateva tivuri la un uber mai bun, fara sa schimbi nimic. Inteleg, cum e la surfilat, daca vrei sa faci surje sau la masina de acoperire faci cusatura cu un ac, lantisor, e normal sa faci ajustarile de tensiune, latime a cusaturii, transport diferential. Dar cand cosi ca inainte, pe materiale cam la fel, ar trebui sa mearga ca unsa, vorba aia.
Deeoxana (m-am invatat minte sa nu te mai botez, iau numele de utilizator intreg wink ), poate daca ai cum sa ajungi la reprezentanta care vinde Merrylock sa testezi chiar masina pe care ai lua-o acasa, sa te joci macar o ora cu ea, sunt sanse sa nimeresti una buna. Dar pe ne-ve, cred ca e riscant, mai ales la modele mai ieftine.
Phlom, posibil ca modelul combinat, mai scump, sa fie mai bun. Nu baga aceleasi piese in ceva de 1.400 sau de 2.200lei, banuiesc. In plus, cum spuneai, tie iti place sa faci ajustari, sa te joci cu masina, nu doar sa cosi. Noi, doamnele preferam sa coasem, nu sa mesterim. Smile

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de clauditzuka Mier 29 Apr 2015, 5:49 pm

deeoxana a scris:mutumesc pt raspunsuri,
hmm ma pui pe ganduri Diada  dar ii dau dreptate si lui Phlom tocmai din proprie experienta. Asa fac si eu cu triplokul nu prea am grija, nu schimb acele si cos cu aceleasi indiferent de tesatura, nu o curat… vai vai dar … noroc cu barbatii astia priceputi la detoate! Asa imi bibileste si prietenul meu toate masinutele. Si cred ca daca am acorda o mai mare atentie la tot ce inseamna ate, material, infilat nu ar mai fi atatea probleme…
claudizuka m-am referit incepatoare in masina de acoperire, adica nu am lucrat niciodata cu una - asta am vrut sa spun. Altfel cos din 2012 cand mi-am luat prima masina liniara second hand, am invatat pe ea dupa care mi-am dat seama ca trebuie un noua. Dupa ce am luat una noua dupa circa un an mi-am dat seama ca nu pot continua fara un triplok, iaca a trecut aproape un an de cand am triplok si simt ca nu pot fara cea de acoperire. rade  si asa am evoluat, bineinteles nu ma opresc aici.
si By the way am invatat singura singurica totul am incept cu youtube bineinteles. fiecare banut l-am adunat si mi-am cumparat singura toate masinile. Bineinteles ca sa prinzi cat mai repede trebuie sa iti si placa ce faci, eu studiam toate hainele cumparate din magazin ca sa imi dau seama cum sunt prinse piesele, si asa am invatat singura.
deci zic ca voi ramane la merrylock 3040 iar cand nu voi mai fi "incepatoare" poate voi trece la alta mai complexa !
va pup pe toti
kiss

Atunci sa pare ca nu sunt sigura care a inceput in acest fel Smile) Eu numai de un an am liniara, de vreo 6 luni overlock, iar restul sper ca urmeaza....
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Janome CoverPro

Mesaj Scris de afilimonb Joi 30 Apr 2015, 12:45 pm

Daca tot intrebati ce model de masina de acoperire, am eu o nedumerire. Postase adii un link catre Janome cover pro: link si m-am uitat si la ce a cusut clio-ela, ca ea isi cumparase recent acest model. Apui, la ea din ce vad masina e cu 3 ace, in timp ce la modelul din magazin scrie ca e cu 2 ace; deci, sunt mai multe modele de Janome CoverPro?
Ei si mi-a mai venit o intrebare in minte, daca masina este cu 3 ace, se poate coase numai cu 2?
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 30 Apr 2015, 12:49 pm

Si Merylock are 3 ace dar eu cos doar cu 2 . Poti coase si cu unul daca vrei , depinde de tipul se cusătura .wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire - Pagina 5 Empty Re: Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB