Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
expozitia grupului peticelul international EmptyAstazi la 11:03 am Scris de Gabica

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
expozitia grupului peticelul international EmptyAstazi la 10:01 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
expozitia grupului peticelul international EmptyAstazi la 9:46 am Scris de vlad_mom

» Aranjament nunta masina
expozitia grupului peticelul international EmptyAstazi la 9:25 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
expozitia grupului peticelul international EmptyAstazi la 6:09 am Scris de Dorulet

» Manual de croitorie Lorna Knight
expozitia grupului peticelul international EmptyIeri la 9:42 am Scris de Gabica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 11 Iul 2019, 1:23 pm Scris de Giorgi

» Fuste - capitolul X
expozitia grupului peticelul international EmptyMier 10 Iul 2019, 6:46 am Scris de Dorulet

» Hainute pentru copiii nostri (20)
expozitia grupului peticelul international EmptyMar 09 Iul 2019, 6:04 am Scris de piciul

» MODELE BRODERIE
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 07 Iul 2019, 10:46 pm Scris de ArianaKasia

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 07 Iul 2019, 10:29 pm Scris de ArianaKasia

» Jucarii crosetate
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 07 Iul 2019, 10:02 am Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 04 Iul 2019, 6:37 am Scris de piciul

» Workshop cu lut polimeric
expozitia grupului peticelul international EmptyMier 03 Iul 2019, 9:54 am Scris de diada

» Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)
expozitia grupului peticelul international EmptySam 29 Iun 2019, 4:37 pm Scris de vlad_mom

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
expozitia grupului peticelul international EmptyMier 26 Iun 2019, 9:52 pm Scris de LRodica

» Decoratiuni diverse - 8
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 21 Iun 2019, 12:16 pm Scris de White_Raven

» Pirogravura
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 21 Iun 2019, 10:31 am Scris de mlizeta

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 21 Iun 2019, 5:58 am Scris de piciul

» Bijuterii brodate
expozitia grupului peticelul international EmptyLun 17 Iun 2019, 1:48 am Scris de ZalinaZix9

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

expozitia grupului peticelul international

In jos

expozitia grupului peticelul international Empty expozitie arta textila Timisoara

Mesaj Scris de artena_52 la data de Joi 07 Oct 2010, 5:47 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
artena_52
artena_52
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 04/10/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty expozitie arta textila Ateneul Tatarasi din Iasi

Mesaj Scris de artena_52 la data de Joi 07 Oct 2010, 5:49 am

artena_52
artena_52
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de artena_52 la data de Joi 07 Oct 2010, 5:54 am

artena_52
artena_52
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty Re: expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de danyelyta28badea la data de Joi 07 Oct 2010, 6:07 am

si eu sunt interesata de coaserea bucatelelor de materiale ca sa capete o anumita forma.mi se pare ca se numeste quilting dar nu sunt sigura,
BINE ATI VENIT PRINTRE NOI cos
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty quiltingul

Mesaj Scris de elena.habasescu la data de Vin 08 Oct 2010, 6:27 am

Quiltul este o piesa formata din 3 straturi -fata , dos si in mijloc vatelina. Aceste straturi se unesc prin cusaturi decorative la masina sau cu mana si se numeste quiltuit . Fata piesei se face din bucatele de materiale de obicei , culori diferite , unite intre ele prin cusatura. Bucatile pot fi taiate sub diferite forme geometrice . Exista multe tehnici de lucru la quilt . Una din ele des folosita este aplicarea modelului pe o alta suprafata de material si apoi quiltuit. Daca te intereseaza putem discuta pe aceasta tema . Ma intrebi si eu iti raspund la orice intrebare .Lumea quiltului si patchworkului este foarte mare depinde unde vrei sa te opresti.O zi buna! Elena
elena.habasescu
elena.habasescu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 66
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty Re: expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de danyelyta28badea la data de Sam 09 Oct 2010, 6:46 am

multumesc .urmaresc de ceva timp pe geta grama din bv si raman cateodata blocata de minunatiile pe care le face ea.mi-ar placea sa cunosc mai multe despre aceasta opera de arta asa numesc eu aceasta indeletnicire cos
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de elena.habasescu la data de Sam 09 Oct 2010, 7:11 am

Da quiltul este o arta pe care romanii o cunosc foarte putin . In afara Romaniei este motivul organizarii multor simpozioane, expozitii, concursuri etc.Geta a fost prima femeie care a facut publica in Romania arta quiltului . Pe internet gasesti foarte multe explicatii referitoare la tehnica si daca eu te pot ajuta cu ceva intreaba-ma si-ti voi raspunde cu mult drag.O zi buna si spor in tot ce faci -Elena
elena.habasescu
elena.habasescu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 66
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB