Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
expozitia grupului peticelul international EmptyAstazi la 10:14 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
expozitia grupului peticelul international EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
expozitia grupului peticelul international EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
expozitia grupului peticelul international EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
expozitia grupului peticelul international EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
expozitia grupului peticelul international EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
expozitia grupului peticelul international EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
expozitia grupului peticelul international EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
expozitia grupului peticelul international EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


expozitia grupului peticelul international

3 participanți

In jos

expozitia grupului peticelul international Empty expozitie arta textila Timisoara

Mesaj Scris de artena_52 Joi 07 Oct 2010, 5:47 am

artena_52
artena_52
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 04/10/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty expozitie arta textila Ateneul Tatarasi din Iasi

Mesaj Scris de artena_52 Joi 07 Oct 2010, 5:49 am

artena_52
artena_52
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 04/10/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de artena_52 Joi 07 Oct 2010, 5:54 am

artena_52
artena_52
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 04/10/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty Re: expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de danyelyta28badea Joi 07 Oct 2010, 6:07 am

si eu sunt interesata de coaserea bucatelelor de materiale ca sa capete o anumita forma.mi se pare ca se numeste quilting dar nu sunt sigura,
BINE ATI VENIT PRINTRE NOI cos
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty quiltingul

Mesaj Scris de elena.habasescu Vin 08 Oct 2010, 6:27 am

Quiltul este o piesa formata din 3 straturi -fata , dos si in mijloc vatelina. Aceste straturi se unesc prin cusaturi decorative la masina sau cu mana si se numeste quiltuit . Fata piesei se face din bucatele de materiale de obicei , culori diferite , unite intre ele prin cusatura. Bucatile pot fi taiate sub diferite forme geometrice . Exista multe tehnici de lucru la quilt . Una din ele des folosita este aplicarea modelului pe o alta suprafata de material si apoi quiltuit. Daca te intereseaza putem discuta pe aceasta tema . Ma intrebi si eu iti raspund la orice intrebare .Lumea quiltului si patchworkului este foarte mare depinde unde vrei sa te opresti.O zi buna! Elena
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty Re: expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de danyelyta28badea Sam 09 Oct 2010, 6:46 am

multumesc .urmaresc de ceva timp pe geta grama din bv si raman cateodata blocata de minunatiile pe care le face ea.mi-ar placea sa cunosc mai multe despre aceasta opera de arta asa numesc eu aceasta indeletnicire cos
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty Re: expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de elena.habasescu Sam 09 Oct 2010, 7:11 am

Da quiltul este o arta pe care romanii o cunosc foarte putin . In afara Romaniei este motivul organizarii multor simpozioane, expozitii, concursuri etc.Geta a fost prima femeie care a facut publica in Romania arta quiltului . Pe internet gasesti foarte multe explicatii referitoare la tehnica si daca eu te pot ajuta cu ceva intreaba-ma si-ti voi raspunde cu mult drag.O zi buna si spor in tot ce faci -Elena
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

expozitia grupului peticelul international Empty Re: expozitia grupului peticelul international

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB