Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 9:25 am Scris de vlad_mom

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina - 4

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina - 4

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 06 Oct 2010, 10:53 am

Lynda stai cuminte in pat, linistita si alunga-ti toate gandurile rele care nu ajuta cu nimic si cu siguranta ca nu rezolva situatia. Si gandeste-te ca totul va fi bine, pitica ta va ramane acolo in burtica sa mai prinda puteri pupi
Nu te stresa si nu te agita, pentru ca va simti si ea asta. Are nevoie de tine linistita si vesela si optimista, asa cum ai fost si pana acum. hug pupi
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 06 Oct 2010, 12:00 pm

Lynda, sunt cam nasoale injectiile cu nospa, dar daca trebuie, trebuie. Stai mai mult in pat si evita dusurile calde. Da, si nu te stresa, ca si pe stres se poate declansa ceva. pupi
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 06 Oct 2010, 3:29 pm

LYNDA a scris:
Eu sunt foarte suparat si streata ca am fost ieri la control si mi-a zis ca fetita e coborata jos si colul putin scurtat zid si mi-a dat repaus total la pat si injectii nospa si vineri sa ma duc iarasi la control Sad
Sunt speriata pentru ca am doar 33 saptamani si fetita 2 kg si ar trebui sa stea cumintica pana la termen...

Voi ati patit asa ceva?
Cum sa trec peste?

kiss

da, eu am patit asa ceva la prma sarcina. Am stat internata de la 32-33 saptamani pana la nastere. Inseamna ca nu e atat de rau, pe mine nu m-a lasat sa-mi aduc nici bagajul de-acasa, m-a internat de la control. Branula si perfuzii zilnic, injectii cu nospa, scobutil, piafen. La 36 saptamani am nascut un baiat de 2700g. Trebuie sa treci peste, spre binele bebelinei, pentru ca ea simte.

neaparat repaus la pat, nu te juca cu asta, mai ai putin, daca iti recomanda internare nu ezita! e mult mai sigur, esti tot timpul sub obsevatie.

pup, sanatate

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Joi 07 Oct 2010, 8:12 am

Lynda ,ai avut si ceva dureri sau pur si simplu ai mers la controlul ala lunar sau bilunar in cazul tau ca esti in ultimul trimestru de sarcina?
Te intreb ca pe mine ma mai doare sub burta cateodata cand sunt obosita sau daca ridic vreo sacosa mai grea dar nu mi-am pus semne de intrebare si mi ziceam ca probabil e normal.Ai grija de voi. hug
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Joi 07 Oct 2010, 10:33 am

Multumim de incurajari fetele hug

Acum mi-am mai revenit cu moralul si ma gandesc ca totul va fi bine cu ajutorul lui Dumnezeu
Stam cuminti in pat si citim s-au corsetam si nu mai gandesc negativ pentru ca bebelina mea stie ea cand trebuie sa vina love

Diada mie mi-a dat doar injectii Nospa si repaus total la pat , si a zis ca vineri sa ma duc iarasi la control si daca i se pare ca s-a mai scurtat atunci ma interneaza.

Cris am fost la controlul lunar si atunci a observat.
Nu am dureri , nu am contractii , nu stiu de la ce sa se fi scurtat colul si sa fi coborat bebelina jos.
Am inteles ca e normal prin saptamana 34-35 sa coboare copilul dar eu am 33...ma gandesc ca nu la toata lumea e la fel....
Deocamdata nu m-a chemat mai des la control dar acum poate o sa ma cheme ca sa vada cum evoluam...
Maine ma duc la spital sa imi fac ultimele analize din sarcina (adica analizele obligatorii trimestrului 3 de sarcina) si atunci mai imi face si un contol vaginal sa vada cum imi e colul.

Ma rog lui Dumnezeu sa fie totul bine si sa nasc cand trebuie sa nasc si bebelina sa fie sanatoasa
Pupici tuturor kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 08 Oct 2010, 4:54 pm

Multumesc ca mi-ati tinut pumnii, s-a simtit!!

Era cat pe ce sa ajung la nastere provocata, dar a mers si fara Smile
NIMIC din ce am planuit nu a mers
Leon Sebastian face nani linistit, si nu stiu cand se trezeste iar flamand, incerc sa va povestesc cat mai scurt.

O iau din urma. Cu o saptamana in urma contractii neregulate, unele mai slabe altele mai puternice, insa nu dureroase tare; luni noaptea prima data la spital, alarma falsa, stiti deja, marti liniste, miercuri si joi noaptea contractii cateva ore, neregulate, dureri usoare
- vineri dupa-amiaza au inceput iar, ii povesteam Diadei pe mess, fericita, ca am contractii regulate... au ajuns pana la 5 minute, seara pe la 8 jumate erau deja destul de intense (parerea mea, dar nu nu si a doctoritei) am fost pt a doua oara la spital, contractii la 3 minute, monitorizata 4 ore, dupa care dimineata la 4 jumate am venit acasa, terminata psihic si fara bebe Sad

- sambata toata ziua contractii din ce in ce mai dureroase, dar nu greu de suportat- Ray a sunat la spital, au spus sa fac o baie, iar daca am nevoie de ceva sa calmeze durerile sa merg la spital, chiar daca erau neregulate contractiile.
Am facut ture prin casa, am facut o baie buna, m-am vaicarit cu muzica data tare sa nu auda Victor, eu nu vroiam la spital, am zis ca a treia oara nu mai vin din spital fara bebe; sambata seara din nou liniste, nici o contractie.
- dupa o sapt de nopti nedormite (am tricotat doua basti si o pereche de papucei de casa) si de vineri seara fara mancare, duminica a fost zi de plans de stress...
Ray a sunat la spital sa intrebe ce pot sa iau pt dormit, m-au chemat acolo.

Explicatia dr. "corpul e prea obosit sa poata produce contractii" M-au internat abia ma tineam pe picioare de oboseala, nu aveam deloc contractii, slabisem 2,5 kg intr-o sapt.
- duminica, dupa o injectie cu somnifer si cateva ore de odihna, la 18:30, in sfarsit linistita, am putut sta de vorba cu dr.
Ne-au spus ce alternative sunt, ne-au explicat exact avantajele si dezavantajele
1- sa plec iar acasa, dar macar odihnita
2- sa raman in salon si sa astept contractii care a ajute la ceva
3- sa fie provocata nasterea
Am ramas cu Ray sa hotaram noi. Nu cred ca psihic mai rezistam, luni la 9 dimineata urma sa mi se puna perfuzia, dupa cateva ore era si epidurala... planul nu suna rau, desi mie imi era groaza de nasterea provocata, asta stiti deja.

Asa ca pe Ray l-am trimis acasa, urma sa vina dimineata dupa ce Victor pleca la scoala.
- seara la 11, cateva contractii putin dureroase
- 3:30 - contractii mai dese, la fel, putin dureroase, monitorizare, dilatatie- doar acei 2 cm Sad
- 5:05- m-am trezit plangand, au inceput in sfarsit contractii mai puternice, nu am mai avut nevoie de "ajutor pt declansare" am suportat doar o jumatate de ora, apoi am sunat sa vina moasa, care a pregatit monitorizarea, deja aparatul arata contractii aproape de maxim, mai dese de 2 minute, dar colul ... Sad( doar 2 cm deschis
- 6:30 a venit doctorita, a spus ca de data asta vrea sa vina bebe, au sunat la anestezist sa vina sa pregateasca epidurala, ele mi-au pus bromula
- 6:40 a sunat dr. la Ray i-au spus ca in 4-5 ore nasc
- 6:45, colul doar de 2,5 cm, bebe vroia afara, una din moase, calma explica doctoritei ca bebe rupe colul, dr a verificat apoi a sunat la anestezist sa nu mai vina, ca nu mai e timp de epidurala
- 6.50- moasa a spart membrana care inca era intacta, bebe meu vroia sa treaca prin bazin, cu colul abia deschis moasa intindea de el, ca nu se dilata
- dr ma strangea de o mana si imi spunea cum sa respir, imi spunea mereu ca "bebe are nevoie de aer" si sa fac ce spune ea
- la 7:04 il aveam in brate Smile

nu a fost nastere usoara, insa incredibil de scurta...

Pana la 12 a stat la san, doar cu un prosopel pe el, iar la 12 a primit hainute si patut si am fost dusi in salon.
Seara deja ma plimbam pe coridor, puteam sa sed, cusatura doare, insa nu ca in urma cu 11 ani, desi acum nu au mai apucat sa taie ei, ca puiul meu s-a grabit, nu le-a lasat nici macar timp sa puna mana pe bisturiu.

Aseara am venit acasa, puteam sa fim deja aici de miercuri dimineata, dar am ramas pentru controale (recomandate, dar nu obligatorii- test de auz, o gramada de analize -la andocrinologie, ortopedie-eco la sold) Totul e ... perfect!!
Suntem bine amandoi, buricutul deja a picat aseara, ne-am speriat cand am schimbat puiul si am gasit clema in bluzita Smile

Multumim ca ne-ati tinut pumnii, va dorim o nastere la fel de scurta (pe cat posibil mai usoara).
Dar nu ne plangem Smile Suntem fericiti, totul a mers repede si acum ne e bine tare.
Revenim cu poze, trebuie sa le pregateasca tati, eu fug, tre sa papam!!
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Vin 08 Oct 2010, 5:22 pm

Wow bravo ela, trebuie sa fii tare linistita si impacata acum ca totul e pe drumul cel bun. Sanatate intregii familii!
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 08 Oct 2010, 5:25 pm

Nu am nascut niciodata dar ce ai povestit aici m-a facut sa traiesc emotiile tale sa-mi inchipui prin ce ai trecut, ce emotii ai avut si sa fiu fericita alaturi de tine chiar daca nu te cunosc personal, pentru bucuria de a avea un bebelus Sa va traiasca, sa fie sanatos si cu noroc si sa traiti si voi sa-l vedeti mare
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2295
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 08 Oct 2010, 6:16 pm

Wow Ela, bine ai revenit! s va traiasca sa va bucurati de el, sa va aduca numai bucurii! ce travaliu lung ai avut, ma bucur ca ai ales nasterea normala desi nu ti-a fost deloc usor.
Cat a avut bebe g si cm? Apgar?

multa sanatate, sa-ti revii repede, si nu uita: alapteaza cat poti de mult! stiu ca tu ai avut lapte la Victor si stii mai bine, eu asa sfatuiesc pe toata lumea, din pacate nu toate ma asculta.. ca daca zice medicul completare...

Altceva: desi nu stiu cat se aplica la tine, nu asculta de sfaturi ale bunicii de ex, fa ce simti tu.

un ex la mine: sa nu iesi din casa ca arde in urma ta ca nu ti-a citit preotul etc. Ete na, am iesit imediat ca daca nu ne sufocam in casa de caldura1 eu nu am tinut cont de chestiile astea.

pupici si sanatate maxima!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Vin 08 Oct 2010, 6:46 pm

Ela felicitari! flower
Bun venit micutului tau si sa aiba parte de tot ce e mai bun si mai frumos in viata!
Sanatate multa sa aveti!
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de teisoara la data de Vin 08 Oct 2010, 6:55 pm

felicitari Flowers
Bun venit puiului tau!
Va doresc sanatate si fericire maxima! kiss
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 46
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 08 Oct 2010, 6:56 pm

ela felicitari, sa fiti sanatosi toti 4, si mult noroc. Cuvinte prea multe nu mai am pentru ca m-ai impresionat cu povestea nasterii. kiss

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Vin 08 Oct 2010, 11:15 pm

Ela supperr felicitari si tie si baietelului vostru!!!!
Sa fiti sanatosi si voiosi si numai bine va dorim hug pupi
Cred ca si taticul e foarte emotinat si mai ales fericit cu 2 baieti ...

Si noi suntem mai bine am fost de dimineata la doctor si a zis doctorita ca e mult mai bine si sa incerc sa ma feresc de efort...sunt fericita si linistita love

kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Danny24 la data de Sam 09 Oct 2010, 1:26 pm

Felicitari Ela, multa fericire si sanatate tuturor! kiss
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 29
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de andrea.z style la data de Sam 09 Oct 2010, 2:07 pm

Felicitarie pentru baietel! kiss Flowers

andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Sam 09 Oct 2010, 4:34 pm

bravo Ela! ma bucur ca sunteti bine si ca in sfarsit iti tii puiul in brate! sa ii va dea Dumnezeu muuuuuuuuuuuuuuuulta fericire, sanatate si bucurii! Flowers
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Dum 10 Oct 2010, 11:44 am

Felicitari pentru puiutul tau Ela,sa fiti sanatosi si sa va aduca numai bucurii. flower
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 12 Oct 2010, 4:07 pm

Multumesc hug
Sanatate multa puiutilor vostri!
Sarcina usoara + nastere si mai usoara burticilor!!
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 12 Oct 2010, 8:47 pm

diada a scris:
multa sanatate, sa-ti revii repede, si nu uita: alapteaza cat poti de mult! stiu ca tu ai avut lapte la Victor si stii mai bine, eu asa sfatuiesc pe toata lumea, din pacate nu toate ma asculta.. ca daca zice medicul completare...
Altceva: desi nu stiu cat se aplica la tine, nu asculta de sfaturi ale bunicii de ex, fa ce simti tu.
un ex la mine: sa nu iesi din casa ca arde in urma ta ca nu ti-a citit preotul etc. Ete na, am iesit imediat ca daca nu ne sufocam in casa de caldura1 eu nu am tinut cont de chestiile astea.

pupici si sanatate maxima!

Diada, asa fac. "leacurile babesti" le las deoparte, unele mai merg, insa nu ma omor sa le experimentez pe Leutul meu. O parte am experimentat pe Victor si acum vad diferenta.
Deja am avut discutii cu multi... Sa nu scot copilul nebotezat din casa. Nu l-am scos imediat pt ca nu m-am grabit sa comand caruciorul, am tot amanat. Am pregatit totul, in afara de carucior, pe care l-am vazut in magazin, apoi urma sa comandam pe net acelasi model. Vineri moasa m-a certat ca inca nu l-a vazut soarele. Sambata am iesit deja la plimbarica, a fost tare fericit.
Nici nu ma gandesc sa ii dau completare, nu am cumparat biberoane sau lapte praf, sper sa fie laptic la fel de mult ca la Victor, care a supt un an fara o saptamana, pana am mers la serviciu.

Mi-au dat lacrimile. V-ati gandit la mine si mi-ati "transmis" putere. Abia acum am reusit sa citesc paginile din urma, sunt tare emotionata. Multumesc mult, inca o data!!
hug prietenie
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 12 Oct 2010, 9:27 pm

Se putea altfel mai Ela, mai, pai ai fost cu noi de pana sa ramai insarcinata si multe dintre noi stiu cat iti doareai acest copil. Multa sanatate, ma bucur ca ai acest pivilegiu sa vezi diferenta!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mar 12 Oct 2010, 10:01 pm

Elaaa kiss Flowers prietenie

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 12 Oct 2010, 10:43 pm

Ela kiss ! Felicitari si multa sanatate tuturor. Ai trecut cu bine peste toate desi travaliul a fost lungutz. E un scumpic!

Am si eu o veste. Am fost ieri la eco morfotetala, totul este bine si este fetita. Sunt atat de fericita, ca nun va pot spune. Cea mai fericita este Bia care a spus tuturor ca va avea o sora. Hai ca revin , ca trebuie sa citesc o poveste acum. Va pup.
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Mar 12 Oct 2010, 10:52 pm

Ela kiss !felicitari
Fetelor am si eu o burtica de 26 de sapt si 4 zile....si tot o fetita am in burtica;))....pe mine ma omoara durerea de mijloc in rest suntem bine.
Felicitari Danae sarcina usoara in continuare.
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Mier 13 Oct 2010, 8:11 am

Ela toate suntem alaturi de tine pupi ( si noi astea care mai avem putin suntem cele mai nerabdatoare sa stim cum a decurs totul Embarassed )

Felicitari Dana ma bucur enorm pentru voi si abia asteptam sa-ti vedem printesele hug impreuna

Costina felicitari si tie pentru printesa hug si cu durerea cred ca mai bine stai mai linistita si sa nu te agiti , ca sa treci cu bine pupi

Pupici la burtici si mamici kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 13 Oct 2010, 9:58 am

Multumesc fetelor! Eu sunt acum in saptamana 23 si bebelina e destul de maricica. Are 503 grame si este foarte vioaie. A stat in toate pozitiile la eco. Abia daca prindea un cadru si iar se misca. Fata de prima sarcina, nu ma doare nimic. E drept ca la prima am luat 30 kg si pana acum am luat doar 6 kg. Mai e timp, dar am pornit si cu 10 kg in plus fata de prima. La prima sarcina aveam dureri fantastice de spate. Eu am si o hernie de disc si durerile erau amplificate de kg in plus. Dar din luna a 5-a am facut gimnastica prenatala si durerile nu mai erau asa de mari. Pe mine chiar m-au ajutat.
Costina, eu in Buzau nu am unde sa fac exercitiile astea, decat acasa, dar in Bucuresti sunt multe locuri unde te poti duce. Poate e o idee. Dar din cate stiu nici sa nu te misti deloc nu e bine. kiss
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat