Ultimele subiecte
» Modele de brodat
Astazi la 10:13 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 8:47 pm Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 7:47 pm Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Astazi la 3:21 pm Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:42 am Scris de AITEN

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Astazi la 7:05 am Scris de AITEN

» Pirogravura
Ieri la 5:43 pm Scris de White_Raven

»  Masina Pfaff 561
Ieri la 3:32 pm Scris de Saft

»  Masina Pfaff 561
Ieri la 3:32 pm Scris de Saft

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 6:34 am Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 15 Dec 2017, 6:23 am Scris de piciul

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina - 4

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina - 4

Mesaj Scris de Steluzza la data de Mier 20 Oct 2010, 12:48 am

Multumesc fetele,ceea ce vroiam sa cumpar era ceva care sa mearga si pentru fata si pentru baiat,ceva mai mari ca marimi si bineanteles pentru la anu in toamna ca erau mai grosute.Cat de nume inca nu stim nimic,iar ca nasi s-au oferit chiar nasii care ne-au cununat,dar e vorba de acum 3 ani.
Atunci mai bine astept kiss si nopte buna.
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 20 Oct 2010, 8:35 am

Eu de abia acum voi incepe sa fac ceva cumparaturi ca e cazul sa-mi pregatesc bagajul incet si oricum deja am primit una alta.Cu primul copil am cumparat ceva hainute pentru inceput si dupa aia am primit asa de multe ca o bucata buna de vreme nu a trebuit sa cumpar nimic de imbracat ,unde mai pui ca unele hainute nu le-a imbracat decat o singura data ca au ramas mici.
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 20 Oct 2010, 10:10 am

Si la mine e sigura ecografia. E acelasi medic care mi-a facut eco la prima sarcina si e si un medic foarte bun. Ah, si mai e si ecografia babeasca. Eu mai am hainute de la Bia, dar voi mai cumpara dupa ce intru in luna a 7-a. Oricum, voi cumpara doar ce am nevoie ca sa scot copilul din spital (la Giulesti nu te primeste cu haine, iti trebuie haine doar la externare) si eventual in primele 2 zile acasa. Un fas imi trebuie si mie si al Biancai nu este bun pentru ca pe ea am nascut-o in mai.
Doctorita cu care am facut gimnastica prenatala ne-a dat la fiecare o licta cu ce aven nevoie la spital si pentru primele zile acasa. Si mi-a folosit. Acum cred ca tot dupa lista asta ma iau. Daca o vrea cineva, doar asa, ca fapt divers, v-o dau.
In rest, mai avem de la Bia, carut, patut, vana, sterilizator, statie, paturele. Ma gandeam in schimb sa incerc sa fac si eu cateva body-uri si salopetele. Nu am triplock dar incerc la liniara.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 20 Oct 2010, 1:53 pm

Scutece oricum iti trebuie la maternitate, cam 6 pe zi. Ah, pompa de muls imi trebuie si mie. De la cea veche am pierdut o piesa Suspect
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 21 Oct 2010, 10:41 am

NU stiu ce sa zic de iarna blanda. Si eu sper la fel, dar se pare ca va fi ca anul trecut.

Deci, mie personal, nu mi-au facut mare lucru in spital dupa ce am nascut. Mi-au dezinfectat cusatura, dar asta poti face si acasa, si i-au facut vaccin copilului, in ziua externarii. Deci poti pleca si mai devreme, dar pana la urma nu e mult 2 zile. Cam nasol su dusul unde am nascut eu. Nu aveam dus la toaleta din salon, doar chiuveta. SI eram 13 in camera si in orice moment erau la cel putin una din fete, persoane in vizita. Dus era pe hol, era un grup sanitar cu dus dar la cum arata, iti era groaza sa inchizi usa dupa tine.

Fetelor, stiti cumva daca se mai gaseste GARMASTAN in farmacii? Stiu ca intr-o perioada se gasea cam greu.

danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 21 Oct 2010, 10:48 am

Ce fain cu externarea imediat dupa nastere! Si eu as fi fost in stare sa plec acasa imediat! M-am simtit foarte bine dupa fiecare dintre nasteri, bebeii erau perfecti, chiar cred ca am stat inutil in spital. Ba chiar a fost mai stresant, cu vizite, cu mancare anapoda. La nasterea celui de-al treilea copil, la sp Elias, m-a tinut o saptamana, ca asa era regula, iar eu eram asa de in forma incat era enervant de-a dreptul.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 21 Oct 2010, 11:13 am

Am deschis un nou subiect [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]Si am mutat discutia despre interfoane si caruturi acolo.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 21 Oct 2010, 11:21 am

ioi,pai acum au ramas unele mesaje in plop, fara legatura cu nimic:))

Dar atunci pune dincolo si mesajul Andreei , primul in care intreba despre carucior, ca sa nu se zica ca ne bagam degeaba in seama:)))
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 21 Oct 2010, 11:24 am

Stai sa dau de el ca il mut imediat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Vin 22 Oct 2010, 9:30 am

Ce ziceati voi de vizite fetelor?La voi sunt permise vizitele in salon dupa nastere?La noi e inchisa sectia si nu sunt permise vizitele,exista pe hol un geam unde cei care vin sa te vada pot sta de vorba cu tine dar va dati seama ca e un singur gemulet mic si doritori o gramada asa ca se ingramadesc acolo toti.E foarte naspa.Dar nici in salon nu stiu daca mi-ar placea sa vina o gramada de lume de afara mai ales ca bebelusii stau in salon cu mamicile.Nicicum nu-i bine,nu? wink
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Vin 22 Oct 2010, 11:56 am

Garmastan eu am gasit in aprilile, din fericire nu am avut nevoie de el pentru ca: mi-am pregatit sanii pe tot parcursul sarcinii. Trebuie sa te speli, sa ii freci cu un burete aspru, la inceput doare dar apoi ajungi sa nu mai simti nimic si cand bebe va suge nu te vei rani, deasemenea dr mea de fam mi-a mai zis sa trag de sfercuri la fiecare baie(mai ales cele care nu prea au sfarcuri). Am urmat sfatul si nu bebelusele mele nu m-au ranit deloc iar ele au avut de unde sa traga.

Eu am avut noroc am stat singura in salon de 2 persoane iar seara il furisam pe sotul meu in salon sa stea cu mine si sa se bucure si el de fetite, am avut complice cate o infirmiera.
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 22 Oct 2010, 1:11 pm

danae a scris:gandeam in schimb sa incerc sa fac si eu cateva body-uri si salopetele. Nu am triplock dar incerc la liniara.

Eu nu stiu cu ce vine barza la tine, fetita, baiat? si cand? Ti-am promis ca iti dau eu niste hainute, cred ca chiar nu e cazul sa te agiti sa faci tu, sunt atat de mici si cresc atat de repede!

p.s. o sa caut garmastamul si ti-l dau ca eu nu l-am folosit deloc, doar ca nu il mai gasesc prin casa....

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Mier 27 Oct 2010, 7:12 pm

Gravidutele voi ce mancati? zid Eu nu am pofta de mancare sau mai bine zis ca as manca dar sa nu vad mancarea.Mananc numai tampenii.
Steluzza
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Joi 28 Oct 2010, 9:17 am

Eu mananc ce-mi pica bine si ce-mi place si muuuuuuuuulte fructe.Si mai nou mananc multe lactate,nu stiu ce m-a apucat ca nu ma dadeam in vant dupa ele dar acum parca numai de astea as manca,laptele il beau cum beam inainte cafeaua. wink
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 28 Oct 2010, 10:32 am

Multe multe fructe pentru ca sunt pline de vitamine si de fibre si sunt o alternativa sanatoasa si delicioasa la dulciurile pline de E-uri si de calorii goale.

Imi cumpar spanac congelat si-l fac mancarica , cu ceapa, putin lapte si o lingurita de faina integrala. Pentru fier, acid folic, vitamina A si multe alte minerale si vitamine.

Lactate 1 litru pe zi.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link pentru ca sunt o alternativa mult mai sanatoasa la cerealele clasice pentru mic dejun. Contin tot complexul de vitamine B, multe minerale si fibre din belsug. Sunt deliciosi in sana. Imi plac pt. ca au consistenta asemanatoare fulgilor de porumb, nu seamana cu scoarta de copac numita muesli, dar in acelasi timp sunt mult mai sanatosi si hranitori.

Oua - fierte tari sau omleta cu branza.

Cate 50g de arahide sau nuci sau migdale, alune de padure, seminte de floarea soarelui, seminte de dovleac in fiecare zi - sunt bogate in proteine, grasimi sanatoase omega 3, fier, vitamina E, etc... Si sunt delicioase pe post de gustare.

Cand am chef din cand in cand de rontait aleg [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link , care pe langa placerea rontaielii si a gustului imi ofera si nutrienti, spre deosebire de sticksurile si grisinele obisnuite, din faina alba, care nu imi ofera nimic.

Cam o data pe saptamana mananc somon.

Ciorbe de pui, de fasole, supa crema de mazare

Carne de vita sau de porc cu salata de varza.

Si multa multa apa pentru hidratare si pentru a evita formarea vergeturilor.

edit: si dimineata o lingurita de polen.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 28 Oct 2010, 12:51 pm

Diada, scuze, abia acum am vazut mesajul. Va fi fetita! Ei, eu vroiam sa fac doar asa ca sa imi iasa ceva din manute love
Eu nu am pofte de nimic, doar ca trebuie sa pap multe lactate ( am lipsa de calciu ). Ah, si nu prea ma mai impac cu mancarea gatita. Dar ma chinui sa nu fac dulciuri pentru ca ma tenteaza. Iar sotul meu ar vrea dulciuri dimineata-pranz-seara. Am facut cozonaci , 4 la numar si i-a papat in 3 zile. Si apoi iar ma intreba de dulciuri zid
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andrea.z style la data de Joi 28 Oct 2010, 3:24 pm

Eu mananc normal, ce imi pica bine, fara sa fac abuz de nimic. Incerc sa manac cat de sanatos posibil cu multe fructe si legume.
Cred ca la fructe crude voi renunta, depinde de cum decurge testul, pentru ca de ceva timp am niste colici, ma doare foarte tare, si am inceput sa exclud pe rand din alimentatia mea unele alimente. Acum am ajuns la fructe, si de o saptamana nu ma mai doare nimic, wink doar ca mi-e pofta asa ca voi incerca sa reintroduc unele fructe treptat sa vad ce se intampla.

Si contrar a ce am citi, bineinteles consultandu-ma cu medicii mei, atat ginecolog cat si cel de familie, am mancat si maioneza din ou crud, branzeturi moi(sunt fan inrait) fructe de mare dar au fost gatite, cu conditia ca toate sa fie din surse controlate.
Cu dulcele nu m-am prea inteles niciodata, nu prea am fost fan prajituri sau ciocolata, acum mai mananc din cand in cand un muffin facut de mine, sau o inghetata, in schimb sunt fan inrait a rontaielilor sarate, asa ca nu exista seara sa nu rontai ceva. In general alune caju, seminte, fistic, dar am descoperit o reteta veche de-al mamei mele cu grau inmuiat prajit cu sare in cuptor si este deosebit de delicios. Si a inceput si sezonul castanelor asa ca ma voi reprofila pe castane Smile

andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Joi 28 Oct 2010, 9:26 pm

Pe mine ma omoara durerile de shale Sad ,am incercat orice se putea,le-am mai diminuat dar tot ma deplasez f greu,durerea se duce pe piciorul stang si abia pot sa ma misc.Luni dimineata am fost la urgente si nu am rezolvat nimic....explicatia medicului a fost"sunt de la sarcina " :envy: asta stiam si eu...ma asteptam la niste remedii,ii ziceam eu vreo doua dar am zis sa nu ma cobor la mintea ei,o fi si ea suparata ca iau luat 25%din salariu :D .Am stat numai in pat 3 zile,mi-am pus cadura,am facut frectie cu spirt...parca nu ma mai dor asa tare shalele,mi-am mai revenit .
Eu mananc de toate,in special f multe mere wink si lapte cu cereale.
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 28 Oct 2010, 9:35 pm

costina,eu zic sa suferi cu stoicism si sa nu mai folosesti caldura locala si nici spirt ambele provoaca vasodilatatie si te poti trezi doamne fereste cu vreo hemoragie.si eu am avut astfel de dureri,trec si sa stii ca repausul accentueaza durerea .sarcina usoara iti doresc pupi
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 28 Oct 2010, 10:44 pm

Costina, daca ai o sarcina normala, fara risc, nu mai sta in pat. Cum spune si Valentina, repausul nu e bun. Fa exercitii fizice macar stand pe scaun, cu aplecari, rotiri de trunchi, invartiri de umeri si de maini. Cauta video facute de Ela si foloseste-le. Si masajul este foarte bun. Normal ca nu vei sta pe burta, dar pe o parte si tot asa, pe scaun, se poate. Pune sotul la treaba, daca-l ai prin zona. Eu nu l-am avut si nu a avut cine sa ma rasfete... dar voi, profitati! wink

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Joi 28 Oct 2010, 10:53 pm

din pacate am o sarcina cu risc....am colul scurtat si mi s-a recomandat repaus la pat...nu prea am respectat eu intocmai indicatiile pt ca nu imi permit sa stau numai in pat,justina fetita mea ma tine intr-o continua miscare,nu intelege ca mami nu poate sa o mai ia in brate si ca nu mai pot sa fac ce imi cere atunci cand striga ea Sad
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Joi 28 Oct 2010, 11:13 pm

Macar vad ca voi mancati ceva dar eu nu pot, la orice ma gandesc ca as manca mi se intoarece stomacul pe dos.Sa va zic ce mananc si imi cade bine:masline,iaurt cu paine,salata de varza,suc de rosii,muraturi cat de multe
Steluzza
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 29 Oct 2010, 1:52 am

Mariana, grija mare la muraturi, eu mi-am facut rinichii praf in prima sarcina (au "ajutat" sa stau cu pastile din cauza tensiunii mari si sa ajung la urgenta in preeclampsie in luna a 8a), muraturile au fost si ele de vina. Sarea nu e buna deloc, dar daca nu te poti abtine nu uita sa consumi multe multe lichide si sa faci miscare-daca nu iti interzice medicul.

S-a vorbit cu ceva vreme in urma (cand eram eu inca graviduta) despre alternative la vata insuportabila.
Tampoanele intravaginale (gen OB) sunt complet interzise, asta stiti cu totii, insa interzise sunt si cele gen "allways" si altele pe care le folosim de obicei, din cauza FOLIEI plastifiate. Cele cu folie sunt nerecomandate dupa nastere.
Eu am luat de la farmacie speciale pentru perioada de dupa nastere, foarte lungi si late. Iar pretul (cel putin aici) e cam la fel ca la "allways", care costa 3 euro 16 bucati, iar cele pt lehuze costa 8 euro 40 de bucati. Nu se aduna, nu se fac cocoloase. Eu inca mai am jumatate de pachet, dupa 10-12 zile nu a mai fost nevoie de ele, acum merg si cele simple, subtiri, de toata ziua. Ma consider norocoasa, m-am recuperat foarte repede, spre deosebire de prima nastere, unde nici dupa doua luni nu eram in stare de mare lucru.

Aveti grija de burtici, aveti grija ce papati, beti lichide multe si faceti miscare! hug
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Vin 29 Oct 2010, 7:53 am

Eu nu am dormit aproape deloc toata noaptea iar azi parca e mai rau. Am o durere de masea de nu mai pot. Am bagat oglinjoara si e o carie... Ce nu stiu eu este daca imi poate face ceva acum. Ca nu cred ca mai pot sta asa. Oricum, anestezia cred ca e afara din discutie. Il sun pe medic peste cateva ore sa vad ce imi spune. Va pup!
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Vin 29 Oct 2010, 8:53 am

Dureri de spate am avut si eu si cum zicea costina mi se trageau in picior de nu ma mai puteam misca.Asta era pe cand lucram inca si mi se tragea de la statul pe scaun cred eu,caci dupa ce am ramas acasa si am avut mai multa grija de mine au disparut durerile.Ma mai apuca in cate o seara dureri de mijloc exact ca la menstruatie dar ma lasa.Astea ce-or fi,ca la prima sarcina nici vorba de asa ceva?Voi ati patit?
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos