Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Articole din piele II - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Articole din piele II - Pagina 10 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Articole din piele II

+41
Steluzza
amnro
danabarbu2007
lucianemil
ionela stefan
maria_covacef
margelutamea
roxanabacila
Cazimi
Savu Ramona
kristadesign
Gabiuta
firicel
mnarcisa
Lucia.BlueFlower
stoy
aisha
Ciubotaru'
alixandrina
cris69
MihaelaT
diada
SilviaDumitrescu
PetiteChat
m.m.
sandydeea
AlinaJ.Bijoux
Karina33
chocolate
ioana soare
clodi
zylv
danae
LYNDA
teisoara
Admina
RalucaS
Uca
canadianca50
denisia_16
diana-s
45 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Lun 13 Dec 2010, 8:33 pm

intr-adevar sunt minunate, dosebite, finisare de calitate... ce mai, noroc ca am ochelarii pe nas ca imi sareau ochii si se lipeau de monitor.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ionela stefan Lun 13 Dec 2010, 8:40 pm

Cris,poate ne spune artizanul nostru si daca se pote scrie pe bratara si pe piele in general...cred ca da...si mai cred ca e o intrebare tampita...
Fetita ta a stiut din prima,eu ma misc mai greu...Cred ca sunt inca cu gura deschisa...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Cazimi Lun 13 Dec 2010, 8:45 pm

Mie mi s-a udat monitorul. Brelocurile alea, daca le vedeam in oras, juram ca vulpea si bourul sunt facute cu o masina... ceva. Ne luminezi, Ciubotaru'? Cum le-ai facut?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Lun 13 Dec 2010, 8:47 pm

nu cred ca e intrebare tampita.e o curiozitate.
si sunt tare frumoase. le-a postat aici si a plecat.
ionela ce facem cu artizanul nostru?
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ionela stefan Lun 13 Dec 2010, 8:51 pm

Noi am avea ce face cu el...nu stiu daca el cu noi...
Cred Cris ca putem doar sa-i multumim pentru faptul ca ne impartaseste atat de multe din talentul si arta lui...Sunt destui oameni talentati dar foarte putini asa de generosi in explicatii...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Lun 13 Dec 2010, 9:08 pm

ai dreptate, putini impart ceea ce stiu cu altii.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Lun 13 Dec 2010, 9:50 pm

Salut
Woaw nu-mi vine sa cred cate raspunsuri. Tocmai ma pregateam sa raspund la un mesaj privat si cand sa intru, sa cada mail-ul pe mine nu alta de la atatea notificari:) .
De fugit nu am fugit Cris, doar ca savuram victoria echipei de handbal feminin a Romaniei care a facut praf nationala similara a Croatiei. Sunt mare fan recunosc si cand e handbal la televizor nici aer nu-mi trebuie. Am postat in pauza meciului si apoi am disparut din peisaj pentru repriza a doua. peace
Va multumesc frumos pentru aprecieri . Ca de fiecare data ma flatati. Tehnic vorbind bratarile se pot ornamenta in multiple combinatii, gravarea literelor fiind una dintre ele. Pentru a imprima litere/ texte ar fi cam trei metode, sau cel putin atatea imi vin acum in minte: cea mai simpla ar fi scrierea cu ajutorul ponsoanelor prin batere cu ciocanul, pentru fiecare litera existand o stanta anume, . A doua metoda, ceva mai complexa ar consta in caligrafierea literelor/textului cu ajutorul cutitului pivotant si evidentierea taieturilor cu ajutorul unui ponson adecvat prin batere.( metoda aplicata la bratarile decorate cu nod celtic). Avantajul acestei metode ar fi acela ca scrisul este personalizat, debarasandu-ne de sablonul stict al ponsoanelor. Cea de-a treia metoda ar fi pirogravura cu rezultate destul de bune daca bucata de piele si aparatul sunt de calitate.
Cat priveste breloacele ,cred ca te voi dezamagi de data aceasta Cazimi, sunt lucrate de mine, manual, insa decorul e facut tot cu o stanta/ ponson, pe care am imprimat-o prin presare cu ajutorul unei menghine, dupa ce am udat pielea din abundenta.
Despre finisarea marginilor v-am povestit deja, deci nu insist, As mai aduga doar ca l-a sfarsit , dupa vopsire, am frecat breloacele cu un petic de jeans uzat obtinand un efect placut, usor lucios, fara reflexi puternice insa.
Cam asta e. Numai bine tuturor.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Lun 13 Dec 2010, 9:53 pm

ce frumos.parca e o poveste si pare asa de simplu dar... eu imi prind urechile.
prefer sa admir ceea ce faci.
apropo' am fost portar la handbal in liceu.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de diada Lun 13 Dec 2010, 11:04 pm

Uca, cat de tare este geanta! minunata! s-o poarte cu placere prietena ta!

Ciubotaru, m-ai omorat definitiv! in general in plac bratarile si brelocurile (si magnetii de frigider), chiar am 2 bratari de piele cumparate "de la munte" (asta inseamna ca am fost rar)... lucrezi minunat, felicitari!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Cazimi Mar 14 Dec 2010, 6:30 am

Ciubotaru' a scris: A doua metoda, ceva mai complexa ar consta in caligrafierea literelor/textului cu ajutorul cutitului pivotant si evidentierea taieturilor cu ajutorul unui ponson adecvat prin batere.

Ma intereseaza foarte, dar foarte tare cea de-a doua metoda. Ne poti spune mai multe despre acest cutit pivotant? Cine e el, cum arata, cum ia nastere si unde il pot gasi?

Asta este? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Mar 14 Dec 2010, 12:10 pm

Diada, saru'mana. pupi

Cazimi, mai sunt si stampile cu litere uite aici un site cu tot felul, sa te inspiri si sa vezi daca gasesti ceva ce te ajuta.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Savu Ramona Mar 14 Dec 2010, 1:56 pm

Absolut superbe Ciubotaru , felicitari pentru bratari si brelocuri !Insa eu una tot la gentuta Mariei am ramas cu ochii. De cate ori intru pe topic imi mai arunc ochii la ea love , mi se pare absolut perfecta.
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Dec 2010, 3:41 pm

Impresionanta colectie de bratari Ciubotaru! Sunt excelent realizate, asa cum ne-ai obisnuit si imi place ca nici una nu-i la fel cu alta! aplauze
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Mar 14 Dec 2010, 4:15 pm

Salutare tuturor,
Am sa incerc sa dezvolt putin, daca tot s-a ivit subiectul, pe marginea cutitului pivotant, intrucat este o ustensila extrem de importanta cu multiple utilizari atat pentru piele cat si pentru multe alte materiale. Foarte interesant modelul prezentat de tine Cazimi , nu am mai vazut inca asa ceva dar cu siguranta este tot un cutit pivotant (probabil pentru materiale subtiri, gen hartie, carton , daca e sa judec dupa lama cu care e dotat). Ar mai fi o observatie, intrucat e dotat cu o lama gen cutter probabil ca executa taietura completa(de pe o parte pe cealalta) fiind o unealta excelenta in cazul in care avem de "traforat" sau de taiat forme complexe anevoiase. In acest acest mod cred ca poate fi folosit cu succes si pe bucatile de piele. Lama scurta si priza ergonomica ofera utilizatorului un control foarte bun.
Cutitul pivotant utilizat in decorarea pielii ( swivel knife) este un pic diferit, nu neaparat ca si constructie sau principiu de functionare ci ca unghi de taiere a lamei cu care este dotat. Voi detalia pe parcurs. Acesta este cutitul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][img][/img]
Realizat de obicei din otel,(am mai vazut si ceva modele sofisticate acoperite cu piele) este prevazut la partea inferioara cu un sistem de prindere a lamei, cu ajutorul unui surub de fixare, iar la partea superioara cu un caus in care se pozitioneaza degetul aratator. Causul respectiv are in prelungire o tija goala pe interior ce "imbraca" un ax aflat in prelungirea corpului cutitului. Acest element permite pivotarea in momentul taierii.
Lama cutitului, realizata de obicei din otel carbon, poate avea mai multe forme functie de destinatia operatiunilor de efectuat. Se mai folosesc de asemenea si lame ceramice de o calitate superioara dar cu un pret destul de ridicat. Avantajul acestor lame este acela ca nu necesita ascutire ci doar rectificarea periodica a taisului cu ajutorul unui strop (dispozitiv de ascutire asupra caruia voi insista mai jos). Taisul lamei cutitului pivotant are o dechidere relativ mare, intr-un unghi aproape optuz, deoarece scopul principal este realizarea unor taieturi superficiale in straturile superioare ale bucatii de piele, fara a realiza o sectionare completa. In acest caz deschiderea mare a unghiului de taiere a lamei se dovedeste de un real folos, preintampinand astfel taierea accidentala a bucatii de piele si ruinarea intregului proiect. Presiunea aplicata cutitului este mica spre medie, in functie de cat de amplu dorim sa fie efectul de excizie de la finalul proiectului.
Iata aici o imagine alaturata cu diversele tipuri de lame, instructiuni de folosire si partile componente ale cutitului pivotant:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ca mod de utilizare, corpul cutitului (partea mai bombata) este prins intre degetul mare si cel mijlociu, in timp ce indexul este pozitionat in causul din partea superioara formand un punct relativ fix. Miscand stanga-dreapta atat
degetul mare cat si cel mijlociu obtinem efectul de pivotare. Degetul aratator asigura presiunea exercitata si controlul taieturii. Foarte importanta este mentinerea pozitiei cutitului ( nu a lamei) perpediculara pe material pentru a realiza niste incizii cat mai exacte. Acest aspect conteaza mult in momentul in care dorim sa efectuam lucrari in relief cu ajutorul ponsoanelor. Lama poate fi pozitionata si inclinat, pozitie care de altfel este si recomandata in cazul in care dorim sa efectuam incizii curbe sau chiar cercuri. Atasez o imagine sugestiva pentru a ilustra cele spuse mai sus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cu ajutorul cutitului pivotant se pot efectua multe operatiuni; pot fi incizate atat linii drepte dar si frante sau curbe, totul limitandu-se la imaginatia si indemanarea utilizatorului. Iata cateva exemple:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Decorul poate fi realizat simplu doar prin incizare, sau poate fi completat si prin poansonare, despre care insa nu voi vorbi aici, ci ulterior, intr-un subiect separat.
Buna ascutire si intretinere a lamei cutitului pivotant asigura rezulate pe masura. De aceea, in stransa legatura cu acest intrument se afla un dispozitiv de ascutit si rectificat taisul lamei de care pomeneam mai sus. Stropul sau leather strop consta intr-o bucata de piele impregnata (pe spate pe partea dinspre carne)cu o pulbere abraziva fina pe care se freaca lama cutitului pivotant inainte de fiecare utilizare. In felul acesta se prelungeste viata taisului si se asigura o taietura cat mai buna. Daca sunt persoane interesate voi insista mai mult asupra acestui dispozitiva ce poate fi folosit cu succes in ascutirea tuturor ustensilelor ce intrebuineaza lame taietoare.
In final, pentru ca trebuie sa existe si un final la un moment dat, voi atasa si un mic filmulet cu o demonstratie de utilizare a cutitului pivotant.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sper sa fi fost cat de cat explicit si sa nu fi batut campii prea mult. Daca sunt cumva neclaritati intrebati-ma si voi reveni fara nici un fel de problema. Smile
Va urez toate cele bune si spor la mesterit.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Karina33 Mar 14 Dec 2010, 4:23 pm

Mama ce-mi place sa citesc ce scrie Ciubotaru! Mi-aduc aminte sa inchid gura si inghit in sec la sfarsit! Felicitari pentru ce lucrezi si pentru amabilitatea cu care dai atatea detalii! Merci

Uca e tare mandra geanta reptiloasa! Sigur va fi purtata cu drag!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Cazimi Mar 14 Dec 2010, 5:01 pm

Minunate explicatiile si ilustratiile, Ciubotaru'. Ceea ce nu inteleg eu insa este cum se urmareste modelul. Cu alte cuvinte, dupa ce se trag liniile cu cutitul pivotant? Ca nu imi inchipui ca se fac la liber (desi pe tine te-as vedea in stare).

Cum se pune modelul care urmeaza a fi taiat pe piele? Se face cu indigo? Daca pielea este inchisa la culoare, cum?

Uca, multumesc pentru link.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Mar 14 Dec 2010, 6:22 pm

geanta reptiloasa e geanta meaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ura
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ionela stefan Mar 14 Dec 2010, 6:31 pm

Cum adica geanta ta???Sa o porti sanatoasa si cu multa placere...pe care vad ca o ai deja...nu te-ai putut abtine sa nu ne faci in ciuda,nu?Ei hai,ca o meriti...ai fost cuminte,sa inteleg...Arata foarte bine!Sa faci o poza si sa ne arati cum vine la purtator...ma rog,purtatoare...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Mar 14 Dec 2010, 7:08 pm

nu mai puteam tine in mine ca deja eram ca o gogoasa. iupiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeeee am geanta, am geanta, cea mai frumoasa geanta.... boo
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de kristadesign Mar 14 Dec 2010, 8:45 pm

uca, geanta ta e geniala, ma gandeam ce culori ar mai merge la modelul acela.... flower
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Mar 14 Dec 2010, 9:46 pm

Karina, multumesc frumos. kiss
Krista, multumesc, sincer acum nu imi pot da seama ce culori s-ar mai preta.
Cand am facut tiparul m-am gandit sa aibe o forma simpla sa puna imprimeul in evidenta, dar cred ca mai merg si alte culori, chiar si cu ceva aplicatii pe piele.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Savu Ramona Joi 16 Dec 2010, 7:28 pm

Buna din nou . Desi am fost cu o gripa de nu ma lasat nici sa stau in picioare , tot nu am putu sta fara sa fac macar ceva acolo , si cum sotul dupa ce a vazut cipicii pentru copii a tipat ca vrea papuci de casa , am zis hai sa ncerc si asa ceva.
Rezultatul ar fi asta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Nu am atasat nimic pe spatele lor , caci nu am considerat necesar, pielea e groasa si cu micute denivelari ca sa zic asa ,ceea ce o face sa nu alunece pe gresie.Dar la acesti papuci am realizat talpa din piele dubla cu izopren la mijloc ca sa fie totusi moale talpa.
Sper de maine sa pot sa incep o geanta ,iar apoi va urma maxima provocare pentru mine , o palarie de cowboy Embarassed , sper sa-mi iasa .
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Vin 17 Dec 2010, 12:59 pm

Salut,
Ramasesem dator cu ceva explicatii referitoare la modul de functionare al cutitului pivotant respectiv la modalitatea de copiere si taiere a decorului pe bucata de piele. Ambele operatiuni se executa manual, cu mana libera fara intrumente ajutatoare si ghidaje. Desi initial poate parea dificil, cu putin exercitiu totul se transforma intr-o operatiune destul de simpla, totusi migaloasa. Dupa deprinderea tehnicii singura problema acuta ramane mentinerea cutitului perpendicular pe bucata de piele pentru efectuarea unor incizii cat mai corecte. Dar cum graba strica treaba nimeni nu ne retine in a face pauza din loc in loc pentru verificarea acestui aspect. Oricum tehnica este un pic obositoare pentru articulatia pumnului, la inceput, in absenta antrenamentului, iar pauzele rezultate pot fi fructificate pentru rectificarea taisului lamei. Legat de transpunerea modelului pe bucata de piele exista mai multe metode in fuctie de tipul de piele folosit.
Indigo-ul iese din discutie intrucat lasa o urma neplacuta pe material ce nu prea va mai putea fi indepartata ulterior. Alternativele bune sunt reprezentate de hartia de calc(usor procurabila pe la noi) si filmul de transfer( mai greu procurabil). le voi numi generic, hartie de transfer. Pentru trasare se folosesc de obicei doua intrumente: banalul creion(il recomand pe cel mecanic) si stilus-ul(usor de improvizat).
Detaliind un pic, stillus-ul reprezinta un instrument metalic, realizat in forma de intrument de scris (pentru o pozitie cat mai comoda) ce este prevazut cu o bila minuscula in varf pentru a nu strapunge hartia de tranfer. Desi se gaseste frecvent la magazinele de pictura, la seciunea spatule de modelat, poate fi usor inlocuit de un pix cu gel cu mina consumata. Rezultatele sunt remarcabile. Stilus-ul este utilizat exclusiv pentru transferarea modelelor pe piele tabacita vegetal iar ca mod de intrebuintare se procedeaza in felul urmator: dupa umezirea prealabila a bucatii de piele cu ajutorul unui burete, se suprapune modelul realizat pe hartie de transfer si se fixeaza cu ajutorul unor bucati de scoch. Apoi se urmareste conturul modelului cu varful stilus-ul, impimanduse astfel presiunea pe piele. Rezultatul dupa trasare este asemanator cu acela care se obtine in cazul in care scriem cu un pix consumat pe o bucata de hartie. Pe scurt, liniie se vad, dar nu sunt colorate, iar rezultatul se mentine cateva ore. Timp suficient pentru a executa taieturile superficiale, operatiune imediat urmatoare.
In locul stilusului se poate folosi creionul, aceasta metoda putand fi folosita pe orice tip de piele. In cazul creionului hartia de transfer poate fi de calc, merg foarte bine in tandem. wink Pentru exemplificare voi atasa cateva imagini din momentul realizarii capacului pentru geanta Mariei, ca doar pe astea le am l-a indemana.
In primul rand am realizat si copiat desenul pe o hartie de transfer, iar dupa decupare am prins toate piesele cu ajutorul unor bucati de scoch (hartia de transfer cu fata in jos, cu imprimeul de creion in contact cu pielea)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apoi am reurmarit cu creionul modelul pe partea nedesenata, imprimand pe piele decorul dorit. Rezultatul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am umezit apoi pielea cu buretele si am inceput sa tai primele contururi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar la final arata cam asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apoi am trecut la scoaterea in relief a decorului cu ajutorul unui ponson special:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si completarea si decorarea finala a modelului:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cam atat despre povestea cu swivel-knife-ul.
In alta ordine de idei, felicitari Ramonei pentru papuci, foarte reusiti. Banuiesc ca deja sunt purtati cu placere Smile Efectul snurului este deosebit si daca tot a venit vorba as avea si o intrebare legata de modul de efectuare a gaurilor pentu cusatura. Cum au fost realizate, cu preduceaua sau cu daltita? Multumesc frumos.
Numai bine tuturor
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Savu Ramona Vin 17 Dec 2010, 1:41 pm

Senzationale explicatiile Ciubotaru. Cu toate astea inca nu ash avea curajul sa incerc asa ceva.
Gaurile le-am dat cu preduceaua , caci daltite inca nu am , dar le-am trecut pe lista pentru Mos Craciun Smile .E cam lunga lista mea spre Mos , acum sa vedem ce anume imi va aduce din ea rade
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Vin 17 Dec 2010, 1:45 pm

Ramo, foarte frumosi papuci, eu inca nu m-am gandit sa imi fac... imi dai idei.
Buna ideea si cu izoprenul.
Sa ii poarte sanatos si cu mandrie!!!
Ciubotaru' foarte frumoasa executia si multumesc pentru explicatii.
Apropo geanta aceea cu snururi din piele ai mai facut-o (cea din cartea ungureasca) ?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 10 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB