Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Articole din piele II - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Articole din piele II - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Articole din piele II

+41
Steluzza
amnro
danabarbu2007
lucianemil
ionela stefan
maria_covacef
margelutamea
roxanabacila
Cazimi
Savu Ramona
kristadesign
Gabiuta
firicel
mnarcisa
Lucia.BlueFlower
stoy
aisha
Ciubotaru'
alixandrina
cris69
MihaelaT
diada
SilviaDumitrescu
PetiteChat
m.m.
sandydeea
AlinaJ.Bijoux
Karina33
chocolate
ioana soare
clodi
zylv
danae
LYNDA
teisoara
Admina
RalucaS
Uca
canadianca50
denisia_16
diana-s
45 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Dum 31 Oct 2010, 10:31 pm

ok, nu ar fi nici un deranj, ca imi e in drum., mai vb pe privat

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 01 Noi 2010, 6:40 am

Uca felicitari din toata inima aplauze minunata geanta si ce m-a impresionat a fost cu cite grija de detaliu ai lucrat-o.Ingrijita si.......ce mai,foarte reusita!!!
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Karina33 Lun 01 Noi 2010, 6:41 am

Uca e foarte frumoasa si gentuta asta! Frumos combinate culorile, eleganta si vesela. Cum a spus si Zylv gandeste-te la o mica afacere din asta. Nu stiu unde ai gasi clienti care sa dea banii cuveniti muncii si talentului inclus, dar incearca! Chiar esti talentata si atenta la detalii, executie perfecta, asa ca spor sa ai sa faci cat mai multe! hug
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Noi 2010, 10:11 am

Uca ti-a iesit superb! Incercam sa-mi inchipui cam cum va fi, dar este mult mai frumoasa acum cand o vad! Imi plac culorile mult si e atat de curat si ingrijit lucrata! Fermoarul l-ai cusut manual?

Ti s-a intamplat sa ti se toceasca preduceaua? Ca am impresia ca a mea s-a cam tocit si nu stiu cum sa o ascut. Oare se poate ascuti? Am gaurit niste bucati de plastic pe contur pentru a le putea coase pe post de intaritura si spre sfarsit abia imi mai taia. Aa, si de la inceput pana la sfarsit dupa fiecare gaura a trebuit sa apas cu un ac sa scot din preducea bucatica taiata. Si tu patesti la fel? Sau e cazul sa-mi schimb preduceaua?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 01 Noi 2010, 12:26 pm

Kyky, Karina, Ioana, multumesc frumos, ma bucur ca va place. bucurie
Karina,inca mai fac experimente pe prieteni... poate, cu timpul si bussiness... dar cat mai am servici ( inca) imi caut timp si tot seara mai apuc sa fac cate ceva si nici nu stiu cum trece timpul ( si tot se iau ai mei de mine ca dorm doar 6 ore pe noapte)
Ioana,da, fermoarul l-am cusut manual, cu acul pe langa marginea crosetata.
Si eu mai scot cu acul ca mai raman intepenite bucatelele de piele, si daca sunt mai tari de multe ori nu am forta sa le imping din cleste si le scot cu acul.

L-am intrebat pe Adi si a zis ca se poate ascuti dar doar pe exterior, ori cu un smirgel fin ( dar pana o ascuti ajungi in China) sau usor la un polizor, dar trebuie avut grija sa nu se deformeze gura de taiere, sau la un nene care ascute cutite ( asa e mai profi, daca si nenea e profi).
Daca e tot cleste preducea e mai greu la polizor.
Eu ma gandesc ca poti folosi chiar o piatra pentru cutite, si incetisor o ascuti.
Sper sa te fii ajutat, mai intreb si daca mai gasesc o modalitate iti scriu.

kiss kiss kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de danae Lun 01 Noi 2010, 1:10 pm

Uca, ce sa zic? Nu se poate spune ca experimentezi pe prieteni, ca toate iti ies perfecte. Felicitari si pentru imaginatie si executie. Nu cred sa fi lucrat tu ceva si sa nu-mi fi placut. ura
Ioana, eu am folosit preduceaua pana i-am crapat capul (cel rotativ). E facut din fonta si nu a mai rezistat. Nu am gasit pe nimeni sa le ascuta si tocilarii nu prea mai sunt. Era una langa mine la servici si daca vrei pot sa il intreb daca le ascute. Eu am folosit-o pana nu am mai avut ce folosi. Tot asa, din cand in cand trebuia sa scot cerculetele de hartie din ea si o faceam cu o "sula" (scuze de cuvant, dar asa se numeste Embarassed ). Iar ca sa imi taie mai bine, dupa ce apasam, rasuceam putin de ea. Acum am alta noua si sa vedem cat ma tine asta.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Noi 2010, 1:54 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri! E tot cleste si a mea si piatra de ascutit nu am. Danae daca poti sa intrebi acolo langa tine daca se pot ascuti, ar fi super! Multumesc mult de tot! Daca nu, iau alta.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 01 Noi 2010, 1:59 pm

Ioana, ametit , hai ca intreb si eu pe cineva ca noi tocmai ne-am ascutit cutitele si sitele de la masina de tocat... sa vedem ce zice nenea.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Lun 01 Noi 2010, 3:30 pm

Ioana, eu am gasit o preducea cu 12 lei (seamana cu a Ucai) acu nu stiu ce sa zic, decat sa ascuti ca si la ascutit iti ia bani mai bine iei una noua.Abia am luat-o azi inca nu am folosit-o ca sa stiu cat de buna e, eu am luat-o ca era ultima si nu am gasit decat intru-un singur loc in tot orasul.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 01 Noi 2010, 4:17 pm

Stoy, depinde mult de calitatea preducelei.
Eu mi-am luat una anul asta, buna din otel tare( nu mai stiu marca) care merge bine.
Am avut si una ieftina care s-a dovedit a avea un otel moale si pe care am indoit-o chiar de la primele gauri...era awd
Eu sper sa fie buna cea pe care ti-ai cumparat-o, probeaz-o si spune-ne si noua, ca de ex e si in hornbach la 30 lei aproape ( set cleste preducea cu cleste pentru ocheti, marca Awd) dar nu mi-am luat , iar clestele pentru ocheti nu e chiar reusit, nu imi preseaza bine si daca presez prea tare imi deformeaza, trebuie sa presez cate putin si sa tot rasucesc sa imi iasa uniform si sa ramana rotund.
Sper sa nu te fii zapacit.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Noi 2010, 4:31 pm

Multumesc mult pt. ajutor!
Eu am clestele preducea de multi ani, nu stiu ce marca e , dar a rezistat de-a lungul timpului, am tendinta sa ma atasez de lucruri si de asta nu prea vreau sa cumpar altul, vreau sa il ascut. Am un ac de cusut tricotaje la care tin ca la ochii din cap desi nu are nimic special, dar il am de o gramada de ani, imi place si doar pe el il vreau:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Lun 01 Noi 2010, 4:35 pm

daci mai este cineva cu pitici pe aici. si eu am un ac cu care imbin tricotajele si mai am o cutie veche de tabla ca un penar in care imi tin crosetele. e urata si ii e sarita vopseaua dar e cutia mea si mi-e draga.
am promisiuni de perducea si alte ustensile ca scule da tare rau in text.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 01 Noi 2010, 10:48 pm

Ha ha, deci nu sunt singura care ma atasez de ustensile.
Eu am un croset vechi din metal, de la bunica care merge asa fain si desi mi-am cumparat din astea colorate de aluminiu eu tot pe ala il folosesc chiar daca s-a scorojit pe maner.

Ioana, maine vorbeste vecinul meu cu cel care ne-a ascutit cutitele si iti dau raspuns.

Continui cum am promis, ce am inceput aseara:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa...
1. Profil in L de aluminiu cu o latura de 1 cm si cealata de 2 cm( mi-a ramas dupa amenajari si i-am gasit repede utilitate)
este bun cand trasez cu rotita zimtata sau cand tai pielea cu cutterul ( toate riglele din casa le-am distrus deoarece scapam cutterul pe ele si le stirbeam)
- cand tai pielea pun profilul cu partea de 2 cm pe piele si cu latura de 1 cm pe partea pe care tai, asa nu deviez de la taietura si nici nu mai stirbesc marginea.
- cand trasez cu rotita folosesc partea cealalta a profilului ( adica cea fara unghi drept).

2.Cutter-compas, cea mai noua achizitie dupa o lunga pisiceala rade rade rade
- l-am folosit la decupat pielea pentru gentuta rotunda.
- cercul cel mai mic - diametru de 4 cm , cel mai mare 23 cm in diametru
taie super, din prima ( am folosit piele de 1mm grosime dar moale si a trebuit sa o fixez cu scotch de masa ( defapt o mucava pe masa) sa nu se deformeze la taiere, dupa care am indepartat scotch-ul)

3. Rezerve pentru cutter diferite forme cu varf mai ascutit sau lama

4. Dalti ( nu le-am mai folosit de... nici nu mai stiu cand)
le foloseam inainte pentru linogravura iar acum o sa le folosesc la subtiat pielea mai groasa pentru a ingropa cusatura ( le-am folosit la portofel)

5. Sula
- o folosesc sa gauresc mai mult si sa treca pana in partea cealalta a pielii urmele lasate de rotita zimtata, un fel de pregaurire a pielii inainte de a folosi sula de cusut sau acul ( iese mai uniform si nu ma chinui la cusut si nu am surprize ca nu e strapuns pana jos)

6. Sula de cusut ( eu am denumit-o mai simplu '' uca graduca'' )
e facuta de Adi ( a se citi sot love ) dupa ce am vazut pe net si l-am tot batut la cap sa imi faca si mie.
Initial a zis ca nu are cum sa o faca ca nu are aia ... aia... dar pana la urma cred ca i s-a facut mila de mine si mi-a facut. rade rade rade

Sper sa nu va fii plictisit prea mult si sa va fie utile informatiile.
Daca mai aveti intrebari va ajut cu placere.


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Noi 2010, 11:02 pm

Uca, mai plictiseste-ne asa... rade Cand ma uit cate folosesti tu, imi dau seama ce paralela sunt cu pielaria. Sa ma anunti cand o sa primesti comenzi, ma ofer sa-ti fiu clienta. love
Ioana
, eu mi-am ascutit foarfecile si cutitul de la overlock, pe undeva langa Iancului. Scria tocilarie fina si nenea s-a bagat si la cutitul de overlock, pe care l-a ascutit gratis. Insa am dat cam mult la foarfeci... 15lei/ bucata, le luam de noi, vorba aia... Dar de, sentimentalisme, cum spuneti si voi. Nu l-am intrebat daca ascute si foarfeca zig-zag, ca aia nu a taiat de cand am luat-o, acum vreo 3 ani; ingroapa materialul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 01 Noi 2010, 11:12 pm

Admina, sunt ustensile si improvizatii pe care le-am descoperit si simt ca imi usureaza munca, nu e tot una de ex. metoda de a sta ca micul chinez cu rigla si sa marchezi din x in x mm pe unde sa gauresti cu folosirea rotitei zimtate si sa iti lase urme echidistante dintr-o trasare ( scutesti mult timp si iese mai profi) .
Hmmmm... si cand imi spunea sotul ( cand ma luam de el ca isi tot lua scule diverse) ca ii usureaza munca si bla bla... ziceam ca sunt mofturi... dar acum vin la vorba lui si tac malc cand isi mai ia cate ceva. kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de danae Mar 02 Noi 2010, 1:01 am

Ioana, eu am fost la tocilaria de care iti spuneam. Si stupoare, nu era nimeni si nici program nu are. Dar stiu ca acolo e un mosulica care de obicei vine dimineata. Deci ma duc maine si poate il prind sa il intreb de preducea.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Mier 03 Noi 2010, 12:32 am

Salutare. Abia acum am reusit sa mai intru si eu pe forum si am prins discutia.
Multumesc frumos pentru aprecieri in legatura cu bratarile si felicitari Ucai pentru gentuta.
Pentru Ioana si numai, despre ascutirea preducelei: pentru taisul exterior cel mai bine merge cu smirghel fin de granulatie 500 sau mai mare, la polizor e mai greu si mai imprecis taisul preducelei fiind rotund pe un profil conic . Se rup fasii inguste de smirghel si se freaca preduceaua circular intre buricele degetelor. Pentru taisul interior se foloseste o metoda pe cat de simpla pe atat de eficienta. Se ia o sfoara rezistenta si cu grosimea corespunzatoare diametrului interior al preducelei. Apoi sfoara se impregneaza cu pulbere abraziva fina din cea care se folosea pentru ascutirea bricelor pe cureaua de piele a frizerului, merge si cu oxid de fier nu-i problema, insa daca gasiti asemena pulbere e excelent. Apoi se introduce un capat al sforii prin gaura de evacuare a a preducelei si se trage prin buza interioara pentru a produce abraziune. Si asa mai departe pana cand sunteti multumiti de rezultat. De obicei o ascutire buna se obtine atunci cand taisul e curat si stralucitor. Un plus de atentie la unghiul sub care trageti de ata. pentru a nu modifica taisul preducelei; e bine sa faceti o miscare cat mai corecta pe o axa in prelungirea preducelei. Sper sa va fie de folos informatia si sa va puteti bucura mult timp de preduceleel pe care le aveti.
Sa nu uit, Uca, cam cat face un cutter compass si pe unde se gaseste in hornbach. Ajung si eu saptamana viitoare in bucuresti si daca gasesc as vrea sa imi iau si eu unul . Multumesc frumos.
Toate cele bune si pe curand.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Mier 03 Noi 2010, 9:14 am

Ciuboaru' multumesc pentu explicatiile referitoare la ascutirea preducelelor, si ma gandeam oare nu se mareste diametrul (avand in vedere ca e conica ) indiferent de modalitatea de ascutire? Sau e insesizabila diferenta?

Cutter-ul in Hornbach-ul din Brasov e 21 lei si are si doua lame de rezerva (le gasesti intr-un locas din spatele suportului rigla)
In Brasov e la sectorul Scule, unde sunt si surubelnite, preducele, clesti, cuttere, lame, ciocane ( probabil si cel din Bucuresti o avea la fel configuratia).
Poate gasesti mai multe marci in Bucuresti, la noi era una singura.
Succes!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Mier 03 Noi 2010, 11:27 am

Uca te intreb si eu ceva, am vazut pe blogul tau niste curele pentru poseta, bagi ceva in interiorul lor ca sa aibe tinuta? Imi par tare reusite. Am inceput si eu o poseta pentru cumnata mea (e ziua ei pe 11 nov) i-as face si eu asa o curea de pus pe umar.
Preduceaua aceea ieftina am dus-o innapoi ca nu era buna de nici o culoare si acum mi-am luat din pratiker una cu vreo 30 lei una "conex" parca, erau si mai scumpe dar..... , oricum aseara am stat pana tarziu si am facut gauri.
M-a prins si pe mine microbul, si am acu si un pulover inceput si o caciula, da nu mai am decat posete in cap.
Ciuboaru multumim pentru sfat.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Mier 03 Noi 2010, 7:42 pm

Stoy, azi cred ca de trei ori ti-am scris si mi s-a tot restartat calculatorul si am pierdut informatiile.
Uita-te in link-ul de mai jos si vei gasi explicatiile pentru manere.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am folosit un cablu de 0,6 cm in diametru.
Daca vrei sa iti explic pas cu pas, spune-mi si te ajut.
Bine ca ai schimbat preduceaua, sa o folosesti mult si cu spor pe asta noua.

pupi

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Mier 03 Noi 2010, 8:11 pm

Uca am luat o pauza ca deja am facut basici de la cate gauri am dat rade , ma uit acum si la link , multumesc esti o scumpa.
As vrea sa-i fac pe ea un model ( am vazut la ciubotaru ca lucra ceva, genul la ce as vrea eu) dar am gasit tutoriale doar pentru "piele vegetala"??????, oare pot sa incerc sa fac si pe piele de asta normala???
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Mier 03 Noi 2010, 8:32 pm

ce e pielea vegetala? eu nici nu am auzit
fa o poza, te rog, sa vad

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Admina Mier 03 Noi 2010, 11:58 pm

Ce fel de piele se foloseste pentru talpa acestor Cizme tricotate? Merci
Oare tine, la purtare?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Joi 04 Noi 2010, 8:49 am

La cum am vazut din pdf, nu se pot purta pe strada,se va uza repede pielea aceea, cred ca sunt mai mult pentru interior.
Eu am mai vazut si in comert dar talpa era din cauciuc/ spuma din acela/ aceea pentru papucii de casa.

Edit, am cautat informatii despre talpa asta:

Suede Soles aici

si aici


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Joi 04 Noi 2010, 8:53 am, editata de 1 ori (Motiv : cautat informatii)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 04 Noi 2010, 10:31 am

Ciubotaru multumesc mult pentru informatii. Smirghel am de toate felurile, mai ramane sa vad unde gasesc pulbere abraziva.

Si eu zic ca nu merg purtate pe afara cizmele, s-ar toci f repede. Uff mi-ai adus aminte de balerini:))) Abia astept sa termin geanta si sa ma apuc de ei:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 5 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB