Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

+74
Panea Laura
dienutzababy
stoy
ancush
aurishta
bobitica
Chirrox13
SilviaDumitrescu
alexia
nicopop
violeta25
louise27
tomari
andreeaX
badulet iolanda roxana
zylv
Lucia Ro
alinutza_andrei08
nicoleta_mc
ismi3ismi
kabunta
Motzu
ivanutamihaela
amoni
kamelyaa
Floren
emmancita
monaoprescu
StMihaela
cory74
vilcris
iolanda evelina
norelif
arielas
corina corina
florindogul2011
olympia
DANIELA.I
d.dana.c
aurelia.c
Noemi
ioana soare
gaby_6002002
mnarcisa
diada
zsofia
Steluzza
diana_roxana
Indra
violetas
Camy
valentinadof
ema
MihaelaT
bibitu
geany
Uca
clodi
RalucaS
kla78
IrisT
pisi
oana_007
GABRELA
virus
Admina
m-julie
Cornelya
amnro
cristina.moncea
Karina33
carmenzoe
rosita
MagdaMarin
78 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Pantaloni cu turul lasat

Mesaj Scris de gaby_6002002 Joi 09 Dec 2010, 6:18 pm

Buna fetelor!:D Sunt noua aici si m-am gandit sa deschid un subiect nou.Vara trecuta am invatat sa cos la masina si as vrea sa fac o pereche de pantaloni cu turul lasat.Credeti ca as avea nevoie de un tipar?:-?
gaby_6002002
gaby_6002002
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : internet
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de ioana soare Joi 09 Dec 2010, 6:41 pm

adica pantaloni dintr-aia de zici ca esti cu caca la fund?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Noemi Joi 09 Dec 2010, 7:01 pm

Pai de unde sa stim noi cat de priceputa esti si daca iti trebuie tipar?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de geany Joi 09 Dec 2010, 7:15 pm

Gaby bine ai venit!
Ca scuza ca esti noua am introdus subiectul tau aici... Pantalon cu turul lasat, trapez sau drept, face parte din categoria "pantalonului". Te rog sa studiezi inatai forumul, eventual si regulamentul acestuia, apoi vei deduce singura cum sta treaba atunci cand trebuie sa adresezi o intrebare.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de amnro Mar 14 Dec 2010, 2:55 pm

cum se scoate tipar dupa o pereche de pantaloni:


amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de aurelia.c Mar 14 Dec 2010, 3:45 pm

amnro, super bine explica nenea ala...
Eu am mers putin mai departe si dintr-o pereche mai veche de pantaloni, mi-am decupat o parte pt fata si una pt spate Smile)
Problema mare am patit-o la buzunare, nu stiu daca din graba, neatentie, oboseala (era 12 noaptea) sau poate nepricepere Sad , dar am pus de 5 ori buzunarul gresit... asa ca am renuntat... revin deseara cu forte prospete si daca am noroc si termin, postez si pe-aici Smile
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de d.dana.c Mar 14 Dec 2010, 4:11 pm

Foarte util filmuletul. Multumesc amnro! Chiar ma gandeam sa incerc sa decos o pereche de pantaloni mai vechi si sa croiesc dupa ei o pereche noua.
d.dana.c
d.dana.c
helper
helper

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de aurelia.c Mar 14 Dec 2010, 11:31 pm

Am reusit pana la urma sa montez buzunarele, cred ca aseara eram prea obosita, ca azi mi-au iesit din prima...
Am fost asa nerabdatoare sa fac poze ca sa ma laud cu ce-am reusit, ca am uitat sa desfac cateva insailaturi Shocked Sunt si necalcati, vai de mama lor Smile)) Dar, va rog, priviti dincolo de aparente :D

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum, dupa ce i-am facut am mai realizat eu niste smecherii. Din pacate pt astia e cam tarziu, dar la urmatoarea pereche o sa stiu cum sa procedez...

In concluzie, cred ca o sa fie perechea mea de pantaloni preferata pt purtat prin casa Cool boo
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de zsofia Mar 14 Dec 2010, 11:58 pm

Bravo aurelia hug la primul pantalon ai luicrat foarte bine, ma refer ca ai avut atata ambitie sa duci pana la capat nu te-ai lasat deloc. ,nu toti reusesc nici la al treilea pantalon si renunta,si sint sigura ca al doilea ai sa faci mult mai bine si dupa aceea abi astepti sa faci urmatorul.Succes aurelia
zsofia
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 56
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de bibitu Mier 15 Dec 2010, 8:25 am

virus asteptam explicatiile deoarece eu am cumparat un pantalon barbatesc gata croit,are buzunarul de la spate aplicat si cele din fata , asa ca nu am decit sa-l inchei ,dar am avut grija sa scot tiparul pe o coala de carton
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Uca Joi 16 Dec 2010, 9:52 pm

Daca tot s-a laudat Admina cu cremwurstii ei, ma laud si eu cu polonezii mei ( apropo stiti cum li se spune polonezilor pe la noi? cremwursti excitati) rade
Va arat si cum stau pe mine pantalonii mei de iarna, pe care ii croisem initial in vara lui 2009 si pana in iarna cand am inceput sa ii cos si sa ii termin, am constatat ca ori am masurat gresit ori m-am ingrasat. Le-am facut o ajustare pe latime, adica am taiat pe lungimea cracului si am recroit partea taiata mai lejera iar pe deasupra sa nu se vada imbinarea am aplicat fas, numai ca nu m-am gandit sa recroiesc spatele si fata zid si mi s-a deplasat buzunarul lateral, acum stand fix pe linia unde trebuia defapt sa fie imbinarea dintre spate si fata.

Eu zic ca sunt purtabili ( de o sapt numai cu ei ma imbrac... pe frigul asta) sunt comozi si caldurosi.
I-am mai postat dar nu pe purtator si nu se vedea foarte bine nici croiala si nici modelul.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 16 Dec 2010, 10:16 pm

Bravu Uca sunt faini,da unde te-ai cocotat pentru sedinta foto pe spatarul unui scaun?
rade
Ia te uita ce fac acrobatii fac fotomodelele in ziua de azi! rade
Si despre crenwusti era vorba ca eu nu-i vad?
Cred ca oglinda ta e din aia de masina care arata mai aproape,schimb-o,e defecta.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Uca Joi 16 Dec 2010, 10:22 pm

Sar'na Magda, m-am cocotat pe marginea patului... m-ai prins acum! rade
Pai nici nu ai cum sa vezi cremwursti cand defapt sunt polonezi... rade rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Admina Joi 16 Dec 2010, 11:38 pm

rade Si eu la fel, saream sa te intreb pe unde mai erai gimnasta pe barna...
Arata super, si frumoase aplicatiile de fas. Foarte buni, la frigul care a inceput deja.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de bibitu Vin 17 Dec 2010, 7:48 am

sunt super de eleganti ,pe frigul de afara nici nu te mai uiti la model ,te gandesti sa-ti tina de cald
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de diada Vin 17 Dec 2010, 10:10 am

Super tari pantalonii! sa-i porti cu placere hug Faptul ca te tine spatarul patului e o chestie! rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 17 Dec 2010, 2:19 pm

Si mai zice ca e grasa rade rade
Pai daca ma urc eu pe marginea patului o rup sigur rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de virus Sam 18 Dec 2010, 5:50 pm

bibitu a scris:virus asteptam explicatiile deoarece eu am cumparat un pantalon barbatesc gata croit,are buzunarul de la spate aplicat si cele din fata , asa ca nu am decit sa-l inchei ,dar am avut grija sa scot tiparul pe o coala de carton

IMI CER SCUZE DE INTARZIERE DAR SANT FOARTE OCUPAT LA SERVICIU , ACUM LA SFARSIT DE AN SANT FOARTE MULTE COMENZI DE LICHIDAT SI ASTA CERE FOARTE MULT TIMP PE ACOLO , DAR IATA CA MA TIN DE CUVANT
intai sa luam masuri :
LUNGIMEA EXTERIOARA PRESCURTATA LEX IMEDIAT DE SUB BETELIA PANTALONULUI PANA DEASUPRA TOCULUI DE LA PANTOF
LUNGIMEA INTERIOARA PRESCURTATA LINT DE LA IMBINAREA CUSATURI DE PE TUR SI CEA DINTRE PICIOARE (stiu ca pare putin ciudat dar sa stiti ca de asta sa si inventat si clasificat croitorie de dama si de barbat )
TALIA PRESCURTATA LT (TOATA LUMEA STIE DE UNDE SI PANA UNDE SE IA MASURA)
SOLDUL PRESCURTAT SIMPLU S
MAI ESTE O MASURA LARGIMEA LA TERMINATIE CARE SE PRESCURTEAZA lt
mentionez ca acum la talie si sold lucram cu masura impartita la 4 la care se adauga rezerve de cusatura si pense
PE COLA DE HARTIE SE DESENEAZA UN UNGHI DE 90 GRADE SI VARFUL ACESTUIA SE NOTEAZA CU 0 , A reprezinta linia taliei si B lungimea pantalonului
din o se masoara lungimea LEX + 1cm de cusatura la aplicarea beteliei +5cm pentru tiv
de la terminatia pantalonului (fara rezerva de tiv) se masoara in sus (spre punctul o ) lungimea interioara LINT LA TOATE ACESTE PUNCTE SE TRASEAZA LINI VERTICALE PERFECT PAPALELE CU LINIA TALIEI
LUNGIMEA DINTRE LEX SI LINT SE IMPARTE LA 2 SI SE ADAUGA 5cm in sus astfel rezulta linia genunchiului aceasta se noteaza cu g
din O SE MASOARA SPRE STANGA TALIA cum am mai spus lucram cu masura taliei impartita la 4 la care adugam rezerve de coasere si pense sau falduri (in cazul de fata nu avem falduri la partea de fata )exemplu largimea taliei este de 80 impartit la 4 este 20 la care se adauga 2cm de cusatura de la slit si cusatura laterala punctul rezultat se noteaza cu t se prelungeste linia pana se intalneste cu LINT PUNCTUL REZULTAT SE NOTEAZA CU s
din s in sus se masoara 5-6 cm si se noteaza cu S1 din s se mosoara spre stanga 4-5 cm si se noteaza cu S2 se unesc punctele s1 cu s2 pintro linie curba formanduse rascroitura dde la terminatia slitului pana la cusatura dintre picioare de la partea de fata
distanta dintre s2 si punctul LINT se masoara lasanduse rezerve de coasere si la un capat si la altul si se imparte la 2 prin acest punct va trece dunga pantalonului
se lasa rezerva de slit pentru fermoar ca in imagine apoximativ 3cm
largimea la terminatie se imparte la 2 si se adauga rezerve si aceasta se distribuie egal intr-o parte si alta a dungi pantalonului exemplu LA GATA PANTALONUL VA FI DE 44 cm aceasta se imparte la 2 si se adauga rezerve de coasere va rezulta o largime de 24 se aplica cate 12 cm intr-o parte si alata a dugi pantalonului punctele rezultate se noteaza cu l1 si l2 se uneste punctul s2 cu l1 linia se curbeaza putin spre interior in dreptul genunchiului (eu nu am cum sa fac acest lucru in poza , dar incerc asta totusi)
din s1 in sus se masoara 5-6 cm de acolo se traseaza o linie spre drepta care va fi linia soldului punctul l-am notat cu rosu trebuia cu s3 dar eu nu mai am loc pe desen (pentru ca eu acum nu am respectat nici o masura un desen micsorat eu trebuia sa folosesc hartie milimetrica si atunci desenul meu iesea perfect si centrat dar acum eu nu am facut decat sa trag niste lini ca sa va pot arata cact de cat )
din punctul rosu spre dreapta se aplica largimea de la sold si aceasta este impartita in 4 +2 cm pt cusaturi chiar daca aceasta depaseste linia exterioara
se uneste pintr-o linie O S4 L2 la fel aceasta linie este curbata danduse forma soldului (eu nu o pot desena acum )
rezerva de la tiv se evazeaza putin pentru a nu se increti tivul prin coasere
si gata aceasta este partea de fata urmeaza partea de spate care se face dupa ce este taiata partea de fata
imi cer scuze nu am cum sa fac un desen perfect acum eu nu am cum sa respect masurile desenul meu este deformat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de violetas Sam 18 Dec 2010, 6:33 pm

Virus, ai explicat foarte bine, dar am o nelamurire: daca AO este linia taliei, atunci trasam linii orizontale paralele cu aceasta linie, nu? Multumim, pare destul de simplu de realizat, chiar am sa incerc dupa sarbatori.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 18 Dec 2010, 6:49 pm

Virus,tiparul tau cam seamana cu cel de dama.La femei pt a afla pozitia cusaturii de incheiere a turului se aseaza clienta pe scaun si se masoara lateral pana la sezutul scaunului,insa la barbati se procedeaza altfel,se ia masura direct pe slitul clientului.La barbati cele 2 fete ale pantalonului nu sunt simetrice ,una din parti este putin mai mare tocmai din cauza "bijuteriilor" acestora,deoarece pozitionarea acestora poate fi pe stanga sau pe dreapta.La tiparul de pantalon trebuie neaparat masurata direct pe corp linia genunchiului,nu aflata din calcul.
Nu vreau sa iti fac observatii,insa niciodata in tipar nu se introduc rezervele de coasere,poate adaosuri de lejeritate,rezervele se introduc dupa realizarea tiparului.
Sa nu te superi pe mine ,insa tiparul nu este unul potrivit ptr barbati.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de virus Sam 18 Dec 2010, 7:28 pm

maistra : mitul cu o parte mai mare de pantalon decat cealalta este si va ramane decat un mit , nu este adevarat si asta a fost primul lucru care lam intrebat si noi (clasa)la prima ora de constructie a tiparului , da este adevarat ca in felu asta cum ai zis tu se afla lungimea slitului la dama , linia genunchiului se poate lua si pe corp dar eu aici am aratat metoda prin calcul oricum si prin masurarea pe corp si prin calcul rezultatul este acelasi cat despre rezerve asta este de discutat in croitoria de comanda se lasa sau nu se lasa
depinde
eu unu tiparul nu il fac pe hartie eu croiesc direct pe material , nu mai dau atat de multe lini sau sa notez toate punctele , si daca nu as lasa rezerve de coasere cand tai , ramane taiat
in croitoria de serie tiparele sant construite in programe asistate de calculator (GEMINI , LEKTRA , ACUMARK de la GERBER , INVESTRONIKA ....) aici daca nu lasi rezerve esti mancat , deci si aici este de discutat , pantaloul este de barbat nu stiu de ce ti se pare tie ca ar fi de dama am ziso si o repet desenul meu de mai sus este deformat ca nu am tinut cont de nici o masura pt ca nu am cum eu am facut un desen din linii drepte ca sa arat in mare daca ar fi sa fac un desen perfect ar trebui sa folosesc hartie milimetrica si apoi sa scanez desenul si sa il bag in calculator , eu am facut asta in photoshop si nu am tabla de desen electronic sa imi iasa liniile curbate frumos , pantalonul este unul fara pense in fata cum se purtau acum 15 ani este unul pe corp .
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 18 Dec 2010, 7:39 pm

Imi place discutia aceasta,ptr ca stiu ca esti un specialist in confectii,insa acea regula nu este un mit.La fel lucrez si eu ,ca si tine ,direct pe material,iar croitoria comanda asta inseamna,luarea dimensiunilor pe corp.Metodele noi pe care le enumeri tu nu inseamna croitorie comanda,tine de proiectare inginereasca,metoda care eu o folosesc si eu la predarea la clasa,mult mai mult de lucru.Nu vreau sa ne contrazicem ,dar atunci unde este diferenta intre tiparul de dama si cel de barbati?
Intru in vacanta si voi incerca sa postez tiparul de pantalon pe care-l folosesc eu.Eu nu m-am legat de desen,ci de constructia in sine.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de virus Sam 18 Dec 2010, 8:15 pm

hai ca am ramas in urma cu partea de spate si poate maine nu mai am timp si nu vreau sa par unu care nu se tine de cuvant
dupa desenarea parti de fata aceasta se decupeaza si se aseaza pe o alta coala de hartie undeva la mijloc eu o sa folosesc acelasi desen numai ca o sa o fac cu o alta culoare :
se prelungesc toate liniile orizontale spre stanga si linia S t in sus
din punctul O spre dreapta se masoara 4cm ,pe linia St se prelungeste deasupra liniei oa cu 5 cm, largimea taliei cum am zis mai sus 20 cm la care se adauga 2 cm de cusatura +3cm pentru pensa de la spate rezulta o dimensiune de 25 cm aceasta se aplica din punctul 1 in punctul 2
largimea la pulpasa presupunem ca se vrea de 67 se masoara astfel :
pe partea de fata de la S2 spre dreapta lasanduse 1 cm rezerva de coasere
spre partea laterala a pantalonului la fel lasanduse un centimetru de coasere (eu pe desen fac puncte colorate ) deci se masoara din punctul galben pana in punctul albastru sa presupunem ca rezulta 29 cm se continua masuratoarea de la 29 cm dar de data asta inapoi spre stanga pana la 67 cm depasinduse desenul pana in punctul alb
partea de spate este egala cu partea de fata dar numai de la genunche in jos , deci desenul va fi identic si la partea de fata si la partea de spate dar numai de la genunche in jos , se uneste punctul rosu cu punctul galben pintro linie curba si punctul alb cu linia gebunchiului si punctul mov cu genunchiul tot pintr-o linie curba
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
acum tiparul prezentat de mine este pentru un corp standard pentru conformatiile cu probleme se fac modificarii :
pentru cineva cu burta nu poti sa aplici acest tipar ca persoana nu o sa poata purta decat sub burta pantalonul si atunci ii va atarna slitul si va avea turu lasat in fata si in acest caz lungimea slitului se scurteaza , pentru cineva cu soldurile mari trebuie facute falduri la partea de fata sa i se dea largime din talie in jos si in acest caz se adauga cate 2,5 cm pentru fiecare fald si acestea se adauga la linia Ot , pentru cineva cu spatele in dreptul taliei scobit ca pantalonul sa vina pe corp se intra pe linia de tur la spate , pentru persoanele tinere care vor pantaloni cu talie joasa linia taliei nu se mai face perfect orizontala si oblica spre stanga ,
eu insa am prezentat o metoda mai simpla nu stiu cati vor intelege dar daca aveti intrebari puteti sa ma intrebatii orice raspund cu toata dragostea pentru meseria asta wink
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 18 Dec 2010, 8:19 pm

Virus linia de mijloc a spatelui nu este dreapta,indiferent de conformatie.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de virus Sam 18 Dec 2010, 8:29 pm

da asa este eu nu am mai facuto oblica ca nu am respectat masurile dar daca aplici largimea taliei din punctul mov nu va cadea exact pe linia slitului va fi oblica verticala spre dreapta
wink am dreptate ?
si nici rascroiala turului nu va fi atat de brusca
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 4 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB