Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

+74
Panea Laura
dienutzababy
stoy
ancush
aurishta
bobitica
Chirrox13
SilviaDumitrescu
alexia
nicopop
violeta25
louise27
tomari
andreeaX
badulet iolanda roxana
zylv
Lucia Ro
alinutza_andrei08
nicoleta_mc
ismi3ismi
kabunta
Motzu
ivanutamihaela
amoni
kamelyaa
Floren
emmancita
monaoprescu
StMihaela
cory74
vilcris
iolanda evelina
norelif
arielas
corina corina
florindogul2011
olympia
DANIELA.I
d.dana.c
aurelia.c
Noemi
ioana soare
gaby_6002002
mnarcisa
diada
zsofia
Steluzza
diana_roxana
Indra
violetas
Camy
valentinadof
ema
MihaelaT
bibitu
geany
Uca
clodi
RalucaS
kla78
IrisT
pisi
oana_007
GABRELA
virus
Admina
m-julie
Cornelya
amnro
cristina.moncea
Karina33
carmenzoe
rosita
MagdaMarin
78 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 18 Dec 2010, 8:52 pm

Din explicatiile tale nu reiese,spui ca din S2 prelungesti linia in sus cu 5 cm,eu nu ma uit la desen,ti-am mai spus ,iti citesc explicatiile.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Karina33 Lun 27 Dec 2010, 1:10 pm

Si eu la pantalonii de barbati plec tot din tiparul clasic de la femei cu modificarile necersare ( lipsa penselor, talie coborata, tur lasat, cute suplimentare)

Completare la sacoul galben am facut niste pantaloni din bistreci, mai sport putin ( totusi de mers la birou cu ei) prin buzunarele aplicate si cusaturile duble.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de olympia Mier 29 Dec 2010, 5:11 pm

Uca, eu abia acum ti-am vazut pantalonii! Imi plac mult iar colajul de materiale este de efect si pare intentionat din start! love
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Uca Mier 29 Dec 2010, 9:01 pm

Olympia, iti multumesc frumos din suflet. E bine ca nu se vede ca am acoperit o inaditura. taie A fost o inspiratie de moment, m-am jucat cu formele si cu cusaturile decorative. pupi

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de florindogul2011 Mier 16 Feb 2011, 2:25 pm

cum stramtez o pereche de pantaloni fara sa ii stric? sunt pioner in ale croitoriei mi-a dat un prieten o pereche de pantaloni si nu stiu cum ajutati-ma
florindogul2011
florindogul2011
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de corina corina Mier 16 Feb 2011, 3:33 pm

Studiez ! Am stricat ceva material incercand sa imi fac pantaloni si am renuntat pentru o vreme . Dar... se pare ca in compania voastra ma voi apuca dinnou . V-am spus doar ca sunt perseverenta , iar aici e atata informatie...
multumesc
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de arielas Lun 21 Feb 2011, 7:20 am

Trebuie sa fac un pantalon pentru un "baietel" (10-11ani), dar care are 95 talie si 105 talie. Am incercat sa-i fac dupa fostul pantalon de scoala, dar care ii era tare mic. Nu mi-a reusit. Il stangea in talie si la pulpa. Dar nu ma las. Intrebarea este ce model credeti ca-i sta bine pe o asa persoana, cu pense in fata sau fara? Poate ma ajuta sfaturile voastre.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de virus Sam 26 Feb 2011, 9:47 am

la varsta lui are dimensiunile cam mari
fai pantaloni cu falduri in fata si fail pe primul care vine exact pe dunga pantalonului da 1,5 cm si pe al doilea la o distanta de 2 cm si cu o dancitura de 2 cm in felul asta va avea si laggime la pulpa si nu il va tine nici pe sold
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de norelif Sam 26 Feb 2011, 10:09 am

corina corina a scris:Studiez ! Am stricat ceva material incercand sa imi fac pantaloni si am renuntat pentru o vreme . Dar... se pare ca in compania voastra ma voi apuca dinnou . V-am spus doar ca sunt perseverenta , iar aici e atata informatie...
multumesc
Corina, aparent confectionarea unui pantalon pare usoara!Confectionarea este dar tiparul este dificil de facut ,chiar si pentru cei cu experienta!Fiecare avem particularitati ale corpului!Dar sunt convinsa ca vei reusi!La primul tipar faci modificarile din aproape in aproape pana ajungi la cel bun!Succes!
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de arielas Dum 27 Feb 2011, 10:12 am

Multumesc virus, am sa incerc. Credeam ca e mai usor, dar intr-adevar la dimensiunile pe care le are, mi-e teama nu ca nu-i iesa, ci ca nu-i sta nici bine.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de ema Dum 27 Feb 2011, 12:40 pm

Ce inseamna cind pantalonul face cute orizontale pe picioare la spate, asa mai sub fund? Care e greseala?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de virus Dum 27 Feb 2011, 1:44 pm

ema a scris:Ce inseamna cind pantalonul face cute orizontale pe picioare la spate, asa mai sub fund? Care e greseala?

incearca sa mai micsorezi partea de spate in latime dar nu foarte mult (si nu taia din prima , intai coase sa vezi cum vine si dupa acea tai) o micsorezi in latime in portiunea imediat de sub fund adica de unde incepi sa cosi intre picioare in jos si dupa acea mai coboara betelia la spate cu 2 -3 cm astfel clientu are tendinta sa ridice pantalonul la spate la purtare , sa sti ca un factor important il are si alegerea materialului daca este foaret batos si tare nu se aseaza calumea pe corp , alta cauza ar pute fi si conformatia corpului daca are un fund mai proeminent si pulpa mai suptirica tot asa se va comporta incearca si sa modelezi pantalonul la tur prin calcat (nu stiu cat o sa poti sa facia asta sau cat o sa sti sa o faci este de vazut )


Ultima editare efectuata de catre virus in Dum 27 Feb 2011, 1:49 pm, editata de 1 ori
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 27 Feb 2011, 1:46 pm

mi-am facut si eu 2 perechi de pantaloni dupa tipare burda.ambele perechi sunt din material cu elastan in compozitie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sus nu mi-a mai ajuns materialul si am combinat cu satin elastic care e de efect zic eu.bine,pantalonii mai fac ceva cute dar per ansamblu sunt multumita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de iolanda evelina Dum 27 Feb 2011, 3:27 pm

Valentina , imi plac foarte mult pantalonii tai , dar sandalele m-au dat gata . Sunt superbe ! wink
iolanda evelina
iolanda evelina
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 45
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 03/09/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de zsofia Dum 27 Feb 2011, 5:13 pm

valentinadof pantalonul negru e foarte reusit ,tare mult im-i place cum sta pe tine,ai nimerit un tipar foarte bun,si nu pot sa zic ca si griul nu e reusit,dar modelul cel negru este cea mai perfecta care se aseaza pe corpul tau felicitari si sa porti sanatos hug Flowers
zsofia
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 56
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 27 Feb 2011, 5:31 pm

multumesc,zsofia ai dreptate si mie imi place cum cade pantalonul negru si cel gri cred ca ar capata un alt aspect in alta combinatie,cu o camasa pe deasupra sa zicem.
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de vilcris Dum 27 Feb 2011, 9:40 pm

valentina, pantalonul e la fel de reusit ca si celalalt. Problema e ca lungimea aceea de pantalon, cu vedere la glezna, se preteaza doar pentru siluete foarte inalte si foarte slabe. Tie iti "taie" din lungimea picioarelor si iti strica proportia siluetei. Poarta-l cu bluze care nu iti marcheaza talia.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de valentinadof Lun 28 Feb 2011, 7:06 am

multumesc de sfat vilcris asa o sa fac! pupi
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de cory74 Lun 28 Feb 2011, 12:00 pm

Valentina, vad ca te-ai pus serios pe croitorit... Smile Super tare, mai ales ca iti ies.. Felicitari, sa le porti sanatoasa!
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de valentinadof Lun 28 Feb 2011, 3:06 pm

multumesc cory,m-am pus eu serios pe croitorit doar ca peste mai putin de 2 luni mi se termina concediul de crestere copil si voi merge la munca si am nevoie de haine si nu stiu daca voi mai apuca sa mai lucrez la masina!
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de corina corina Lun 28 Feb 2011, 7:03 pm

Multumesc , Norelif (din Buzau ! ) ! Am constatat eu ca aparentele inseala . Cum sa fie usor sa faci un pantalon? Dar trebuia sa stric intai , ca asa se invata . Oricum am sa mai incerc . Cu voi aici totul pare mult mai usor . dama
Valentina , iti vin foarte bine pantalonii si daca iti place ai sa-ti faci tu timp , asa printre picaturi de o intalnire in secret , cu masina de cusut . Ai sa vezi ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de ema Joi 03 Mar 2011, 11:36 am

Virus, multumesc cu intirziere nu am mai intrat pe forum Intrebam pentru ca la mine e o problema atunci cind imi cumpar blugi: fac cute la spate pe picioare Multumesc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de StMihaela Lun 07 Mar 2011, 1:15 pm

Am o intrebare: se mai poarta pantalonii de barbati cu indoitura jos? Am gasit unii din ceva lanita usoara, foarte placuti, dar au marginea de jos indoita de doua degete. Ramane sau o tai?
Sunt gen pantalon de costum, aceeasi croiala.
Daca se poate un raspuns cat mai repede, as vea ca pana deseara sa ii execut daca trebuie.


Ultima editare efectuata de catre StMihaela in Lun 07 Mar 2011, 2:55 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugare explicatii :wink:)
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de monaoprescu Lun 28 Mar 2011, 8:07 pm

vreau si eu sa va arat ce pantaloni mi-am facut dupa tiprele din Leko,si vreau sa va aflu parerea...mentionez cu rusine ca sunt incepatoare.....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
monaoprescu
monaoprescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 54
Localizare : botosani
Data de inscriere : 31/05/2009

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de emmancita Lun 28 Mar 2011, 8:46 pm

Mie imi plac, atat doar ca mi se pare ca au talia cam inalta, dar s-ar putea sa vad asa pt ca e poza facuta cam de sus.Frumosi, nu par facuti de o incepatoare.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Pantaloni de dama sau barbatesti - 2 - Pagina 5 Empty Re: Pantaloni de dama sau barbatesti - 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB