Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bijuterii din fimo VII

+35
alinanica
danabarbu2007
laurycm22
anc@
marabr
elyere
aurishta
mena2001ro
Andata
valentinandreea2006
cristinica_70
ladybug
Zuri
letho
madelainemarie
bellajane_10
Admina
mangokiwi
AlinaJ.Bijoux
firimitura
ioana soare
betymi72
Amalia T. Design
Lucia Ro
biju-diart
Day
darkpoke
Made by Ank
andrabijoux
kitty_1973
Lucia.BlueFlower
Day Lily
Ela
Dragonfly
Carmen's
39 participanți

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Carmen's Joi 30 Sept 2010, 9:53 am

Firimitura, ai fost harnicuta nu gluma. Numai frumuseti. Prima bratara pe ce este? Elastic?

Laurycm22 citeste tutorialele de pe paginele astea:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sa stii ca ajuta foarte mult. Au cateva sfaturi foarte bune pentru incepatori si in plus sunt in limba romana (daca nu stii engleza).
Ca idee, pentru suprafata de lucru poti folosi o placa de faianta. Diferenta dintre fimo clasic si fimo soft este ca primul este mai tare si se framanta mai greu, in rest sunt la fel.
Indiferent ca este clasic sau soft, materialul trebuie conditionat inainte de a lucra cu el. Adica il framanti pana cand daca intinzi o foaie si o pliezi in 2 sa nu crape la indoitura.
Grosimea la felie....depinde la ce vrei sa o folosesti. Dar ca baza pentru pandativ, inel cercei, ideal ar fi sa fie minim grosimea maxima de la masina de paste (chiar daca pare rezistent si elastic...se poate rupe foarte usor)
Softenerul se foloseste pentru a inmuia lutul, prea vechi si care nu poate fi framantat. In loc de softener, poti amesteca putin fimo soft
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de laurycm22 Joi 30 Sept 2010, 9:57 am

Carmen iti multumesc pentru raspunsuri. Mai am cateva intrebari:
-In ce depozitati fimo?
-Ce fel de clesti folositi?unul pt taiat si unul pentru indoit sunt suficienti?
-De pe ce site-uri obisnuiti sa cump ?
Merci.
laurycm22
laurycm22
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Zuri Joi 30 Sept 2010, 10:07 am

Firimitura, ai fost harnicuta :D. Tare dragute lucrarile.. cel mai tare imi plac pandantul inimioara si bratarile. Bratara albastra are elementele din fimo pur si simplu superbe! E mokume? Dar dupa parerea mea, asamblarea cu elastic negru nu o avantajeaza deloc. Ar merge mult mai bine elemente metalice...desi momentan nu-mi vine vreo idee cum ai putea sa o faci. Cu zale ar merge dar ar trebui sa fie destul de maricele. Poate vin fetele cu sugestii wink >


lacry

- sper ca ai luat lacul pe baza de apa... Pensulele se curata cu apa calduta, imediat dupa ce le-ai folosit.
-pentru preturi de accesorii intra la topicul despre unde ne aprovizionam, ai sa gasesti acolo multe magazine online unde ai sa vezi preturi pentru ce ai tu nevoie.
- ca suprafata de lucru eu folosesc o mostra de geam termoizolant Smile, dar poti folosi o placa de gresie sau pur si simplu hartie de copt.
- pentru intins fimo exista sucitoare speciale, dar poti sa intinzi cu cu obiecte de prin casa. De exemplu eu intind cu un recipient de deo care e metalic si nu are dunga de imbinare. Mai poti folosi un pahar cilindric, sau am mai citit ca sunt fete care folosesc o bucatica de teava de PVC. Important e sa nu folosesti obiecte din lemn.
- prima etapa de lucru cu orice fel de fimo este sa-l amesteci bine si astfel sa-l incalzesti. Mai departe depind ede tehnica si imaginatie
-cat de gros tai felia.. la fel, depind de ce iti doresti sa faci cu ea
- clay softner nu e obligatoriu dar e foarte util uneori

Later edit: Carmen, cred am scris cam in acelasi timp Laughing
Zuri
Zuri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/09/2009

http://zuriaccesories.jimdo.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de betymi72 Joi 30 Sept 2010, 11:07 am

Coquette de ce sa nu folosesti obiecte din lemn?
Firimitura te-ai jucat ceva nu gluma...Foarte dragute toate ...si eu cred ca ar merge mai bine cu zale bratara albastra...oricum margelele sunt super...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Carmen's Joi 30 Sept 2010, 11:15 am

Stiu eu! Stiu eu!
In primo rand fimo se lipeste de lemn si in al 2-lea rand lemnul are pori si nu il mai poti curata love
Am raspuns bine, profa? love
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de betymi72 Joi 30 Sept 2010, 11:17 am

multumesc Carmen!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Carmen's Joi 30 Sept 2010, 11:22 am

Cu placere bety, dar sa vedem ce zice si Coquette...ca nu sunt sigura nici eu de motivele pentru care nu trebuie folosit lemn Smile (banuiesc ca alea ar fi)
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de darkpoke Joi 30 Sept 2010, 11:26 am

lacry...pt intins fimo..eu am improvizat altceva
foloseam si eu un pahar de metal..pe care inca il mai folosesc..la presat
dar pt intins...am refolosit..nush cum se numeste.. este ca un roller..cu maner...care avea pe el niste straturi de hartie cu lipici..folosit pt a aduna scamele de pe haine..intelegi la ce ma refer?
cand se termina straturile de hartie..cel putin ale meu..avea un carton tare ..ca ultim strat..si am descoperit ca merge intins cu el..ma ales ca e un cilindru mobil...si cu maner...aproape la fel ca cele special pt fimo..
si cartonu s-a pretat ok..nu s-a lipit..mi-era teama de asta..si pot intinde acum foi mult mai subtiri decat cu paharul
oricum..romanul este inventiv..deci cred k poti gasi si alte solutii mai inventive
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de firimitura Joi 30 Sept 2010, 11:35 am

multumesc fetelor. da carmen este elastic. stiu ca nu da chiar cel mai bine , dar am incercat si cu zale si mi-ar trebui unele cam mari ca sa stea fixat asa cum as vrea eu. pe mana se aseaza frumos asa cu elastic. o sa incerc sa fac o poza cu ea pe mana sa vedeti cum se aseaza.
da coquette este mokume, un mokume facut pe vremea provocarii nr 1 :D
kiss

eu pt intins foaia de fimo folosesc ori masina de paste ori un tub de la spray fixativ, uneori chiar si o preducea pe care o am de la bunica,
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de laurycm22 Joi 30 Sept 2010, 11:42 am

DARKPOKE
am si eu roller o sa incerc cu el, stiu despre ce spui...merci mult
COQUETTE
am cump lac darwin vernis gloss si nu e pe baza de apa... zid
laurycm22
laurycm22
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Andata Joi 30 Sept 2010, 1:46 pm

Eu nu stiu pe ce baza e lacul de la Sculpey pe care il folosesc, ca nu scrie pe el. Scrie in schimb ca se curata usor cu apa, desi eu am intampinat serioase probleme si am stricat destule pensule pana am descoperit ca se curata perfect in spirt.
firimitura, foarte frumoase bijuteriile.

Indraznesc si eu sa pun ceva din ce am mai lucrat, scuzati calitatea pozelor

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de laurycm22 Joi 30 Sept 2010, 1:58 pm

Andata
ce ai folosit ca si fir pentru a pune margelele?
ce ai folosit pentru a inchide siragul?
Merci
laurycm22
laurycm22
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Carmen's Joi 30 Sept 2010, 3:00 pm

Andata, foarte reusite colierele tale

Ce am mai mesterit si eu
weekend-ul asta imi fac manichiura :grin:
portocale si lamai verzi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Dragonfly Joi 30 Sept 2010, 3:15 pm

firimitura a scris:vin si eu cu cateva poze cu ceva ce am asamblat in ultima vreme :
cativa cercei cu surub :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid
Frimitura ai un 10 pentru piesele bratarii,MINUNATE
sunt gura casca rock rock rock rock
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Day Lily Joi 30 Sept 2010, 3:41 pm

Recunosc ca si eu m-am uitat de cateva ori la bratara asta, foarte reusit modelul de mokume.
Day Lily
Day Lily
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Zuri Joi 30 Sept 2010, 4:58 pm

Carmen, ai zis bine. Fimo se lipeste de lemn, plus ca lemnul deobicei are textura, nu e perfect lis. Dar am vazut la Art and Hobby center niste sucitoare micute de lemn... simpatice, totusi nu as risca sa experimentez, mai ales ca ma descurc cu ce am.

Pai fetele cochetele... si de data aceasta la laury ma refer Smile , de ce nu incercati mai intai sa va documentati un pic, dupa care sa cheltuiti banii? E si vina noastra, fata a intrebat, noi am omis sa-si spunem de lacul pe baza de apa. Dar totusi nu suntem noi singura sursa de informatie. Alte lacuri intra in reactie cu fimo deja copt si daca nu se intampla imediat, se intampla peste 1 luna, 2, 3... si e foarte naplacut sa descoperi tu sau mai rau, clientii tai, ca ti se lipesc margelele :P. Eu folosesc Maimeri- puteti sa vedeti si voi din pozele mele cat de frumos luceste. Iar pensule am stricat numai cand nu le-am curatat imediat dupa folosire.

Andata, ai asortat foarte frumos piesele de fimo cu margelutele.
Vad ca a dat boala pandantelor inimioara in noi Laughing . Si eu am unul, ii fac poza in week-end sa vi-l arat.

Carmen, imi plac cane-urile pt unghiute pe care le faci. Eu am vazut pe undeva ca fetele le micsorau exclusiv cu extruder, ma uimeste ca le micsorezi de mana si totusi le pastrezi egale.


Ultima editare efectuata de catre Coquette in Joi 30 Sept 2010, 8:54 pm, editata de 2 ori
Zuri
Zuri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/09/2009

http://zuriaccesories.jimdo.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Andata Joi 30 Sept 2010, 5:02 pm

laurycm22 a scris:Andata
ce ai folosit ca si fir pentru a pune margelele?
ce ai folosit pentru a inchide siragul?
Merci

Pentru coliere si bratari folosesc guta de 0.5 mm luata de la un magazin de unelte de pescuit. Pt cercei folosesc guta de 0.25mm luata de pe net, de la margelutze.ro. Pt a inchide siragul folosesc ori wire guardian ori cupa de nod, luate tot de pe net.

Carmen's, multumesc pt aprecieri. Si mie imi plac citricele tale, mai ca iti vine sa le mananci, f reusite sunt.

Coquette, multumesc mult. Abia astept sa vad si pandantul tau inimioara. Eu mai am vreo 2 inimioare, dar nu le-am facut colier.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de laurycm22 Joi 30 Sept 2010, 7:13 pm

Coquette
In primul rand sunt laury nu lacry, second-m-am documentat mult inainte sa cumpar, in general fetele lacul asta il folosesc si curata pensula cu spirt(asa cum mi-a spus si vanzatorul)-este un lac special pt fimo.so...intrebam ca sa vad din experienta cat mai multe pareri...
laurycm22
laurycm22
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Day Joi 30 Sept 2010, 8:27 pm

E foarte bine sa intrebi,dar exista si topicul "Scoala de bijuterii",unde deja s-a raspuns la multe din intrebari!So,no offence,Laury! hug
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de firimitura Joi 30 Sept 2010, 8:36 pm

bratara aceea si sora mea a pus ochii pe ea de cum am terminat-o de montat. si mie imi place cum au iesit piesele , insa sincer va spun m-am chinuit ceva sa imi iasa un asa model. sper sa mai reusesc sa repet experienta.
va multumesc de aprecieri, mai ales cand vin din partea unora care sunt asa de familiarizate cu tehnica mokume. kiss
Andata foarte frumos ai imbinat margelutele cu piesele din fimo.imi place tare inimioara. e facuta cu matrita ?
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Zuri Joi 30 Sept 2010, 9:04 pm

laurycm22 a scris: Coquette
In primul rand sunt laury nu lacry, second-m-am documentat mult inainte sa cumpar, in general fetele lacul asta il folosesc si curata pensula cu spirt(asa cum mi-a spus si vanzatorul)-este un lac special pt fimo.so...intrebam ca sa vad din experienta cat mai multe pareri...

Scuze ca te-am botezat, am corectat si mai sus. In ceea ce priveste lacul, daca tu stii ca acela e bun, atunci foloseste-l. Iar daca te deranjeazasa ti se dea informatii, sfaturi sau sa fii corectata, nici o problema, eu asa ceva numai fac, promit. Mai ales ca despre lacuri cel putin, aici pe forum s-a tot discutat in repetate randuri.
Zuri
Zuri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/09/2009

http://zuriaccesories.jimdo.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 30 Sept 2010, 10:54 pm

ma nu va mai certati ma Smile eu sunt de vina, eu i-am zis sa isi ia lac din-asta. Eu asta il folosesc si nu am absolut nici o problema cu el. Am bijuterii facute din martie si sunt ca noi. Pentru ca e lac pentru ceramica, chiar daca nu e pe baza de apa. Este nontoxic si se curata cu apa dar doar de pe anumite pensule (din-alea mai ieftine din par de nu-stiu-ce Laughing ) Oricum, daca nu, cu spirt mere bine
Asa caaaa...nu exista ca cineva are sau nu mai multa dreptate. Eu una nici n-am gasit alt lac si pe asta mi l-au recomandat cei de la magazin si alti artisiti :D
btw, softener nu e obligatoriu. materialul e mai bine sa-l folosesti inmuiat normal, cu mana, dar, ti-am zis, unele pachete sunt tari sau vechi si atunci o sa faci febra musculara la degete =))
hug
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Andata Vin 01 Oct 2010, 12:36 am

firimitura, multumesc mult pt aprecieri. Inimioara e modelata cu mana, nu am matrite. De fapt daca ai vedea ce mijloace rudimentare folosesc ai rade de mine.
Laury, coquette, dragele de voi, nu aveti de ce sa va certati. Fiecare are dreptatea ei. Si eu m-am interesat inainte si am vazut o gramada de tutoriale. Dar mie de exemplu nu prea imi place fimo, chiar daca altele il prefera. Eu l-am incercat insa am considerat ca mai mult ma inspira sculpey sau cernit, lucrez altfel cu ele. Fiecare stie ce e bun pt ea, si pana nu incearca nu stie. Simplu, nu? Sa fie frigul care se apropie de vina ca aici se incing spiritele?

Eu vreau sa va intreb altceva...

Voi ati simtit vreodata ca poate modalitatea de imbinare a unui colier (ma refer la asezarea margelelor/elementelor fimo) ar fi putut fi facuta mai bine altfel? Ca eu uneori stau in cumpana daca ceea ce imi place mie ar avea aceeasi estetica si pt altcineva.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Zuri Vin 01 Oct 2010, 8:49 am

[quote="Andata"

Voi ati simtit vreodata ca poate modalitatea de imbinare a unui colier (ma refer la asezarea margelelor/elementelor fimo) ar fi putut fi facuta mai bine altfel? Ca eu uneori stau in cumpana daca ceea ce imi place mie ar avea aceeasi estetica si pt altcineva.[/quote]

Eu uneori nu sunt multumita de cum asamblez cate un colier si atunci il las pt o perioada, dupa care il desfac si caut alta solutie. Dar nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme asa cum spui tu, pentru ca felul in care lucrezi trebuie sa te defineasca in primul rand pe tine, deci in primul rand trebuie sa-ti placa tie.

Ce fel de sculpey folosesti?
Zuri
Zuri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/09/2009

http://zuriaccesories.jimdo.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de darkpoke Vin 01 Oct 2010, 10:04 am

mokume...sau arta de dedesubt as zice eu...
felicitari firimitura...ma tot uit si tot nush cum ai realizat atat simetrie
stiu ca zicea cineva..ca handmade inseamna antisimetrie...si asa e..dar nu poti sa nu feliciti cand cineva se apropie asa de mult de perfectiune
ura
iata ce am mai facut eu...mai am niste piese...neasamblate..teste..ma tot chinui cu pozele..mi se pare ca-mi strica imaginea sa zic asa...ca arata mai bine live
si cutia este reciclata...si aranjata..impodobita de mine..sa vedeti ce poti face cu ceva ce ai arunca..
astept pareri Smile
carmen cum faci tu poze atat de clare...luminoase si frumoase?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo VII - Pagina 9 Empty Re: Bijuterii din fimo VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB