Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Despre coafuri si ingrijirea parului-1 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Despre coafuri si ingrijirea parului-1

+58
MihaelaT
amoni
milena
laurin
lennny
carmenco
adriuta
MagdaMarin
Uca
cris_io_mat
camic
dienutzababy
Lucia.BlueFlower
ancone
Floren
dorina64
Chirrox13
amnro
SilviaDumitrescu
europolis
maryd
Cristina_Ionela
oliviamar
cris_27
geany
CCristinaC
stoy
zahariaelouise
danniela
Clio_Ela
mnarcisa
violetas
valentyna_sweetly
diada
Kristina
Savu Ramona
Karina33
Maci
elenaxx
corina corina
Gianina4ever
bubu85
ema
cris69
came_lia
piciul
pitigoiul
nicoleta_vls
dktimi
aurishta
rozina
mariaz_09
manuela29
canadianca50
tomari
veniciuc nicoleta
Admina
andreeaX
62 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de andreeaX Mier 01 Sept 2010, 11:46 pm

Buna!Deschid acest topic deoarece nu am gasit niciunul unde sa se potriveasca intrebarea mea,si va propun,cu aceasta ocazie,sa acordam putina atentie si coafurii..Cum va coafati,ce produse folositi,ce ustensile,sfaturi si altele...
Problema mea este urmatoarea:

Am un ondulator Remington cu diametru destul de mare (aprox 4cm) care face niste bucle superbe,mari si conturate.Problema este ca nu reusesc sa fac coafura sa reziste.Dupa ce ma coafez,la scurt timp incep sa se lase.Mentionez ca am parul de lungime medie (pana in jumatatea spatelui),vopsit,uscat si usor ondulat natural.
Am folosit initial fixativ,ultima data am dat si putina spuma pe lungime inainte sa-l usuc si fixativ dupa ce m-am coafat.Nu vreau sa folosesc o cantitate mare de produse de styling,as prefera sa nu folosesc deloc dar vreau sa l fac sa stea shot pentru ca arata superb si mi-e tare ciuda
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de andreeaX Vin 17 Sept 2010, 11:21 pm

Nu se coafeaza nimeni? Rolling Eyes
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de Admina Sam 18 Sept 2010, 12:49 am

Eee, si tu acum... Cine mai are timp de coafat, la viteza in care traim? zid Eu nu am timp de dormit, coafatul... Ce e aia? rade
Sa revin la subiect si sa las ironiile la o parte. Eu nu-mi prea ingrijesc parul, din lipsa de timp, cum am stabilit. Si nici timp de salon nu este (plus ca prefer sa fac altceva cu banii). Am gasit o metoda de a avea oarecum parul disciplinat, fara timp mult folosit pe coafat. Am o perie rotativa Babyliss, de care sunt foarte multumita. Nu-mi smulge par (normal ca pica ceva, la periaj) si daca investesc 15 minute, dupa spalatul parului, e ok pentru 2 zile, macar.
Ideal asa e, cum zici si tu ca ai incercat. Se aplica spuma de par (sunt si unele speciale, pt bucle sau pt par intins), de la radacina spre varf (parca), pentru a da volum. Apoi se usuca cu feonul sau in cazul meu, cu peria. Si dupa aranjamentul final se da fixativ, de la distanta, sa para cat mai natural, nu tapat. Teoria o fii de genul acesta, dar eu nu ma impac cu partea practica, respectiv cu spuma sau alte produse de styling, inainte de uscare. Nu stiu de ce, imi irita scalpul si (mai pe romaneste), ma mananca de zici ca am paduchi. La fel mi se intampla si daca ma dau cu solutie de protectie pentru temperatura (desi nu folosesc placa, am zis sa ma dau, ca si peria lucreaza cu temperaturi mai mari). Si sar peste pasul cu aplicarea spumei. De aceea nu ma tine foarte mult, coafura, nici pe mine. Fixativul imi place, nu ma deranjeaza, dar se zice ca toaca parul, in timp (deci se despica).
Nu stiu la ondulator cum e, dar eu mai folosesc peria, a doua zi, pentru a rearanja parul. Totusi ondulatorul nu este tot o placa, doar ca cilindrica? Deci preseaza parul si-l fixeaza in forma respectiva; ar trebui sa tina mai mult, decat doar uscat cu peria.
Poate sa cauti pe net despre produsele profi din saloane, ceva pentru fixarea coafurii.
Eu am vrut sa-mi iau ceva special anti-frizz, dar nu mai stiu ce m-a oprit. Acum nu mai stiu ce firma era, ca imi placuse rezultatul.

L.E. Am gasit ceva, de la Kerastase:aici si poate pentru tine ar merge Oleo-curl (mie imi facea cu ochiul Oleo-relax). Oare s-or gasi si la noi?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Sam 18 Sept 2010, 8:55 am

sa intru si eu in hora..De coafat am noroc ca nasa mea de cununie este coafeza..la ea ma tund,la ea ma vopsesc si incerc tot tipul de freze...cat ce priveste coafarea in particular de cate ori am avut cate o freza ,mai ciudata(cu un colt in parti,breton in scarite etc)si mergeam dimineata la servici trebuia aranjat ca altfel statea ca mopul.Unde mai pui ca lucram receptionist si eram prima care dadea ochi cu cei care intrau in societate.Deci ritualul era urmatorul:daca ma spalam seara pe cap,il dadeam cu spuma,apoi il uscam cu capul in jos,tragand puternic peria prin par..Apoi in oglinda il aranjam..iar dimineata o luam de la capat..daca era nevoie..Nu pot spune ca freza mea rezista toata ziua cu tot fixativul pe care il puteam...seara arata iar ca un mop..Si am ajuns la concluzia ca nu am ce sa-i fac..avand si firul moale si subtire...Acum ca stau acasa,am timp destul pentru aranjat freza..dar nu ma omor ca nu am de ce(bebele ma place asa cum sunt rade )dar in schimb il intretin..tuns,vopsit iar daca ies reiau ritualul,spuma,perie,feon... kiss
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de tomari Dum 10 Oct 2010, 3:32 pm

Pentru tinuta coafurii pe vremea raposatului stiu ca inainte de coafare (pus bigudiuri) se umezea parul cu bere (facuta din hamei) mai ales la parul moale si stiu ca se folosea si zeama de lamaie diluata dar asta nu mai retin exact ptr ce [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

desi nu existau atatea solutii speciale de coafat inainte si intretinere dupa, doamnele si domnisoarele erau multumite de cum aratau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 21 Noi 2010, 8:27 pm

cine foloseste bigudiuri cu scai ? poate spune daca deterioreaza firul? Al meu tot il rup pina iau jos bigudiul.Sau poate este o tehnica ...
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de manuela29 Dum 05 Dec 2010, 10:33 pm

Eu folosesc.Mai rar ce-i drept ,dar si cand le folosesc patesc la fel ca si tine Trebuie foarte usor scoase.Dupa 90 cumparasem de la rusi din cele care se fierbeau.Le tineam doar 5-10 minute pe cap,dar erau prea subtiri si am renuntat la ele.
manuela29
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de mariaz_09 Dum 05 Dec 2010, 10:41 pm

in fiecare saptamana pun bigudiuri cu scai .dar nu am avut probleme,parul meu este de lungime medie si nu cred ca este o anumita metoda,pur si simplu le desfaci asa cum le-ai roluit.Poate la par lung se desface mai greu.Eu fac o solutie cu sare de lamaie cand nu am spuma de coafat.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Dum 12 Dec 2010, 12:22 am

postez si eu aicea 2 carti cu modele de coafuri f simple... mai vechi, cei drept ,dar pe care la poate face oricine wink
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si o carte din arhiva proprie pe care am scanato acuma un an
sa vedem poate ma dumiresc cum sa ai fac upload =)


apropo eu sunt coafeza de meserie .. totusi eu nu inteleg una vrea ceva natural (ce avem prin gradina) si una vrea ceva de cumparat
deci: cine are parul gras trebuie sa se clateasca pe par cu o solutie acida citrica , regleaza sebumul iar ca sampon recomand ceva cu menthol pt ca stimuleaza porii iar balsam exclusiv pe varfuri nu radacina parului

cele cu firul moale sa nu foloseasca sampoane dure sau cele de copii eu recomand cele care sunt cremoase Shauma q10 sau garnier cu cacao etc si balsamul (tratamentul) idem ca mai sus

cele cu firul decolorat sau rupt .. f bun este vivality de la wella + balsam sau tratament aceasi gama (este singurul unde am remarcat o diferenta vizibila ) nu asteptati minuni dureaza iar eficacitatea se vede in timp

pt fixarea coafurii (durabilitatea )recomand spalat parul+uscat cu capul in jos radacina f bine + spuna pe parul aproape uscat =pieptanat pt intinderea spumii (pieptanare usoara ca altfel riscam sa ne rupem parul din cap ) ca si durabilitate spuma recomand intensa (am 10 ani de cand o folosesc si nu m-am plans niciodata ) le-am incercat aproape pe toate celelalte - ingrasa parul sau dau senzatii uleioase parului cea ce nu confera durabilitate
apoi coafare
daca se foloseste drotul sau placa (pt facut onduleuri = nu se foloseste spuma la placa de par )parul trebuie fixat pe parcurs 2-3 suvite facute un 'puf' de fixativ si tot asa
parul se coafeaza pe portiuni nu cu smocul wink eu folosesc fixativ taft albastru fixare 4 sau cel portocaliu

ar fi multe de spus dar ma limitez caci este 1 noaptea si eu tot nu dorm iar pt viitoarele nelamuriri. revin si maine
noapte buna kiss


Ultima editare efectuata de catre rozina in Dum 12 Dec 2010, 11:18 am, editata de 1 ori
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de aurishta Dum 12 Dec 2010, 7:51 am

Multumesc mult, Rozina, pentru carti. Si eu, si fetele mele avem parul lung si imi sunt de mare folos cartile.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 12 Dec 2010, 11:20 am

Multumim Rozina . eu am parul tuns bob pina la lobul urechii si in spate filat E f rar si nu mai stiu cum sa-l coafez pentru ca si firul e subtire !.Am si un pic de breton dar as trata cu ceva sa se mai indese Sa sper in tratamente si cu ce ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Dum 12 Dec 2010, 7:44 pm

deci pt indesirea parului ... eu stiu un singur tratament care intradevar da rezultate= uleiul de masline
inainte de a face baie cu (1 h inaine) faci un masaj capilar cu ulei de masline te sfatuiesc sa-ti procuri din strainatate ulei presat la rece .. sunt si in comert la noi dar la extra preturi
rezultatele se vad dupa 6 luni

totusi daca ai parul f rar de ce al mai si filezi?? vrei sa dai senzatii de chelire pupi

in primul rand masajul cu ulei apoi = procedeul de spalare( citeste in postul anterior ) te sfaturiesc totusi sa nu folosesti apa fierbinte cat mai calie posibil (apa de vara ) asta al va impiedica sa se mai si ingrase asa de repede

totusi este vital sa stiu daca ai parul uscat sau gras sa-ti pot recomanda anumite vitamine care se pun in uleiul de masline care sunt extraordinare si fac minuni
in functie de parul tau pot sa-mi dau seama :gras ,uscat, mediu, vopsit , decolorat,cade excesiv ,matreata, etc si f important culoarea natura a parului
alb , bolnd deschis inchis , saten deschis,saten, saten inchis , negru sau roscat

rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 12 Dec 2010, 8:32 pm

Rozina , am parul saten dar l-am vopsit o nuanta mai deschis , e filat la spate doar sa nu stea ca matura departe de git .Parul e gras , firul subtire nu am matreata .Il tund la virfuri si bretonul cam a doua luna .Astept de la tine sfaturi ,Cu ulei sa ma dau in fiecare zi apoi sa ma spal ? Te rog sa ma indrumi pentru ca la vara sa fie refacut bine Nu cade.Am asa ambitie ca sint in stare sa ma ung cu ulei si sa ma spal in fiecare seara numa sa ma indrumi .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Dum 12 Dec 2010, 10:00 pm

nu trebuie sa faci acest procedeu seara de seara doar cand te speli tu pe cap in mod normal
masaj cu ulei de masline la 100 ml adaugi o fiola de vit c , b9 , si vit e
pe o bucatica de tifon sau chiar cu mana masezi pielea capului de 2 ori saptamana inainte de a face baie cu 1h
apoi foloseste un sampon cremos nu unul f dur -clatire + balsam pe varfuri previne degradarea parului
sa nu aplici masca tratament balsam pe scalp ci doar pe par fara a atinge pielea capul doarece balsamul scade volumul parului
te mai sfatui sa te clatesti pe cap cu o solutie facuta din citrice , ce-ti place grafa , portocala , lamaie daca nu ai te poti clati cu oret dar miroase urat
1 fruct la 7 litri apa stors acesta clatire regleaza sebumul scalpului


si sa-mi spui efectele peste minim 3 luni , cum am zis efectele vizibile incep dupa 6 luni kiss si spor la treaba si chiar am f multe persoane care continua acest tratament chiar si dupa 3-4 ani
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 13 Dec 2010, 8:42 pm

rozina multumesc din suflet si o sa te tin la curent!
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Mar 14 Dec 2010, 11:08 pm

canadianca50 a scris:rozina multumesc din suflet si o sa te tin la curent!

acuma mai gasesti si o alternativa "scumpa" a uleiului de masline .. mai este o solutie de la gerovital cu ulei de ricin si perol, pretul chiar nu stiu cat este oricum in jur de 20 de lei dar ei au si niste fiole care sunt f bune cu keratina care dau rezultate excelente in cresterea parului cred ca sunt in jur de 80 de lei 14 fiole iar uleiul cu fiolele de la gerovital trebuie folosite impreuna exact ca si uleiul de masline ... inainte de spalare iar rezultatele se vad in timp . si stiu ca ma repet
nu te astepta la minuni peste noapte kiss
sa ma tii la curent cu rezultatele
daca se ingrasa ,daca se simte uscat dupa spalare sau daca vezi vre-o schimbare la pielea scalpului uscat gras in exces
poate sa fie de la un surplus de vitamine si atuncea trebuie modificat dozajul vitaminelor kiss
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 15 Dec 2010, 9:40 am

rozina imi dai si niste sfaturi de frizura ? acum fac carare dar as schimba-o si e pina la baza urechii si la ceafa putin filat Daca as purta cordeluta se roade ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Lun 20 Dec 2010, 4:45 pm

acuma este o noua moda... un bob intr-o parte lung pana la urechi si in cealalta parte tuns scurt filat o sa caut o poza
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 20 Dec 2010, 6:51 pm

bine astept poze
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de dktimi Lun 20 Dec 2010, 7:54 pm

Rozina, mersi mult pentru sfaturi kiss abia astept sa-mi mai creasca parul ca sa pot incerca unele dintre coafurile impletite.

Care e gama ta preferata de produse pentru ingrijit parul?
dktimi
dktimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 36
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Mar 21 Dec 2010, 10:59 pm

dktimi

nu exista gama preferata eu lucrez cu kallos, wella , si chiar cu multe altele mai putin cunoscute care i-mi satisfac "cerintele" in totalitate si au efectul dorit de mine ... toate sunt facute pt un tip "standard " de par , iar prin standard ma refer la cum a decis firma respectiva cum respecta cantitatile etc
ex ce-mi prieste mie poate tie sa nu-ti priasca
trebuie sa cauti si sa incerci ,, acuma depinde si cea ce cauti
eu recomand anian mi se par putin mai docile produsele ... dar cum am precizat nu sunt bune pt toti , multi au un ph mai mare sau mai mic asta depinde de fiecare , pot provoca matreata ,mancarime ,caderea parului , dermatite, nu mai spun de alergiii severe etc
de asta spun sa nu se schimbe sampoanele si tratamentele , vopselele in special ,dupa ureche

off .. ma dispera reclamele de genul ... aceasta vopsea nu contine amoniac..
pfff normal ca nu vopselele contin amoniacul ci oxidantul rade asa ca este o gluma proasta pe care noi cu totii o inghitim cu placere plus ca tin si f putin pe par , mai dai si banii degeaba
revenind la ale noastre

canadianca : din pacate nu ma pricep sa pun o poza pe site Sad o sa postez un link

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mier 22 Dec 2010, 6:44 am, editata de 1 ori (Motiv : pus link bun catre poza)
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de Admina Mar 21 Dec 2010, 11:17 pm

Rosina, sunt mult mai blande vopselele fara amoniac. Nu ma pricep la compozitia lor chimica, sau a oxidantului, dar daca ti la podoaba ta capilara si nu ai fire albe, e de preferat nuantatorul sau o astfel de vopsea. Pe parul meu sticlos nu prinde bine nici vopseaua permanenta. Stiu ca-mi prindea Gerocossen, dar cele mai bune, nu. Vopseaua fara amoniac, imi prinde daca e nuanta mai inchisa, brunet, adica, roscatul a iesit la spalat, imediat.
Totusi, prefer aceasta vopsea si daca m-as mai vopsi, as alege tot una de gen. Nu miroase intepator (semn ca sunt mai blande ingredientele), nu cade parul atat de mult, ca si la vopsirea permanenta.
Eu am observat ca nu mai am parul gras, sau oricum, nu ca inainte. Sa fie si hormonal, dar sa fie si peria rotativa. love Inainte imi uscam parul peste noapte, dimineata plecam si cu el umed, cand era mai lung. Dar acum il zvant putin si-l usuc cu aceasta perie. Nu se mai ingrasa si isi pastreaza o oarecare forma, chiar daca nu dau cu spuma, fixativ.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de dktimi Mier 22 Dec 2010, 8:59 am

Rozina, mersi mult pentru raspuns Merci atunci ramane sa experimentez. Am gasit acum un sampon din noua gama Garnier, cu mango si ceva floare, si imi lasa parul stralucitor si pieptanabil fara balsam - sa vedem cat tine acest efect.

Vroiam sa te intreb daca ai intalnit cumva problema "parul s-a obisnuit cu samponul", si daca ai fost nevoita sa schimbi? Am o teorie - poate parul are nevoie de un tratament cu o masca potrivita cand se ajunge la aceasta faza. Tu ce parere ai?

S-ar putea sa fie ca nu parul, ci noi ne obisnuim cu samponul si vrem sa-l schimbam?
dktimi
dktimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 36
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de rozina Joi 23 Dec 2010, 11:16 am

dktimi intradevar nu exista ne obisnuim cu samponul .. exista : nu mai pastreaza firma respectiva corect ingredientele Sad din pacate traim in romania si totul este posibil rade la fel se intampla cu detergentul balsamul pt haine etc chiar si produse alimentare cred ca nu mai este impetuos necesar sa dau detalii se subintelege
admina : daca ai parul sticlos inseamna ca ai o "problema " la pigmentul parului nu este din cauza vopselei , din pacate am intalnit multe persoane care au aceasta problema oxidantul contine : amoniac, perhidrol , apa oxigenata in diferite formule chimice ,,, nu detaliem pt ca intram in chimie Smile
singurele care nu contin amoniac sunt nuantatoarele la pliculete sau o vopsea care nu trebuie activata ,adica nu contine 2 tuburi care trebuie amestecate {cea ce nu am vazut pana acuma} nu mai spun caci se mai si triseaza "firmele producatoare " multe vopsele contin lanolina cea ce face parul extrem se suplu dupa prima spalare , si dau impresia de calitate superioara
multe contin mai mult pigment colorant si dureaza mai mult , pt majoritatea ,dar tot cea ce tine pe par mai mult de 5 spalari contine amoniac sau un derivat al acestuia care forteaza la deschiderea pigmentului parului si fizarea culorii
2. intradevar este normal ca parul tau nu se mai ingrasa asa de repede daca ti-l usuci cu o perie , pt ca il ridici de la radacina , si atunci el nemaifiind lipit de scalp nu mai poate absorbi sebumul capilar dar daca al vei pieptana in exces se va ingrasa la fel de repede

o zi buna
kiss


Ultima editare efectuata de catre rozina in Joi 23 Dec 2010, 11:19 am, editata de 1 ori
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de nicoleta_vls Joi 23 Dec 2010, 12:41 pm

Si eu tot ulei de masline folosesc ca masca. Cu o jumatate de ora inainte de baie imi masez parul cu ulei de masline. Se revigoreaza parul si are un luciu tare frumos. Doar ca nu ma impac cu sampoanele din comert si nu mai stiu ce marca sa folosesc. Am incercat toate sampoanele de pe piata si nu stiu ce sa mai incerc. Am fost ieri la tuns la un tip care se pricepe foarte bine la asa ceva aici in Ploiesti si m-a sfatuit sa nu mai ma dau cu balsam ca incurca varfurile si mi-a recomandat un sampon care costa cam 80 de lei tubuletul Sad . Daca aveti vreo sugestie legata de vreun sampon bun? dar sa nu fie chiar asa scump
nicoleta_vls
nicoleta_vls
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 39
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Despre coafuri si ingrijirea parului-1 Empty Re: Despre coafuri si ingrijirea parului-1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB