Ultimele subiecte
» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Dum 29 Aug 2010, 12:14 am

Ce bine ar fi fost dacă se curăţa uterul singur că nu mai treceam prin atâtea chinuri. Ce ştiu ei bărbatii ? Măcar un sfert din durerea noastră dacă ar lua să vadă şi ei cât suferă o femeie zid
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de came_lia la data de Dum 29 Aug 2010, 9:47 am

Noemi a scris:Va multumesc tuturor pentru gandurile pozitive
Ma gandeam sa ajung maine totusi la spital, ca ma macina gandul ca trebuie curatat ce e acolo. Mai curge ff putin maro, si in seara asta am inceput sa am usoara durere ca la menstruatie. La mine s-a oprit acum vreo 10 zile. Ma gandesc ca ori vrea sa se elimine, ori cere o mana de ajutor sa se elimine.

eu zic sa te grabesti- ca nu e de joaca, mai ales ca nu te simti bine...In mod normal trebuia sa te internezi de urgenta.

Si daca se elimina singur, nu e o solutie, pentru ca nu se elimina complet, si oricum trebuie chiuretat...
Imi pare rau ca treci prin asta, si eu am trecut si chiar de mai multe ori....

La mine sarcina se oprea in evolutie si se elimina cu hemoragie- si asta de mai multe ori, incat dupa fata, desi ne mai doream un copil, ma lua cu frica daca ramaneam iar insarcinata....
Si totusi a fost bine pana la urma- am facut un flacau de 4kg 200 g....
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 56
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Dum 29 Aug 2010, 9:04 pm

Noemi imi pare foarte rau pentru ce ti se intampla,am ramas socata cand am citit,eu asteptam sa te vad cu burtica.
N-am fost insarcinata niciodata dar din cate stiu nu este in regula sa mai astepti,poti sa faci infectie,ma mir ca te-au lasat sa pleci acasa.Daca te simti rau eu te sfatuiesc sa te duci de urgenta la spital.Sanatate!
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 34
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Dum 29 Aug 2010, 11:58 pm

Azi noapte am început sa am usoare dureri ca La menstruatie iar azi spre seara s-au accentuat. Am eliminat un cheag de sânge de aprox 2*3 cm si am crezut ca aia e.
Începând cu ora 20 aproximativ am început sa sangerez destul de mult, am ajuns acasa fleasca, am patat si maşina, si pana acum am stat in cada aşteptând o mica pauza sa mă pot îmbraca sa ajung La spital.
Când sa mă imbrac La a treia tentativa am simţit ceva m-am panicat si ... aia a fost. Noroc ca soţul a stat lângă mine 2 ore in baie si a fost pe faza. Eu deja luaem un prosop si boceam speriata in el, mai speriata sa nu vad ce a ieşit decât ce mi s-a întâmplat mie.
Soţul e mai cu sânge rece ca altfel nu ştiu ce am fi făcut. In fine încă sunt in stare de soc de asta poate sunt in stare sa scriu.
Sper măcar sa se fi curatat tot, am înţeles ca era cât o sapuniera saculetul cu tot tacamul si cu cordon.
Un cosmar. Cred ca v-am făcut destul rău povestindu-va. Mai bine mă opresc
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Lun 30 Aug 2010, 12:15 am

Ai mare grija sa nu ramana vreun rest pe acolo, sa nu te infectezi. Trebuie sa te vada un medic cat mai repede.Cunosc pe cineva care a fost la un pas de... din cauza asta.Cineva foarte apropiat mie.
Probabil iti vor da un tratament cu antibiotice.
Ai mare grija de tine! Iti doresc insanatosire grabnica!
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de juliennej la data de Lun 30 Aug 2010, 12:26 am

naomi, sanatate si mergi la urgente.nu sta asa. ai grija de tine si o sa fie bine. hug

juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 39
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 30 Aug 2010, 12:27 am

Noemi, iar ma bag. No Nu cred ca e gata... imi pare rau sa te anunt, dar tot trebuie sa mergi la control si un doctor va stii daca trebuie intervenit sau nu. La varsta asta gestationala cred ca e ok doar aspiratie locala, deci nu chiuretaj clasic. Nu te speria atat de procedura asta, ca vei cere anestezie. Trebuie sa te mai sperii putin (am zis-o si o repet urasc doctorii si tot ce tine de spitale, am fost la primul control, in sarcina la 3luni si aia fara eco, prima a fost morfofetala la 5 luni...). Deci stiu ce zici, sunt "sora" ta in ceea ce priveste dr si ceea ce fac ei. Dar, problema infectiei locale nu tine numai de tine si nu se rezolva numai cu niste antibiotice. Trebuie sa stii ca fertilitatea ta viitoare tine de astfel de intamplari. Sunt cazuri cand o anexita inflameaza trompele si asta duce la infertilitate. Sau avorturi prost facute, sau prea tarziu facute, pot da sterilitate, la femei. Nu e de joaca, nu e ca si cum ti-ar fi intaziat ciclul 2 saptamani si aia e, s-a eliminat. Inteleg ca trebuia sa fii in 8 saptamani sau (1,5luni de sarcina reala), e destul de mult. Uterul se curata singur la menstruatie, dar la o sarcina de 1-2 luni, nu poate elimina toate resturile, prin cateva contractii. Dupa nasterea normala, te controleaza dr, elimina ce mai poate ramane; la cezariana, la fel. Pe vremuri se nastea asa, fara asistenta medicala, la fel se pierdeau sarcinile, dar cate probleme nu erau cu mama sau copilul, la nastere. Sad
Gandeste-te bine, mai ales ca va doriti copilas in viitorul apropiat, cere parerea unui medic bun, chiar maine.
Noi suntem alaturi de tine si-ti vrem binele. prietenie Macar cauta informatii pe net, sunt site-uri cu multe articole medicale.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 30 Aug 2010, 2:00 am

Noemi e ora 2 şi nu am somn gândindu mă la tine când ştiu prin ce am trecut eu cu o noapte înainte de chiuretaj . Sper din tot sufletul să fii bine. pupi
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 30 Aug 2010, 2:46 am

Multumesc pt sprijin, acum cel mai important sprijin e cel moral pt ca psihicul e in pioneze oricât mă cred eu de realista si cu capul pe umeri.
Fizic sunt ok (atât cât vad), am dureri menstruale pt care am luat un no spa fără vreun efect. In rest astept sa dau de doctorita mea sa ii spun ce dor mi-a fost de ea.
M-a mai linistit admina dacă ar fi indeajuns o aspiratie fără chiuretaj.
Nu am somn, am început sa am probleme si cu vechea mea gastrita, am venit in bucătărie sa iau o ranitidina dacă tot îmi permit ca nu mai sunt însărcinată.
Al meu doarme de vreo jumate de ora săracu după ce m-a mosit Smile
este foarte traumatizant, eu mă consider norocoasa pt faptul ca încă eram in cada, si ca stateam pe vine ceea ce a ajutat mult sa se elimine repede.
Dacă mă grabeam si eram prin casa nu ştiu ce as fi făcut, cred ca inebuneam sa vad. Mă obsedeaza, panica cea mai mare a fost de frica sa nu vad "un saculet cu furtunel" asa cum spune sotzul Smile
va pup si aveţi grija de voi, mergem mai departe, ca doar suntem femei si suntem tari.
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Lun 30 Aug 2010, 7:45 am

Nemi, imi pare tare rau ca treci prin ce treci. Stiu cum e. Am patru intimplari de acest gen la activ. Mergi la medic neaparat. Nici eu nu mai suport interventiile medicale, dar e singura cale pentru a te asigura ca vei fi bine. Maica Domnului sa aiba grija de tine. pupi
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Lun 30 Aug 2010, 9:19 am

Noemi, toate suntem alaturi de tine. E traumatizant sa treci prin asa ceva, dar trebuie sa te scuturi si sa mergi mai departe. Oricum ar fi, tot trebuie sa te vada si un medic. Nu e ok sa stai asa. Curaj! pupi
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 30 Aug 2010, 9:30 am

Noemi neapărat mergi azi la medic , nu e de joacă pot rămâne resturi şi dai în altceva doamne fereşte. Este un pic dureros dar măcar stai cu inima împăcată că totul e în regulă. Mie îmi era frică de injecţii , a fost prima dată când am făcut injecţii la 30 ani . Ai grijă de tine kiss
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Lun 30 Aug 2010, 10:07 am

Noemi, tot trebuie curatat uterul, pt ca pot ramane resturi si e pericol de infectie. Se face anestezie (intai o pastila sau injectie in fund si pe urma injectie locala dar nu simti nimic), asa ca nu conteaza ca e aspiratie sau chiuretaj, e mai mult un disconfort decat durere. Durerea nu e fizica, si chiar daca simti ceva, trece. Cu cealalta durere e mai problematic, dar trebuie sa te gandesti la viitor. Si sa ai grija de tine, asta e cel mai important hug
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 30 Aug 2010, 10:58 am

Ma duc mă duc. Ce nu intelegeti voi e ca nu mi-e neaparat frica de doctor doamne fereste. Mie îmi era frica de spitalele noastre. Mă rog si de chiuretaj mai mult ca sa nu subtieze uterul sa dauneze pe viitor. Dar dacă trebuie fac. Poate totuşi are admina gura aurita si e de ajuns o aspiratie sa scoată toate cheagurile si ce mai e pe acolo.
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 30 Aug 2010, 11:44 am

Noemi, sunt si eu pisaloaga, au scris deja fetele ce era de spus, la fel consider si eu ca trebuie sa faci.

Lasa gandurile de genul spitale, subtierea uterului... Asta e deja rutina pe medici, esti tanara, esti sanatoasa, nu are de ce sa apara vreo complicatie.
Mult mai rau e daca astepti, deja a trecut cam mult timp. In urma unei infectii riscul de a nu mai avea bebei e mult mai mare. Daca nu vrei in spital public, sunt in Bucuresti si in jur o multime de clinici private, e imposibil sa nu te primeasca in situatia ta. Nu dureaza decat o jumatate de ora... Plus 2-3 ore de repaos pana esti pe picioare.

Si eu am trecut prin asta in urma cu 12 ani, conditiile de azi sunt oricum ceva mai bune. Psihic stiu cum e, pot spune ca poate mult mai rau a fost, pt ca a trebuit sa aleg EU. Am mai povestit aici... Sarcina gemelara, luasem medicamente in primele 2-3 sapt, nu stiam ca sunt gravida. Riscul sa aduc pe lume doi bebei bolnavi sau sa pierd sarcina mai tarziu era f mare. Am facut perfuzii pt detoxifierea sarcinii, povesti, ca de fapt nu stiu cat ajutau, apoi am luat hotararea. Si dupa un an si jumatate a venit Victor, cu siguranta ramaneam gravida si mai repede, insa nu am vrut inca. Scoala, casa, serviciu...

La noi e din nou bine, nu am mers la medic- pt ca dupa ce am dormit toata ziua a fost totul ok, iar maine am oricum programare la controlul periodic. Joi am si la clinica de nasteri, ca sa vedem ce spun medicii de acolo, ei oricum fac iar o gramada de analize, plus doppler, masuratori... asa ca o sa ma satur de controale sapt asta.

Azi vreau sa cos, (sper sa reusesc, ca e o zi plina... la 7 am fost cu Victor sa ii ia sange, la 13,30 tre sa mergem iar la dr, apoi la karate). Vreau sa imi fac 2-3 camasute de noapte pt alaptat, nu am decat pijamale care nu se descheie in fata, si am jerse de bumbac de mai multe culori.. Acum am intrat in prenatal o sa am timp zilele astea sa cumpar si ce mai e nevoie ca sa imi fac bagajul pt spital.

Noemi, nu mai astepta!
Juliennej, ai un MP

Aveti grija de burtici!! hug

Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Lun 30 Aug 2010, 11:54 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 30 Aug 2010, 12:50 pm

Noemi, este posibil sa nu fie nevoie de chiuretaj.Examenul echografic este cel care are relevanta in acest caz. Medicul isi poate da seama daca este sau nu cazul. Nu este bine sa iei no-spa, ci mai bine ergomet, ca sa stimuleze contractiile.Pentru dureri, mai bine ia algocalmin sau alt analgezic.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danabekk la data de Lun 30 Aug 2010, 6:39 pm

Noemi, draga de tine! Nu-i de colo prin ce ai trecut, dar eu am citit toate incurajarile prietenelor de aici, toata stima, doamnelor!!, si au mare dreptate. Cateva lucruri sunt sigure : te duci la Dr., Dr ia decizia pentru ce trebuie facut si mai departe o sa fie bine ! In cateva luni poti sa incerci din nou. Doamne Ajuta!!

Te pupez si iti tin pumnii !!
Dana hug
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 30 Aug 2010, 8:34 pm

Gata doamnelor si domnisoarelor, sunt ca noua Smile
Am fost si le-am lacarit cabinetele si la gineco si la ecograf pt ca eram cu hemoragia in floare, se pare ca mai sunt niste cheaguri de sange, mai am destul de eliminat, dar partea buna e ca nu este si tesut ramas, si ca atare nu e nevoie de chiuretaj. Sunt asa fericita din punctul asta de vedere.... ca din celalalt nu sunt, golul afectiv a ramas, si nu se poate acoperi simplu printr-o noua sarcina. Ce s-a intamplat ramane in amintire si trece.
Dar vorba doctorului esti tanara... da, pe naiba, fac 31 Smile ei, arati de 21 flower
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Lun 30 Aug 2010, 8:55 pm

bvo, Noemi, ma bucur ca s-a terminat cu bine. cum ai rezolvat pana la urma, unde te-ai dus?
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 30 Aug 2010, 9:07 pm

M-am dus la sanador, alt doctor alta treaba. Dupa ce ca eram lac, am nimerit la un dr tinerel si frumusel ca mine da m-am cracanat ce sa fac, eram varza si speriata zid apoi eco era la alt etaj alti bani, ... alt dr dragutz si tinerel, dar mai finutz ca primul, mai bland si nu asa rece.
Mi-a dat un antibiotic sa iau 7 zile, cate 1/zi la aceeasi ora, ca sa previn infectiile avans in vedere ca am colul deschis cam de 1 cm si este risc sa intre bacterii
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 30 Aug 2010, 9:29 pm

Sanatate multa, Noemi. Ma bucur ca e bine si trece partea fizica, usor (mai usor, decat te-am speriat noi). Oricum e bine ca ai fost la control, asa stai linistita. Cred ca o luna si ceva, ai interdictie la ramas gravi sau chiar la contact, dar nu bag mana in foc. Banuiesc ca se intoarce dr ta, in curand si o poti intreba.
Cat despre celalalt aspect, sper sa fii puternica si sa treci peste. M-am socat cand am citit cate dintre voi ati trecut prin asa ceva... Sad De aia suntem femei, sa fim puternice.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Lun 30 Aug 2010, 10:41 pm

nu putem inlocui o viata cu o alta, dar, vorba aceea, ce nu ne omoara ne face mai puternici.Vei fi o mama buna.
Iti doresc sa depasesti cat mai repede necazul asta si multa sanatate, atat fizica cat si psihica!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 30 Aug 2010, 10:57 pm

Noemi, pupi imi pare rau ca ai avut parte de asa ceva, din pacate stiu cum este si nu-ti pot spune decat: fruntea sus, respira adanc si mergi mai departe...trebuie hug

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 30 Aug 2010, 11:20 pm

Noemi mă bucur că ai scăpat cu bine . Mie dr mi a spus ca 3 luni să nu rămân gravidă deoarece uterul nu este complet refăcut pt o nouă sarcina. Multă sănătate îţi doresc. pupi
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 31 Aug 2010, 7:20 am

Noemi, imi pare foarte, foarte rau pentru pierderea ta.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB