Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:46 am Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mier 09 Aug 2017, 3:33 pm Scris de vlad_mom

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Joi 27 Iul 2017, 9:25 am Scris de vlad_mom

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de danae la data de Vin 03 Sept 2010, 9:59 am

Nu ai certitudine, dar pe de alta parte singurele lucruri certe din viata sunt ca 1. vom muri si 2. pana vom muri, vom plati taxe. wink Poate banca mai exista dar daca operatia in sine costa 100.000 euro in afara tarii... Era cazul unui baietel din tara noastra care trebuia sa fie operat in Italia si parintii trebuiau sa stranga suma asta pentru operatie.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 03 Sept 2010, 10:02 am

Asa ca degeaba ai pastrat celulele daca la nevoie nu ai bani de operatie.
Sunt foarte multi bani.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 03 Sept 2010, 10:25 am

Ela felicitari pentru alegerea facuta! Iti tin pumnii ca totul sa se desfasoare asa cum iti doresti, sa ai o nastere usoara , un bebe sanatos si o recuperare cat mai rapida! hug

Eu imi voi recolta celulele stem. Daca exista macar o mica sansa de vindecare cu ajutorul lor in cazul in care copilul va avea una din bolile respective, atunci nu vreau sa dau cu piciorul. Celulele sunt pentru acel copil, deci nu se pune problema de compatibilitate. Doar daca vrei sa le folosesti pentru frate sau sora, atunci este incerta compatibilitatea. Initial se plateste doar kitul de recoltare (aprox. 55 de euro + TVA) , si abia apoi , dupa testarea sangelui si confirmarea ca este viabil, se face restul platii. Mai e o problema, cu cantitatea de celule stem recoltata, nu au cum sa-ti garanteze o anume cantitate, cat se gaseste in cordonul ombilical atat se recolteaza, si in functie de asta pot fi folosite de copil pana la o anumita greutate. S-a intamplat ca aceasta greutate sa fie de 20kg , dar si de 50 de kg (ceea ce lungeste perioada de posibilitate a folosirii).
Sunt constienta ca e foarte posibil sa dam banii degeaba, si chiar ma rog ca bebe sa fie sanatos si sa nu aiba niciodata nevoie de ele, dar sunt doar niste bani, multi e adevarat, dar doar niste bani, ai viata inainte sa-i faci la loc, nu vreau ca vreodata Doamne Fereste sa aiba nevoie de ele si sa am pe constiinta faptul ca am facut economie. Sanatatea e cea mai importanta, masa de infasat si dulap de haine pot sa-i cumpar si peste doua trei luni dupa ce se naste, ma descurc pana atunci si fara.

edit: Danae parintii muta si muntii din loc cand e vorba de copilul lor. Banii se strang in cele din urma, dar degeaba ii strangi daca nu ai ce face cu ei, nu ai tot ce-ti trebuie pentru a-l ajuta sa se vindece. Banii ii poti strange oricand, dar pentru acele celule e doar o sansa, atunci, la nastere.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Vin 03 Sept 2010, 12:04 pm

Ioana, crede-ma ca stiu cum e sa-ti fie copilul bolnav si sa nu stii ce e masa si ce e somn pana nu il vezi bine. Nu la asta m-am referit. Sunt ceva bani, ii faci nu e problema. Problema e sa fie cu folos. Adica nu as vrea sa fie iar o isterie cum a fost cu vaccinul anti-porcina. Sigur ca celulele stem pot fi o plasa de siguranta, dar oare chiar asa e? Asta ma tot intreb.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Sam 04 Sept 2010, 4:12 pm

Multumesc pt urari Smile

Ieri am avut iar o zi (si noapte) plina. Dar nu de rele! A fost ziua unui prieten, am gratarit in gradina, apoi povesti multe, si la 3 noaptea am ajuns acasa, dupa o ora de drum. Off, si cat urasc sa conduc noaptea... Dar are si sotiorul meu dreptul sa bea cateva beri cu prietenii, nu?

Legat de Celulele stem...
In urma cu 2-3 luni eram decisi sa le recoltam, dar acum am hotarat, NU.
Am primit material informativ de la doua banci de celule, cerusem noi sa ne trimita. Am stat de vorba si cu medici, si ginecologi-care nu prea sunt incantati de idee- dar si cu internisti.

Contractul l-am primit deja, daca in Ro (cum spune Ioana), platesti numai daca e suficienta cantitatea de celule existente, aici nu e asa, platesti cand inchei contractul, egal daca celulele sunt bune sau suficiente.

Am mai citit pe net despre succese, acestea exista, insa mi se pare totusi un nr foarte mic intr-o tara cu 80 de milioane de locuitori (ok, hai sa nu ma leg de locuitori, ci de media de 700.000 de copii nascuti anual). Ma refer la Germania, unde in 2009 au fost folosite in 7 cazuri, iar in 2010 in 3, din care trei sferturi pt Diabet de gradul 1 iar restul pt boli ale sistemului nervos. Si reusitele pe termen lung inca nu sunt garantate, vindecarea nu se face imediat).
Ca toti parintii, speram sa ne fie copiii sanatosi.

Scriam in urma cu cateva luni de preturi, citisem numai reclamelle... si astea intr-o gramada de brosuri si reviste medicale. Sumele expuse erau 180 de euro la recoltare (cutia cu instrumentarul) apoi 8 euro lunar pentru pastrare, timp de 20 de ani, plus 9,90% dobanda anuala. (ar fi fost 2000 de euro cu plata pe loc sau triplu-in rate.) Mi se parea destul de putin, investitia insemnand sanatatea familiei.

Acum am primit material informativ, la recoltare e asa cum scria in reclame, insa daca inchei contractul apare suma fixa de 2450 de euro in caz ca vrei sa fie folosit NUMAI pt diabet si boli ale sistemului nervos, iar daca vrei sa poata fi fol. si pt alte boli, creste suma. Se ajunge de fapt la mult, mult mai mult, unde adaugam si asigurarea, in caz ca banca de celule se inchide sau cine stie ce, si alegi sa fie transferate la alta banca. Nu inchei asigurare, in caz de ceva pierzi tot. Nu e o avere, dar un plus de 3% lunar numai pt asigurare, pe termen de 20 de ani... mi se pare totusi enorm.

Nu sunt ipocrita, recunosc, sumele la care se ajunge ne-au facut sa ne razgandim... Spuneam la primul calcul ca e ok, nu o avere chiar daca banii nu vor fi folositi niciodata. Cu banii pe loc nici o sansa- cu toata munca noastra (ca mai trebuie sa si traiesti, nu muncesti numai pt celulele stem), iar in rate dobanda e de 9,9 % pe an, de doua ori mai mare decat dobanda pt un credit ipotecar pt locuinta (pe care oricum il avem pe 20 de ani).

Daca eram in Romania, spuneam de la inceput NU, nu vad cum pt 1000 de euro ti se garanteaza pastrarea pe 20 de ani... in conditiile in care stim cu totii ca preturile in Romania-la aproape tot, sunt mai mari decat in tarile din West. In absolut orice investitie se incheie o asigurare si asta costa, nu gluma. In Ro mi se pare intr-adevar inselaciune, o afacere profitabila pentru banca de celule si atat.

Stiu, sanatatea copilului e cea mai importanta, nu stim daca vom avea vreodata nevoie de aceste celule (ca toti parintii, speram sa avem copilasi sanatosi), insa nici reusitele nu sunt certe...

Ne-a fost greu, foarte greu sa ne hotaram. Mai e ceva, cum s-a scris si mai sus, chiar daca ai celulele, tratamentul sau operatia costa si ele zeci, poate sute de mii de euro.
spuneti ca pt copil banii se fac. Hai sa fim realisti, nu se fac, se deschid zilnic sute de conturi pt donatii pt copiii bolnavi, in cele mai multe cazuri e imposibil sa strangi banii astia chiar si aici. In Ro, nici atat.

Daca nu ai propriile celule costurile sunt cam aceleasi iar sansele de vindecare aproape egale. Medicina progreseaza rapid, daca sunt bani se rezolva multe si fara celulele stem.
Pt anumite boli oricum nu se pot folosi propriile celule- in caz de cancere (leucemia e din start pe lista) celulele proprii dezvoltand si ele boala respectiva.

Asta e parerea mea, aceeasi parere am avut-o si cand am scris in urma cu ceva vreme pe forum (chiar daca atunci spuneam ca vom recolta celulele), insa la suma pe care credeam ca o platim consideram ca e ok chiar daca sunt banii dati degeaba.

Oricum, balanta dezavantajelor atarna mult in jos...

Noemi, ceva informatii am, cand vroiam cezariana (din cauza riscului pt ochi) si credeam ca nu plateste casa de asigurari fara recomandare de la medic, ne-am interesat. La spitalele publice costa cezariana de la 4500 de euro in sus- depinde de oras sau bundesland, iar o nastere normala de la 1500 de euro in sus. Problema este alta, preturile sunt numai pt nastere, la banii astia se adauga cateva sute de euro PE ZI spitalizarea, in functie de cum te recuperezi. Pt mine asta e suportata de casa, noi platind lunar asigurarea de sanatate.
Pentru neasigurati e oricum enorm. Mai bine o clinica privata in Romania.

(A scris si Geany la subiectul "sunt roman...", pentru mama ei a platit aproape 3000 de euro 4 zile de spitalizare pt o infectie)

Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Sam 04 Sept 2010, 5:44 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 06 Sept 2010, 10:24 am

La noi costa 1300 de euro recoltarea, transportul, calificarea si prelucrarea, la care se mai adauga taxa pentru stocare de 90 de euro/an daca platesti anual, sau 1030 de euro/18 ani daca platesti de la inceput. Celulele se stocheaza la o banca in Danemarca. Nu cred ca e inselaciune, din cate stiu, spre deosebire de alte domenii, procedurile medicale sunt ceva mai ieftine in Romania decat in restul tarilor din vest (de ex. fertilizarea in vitro, chirurgia plastica, sau chiar si costul unei nasteri la o clinica privata, costul unei nopti de spitalizare, etc...).
E un efort si pentru noi, dar cred ca merita, pentru linistea noastra sufleteasca daca nu pentru altceva.

Dar eu inca nu simt pe bebe:(( Mai este cineva dintre voi care la prima sarcina inca nu a simtit pe bebe in saptamana 18? Tot astept fluturasii si nimic:(((
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 10:55 am

Daca vrei sa-l simti pe BB, stai intinsa in pat complet relaxata si tine-ti respiratia. Va incepe sa se agite.Nu trebuie sa te alarmezi daca medicul spune ca totul e in regula.Mie mi s-a intamplat la primul copil, treceau zile intregi fara sa-l simt, chiar cand sarcina era avansata. M-a invatat si pe mine trucul de mai sus o moasa cu vechime. Sper sa functioneze si la tine.
Esti la primul copil? daca da, nu este tarziu la 18 sapt.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 11:00 am

Fetelor am si eu o intrebare

e posibil ca in prima luna dupa ce ai renuntat la anticonceptionale sa ramai insarcinata?
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 11:01 am

Da, perfect posibil.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 11:03 am

ce bine ar fi,
nu stiam, pt ca m-am tot interesat si multe spuneau ca abia dupa 6 luni sau 1an,
multumesc de raspuns

si inca intrebare legata de supertitiile in privinta cumpararii lucrusoarelor pt bebe

pot fi acestea cumparate cu multa vreme inainte ca bebe sa se nasca sau abia din luna a 7a de sarcina incolo?
voi ce stiti?

Ultima editare efectuata de catre cosmina in Lun 06 Sept 2010, 11:08 am, editata de 1 ori (Motiv : sunt indragostita, sunt cu capul in nori :))))
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 11:08 am

In general e recomandata o pauza dupa contraceptivele hormonale din cauza riscului crescut de viciere a sarcinii. La unele persoane efectele se intind pe un timp mai indelungat, dar nu este generalizat. E confirmata sarcina ta?
In ceea ce priveste superstitia cu hainutele, e doar o superstitie. Eu am achizitionat lucruri mereu in . timpul sarcinii Singura rezerva pe care o am in legatura cu aceasta e ca daca se intampla ceva cu copilul, este mult mai dureros sa depasesti momentul.

Ultima editare efectuata de catre aurishta in Lun 06 Sept 2010, 11:18 am, editata de 1 ori
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Lun 06 Sept 2010, 11:08 am

cosmina, poti sa ramai insarcinata imediat dupa ce renunti la anticonceptionale dar este indicat sa astepti cel putin 6 luni ca sa se curete organismul.
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 06 Sept 2010, 11:09 am

De rămas poţi sa ramai dar nu e recomandat pt ca organismul are nevoie de ceva timp sa elimine hormonii din pastile, pt ca aceştia sa nu afecteze dezvoltarea copilului. Tu ai renunţat La anticonceptionale fix când ai hotărât sa incerci Bebe?
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 11:09 am

nu este confirmata sarcina mea

dar vroiam sa stiu

am renuntat la anticonceptioanele pt ca ne dorim un bebe, dar vroiam sa stiu daca exista posibilitatea de a ramane insarcinata din prima luna
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 11:14 am

Se poate, dar e mai bine sa astepti
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 11:41 am

Ok, multumesc de informatii

dar legat de superstitiile cu lucrusoare pt bebei ce stiti?
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 11:51 am

Superstitia e superstitie, cum se si numeste. Nu lucrurile pe care i le cumperi tu ii iau viata bebelusului, ci problemele de sanatate, accidentele, factorii de risc etc. Am mai scris mai sus: este mult mai greu sa depasesti trauma emotionala cauzata de eventuala pierdere a sarcinii . Nici un medic nu iti poate garanta finalizarea unei sarcini sau sanatatea bebelusului. Asta tine doar de Domnul, iar El nu contorizeaza daca ii cumperi tu sau nu lucrusoare inainte de nastere,
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 11:59 am

multumesc

exact de aceasi parere sunt si eu

dar familia mea (soacra, cumnata si mama) sunt de alta parere
si nu ma lasa sa achizitionez nimic pt copil

cu toate ca bebe este in planul nostru de munca, l wink el inca nu a venit, dar eu foarte greu ma pot abtine sa cumpar lucrusoare pt bebe
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 12:04 pm

Eu am avut mari razboaie cu soacra mea pe subiecte din'astea, dar am facut ceea ce am crezut eu ca este corect. De problema asta te vei lovi mai ales cand va veni BB:'' nu-i taia unghiile, nu-i pune caciula, leaga-l, dezleaga-l, acopera-i fatza, etc, etc''
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 12:21 pm

pt faze de genu sunt pregatita sufleteste pt ca dupa ce a nascut cumnata mea a stat impreuna cu socrii mei, si cumnata mea este genu de femeie foarte comoda care nu s-a prea implicat si nu se prea implica in cresterea copilului, iar tot ce a tinut si tine de copil se ocupa mama soacra asa ca ma astept sa spuna mama soacra ca ea asa ia dat, ca asa a hranit-o, ca ea asa a spalat-o, dar am sa ii tau basul din start pt ca eu vreau sa-mi cresc copilul cum stim noi, ca doar noi suntem parinti lui, iar daca vom avea nevoie de sfaturi (cu siguranta vom avea) le vom cere si daca ni se vor parea corecte si bune le vom urma, daca nu multumim de sfat si caultam alta varianta, dar pana atunci mai este

pana atunci pupici pe butici kiss
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 06 Sept 2010, 12:38 pm

Si tie un BB frumos si sanatos la timpul potrivit bebic
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Lun 06 Sept 2010, 12:48 pm

multumesc kiss
bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Lun 06 Sept 2010, 1:15 pm

Cosmina eu inca nu am cumparat nimic pentru bebe si am zis ca mai am timp ... daca vrei sa faci ceva... mai bine strange banii pentru fiecare lucru pe care iti doresti sa il cumperi si cand intri in prenatal poti sa incepi cumparaturile...e doar o parere... pupi
Nu e vorba de superstitie dar asa cum spune si aurishta , daca Doamne fereste se intampla ceva iti este foarte greu sa treci peste...
In plus nu stii cu cate kg se naste si ce o sa fie si cat de repede o sa creasca....
In legatura cu conceptia sunt de aceeasi parere cu fetele , ca e mai bine sa astepti cateva luni , ca orgranismul tau are nevoie de recuperare...E mai sanatos si fara riscuri...

kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Lun 06 Sept 2010, 3:47 pm

buna, ioana. in ceea ce priveste miscarile copilasului, eu le-am simtit in saptamana 21 de sarcina, tot la primul copil sunt. am tot intrebat in stanga si in dreapta pentru ca eram foarte speriata. am inteles ca la prima sarcina e normal daca simti primele miscari si la 22 de saptamani. depinde de mai multe lucruri, inclusiv de greutatea ta.
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 06 Sept 2010, 3:57 pm

cosmina oricat de mult iti doresti un bebe, fa-ti din timp toate analizele, lasa cateva luni sa se elimine si hormonii din anticonceptionale, si ia acid folic din timp, ca uite eu am pierdut o sarcina si acum ma gandesc ca poate totusi am gresit si eu pe undeva. Nu cred ca e cazul, dar tot imi mai fulgera prin minte si ganduri de-astea ...
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB