Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

+31
cris_27
kla78
milena
diada
ancuta_ancuta
mnarcisa
ema
MihaelaT
danabekk
CCristinaC
andreeaX
came_lia
MagdaMarin
veniciuc nicoleta
juliennej
ivanoiuadela9
andacoman
ancone
Ania
danae
coripin
bubu85
LYNDA
Andante
amnro
melus
Admina
aurishta
Clio_Ela
Noemi
ioana soare
35 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de LYNDA Mar 31 Aug 2010, 8:37 am

Am fost plecata cateva zile dar nu am incetat sa ma gandesc la tine Noemi hug ...am fost la manastire si m-am rugat pentru tine si pentru toate mamicile si viitoarele mamici sa va de-a Domnul sanatate si putere kiss

Imi pare nespus de rau sa aud ca treci prin asa ceva Sad si sper sa fii tare si sa iti revii mai ales pentru ca ai langa tine un sot puternic ( dupa cum ai povestit) si ai alaturi toate prietenele tale de pe forum care iti doresc multa sanatate si fericire prietenie

Ela eu nu stiu de ce te incapatanezi sa faci atatea activitati mai ales si lucru...eu zic sa ai mare grija de tine si mai ales de puiutul tau hug ...eu mai merg la lucru pana in 24 sept cand fac 7 luni si atunci intru in prenatal...sincer abia astept pentru ca ma simt mai obosita si parca oricat as dormi , tot nu e suficient...
Si eu vreau sa ma apuc de innot de gravide dar , nu inainte de a intra in prenatal pentru ca nu mai pot sa ma mai incarc cu atatea...plus acum mai am 3 cursuri de puricultura si apoi numai bine schimb activitatiile....


kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 31 Aug 2010, 9:33 am

Noemi,fata stiu ca toate cuvintele de incurajare de la noi,nu te vor ajuta sa treci peste asta,dar macar te vor ajuta sa stii ca ai langa tine multe prietene...Asteptam iar marea veste si de data asta Dumnezeu sa-ti dea tot ce-i mai bun... hug
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 31 Aug 2010, 2:24 pm

Eu am venit de la control, totul e bine. Dr mi-a spus ca daca se intampla din nou sa ma simt rau seara -puls rapid si puternic, tensiune marita, picioare umflate - sa nu imi fac griji decat daca am migrene sau daca dimineata imi e la fel de rau. Si ca nu are rost sa merg la spital.

Azi mi-au facut CTG, nu stiu exact cum se numeste, 10 minute cu ventuzele pe burtica, au monitorizat bataile inimioarei -pe care de obicei numai le auzeam, acum am vazut si graficul (e ca EKGul pe care il facem noi adultii). Totul e in regula.

Bebe meu cantareste ca. 2450 gr., nu e mare dar nici mic...

Lynda, multumesc ca te gandesti si tu la mine... Nu ma incapatanez, cu serviciul am terminat, vineri a fost ultima zi, acum sunt in prenatal. Iar la gimnastica pt gravidute vreau sa merg in continuare, nu e efort, (mie mi-a fost greu si am obosit probabil din cauza ca imi crescuse tensiunea). Sunt exercitii pentru coloana-ca deja au inceput durerile de spate, exercitii care sa ajute la "larginea" bazinului, sunt exercitii pregatitoare pentru nastere, nusport-efort.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de ema Mar 31 Aug 2010, 2:49 pm

Noemi imi pare rau Am aflat abia acum (am fost plecata in vacanta)
Curaj, nu dispera Esti tinara si frumoasa si parca vad ca peste ceva timp (nu foarte mult) ne vei spune ca esti mamica Suntem alaturi de tine
Eu am 40 de ani si tot ma incumet sa fac unul (sunt in cele 6 luni de pauza dupa contraceptive)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 31 Aug 2010, 11:57 pm

Ce zi de leneveala am avut azi!! Iar am amanat curatenia. Azi am fost la dr, am facut mancarica si am dormit. Dar ce dormit... hmmm... 3 ore si jumatate de somn Smile Sa vedem ce fac la noapte, ca sunt odihnita acum.

Lynda, nu stiu cum e cu prenatalul in Ro insa aici ai dreptul cu 6 saptamani inainte de termenul probabil al nasterii, nu mai devreme.
Nu ma plang, eu am ales sa merg la serviciu mai mult, puteam sa raman deja acasa cu o luna si jumatate in urma pt ca aveam f multe ore suplimentare, plus 4 saptamani de concediu de odihna. Insa am ales sa merg (20 de ore pe sapt.) pt ca nu am vrut sa raman singura acasa (hai sa spun tot, conteaza si faptul orele suplimentare mi se platesc, si cu mutatul in locuinta mai mare, mobilat bucataria si inca 2 camere nu strica ceva banuti in plus), iar la serviciu nu era deloc stress sau munca fizica. Dar tre sa recunosc, in ultimele 2 saptamani am simtit ca nu mai merge cu statul ore in sir la birou.

Juliennej, felicitari pentru sarcina, iti doresc sa mearga totul bine, fara evenimente neplacute!!
Aveti grija de burtici!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de LYNDA Mier 01 Sept 2010, 8:13 am

Ela ce super e poza hug
Se vede ca sunteti foate fericiti si oameni buni la suflet pupi

Unde stai in Germania?Am si eu o prietena care sta in Neurenberg ( daca am scris bine...)
La noi prenatalul se poate lua de la 7 luni de sarcina si se plateste mai bine decat daca te duci la lucru....oricum eu nu vreau sa intru in prenatal pentru ca se plateste mai bine , ci pentru ca sa ma odihnesc si sa ma pregatesc love
Nici eu nu am munca fizica si stau la birou de la 8 la 17 ...dar birou e la etajul 4 si e foarte greu mai ales de acum ca au inceput sa mi-se umfle picioarele ... zid

Pupici pe burtici
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Noemi Joi 02 Sept 2010, 10:05 am

Eu cred ca ştiu la ce medic mă voi duce si voi considera sa mă urmărească pe parcursul sarcinii următoare. Mi-a făcut o prima impresie excelenta si apoi când am mai citit pe Internet impresia s-a sedimentat. Dr Cosmin Mihăilescu. Am înţeles ca este gasibil la maternitatea Giuleşti.
Pt doamnele nehotarate este o recomandare venită de la o pacienta super incantata. Dl dr mi-a explicat atât dr calm si cu rabdare totul chiar si fără sa întreb (am fost la echografie pt a stabili dacă mai am nevoie de chiuretaj după pierderea sarcinii), m-a întrebat ce medic mă urmarea, si m-a calmat. Va recomand sa Google-iti acest dr dacă sunteţi in căutare de medic.
Sarcini usoare va doresc, eu in lipsa de burtica mă retrag in rochitele mele
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de LYNDA Joi 02 Sept 2010, 10:08 am

Noemi multa sanatate si noroc!!! pupi

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 02 Sept 2010, 10:35 am

Dar maternitatea Giulesti nu s-a inchis dupa tragedia recenta?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Sept 2010, 11:46 am

Pai trebuie sa-i dea grumu' pana la urma!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Noemi Joi 02 Sept 2010, 11:51 am

Habar n-am, pe dl dr. Mihailescu il gasim la sanador si inca un centru medical. Pacat ca n-am auzit sa aiba cabinet propriu... mare pacat
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 02 Sept 2010, 11:58 am

Intreaba-l unde asista nasterile,se poate naste in acele centre medicale
Ca degeaba te urmareste daca nu nasti tot cu el.Asta e parera mea.Pe acest criteriu mi-am ales medicul ginecolog,daca lucreaza si la maternitate.
Sa stiu ca nasc cu ea in cazul meu,nu sa raman pe mana oricui.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Noemi Joi 02 Sept 2010, 12:10 pm

Pai da, si chiar m-a impresionat, desi logic asa ar trebui sa se comporte toti medicii, dar asa un om in Romania e exceptie. Ma voi interesa, mai am pana atunci, intai sa ma refac.
Am vrut doar sa dau un pont, pt ca si eu am cautat recomandari si stiu cat conteaza un doctor care sa fie OM
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Sept 2010, 12:12 pm

Asta e foarte important pentru o viitoare mamica!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Noemi Joi 02 Sept 2010, 12:15 pm

Revin cu un link, iata cate mamici fericite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 02 Sept 2010, 5:20 pm

Noemi, refacere rapida iti doresc, si abia asteptam vestea buna (cateva luni, nu mai mult, nu? Smile

Azi am avut programarea la clinica de nasteri aleasa.

O sa-mi spuneai ca am innebunit. Eu, care in urma cu cateva luni, cand mi-au spus oftalmologii ca nu primesc recomandare pt cezariana am plans si m-am stressat nopti intregi... azi, dupa ce o ora am stat de vorba cu moasa si apoi cu jumatate de ora cu dr. medicul m-a intrebat: Programam cezariana sau nu? (Si aici nu e vorba de plic sau de afacerile medicilor, nu dam nici macar o ciocolata nimanui, daca dau se uita lung)
Fara recomandare de la oftalmolog -glaucomul si operatia la ohi ar fi fost primul motiv pt cezariana- dar ca am si problema cu respiratia, plus complicatiile de la prima sarcina si nastere, se facea fara sa fie nevoie de insistenta cezariana, motive sunt destule. Insa riscul sa apara complicatii se pare ca e minim.

Am ales. NASTERE NORMALA. Dar asta dupa ce ne-au explicat (a fost si sotul meu cu mine, si va fi si la nastere, clar) cu lux de amanunte ce se intampla daca apar probleme. In caz ca ceva nu merge bine se ia hotararea repede, se face cezariana la cel mai mic semn ca ceva nu ar fi in regula sau daca travaliul se prelungeste. Si asta ca sa nu fie bebele epuizat, nu numai mama.
Saptamana viitoare avem programare la unul din anestezistii clinicii, sa ne explice tot ce e legat de epidurala, in caz ca o vreau (si am spus clar, daca simt nevoia o cer, nu fac pe eroina).
Riscul dezlipirii de retina (dupa operatia la ochi in 2004, medicii din Ro mi-au spus ca in nici un caz nastere normala), mai e si glaucomul, insa riscul sa creasca mult tensiunea intraoculara exista nu mai in caz de efort foarte mare.
Chiar si cu epidurala, in Ro e groaza ca femeia nu mai poate sa impinga, si atunci se ajunge la forceps sau ventuza pt extragerea copilului. Acum mi-au explicat, 90% din femei nasc cu epidurala si fara efort, fara sa impinga. Pozitiile in care se naste fac sa nici nu fie nevoie de mult impins. Si pozitia se alege atunci, in functie de cum te simti si cum e mai comod: pe patul inclinat mult- nu intinsa pe spate, pe taburetul de nasteri, in picioare sau pe genunchi-atarnata de o draperie cu noduri care e agatata de tavan, sau in "patru labe".

Cand am iesit de acolo, sotiorul meu drag a fost surprins. Stia ca in ultima vreme am spus ca nu vreau cezariana, insa asa convinsa nu credea ca sunt.
Deci... bebe o sa vina atunci cand vrea el Smile Nu il grabim, lasam sa decurga totul cum trebuie.
Sper din suflet sa nu ajungem la ce s-a ajuns la Victor, cand a stat mai mult de 42 de sapt in burtica, si a trebuit provocata nasterea. Daca nu vrea bebe sa vina, dupa prima saptamana se face si control si monitorizare in fiecare zi, iar dupa 10 zile se provoaca nasterea sau se face cezariana daca e lung si inchis colul, nici nu se mai incearca nasterea normala.

Inca ceva... sa nu radeti Smile Cred ca am povestit eu aici ca am avut o pacatoasa de epiziotomie facuta urat tare. Cicatricea e inca umflata, iese in afara, Sad e si lunga si lata... In caz ca bebe e marisor si e nevoie totusi de epiziotomie o sa refaca frumos ce au stricat in Ro medicii in urma cu 11 ani Smile (mi-au explicat azi ca epiziotomia ein cazuri extreme, intai se face tot posibilul sa fie evitata, moasa ajuta, maseaza si intinde perineul inainte de a iesi capsorul bebelului)
Eu merg la somn, sunt moarta de oboseala... nu am dormit mai deloc azinoapte, am avut emotii pt azi. Dar a mers nesperat de bine...

Pupici multi, aveti grija de burtici!! hug
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Sept 2010, 5:32 pm

M-am bucurat mult de ceea ce ai scris, Clio-Ela,, iti doresc o nastere usoara si in siguranta.Abia astept poze cu BB. Mi-a placut mult pozitia medicului tau, denota profesionalism.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 02 Sept 2010, 6:11 pm

Aurishta, culmea e ca nu e medicul meu...

E medicul sef de la clinica de nasteri, asa e aici sistemul. Dr. care iti urmareste sarcina nu are voie sa lucreze si in spital. Medicii care au cabinete sunt numai la cabinete. E adevarat, ai posibilitatea sa nasti cu medicul tau, dar la domiciliu sau ca cabinetul lui, daca are si sala de nasteri.

Aici asta e sistemul, cu 4-6 sapt inaitne de termenul probabil al nasterii, mergi si faci o "sedinta" cu moasa si medicul sef de la clinica unde hotarasti sa nasti. Si cand vine momentul, nu stai sa completezi hartoage, si sa povestesti ce complicatii ai avut la alta nastere, sau ce temeri ai.
Am prins curaj dupa ce am vb azi acolo, conteaza f mult sa stii ca se incearca pe cat posibil ca nasterea sa nu fie o trauma...

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Noemi Joi 02 Sept 2010, 6:31 pm

Ce norocoasa eşti ela sa fii acolo. Mai mult nu pot spune. Apropo mi-a promis o verisoara ca se interesează cât ar costa sa nasc acolo in Germania. Spunea ca sunt mulţi arabi care îşi duc nevestele sa nasca. Ne poţi da vreo informaţie?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de LYNDA Vin 03 Sept 2010, 7:59 am

Ela suppperrr hug

Ma bucur enorm pentru tine si bebe pupi
E clar ca nu se compara Romania cu Germania la nimic ....Am si eu o prietena ce a nascut acum 5 luni prin cezariana si tot ce mi-a povestit nu se compara cu ce e la noi...

Asta e... eu oricum vreau sa nasc la privat....chiar daca e putin mai scump , dar macar psihic pentru mine va fi mai bine....

Ce parere aveti de celulele stem?
Care este pentru ...
Eu pana acum nu am auzit de nici o reusita cu celulele stem , ci doar publicitate...inca nu ne-am decis ce sa facem , dar balanta pana acum se inclina spre nu...

Voi ce parere aveti?

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de danae Vin 03 Sept 2010, 8:25 am

Ela, iti doresc o nastere usoara!
Lynda, initial eu vroiam sa colectam celule stem. Adica ma gandeam ca medicina evolueaza. NU am sperante la noi in tara asa de repede, dar in spitalele consacrate, poate. Dar apoi am citit despre clinicile din China unde se face transplant de celule stem si medicii de acolo spun ca recuperarea/vindecarea nu este completa, garantata, iar daca pacientul nu da semne de evolutie in primele 6 luni, nu mai sunt sanse de recuperare. Eu inca ma mai gandesc. Adica ma gandesc, ca daca, doamne fereste, va fi nevoie si nu vom avea celulele?
Uite aici un link despre cazuri de transplant de celule, cazuri care au fost urmarite si post-operator.AICI
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de LYNDA Vin 03 Sept 2010, 8:39 am

Danae multumesc frumos de informatie pupi

Nici eu nu sunt decisa , dar ma gandesc ca doar cu ajutorul lui Dumnezeu totul va fi bine .


kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de amnro Vin 03 Sept 2010, 9:07 am

eu nu sunt pentru recoltare. cred ca suntem printre putinele tari unde e moda asta, si unde unii profita de viitorii parinti promitandu-le praful de pe toba. si as merge in doua directii: una se refera la firmele care recolteaza,transporta si pastreaza celulele, la cele trei contracte care se semneaza, care se anuleaza unul pe altul si care nu garanteaza nimic (cel putin asa era acum 2-3 ani cand m-am interesat eu), la modalitatea incerta de conservare a celuleor si locatia care nu se respecta, la sumele foarte mari si care nu se justifica pentru cele trei servicii, la returnarea (sau nu) a banilor in cazul in care celulele recoltate nu sunt viabile, la secretomania de care sunt invaluite firmele respective (toate spun ca au in componenta nume sonore ale medicinei romanesti si nu numai. eu am intrebat la doua cam cine sunt aceste personalitati sau macar sa-mi zica cine sunt membrii fondatori, admnistratorii, cine e presedinte (era si o fundatie) etc., si nu mi-a raspuns nimeni)), la inducerea in eroare privind folosirea acestor celule (se vehiculeaza vindecari miraculoase cand de fapt nu e cazul)

si deja am intrat in a doua directie: necesitatea si utilitatea cleulelor. in prezent s-a ajuns la performanta de a extrage celule din piele, maduva sau masele, deci teoretic in caz de doamne fereste acestea se pot recolta. dar nu prea se stie modul de utilizare, modul in care or sa se dezvolte celulele (de cele mai multe ori in loc de rezultatul dorit pt insanatosire s-au dezvoltat tumori), iarasi in caz de doamne fereste sa zicem ca ai celule, sunt viabile, dar unde faci tratamentul si cat costa? dupa aia mai sunt discutii privind compatibilitatea cu fratii si parintii care este relativ mica.

una peste alta, eu cred ca e doar o afacere (ca sa nu-i zic escrocherie), dar daca suma de bani necesara pentru recoltare nu e un efort foarte mare, poate e mai bine sa recoltati, macar pentru linistea sufleteasca.


amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de danae Vin 03 Sept 2010, 9:25 am

Parerile sunt pro si contra. Doctorita mea mi-a spus ca din punct de vedere hematologic, nu imi voi face probleme in urmatorii 20 de ani daca recoltez celulele astea. Deci la altceva, momentan nu ajuta. Eu am aproape 18 saptamani, deci timp as mai avea. Ideea e ca nici nu ma dau afara din casa 1000 euro.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Sept 2010, 9:34 am

Si ce certitudine ai ca peste 20 de ani mai exista aceasta banca de celule?
La noi e posibil orice.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3) - Pagina 5 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB