Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

+111
victorela
melinda2012
vserbanoiu
tinap
maria_covacef
odrina
tomari
mihamihaela
arielas
i.xell
ileana buha
luminitza79
geo
keysha
Gabiuta
Carmencyta
ema
andreeautza
uirinagabriela
carmenzoe
DANIELA.I
aidil
ioana_5k
pica geanina
bebe 1989
elenaveronica
despina13cucli
FLOREA ALINA
petronik_2006
musetel
rosita
adriuta
StMihaela
Miniona
AndreeA__
alice07
mihaela bucataru
annamaria26985
Abinusu
cosmina46
llaurflori
ancone
biancajianu
adela09
geany
esconado
kamelyaa
zylv
nicoleee
dinankara
roxana096
rivka
norelif
dandana
mariaz_09
violeta25
angells
vilcris
bedienutza
kla78
iolanda evelina
Liusy
anigherman
totolina
zsofia
dktimi
stefutza3
gaza
aurishta
florentina69
virus
Admina
costy_nika
carolina-bubulina
me
laurrra
cris_tkp
nana_nicoleta
valentinadof
m-julie
clodi
bibitu
Bogdanka Daniela
laurin
ancacib
louise27
Giobsy
M.Emilia
Onna
MagdaMarin
haute_couture
dan
teisoara
pirvu ana roxana
danniela
lucky
Amalthea
mirned3
alinutza80
Karina33
ioana soare
Uca
amnro
cobzaru
Danny24
crumaoli
lorinaoo1
kerkyra
dorin22
Andreas
MihaelaT
115 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Dum 22 Mai 2011, 6:14 pm

nicoleee a scris:nu este transparenta,am un voal mai plin,dar ce fel de captuseala?
Merci

Daca e plin voalul nu mai ai nevoie de captusala. Poate pui totusi intre fata-dos niste coji de-alea de sutien.

Captusala recomandata in general este cea de vascoza, prin mercerii este cunoscuta ca si Eugenia sau serjul mai gros putin si lucios.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 22 Mai 2011, 6:16 pm

multumesc mult Karina
kiss
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Dum 22 Mai 2011, 6:18 pm

Cu placere! Astept sa vad rochita gata, imbracata bineinteles! pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 22 Mai 2011, 6:20 pm

cu siguranta...... wink
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de esconado Lun 30 Mai 2011, 8:05 pm

Va rog spuneti-mi daca cursul de la EUROCOR ajuta cu ceva ? Ca pretul e semnificativ !
esconado
esconado
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 31 Mai 2011, 7:00 am

Eu una nu cred ca te ajuta mult acel curs.E doar teorie pe care o gasesti si in cartile vechi de croitorie.Una e sa citesti despre cum se croieste si cum se coase si alta e sa iti arate cineva.
Cursul Eurocor nu te invata croitorie. Este curs de design vestimentar

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Mar 31 Mai 2011, 9:29 am

eu mi-am cumparat aceste cursuri anul trecut fara sa ma documentez prea mult si nu am fost prea incantata de ele..... daca ai carti de croitorie mai vechi nu are rost sa dai atatia bani pe ele, iar daca nu ai mai bine te duci pe la anticariate si cauti....oricum iti spun ca aceleasi notiuni de baza le gasesti si in cartile vechi de croitorie wink
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de esconado Mar 31 Mai 2011, 6:28 pm

Va multumesc frumos pt. raspuns marinmagdei si nicoleeei
esconado
esconado
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de anigherman Mier 01 Iun 2011, 2:37 pm

Vai! Si eu m-am inscris chiar luni la cursul de creatie vestimentara de la Eurocor. Ma gandeam ca ma va ajuta sa inteleg mai bine croitoria. Citisem niste mesaje postate pe diverse site-uri cu pareri despre acest curs si majoritatea spuneau ca pentru cine doreste sa invete croitorie, acele cursuri sunt indicate. Mi-ar parea rau sa dau atatia bani si sa nu ma ajute. Ca aici in Tg. Mures nu prea sunt cursuri de croitorie. Sau stie cineva despre niste cursuri?
anigherman
anigherman
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 41
Localizare : TARGU MURES
Data de inscriere : 28/02/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Mier 01 Iun 2011, 2:49 pm

sunt utile din punct de vedere teoretic dar ca sa inveti croitorie ai nevoie de niste cursuri practice ..........ori cei de la eurocor iti dau niste caiete cu teorie si doar atat nu tin si cursuri practice Merci
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 01 Iun 2011, 3:02 pm

Anghierman baga-le o scuza ca nu mai ai bani si gata.
Cauta in anticariate carti vechi de croitorie,uite una scanata de mine De aici incolo
E in acest ALBUM de la poza 140 incolo.

Citeste cu atentie cartea si te lamuresti.
E pe gratis. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de anigherman Mier 01 Iun 2011, 3:54 pm

Wow! Multumesc mult de tot! Am sa studiez cu mare atentie fiecare pagina. Ma gandesc si sa renunt la curs....e cadou de ziua mea din partea sotului (printre altele.... Smile ) si nu stiu ce sa fac...
anigherman
anigherman
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 41
Localizare : TARGU MURES
Data de inscriere : 28/02/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 02 Iun 2011, 6:41 am

E vorba de peste 6 milioane,ia pune-i tu bine,mai strangi si-ti iei o masina de cusut mai buna,un triplock bun,materiale,SPA ce vrei tu.Ai citit lectia gratis?
Parca asa e prima?
Eu am cumparat de la ei franceza si engleza atunci cand au aparut ei pe piata .
Si trimiteam prin posta tema la corectat.Tu ce faci?Trimiti petice cusute prin posta?
uite ce am gasit in arhiva:
StMihaela a scris:Am gasit la Resurse si link-uri pentru croitorie (nu stiu cum de nu le-am vazut pana acum Embarassed ) niste carti foarte bune. Atata ca nu sunt in romana.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aici mai multe carti scanate (sper ca sunt si mai noi de '80):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar ce am gasit aici, chiar daca nu e manual, mi s-a parut foarte util:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sunt grozave fetele cu linkurile puse acolo! kiss

Mai e si cartea de croitorie pe care i poti printa:

Manuale scanate


Vezi ca UCECOM-ul facea cursuri de criotorie.

Si iti spun eu adevarata practica ,atunci cand nu are cine te invata,eu una asa am facut:


Iei in produs de imbracaminte uzat pe care te pregatesti sa-l arunci.Il invarti pe toate partile si incepi sa-l descosi nu tragi de el il descosi cusaturile cu grija,o sa inveti ca surfilatul are o ata de care tragi si se desface apoi singura,cu sa descosi mai repede,iar la final,calci marginile care au fost cusute si obtii un tipar pentru acel produs vestimentar.
Inveti si ordinea in care au fost asamblate piesele,daca iti trebuie scoti tiparul daca nu pune mana si coase-l la loc,pana iti iese.
Nu ca la fabrica ,dar sa-l cosi in acea ordine wink .
Mult succes hug

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de anigherman Joi 02 Iun 2011, 8:52 am

Wow! Multumesc mult de tot! Nu stiu cum nu le-am vazut pana acum. Cred ca nu am apucat sa citesc chiar tot de pe acest site. Pai asa nu-mi mai vine sa arunc banii. Am sa lecturez tot si am sa incerc sa invat de aici ce ma intereseaza. Merci
Cu o camasa de-a sotului chiar asa am facut: am desfacut-o, ca nu-i placea si am facut camasa dupa acel tipar. Cred ca as putea face asa cam cu orice imbracaminte.
Multumesc mult pentru sfaturi si indrumari. Am sa ma interesez si de cursul e la UCECOM.
Merci pupi
anigherman
anigherman
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 41
Localizare : TARGU MURES
Data de inscriere : 28/02/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty tipare de rochite

Mesaj Scris de llaurflori Joi 02 Iun 2011, 9:18 am

buna fetelor sint noua pe aici si as vrea sa rog pe cineva care poate sa ma ajute cu ceva tipare de rochi .prea multe nu stiu eu asa de croitorie dar am cv materiale prin casa si imi doresc o rochita de ocazie .nu prea stau bine la capitolul croit ,daca as avea un tipar as putea spune ca ma descurc .va multumesc mult tuturor celor ce ma pot ajuta .o zi buna tuturor
llaurflori
llaurflori
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : internet
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Iun 2011, 10:59 am

Ai mai cusut? Stii sa finisezi? Daca nu, nu iti recomand sa te bagi din prima la rochie de ocazie, incepe cu ceva simplu. Tipare gasesti aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau in Burda.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de cosmina46 Joi 02 Iun 2011, 11:07 pm

tipare vad ca cere toata lumea, si nu-i rau . mai ales ca toate cele care se pricep raspund destul de repede,sunt amabile , dragute , si mai ales stiu sa explice . doar ca eu am alta problema. din moment ce nu stiu mai nimic despre croitorie, doar sa trag la masina, aflu cum sa fac tiparul , il si realizez, dar cum il asez pe material? ca si asta are reguli. nu-l asezi asa cum iti vine, sau cum iti incape , ca sa nu faci risipa. asta am observat ca novicele nu intreaba . ma intreb, cum se descurca? eu sunt "antitalent" in croitorie, insa citind pe-aici , incep sa am indoieli in privinta asta Smile ! si zau de nu imi vine sa ma apuc de treaba. mai ramane sa invat ce sa fac cu o bucata de material si un tipar. taie ! mie imi plac si ma "descurc" cu explicatiile "exemplificate", in romana.
cosmina46
cosmina46
helper
helper

Numarul mesajelor : 40
Localizare : romania
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de geany Vin 03 Iun 2011, 12:02 am

Cosmina, tiparele au o regula si una clara. Nu se taie materialul dupa sabloane asa la voia intamplarii. Trebuie sa urmaresti in primul rand marginea materialului, este usor gaurita cu urme lasate de ace... sau este batuta (deasa) comparativ cu restul materialului. Acela este firul drept, si anume mereu paralel acelei margini.

-tiparele la constructie sau cele burda sunt insemnate cu firul drept (o linie sageata) iar acela trebuie sa fie mereu paralel marginii materialului inainte amintite.
- daca materialul are imprimeu, trebuie sa incadrezi tiparele cu rezervele de cusatura, in asa fel, ca la imbinaturi sa aiba continuitatea modelului (atat de bine pe cat posibil).
-La materialele raiat, catifea, trebuie sa urmaresti neaparat directia pufului, cand dai cu mana peste material partea moale trebuie sa fie in jos, si cea aspra cand dai cu mana in sus. Aceasta a doua varianta este gresita, trebuie ca puful sa mearga moale in jos. La aceste materiale trebuie neaparat sa croiesti toate detaliile pe aceeasi directie.

Hm.. cat am fost de explicita nu stiu... mai asteapta si alte pareri. Sper sa nu fi dat informatii false.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Abinusu Vin 03 Iun 2011, 3:39 am

Buna ... dimineata!

Caut si eu ceva mai ciudat... Un tipar pentru o ... cravata Laughing Am un material foarte special si la culoare si la textura - un satin elastic (cred ca o sa fie al naibii de greu de cusut...) care are luciul ala putin matifiat, si e un bleu-gri intunecat. Si cum din el se va face o rochita, va fi greu de gasit o cravata pe masura. Asa ca as indrazni sa ma aventurez, macar de amuzament. Daca o dau in bara, aia e. So - aveti si pentru mine un tipar de cravata si eventual explicatiile aferente? (Cum tai materialul daca e putin elastic)
Multumesc Flowers
Abinusu
Abinusu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de cosmina46 Vin 03 Iun 2011, 7:42 am

geany a scris:Cosmina, tiparele au o regula si una clara. Nu se taie materialul dupa sabloane asa la voia intamplarii. Trebuie sa urmaresti in primul rand marginea materialului, este usor gaurita cu urme lasate de ace... sau este batuta (deasa) comparativ cu restul materialului. Acela este firul drept, si anume mereu paralel acelei margini.

-tiparele la constructie sau cele burda sunt insemnate cu firul drept (o linie sageata) iar acela trebuie sa fie mereu paralel marginii materialului inainte amintite.
- daca materialul are imprimeu, trebuie sa incadrezi tiparele cu rezervele de cusatura, in asa fel, ca la imbinaturi sa aiba continuitatea modelului (atat de bine pe cat posibil).
-La materialele raiat, catifea, trebuie sa urmaresti neaparat directia pufului, cand dai cu mana peste material partea moale trebuie sa fie in jos, si cea aspra cand dai cu mana in sus. Aceasta a doua varianta este gresita, trebuie ca puful sa mearga moale in jos. La aceste materiale trebuie neaparat sa croiesti toate detaliile pe aceeasi directie.


Hm.. cat am fost de explicita nu stiu... mai asteapta si alte pareri. Sper sa nu fi dat informatii false.
da, , asa am facut si eu, oarecum "instinctiv" . am pus tiparul de fusta dreapta, facut cu mana mea, am taiat o parte, acum sunt la adoua, si sper ca la incheiere sa arate ca o fusta. pentru ca eram atat de nesigura pe mine, am lasat destul de multa rezerva pentru cusaturi, ca sa am unde "intra" . ca din mare poti face mic, dar din mic, nu prea mai faci nimic....pentru tine! poate pentru altul cu masuri mai mici Smile !
cosmina46
cosmina46
helper
helper

Numarul mesajelor : 40
Localizare : romania
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Vin 03 Iun 2011, 8:33 am

Albinusu cravatele se croiesc pe bie. Si bine ar fi sa ai si niste etamina sau ceva asemanator pentru a o intari. Incearca sa vezi cum este lucrata una 'de gata'. Eventual ia una mai veche sau uzata si desfa-o sa vezi despre ce-i vorba.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Admina Mar 14 Iun 2011, 2:57 pm

Aveti idee cum croiesc volanele de la topul acesta? Merci De fapt doar primul de sus, restul mi se pare ca nu sunt necesare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de clodi Mar 14 Iun 2011, 3:17 pm

Volanul de sus eu il vad construit din 2 volane croite sub forma de spirala/melc. Partea care vine la subrat (peste san) este capatul exterior al spiralei. O parte din spirala este cusuta la linia decolteului si restul de spirala este cusut ce laterala celeilalte spirale si formeaza coltul acela de volan dintre sani. Eu zic ca acel colt are cusatura pe mijloc. Sper ca s-a inteles ceva din explicatiile acestea ;)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Mar 14 Iun 2011, 9:59 pm

Ca sa nu ai cusatura pe mijloc croieste spirala pe materialul indoit. Incearca pe-o coala de hartie sau ceva resturi sa vezi cum iese!
Dragut maieul dorit!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de annamaria26985 Dum 19 Iun 2011, 12:49 am

mii de multumiri pentru toate indrumarile si linkurile date, am citit de la primul capitol pagina cu pagina si vreau si eu sa ma apuc de construit tipare si croit, si merge incet si greoi ca sunt cam zero la croitorie, dar sunt tare incantata ca fac eu singura
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB