Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

+111
victorela
melinda2012
vserbanoiu
tinap
maria_covacef
odrina
tomari
mihamihaela
arielas
i.xell
ileana buha
luminitza79
geo
keysha
Gabiuta
Carmencyta
ema
andreeautza
uirinagabriela
carmenzoe
DANIELA.I
aidil
ioana_5k
pica geanina
bebe 1989
elenaveronica
despina13cucli
FLOREA ALINA
petronik_2006
musetel
rosita
adriuta
StMihaela
Miniona
AndreeA__
alice07
mihaela bucataru
annamaria26985
Abinusu
cosmina46
llaurflori
ancone
biancajianu
adela09
geany
esconado
kamelyaa
zylv
nicoleee
dinankara
roxana096
rivka
norelif
dandana
mariaz_09
violeta25
angells
vilcris
bedienutza
kla78
iolanda evelina
Liusy
anigherman
totolina
zsofia
dktimi
stefutza3
gaza
aurishta
florentina69
virus
Admina
costy_nika
carolina-bubulina
me
laurrra
cris_tkp
nana_nicoleta
valentinadof
m-julie
clodi
bibitu
Bogdanka Daniela
laurin
ancacib
louise27
Giobsy
M.Emilia
Onna
MagdaMarin
haute_couture
dan
teisoara
pirvu ana roxana
danniela
lucky
Amalthea
mirned3
alinutza80
Karina33
ioana soare
Uca
amnro
cobzaru
Danny24
crumaoli
lorinaoo1
kerkyra
dorin22
Andreas
MihaelaT
115 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 17 Aug 2010, 12:26 pm

Multumesc Danny, o sa am sandale cu bretelute subtiri cu patratele negre si argintii, ma gandeam sa imi fac si o gentuta asortata, gen plic.
Mai astept sfaturi si referitoare la nuanta.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Aug 2010, 12:51 pm

orice culoare care sa sparga monotonia albului rochiei si negrului sandalelor. Mie personal mi-ar placea o culoare calda, tare. Ar fi frumos din ceva matase pictata sau cu broderie.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 17 Aug 2010, 1:05 pm

Ioana, multumesc de sfat cu matasea colorata, sigur o sa scoata rochita din anonimat! Merci

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de kerkyra Mar 17 Aug 2010, 1:14 pm

Sa ne arati si noua salul dupa ce-l faci Ucabesty, ma intereseaza si pe mine subiectul. Sigur va arata bine matasea colorata pe rochia alba.
kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 17 Aug 2010, 1:18 pm

Bineinteles ca il voi arata. Cu mare placere!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de amnro Mar 17 Aug 2010, 1:40 pm

ucabesty, eu am facut cuiva un sal din organza, am gasit lat de 1.4 m si am luat 50 cm. in final latimea era ok si se aseaza f frumos organza, dar era cam scurt de 1.4 m, nu mergea legat asa ca i-am facut si o floare (brosa) cu care sa prinda salul. in final a fost bine.

si eu iti sugerez sa pui un sal colorat, macar ca sa nu-i faci concurenta miresei. iti dai seama daca te imbraci toata in alb.... lol!


Ultima editare efectuata de catre amnro in Mar 17 Aug 2010, 1:50 pm, editata de 1 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 17 Aug 2010, 1:46 pm

Amnro, materialele astea mai pretentioase cum se tivesc sa atate bine? Cu tighel la un mm de margine sau cum?

Sunt putin off topic dar acum 2 ani, la o alta nunta, tot cu rochita asta m-a confundat cineva, a crezut ca eu sunt mireasa rade , era tot august si muream de cald, de aceea am apelat la rochita alba, scurta (cam un lat de palma deasupra genunchilor)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de amnro Mar 17 Aug 2010, 1:50 pm

da, am tras doua tighele in margine de tot (a explicat karina pe undeva). parca la varf de ac zicea ca se cheama.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Mar 17 Aug 2010, 2:14 pm

Uca am facut de curand, dar n-am poze ca a fost improvizatie de ultima clipa, un sal ce dadea tare bine.
Dintr-un dreptunghi de 1,50 pe 0,70 am taiat rotunjit colturile de pe lungime. Am festonat marunt. Capetele subtiri le-am trecut printr-o catarama mare, ornamentala, fara ac. Arata bine si nu-l pierzi ca pe un sal simplu.

Si subscriu ideii de culoare in plus, poate ceva voal cu imprimeu floral mare, romantic.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 17 Aug 2010, 2:20 pm

Fetelor, multumesc din suflet pentru ajutor!
Karina Embarassed imi este rusine, dar a festona inseamna zig zag marunt?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Mar 17 Aug 2010, 2:24 pm

Din pacate inseamna triplock...tu pe liniara poti incerca o cusatura de-aia ornamentala gen coltisori ca sa nu fie zig-zagul simplu.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 17 Aug 2010, 2:34 pm

Saru'mana karina, m-am luminat la fata, am uitat ca am cusaturi ornamentale pe care le pot folosi in loc de tiv.
kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de alinutza80 Mar 17 Aug 2010, 8:15 pm

Pt o pereche de pantaloni cu talie mai joasa cum se modifica tiparul clasic ? Perimetrul taliei se modifica , si celelalte masuri care tb calculate din talie ( lung pasului , lung genunchiului ) de unde le masor?. Poate ati mai dat explicatii si in alta parte dar nu stiu unde sa caut . Sad
alinutza80
alinutza80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : ro
Data de inscriere : 19/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty tipar pentru husa de fotoliu

Mesaj Scris de mirned3 Mar 17 Aug 2010, 10:09 pm

Buna sa va fie inima tuturor. Ma bucur ca am descoperit un site care poate sa-mi raspunda la multe intrebari legate de croitorie. Cand voi avea timp voi, posta poza unui costum de turcoaica (confectionat de mine in 2 zile pentru serbarea uneia dintre gemenele mele) si o 2 posete din canepa cusute de mana (cu care gemenele au participat la un proiect Eco).
Acum o rugaminte la voi.Imi poate da cineva un tipar de husa ptr fotoliu si canapea de 3 locuri? Va multumesc!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 18 Aug 2010, 10:28 am, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
mirned3
mirned3
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 53
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de dorin22 Mar 17 Aug 2010, 10:21 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dorin22
dorin22
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : tipare
Data de inscriere : 18/07/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Mar 17 Aug 2010, 11:53 pm

dorin22 a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu se pot posta poze direct din calculatorul tau. Trebuie incarcate pe un site de profil. Cauta la TEHNIC cum se pun poze pe forum. Asta daca vrei sa vedem si noi ceva si daca vrei sa ajuti fetele...


Alinutza din inaltimile alea scade cu cat ai coborat talia si croieste!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mier 18 Aug 2010, 8:31 am

Mirned, in general nu exista tipar pentru fotolii, dar iti poti face tu unul.
Pui hartie pe suprafetele fotoliului si scoti tipar,decupand partile care trebuiesc imbinate, sau aplici scotch ca e mai simplu, se muleaza mai bine, dupa care il deslipesti usor si il pui pe o hartie.
Eu personal nu am incercat, dar am auzit la alte persoane.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de cobzaru Vin 20 Aug 2010, 10:18 pm

multumesc mult mi-ai fost de mare ajutor . kiss mi-a iesit o rochita super bine
cobzaru
cobzaru
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : da
Data de inscriere : 03/07/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Amalthea Vin 20 Aug 2010, 11:46 pm

Buna seara. Am o rugaminte foarte mare.... V a rog din tot sufletul, daca puteti, sa ma ajutati cu o rochita. Nu am cum sa pun poza cu modelul care l`am gasit, insa o sa pun un link
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu stiu cum sa fac partea de sus a rochitei, as avea nevoie de un tipar dar nu stiu cum sa il fac. Am nevoie mare de un sfat! Va rog mult

edit Silvia Dumitrescu: Am pus eu pozele


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Sam 21 Aug 2010, 12:18 am, editata de 1 ori (Motiv : pus poze in loc de link)
Amalthea
Amalthea
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Localizare : dej
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de alinutza80 Lun 23 Aug 2010, 3:49 pm

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste tiparul de pantalon.La stabilirea liniei de mijloc a pantalonului 6-7 = 7-4 =Lg :2 , sigur nu este vreo greseala?De pe tipar se vede ca 7-4 este mai mare decat 6-7 .Sigur nu este vb de 6-7 = 7-1 = Lg:2 Nici cu masurile luate nu imi ies dupa explicatiile date, eu vreau sa fac un pantalon cu talie mai joasa.Am 80 la talie si 92 la solduri.Si nu imi iese tiparul .Va rog sa ma lamuriti . love
alinutza80
alinutza80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : ro
Data de inscriere : 19/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de lucky Mar 24 Aug 2010, 3:25 pm

Am vazut undeva un tipar de ie dar nu mai stiu pe unde. Poate cineva sa ma ajute si pe mine va rog?
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Uca Mar 24 Aug 2010, 5:43 pm

lucky a scris:Am vazut undeva un tipar de ie dar nu mai stiu pe unde. Poate cineva sa ma ajute si pe mine va rog?

Uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], cauta pe pagina asta.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de lucky Mier 25 Aug 2010, 7:39 am

Multumesc mult ucabesty! Asta este ia pe care o cautam dar eu as vrea insa sa fac o ie populara de aia care are un romb la subrat. Stie cineva cum se face? Are cineva tipar pt asa ceva? Fiica mea canta muzica populara si vreau sa-i fac eu o ie. Modelul in cruce pe care trebuie sa-l cos il am, dar nu am tipar. Ma poate ajuta cineva? Va rog!
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de danniela Mier 25 Aug 2010, 9:54 pm

cauta pe pagina asta

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de lucky Joi 26 Aug 2010, 7:35 pm

Asta este saru'mana. Asa ceva cautam. Cand primesc materialele ma apuc de treaba. Abia astept. Inca o data multumesc! kiss
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 2 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB